omber gestemde chr. damclubs .f39 Nog geen extra promotie voor zaterdagvoetbal De A MRC lank besteedt de grootste zorg aan elk spaarbedra g. AMRO BANK NEDERLAND VAART MET WEINIG BULKCARRIERS Liberia en Noorwegen bovenaan Rotterdam rond Kaap Toekomstig ECT-terrein Oost-Duitsland met invallers? Jan Hein Donner op zesde plaats Schaakteam naar Barcelona Sparen Is goed. Maar spaart u wel goed? Q 4 gaat te ivater and O gaat cruises populariseren Containers niet voor partic. binnenschippers Straks 80 ha Ijubileumtornooi VCVo in Doetinchem? Sheffield-speler Ford ernstig gewond RESERVE-KLAS IN DISTRICT NOORD I DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2 A DINSDAG 12 SEPTEMRirp nu beduidem goedkoper Holiandia breiwol knot van 100 gram Micro-korfbal in Energie-hal De AMRO Bank geeft u een royale rentever goeding voor uw spaargeld. Bovendien hoe lan ger n uw geld laat staan, hoe meer rente wij u geven. Of u nu begint met een bedrag van tien gulden of een som van duizend gulden. A propos, krijgt u op ditzelfde moment wel de rente die u toekomt? Bij de AMRO Bank geldt dat hoe langer u uw' spaargeld beschikbaar stelt, hoe meer rente u krijgt. Om precies te zijn: 4%, 4'/<%, 4'/2%, 5%, S'/ï0/» en 6% rente. Als u vandaag of morgen een AMRO-kantoor binnenloopt, zullen we u graag vertellen welke mogelijkheden dit Moderne Sparen voor u heeft. De nieuwe AMRO-spaarfolder ligt al voor u klaar. Ter overdenking: als u bij de AMRO Bank spaart, profiteert u automatisch van de vele andere bankdiensten. Slaat u 'Het AMRO- Bankplan Voor Het Gezin' maar eens open. Een gratis boekje dat bij elk AMRO-kantoor op n ligt te wachten. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Nederland neemt een bescheiden plaats in bij de exploi tatie van bulkcarriers (schepen voor losse gestorte lading). Slechts 1,7 procent (schepen groter dan 10.000 ton draagvermo gen) van de wereldbulkcarriexvloot vaart onder Nederlandse vlag. Deze feiten worden gegeven in een rapport dat onlangs in Noorwegen is opgesteld. Zeewaardig sekip van aluminium O FR meent: ROTTERDAM De drie christe lijke damverenigingen die Rotterdam bezit maken zich met zeer gematigde verwachtingen gereed voor de compe titie. C.Ö.K. zal dit jaar met twee tiental- nj Uitkomen. Vorig jaar waren het !2, maar da. heeft toch wel hoge etsen gesteld, vooral wanneer dik wijls een beroep op reserves moet worden gedaan. Mogelijk zal nog wel aan de vijftallen competitie worden deelgenomen. Het eerste tiental speelt weer in de provinciale hoofdklasse, omdat er vo rig seizoen geen degradatie was. Dit jPa/ noopt men wel wat hoger te komen dan de laatste plaats. Nu er echter dit j'aar drie tientallen degra- deren, -wacht een moeilijk seizoen. Hopelijk zal Arie van der Stoep alle wedstrijden mee kunnen spelen. Dat betekent een versterking. Bij Vreewijk neemt evenals vorig seizoen, een tiental aan de strijd mee. Men hoopt weer op een goede plaats in de bovenste helft van de ranglijst dl tie Rotterdamse hoofdklasse. Over het voortbestaan van de vereniging is men niet erg optimistisch. Het leden tal daalt en nieuw bloed komt er niet bij. Aanvoerder Soetens zal wegens vertrek naar elders moeten bedan ken. Mogelijk speelt hij in deze com petitie nog wel mee. Men vraagt zich af of in de nieuwe'wijken rond Vree- *°iik geen dammers wonen die zich aan willen sluiten, temeer daar het clublokaal ft Slag, Sandelingenplein) zo gemakkelijk te bereiken is. Excelsior speelt met een tiental in de Rotterdamse hoofdklasse. Ook hier loopt het ledental iets terug en het tiental is wat zwakker dan vorig jaar. Men vreest dat Excelsior het in de hoofdklasse niet zal kunnen bol werken. De tientallen van de drie verenigingen zien er, in alfabetische volgorde, als volgt uit: CDR v. Alphen, Berghuis, v. Eee- nenaam, Laanen, v, d. Stoep, Teyn, v. d Veer, de Vries, Waldekker, Wiersma. Vreewijk: Berghout. Bouman, Her- weyer, 't Lam, Rietdijk, Ruys, Soe tens, Spronk, Uyterlinde, L. D. Vaan drager. Excelsior: Bleeker, H. van Bree- men, L. F. v. Breemen, Cabn Groe nenboom, Knoop, Lammertsma, v. Leeuwen, Nederveen, Molendijk. Horgen starten wij. het breisei- zoen met éen éérsdaagse verkoop van de Holiandia Jumperwol - een merkwol, die .vorig Jaar voor 1.89 spotgoedkoop was. En als U voor deze winter de mooist gebreide kleding wilt maken, dan kunt U dat, maar dan betaalt U voor dezelfde Holian dia jumperwol per grote knot nog géén een gulden veertig. Een uitstekende kwaliteit brei- wol, soepel, warm en slijtvast, voor jumpers, truien, kinder kleding en shawls, morgen on danks de forse prijsstijging "op de wolmarkt, Jumperwol voor een ongekend lage prijs. Morgen om 9 uur begint in ©nze Handwerk afdeling de verkoop van deze Holiandia jumperwol in vele frnle kleuren als marine, koren, rood, geel, okergeel, bruin,flesgroen, bordeaux, beige mosgroen, grijs, wit en zwart, per knot van 00 gram, 6«én h). af acferffe, bett. OOST-EERLIJN Karoiy Scos, de oefenmeester van het Duitse voetbal elftal dat morgenavond in het Olym pisch Stadion in Amsterdam zal uit komen tegen Nederland, heeft de defi nitieve opstelling van zijn ploeg nog niet bekend gemaakt. Soos kampt met moeilijkheden omdat een paar spelers licht geblesseerd zijn. De voetballers die de reis naar Amsterdam mee zuilen maken zijn: Blockwitz, Ceoy, Frassendorf, Ur- banezyk, Wruck, Geisler, Bransch, Koerner, Fankau, Irmscher, Ducke, Hoge, Moelder, Frenzel, Erler en Vo gel De ploeg is vanmorgen omstreeks jj.OO uur op Schiphol gearriveerd. HAVANNA Na de dertiende ron de van het Capablanca schaaktoer nooi in Havanna hebber, de Deen Bent Larsen en de Rus Vassili Smyslov samen de leiding met ieder 9,5 punt. Larsen en Smyslov wonnen hun partij in de 13de ronde van resp. packman (Tsj) en Rodriguez (Cuba). Onze landgenoot Jan Hein Donner, die met de Cubaan Jiminez remise overeenkwam, staat samen met Gli- goric (Z. Si.) met zeven punten op de gedeelte zesde plaats. JOENKOEPING Na het derde onderdeel bij het wereldkampi oenschap moderne vijfkamp in Joen- koeping, het pistoolschieten, had de Hongaar Ferene Toeroek maandag avond de leiding met 3044 punten. Zjjn landgenoot Andras Balczo was tweede met 2942 punten. De Nederlander Hans Petter bezet-' te de achtste plaats met een puntento taal van 2708. ROTTERDAM De achttallen, die deel nemen aan de micro- korfbal competitie in de Energiehal In Rotterdam zijn ingedeeld: tvJa £JbAtros (ZwjJndrecht), DES (Delft), £ï9J.RoElrdam)' D,VS (Utrecht), Excelsior (Delft), KOAG (Krimpen aan de ussel), Maassluis, Oud-Beijerland, SGV (Culem- borg), thor (Rotterdam), ves (Den tinag)* 2:.ADO Cs-Gravendeel), Blauw-Wit (Rot terdam). Kwiek (Rotterdam), «K (Rotter- SSJW. onr f Schiedam.: Oranje-Nassau (Vlaardlngen), RWR (Rhoon), Vitesse (Ba- rendrechtj. 3A: ASWh (Hendrik ido Ambacht). DES ï?®?!5'or s' twlek S, Nleuwerkerk, NIO i ,cïud"?,oest (Botterdam), SKS (Strijen), Spirit (Vlaardlngen). top 2, 't Waterschip (Hoogvliet). 3B: fluks (Zuid-Beijerland), Blauw-Wit z. De Kapellen ICapelk» aan de IJssel), Nleuwerkerk 2, Oranje-Nassau 2. RWR 2, 2| Vitesse 2. ves 2. Oranje-Zwart (Mljnsheerenland). Re wedstrijden beginnen op 4 oktober. Met uitzondering van 22 en 29 november en 2y Jeeember zal er elke woensdagavond worden gespeeld. De hoofdklassers die deelnemen aan de mïcro-korlbal competitie van de CKB zijn ingedeeld. A: MIK .Amsterdam), Oran- Je-Nassau (Amsterdam). Wordt-Kwlek (ült- hoorm, ovvo (Maarssen)SMS (Utrecht). B. VBO (Voorburg), Excelsior (Dellt), PKC (Papendrecht), vriendenschaar (Hardlnx- ^Id). Rotterdam-Zuid. C: BVS (Utrecht), 'Bennekom). SSS (Wagenlngen), «K°2„ iiiee'sum>. DESTO (Utrecht). D: Ons Eiland geelden). VES (Den Haag), Kin- HSïH% (Alblasserdam), Pernlx Lelden), SGV (Culeinborg:, In de vacature die is ontstaan door het bedank!' van de heer J. I- Verhoert, heelt het bondsbestuur van de Chr. fcorl- balbond benoemd de hee. M B. Krielaart te Gorlncherr. DEN HAAG In het nu al weer enkele_ weken oud zijnde voetbalsei zoen zijn er voor de zaterdagclubs in de KNVB met het oog op de vorming van een eerste klas nog geen extra promotiekansen. Alle kampioenen van de 3de klassen in het gehele land promoveren naar de 2de klas. Maar ook niemand meer. De kampioenen van de 4de klassen maken behoudens m Oost direc te promotie naar de 3de klas. En tot slot mogen de kampioenen van de eerste klassen onderafdeling overstap pen naar de 4de klas KNVB. Ook heeft de KNVB geen speciale degradatieregels vastgesteld. Zij die op de laagste plaatsen eindigen in resp. de 2de, 3de en 4de klas moeten een trapje lager. ROTTERDAM Volgend jaar zal het 10-jarig bestaan van het Ver band van Christelijke Volleybalvere nigingen (VCVo) worden herdacht In verband hiermede wordt druk ge zocht naar een geschikte plaats om zo mogelijk op 2e Paasdag 1968 het jubileumtomooi te houden. Het VCVo-bestuur streeft ernaar het tornooi onder één dak te houden. Op 't ogenblik wordt ernstig gedacht aan de 8-velden tellende sporthal in Doetinchem. Eerder hield het VCVo tornooien in Uithoorn, Aarle-Rixtel, Schiedam en Hengelo (O). SHEFFIELD David Ford, de ster var. de Engelse eerste-divisieclub Sheffield Wednesday is maandag bij een auto-ongeluk ernstig gewond ge raakt. Ford heeft in het ziekenhuis een spoedoperatie ondergaan. De 22-jarige Ford was hei vorig seizoen topscorer van Sheffield en speelde een grote rol in de voortreffe lijke start van dit seizoen van zijn elftal. Bij het ongeluk kwam zij'n vrouwe lijke medepassagier om het leven. DEN HAAG Het Nederlands schaaktiental zal 16, 17 en 18 septem ber deelnemen aan een in Barcelona te houden vierkamp waarin verder uitkomen de landenploegen van Span je, Zwitserland en België. Deze vierkamp geldt als voor- wedstrijc voor het door de we reldschaakbond georganiseerde tor nooi om de Europese beker voor lan denploegen. waarvoor totaal achttien landen hebben ingeschreven. Acht hiervan zullen in de finale uitkomen. Het Nederlandse team bestaat uit H. Bouwmeester, F. Kuypers, Lod. Prins, H. Ree, T. D. van Scheltinga, Prof. d J. T. Barendregt, E. Scholl, N. Cortlever, R. Hartoch, A. K. P. Jongsma en H. Kramer. Wegens ande re schaakverplichtingen waren Don ner en Langeweg niet beschikbaar. DEN HAAG Op initiatief van de vereniging Drachter Boys, Oranje 1 Nassau en HZW zal volgend seizoen in het Noordelijke district van de j zaterdagvoetbal een competitie voor j reserve-elftallen worden gehouden, j vaartuigen van 50.000 ton of meer. De meeste lagen tussen de 60.000 en 80.000 ton. De gemiddelde tonnage van de wereldbulkcarriervloot steeg van 25.200 ton in december tol 26.800 ton in juni. Be totale tonnage aan bulkcarriers is het eerste hafljaar van 1967 met 16 procent toegenomen, voorat door toedoen van Liberiaanse en Noorse rederijen. In tonne beliep de stij ging 5,6 miljoen. Liberia en Noorwe gen brachten elk 1,2 miljoen ton in de vaart, gevolgd door Engeland en Japan met elk 0,7 miljoen ton. Ook de Franse en Italiaanse bulkearrier- vloot steeg flink. Weinig uitbreiding gaven Zweden. Griekenland, dc Ver enigde Staten en Nederland te zien. Aan nieuwe tonnage werd 5.3 mil joen ton m de vaart gebracht, ter wijl zeven tankers tot bulkcarriers werden verbouwd. Er gingen tien bulkcarriers in de eerste zes maan den naar de sloper Wat de vloten betreft nemen Libe ria ea Noorwegen met resp, 9,6 en 6,9 miljoen ton de eerste en tweede plaats in. Ze worden gevolgd door Japan met 5,6 en Engeland met 4.1 miljoen ton. Nederland neemt de twaalfde plaats in achter Ttalië, Zwe den, Griekenland, Duils'and. Verenig de Staten, Frankrijk en India. Japan heeft mn po.-itie ais bou wer van bulkcarriers met een per centage van 50 benouden Tweede is Zweden (11 procent) en derde Enge land (9 procent). Er werden in het eerste halfjaar contracten voor 2.6 miljoen ton geplaatst. Eind juni wa ren 461 bulkcarriers van totaal 17,6 miljoen ton in portefeuille bij de werven, hetgeen 38 schepen en 2 miljoen ton minder is dan eind de cember 1966. Dit jaar zal, naar verwachting, bij na 10 miljoen ton aan bulkcarriers worden afgeleverd, hetgeen twee maal zoveel als in 1965 en 40 procent zoveel is als in 1966. Meer dan de helft van de schepen waarmee de vloot het eerste half jaar werd uitgebreid bestond uit Een grote maritieme gebeurte nis staat te gebeuren: op 20 sep tember namelijk zal koningin Eli zabeth op de werf van John Brown aan de Clyde het 55.000 tons passagiersschip dat Cunard heeft laten bouwen, dopen. Dan zal de Q 4, zoals het schip nu nog al mysterieus heet. de naam krij gen. Slechts enkele ingewijden we ten het. Het gerucht ga at dat de opvolger pan de Queen Mary en Queen Elizabeth de naam Queen of the Seas zal krijgen. De naam zal overigens eerst na de stapel loop op de romp worden op geschilderd. Er zullen 30.000 mensen naar de spectaculaire tewaterlating ko men kijken, plaats voor meer is er niet. De werf heeft vele dui zenden moeten teleurstellen, die dit grote moment ook wilden bij wonen Technici van de werf hebben berekend dat een vloedgolf van een halve nieter hoogte veroor zaakt door het reusachtige casco van het schip het land aan de overzijde van de Clyde zal overstromen Na de stapelloop van de Queen Mary die op de zelfde u-erf werd gebouwd, was de golf ruim een meter hoog. Als de Q 4 in de vaart komt, zal Cunard ook de Queen Eliza beth afstoten. Onlangs heeft de rederij de Queen Mary aan de stad Long Beach in Californië verkocht. Een Japanse stichting schijnt interesse voor de Queen Elizabeth te hebben. Men wil er een drijvend hotel voor bezoe kers aan de wereldtentoonstelling die in 1970 in Osaka wordt gehou den, van maken. 's Werelds grootste scheepvaart maatschappij de Engelse P. and O. gaat volgend jaar de cruises populariseren. Het omvangrijke „ple ziervaarf-programma bevat name lijk twee zesdaagse reizen, waarvoor een minimumtarief zal gelden van slechts ongeveer 300 gulden. De P. and o. zal In 1968 dertig cruises aanbieden, waaraan totaal 38.000 mensen, kunnen deelnemen. De reizen zullen worden gemaakt met zeven van de elf passagierssche pen. Het zijn de Canberra (45.000 ton), Oriana (42.000 ton) Iberia (30.000 ton), Orsova (29.000 ton). Oronsay (28.000 ton), Orcades (28.000 ton) en Chusan (24.000 ton). De eerste cruise zal worden ge maakt door de Orsova, die 11 april uit Southampton vertrekt en een 22-daagse reis naar het Caraïbische gebied maakt. Ook de laatste cruise van het korrwrde seizoen gaat naar deze streek. De Oronsay" vertrekt daartoe op 20 december vanuit de zelfde haven aan Engelands zuid kust Enkele nieuwe havens die m het cruiseprogramma zijn opgenomen zijn Bizerta en Monastir in Tunesië, Toulon in Frankrijk, Fropriano op het Franse eiland Corsica en Kingston op Jamaica. Met het oog op de nog altijd onze kere politieke toestem in het Mid den-Oosten heeft de Holiand-Ameri- ka iiijn besloten een wijziging aan te brengen inde vaarroute die het passagiersschip Rotterdam tijdens de wereldcruise volgend jaar" zou volgen. In plaats van via de Middellandse Zee en het Suezkanaal, zal het schip nu langs Kaap de Goede Hoop naar het Verre Oosten worden gestuurd. De cruise zai hierdoor tot 84 dagen worden uitgebreid, vier langer dan gewoonlijk. In plaats van op 20 janua ri vertrekt de Rotterdam nu één dag eerder uit New York. De Europese passagiers gaan op 25 en 26 januari in Lissabon aan boord. De havens die het schip daarna aanloopt, zijn Casablanca, Las Pal- tnas, Kaapstad, Durban, Lourenco Marques, Port Victoria en Bombay. Met uitzondering van Keelung op Formosa, bezoekt de Rotterdam ver volgens de havens zoals die in het oorspronkelijke vaarprogramma wa ren vermeld. De wereldcruise eindigt 11 april in New York. United Tanker Corp. te New York heeft onlangs het eerste zeewaardige van aluminium gebouwde schip in de vaart gebracht. Het is de Sacal Borincano, die dienst toet tussen Mi ami en Florida en San Juan in Por- to Rico. Het schip vervoert op twee dekken 40 trailers. Aluminium schepen kunnen dank zij het geringe gewicht snel en met veel lading varen. In het 1080 ton dw. schip is 334 ton aluminium ver werkt. Twee 1500 pk motoren geven de Sacal Borincano een snelheid van 14 knopen. De bouwkostenbedroegen 1,6 miljoen dollar. De Stichting Onderling Verband van Binnenschippers meent in het zojuist verschenen jaarverslag dat het vrijwel onmogelijk zal blijken te zijn voor particuliere binnenschip pers om zich een plaats in het con tainervervoer te verwerven. Volgens het OVB ontbreekt het de particuliere binnenschipper aan fi nanciële middelen om zijn schip zo danig aan te passen dat het niet alleen voor containervervoer, maar ook nog voor andere vormen van transport te water acceptabel blijft. Vanwege de enorme investeringen zal de particuliere schipper volgens het OVB zeker niet toekomen aan een speciaal containerschip. In net verslag zegt het OVB dat een afvaardiging onlangs een onder houd heeft gehad met vertegen woordigers van Sea Land in Rotter dam. Deze Amerikaanse rederij lost en laadt containerschepen aan de Prinses Beatrixhaven. Het OVB meent dat uit het gesprek is komen vast te staan dat er voor het natio nale containervervoer alleen gebruik zal worden getnaakt van vracht auto's en goederentreinen. Vooral voor het vervoer van con tainers over betrekkelijk korte afstanden zal het transport over de weg voordeliger en doelmatiger zijn dan per binnenvaartschip. Over gro tere afstanden, met name het ver roer van Rotterdam naar Duitsland, Frankrijk en Zwitserland, zal moge lijk wel gebruik worden gemaakt van transport te water. Zo zal het terrein van Europe Con tainer Terminus er aan de Prinses Margriethaven over enige tijd uit zien. Momenteel staat er nog slechts één containerkraan (rechts), later ka men er aan de linkerzijde twee bij. De stukgoedloods rechts is gereed, de ompakloods op de voorgrond nog niet. In het voorjaar van 1968 zal de oppervlakte zijn uitgebreid tot 18 hectare (nu 10 hectare). Dan is er opslagplaats voor 1200 containers. In de westelijker gelegen Vijfde Eemhaven komt nog een kade va» 350 meter lengte, die eind '68 gereed komt. Een terrein daar krijgt eeo oppervlakte van 9 hectare. Uiteinde lijk zal de ECT over een terrein van 80 hectare beschikken, met een kade- lengte van drie kilometer (waaraan tiers grote containerschepen kunnen worden behandeld). Een belangrijk deel van het ter rein wordt in beslag genomen door opslagruimte voor containers. Van daaruit vertrekken de trucks en de Terrc-treln (rechts midden) met de containers naar bestemmingen over geheel Europa.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2