Paal voor Eurowoningen aan Waterweg f wsmM heetman Gorilla Sophie in Blijdorp terug Familietraditie werd verbroken Sfeervolle Eudokia9 kerkzaal in gebruik nog enkele modellen SAAB V4 1967 f 8.990.- Toelating voortgezet onderwijs geregeld ROLEX GEEN GEMAKKELIJK KARWEI Breda heeft nu 120.000 zielen Randstad en Delta gaf indertijd een juiste visie In 1972 begint bouw brug over j de Dordtse Kil Prinselijk paar naar Middelburg BROMFIETSER VERONGELUKT Mr. Klaasesz opent nieuw gemeentehuis in Bodegraven „Watermolenaar" overbodig Jeugdige dieven aangehouden Rotterdam en randgemeenten Buit ƒ1400 bij inbraak in veiling van St. Annaland 2 A WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1067 *5 Moederloos Kandidaat Van der Linden doet intrede Leegstand Verdubbeld W- mMmMwSté ZEVENBERGEN Arie van Bezooijen (60) kan het werk, waaraan zijn overgrootvader, grootvader en vader hun leven wijdden, niet voortzetten. Gedurende bijna twee eeuwen uniek1 in Nederland was de naam Van Bezooijen onverbrekelijk verbonden aan het water gemaal (aanvankelijk nog watermolen) aan de Schans- dijk. Arie wilde niets liever dan de familietraditie voort zetten. Een nieuw gemaal in Standdaarbuiten maakte zijn arbeid echter overbodig. STAMBOOM ONDERHOUD Auto-Hotel „ROTTERDAM" n.v. 19s Pagina 3 Maassluis koestert grote verwachting van Rijnpoort Iff au ït' 25 m a. te de Jd et en C. ar te e- sa 3» JL ik at Het officiële horloge van de „PANAM" AIRLINES. Geeft gelijktijdig de exacte tijd aan op 2 verschillende plaatsen, waar ook ter wereld. Een officiële chronometer met automatische opwinding. Gegarandeerd waterdicht tot op 50 meter. Duidelijke datumaanwijzing onder ingenieuze Cyclops lens. ROLEX GMT-MASTER 670,- WS&ÊÊÊUlÊmv edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 - Oostzeedijk 155-157 Tel. 1166 70 Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na meer dan een jaar uit logeren te zijn geweest in Artis zit het gorillavronwtje Sophie sinds dinsdagmiddag weer in haar verblijf in Diergaarde Blijdorp, door «en wand gescheiden van haar man nelijke soortgenoot Makoua. Erg ge makkelijk ging die verhuizing echter niet. Sophie arriveerde per auto in ge zelschap van de apen-oppassers J. Karsbergen van Blijdorp en C. Wiers van Artis in een ijzeren kist, die net biet door de deur van het apenhuis bieek te kunnen. Tien oppassers moesten toen met haar naar het qua- rantainegebouw om te proberen de Sorilla daar in een kleinere kooi te krijgen. En dat had nogal wat voeten de aarde. Sophie die in Artis pas na drie maanden dankzij een stukje koek en ecn tomaat in de transportkist kon worden gelokt hield het meer dan halfuur uit. Ze kende het spelle tje van lekker eten krijgen door de tralies en dan een luik achter je ho- tbn dichtvallen. Toch bleken bana- j dniiven en vruchtensap het uit eindelijk te winnen: Sophie stapte van de grote kist in de kleine kooi. Men later zat ze weer in haar eigen verblijf. Moederloos is Sophie teruggekeerd. ren huwelijk met de Artisgorilla Ba- ,.?J',zat er niet in, wèl een aantal Altpartij en. Het is voor Sophie rnfi tweede keer dat zoiets l r' In 1954 was ze al eens in tfinaar ook daar geen bruiloft, isschien dat de aap nog eens naar no» rt gaat' want daar zit ook Pi?. ,een huwbare man. Makoua in 0J,dorP en Sophie blijken ook geen echtpaar te kunnen zijn. Gorilla's zijn in gevangenschap ui- stat bedijk te fokken. Geboorten n alleen geboekt in de dierentui- krijgen. Een jonge gorilla kost liefst tussen de 20.000 en 30.000 gulden. Sophie (nu 100 kilo wegend) kwam in 1949, toen ze 2jaar oud was, uit de Parijse dierentuin naar Blijdorp. Ze werd geruild tegen twee orang oetans. Makoua kwam in 1954 op de zelfde leeftijd naar Rotterdam. BREDA Breda heeft gisteroch tend zijn 120.000ste inwoner in geschreven. De baby, die dit ronde getal volmaakte, was Alexander Heij- nen. Burgemeester ir. W. Merkx en zijn echtgenote stelden de ouders van Alexander 's avonds op de hoogte en schonken hen namens het gemeente bestuur een reuzemand vol delicates sen. Breda telde in 1900 nog slechts 26.000 inwoners, in 1940 bedroeg dit aantal 52.300 en in 1960 bleek dit getal de 108.000 te hebben overschre den. ST. PHILIPSLAND Kandidaat M. van der Linden uit Utrecht hoopt zondag 1 oktober intrede te doen als predikant van de hervormde gemeen te te St. philipsland. Ds. Van der Linden zal in de mor gendienst bevestigd worden door ds. K. Ooms uit De Bilt. Maasslüise burgemeester nog grote ver wachtingen voor zün gemeente. In dit verband stipte hjj de Rotterdamse R(]n- poortplannen aan, waarvan hij zei de ontwikkelingen op de voet te zullen volgen. Hij sprak de wens uit dat de uit stekende wijze van samen praten die Rotterdam ten beste geeft bestendigd zal worden en dat de uitwerking van het plan te zijner tijd voor Maassluis provenuën zal afwerpen. (Van een onzer verslaggevers) "jl/FAASSLUTS Burgemeester W, J. D. van Dijek heeft cinsdag- middag zijn bijzondere waardering uitgesproken voor de open en eerlijke wijze waarop het Rotterdamse gemeentebestuur de plannen voor de Rijnpoorthaven met Maassluis bespreekt. Als dit tussen Maassluis en Hoek van Holland geprojecteerde complex er komt, zal de realisering ervan stellig niet ongemerkt aan Maassluis voorbijgaan, zei hij. Dc heer Van Dfjck stond stil bij de betekenis van zjjn gemeente ais woon stad voor het Waterweggebied nadat hjj met het slaan van een der eerste pa len een officieel begin had gemaakt met de bouw van 288 Eurowoningen. Nog geen vijf jaar geleden sloeg ge deputeerde D. van der Kwaak de aller eerste paal took voor Eu ro woning en in de Maassluise Westwijk. Men con stateerde toen dat Maassluis in de drie voorafgaande jaren (1960 t.e.m. 1962) gemiddeld 340 woningen per jaar in aanbouw had genomen. Dat gaf de heer Van der Kwaak toen aanleiding het gemeentebestuur te adviseren „ga zo door". Gistermiddag constateerde burgemees ter Van Dijck dat het gemeentebestuur dit advies heeft opgevolgd, want in de laatste drie jaren (1964 t.ejn. 1966) was het gemiddeld aantal in aanbouw zijnde woningen zelfs 645 en in 1967 zijn het er tot nu toe al meer dan duizend. De totale bevolking van Maassluis is sinds 1062 verdubbeld. Hieruit volgt dat Maassluis meer dan andere gemeenten de werkers van het Europoort- en Botlekgebied heeft op gevangen. De burgemeester stelde vast dat de visie van ir. Lange in zijn rap port „Randstad en Delta" dan ook juist gebleken is, ondanks de vraagtekens die, met name van Rotterdamse zijde, wel eens zijn geplaatst Voor de nabije toekomst had de drijf Janzen te Arnhem-Waddinxveen. Belegger is het Park Fonds, waarin Koninklijke Shell, Blauwhoed en Eu- rowosiingen participeren. Het ontwerp is van het Rotterdamse architectenteam J. A. Apon, A. J. van den Berg, W. B. ter Braak en D. C. Tromp. De royale vierkamer-Eurowoningen verrijzen in zes dwars op de Waterweg staande blokken van acht woonlagen. Zij worden uitgevoerd in het zoge naamde Franse portiektype, worden in gericht met een stalen Amerikaanse keuken en krijgen een overdekt Spaans terras van drie bij drie meter, dat van uit het plafond met infra-rode stralen kan worden verwarmd. De huurprijs zal ongeveer ƒ247, per maand bedragen. Drs. J. Poot, directeur Eurowoningen, wijdde een beschouwing aan de leeg stand van yrfje sector woningen, waar van vooral in het Waterweggebied spra ke is. Hij wijtte dit voornamelijk aan het feit dat vaak in dezelfde omgeving soortgelijke woningen in de woning wetsector worden gebouwd tegen aan zienlijk lagere huren. Om hierin ver betering aan te brengen zullen betere woningen moeten worden gebouwd dan het soort dat nu leegstaat. Het complex waarvoor gisteren de eerste paai werd geslagen is opgedra gen aan het bouw- en aannemingsbe nen ^ankf van Bazel. Philadelphia en «non '0r* 'een tweeling zelfs). De „;"so°rt wordt in Congo en omrin- jLïl® landen in zijn bestaan be- en de dieren zijn bijna niet te TtL1533l3 EN 15*401 DORDRECHT De provincie Zuid-Holland streeft er naar met de bovenbouw van de brug over de Dordt se Kil (tussen Dordrecht en 's-Gra- vendeel) in 1972 te beginnen. Twee jaar later zullen brug en aansluiten de wegen voltooid zijn. Het is niet mogelijk eerder met de bouw te be ginnen, omdat het gereed komen van de aansluitende wegen in de Hoek- sche Waard en op het Eiland van Dordt zeker zeven jaar zal vergen. De brug zal 29 meter breed worden en twee rijbanen hebben. Aan beide zijden zal een rijwielpad van 3,25'm en een„ voetpad van 1,50 ca breed komen. De nuttige breedte wordt dus 24 meter, negen meter meer dan men I zich oorspronkelijk had voorgesteld. De Merwedebrrg tussen Dordrecht en Papendrecht, die zaterdag wordt geopend, heeft een nuttige breedte van vijftien meter. De verbreding van het dwarspro fiel van de Kolburg heeft er toe ge leid, dat de aanvankelijke raming ad 12,5 miljoen gulden moet worden ver hoogd tot 22,5 miljoen gulden. De kosten worden voor de helft gedragen door de provincie en voor de ctndere helft door de gemeenten Dordrecht, Dubbeldam, 's-Graven- deel, Maasdam, Puttershoek en Strij- en. De kosten van een dijk verlegging aan de 's-Gravendeelse kant zullen door het rijk worden gedragen. De Kilbrug zal door middel van een rondweg ten zuiden van Dordrecht worden verbonden met de Merwede- brug. MIDDELBURG Op uitnodiging van het Veteranenlegioen Nederland, dat vrijdag en zaterdag in Middel burg zijn jaarlijks congres houdt, zul len prinses Beatrix en prins Claus naar de Zeeuwse hoofdstad komen om zaterdag, op het middaguur, een krans te leggen bij het monument voor de gevallenen in het plantsoen aan de Groenmarkt. De Prinses en de Prins zulten om kwart voor twaalf p„r helikopter arri veren. Zij zullen bij aankomst wor den begroet door de commissaris der Koningin, mr. J. van Aartsen, de waarnemend burgemeester van Mid delburg, de heer W. P. J. Baars, en de territoriaal commandant Zeeland, luitenant-kolonel H. C. Vel. De kranslegging zal worden omlijst met muziek van het tamboers- en trompetterkorps van het Veteranenle gioen Nederland. Na deze plechtigheid begeven prin ses Beatrix en prins Claus zich naar de ambtswoning van de commissaris. In de ontvangkamer daar zullen wor den voorgesteld de leden van gedepu teerde staten van Zeeland, de leden van het hoofdbestuur en van het or ganisatiecomité van het Veteranenle gioen, alsmede enkele tientallen oud-verzetsstrijders, leden van het Legioen, onder wie dragers van de Militaire Willemsorde. Het gehele gezelschap gaat vervol gens naar de Statenzaal, Tijdens de ontvangst door het provinciaal bestuur van Zeeland zal de commissa ris een korte toespraak houden, die zal worden beantwoord door de voor zitter van het Veteranenlegioen. BREDA De zestienjarige brom fietser H. Pijpers uit Bavel is dinsdagmiddag na een aanrijding in Breda met een personenwagen aan zijn verwondingen overleden. Het slachtoffer verleende geen voorrang aan de personenwagen van de Breda- naar J.B., werd aangereden en over leed ter plaatse. BODEGRAVEN De commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz zal op vrijdag 6 oktober het nieuwe raad huis officieel openen. Het gebouw is dezer dagen opgeleverd. In de week van 16 tot 20 oktober krijgt de bevol king ruimschoots de gelegenheid het nieuwe gemeentehuis te bezichtigen. Tevens wordt dan een tentoonstelling over de historie van Bodegraven inge richt. pURGEMEESTER W. J. D. van Dijck stelde mei weinig moeite het automatisch heiblok in werking voor een van de eer ste palen van bijna'driehonderd luxe vierkamerflats langs de Nieuwe Waterweg. Een beeld, dat veel van zijn waar de heeft verloren: Arie van Bezooijen aan de Schansdijk met op de achter grond het oude gemaal, dat sinds en kele maanden geen dienst meer doet. êsSL Ér.dfm .1 „Hij heeft het er verschrikkelijk van te pakken gehad. Door de zenu wen heeft hij drie maanden niet kunnen lopen", zucht zijn echtgeno te. Nog steeds staat Arie van Be zooijen onder doktersbehandeling. De wetenschap, dat hij niet meer als machinist van het gemaal be hoeft op te treden, maakte hem diep-ongelukkig. Toch hééft de vriendelijke, ner veus pratende Van Bezooijen alle begrip voor de situatie: „Het is erg jammer, maar het 'ging niet anders. Het gemaal Bloemendaal aan de Molendijk in Standdaardbuiten is na Pinlksteren gaan draaien en toen was mijn gemaal te veel." Trots toont hij een stamboom, •waaraan reeds enkele jaren wordt gewerkt. Het staat er: Bastiaan (ge boren 1777), Antonie (1821) en ROTTERDAM Na een grondige restauratie, die in juni is begonnen, is dinsdagavond de kerkzaal van het ziekenhuis „Eudokia" in gebruik genomen. Nadat de geneesheer-directeur, de heer C. J. Dekker, de aanwe zigen welkom had geheten, ver telde ziekenhuispredikant ds. J. C. Hagen, hoe zusters, patiënten en doktoren hadden samengewerkt om deze restau ratie en het aanschaffen van een kerkorgel mogelijk te maken. Zo bracht een bazar in het zus terhuis op één avond 10.000 in het laatje! Ds. Hagen was bijzonder blij met het resultaat, dat architect B, van Veen had bereikt, vooral ook omdat er nu niet alleen zo'n tachtig zit plaatsen zijn, maar er ook plaats is voor acht bedden, zodat ook bed legerige patiënten de diensten kun nen meemaken. De heer J. A. Amesz bood namens de Hervormde Diakonie Rotterdam Centrum een door mevrouw B, Klebe vervaardigd kanselkleed aan en sprak er zijn vreugde over uit, dat tegenwoordig verschillende kerk genootschappen samen opgaan. Namens de Gereformeerde Kerken van Rotterdam sprak ds. Th. W. A. Rijper, die een nog te vervaardigen plantenbak aanbood. Vervolgens verklaarde architect Van Veen de symboliek van het kanselkleed. Tenslotte dankte dr. P. F. Laméris, tweede voorzitter, allen, die aan het tot stand komen van deze restauratie hebben meegewerkt en ook de Gere formeerde kerk van Rotterdam.- Delfshaven, die bij de aankoop van het orgel heel veel medewerking heeft verleend. Het orgel is uit de vorig jaar ge sloten Bospolderpleinkerk afkom stig en door de firma Fonteijn en Gaal gerestaureerd en elektrisch- pneumatisch gemaakt. Omdat het voor deze ruimte eigenlijk te sterk klonk, werd er een scherm van lat ten vóór gemaakt. Organist Laurens van Wingerden liet in de „Pastorale" en in de Par tita over „Jesu, meine Freude" van Johann S. Bach, in een improvisatie over de nieuwe melodie, die Frits Schuurman over „de Heer is mijn Herder" heeft gemaakt en in „Pièce heroïque" van César Frank horen, dat dit orgel vlot reageert en in alle registers 18, en 1602 pijpen gaaf en warm klinkt. Hij kreeg voor zijn muzikale en temperamentvolle spel een hartelijk applaus. Met het orgel mee heeft deze res tauratie ruim een ton gekost Gijsbertus (1871) van Bezooijen. Bastiaan en Antonie waren „rasech te" watermolenaars, onder het be wind van Gijsbertus deed het stoomgemaal zijn intrede. Arie moest van stoom overschake len op electriciteit. „Eigenlijk jam mer," peinst hij hardop. „Die stoom, dat was me nog es wat. Met de electriciteit kan een kind de was doen." De hartstocht voor zijn be roep bleef echter bestaan en zoon Gerard (nu 36) werd'al in de gehei men van het machinistschap Inge-, wijd. Verder dan hulpmachinist kwam. Gerard echter niet Toen bleek, dat hij het beroep van zijn vader niet meer zou kunnen overnemen, ver trok hij naar Dordrecht en is daar als electricien werkzaam. Arie van Bezooijen is nog steeds in dienst van het waterschap De Striene. Vaak is hij nog in het oude gemaaltje te vinden, waar hij de electrische installatie zorgvuldig on derhoudt. Tot zijn taak behoren nu echter nog voornamelijk werkzaam heden in de polder. „Ik voel me nog steeds machi nist", verklaart hij. De roman tiek van het watermalen is voor hem evenwel verleden tijd. Moei lijk, je daar hij neer te leg gen, meent Arie: „Als ik in de' verte, bij de Roodevaart, bij een collega de lichten zie branden en dan naar mijn donkere gemaal kijk, gaat er echt wat door me heen...." BERGEN OP ZOOM Na een in val in een onbewoonbaar verklaarde woning tegenover de brandweerkazer ne te Bergen op Zoom, waar jongelui 's nachts en overdag hun tijd door brachten, heeft de politie van Bergen op Zoom de bende te pakken gekre gen, die de laatste tijd in West-Bra bant verschillende inbraken heeft ge pleegd. De twee hoofddaders zijn de acht tienjarige W. A. B. uit Breda en de twintigjarige J. N. uit Bergen op Zoom. Na een verhoor hebben zij be kend, zich aan inbraken in Bergen op Zoom en Halsteren te hebben schul dig gemaakt. Het is niet uitgesloten, dat zij nog meer inbraken die de laatste tijd in West-Brabant zijn gepleegd, op hun geweten hebben. Het onderzoek wordt voortgezet. Mariniersweg 257 ROTTERDAM Telefoon (010) 113345 ROTTERDAM Met het oog op de nieuwe wet op het voort gezet onderwijs heeft het weten schappelijk bureau van de afde ling onderwijs en volksontwik keling het invoeren van stan- - daardproefwerken aanbevolen als norm voor de overgang van het lager, naar het- voortgezet onderwijs. De gemeente Rotterdam heeft deze idee overgenomen en bo vendien aan alle gemeenten in de omgeving van Rotterdam, die voor wat betreft het voortgezet onderwijs zijn georiënteerd op Rotterdam, gevraagd of deze gemeenten aan deze standaardi sering van de overgang van het lager naar het voortgezet onder- wijs willen meedoen. Met deze standaardpröefwerkerf zal per 1 januari worden begonnen. In aanmerking voor dit verzoek ko men zestien gemeenten. Dat zijn Vlaardingen, Maassluis, Capelle aan den IJssel, Ridderkerk, Bergschen- hoek, Berkenwoude, Bleiswijk, Ouder kerk aan den .IJssel, NieuwePkerk aan den IJssel, Geervliet, Poortugaal, Abbenbroek,_Rhoon,.Barendrecht, Ro zenburg en Schiedam. Met deze standaardproefwerken wil men van een kind voordat net tot het voortgezet onderwijs wordt toege laten een zo zuiver mogelijk beeld verkrijgen. Daartoe worden vier stan- daardproefwerken ingesteld: twee in de vijfde en twee in de zesde klasse van de lagere school Daarin zullen de vakken rekenen en taal voorop staan. De beoordeling geschiedt aan de hand van normen, die de kinderen moeten hebben bereikt, waarbij men er van uitgaat dat kinderen, die moge lijk een kans hebben, niet worden afgewezen, ook al zouden dergelijke kinderen juist onder de vastgestelde minimumnormen komen. Daarbij zal het oordeel van het hoofd der school van grote invloed zijn. De in de proefwerken te behande len stof wordt afgesteld op -kinderen met een kennis van middelmatig ni veau. De stof wordt steeds aangepast aan nieuwe leermethoden. Uiteraard is het de bedoeling dat ook de bijzondere scholen in Rotter dam en de genoemde gemeenten aan deze standaardisering kunnen mee doen. ST. ANNALAND Bij een in braak in het nieuwe veilinggebouw is in totaal 1.400 buitgemaakt. Men heeft zich toegang verschaft door het indrukken van een ruit, waarna de kluis met een snijbrander is open gebrand. Dit is de tweede inbraak in een Zeeuwse veiling, na die in de veiling in Kapelle. De inbraken vertonen veel overeen komst De veiling in Sint Annaland is niet verzekerd. Juist voor de inbraak was er een bedrag van. 10.000 naar de Raiffeisenbank gebracht. De die ven de politie vermoedt dat er twee aan het werk geweest zijn hadden alles bij hun Inbraak mee. Een straatlantaarn vlak bij het ge bouw was defect en de brandkast stond niet in een afgesloten ruimte van het archief. De hond van de heer G. Hage, de veilingbeheerder, heeft zelfs niet aangeslagen, wat anders des nachts nog al eens gebeurt. De inbraak is gepleegd tussen twaalf en zes uur. Beheerder Hage ontdekte de diefstal de volgende mor-s gen. V L

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1