waarbij u en passant heel wat zéér lage prijzen tegenkomt! 14 dagen lang zijn de Auberges van Landelijk Frankrijk te gastin de Bijenkorf 0. Van Jambon de Pontivy tot Filets de Maquereanx au Vin Blanc Toen Alexander Dumaïne, grootste van alle Franse keuken-meesters, een opvolger zoekt, ging kij naar kleine landelijke auberges. En kij vond daar een jonge kok, met de maarsekalkspollepel in zijn ransel Toen Curnonsky, de Prins der Gastronomen, zijnerva ren tong en verhemelte eens een uitzonderlijk delicate genieting wilde geven, ging kij naar een kleine, landelijke auberge In de paleiskeukens van Versailles heersten koks uit de Périgord en Bourgogne. Cuisiniers uit drie-sterrenrestau rants hebben leren koken aan het fornuis van grand-mère in de provincie. Die culinaire verfijning, die traditionele geuren, die eeuwenoude gastronomische cultuur uit de landelijke Franse auberge zijn nu verzameld in de Bijenkorf. Van Soupe au Pistou tot Crème des Escargots Van Ratatouille Nigoise tot Coquilles St. Jacques De Gekruide Olijfoliën van de Provence: Van Coq au Vin tot Choucronte a l'Oie Van Paté de Caneton a s TOrange tot Paté au en Terrine Lapin Van Honingraten uit de Bourgogne tot Crème de Cassis Een Franse hors d'oeuvr e is er alleen maar om de tong nieuwsgierig te maken. Is klein, pikant, spiritueel. Een paar plakjes worst, zilte vis, een soepele plak ham, misschien met een koele schijf meloen erbij. Een teder artisjokbodempje, een frenetieke olijf, wat radijsjes, niets substantieels, alleen maar wat amu sement, dat men niet au sérieux hoeft te nemen. En daarbij een "petit vin blanc", een klein wit wijntje, dat knistert van droogte. Sauclssons d'Arlea, pikante worstjes, per stuk 200 gram 1.95 Sauclssons fail pur pore fumé, zuiver var kensvlees, licht gerookt met een weinig knof look, per stuk 200 gram 1 95 Jambon de Pontivy, magere gekookte fis per 100 gram 1.95 Jambon de Bretagne au poivre, magere rauwe ham zonder vet. Pittig door speciale bereiding met peperkorrels, per 100 gram 270 Jambon de Bayonne, rauwe ham, specialiteit uit Bayonne, mild van smaak, per 100 gr 2.70 Franse sardines In olijfolie 1.65 Sardines aux aromates, met geurige krulder Ingelegd 1-95 Blanke tonijn, zeer fijn van smaak om op te dienen met een paar ringen ui, wat kapei» en misschien mayonaise 165 en 1.95 2.95 Filet van makreel, Ingelegd in witte wijn, pes blikje °-95 Spratis in arachide aromatisC met kruiden in- gelegde sprot, alt voorgerecht ol op toast, per blikje Fonds d'artichauts, 1e vullen met doperwtjes Of fijngehakte champignons 160-3 25 Huile de noix, walnotenolie, enkele druppels bij gewone olie maken een heerlijke salade, '/a lite: 5-50 Olives noires a l'hulie, zwarte olijven, per hter 5 50 Olives vertes, grote groene olijven per liter 5 50 Aanbevolen wijnen: Entre deux mers sec 3.25 Macon blanc 4.25 In de Provence - daar weet men wat soep koken is Met vissen uit de blauwe diepten en vissen van de zonnige kust, die immers volkomen verscbiUend zijn van smaak en karakter. En met kruiden die ritselen en geuren op de hete hellingen van de Basses Alpes, met wat saffraan en poivre rouge, met ui, sjalot en knof look en dat tikje Provenpaalse ge nialiteit, dat meegekomen is met de eerste Griekse kolonisten, die 2500 jaar geleden de Rhóne opvoeren. Soupi. au Pistou, Provengaalse groentesoep, per blik 1 40 Provengaalse vissoep, per blik 1.40 Soupe de poisson de Beaumolin, samengesteld uit vele vissoorten, per blik - 1.95 Escargotsoep, slakkensoep voor de zeer ver fijnde gastronoom, per blik 3 25 Het gaat nu ernst worden met de maaltijd; de entrée chaude wordt geserveerd. Escargots,pruttelend in de groene knoflookboter, coquilles Saint Jac ques, met wat tomaat onder een de kentje van kaassaus in de oven gegratineerd. Een ratatouille of piperade van uitbundige zonnegroenten, die zich zo geflatteerd voelen door een gou den omelet. Fruits de mer, de ziltige "zee vruchten" die zo graag verborgen zitten in een pasteitje van knispe rend bladerdeeg. De pikante salmis van pintades (parelhoentjes) of palombes (de duiven die in het voorjaar over de Land es trekken). Coquilles St. Jacques in schelp gratineren met geraspte kaas, per blik 3 50 Garnitures aux fruits de mer Een verrukkelijke samenstelling van verschillende soorten vis balletjes, mosselen, gekruid met thijm, laurier, piment m saus. Te serveren in pasteitje per blik 4 75 Escargots géants, 15 stuks (extra groot), blik 2 75 Er is olijfolie en olijfolie met kruiden.Waarin een speels takje van dit, een geurig blaadje van. dat en een pittig zaadje van weer iets anders is afgetrokken. Persoonlijke olijfolie, waarmee men in Frankrijk per soonlijk kookt. Een visje vraagt immers een ander aroma dan lamsbout en de sla van maandag moet anders geuren dan die van donderdag. Daarom staan in Franse keukens flessen olijfolie, ieder met een andere kruidigheid, om te koken naar inval en inspiratie. Huile d'olives au Thym de Provence Olijfolie met thij: uit de Provence, culinaire specialiteit van Soleiilou, verrukkelijk voor het aanmaken van tomatensalade. Huile d'olives au, fenouil de Provence Olijfolie met venkel uit de Provence, te gebruiken om vis In te leggen alvorens deze te stoven of te bakken. Huile d'olives a l'Estragon de Provence Olijfolie met dragon uit de Provence, geeft aan salades een fijne subtiele geur. Huile d'olives au Romarin de Provence Olie met rozemarijn uit de Provence om te gebruiken bij h bereiden van katfs- ft lamsvlees met saus, Speciaal aanbevolen voor de bereiding van wild. Huile d'olives au Basilic de Provence Mijfohe met basilicum uit de Provence. Een eetlepel van deze olie over de groen ten van het seizoen verhoogt de smaak van warme en koude schotels. Inhoud per fles 0,96 liter 7.50 Ratatouille, Provengaalse groentemelange, per blik 225 Ragóut van parelhoen of duif, 400 gr blik 7.— Canneloni. Deze oorspronkelijk Italiaanse schotels worden veel i Frankrijk gegeten en klaargemaakt volgens Franse recepten, per blik 1.25-3.75 Ravioli, per blik 1.20-2.75 Tortelllnls, per blik 2 25 Piperade, juidelijk Baskische groenteme- lange, per blik 1.80 en 3.35 Aanbevolen wijnen Chateau La Tour Blanche dePatiras 3.75 Cötes de Provence 4.50 Cötes de Rhone rosé 3.75 In een landelijke Franse auberge heeft men nu de weg bereid voor het hoofdgerecht. Een lamsbout, ge marineerd in rode wijn, gebraden in olijfolie, die kruidig geurt naar roze marijn, geflankeerd door teergroene flageolets? Een kalkoen onder wiens glim mende welgedaanheid een weelde rige kastanjefarce uit de Cevennen schuilgaat? Een entrecöte, met rodewijnsaus met cèpes, die weelderig geurende boleten uit de wouden achter Bor deaux? De pot-au-feu, waarvan men eersï de bouillon geniet en vervolgens het machtige stuk schenkelvlees met de groenten, een pittige zure augurk en wat aromatische Dijonse mosterd? Of misschien een cassoulet, waar voor men in Gaseogne een bordje op de deur zetHeden gesloten van wege de cassoulet Flageolets, bij voorkeur bi] lamsvlees, per blik 2.50 Petit pols fins, zeer fijne Fran i doperwtjes, per blik 1.45 Farce au Marrons, kastanjepuree, voor het vullen van gans en kalkoen, per blik 2.75 Coq au vin, kip In wijnsaus, per blik 5.50 Canard aux pruneaux, eend met pruimer!» ten, per blik 5.50 Choucroute Tol fapon Périgord, zuurkool met gans, zoals dit in de Périgord bereid wordt, per bitk 3.- Confits d'olse grasses en confits de canard gras, 2 gerenommeerde gerechten uit Zuid rankrijk van gemeste eend en gans, per blik 11.50 en 8.95 Gedroogde cèpes, bosehampignons als gar?il- tuur bij vlees, kip of een omelet, per zakje 2 35 Mallte mosterd In originele 'pots de Dyon', 190 gram 2.95 Pommos Gauffrettss, dunne knapperige licht gezouten aard appelschijfjes, per pak 1.60 Na de hoofdschotel wordt de sla ge serveerd, om de mond even te ver frissen, alvorens men rechtop gaat zitten voor de pfité, de smeltende ziel van het Franse fljnproeversland. Mocht u dat te machtig worden, gun dan de p&té een geheel eigen avond, met versgeroosterde toost en knappend stokbrood. Met een paar mooie flessen, een Saint Emilion, een kruidige Bour gogne, of de aristocratische weelde van een gouden Sauternes. Elke Franse chef heeft zijn eigen paté, van eend, haas, konijn, of de allermooiste van ganzelever. Aanbevolen wijnen: 1964 Clos Vieux Leseours 5.50 1964 Chdteau La Tour du Pin Figeae St. Emilion' 8. 1964 Santenay 6.25 1964 Monthêlie Bourgogne 7.50 Pflté de Brstagne, per 100 gram 1.35 Paté au lapin, per 100 gram 1.95 Crème de fole, per 100 gram 1.35 Pété van klppaiever met port en hazelnoten, p groot blik 2.75 PIté de l'Argofit, per blikje 1.25 Suprème de fole de volatile, per blikje 1.50 Terrine de paysanne, per blikje 1.50 Crème m fote l'Armagnac, per blikje 1.50 Aire, een klein plaatsje aan het riviertje Adour bij de Pyreneeën, waar men wild en ge vogelte Ir overvloed vindt, worden volgens eeuwenouda recepten de patés gemaakt die worden gaöxporteefd naar alle delen van de eld: Pétlssons des Landes, per blikje 1.95 Délices Landais met eendelever en Armagnac, per blikje 2.95 Mousse van §etruffeerde ganzelever. per blik 9.50 en 1350 Eendepèté met sinaasappel, per blikje 155 Cocktail, assortiment van 3 verschillende patés 3.75 Tegen vijf uur komen al die keurige Franse kindertjes in hun mouw schortjes thuis uit school. En maman heeft het goüter al klaar staan: een kop chocola. En biscottes, dik belegd met die heer- lijke confiture die grand-mère zelf maakt. Want grand-mère woont natuur lijk buiten en heeft een grote tuin met zwarte kersen en kwetsen, met perziken en abrikozen, meloenen en aardbeien, en niemand kan jam koken als een Franse grootmoeder. Er is honing, de groene denne- honing uit de wouden van Jura en Vogezen en de lieflijk geurende Provenqaalse honing van lavendel en rosmarijn. En als de kindertjes weer huiten gaan spelen krijgen ze nog een paar drups mee ook, gemaakt met zuivere vruchten of met zachte noot- en likeurvullingen, In de Bijenkorf kiest u uw eigen assortiment, zoals dat in een Franse confisserie gaai Een lenen Bijenkorfje met 300 gr honing uit de Bourgogne 6 95 Mlel blanc de Bourgogne, witte honing van dlv. bloemen 453 gram .2.95 Honing van lavendalbloesem, acaciabloesem of rosmarljnbioesem, 453 gram 2.95 Dennebloesem, 453 gram 3.95 Jams In 20 soorten: nieuw zijn de smaken banaan, zwarte kersen, vijgen, tmorellen, bos- bessen, grapefruit, peren, rabarber. Verder abrikozen, ananas, citroen, aardbeien meloen, frambozen, sinas bitter, slna met schijfjes, perziken, kwetsen, reme claude en tomaten. In stenen potten van 453 grain van 3.75 tot 4.95 Clémentines au coghac Martel!, klein s sinaasappel met cognac bereid. Te ebrulken bij ijs, aebak, pudding of als bijlage van canard a l'orange. 1 Pers. proefflacon 225 Crème de cassis, te gebruiker als likeur, maar ook ils saus op pudding, ijs en vruchten, per 1les 5.95 Drups, assortiment van vruchtensmaken «n ijspepermunt, per 100 gram 0.55 Drups met noot- en vruchtenvulling 0 geyuld met Hkeurei zoals Cointreau Armagnac of cognac, per 100 gram °85 Dez drups zijn er ook in kleurige ver; pakkingen van 2.7S tot 149a Een Culinaire Rondreis do or in de QjBijenkorf e Sauclssons Montagne, van zuiver varkensvlees per 100 gram 195 Tonijn filet, per blik Uiensoep, per blik 1 40 Clémentines au cognac Martell 1/1 fles 16.50

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2