Hoekse Waard en Overflakkee toch Rotterdams woongebied Regering: bevorder ontwikkeling Delta JW Engels Bazaar 1 Drie bokken bij Horn land BERGING SCHEPEN KOMT OP GANG Brommer gestolen van hulpvaardige studente Scjlotlerttanniiff Wethouderlijke kritiek op ruimtelijke ordening Thomassen: militante geest 3 Demonstratieavond trok volle zalen Ambachtsheer mag blijven in Rozenburg Beneluxtunnel trekt nog te weinig verkeer Bejaardenbonden hebben praktisch geen inspraak Hulp werd niet beloond... Kritisch bekeken ONVOLDOENDE nubeduidend goedkoper STRUCTUURPLAN 20.000 stuks vee in Engeland gedood Speelwerk met veel beat afgesloten DE ROTTERDAMMER 2A 196? DRUK fantasie zoom 55 cm 4-4U hoog 1. fantasie weefsel er me sinterklaas Pagina 4 Maandag 6 november In de kou fVP TWEE PUNTEN heefi het njfc de gemeente Rotterdam in de steek gelaten: op het gebied van de financie ring van de geul, die de heel grote tan kers toegang tot Europoort moet verle nen en op het gebied van de financiering van de elektrische centrale Waalhaven. Eigenlijk is dit ook op een derde punt geschied: de grondverwerving voor de spaarbekkens in de Biesbosch. Gelukkig is hier een uitwijkmogelijkheid: het te stichten Waterwinningbedrijf De Bra bantse Biesbosch kan als NV zelfstandig op de kapitaalmarkt opereren. Dat hier van onwil van de zijde van het rijk sprake is, is uiteraard een absurde ge dachte, Het rijk ziet er een voudig geen kan6 toe, Rot terdam de hand toe te steken, ondanks de verleden jaar mondeling gedane toezeg ging van tien miljoen voor de centrale Waalhaven. Dat het hier een kwalijke situatie be treft, zal niemand tegenspreken, ook al heeft mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland niet zo lang geleden geconstateerd: „Als de Rotter dammers ergens veel geld voor nodig hebben, noemen zij het een nationale zaak". Want zowel de geul als de 'centrale Waalhaven dienen belangen die ver uit gaan boven de plaatselijke Rotterdamse. De genomen beslissing betekent dat al lerlei andere, ten minste «ven dringende zaiceni zullen moeten wachten dan wel getemporiseerd moeten worden, omdat Rotterdam daarvoor geen geld meer beeft. En de bewoners van Hoogvliet houden bun hart vast over wat er straks wordt beslist over de financiering van de door trekking van de metro. Want ook dat is een zaak die ver uit gaat boven plaatse lijk Rotterdams belang, waarover rijkscommissies zich zeer duidelijk heb ben uitgesproken. Ook daarvoor zal, naar men nu reeds kan aannemen, het rijk Rotterdam alléén moeten laten staan. Wat betekent, dat het gevaar dreigt, dat de metro naar Hoog vliet wordt bijgezet in dezelfde ijskast waarin de Wiilemstunnel reeds werd op geborgen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er zal ook in een vergroot Hellevoetsluis geen plaats zijn voor het opvangen van de druk, voortkomend uit het centrale werkgebied van Rotterdam. Daarom zal er kunnen worden gedacht aan de ontwikkeling van een nieuw woongebied in de Hoekse Waard of op Overflakkee, dat dan zou moeten wor den begeleid, door een nieuwe xailverbinding. Die zal kostbare investeringen vergen in de vorm van bruggen of tunnels. Verder kan Hoek van Holland wellicht uitbreiden tot een aantrekkelijk woongebied, terwijl ook nieuwe woongebieden mogelijk zouden kunnen zijn langs de spoorlijnen GoudaUtrcht en Dordrecht Breda. Deze zouden een hoge graad van bebouwingsdichtheid kunnen krijgen. Deze suggesties Boet mr. H. C. G. L. Polak, wethouder van stadsont wikkeling, verkeer en volkshuisves ting, in zijn beleidsnota voor de ko mende begroting. Daarmee is de heer Polak lijnrecht in tegenspraak met liet standpunt der regering, neergelegd in de Tweede Nota over de ruimtelijke ordening in Nederland, die vorig jaar is versche nen. De regering wil immers de Hoekse Waard geheel agrarisch houden! Mr. Polak memoreert de vele kritiek op deze nota, die onder meer het feit gold, dat de keus, die daarin ten aan zien van verscheidene punten was ge daan, niet nader was gemotiveerd De heer Polak meende, dat deze nota voor wat betreft de Rotterdamse agglomera tie tekort schoot, Uit de cijfers blijkt, aldus de wethou der in zijn beleidsnota, dat de m de Tweede nota over de ruimtelijke orde ning in Nederland bepleitte en tot het Haringvliet gedachte uitstulping van het stedelijke woongebied naar het ■zuidwesten, afgaande op de capaciteit van het streekplan Voorne-Putten-Ro- zeriburg nauwelijks voldoende zal zijn voor het onderbrengen van de woon- eapaoiteit, nodig voor de totale werk gelegenheid in het zuidwestelijke deel van het Rotterdamse havengebied om streeks 1980 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „In de praktijk blijkt dat alle grote industrieën die in Rotterdam, Antwerpen of Gent staan, evengoed zich hadden kunnen vestigen In Terne azen. He hoop dat de regering dit beleid wil aanvaar den voor een snelle ontwikkeling van het Deltagebied." Drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Insti tuut (ETT) in Middelburg zei dit -zaterdag in het stadhuis tijdens de vergadering van de provinciale ver eniging van burgemeesters en secre tarissen. ,,De werkelijke discussie over de Randstad is in feite overgeslagen. In de tweede nota voor ruimtelijke orde ning heeft men uitsluitend rekening gehouden met grote steden. Het ge volg daarvan is dat de argumentatie „De randstad is vol" een onbevredi gende argumentatie is. Daar komt nog eens hij dat de planologen en stedebouwers elkaar jaren met deze kreeg hebben nagepraat." De heer Verburg was van me ning dat de economen in Nederland op regionaal-economisch terrein sterk zijn achtergebleven bij hun col lega's in het buitenland, die op dit gebied een grote deskundigheid heb ben verworven. „Het is zowel uit de ervaringen van de grote bedrijven als uit die van de ETI gebleken dat de bedrijven, die zich langs de Westerschelde vesti gen zeker nog onder de agglomeratie van Rotterdam vallen. In tegenstelling tot ir. F. Posthuma, directeur van het Havenbedrijf, is Zeeland van mening dat Rotterdam en Antwerpen een belangenge meenschap moeten vormen. Ook de Belgische regering heeft op samen werking aangedrongen". De vestiging van grote bedrijven, in Zeeland mcemde drs. Verburg juist zo gunstig, daar dit jaar een ruim contingent van 3500 woningen wordt gebouwd, de Zeelandbrug op komst is en er ruime mogelijkheden voor gro te opties zijn. Antwerpen daarente gen is een ingebouwde stad, met on voldoende stadsontwikkeling en een tekort aan arbeiders. )rüe belangstelling van de industrie zal de komende jaren zeker in belang rijke mate toenemen en resulteren in grote vestigingen, waarbij Rotterdam voor de aanvoer zal zorgen. De grote groef van Rotterdam had In het verleden tot gevolg dat de omliggende gewesten werden uitge hold, Sinds korte tijd is daar pas verandering In gebracht en worden de omliggende streken bevrucht door de ontwikkeling van Rotterdam. Men moet er rekening mee houden dat Zeeland van voor I960 niet meer de provincie is van tegenwoordig. Hierbij heeft Rotterdam, in tegenstel ling tot Antwerpen, deze ontwikke ling niet tegengewerkt. De methode om het Zeeuwse industriegebied op snelle en efficiënte wijze te ontwikke len, is te profiteren van de adviezen van Rotterdam. Op deze vorm van samenwerking moet de regering meer gaan inspetai. -Daarbij moet men bedenken dat de chemische, electrotechnische en me taalindustrieën, die zich daar zeker zullen vestigen, sleutelposities voor de nationale economie innemen." Over de recreatieve mogelijkheden in Zeeland zei de heer Verburg dat in het verleden steeds bij mond jesmaat geld beschikbaar werd gesteld. „Nu pas is voor de eerste keer de recreatieve ontwikkeling van Zuid-West Nederland op flinke wijze aangepakt met een groot terrein bij de Grevellngendam." Burgemeester Thomassen voegde aan de lezing van drs. Verburg toe dat het zoeken van de petroche mische industrieën naar nieuwe ter reinen in België een militante geest heeft gekweekt om alles in het werk te stellen deze bedrijven binnen zijn grenzen te halen. In Nederland ont breekt deze geest nog. Ook zal, aldus wetnouder Polak, de m het streekplan aanwezige reserve capaciteit aan woongebied moeten wor den gereserveerd voor een na 1980 te verwachten verdere verdichting en mo gelijke uitbreiding van de werkgelegen heid in het zuidwestelijke haven- en industriegebied. Er zijn m Rotterdam en omgeving twee ontwikkelingen' die van het aan de Waterwa» gebonden haven- en in dustriegebied, welke primair een grote oppervlakte vergt en die van de cen trale werkgelegenheid met een grote Hoge vensters vereisen extra voorzieningen om een goed effect te krijgen. Daarom morgen deze extra verkoop van extra hoge Ter- lenka venstervallen, door el kaar per meter voor nog géén gulden. Serie I. Marquisette met fan tasie zoom en ingeweven streepdessin, met zoom en hoofdje, 55 cm hoog, van 1.95 Serie II. Marquisette fantasie weefsel met ingeweven zoom en ioodfeand, met zoom en hoofdje, 70 cm hoog van 4.25 met 78 cm boog loodband Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze twee soor ten lange vallen, die bijzonder mooi zijn, beide met zoom en hoofdje, jfm door elkaar, mk JTË per meter MMjLF Ciin tri. cf schrift, but, voor ROTTERDAM In het ge- houw van de Mission to Seamen aan de Pieter de Hoochweg, was het zaterdagmiddag een speci fiek Engelse aangelegenheid. Dat niet alleen door de aanwezig heid van lady Garren, echtge note van de Engelse ambassa deur, die de bazaar opende, maar vooral door de speciale Engelse gerechten die te koop waren op de bazaar Het is daarom met vreemd dat vrijwel de gehele Engelse kolonie in Rotterdam even een kijkje kwam nemen of in de kantine van het gebouw eens echt op Engelse wijze thee te drinken. Ook gemeentesecretaris mr. J C. Knap en vertegen woordigers van het bedrijfsleven kwamen sfeer opdoen. een betrekkelijk nrbeidsdichtheid op klem oppervlak. Deze centrale werkgelegenheid om vatte in 1869 eenentwintig en een half procent van de totale werkgelegenheid In Rijnmond. Hoewel, naar de wethou der meent, dit percentage In 1980 ten hoogste zal zijn gegroeid tot 22 a 23 procent, kan men de absolute groei In het kader van de structurele opbouw van de Rotterdamse agglomeratie niet verwaarlozen. Te minder, omdat in de bestaande en geheel volgroeide woongebieden de ac tieve leeftijdsgroepen in aantal afne men, terwijl bovendien vooral in de oudere stadsdelen de woningvoorraad geleidelijk aan terugloopt. Het zal van bet tempo van de wo ningbouw afhangen in hoeverre en tot wanneer deze druk binnen het kader van de thans voor het Rijnmondgebied vastliggende plannen kan worden opge vangen Het onderzoek van de Britse experts Freeman, Fox, Wilbur Smith and Assi- ciates, in Rotterdam leidt er toe, dat een structuurplan in voorbereiding is genomen, dat geheel Rotterdam omvat, In de komende twee a dme jaren zal dit structuurplan aan de dienst van stadsontwikkeling zeer zware eisen stellen en mr. Polak meent dan ook dat de personeelsbezetting van deze dienst nauylettend zorg zal behoeven. Er is nu reeds een begin gemaakt met het verzamelen van basisgegevens. Die betreffen de bevolking, werkge- legenheiden ruimtegebruik naar de te genwoordige toestand, de toekomstige ontwikkeling van bevolking, werkgele genheid en ruimtegebruik en ten slotte het verkeer van nu en-het verkeer, berekend naar een ruimtelijk model van de toekomst. Het structuurplan zal zich richten op een model voor 1990. Het zal tot resultaat hebben een schetsontwerp voor het wegennet in 1990 en voor het netwerk voor het openbare ver voer, waarbij de verkeersdienst, die nu wordt opgezet en die, naar de wethouder vertrouwt, goed zal func tioneren, een grote rol zal spelen. Voorlopige studies van verschillen de facetten zullen in 1969 gereed moe ten zijn. De gemeentelijke diensten kunnen niet alleen al dat werk verrichten. De wethouder overweegt dan ook in schakeling van particuliere bureaus en samenwerking met instanties van Rijnmond, provincie of rijk en met Institnten van de economische hoge school. Naar mr. Polak meent is een groot werk op stapel gezet dat voor de toe komst van Rotterdam en omgeving van bijzondere waarde zal blijken. In overleg met B. en W. van Capelle aan den IJssel is besloten, het struc tuurplan voor de Prins Alexanderpol- der, dat indertijd werd ontworpen door de dienst van 'sontwikkeling en het instituut F-ac, n Landschap van Zuid-Holland, -nn karakter te geven overeenkomstig —e bepaalde in de wet op de ruimtelijke ordening. In herzie ne gedaante zal dit plan binnenkort bij de gemeenteraad van Rotterdam en van Caoelle aan den IJssel in behan deling komen. Uiteraard Is ook de gemeente Zeven huizen een belangrijke partner in bet overleg, omdat de woonwijk Zeven kamp ln het noord-oostelijke deel van het plan voor bijna de helft ot» ge bied van Zevenhuizen komt te liggen. Innerlng zullen wakker roepen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De firma J. van Urk heeft niet te klagen over ge brek aan belangstelling voor de demonstratieavond van elektronische orgels. De grote zaal van De Doelen was geheel gevuld met geïnteres seerden. De eerste solist was de acht en een halfjarige Davie die midden op het grote podium liedjes speelde. De andere organisten, van allerlei leef tijden, demonstreerden met hun spel de vele mogelijkheden van dit type orgeL Leuk was het optreden van vijf jongens en meisjes op vijf orgels tegelijk en van het meisjeskoor „The Macottes" onder leiding van mevr, Ria WalvisRaap. Joop Walvis ver zorgde het gedeelte na de pauze. De optredenden zijn niet alleen kopers bij Van Urk, maar zij krijgen ook les via deze orgelhandel. ROTTERDAM De 56-jange me vrouw B. M. Ommenng—Siermans uit de Verboomstraat is vrijdagavond in de Jongkindstraat onwel geworden toen zij m een bus van lijn 42 wilde stappen. Bij aankomst in het Dijkzigtziekenhuis wsa de vrouw overleden. LONDEN Het Britse ministerie van landbouw heeft bekendgemaakt, dat bijna 20.000 stuks vee is gedood in verband met de heersende mond en klauwzeer m Engeland. Deze epi demie breidt zich evenwel nog steeds uit. ROZENBURG De nivelle ring schrijdt verder en verder. Zelfs een ambachtsheer, nota bele functie uit een kleurrijk verleden van rangen en standen, moet er aan geloven Althans in Rozenburg. Daar mag ir. J. D. Tak uit Den Haag bij wijze van gunst zijn titel van „ambachtsheer van Rozenbmg" behouden op voorwaarde, dat hij tot zijn ambachtsheerlijkheid behorende gronden aan de ge meente verkoopt. Maar een ambachtsheer zonder grond is een koning zonder land. Daarom heeft de gemeente op verzoek van de heer Tak de illusie niet geheel verstoord en hem nog een piepklein stukje grond gelaten. Een perceeltje aan de Koninginneweg bestaande uit een stukje weg, trottoir en plantsoen. In het voorstel, dat de ge meenteraad donderdagavond zal behandelen, staat hierover zon der ironie te lezen „dat êe hui dige bestemming van dit per ceeltje nimmer zal veranderen, zodat er geen schadelijke gevol gen te verwachten zijn voor de gemeente Maar de gemeente heeft haar doel bereikt: het bezit van m totaal 3.54.18 ha grond en de ambachtsheer is ook tevreden. Hij mag zyn sceptertje blijven zwaaien. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op 30 juni 1967 kruisten 174.000 motorvoertuigen via de vier oeververbindingen de rivier. De Van Brienenoordbrug verwerkte 29 procent, de Willemsbrug 20, de Maas tunnel 47 en de Beneluxtunnel vier procent van dit totaal. Dit staat in de beleidsnota over het verkeer van wethouder Polak. Dat de Beneluxtunnel ao weinig invloed heeft op het verkeer, komt volgens B. en W. door de excentrische ligging en door het feit dat de Beneluxtunnel een toltunnel is. „Als inderdaad het betalen van tol geld een aanzienlijke rem op het rij den met motorvoertuigen zou vormen, zou de vraag kunnen rijzen of de zeer kostbare overheidswerken ten nutte van het particuliere verkeer wel be langen van voldoende allure dekken", menen B. en W. Zij stellen dat als er een ideale ver deling van het aanbod over de ver schillende oeververbindingen zou zijn. de capaciteit zou overeenkomen met het aanbod. De gezamenlijke uurcapaci teit is namelijk 21.000 voertuigen m twee richtingen wat aanmerkelijk meer is dan het aanbod in het drukste uur. B. en W. hopen dat als in februari de tramlijnen 2, 3 en 9 van de Willems brug verdwijnen de capaciteit van de brug kan worden opgevoerd ook al om dat afwisselend in morgen- en avond spitsuur twee rijstroken kunnen wor den gebruikt. ÜH (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De berging van de ruim een week geleden bij Vlaar- dingen na een aanvaring half gezon den schepen Hornland en President Pierre Angot komt flink op gang. Het slechte weer van het weekeind heeft het tempo echter wel wat gedrukt. Bij de Homland liggen inmiddels dne bokken van het Duitse ber gingsbedrijf Ulrich Harms: de Mag nus III, TV en V. De laatste bok (hef vermogen 400 ton) arriveerde giste ren achter een sleepboot uit Den Hel der, evenals de lege ponton Mulus, die ook voor de berging nodig is. Onderweg uit Hamburg en Kiel zijn nu nog de bokken Magnus I en II. Het lichten van de Homland zal worden aangepakt als alle vijf bok ken aanwezig zijn. Voorlopig xs men nog altijd bezig met voorbereidende werkzaamheden, zoals stroppen leg gen en het dichten van de 40 meter SCHIEDAM De twintig afdelin gen van de Algemene Bond voor Be jaarden die samen het rayon Rotter- Francien van Lent, benadeelde studente, stond er in de stromende regen beteuterd bij, toen bleek dat haar brommer was verdwenen. (Van een onzer verslaggevers) J^OTTERDAM De negentienjarige studente Francien van Lent van de Larixlaan heeft vanmorgen een bijzonder vervelende ervaring opge daan, Tien zij om tien uur vanmorgen de auto met de 52-jarige Haarlemse ver tegenwoordiger B. Boekhof in 'het water van de Inktpot naast de Ringdijk zag rijden (zie ook voorpagina), stapte ze snel van haar brommer om te helpen. Zij waarschuwde de politie. Hierdoor konden de politiemannen L. S. Polier en M. v. d. Eynden, de kantoorbediende H. Krans en nog een onbekende voorbijganger snel m (het water springen om de Haarlemmer te redden. Toen Francien wilde doorrijden, bleek de brommer weg te zijn. De politie heeft nog enige tijd gedregd omdat misschien de brommer in (het water was gevallen, maar zonder resultaat. Francien werd door de politie thuis gebracht» dam vormen hebben m het Schie- damse Volksgebouw hun najaarsver gadering gehouden. Bondsvoorzitter K. Verhagen uit Willemstad hekelde de gemeente besturen die de Algemene Bijstandswet met of slechts gedeelte lijk uitvoeren. Hij stelde vast dat de Bejaardenbonden vrijwel nergens eni ge inspraak hebben. De inhouding op de bijstandsuitke ringen van de per 1 juli verhoogde AOW-bedragen noemde hij geen ge lukkig toesluit. Uit een door de samen werkende bejaardenbonden ingesteld onderzoek is reeds gebleken dat 24 gemeentebesturen geen inhouding hebben toegepast. Rayonsecretaris B. Kerssen uitte er zijn misnoegen over de verhoogde AOW-uitkeringen ln de maand sep tember zonder enige kennisgeving van de bijstandsbedragen werden in gehouden. En de heer L. Wielaard, secretaris van de afdeling Schiedam, prees zich geiukkig dat de adviescom missie van de Rijnmondraad geen beslissende bevoegdheden heeft. (Van een onzer verslag ge -»is) ROTTERDAM De nsticnale speeiwtek werd het weekeinde beslo ten met een modem tiener theater, wat bestond uit een aaneenschake ling van de meest wilde gitaar-klan ken, door beatbands van faam en minder faam voortgebracht. Het was een wat matte finale van deze speel- week, die voor het grootste deel toch wel een succes genoemd kan worden. Een groot, over het algemeen vrij jeugdig, publiek liet met groot geduld al het lawaai over zich heen komen, applaudiseerde van tijd tot tijd maar ieek verder, vooral gedurende optre dens van de minder bekenden, wei nig geïnteresseerd. Zelfs de meest fervente fans leken een beetje beat-moe maar ze zullen er toch wel weer zijn, 10 november in de Ahoy-hai, waar het allemaal nog eens dunnetjes wordt overge daan. SCHIPHOL Bernard Haitmk, di rigent van het Amsterdamse Concert gebouworkest, is naar Londen ver trokken, waar hij donderdag voor het eerst zal optreden als eerste dirigent van het London Philharmonic Or chestra, Zijn benoeming houdt m, dat hij drie tot vier maai per jaar voor tel kens ongeveer twee weken in Enge land moet werken. In totaal zal Hai- tink jaarlijks vijfentwintig concerten van het orkest leiden. lange en 3 meter brede scheur m de romp van het Duitse vrachtschip. W. A, v. d. Tak's Bergingsbedrijf is sinds vrijdag bezig met de lossing van de 4000 ton zwavel uit de Presi dent Pierre Angot (zie pijl). Met twee drijvende kranen en een ber gingsvaartuig wordt de zwavel uit de ruimen gegrepen en gezogen. De los sing zal nog enige dagen in beslag nemen. Stroppen e.d. zijn nog met om het Franse schip gelegd. El komt ook voor U 't Hoeft voor U geen onbetaal bare luxe te zijn, om van de winter (en nu ai...) een paar modieuze, nieuwe hoedjes te hebben- Want morgen koopt U ze - hoeden van dit seizoen - !n een groot sortiment modellen en -materialen, sportieve ge klede hoeden, cloches met op- slagranden of een kwiek kapje ...per stuk voor nog géén tientje. Nu Uw nieuwe wintermantel of pakje completeren met een hoedje van Jersey, fluweel, velours-chiffon, ladyroy of cor duroy... omdat een hoedje méér allure geeft! ■:>4ï y-> Morgen om 9 uur begint de ver koop van deze grote collectie dames-hoeden, In' tientallen kleuren en uitvoeringen, voordelig als nooit te voren, voor ■9P Ciin tri, af tïhrlft. bat. van 50 jaar geleden Schreeuwen in en buiten den Raad- Bij den aanvang der Raadszitting va« 30 October te Koog aan de Zaan heef' zich het geval voorgedaan, dat burge meester Maarschalk de publieke tribune moest laten ontruimen, daar enkelen hun plaats met voor de pers wilden afstaan* De vergadering werd hierna geschorst- Na heropening zetten de uitgeslotcneu buiten een keel op en dreigden ermee, de vergadering onwettig te maken.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2