Plan voor gereformeerd bejaardencentrum Kethel September '68 stuk rijksweg nieuw Voorkeur combinatie klassen bij sanering? AGENDA Inspraak beleid woonwagenkamp Binnen twee jaar is viaduct afgebouwd door met snelheidscontroles gaat PANTOFFELS EN LAARSJES 18.90 31.90 VFfcKADE AAN DE Lu m JMNS Man van dak altijd een welkom geschenk Vlaardingen GEMEENTE GARANDEERT FINANCIERING Investering van 3,5 miljoen voor stichting rusthuis Dagelijks 7500 auto's door BNL-tuimel Nijverheidsschool voor meisjes volgend jaar? PLANTINGA „Naakt-incident geen onderwerp voor teach-in" Burgerlijke stand Prognoses handhaven Commissaris: „De spelregels Demonstratievrijlieid moet ruim zijn m WIE KOPEN ER BIJ MODEHUIS VERKADE? >67 ir ROTTERDAMMER Pagina 5 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 voor wie droomt van eens echt Iets anders^. S^amseweg 575-Tel.343373-VIaarding6n VOORWAARDEN .Dit is nog van mijn overgroot moeder geweest.''t Is al meer dan 100 jaar oud." Ja.héél waarschijn lijk 2al dit eens door een jong meisje met trots gezegd worden van de ring, het collier.de broche of de armband, waarmee U uw vrouw één dezer dagen gaat verrassen. Sieraden behoren im mers tot de heel weinige dingen, die generaties lang vreugde schenken! Gouden collier f 8SO.- adviserend juwelier sinds 1776 Korte Lijnbaan 18a Rotterdam tel. 110534 Waarschuwingsborden nadaag - >'fihs Nieuw materiaal reinigingsdienst Brand in viszaak VLAARDINGEN HOGENDORPLAAN 139 Museumdirecteur: Directeur bedankt brandweer Bromfietsende lasser botste tegen auto Eendrachtstraat 39 Midhal, Sperwerlaan 8 Telefoon 342603 Telefoon 347868 Mannen, die er op gesteld zijn modieus ensmaakvol gekleed te gaan. schiedamseweg 61 vlaardingen teL32os Burgemeester meent: Grootste DAMESMODES (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente zal zich borg stellen voor de betaling van de hoofdsom, rente en aflossingen van een of meer geldleningen, te za- men groot drie miljoen gulden, ter financiering van de bouw van een bejaardencentrum in Schiedam (Ke- thei) door de Stichting Gereformeerd Rusthuis te Schiedam. De Stichtingskosten bedragen 3.095.364,- voor het hoofdgebouw en ƒ350.389,- voor de twaalf bejaarden woningen. Na aftrek van de rijkspre mie resteert respectievelijk ƒ2.851.941,- en ƒ350.389,- 3.202.303 in totaal. De financiering kan slechts geschieden, indien de gemeente ga rant blijft voor de betaling van rente en aflossing van de aan te gane geld leningen. Het restant denkt, de Stichting uit eigèn middelen te kunnen financie ren. De rente bedraagt SV2 procent per jaar, terwijl de looptijd vijftig jaar is. De aflossing zal geschieden voor 2.300.000,- in vijftig .gelijkblij vende annuïteiten en voor ƒ700.000 in twintig gelijkblijvende annuïtei ten. De gemeentelijke garantie houdt onder meer het volgende in: Het bestek en de tekeningen van het te stichten bejaardencentrum evenals r:e begroting van de bouwkosten moeten door B. en W, worden goedgekeurd. Zonder deze goedkeuring mag tot de bouw niet worden overgegaan. Elk jaar vóór 1 november moeten aan B. en W. ter goedkeuring worden ingezonden, eenbegroting van lasten en baten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven met memorie van toe lichting voor het volgende kalender jaar. Zonder goedkeuring van B, er. W. mogen buiten de begroting geen uitgaven worden gedaan. Aan het einde van elk jaar moet een balans worden overgelegd. Het hoofdgebouw za! bevatten een enzeventig bedden in éénper soonskamers, zestien bedden in acht tweepersoonseenheden, acht bedden in de ziekenafdelingen, tien bedden in de personeelskamers en twee bedden in de logeerkamers. De pensionprijs gebaseerd op volledi ge verzorging wordt geraamd op 525 per maand voor éénkamerbewo ners en op ƒ892,50 per maand voor tweekamerbewoners. Het huidige rusthuis aan de Nieu we Haven 153 werd geopend op 13 juli 1923. Het aantal verzorgden be draagt op het ogenblik dertig. Direc trice is mejuffrouw J. L. Groenewe- gen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN,Bij de sanering van het openbaar lager onderwijs zuilen vermoedelijk geen scholen worden opgeheven. Het college geeft •de voorkeur aan het combineren van klassen, wanneer nodig mocht blijken d:.5 in verband met de teruggang van het aantal leerlingen de zesde onder wijzer moet aflvoeien. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voo? zover thans wordt verwacht zal .de doortrekking fan rijksweg 29 in oostelijke richting tot aan de Laanslootsweg volgend iaar september gereed zijn. De ge- rtedkoming van de verdere door- irefeking tot aan het Kleinpolder- pltin in Rotterdam wordt niet vóór september 1969 verwacht. Dit antwoorden B en W op vragen gesteld in het algemeen verslag van het onderzoek der gemeentebegro ting. Met rijkswaterstaat is al over leg gepleegd om de slóten die op deze rijksweg een natuurlijke bevei liging, o.a. met het oog. op in de buurt wonende kinderen, vormen, op sommige punten te verbeteren en waar nodig aanvullend hekken te atsers. Het aantal motorvoertuigen dat ilddeld per dag van de Benelux- :el gebruik maakt is op het igènblik 7500. De vraag of in de stal voldoende waarschuwingsborden „overstekende, kinderen" zijn-geplaatst antwoorden B en W bevestigénd. Indien gewij zigde omstandigheden daartoe aan-, leiding geven of gerechtvaardigde verzoeken tot plaatsing worden ge- dsSn. 'zal het aantal borden worden herzien. In Groenóord zullen deze horden worden geplaatst in de om geving van de scholen, maar tot voor kort gaf het weinige verkeer ter plaatse daartoe -nog geen aanleiding. Passage Theater: Chr. HarmcmJever. „Harpe Davids". Concert 19.45. Chr. Soc. Belanden: Foto club. Bijeen komst 20. OpslandinKskerk: Judoles, 12-19. Sljfcanloor „De Rotterdammer". Lar.ze Kerkstraat 62, uitsluitend redactieiaken, tel CS3S.H Ascntscltap Schiedam: mevrouw van Gog. Dr. Zamerthofstraat 139a. te!. !®M (ook klachten bezorging). Alarm nummer politie: 264666. Alarmnummer Brandweer: 269123. GG en GD: 269290 Apo- Uietk: L. Evers. Lange Haven 81. tel. 163243. B en Vj, zijn bereid de aanleg van een zebrapad op de Groenelaan, ten zuidwesten van de Steenstraat en de Zuidlandsestraat in overweging te nemen. Voor de aanleg van officiële oversteekplaatsen in Groènoord is, na overleg met de diénst Gemeente werken en de politie een plan ont worpen. De uitvoering daarvan zal in fasen geschieden. Aanleg van ongelükvloerse krui singen en voetgangerstunnels, is, zo wordt desgevraagd geantwoord, technisch zeker mogelijk, maar, zo vervolgen B en W, „in het financi ële vlak liggen, de mogelijkheden thans duidelijk anders". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor materieel ten behoeve van de Gemeentelijke Reini gingsdienst vragen B. en W. de raad een krediet van ƒ24.885. Er is een elektroveegwagen nodit, die 8.885 zal kosten. Deze veegwagen zal wor den gebruikt voor .het reinigen van "urinoirs en is daartoe" uitgerust met een gegalvaniseerde watertank. Ver der zijn er vierhonderd vuilnisem mers nodig. De prijs bedraagt thans tien gulden per stuk. Ten slotte moeten er twintig con tainers worden aangeschaft met een inhoud van 750 liter. Deze dienen om het vuil af te voeren afkomstig van bedrijven en van woningblokken, die voorzien zijn van vuiinisstortkokers. De bewindsman zei vanmorgen -in de vaste commissie van financiën dat Nederland vooral een voorzichtig be leid moet voeren ten aanzien van de kostenontwikkeling. Het totale voor deel voor Engeland van de devalua tie zal niets afnemen als gevolig van een te verwachten loonstijging in Engeland en het feit dat vermoede lijk de exporteurs de devaluatie niet volledig in hun prijzen zullen laten doorwerken. Nederland moet vooral rekening houden met wat meer moeilijkheden rondom zijn betalingsbalans en de werkgelegenheid. Het totale effect van de devaluatie zal voor_ de Ne derlandse export ongeveer één pro cent bedragen, aldus de minister. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de viszaak van W. F. Gorzeman aan de Colijnstraat is dinsdagmorgen brand uitgebroken. Een schade van 2000 gulden ontstond toen de elektrische bakoven die ge reinigd was en met nieuwe olie werd gevuld, plotseling oververhit raakte en in brand vloog. De brandweer onder leiding van commandant D. de Jager rukte uit en heeft het vuur met droogpoeder kun nen blussen. De elektrische bakoven werd totaal vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. VLAARDINGEN Wethouder A. P. Weeda heeft de gemeenteraad toe gezegd met de gemeente Maassluis te zullen proberen meer inspraak te krijgen In het beleid, dat Schiedam voert bij de gang van zaken in het woonwagenkamp. Ook wil hij probe ren een intergemeentelijke commissie te stichten, die invloed zal kunnen uitoefenen op de situering van het regionale kamp. Mevrouw J. J. van Gent-De Ridder (kath) heeft bij de begrotingsbehan deling hierop aangedrongen. Naar haar mening hebben Vlaardingen en Maassluis recht op deze inspraak, omdat beide gemeenten financiële bijdragen leveren in het onderhoud van het woonwagenkamp. Verder zei de. wethouder aandacht te zullen bestedén aan een huurve'r- laging en verhoging van het wel vaartspeil voor mensen, die van de bijstand moeten leven. Het initiatief van mevrouw L. van Duijn-Spruijt (soc) om kindercrèches in de wijken te vestigen en eventueel dagverblijven voor gehandicapte kleuters, vindt de wethouder zeker de steun van B. en W. waard. Mis schien zouden deze voorzieningen kunnen worden gerealiseerd in sa menwerking met de ouderverenigin gen en kerkelijke instellingen. of een eend Of in elk geval een Citroën. Maak zo voor delig kennis met de klasse van Citroënen garage agent Citroën Bel 010-341044 na 18 uur 010-342281 ROTTERDAM Op het, dak van de firma Hamel aan de Oostzeedijk is dinsdagmorgen de 27-jarige bank werker M. v, d. Hoven uit Tholen tijdens het versjouwen van een bu reaumeubel via het dakraam van het ene kantoor naar een ander uitge gleden en gevallen. Hij kwam op een 2,5 meter lager gelegen dak terecht. Do man is met een pijnlijke borstkas naar het Bergwegziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De heer J. Paal man, directeur van hét Stedelijk Museum van Schiedam, heeft een uitnodiging van galeriehouder Hans van Dijk om een teach-in te orga niseren over het „naakt-incident" van zaterdagmiddag bij de opening van de tentoonstelling Balans, van de hand gewezen. Zoals bekend, leefde de Japanse kunstenares Yayoi Kusama haar schilderlusten in de aula van het museum uit op het naakte lichaam var. de Delftse schilder Jan Schoon hoven. Hans van Dijk beschouwt de onsmakelijke „show" als een bedrei ging voor serieuze beeldende kunste naars. De galeriehouder -wilde via een teach-ln discussies over het optreden van Yayoi Kusama op gang brengen. Museumdirecteur Paalman is de me ning toegedaan, dat het incident een zaak is van het college van -burge meester en wethouders en van de museumcommissie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het college van B en W heeft een dankbetuiging ont vangen van de N.V. Fabriek van Ma chinaal Breeuwwerk vh. J. Smit aan. de Westerkade 4-6, waar op 11 okto— ber een ernstige, uitslaande brand heeft gewoed. „Onder leiding van uw energieke brandweercommandant, de heer D. de Jager, werd de brand snel be dwongen, zodat haast onvervangbare machines gespaard zijn gebleven",- aldus de directeur, de heer M. Bijl in zijn brief. SCHIEDAM Op het kruispunt Willem Brouwerstraat Wilheimina- plein - Dwarsstraat is dinsdagmiddag omstreeks vijf uur een 33-jarige las ser A. H. van der G. uit Schiedam met zijn bromfiets in botsing geko men met de auto van de 23-jarige kelner C. v. d. W. De bromfietser die geen voorrang verleende op het kruispunt, moest met letsel aan hoofd, benen en heup worden opgenomen in het Gemeente ziekenhuis. Auto en bromfiets wer den zwaar beschadigd. SCHIEDAM Geboren: Maria H dv D H L van Unen en G M H van Eek: Elisabeth H dv C Langedljlc en R de Vries: Maarten C 7.v G de Graaf en S 11 Hoffenaar. Overleden: L Putters. 12. Wethouder G. Walstra deelde mee dat het college zeer binnenkort op deze materie zal terugkomen in de nota over het onderwijs. Daarin zal ook aandacht worden besteed aan het bijzonder lager onderwijs. Verscheidene raadsleden uitten hun bedenkingen tegen' het samen voegen van klassen. Sommige gaven er de voorkeur aan om, wanneer het ieerlingental dat nodig mocht maken, dan maar scholen te sluiten of samen te voegen. De wethouder voerde hiertegen aan, dat hij nooit klachten heeft gehoord over het onderwijs in een samengevoegde (bijvoorbeeld) vijfde en zesde Mas. De brief, waarin enkele openbare schoolorganisaties hun ongerustheid hebben geuit over de vertraagde scholenbouw, is grotendeels achter haald nu het rijk goedkeuring heeft verleend voor de bouw van een aan tal scholen. Toch dacht de wethouder er goed aan te doen zijn blijdschap te tonen nu gebleken is, dat de school organisaties met de problemen van het gemeentebestuur mee willen le ven en denken. Over de nijverheidsschool voor meisjes zei de heer Walstra dat, wanneer het college zeker weet dat dit onderwijs met ingang van 1 sep tember 1968in een tijdelijke VLAARDINGEN - Nog dit jaar of uiterlijk januari 1968 zal de gemeen teraad een voorstel wonden gedaan tot de afbouw van het Liesveidvia- duct. De bouwtijd zal ongeveer vijf tien maanden vergen. Dit zei wet houder T. de Bruijn dinsdagavond bij de behandeling van de gemeentebe groting. De wethouder is van mening dat het nu neg te vroeg is als vastaand aan te nemen, dat Vlaardingen als eindstadium een inwonertal van 128.000 zal hebben. Het is beter, dacht hij, met de bestaande prognoses te werken, die zijn gebaseerd op 150.000 Vlaardingers. SCHIEDAM De Scfaiedamse po litie blijft de controle op de maxi mum snelheid op de Horvaihweg, het gedeelte van de stadsautoweg tussen Rotterdam en Schiedam, voortzetten. Tijdens een dinsdag gehouden avondcontrole tussen zeven en negen uur werden negentien automobilisten 'aangehouden die met snelheden re den die varieerden van 70 tot 85 km per uur. De politie let ook nog steeds voort durend op 'het rijden door het rode licht op de verschillende kruispunten van de Burgemeester Van Haaren- laan. Zoals bekend begon deze a-ktie te gen het rode Jicht op 25 oktober. In vier weken tijd werden 377 automo bilisten betrapt bij het negeren van de rode verkeerslichten. Commissaris C. van der Haagen blijlt deze aktie voortzetten. „De weggebruiker", zo zei hij, „moet zich aan de spelregels houden en wij blij ven doorgaan totdat er een belang rijke vermindering valt te constate ren." ROTTERDAM Dinsdag heeft een ongeveer twintigjarige man in tuindorp Vreewijk diverse vrouwen lastig gevallen. De echtgenoot van een van die vrouwen zag kans de man te grijpen. De man rukte zich echter los en vluchtte weg. Daarbij liet hij de linkermouw van zijn beige-bruine winterjas achter. De zedenpolitie van het bu reau Charlois, tel. 143.144 toestel 3388, verzoekt hen die inlichtingen over deze man kunnen verstrekken zich met haar in verbinding te stellen. Tot de heer M. Mooij (prot) zei hij, dat in de bestemmingsplannen vol doende ruimte aanwezig is om de door het raadslid genoemde recrea tieve voorzieningen te realiseren. De binnenstad biedt daarvoor minder mogelijkheden, maar het 'beleid is erop 'gericht voor veilige wegen te zorgen zodat men buiten de- oude stad in de nieuwe wijken kan profi teren van recreatiemogelijkheden. Binnenkort zal de gemeenteraad een gedetailleerd bestemmingsplan bereiken voor de bouw van 1300 wo ningen in Holy-Noord. Deze huizen zulleri begin 1968 kunnen worden ge bouwd. Op vragen van de heer H. M. J. Dubbeldam (lib) antwoordde de heer De Bruijn, dat het geen zin heeft te onderzoeken hoe groot het bezit van de gemeente Vlaardingen is in ver houding met het particuliere bezit. Hij vestigde er de aandacht op, dat de sanering en ontwikkeling van Vlaardingen snel is gegaan, omdat de gemeente zonder meer de panden koopt die aangeboden worden. De ge meente is ook daardoor nog niet in vervelende onteigeningsprocedures verwikkeld geraakt. De Sowjet-Unie. de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk heb ben bij de begrotingscommissie van de Algemene Vergadering van de VN een ontwerp-resolutie ingediend, waarin wordt aanbevolen de begro ting voortaan voor twee in plaats van voor één jaar op te stellen. Btj het vaststellen van de begroting voor een komend jaar zou de Algemene Ver gadering tevens richtlijnen moeten geven voor het daaropvolgende jaar. Prettig en voordelig pantoffeltje ieren herenmuil v.a. heerlijk warme pantoffel jeugdige, vlotte kuitlaars det ritssluiting Viot model met warme kraag charmant kinderpantoffeltje modern fluwelen muiltje XI IVU.WiUlpfiV.' G. WALSTRA klassen combineren huisvesting kan beginnen, niets in de weg staat een directrice te benoemen. Er bestaat goede hoop dat de nijver heidsschool voor meisjes volgend jaar kan starten en het jaar daarop in een nieuw schoolgebouw (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Burgemeester rar. J. Heusdens heeft zich laten ver- leiden tot een emotionele discussie over de demonstratievrijheid, zoals zijn Rotterdamse collega heeft ge daan. Na een vraag van de heer A. C. Ph. Hardonk (prot) zei de burge meester, dat hij iedere burger ruime gelegenheid wil laten op de openbare straat te demonstreren. Hij zou alleen van de politieveror dening gebruik willen maken, die het houden van een optocht verbiedt be houdens goedkeuring van de burge- meester, wanneer de openbare orde en veiligheid dat eist. Hij kan zien geen geval berinneren toestemming te hebben geweigerd.: De burgemeester zei liever de aan meldingsplicht te willen hanteren dan het vergunningenstelsel. „Ze ra ken elkaar bijna, maar er-is een psy chisch verschil", zei hij. Bij dat aan melden moet wél de gelégentjeid 5 worden geboden de demonstratie"te verbieden of bepaalde regels voor te schrijven. .-?« BESTAAT de Sint nou of niet? Deze vraag tolt door vele kin derhoofdjes wanneer de Sint of het pakjesfeest weer in aantocht is. Allereerst komt de Sint zelf, com pleet met stoomboot, paard en heel veel Zwarte Pieten. En ieder kind dat dan een beetje respect heeft voor de ouderlijke jacht op speel goed en voor hun pogingen om de gulle-gevers-rol onbaatzuchtig aan een ander toe té wijzen, houdt zich van de domme en joelt even hard Sinterklaasliederen als zijn jongere en meer gelovige lotgenoten. Want ik zeg u. dat er vier stadia zijn te bespeuren in een kinderwe reld wanneer het die Spaanse wel doener betreft Piepjonge kinderen (tussen een en twee jaar) Interesseren zich niet voor die bebaarde man. Met onbe wogen gezichten staren ze hem aan en weigeren uit eigen beweging een hand uit te steken. Dit meestal'tot. groot verdriet van de verkleumde moeders. De tweede categorie (tot vijf jaar) gelooft (gemiddeld) onvoorwaarde lijk in de rijke Sint en in de grote, diepe, donkere zak van Zwarte Piet. Vol ontzag kijken ze naar zijn rode tabberd en de mijter en ze zijn zeer verguld met een gehandschoende begroeting. Dan volgt er een overgangsperio de. Stiekem vertellen ze elkaar, dat het maar een verklede vent is en helemaai geen hoogbejaarde suiker oom uit Spanje. Tegen de Sinter klaastijd willen ze echter nog wel eens bijdraaien, want het geloof in, de goedgevulde teil of mand blijft ongeschonden. Wat interesseert bet je eigenlijk of het dan door de schoorsteen o£ door de voordeur komt. Maar eens (zeker na acht jaar» zijn ze te groot om al die „flauwe kul" nog te geloven. Dan scharen ze zicli in de rij van de stilzwijgende en begrijpende massa. Zij werken ijverig mee. aan vieze surprises en lange rijmseis en ze zijn dan ook eer, dagje „Sint".

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1