Waaghalzerij op overwegen Cor de Haan toont talent tweeae concertplaa van Putsepleinkerk Marianne Klep op solistenconcert Drogist heeft rijksdaalder met fouten Nieuw schip lijn I Rotterdam-Bazel Op Yan Dongen's expositie 25,000e Raad voor de scholenbouw Timmerfabriek wijkt voor Lucas Bols President zet premier at Straks itog drukker dan Ia kaidlge werkkring Kunstdiefstal j Eveline de Weger won bij skiën Mevr. Leeuwenburg wordt 101 jaar Mr. Th. H. Bot naar Canada Okker verslaat Duitser Bungert Rotterdam heeft 1000e schip locn analyse, van de maanhodem DIRECTEUR TIJDENS TWAALF JAREN VAN VERBOUWINGEN JEnquete spoorwegen Ver zekefingsmij en passerën miljard j Kongo-Brazzaville ballet cabaret revue concert toneel mnsical Laatste fasen itf ammoetvoordeel flitloop mogelijk nr. ROTTERDAMMER WOENSDAG 10 JANUARI 1968 Pagina 5 ROTTERDAM Het gaat er op lijken, dat er „inflatie" komt in misdrukken ven geldswaardig papier, waarvoor immers verza melaars interessante prijzen over hebben. Nu heeft de heer C. N. Misdorp, eigenaar van de dro gisterij „De Eekhoorn" aan de Dordtsestraatweg een papieren rijksdaalder ontvangen, waarop niet, zoals normaal is, twee num mers aan da achterzijde staan, maar ook twee nummers aan de voorzijde. Die nummers komen niet met elkaar overeen en klop pen ook niet met de nummers aan de achterkant. Zoals men weet werd in Utrecht een papieren tientje ge vonden met ongelijke nummers aan de achterkant. UTRECHT - Uit een enquête van I maehnisten bij de spoorwegen blijkt I vorig jaar september ruim dui- zea(j weggebruikers op het laatste I moment voor 'een overweg stopten of nog juist vlak voor de trein oversta- 1 efn ruim zevenhonderd gevallen I was er sprake van waaghalzerij op ne{ automatische halve overwegbo- I men of automatische knipperlichten I beveiligde overwegen. Ongeveer 250 weggebruikers zigzagden vlak voor I: de trein tussen de halve overwegbo- I men door. te De afdeling verkeerskruismgen van 1 de Nederlandse Spoorwegen had de machinisten gevraagd een maand precies bij te houden hoe vaak de 1 schrik hen -om het hart sloeg bij het naderen van een overweg, wanneer een weggebruiker op het laatste mo- I ment stopte of nog overstak. de Hartog „Het hemelbed. Regie: Johan Greler. Muzikale leiding: Cor Lemaire. Verdere voorstellingen op 14, 17 en 20 januari, 20.15 uur. i MAANDAC, Rolt. Schouwburg: Natio nale Ballet met „Kompositie'", „Aureool", „Dans van de Russische poppen", „Go- pak", „De vuurvogel" en „Graduation Ball". Ned. Begeleidingsorkest o-l.v. André Prcsscr, 20.15 uur. VRIJDAG, Piccolo-Theater: Srimati Lakshmi met dansen uit .India in een geheel nieuw programma, 20.15 uur. MAANDAG, Piccolo-Theater: Stichting Kunst voor de jeugd. Cabaret Peter Blan ken m.m.v. Floortje Klomp, chansons en Poppentheater Paradaas, 20.15 uur. DONDERDAG, De Doelen, kl.z.Cabaret Adam en Eva met Fiet en Frans Koster, Robert ,Smit en Henk Alkema, piano. Programma: Tussen tafel en bed. Van 1822 en 2428 januari, 20.15 uur. ÏÏEDENAVOND en volgende avonden, Luxor-Theater, Sleeswijks Snip en Sna- prevue „Proficiat" met Willy Walden en Piet Muyselaar m.m.v. Mieke Bos,-Aase Rasmussen, The Olanders, Donald Jones e.v.a. Muzikale leiding: Co v.d. Heide HEDENAVOND, Wilhelminakerk: Feike Asma speelt werken van Handel, Albinoni Guilmant, Zwart en van de concertgever, 20.15 uur. MAANDAG, De Doelen, repetitiezaal: Muziekforum n.a.v. Louis Andriessens „Anachrone L" onder auspiciën van het R.Ph.O. (Uitvoering op 18 en 19 janua ri), 20.15 uur. Laurenskerk: Concert door Wim van Beek, organist te Groningen en het Rijn mond Kwintet, 20.15 uur. DINSDAG, De Doelen:. R.Pb.0. o.l.v. Edo de Waart. Solist: Theo Bruins, pia no. Werken van Handel, Weill, Bach en Mozart, 20.15 uur. Piccolo theater. Stichting Kunst, v.d. Jeugd: Muzikaal Rondo door Trio Ruud Kuyper. Ruud Kuyper, piano: Koos Se- rierse, bad; Cees See, slagwerk en Piet VeensJra, piano, 20.15 uur. WOF.NSDAG, De Doelen, gr.z.: Serie Meesters a.h. klavier. Pianorecital Eduard del Pueyo. Hij speelt werken van Van Beethoven, Franck Albeniz, De Falla, 20.15 uur. DONDERDAG, De Doelen, gr.z.: R.Ph.O. o.l.v. Edo de Waart. Solist: Theo Bruins, piano. Werken van L. Andries- scn, Ives, Buch en Mozart, 20.15 uur. VRIJDAG: idem. DINSDAG, Rott. Schouwburg: De Haagse Comedic met première „Rosen- crantz en Guildenstem zijn dood", blijspel van Tom Stoppard in regie van Paul Steenbergen, 20.15 uur. VRIJDAG, Rott. Schouwburg: Nieuw Rotterdams Toneel met reprise van „Mi micry", blijspel van Roger OTIirson in regie van Jules Royaards, 20.15 uur. 't VENSTER: Toneelgroep Studio met „Zomer" van Romain Weingarten in re gie van Ton Lutz. Medew. Marijke Frij- ling, Wim Kouwenhoven, Lou Landré en Bram v.d. Vlugt, 20.15 uur. ZATERDAG: Idem. HEDENAVOND, Rott. Schouwburg: Nieuw Rott. Toneel met de musical „I do, I do!" naar het toneelstuk van Jan (Van een onzer verslaggevers) OTTERDAM Na zestien jaar als directeur verbonden te zijn geweest aan de Eerste Christelijke Technische School aan de Gordelweg zal de heer J. H. Bastmeijer eind januari zijn loop baan afsluiten. Hij zal dan met pensioen gaan, maar dat betekent niet, dat hij op zijn onderwijs kundige lauweren gaat rusten. Want, zoals hij ons in een gesprek vertelde, hij is be stuurslid van de christelijke blo-scholen en dat zal een hele drukke taak worden. De heer Bastmeijer zal zich bezig honden met de nieuwe opzet van het voortgezette buitengewone onderwijs. Die zaak wordt helemaal ex- perimenteeL Het zou wei eens kunnen zijn, dat hij het daarmee drukker krijgt dan met zijn tegenwoordige werkkring! ,P® heer Bastmeijer is afkomstig uit Woerden, maar hij blijft m ieder geval na zijn pensionering in Rotterdam wo nen. In de Maasstad heeft hij voorgoed wortel geschoten. Daar ziet hij ziin taak. daar ligt ziin levensterrein, niet'al leen als onderwijskundige, maar ook in het kerkelijke werk: hij is ouderling van de centrale kerkeraad der Hervormde Gemeente Delfshaven. Toen hij negentien jaar was, zat hii 3n het smidsvak in Zaandam en daar volgde hii de opleiding voor de akte nij verheidsonderwijs. Met die akte was hii twintig jaar leraar in Alkmaar, niet op een christelijke technische school, want zo'n instelling bestond toen niet De school aan de Gordelweg was de eerste christelijke onderwijsinstelling op technisch gebied In geheel Neder land! Van Alkmaar ging hij in 1951 naar Leerdam, waar hij directeur werd van de lagere technisch school en ander half jaar later werd hij benoemd in zijn tegenwoordige functie. Dat betekent, dat de heer Bastmeijer de gehele verbou wing. die tot nu toe dank zij de bouwstop van enige ja ren geleden niet minder dan twaalf jaar heeft geduurd, heeft meegemaakt. Nog twee fasen een uitbreiding en een ingrijpende interne verbouwing en dan is de hele school gereed. Voor en tijdens die verbouwingen moest de heer Bast meijer de nodige adviezen geven en de nodige gesprekken voeren met architecten het bureau Leo de Jonge - en met zijn eigen leraren, die uiteraard ook met hun op eigen onderwijskennis gegronde wensen kwamen aandragen. Toen de heer Bastmeijer de leiding van de Eerste Chris telijke Technische Schooi op zich nam, waren er 650 leer lingen. Na zijn het er achthonderd. Er is een tijd geweest, dat er zeifs elfhonderd waren. Uiteraard Is dat aantal vee! te groot. ROTTERDAM In de serie passa- gierssehepen met Europese namen f heeft de Röln-Düsseldorfer Deutsche i Rheinschiffahrt een vijfde schip besteld voor de dienst van Rotterdam naar Bazel. 1 Het schip krijgt.de naam Britannia I en wordt in mei 1969 in de vaart I gebracht Voor ƒ8,5 miljoen zal de werf Christof Tuthof in Mainz dit I rijnschip bouwen, Met 110 meter zal het schip de op f de Rijn maximaal toegestane scheepslengte bereiken. De breedte wordt twaalf meter. In 110 hutten zal I op de twee benedendekken voor 220 I passagiers onderdak zijn. Alle hutten I beschikken over air-conditioning, ra- I dio, telefoon en televisie. De salons i zijn op het bovendek gepland. Het stuurhuis en de schoorsteen kunnen door een druk op de knop van het zonnedek verdwijnen. De masten worden hydraulisch gestre- ken. Dit is noodzakelijk door de lage s bruggen over de sluizen in het traject Straatsburg-Bazel. De anderen in deze serie gebouwde I motorschepen zijn de Europa (1960), de Helvetia (1961), de Nederland f1964) en de France (1966). ROTTERDAM Het concert dat Cor de Haan, organist te Alblasser- dam, vrijdagmiddag verzorgde in de Laurenskerk, was gewijd aan Johann S. Bach en enige van diens tijdgeno ten. Het programma begon met een soort rekensommetje: Verso 1 4 Canzona in d, en dat 'sommetje was dan niet van onze legendarische Bartjens, maar van de Italiaan Do- menico Zipoli, vier korte, vrolijke stukjes en een fraaie melodie met le vendige begeleiding. Van de in ons land nog'vrij on bekende Tsjech Bohislav Czemo- horsky weiden een prachtige „Toc cata in C" en een „Fuga in a"_met een thema vol dansende staccati ten gehore gebracht. Daarna was in het „Trio in Es" van Johann L. Krebs vloeiende en toch ook dansende mu ziek te beluisteren. Was het technisch gedegen, zeer muzikale en temperamentvolle spel van de jonge organist in deze vier werken al te bewonderen geweest, hij zette de kroon op het werk met het „Preludium en Fuga in b" van Johann S. Bach, waarvan hjj het eerste, zeer levendige deel bijzonder helder registreerde en de zo zangerig beginnende Fuga tot een groots slot wist op te voeren. Cor de Haan, zal na dit uitstekend geslaagde concert wel meer in Rot terdam te horen zijn. G. M. DERSJANT SCHIEDAM Pater dr. J. J. Lub, rector van het Schiedamse Spierings- hoek-lycenm, heeft zijn priesterambt neergelegd. Hij gaat trouwen. Het provincialaat der Augustijnen, de orde die met de leiding van het lyceum is belast, heeft in een brief aan de ouders van de leerlingen het besluit van de rector betreurd, maar daarvoor ook begrip gevraagd. Con rector drs. J. Uyterwaal neemt vopr- lopig de leiding van het lyceum waar. Dr. Lub (47) trad in 1940 na de voltooiing van zijn studie- aan het St. Thomas College in Venlo, waar hij later zelf docent werd, tot de Orde der Augustijnen toe. Van 1947. tot 1952 studeerde hij Nederlandse letteren aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In februari 1961 volgde zijn aan-» stelling tot rector van het Spierings- hoeklyceum. In juli 1962 promoveer- de hij tot doctor in de letteren. ROTTERDAM Het totaal verze kerde foédrag bij de met elkaar sa menwerkende levensverzeke- i ringsmaatschappijen „Stad, Rotter-! dam" NV en NV De Waerdy heeft de één miljard overschreden. Van deze miljard gulden neemt; „Stad Rotterdam" 660 miljoen: en j De Waerdye ƒ347 miljoen voor haar rekening. Het gezamenlijke pre- mie-inkomen in-196? was ƒ25,8 mil- fjoen. In 1950 werd de levenkverzeke- ringsmaatsöhappij „Stad Rotterdam" opgericht, gevolgd door de NV Waer dye in 1933. In 1959 bereikten zij samen een - verzekebdbestahd van ƒ250 miljoen. De guldenswaarde van De Waerdye is voor januari 1968 ƒ1,68. Dit is de hoogste stand in (het elfjarig bestaan van De Waerdye. ROTTERDAM In het Museum Boymans-Van Beuningen werd don derdag de 25.000ste bezoeker van de Van Dongen-expositie ontvangen. Het was mevrouw Lieske Verschuren, Voorstraat 57, Dordrecht. De directie bood haar een ingelijste reproductie aan van de „Vrouwen bij de balustrade", een van de „Fau- vistische" meesterwerken van Van Dongenbenevens een van de voor dit doel gereserveerde, exemplaren' van de reeds enige tijd) uitverkochte catalogus. De verheugend grote belangstelling voor deze tentoonstelling zou een verlenging alleszins rechtvaardigen. Helaas is dit niet mogelijk, gezien de zeer vele bruiklenen uit particulier bezit. De expositie sluit dan ook on herroepelijk op 28 januari. (Van onze onöerwüsredaetie) APELDOORN De Stichting In formatiecentrum voor scholenbouw heeft in Apeldoorn een landelijk con gres gehouden, waarop architect L. de Jonge heeft meegedeeld dat eén aan tal architecten gezamenlijk een studie groep heeft gevormd om het gehele ter rein van de scholenbouw te onder zoeken. en de tekortkomingen té ru briceren. De groep, heeft suggesties ter verbe tering in elf punten samengevat. De opdrachtgever dient zijn architect bewust te kiezen, waar ben op dé capa citeiten en niet op de relatie gelet moet worden. Een tijdige aanwijzing van een tuinarchitect en de uitvoerende kun- - stenaar is zeer belangrijk, omdat ge bouw en tuin een eenheid vormen. De studiegroep bepleit de instelling van een raad voor de scholenbouw, waann overheid, opdrachtgevers, on derwijsdeskundigen en architecten zit ting hebben. J. H. BASTMEIJER actief blijven Het is dan ook begrijpelijk, dat er nog twee christelijke lagere technische scholen kwamen: „De Vaan" bij het Zuidplein en „De Poort" in Rotterdam-West. De Eerste Christelijke Technische School was „moeder- school" voor beide scholen. Opvolger van de heer Bastmeijer wordt de heer P. de Raaf. thans adjunct-directe ar van de school. De heer De Raaf is de Eerste Christelijke Technische School zijn le ven lang trouw gebleven: hij is er leer ling geweest, later leraar en ten. slot- to adjunct-directeur. Zowel de heer Bastmeijer als de heer De Raaf zien voor het technisch on derwijs voordelen in de „mammoet- wet". Er komt nu een mogelijkheid, theo retisch begaafde jongens een aparte opleiding van drie jaar te geven. Aan het eind daarvan doen ze dan examen en het diploma daarvan geeft recht tot toelating tot de eerste klasse van een (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op voorstel van B. en W. zal de gemeente aan de heer J. M. de Vroedt te Rotterdam, eigenaar van de timmerfabriek „De Schie" een terrein van 1100 m2 op de hoek van de Van Heekstraat en de Schol- tenstraat, in erfpacht uitgeven dm dit bedrijf daarheen te verplaatsen. De fabriek is sinds 1924 gevestigd in een huurpand, dat enkele jaïen geleden is aangekocht door de Erven Lucas Bols N.V. Deze heeft het'pand, of althans de grond, nu zelf nodig en daarom de huur opgezegd. Het voorstel komt 22 januari in de gemeenteraad. BRAZZAVILLE President Mas- samba-Debat heeft gisteren premier Noumazalay ontslagen en zelf diens regeringsfunctie overgenomen, i De ex-premier krijgt geen nieuwe por tefeuille. In het nieuwe kabinet zijn drie nieuwe ministers opgenomen. Minis ter van buitenlandse zaken wordt Nicolas Mondj o, tot nu toe ambassa deur in Parijs, De nieuwe minister ,van binnenlandse zaken, Michel Bindi, was directeur van politie. Eduard Ebouka-Babackas wordt mi nister van financiën. De huidige minister van buiten landse zaken, David Ganao is over geplaatst naar het ministerie van planning en staat. De ministers van gezondheid en ■wederopbouw zijn afgezet. Drie mi nisters van het negen leden tellende kabinet zjjn op hun posten gehand haafd en vier hebben andere posten gekregen. DETROIT General Motors heeft de Amerikaanse eigenaarsvan meer dan 35.000 Chevrolets „Chevelles" 1963 geadviseerd hun auto's voor inspectie van de remmen naar de ga rage te brengen. Eerder ging een der gelijk advies uit van Volkswagen voor 42.000 wagens van model 1968. I (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Van de opname die op 11 november van het vorig jaar is gemaakt van een zang- en orgelavond ln de Putsepleinkerk is vrijdagmiddag in de Breepleinkcrk de eerste plaat uitgereikt aan een van de medewerkers, de cantor- or- I genist van de Prinsckerk, Aad n der Hoeven. Ds. C. M. Boerma, optredend als plaatsvervanger van ds. P. Sytsma, voorzitter van het Comité Orgelcon- I' certen Putsepleinkerk, herinnerde aan de start in het midden van 1958, toen de heren J. van Bommel en P. Brouwer het er over eens waren, dat in de Putsepleinkerk regelmatig or gelconcerten zouden moeten worden gegeven. Al spoedig was er een co mité gevormd en in september van datzelfde jaar begon reeds de eerste serie. Dit jaar kan dus het tweede lustrum worden gevierd. Het doel, de f orgelcultuur meer in de belangstel ling te brengen en mee te helpen, van Rotterdam een orgelstad te ma ken, werd zeker bereikt Erzijn 150 concerten gegeven, waaraan vele pro minente organisten en vaak ook ko ren en solisten hebben meegewerkt. Sinds enige jaren ontvangt het co mité een aandeel uit de subsidie die de gemeente verleent aan de concer ten in de Laurenskerk. Toch is er meer geld nodig. Daarom werd vorig jaar een grammofoonplaat uitgege ven, nu reeds gevolgd door een tweede. De opname voor deze nieuwe plaat is een voortreffelijk werkstuk van de Rotterdamse Siegro Studio's. Helder klinkt de kerkklok aan het begin en het Prinsekerkkoor onder leiding van Aad van der Hoeven zingt zuiver, stevig en fraai van klank psalmen van Heinrich Schütz. In de uitvoering van „Het lied van het andere leven" en „O Worship the Lord" voegt zich goed de klare sopraanstem van Inge Keemink. Aad van der Hoeven laat zich als zeer begaafd organist horen in de voorspelen, de. begeleiding van de sa menzang en in de pittige „Toccata" van E. Gigout en het vrolijke „Menu et voor trompet" van A. Hollins. Ad- die de Jong begeleidt de koorzang en leidt de samenzang uitstekend. De plaat is te Verkrijgen in het Wel kom Centrum. Zwederstraat 52, Rot terdam-Zuid 11,90). UTS. Daarnaast blijft de praktisch ge richte opleiding van de jongens die het bedrijfsleven ingaan om zich via het leerlingenstelsel verder in hun vak te bekwamen. In het lts-eindexamen worden keu zevakken ingevoerd, er komen studie uren in het onderwijsprogramma. In het algemeen nam de UTS leer lingen op van ulo en lts. In de toekomst gaat de UTS leerlin gen opnemen van „MAVO" de ulo ln nieuwe constellatie en lager be roepsonderwijs. Met ais eis, dat die al le op hetzelfde niveau staan. Tot nu toe moesten lts-jongens via een schakelklas naar de uts. Via de nieuwe theoretische opleiding valtde ze schakelklas uit, dat scheelt dus een heel jaar. De weg naar de UTS wordt gemakkelijker, er komen meer mo gelijkheden voor verdere studie. Theoretisch is het zelfs mogelijk, dat in de toekomst voor een begaafde leerling de weg op; de lts begint en in de technische hogeschool eindigt! Vooral belangrijk achtte de heer Bast- meijer de nieuwe onderwijsconstellatie voor.' leerlingen, die door gebrek aan talenkennis het ulo niet kunnen vol gen. maar die goede cijfers, voor hun wiskundevakkenhebben. In de praktijk is gebleken, dat de ze jongens, als zij op een lagere technische school komen na in het ulo te zijn „mislukt", blijk geven van een zeer goed verstand en ten slotte toch in vele gevallen op een uts terecht komen. Niet omdat de weg via de lts gemakkelijker Is, maar wèï iets "meer gespecialiseerd. VAL dTSERE In het Franse wintersportplaatsje Val d'Isere is vrijdag bij een temperatuur van vijf tien graden onder nul de strijd om de Nederlandse ski-titels voortgezet De i Utrechter "Willem Calkoen werd win- I naar van het tweede onderdeel, de I slalom. Bij de dames was dat de Rot terdamse Eveline de Weger. ,De uitslagen lulden: dames: 1. Eve- üne de Weger (Rotterdam) 59.15 sec i (30.48 en 28.67); 2. Karin van Elderen (Amsterdam) 60.04 (31.61 en 28.43); 3. Ellen Kreulen (Rotterdam) 69.14 (34.04 en 35.10); 4. Simone Crom (Dei, Haag) 70.16, Heren: 1. Willem Cal5.oen (Utrecht) 54.96 sec (27.89 en 2" .97); 2. Floris Croon (Groningen) 50.36 (23.61 en 27,75); 3. Noe van Meeuwen (Geneve) 59.98 (31.14 en 28.84); 5 Jan Grotend- j oerst (Boskoop) 61.83; 6. Frank Thun- nissen (Den Haag) 63.42. TRIER Uit het museum ta Trier zijn in de nacht van. woensdag op donderdag schilderijen en beelden ter waarde van honderdduizend mark gestolen. Een eerdore poging Is de dieven mislukt doordat zij de zware eiken deur niet konden openkrijgen. Nu hebben zij een ladder gebruikt Het kostbaarste stuk dat verdwenen is stamt van een onbekende meester uit de vijftiende eeuw. Het is een schilderij van Philip? de Schone. Verder zijn laat-Gotische stenen en houten beelden, elf schilderijen van laat-Gotische en van Nederlandse kunstenaars verdwenen. Vorige week woensdag was in bet museum een expositie geopend met onder meer schilderijen van Nederlandse schil ders uit de 15e en 16e eeuw. SCHIPHOL Oud-minister \mr. Th. H. Bot (56) is gisteren naar Cana da gereisd om zijn functie als ambas sadeur van Nederland in dit land te aanvaarden. Hij volgt de heer Lovink op, die deze post zeventien jaar met een onderbreking van drie jaar heeft bezet. Be heer Bot was van 1959 'tot 1963 staatssecretaris van binnenlandse za ken, van 1963 tot 1965 minister van onderwijs en van 1965 tot april 1967 minister zonder portefeuille belast met de ontwikkelingshulp. BLOEMFONTEIN Tom Okker heeft gisteren de finale van het he- .renenkelspel van de internationale ten niskampioenschappen van Oranje vrijstaat bereikt. Hij versloeg in de halve finales de Westduitser Wilhelm Eüngert, vorig jaar finalist op Wim bledon, met 9—7, 6—4. Tegenstander van Tom Okker in de taaie is de Amerikaan Martin Ries- sen. Deze versloeg zijn landgenoot «ark Graebner met 5—7, 6—1, 6—4. Het zeehondje, dat enige tijd ge leden op het strand. onder Zandvoort werd aangetroffen, bedekt met stookolie, voelt zich goed thuis in Artis, dat zijn tweede huis is geworden. Het dier is acht maanden oud en. vormt het troetelkind van de oppasser.. lingsvermogen te hebben in betgeen zij zingt. Dit laatste kwam met name .ot ui ting in enkele romantische liederen van Schumann, Brahrns en Strauss, maar ook in enkele mooie Fauré-lie- deren. Zij wist na een tweetal overi gens matig interessante liederen van Milhaud sterk te boeien in drie tem peramentvol gezongen Italiaanse volksliedjes. Haar begeleider legde getuigenis af van goede smaak, maar schoot in zuiver pianistisch opzicht soms te kort. De violist bleek bepaald nog niet opgewassen tegen alle moeilijkheden van Franck's overigens weergaloos moeilijke sonate, maar hij toonde on getwijfeld talent in de meer sterke •gedeelten, waar hij vrij-uit kon spe len. De zachtere passages deden hier en daar wat schuchter aan, mede ten gevolge van een wat overdreven vi brato. Ook had de solist nogal wat met intonatieproblemen te kampen. In de felle Eerste Rhapsodie van ROTTERDAM Het vierde so listenconcert van de Kunststichting dit seizoen in de Kleine Doelenzaa! ondanks het slechte weer bestond er een alleszins redelijke belangstel ling voor deze manifestatie was, zoals gewoonlijk weer in twee delen gesplitst. Voor de pauze kon het pu bliek de verrichtingen volgen van de mezzo-sopraan Marianne Klep aan de vleugel begeleid door Wim Quispel en erna volgde een optreden van de violist Leonhard Boelens en de pianist Jan Slothouwer. De zangeres heeft met haar optre den een sympathieke indruk ge maakt. Weliswaar bleek zij het sterkst in het midden- en lage re gister waardoor zij misschien meer de impressie van een alt wekte en goede alten zijn zeldzaam! maar zij beschikt over een volumineuze stem en een vaak fraai nuance ringsvermogen. Wat nog sterker is, zij bleek veelal een sterk invoe- ROTTERDAM Vrijdagavond is het 1000e schip de Rotterdamse haven binnengelopen. Het was de 16.000 ton metende, tanker Nebo uit Liberia, dia naar de Derde Petroleumhaven ging. Vorig jaar ontving Rotterdam het 1000e schip 13 januari, een dag later dus. NEW VORK De chemische ana lyse van de maanbodem met een instrument van de Amerikaanse Sur veyor 7 bleek na aanvankelijke pech toch mogelijk. De proef is de belangrijkste, die de Surveyor moet uitvoeren. Het instrument werd door een manoeuvre met de graaf arrn losgemaakt Bartok kon Boelens zich beter uitle ven, hetgeen resulteerde in veel ga ver en meer ontspannen spel. De pia nist Slothouwer gaf in beide werken blijk van goede dispositie voor het instrument, en fijne zin voor poëzie. Bovendien toonde hij zich een be kwaam kamermuziekspeler door zijn sterke aanpassingsvermogen. P.V. BJAKARTA In Indonesië zijn rijf topfiguren gearresteerd wegens Medeplichtigheid aan een samenzwe ring tegen de regeringsleiders. Ook werden negen anderen gevangen ge nomen. die contacten onderhielden met de verboden communistische Partij.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 3