m Hoe groot het gevaar? Vele branden en explosies Grens van catastrofe vaak dicht benaderd SCHIEDAM BESLUIT TOT KOOPAVOND Geen financiële ramp voor Shell Mil j oeiienschade bij naburige fabrieken Niet op Shell te verhalen? Particulieren gaan Ahoy' in Zuiderpark bouwen Mogelijk reeds opruiming VRAGEN VAN KAMERLID OVER BRAND BIJ SHELL Als Rotterdam Vrouw bedreigd: acht maanden Rc Tegenvaller glasverzekering het ook doet Comité: centrale organisatie voor calamiteiten Gedetailleerd ZWARTEWAAL BEZORGD OVER RAMP SHELL 2A (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hoe gevaarlijk is het industriegebied langs •de Nieuwe Waterweg voor de bevolking? Deze vraag is reëel na de twee laatste grote ontploffingen bij Pakhoed en Shell. Paniek Tanker Propaan OVER ZES DAGEN WEER ZEVENTIG PROCENT VAN OUDE CAPACITEIT ROTTERDAM In 1970 is het 25 jaar geleden, dat Nederland nmA »erd bevrijd en het js te tegn> m 970 klftAT pen, dat de bevrijdingsdag van dat jaar met bijzondere luister wordt gevierd. In deze luister zal een geheel nieuw Ahoy'-complex in het Zuiderpark, compleet met wielerbaan, ijsvloer, en twaalf tot zestienduizend vierkante me ter expositie-oppervlak, delen. Want het nieuwe Ahoy' komt niet, zoals de wethouders van openbare werken en van sport en recreatie met spijt in hun stem hebben verklaard, gereed in 1973. Een aantal Rotterdamse particulieren zorgt ervoor, dat dit al in 1970 zal zijn gebeurd. Capaciteit Chemie DE ROTTERDAMMER Pagina 4 DINSDAG 23 JANUARI l?6 Voor nog géén twee gulden trekt U elk jurkje of blouse In een aparte, dure, en zéér modi euze sfeer, door zo'n ragfijne jabot voor te doen. Hagelwitte Perion kanten jabots eenvoudig op te spelden, (geen gepriegel meer met vastnaaien) eenvoudig te wassen en niet strijken, een modieus accent op Uw japon of pakje, voor nog géén twee gulden. Morgenvroeg Om 9 uur begint de verkoop van deze hagelwitte kanten jabots, vlug ég op te spelden, Jg n Bijpassende manchettep, per paar voor 98 cent Duur nn de Cpnrlminz a 18 januari tot 9 februari Géén tel. cf schrift, best. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG *-■ Het Eerste Kamer lid P. C. Elflerich (ar) heeft uie mi nisters Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening), De Block (eco nomische zaken), Soolvink (sociale zaken) en Lardïnois (landbouw en visserij) schriftelijke vragen gesteld over de Shell-explosie van zaterdag. In een toelichting op deze vragen wordt opgemerkt, dat. door de bestaande situatie op het stuk van de woonbebouwing rondom het Water weggebied en het in het Westland aanwezige kassengebied naast de schade die het bedrijf zelf lijdt, scha de-kan worden toegebracht aan der den, direct (men denke aan de gevol gen van de explosie op 20 januari jl) en indirect ten gevolge van luchtver ontreiniging, c.q. vergiftiging, aan de gewassen, in de kassen en anderszins, in het Westland. „Een en ander lijkt voldoende rechtvaardiging voor bezinning op de vraag,, wat moet worden gedaan om een redelijke zekerheid ter zake van de gevolgen van eventuele calamitei ten, zoals de ramp die zich nu heeft voorgedaan en soortgelijke, te ver krijgen". De vragen luiden als volgt: Zijn de ministers bereid, elk voor zover het zijn departement betreft en zo mogelijk gezamenlijk, een volledig onderzoek te doen instellen naar de oorzaken en naar de directe en indi recte gevolgen van de explosie op zaterdagmorgen, 20 januari, op de De grens van een catastrofe is meer dan eens dicht benaderd. Steeds kon door de veiligheidsmaatregelen, snel en goed optreden van brandweer en een zeer grote dosis geluk een werkelijke ramp nog worden tegen gehouden. Bij Shell was het inderdaad op het randje. Hoe ernstig zal een volgende ontploffing zijn? Daar kan niemand zelfs de deskundigen antwoord op ge ven. In maart 1964 raakte op het (toen nog geheten) BPM-terrein m Pernis enkele tanks met benzine in brand. Het was zo hevig dat vijftien sleep boten tankschepen uit de buurt weg haalden. Bij bedrijven in de buurt vreesde men het ergste. De tanks wa ren niet te blussen en brandden leeg. In juni 1960 vloog bij Esso een distillatietoren in brand door lekka ge. Dertig stralen water konden het vuur temperen. OVERAL STROOM DE BRANDENDE AARDOLIE HEEN. In mei 1961 ontplofte bij de che mische fabriek Vondelingenplaat een installatie. Een deel van een fabriek werd vermeld. Er waren twee ge wonden. De schade bedroeg een hal ve ton. In november 1963 raakte geheel Zuid-Holland in paniek. Bij Del- ta-Chemie te Vlaardingen vloog een loods met giftig ammo ium-nitraat in brand. Dikke gevaarlijke rookwelken trokken over Vlaardingen en Maasslujs. Mensen verlieten hun wo ningen. Reddingsdiensten werden ge alarmeerd. Het Westland kreeg grote schade aan gewassen. Er was duidelijk sprake van paniek waarbij Ide politie de grootste moeite had de bevolking te kalmeren. In juli 1964 ontstond er een rel toen bleek dat de Shell bij een ernstige calamiteit niet de hulp had ingeroepen van de Rotterdamse brandweer. De brand was ontstaan in de zogenaameontparaffine- terreinen van de. Shell-raffinaderij c.a. in het Waterweggebied en, zo ja, het resulta'at van dit onderzoek ter kennis van de Siaten-Generaal te brengen? Zijn de ministers voorts bereid, elk voor zover het zijn departement be treft en zo mogelijk gezamenlijk, te doen nagaan of: a. Er aanleiding bestaat tot wijzi ging van de aanpak op het stuk van de ruimtelijke ordening in bet onder havige gebied, bij welk onderzoek met name aandacht zou moeten wor den besteed aan de bestemming van de ruimten rondom het industriecom plex In bedoeld gebied (o.a. ter zake van woonbebouwing en groenstro ken); h. Aan de veiligheidsmaatregelen, de controle daarop en de naleving daarvan gedaan wordt wat mense lijkerwijze mogelijk moet worden ge acht c. Het niet gewenst is, gezien de calamiteiten in dit gebied, algemene regelen te treffen, wellicht door mid del van een daartoe bevoegd orgaan, tot regeling van de schade, die direct of indirect ontstaat of zal kunnen ontstaan voor derden. ringsinstallatie. Het was zo ernstig dat Shell de smeerolieprodukten moest stopzetten. Er werd twee da gen geblust. Enkele gebouwen waren ingestort. De schade bedroeg een mil joen geulden. In september 1964 ontsnapte bij Shell een grote wolk van het insecti cide telodrine. Shell waarschuwde niemand. Men bemerkte pas iets toen twee paarden doel werden die gras langs de openbare weg hadden gege ten, Nog niets van Shell. Pas het onderzoek wees in die richting. Later bleken behalve de twee paarden nog drie koeien, vierhonderd kippen en honderden stuks ander kleinvee te zijn vergiftigd. Daarna nam Shell pas maatregelen. Er werd een onderzoek ingesteld, maar de officier zag af van een vervolging. In oktober 1864 raakte op de Nieu we Maas de Zwitserse bmnenvaart- tanker Erica geladen met 1200 ton benzine in brand. Politie zette de om geving af. Brandweerlieden met crashpakken aan waagden het de tanker te betreden en het vuur te blussen. In mei 1965 sprong, zo maar, bji Shell het dak van een opslagtank. In juli 1965 ontplofte bij Verolme Tankercleaning waarschijnlijk door roken de lege maar nog neit ontgast tanker Rona Star. Er waren zestien doden. De schade aan de werf was enorm. Tot in verre omgeving was er glasschade. In september 1965 explodeerde een ketel in de fabriek van chemische produkten Vondelingenplaat, Er was een dode en er waren vier gewonden, lie ravage was groot. Er werden en kele gebouwen ontzet. In januari 1966 ontstond er brand in de kunstharsfabriek van Sehll. En kele uren lang werd er geblust. Rook en vlammen stegen hoog op. Er de den zich voortdurend nieuwe ex plosies voor. De schade bedroeg een miljoen. In april 1866 dreigde de ramp van Delta-Chemie zich te herhalen in de Waalhaven. Toen vloog namelijk het met ammonium-nitraat geladen schip Damco 82 in brand. Brandweer moest met gasmaskers op blussen. De poli tie zette de omgeving af en waarschuwde via luidsprekerauto's de bevolking. De brandweerlieden kregen melk als tegengif. In mei 1966 was er bij Shell een grote propaanexplosie. Er waren vier gewonden. Een loods stortte in. Vaten met brandbare stoffen vlogen ook in brand. Id juli 1966 raakten bij Shell twee mannen gewond door ontsnapt gas. In september 1966 kwam Hoek van Holland in nood toen de Noorse tan ker Anco State op de Noorderpier liep. Aan boord bevond zich een hoe veelheid zeer giftig en hoog explosief acrylonytrile, voldoende om Hoek van Holland te vernietigen. Ook hier moest de politie de bevolking waarschuwen. Na het vlottrekken moest het schip eerst naar zee om lekkages te ontdekken. In december 1966 explodeerde bij Shell de wax-cracker (die ook nu in brand heeft gestaan). Een gasbrand die daarop volgde veroorzaakte voor drie miljoen - schade. De lekkage ontstond door een breuk in een lei ding. Er was vel glassachde. De blussing was zeer langdurig. In januari 1967 raakte een met 30 ton acrylonitrile geladen Franse tankwagen van de weg. De wagen kwam boven een chloor- en een aardgasleiding tot stilstand. Politie sloot Vondelingen weg geruime tijd af. Gevaar voor ontploffing was zeer ernstig. In maart 1967 bleek de Noorse tan ker Stat Veftform geladen met acry lonitrile een lekkende afsluiter te hebben. Er werden uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. Het spul werd zeer omzichtig op een tankter- terrein overgepompt in tanks, In mei 1967 raakte door een bedie- ningsfout een hoeveelheid acryloni trile in de Derde Petroleumhaven van het schip Dutch Master. In augustus 1967 explodeerde bij Konam een reactor. Het hele bedrijf werd lam gelegd. Diverse fabrieken beschadigd. De schade liep tussen de anderhalf en vele miljoenen. In september 1967 sloeg bij het Hoogvlietse winkelcentrum een tank wagen met negenduizend liter benzi ne om. Alles liep nog goed af. In oktober 1967 explodeerde, weer bij Konam, het nieuwe ketelhuis door een fabricagefout. Opnieuw kwam het bedrijf geruime tijd stil te liggen. De ravage was enorm. Brokstukken lagen over het hele ter rein. Niemand werd gewond. In oktober 1967 ontstond in de Waalhaven een aanvaring waarbij het binnenvaartuig Eljaco zonk. De lading zeer giftig parathion en cuma rine raakte in het water. Het Rotter damse waterleidingbedrijf besloot geen water meer in te nemen om de bevolking niet te vergiftigen. Het duurde vrij lang voordat alle vaten en dozen met vergif waren geborgen. Vele diensten en instanties waren ge alarmeerd. De oevers werden afgezet. TIE Shell-mensen die vanmor- gen de pers te woord stonden, V.l.n.r. ir. F. J, Jacobs directeur algemene zaken van Shell-Ne- derland raffinaderij, drs. E. Meinsma directeur van Shell- Nederland Chemie, ir. T. D. van de Bergh directeur van Shell- Nat. de heer C. T. A. M. Leo hoofd persdienst en drs. O. Fis her financieel deskundige van de Kon. Shell-groep in Den Haag. TDURGEMEESTER Thomassen V* (van vakantie terug) bekeek maandag in gezelschap van mr. M. A. B. L. v. Meetelen, chef hulpsecretane, het herstellen van de schade in Hoogvliet. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De rechtbank heeft vanmorgen de 34-jarige taxi chauffeur T. v. d. H. veroordeeld tot 8 maanden met aftrek, waarvan 4 voorwaardelijk. De man greep op 5 oktober van het vorig jaar na een al uren smeulende ruzie zijn vrouw bij de keel, en bedreigde, nadat zij naar boven was gevlucht, vijf politie mannen met een broodmes. De agen ten voelden zich zo bedreigd dat zij een waarschuwingsschot losten. De vrouw liep verwondingen aan o.m. hals en kaak op. De eis luidde zeven maanden, waarvan drie voor waardelijk, met aftrek en opname in de kliniek voor verslavingsziekten. (Van een onzer verslaggevers) i OTTERDAM De ramp zal voor Shell geen financiële ramp worden. Dat zei drs. O. Fischer, financieel expert van de Koninklijke Shell-groep in Den Haag, vanmorgen o p een pers conferentie. Dit staat lijnrecht tegenover eerdere opmerkingen van de Shell-directie zaterdag en zondag. Volgens drs. Fischer is de dekking door verzekeraars zo dat de schade voor Shell gering zal zijn. De ont ploffing zal dan ook geen invloed hebben op de cijfers van Shell-Per- nis. Ook verwacht men niet dat er op de cijfers van de Kon. Shell- groep een kettingreactie zal ont staan. De schade is via de Lon dense beurs ondergebracht bij een zeer groot aantal maatschappijen. Er is een wijde spreiding van het risico. Dat is ook het geval met de schade aan derden die in de miljoenen loopt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De explosie van zaterdag bij de Shell heeft een mil- joenensehade aangericht bij de nabu rige fabrieksgebouwen van Van Leers Vatenfabriek en de Albatros Superfosfaatfabriekcn, zo Wordt ver nomen uit kringen van schade-assu radeuren. Gezien de grootte van het bedrag gaat het niet alleen owt glas schade, maar moeten in deze fabrie ken ook muren zijn ontzet en andere schaden zijn aangericht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie- damse gemeenteraad heeft vannacht om een uur na lang durige beraadslaging besloten tot instelling van een koop avond mits de Rotterdamse raad in zijn vergadering van 1 februari eenzelfde besluit zal nemen. Verwerpt de Rot terdamse raad het voorstel, dan komt er ook in Schiedam geen koopavond. Het besluit werd conform het voorstel van B. en W. genomen met 22 tegen veertien stemmen, nadat eerst een 'ordevoorstel van de socia list J. Seheffers de zaak tot de vol gende vergadering uit te stellen (als Rotterdam haar standpunt zou heb ben bepaald) met negentien tegen ze ventien stemmen was verworpen. Burgemeester H. Roelfsema had te voren indiening van het ordevoorstel ten sterkste ontraden. Hij wenst geen discussie over het voor of tegen van de koopavond zelf, maar stond op het standpunt dat Schiedam zich neu traal moet opstellen door mee te doen als Rotterdam ja zegt en door seen koopavond in te voeren als Rot terdam dat niet doet. Hij meende dat de raad met deze uitspraak blijk zou "even van een slagvaardig beleid in bet belang van de middenstand, die dan gelijk met de Rotterdamse win keliers kan meedoen als zij op 16 februari hun eerste koopavond hou den. De heer Seheffers handhaafde ech ter zijn ordevoorstel, mede gezien de vele instanties die bezwaren tegen de koopavond hebben. De heer G. P. Verhulsdonk (lib.) huldigde hetzelfde standpunt. Hij zei bovendien weinig succes van de Rotterdamse koop avond te verwachten, omdat het grootwinkelbedrijf niet zal meedoen. Andere raadsleden waren van me ning dat een besluit zoals B, en W. dat wensten de Rotterdamse raad zou kunnen beïnvloeden. De socialist drs. J. H. Simons ging zelfs aover dat hij meende „Rotterdam in bescherming te moeten nemen" voor het volgen van de Schiedamse uitspraak. Toen het ordevoorstel was verwor pen vroeg de PvdA schorsing van de vergadering voor fractieberaad. Het resultaat van dit beraad leverde slechts verdeeldheid op, maar de meerderheid van de socialisten sprak zich daarna tegen de koopavond uit. Zij vond een kleine minderheid van de KVP aan haar zijde evenals de communist B. E. Collé, die zei niet te begrijpen wat B. en W. van Rot terdam bezielt als alle instanties te gen zijn. De PCG verklaarde zich bij monde van de heer S. Kuiper ak koord met het collegevoorstel. In zijn tweede verdediging betoog de burgemeester Roelfsema nog eens dat de raad door het voorstel aan te nemen in feite niets zou besluiten, maar de beslissing aan Rotterdam zou overlaten. Hij meende dat het voor de Schiedafcse middenstand een vervelende zaak zou zijn indien zij enige weken geen koopavond zou kunnen houden als deze in Rotter dam wel werd gehouden. De twee grootste fracties bleven echter verdeeld. Het voorstel van B. en W. werd met de genoemde stem menverhouding aanvaard. <- i De bedoeling is, dat er een particu liere naamloze vennootschap wordt opgericht, die het hele complex fi nanciert en in hoog tempo gaat bon- wen. De gemeente Rotterdam zou dan het complex voor een langdurige periode kunnen huren en het recht tot overneming kunnen krijgen. Tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad is voor de stich ting van het sporthalcomplex in het Zuiderpark een bedrag van 54 mil joen gulden genoemd. (Van een'onzer verslaggevers) De initiatiefnemers van het parti culiere project ramen die kosten nu op 48 miljoen gulden. In kringen van particuliere investeerders is er be langstelling. Men verwacht, dat zelfs binnen twee jaar het gehele bedrag op tafel ligt. Er is blijkbaar met succes gezocht naar mogelijkheden tot versobering met het oog op zo snel mogelijke realisering. Voor zover bekend staan B. en W. zeer welwillend tegenover deze opzet en het is te verwachten dat een voorstel te dienaangaande binnenkort de gemeenteraad bereikt. De plannen zijn thans reeds gede tailleerd uitgewerkt. Zij omvatten een wielerbaan van tweehonderd me ter lengte m zes meter breedte voor sprintwedstrijden en voor wedstrij den achter motoren, met tribunes voor zesduizend bezoekers, een recht hoekige ijsvloer van zestig bij dertig meter op het middenterrein, even eens op het middenterrein demonta bele banen voor atletiek, variabele ruimten voor badminton, basketball, boksen, gewichtheffen, gymnastiek, handbal, hockey, judo, korfbal, paar densport met een insprmgveld op het buitenterrein rolhockey, tafel tennis, tennis, voetbal, volleybal en worstelen. Verder zijn er mogelijkheden voor een rolschaatsbaan geprojecteerd en ook is er gedacht aan een zaal voor vergaderingen. Bij de exploitatie-opzet is men uit gegaan van ongeveer vijfhonderddui zend bezoekers per jaar. ZWARTEWAAL De raad heeft maandagavond een motie aangeno men, gericht aan de Rijnmondraad, waarin wordt aangedrongen op maat regelen ter beveiliging van de bevol king in het gebied van Rijnmond. In de motie spreken de raadsleden hun bezorgdheid uit over de branden en explosies bij Koman, Pakhoed en Shell. De gemeente is slechts door de Brielse Maas gescheiden van het Europoortgebied. Exacte cijfers konden nog niet worden genoemd. Maar men spreekt van een mUjoenenzaak en een enor me tegenvaller voor het schadeverze keringsbedrijf. Het is allerminst ze ker dat de verzeke ringsmaatschappijen de uit te keren bedragen kunnen verbalen op de Shell. Er zijn twee bepalingen die een dergelijk verhaal kunnen belemme ren. In de eerste plaats kanomen al leen verhalen op aansprakelijke der den. Dat wil zeggen dat er sprake moet zijn van schuld of nalatigheid. Als bijvoorbeeld komt vast te staan dat de Shellraïfinaderïj alle rede lijkerwijs te verwachten voor zorgsmaatregelen heeft genomen is verhaal al bijzonder moeilijk. Een tweede reden, waardoor verhaal niet mogelijk is, vormt het feit dat de metste maatschappijen reeds jaren geleden voor veel schadegevallen afstand hebben gedaan van het recht op verhaal. Hoe deze zaken uiteindelijk zullen worden geregeld is in dit stadium ook gezien het feit dat het onderzoek bij Shell nog niet is voltooid niet precies te bekijken. De schadeverzeke ringsmaatschappijen hebben in de af gelopen dagen druk gesproken over de enorme glasschade die de explosie heeft veroorzaakt bij bewoners van Hoogvliet, Vlaardingen, Spijkenisse en elders. Afspraken zijn gemaakt om de schaderegeling zo snel moge lijk te doen verlopen. Het voorlichtingsbureau voor het schadeverzekeringsbedrijf deelde mee dat de huiseigenaars, die een brand verzekering voor de opstallen hebben gesloten in bet algemeen ook zijn verzekerd Tegen schade door derge lijke explosies. Zij doen er goed aan zich zo spoedig mogelijk in verbin ding te stellen met hun verzekeraars. Huurders moeten zich 'bij de huiseigenaren melden, opdat deze als hij voor het pand tegen brandschade is verzekerd bij de kan indienen. Wie een glasverzeke ring beeft kan zich tot die maatschappij wenden. Mdcht de glasverzekering de gevolgen van de ejplosie niet dekken dan zal de maatschappij zeker bereid zijn de schade-aangifte door te zenden naar de brn adverzekeraar. Ook voor de schade aan woonhui zen geldt dat de schadeverzeke- ringsmaatschappijen zelf in eerste instantie de vrij grote bedragen op tafel zullen moeten brengen. Verhaal op de Shell zal dus wellicht niet mo gelijk zijn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het actiecomité in Hoogvliet heeft enkele eisen gefor muleerd. Het wil dat er een centrale calamiteitenorganisatie in het leven wordt geroepen voor het gehele in dustriegebied. Er moet volkomen openheid zijn van het onderzoek naar de oorzaak van de Shellbrand. Ook eist het comité medezeg genschap van de bevolking in de ver dere ontwikkeling van het industrie gebied Pemis, Botlek en Europoort. Aan de Hoogvlietse wijkraad zal worden verzocht een enquête te hou den onder de bevolking over deze eisen. Deze eisen zullen worden gesteld en toegelicht tijdens een donderdag avond in het recreatiegebouw aan de Oude Wal in Hoogvliet te houden Het produktieverlies wordt vol gens Shell-directeur ir, T. p. v. d Bergh opgevangen door een geheel van flexibele operaties binnen de over de hele wereld gespreide Shell- groep. Voor het bedrijf in Pernis betekent het produktieverlies na tuurlijk wel een schadepost maar voor de groep als geheel niet. Door de verwarrende mededelin gen over dedekking van de schade is da koers van aandelen Koninklijke Olie gedaald met twee 'gulden per aandeel tot 153,50. Waarschijnlijk zal in de lopende week herstel op- treden. Van het getroffen gebied is nieis meer over dan een zwart 'geblakerd oerwoud^ van verwrongen staal. Een inventarisatie heeft uitgewezen daf achttien tanks volkomen vernield zijn. Het totaal aantal beschadigde tanks door de explosie, inclusief die na een reparatie weer kunnen wor den gebruikt ,is tachtig. Het zijn meestal middelgrote met een capaciteit van 10.000 ton. Het totaal aantal tanks op het Shell- terrcin is twaalf- tot dertienhonderd, van de totale tankcapaciteit van zes miljoen kubieke meter is tweehon- derdduizend kubieke meter verlo ren gegaan. Gebleken is dat het brandje in de naftakraker op enkele kilometers af stand op het Sheli-terrein indirect wel het gevolg is van de explosie. Onmiddellijk na de ontploffing is er een stroomstoring geweest. De inge bouwde veidiheid deed de nafta-fa- bnek stoppen. Omdat er verder geen schade was, heeft men, toen de stroomvoorziening weer normaal was, de fabriek gestart. Daarbij is ■toen een klein brandje ontstaan. Ih de loop van de volgende week zal de capaciteit van Shell-raffina- derij (met uitzondering van She 11- Chemie) weer zeventig procent be dragen. In totaal is er dan zes da gen niets geproduceerd. Vanaf nu ™°rdt er iedere dag een ruwolte- rnstallatie m bedrijf gesteld. Daar- na successievelijk diverse andere-in- staüaties zoals de katalytische-re- ff® installatie, de ontzvvaveiings- latie kaialytische kraakinstal- A.Êeze zu^e" a^!e zaterdag of maan- dag weer m bedrijf zijn. Gedurende de komende zes weken zullen echter ^wolminstallaties blijven stü- De 260.000 ton ruwe olie die daar door met verwerkt kan worden zal Yan het Midden-Oosten naar Rotterdam naar een andere bestemming worden gedirigeerd, aldus de hear Van de Bergh. De stagnatie is voornamelijk omdat een transformator is beschadigd. Zaterdag om vijf uur 's mid da as werd weer voor het eerst stoom gemaakt in een ketelhuis, een be langrijke energiebron. Zondag waxen ■er weer drie en maandag reeds vijf. De leverantie van gas is eveneens belangrijk. Via een vaste pijp>!edding Y?r' °P het ogenblik de Ohevron- rafnnaderi) (vroeger Esso) gas en vermoedelijk zal spoadig ook de le verantie van de Gasunie weer op gang komen. Wat Shell-Ohemie betreft, over zes weken komt de parafinne-kraak installatie weer in dienst. De andere fabriek midden april. Shell-Chemie is afhankelijk van de leveranties van de raffinaderij. Daarom zal in Duits land en van de Staatsmijnen propy leen worden gekocht om te kunnen blijven werken. Shell krijgt veel me dewerking van de collega's. - De totale leveranties zullen in het geheel bekeken niet in gevaar komen omdat de buikcapaciteit voldoende is. Vergeleken bij de Suez-crisis is de calamiteit van zaterdag, volgens Shell, een beperkte storing binnen de groep. De rantp bij Shell heeft bij het 5600 man tellende personeel uiter aard grote beroering gewekt." De voorlichtingsdienst van de maat schappij is van oordeel dat de per soneelsleden zich zseer betrokken voelen bij het gebeurde en zich bij zonder solidair hebben •opgesteld. Niemand van het personeel'heeft ontslag aangevraagd na het gebeur de. Het personeelsblad van de Shell- Raffinaderij „Onder de Vlam" zal een extra editie uitgeven naar aan leiding van de brand. Gebleken is dat de schoorstenen met hun zware betonblokken het er goed hebben afgebracht. Reeds gis teren stond vast dat de centrale schoorsteen van 213 meter hoog. waarop alle rookgaskanalen van ae raffinaderij zullen worden aangesto ten, de enorme luchtdruk en de grote hitte goed heeft doorstaan. Ook oe tientallen kleinere schoorstenen nee- ben het gehouden. hearing. Deze bijeenkomst wordt be legd op initiatief der fracties van ce P.v.d.A. in de Rotterdamse en Vlaar- dingse gemeenteraden en de soeia-" listische fractie in de Rijnmonaraao- Alle andere groeperingen uit oeza raden zijn ook uitgenodigd kennis w nemen van de onlustgevoelens bij 00 Hoogvlietse bevolking, die het gevolg zijn van -de explosies op de terreinen van Pakhoed en Shell. Bovendien zijn voor deze vergadering de Hoog- vlieters zelf en de autoriteiten van Pakhoed en Shell uitgenodigd.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2