war Ziekelijk teken van rassenhaat Filmstichting 't Slag biedt goed programma wagon B. en W. Rotterdam komen met memorandum over situering Fraaie weergave van Bruckners Negende Duo overvalt bedrijfsleider Dieven lieten hem buit vervoeren Expediteur gaf geen nota I AGENDA Opruiming 1 Een maand voor dood door schuld Verhouding wonen'werken wellicht te herzien Blijvend letsel voor enige slachtoffers Shell-ramp Pianist Essenbach bij RPhO Riik de Gooyer pakt de „Tros" Prijsivinrumrs kleurplaat M lil III Uil m- 55 55 j „Arizona Colt" f ongenadig schutter B. J. Bertina uit redactie „Filmforum" Nieuwe films Prolongaties Reprises Enny Mols-de Leeuwe in „Ja Zuster" kamerbrsed tapijt Qripper tapijt Bouclé tapijt Frisé tapijt Nylon tapijt met' 30 tot 50°/o korting BurgW. Thomassen: VERTROUWEN ONEENS HINDERWET Ilohtgowloht matrassan 8C 130*190 Man vastgebonden f&l M gpl li ll ^ROTTERDAMMER Pagina 4 2A VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 ijohn Wayne op de verover- ■:ie qepantserde goudwagen 'met zijn helper Kirk Doug - silas Hij zet de paarden tot het uiterste aan om de int it >n veiligheid te brengen 'rcior de handlangers van p;Crce kunnen ingrijpen Het in 1966 hier opgevoerde toneelstuk „Dutchman" van de negerantenr Le Rol Jones, hebben wij gekwalificeerd ais een! letterlijk en figuurlijk rwart-witte, misselijk ma kende vertoning die, In plaats van iets bö te dragen ter ver mindering van de rassen scheiding, de onlustgevoelens in beide kampen nog meer opzweept. In de verfilming van dit stuk springt de morbiditeit nog feller naar buiten dan in de opvoeving van „Theater". De walgelijke vertoning in de Newyorkse ondergrondse van de blanke slet die met stomp zinnige verleidingstrues en schuttingtaai een jonge ne ger uitzinnig van woede maakt en hem dan vermoordt, is een weerzinwekkende poging van de auteur om zijn dode lijke haat tegen de blanken te spuien. Filmstichting 't Slag komt" traterdagavond om half acht «eer met een bekende film juit het enorme repertoire |van de nationale en intern a- "■tionale markt, namelijk de 'filtn „The bridge on the ri- [rer Kwai". Dat wil zeggen ■dat deze stichting zich beij vert om gedurende het sei- zoen een keur van films te 'geven die stuk voor stuk de (moeite waard zijn, hetzij Ivoor luchtige en geestige ontspanning, hetzij voor Idiscussift- Zij bedient zich daarbij fan een goede apparatuur, jpodeme projectoren die be- Idiend worden door gediplo meerde operateurs. De §5tichting verzorgt .besloten .ivoorstellingen tegen lage entreeprijzen. Het lid maatschap kost slechts een ■gulden per jaar. j 't Slag is bok voor de 'aangrenzende wijken en vorder gelegen buurtge- UC? H De Italiaanse western film is de laatste tijd een .gewild produkt. Er wordt stevig en heel wat in ge vochten, het verhaal is Spannend zij het vaak fetwat onwaarschijnlijk fen de sfeer wordt voortref felijk aangevoeld. J „Arizona Colt" maakt gdaarop geen uitzondering. ;De film draait om de figuur ïvan die naam (Montgomery sWbod), die Gordo Watch ({Fernando Sancho) en zijn 'Jende achterna zit. De bandieten hebben hem uit ;de gevangenis bevrijd, maar •ze gaan onder de bevolking gvan omliggende stadjes zo jjte keer, dat Arizona Colt ((niemand trekt zo snel een gpistool als hij) dat onver- .geeüijk vindt. jj/ Zijn ontmoetingen met de ^bandieten en hun leider le tten de nodige vuurge vechten op, waaruit Arizona Celt steeds levend, hoewel Jgehavend uitkomt. Onder- rissen wordt hij verliefd op ve dochter van de saloon- jhouder, die -hij natuurlijk (aan het eind in zijn armen fluit, maar gezien zijn zucht jaar avontuur toch weer „/gedag zegt.' Maar eerst heeft #dj dan wel de rekening met •Oordo Watch vereffend. Die (Wordt neergeknald in de (werkplaats van' een graf skistenmaker. Heel toepasse- jlijk. I. Arizona Colt" heeft vaart "én regisseur Michele Lupo heeft er een beste western |yar gemaakt. ;Men moet 'echter wel van schieten .houden. Cineac en Colosseum, 18 j. B.O. meenschappen van beteke nis. De centrumfunctie zou echter nog aanzienlijk kun nen worden uitgebreid als meerdere bewoners van Zuid, jongeren en ouderen het filmwerk als lid zouden willen steunen. Voor hen die de film nog niet kennen een korte sa menvatting van de inhoud. „The bridge on the river Kwai" is een oorlogsdrama dat zich afspeelt rond de. befaamd géworden Bir- tnaspoonvegj waaraan onder afschuwelijke omstandighe den wordt gewerkt door een Brits detachement krijgsge vangenen onder Ja_par.se beulen. Er moet een spoor brug gebouwd worden, maar de bouw wordt stug gesaboteerd en vertraagd. Na een concessie van de kampcommandant beloven de Britten de brug te zullen Het is een leken aan de wand, zo schreven wij des tijds, dat de neger-auteur zijn aversie tegen de „witte ke zen" ophangt aan een lichte kooi. Alsof een prostituée (in Amerika een „Dutchman") model zou mogen staan voor een geheel ras. Met deze ni- veauverlaging tot beneden de gordel degradeerde Jones 2ijn protest tot pornografie. Zijn oproep tot moord drijft naar het moeras van beestachtige instincten. Shirley Knight speelt de slet Lula-de-hyena (waarvoor zij op het festival van Vene- tie vorig jaar tot de beste actrice werd uitgeroepen) en Al Freeman jr. is evenals in de Broadway-productie de jonge neger Clay. Filmische kwaliteiten heeft het debuut yan Anthony Harvey niet Wij weten niet of de direc tie van Kriterion deze „on dergrondse" uitbarsting van krankzinnigheid en liederlijke opzweping van rassentegen stellingen heeft uitgekozen „ter opluistering" van de in gebruikneming van Rotter dams „ondergrondse". Het zou een te bedenkelijk staal van wansmaak zijn. (Kriterion. 18 jr.) Ton Hydra afbouwen.... doch tegelijk wordt het bouwwerk heime lijk ondermijnd, zodat het op het tijdstip van de in gebruikneming in de lucht vliegt. Het is een knap stuk regiewerk van de bekende regisseur David Lean. Gezien de bijzondere kwaliteiten van dit werk en niet minder doordat de oor log in-Azië^ncig^altijd een droevige actualiteit is, zullen van deze filfn drie voorstel lingen wordèii gegeven en wel op zaterdag 3, woensdag 7 en zaterdag 10 februari tel kens om half acht in 't Slag bij het Sandeling- plein. Ieder lid heeft het recht een intruducee mee te recht een introducee mee te draagt 2 per persoon. Voorverkoop op de zaterda gen tussen zes en zeven uur. „The war Wagon" is een felle Western, waarin het niet bepaald zachtzinnig toegaat maar die een maxi mum aan spannende ontspanning oplevert. Voor die spanning tekenen John Wayne, de eeuwig jonge cowboy, al is hij al in de zestig, en Kirk Douglas. Het is een film van Burt Kennedy naar een roman van Clair Huffakker, die ook het draaiboek samenstelde. Het verhaal is in het begin nog al gecompliceerd. Taw Jackson komt na drie jaar uit de gevangenis. Die drie jaar heeft hij te danken aan de rijkaard Frank Pierce, die zoveel invloed had dat hij Taw veroordeeld kreeg en diens bezittingen, een goede ranch, kon confisque ren. Pierce puurt goud uit Taw's grond en vervoert dat met een zwaar bewapende pantserwagen. Als Pierce hoort dat Taw vrij rond loopt waagt hij de be roepsmoordenaar Lomax om Taw- te liquideren.,, maar Taw en Lomax worden wienden. Zij organiseren een overval op de pantser wagen, die gelukt an aan Pierce het leven kost, maar door een samenloop van omstandigheden ontgaat Taw en Lomax de winst van de overvaL Het verhaal is als geheel nogal explosief en de rollen worden met de bekende stoere mannelijkheid van de beide hoofdrolspelers fors en hoekig op het doek gezet Het is een stuk span nend amusement geworden, een Western met alles er op en eraan wat men maar wenst. Als men dan over de vele slachtoffers kan heen zien, kan men zich met dit product wel vermaken. Arena. 14 jaar H. St. De bekende filmcriticus B. J. Bertina is met ingang van l februari uit de redactie getreden van het maandblad „Critisch filmforum" om dat hij zich niet kan vereni gen met het huidige redac- tiebeleid. Naar zijn mening moet een modem filmblad in de eerste plaats handelen over films en filmers, en móet daarin de kritiek los ser-, worden gemaakt' van de deels pastorale en deels politieke begeleiding, zoals die thans vaak bij het .„Cri tisch Filmforum" plaats heeft. Zöais de lezers zich allicht zullen herinneren is ge noemd tijdschrift eên paar jaar geleden tot stand geko men uit het samengaan van „Critisch filmbulletin" en „Filmforum". ARENA. „The war wagon". Een span nende Western met John Wayne en Kijk Douglcn in de hoofdrollen. Boeiend amusement. 2, 7 en 9.30 en zat. ook '4.30 uur. 14 jaar. CINEAC AD. „Arizona Colt", een Western van Italiaanse makelij, waarin misdaad en wraak domineren. Matig amusement. Doorl, voocst, van 9.30 - 21.30 om de twee uur. 18 jaar, CINERAMA. „Camelot", een charman te musical met een liefdesverhaal uit de riddertijd als thema. Vlot amusement. 13.45 en 19.45 uur. 14 jaar. COLOSSEUM. (Zie Cineac AD) 2, 7 en 9.30 en zat. 7 en 9.30 uur. 18 jaar. KRITERION. „Dutchman", Morbide vermenging van Sex en rassenhaat. 2.20, 7 en 9.30 uur. 18 jaar REX. „Dodenspoor van een killer". Keiharde western. Matig amusement. 2, 7 en 9.15 en zat. ook 4.30 uur. 18 jaar. CINEAC NRC. Overdag tot 17.30 uur de gebruikelijke nieuwsrevue en een do cumentaire in kleur „Op jacht naar ge heimen van de Oceaan", 's Avonds 6, 8 en 10 uur: „Zeventien". Zedenschets. Een al te vrijmoedige film over de sexu- aliteit. 18 jaar. CORSO. „The sound of music" met Julie Andrews. Aardige familie musical. 2 en 8 uur. A.L. LUMIèRE. 7e week. „James Bond 007 Casino Royal". Aardige comedie met een aantal leuke vondsten. Vlot vermaak. 2, 7 en 9.30 en zat. 1.30, 4, 7 en 0.30 uur. 14 jaar. METRO. 2e week. „Mijn prinses". Boeiend verhaal van een genezende liefde. Alleen voor volwassenen. 2, 7 en 9,30 uur. 18 jaar, STUDIO '02: 7e week „Op blote voe ten in het park", naar het toneelstuk van Neil Simon. Aardige filmkomedie. 2.15, 7 en 9.30 en zat, 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur. A.L. THALIA. 3e week. „El Dorado". Uitstekende Western een aantal nogal crue scènes voorbehouden Goed amusement. 2.15, 7 en 9.30 en zat. 2, 4.30 e.v.v. 14 jaar. 't VENSTER. „Het lijk van de derde etage", een thriller met Simone Signo- ret. Spannend amusement voor volwas senen. 2, 7 en 9.15 uur. (Maandag beslo ten voorstellingen). 18 jaar. CENTRAAL. „Zondares van Athene". Een sexfilm met weinig verheven in houd. Bedenkelijk amusement 2, 7 en 9.15 en zat. ook 4.30 uur. 18 jaar. GRAND. 2e week „Irma la Douce". Een comedie alleen geschikt voor vol wassenen met een gezond onderschei dingsvermogen. 2 en 8 uur. 18 jaar. PASSAGE. Tlm dinsdag „Daar komen de Russen, daar komen ze aan...!", Geestige comedie met zotte verwikkelin gen. Amusement voor iedereen. 2 en 8.15 uur, zat. 2, 7 en 9.15 uur. A.L. PRINSES: Doris Day in de fiimcome- die „De spion met het kanten broekje". Een min of meer geestloos product dat wat slap amusement biedt. 2, 7 en 9.30 en zat. en woensd. 7 en 9.30 uur. AL. VICTORIA: T/m woensd. „De dertien slavinnen vgn Fu Manehu", een grie zelsensatie voor de liefhebber van het genre. 7 en 9.30 (behalve maand.) 14 jaar. Donderdag een film van Ingmar Bergman: „Persona", Alleen voor vol wassenen. 7 en 9.30 uur 18 jaar. 't SLAG. „De brug over de Kwai". Zeer sterke oorlogsfilm gebaseerd op au thentieke gegevens. 19.30 uur. KINDERMATINEES COLOSSEUM. „Tom en Jerry festi val". Zat. 2 uur. PASSAGE: „De wolfshond". Woensd. 2 uur. PRINSES. „Drie kleine detectives". Zat. en woensd. 2 uur. VICTORIA. „Het verraad van de zwar te roofridder". Zat. en woensd. 2 uur. DEN HAAG De Haagse recht bank veroordeelde gisteren de 35-ja- rige ingenieur F. H. S. uit Har- rison/VS, thans tijdelijk te Wasse- «aar woonachtig, conform de eis van de officier twee weken geleden, tot een maand gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid gedu rende een jaar en zes maanden we gens dood door schuld. S. was in het late avonduur van 28 september van het vorige jaar op de Landscheidingsweg te Scheveningen met grote snelheid een voor hem rij dende auto gaan inhalen, toen uit de tegenovergestelde richting een auto naderde, bestuurd door de 33-jarige mejuffrouw M. van der Helm, die bij de botsing die volgde op slag werd gedood en iemand die naast haar zat ernstig gewond. HILVERSUM De populaire ac trice Enny Mols-de Leeuwe zal een gastrol vervullen in het televisiespel van de Vara, „Ja zuster, nee zuster,". Ook Johnny Kraaykamp is voor een rol gevraagd, maar daarvoor zal de Avro, waar hij onder contract staat, toestemming moeten geven. Als wij in het seizoen duizenden meters tapijt verkopen, dan is °t zonneklaar, dat er coupons overblijven. Een grote partij kamerbreed tapijt, In diverse breedten en baanlengten in div. soorten en dessins, o.t. Grlppsr, Bouclé, Frisé, Nylon enz. En deze prachtige partij, waarin nagenoeg onzichtbare schoon heidsfoutjes zitten (die niets aan de kwaliteit afdoen), wordt mor gen verkocht met een voordeel van 30 tot 50%, tientallen guldens lager dan normaal. Morgen om 9 uur begint de verkoop van dit kamerbreed tapijt .in diverse baanlengten, voor gangen, slaapkamers, huls kamers enz., voor prijzen, 30 tot 50% lager dan normaal. Duur van de Opruiming tg Januari lot 9 ftbmrl GUn tel. af schrift, belt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor de interpel latie over de explosie bij de Shell sprak burgemeester W. Thomassen donderdagmiddag in de raadsverga dering zijn gevoelens van grote deer nis uit met de nabestaanden van de slachtoffers. De nu nog verpleegden zijn buiten levensgevaar, maar het is wel waarschijnlijk dat enkele blij vend letsel er aan' over zullen hou den, zo zei hij. Hij dankte namens B. en W. allen die hulp hebben geboden. Het werk is volgens hem krachtig, vaardig en tijdig verricht. Persoonlijk had hij een woord van dank voor wethouder G. Z, de Vos, die hem tijdens zijn vakantie als burgemeester verving. Hij was de fraktievoorzitters erken telijk voor de interpellatie. Ook wethouder De Vos bedankte allen die tijdens en na de ramp had den geholpen. Vier zaken waren hem duidelijk geworden: hij was onder de indruk gekomen van de snelheid en deskundigheid waarmee is gewerkt, blij met de getoonde onderlinge hulpvaardigheid en ervan overtuigd dat er in elke organisatie fouten zit ten. Interpelïant mr. L. A. Struik gaf namens de raadsleden blijk van diep medeleven met de familie van de omgekomenen en met de gewonden. (Vervolg van pag. 1) Een van de kernpunten uit hetgeen mr. Struik., zei was een corrigeren door beschermingsmaatregelen indien sprake zou zijn van een planologische fout bij de opbouw van Hoogvliet. Hij vroeg het college of de situering van Hoogvliet en mogelijk die van omliggende gemeenten gunstig of on gunstig afsteekt bij vergelijkbare voorbeelden in buitenlandse in dustriegebieden, Tevens haalde hij als beschermende maatregelen enkele mogelijkheden aan: een zware dijk (door het hoofd van de Bescherming Bevolking A Kring Zuid Holland ge lanceerd) en het aanbrengen van be planting of een bosstrook. Van kardinaal belang vond hij of men in het industriegebied leeft met aanvaardbare of onaanvaardbare risico's. Is het aanvaardbaar als de Shell nog verder uitbreidt? Met welk effekt van luchtexplosies moet reke ning worden gehouden? Is het effekt van mogelijke explosies bij olietanks voldoende bestudeerd? Aan het eind van zijn interpellatie stelde de heer Struik 18 concrete vra gen, die alle uitvoerig door de heer De Vos werden beantwoord. Volgens de wethouder wekken de wetgeving, het streven van het be drijfsleven zelf, het doorgaand over leg tussen bedrijf en overheid over nog meer veiligheid en de scherpe controle hierop zeer veel vertrouwen. Er wordt op idie manier een preventie verkregen die zeer hoog is opgevoerd. Bij alle voorschriften is het doel: de grootst mogelijke veiligheid voor al len. Eén zaak aldus de heer De Vos zal nog een nader punt van over leg moeten worden: de samenwer king en samenspraak tussen hen die de Hinderwet uitvoeren met alles wat daarmee samenhangt, en ande ren idie zich met de hrandprevén- tie-vraagstukken bezighouden. De be trokken diensten moeten hierover nader rapporteren. T.a.v. een eventueel optreden van een ramp gedurende de weekends of 's nachts merkte de wethouder op dat men bij Shell en véle andere bedrij ven continu werkt en de bezetting van de installatie gelijk is. De deskundigheid en waakzaamheid van de ploegen is uniform. Wel zei hij dat 'het mogelijk is dat 's nachts on regelmatigheden later worden ont dekt dan overdag. Over wat er gebeurd zou kunnen zijn als er tanks met giftige stoffen in de direkte omgeving hadden gestaan, merkte hij op dat zoiets niet toevallig' is. Het is een gevolg van de ■gestelde éiseri, 'die daarmeé tevens hun waarden hebben bewezen. Op mr. Struiks vraag over onder grondse tanks zei de heer De Vos dat Mr. L. A. STRUIK interpelïant ROTTERDAM Twee wer ken prijkten er op het program ma van het donderdagavond concert van het Rotterdams -Philharmonisch Orkest: vóór de pauze het prachtige piano concert in A, K.V, 414 van Mozart,, roet als solist de jon ge Duitse pianist Christoph Eschenbach, en erna de negen de symfonie in d van Anton Bruckner. De leiding van het concert berustte bij de geluk kig weer geheel herstelde diri gent Franz-Paul Decker. Christoph- Eschenbach toonde een grote affiniteit met het door hem voorgedragen concert. In het ope- ningsdeel, dat overigens vrij viug ge nomen werd, moest hij er nog wel even inkomen, maar al spoedig bleek dat deze jonge kunstenaar een bij zonder invoelend vermogen bezit in deze materie en dat hij zijn intenties duidelijk op de hoorder weet over te dragen. Hij is voorts toegerust met een uitstekende technische bagage en zijn toucher is zeer geschakeerd en toch steeds helder. De samenwerking met het orkest was van zeer behoor lijk niveau, met name in het poëtische middendeel, dat een bui tengewoon hoogtepunt van deze ver tolking betekende. Franz-Paul Decker beeft na de pauze eens te meer bewezen, dat hij een sterke Bruckner-dirigent is tij dens een sterk imponerende weerga ve van Bruckners laatste symfonie. Direct al in het eerste deel werd de sfeer raak getroffen en de grote lijn werd daarna voortreffelijk volgehou den tijdens het demonische Scherzo en het aangrijpende Adagio. Enkele wat minder geslaagde details deden geen afbreuk aan de zeer gunstige totaalindruk van deze verklanking, die met name gekenmerkt werd door sterke climaxwerking en verzorgde dynamiek, terwijl het expressieve element alom aanwezig was. P.V. zoiets onjuist is. Voortzetting van de explosiekracht ondergronds kan ono verzienbare gevolgen hebben voor de overige tanks, lekkages worden niet snel genoeg ontdekt en leidingen- en pompsystemen kunnen moeilijk wor den gecontroleerd. Namens het éollege deelde de wet houder mee dat de leden het oneens zijn met de manier waarop de Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland zich in het openbaar over Rotterdam en de hulpverlening heeft uitgedrukt. Deze heeft gesteld dat Rottendam het natuurlijk wel al leen afkon en dat er bij zo'n ramp één centraal punt moet zijn van waaruit alles geleid wordt. De heer De Vos ging er niet verder op in, omdat vol gens hem een woordenstrijd tussen autoriteiten over een dergelijke zaak het gezag onwaardig is. Hij gaf wel toe dat het zijn fout is geweest dat hij de commissaris niet dtrekt heeft gewaarschuwd. Naar aanleiding van de beveiliging van Hoogvliet merkte hij op dat het nog een vraag is of een betrekkelijk smalle groenstrook tussen de Vonde- lingenweg en de eerste woningen een afschermende funktie zal hebben te gen zware explosies. Aan de hand van het sehadepatroon in Hoogvliet zal geprobeerd worden' hierop een antwoord te vinden. Een dijk zou wel eens een terugkaatsings-effect kun nen hebben. Primair zaï volgens hem een bescherming moeten worden ge vonden in het voorkomen van ex plosies of het zo goed mogelijk afschermen op de plaats waar ex plosies kunnen optreden. Opmerkelijk is het, zo zei de wet houder, dat Gedeputeerde Staten nooit tegen uitbreidingsplannen van Hoogvliet bezwaar hebben gemaakt op grond van het industriële gevaar. Op het laatste uitbreidingsplan is nog geen goedkeuring ontvangen, maar de termijn daarvoor is dan ook nog niet verstreken. Over de ter sprake gebrachte afstand tussen industrie en woonge bied zei hij dat Rotterdam uit eigen beweging reeds hogere afstandsnor men hanteert dan in vele oude en nieuwe industriegebieden in Neder land en daarbuiten en dat naar mate de industrialisatie verder gaat de afstand tussen Industrie- en woonmilieu steeds groter wordt. De toestemming voor uitbreiding van de Shell is nog niet gegeven, zo bleek uit hetgeen de wethouder hier- over zei. Krachtens de Woningwet is er tegen uitbreiding geèn bezwaar, maar vanuit het oogpunt der Hinder wet en dat is in zo'n geval •doorslaggevend fs de zaak nog In studie. Over de afwikkeling van de schade door de Shell deelde hij mee dat het bedrijf garant is voor de niet gedekte schade, zonder te letten op de schuld vraag. Uit de beantwoording van de vra gen bleek verder: Het geven van midden-alarm of ■groot-alarm heeft op de snelheid van hulpverlening geen invloed. Dezer dagen worden de kosten ge raamd van een brandweerpost te Ro zenburg. Volgens de wethouder komt die post er. Het college heeft waardering voor da wijkraad voor Hoogvliet. Het op treden functioneerde goed en tijdens de vergadering van woensdagavond is construktief gesproken. De Bescherming Bevolking heeft bij de ramp meegedaan met impro visatiemaatregelen. De BB bood haar diensten aan, maar gezien de duur die nodig is voordat het apparaat in werking komt, was dit niet nodig. De BB is afgestemd op hulpverlening op lange termijn en niet uitgerust voor direkte hulpverlening zoals politie en brandweer. HILVERSUM Opnieuw komt er een scheiding in het duo Rijk de Gooyer-Johnny Kraaykamp, De heer De Gooyer treedt per 1 juli als pro ducer in dienst bij de Tros-televisie. Als „paar-apart" zal het koppel dit seizoen nog optreden in de shows van de Avro. Daarna zal Johnny Kraay kamp een tournee maken met een toneelgezelschap. UTRECHT Minister dr, Veringa van onderwijs en wetenschappen heeft gisteren in Utrecht het nieuwe gebouw voor wiskunde, annex reken centrum geopend. Het mathematisch instituut is het eerste dat compleet in De Uithof is gevestigd. In ons Kerstnummer hebben we ook dit jaar weer een kleur plaat geplaatst en zoals altijd hebben we weer prachtige ge kleurde tekeningen teruggekre gen. Sommigen waren zo meoi, dat vader of moeder haast wel zeker een handje geholpen heb ben, wat niet de bedoeling was. Na lang wikken en wegen heb ben we besloten zes prijzen uit te keren en wel een eerste prijs van ƒ25,— die naar Greetje het Lam, Jan Cupidostraat 10 te Dordrecht gaat. Tien gulden krijgt Sjoedje van der Zwaag, Lepelaarsingel 42 te Vlaardingen. En ieder vijf gul den krijgen: Marja Ooms, Schoolstraat 21 te Bergambacht; Hans de Wit, Onderdijkserijweg 36 B te H. I. Ambacht; Rien van Vliet, Burg. Verloopstraat 17 te Capelle aan den IJssel en Wlm- mie Mak, Alfonds Arienstraat 130 te Schiedam. Morgen verkoper» wij een h- briekssurplus licht-gewiche bin nenveer-matrassen, matrassen, die. gemaakt zijn volgens de .nieuwe ontwikkeling op ma- trassengebled, voor echte Op- rulmlngs-prljien! Lichtgewicht binnenveer- matrossen, met constante pri ma ligging, doorgestikt boven blad, geborduurde boorden en luxe handgrepen. Morgen om 9 uur begint de ver koop van deze lichtgewicht bin nenveer-matrassen, In (uxe. uit voering, 30 tot 40 gulden goed koper dan normaal. Duur inn dtOpnhnint tt Jimurl tet 9 ftbmrl GUn itl, of Kirlft iat 's-HERTOGENBOSCH Twee. mannen hebben gisteravond uit de zelfbedieningsgrossierderij Sligró N.V. aan de Weerdskampweg in Den Bosch enkele honderden guldens, on geveer tweehonderd sloften sigaret ten en een paar transistorradiootjes gestolen. Even na zes uur betraden de man nen dewinkel, waar alleen de be drijfsleider, de 48-jarige heer J. van der Ven, aanwezig was. Een van de mannen had een kous over zijn hoofd, de ander had een donkere bril op. Met een vuurwapen werd de heer Van der Ven in bedwang gehouden. Toer. hij toch probeerde naar buiten te rennen, wierpen de mannen zich op hem en bonden hem met een touw vast. Ze gooiden ook een. stofjas over zijn hoofd. Hij werd gedwongen de overvallers te wijzen waar de geldkist stónd. Toen de overvallers die hadden, haalden ze grote dozen uit het maga zijn, die ze volstopten met sloffen sigaretten. Hierna brachten ze de bedrijfslei der naar een andere ruimte in het gebouw. Kennelijk hebben ze nog even verder gezocht. Na een half uur wist de heer Van der Ven zich van zijn touwen te bevrijden en kon hij bij de buren de politie bellen. Zijn eigen telefoonsnoer was doorgesne- den. ROTTERDAM Zes diepvriescon tainers en drie vaatwasmachines werden op een nacht in februari in de vrachtauto van de 26-jarige expe diteur A. A. P. geladen. Dit deden de 30-jarige ex-caféhoudér VV. W. J. H. uit Rucphen en de 26-jarige bank werker W. M. uit Rotterdam. Het ging er allemaal nogal merk waardig toe, vond de argeloze expe diteur, Hij kreeg argwaan en vol voerde wel zijn opdracht tot het ver voer vanuit Rhoon naar Etten-Leur, maar diende nimmer een rekening in. Met diefstal ■=-> want dat bleek het inderdaad te zijn wilde hij niets te maken hebben. De goederen behoorden toe aan het -lmportbedrijf Geo Wehrey en Co., dat containers en vaatwasmachines had opgeslagen in een loods aan de Dorpsweg in Rhoon. De belde dieven beschikten over een sleutel, zodat het zeer eenvoudig was om binnen te ko men. De Brabander H. wees de in Etten-Leur wonende expediteur de weg en pikte onderweg zijn maat op, waarop het drietal midden in de nacht in Rhoon arriveerde. Alles ver liep naar wens. De diefstal bleef, aanvankelijk althans, onontdekt. Pas maanden later, bij een inven tarisatie in oktober, kwam het im- portbedrijf tot de conclusie dat een aantal goederen uit de loods verdwe nen was. Het spoor leidde naar de beide mannen, die bekenden voor de verdwijning verantwoordelijk te zijn. Officier van justitie mr. I. H. van de Roemer eiste donderdagmiddag tegen H. negen maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en toezicht. Tegen M. was de eis een maand la ger. Tegen P.t vroeg de officier vrijspraak, omdat naar zijn oordeel onvoldoende bewezen was dat de man uit winstbejag gehandeld zou hebben. .Tri# 'tof

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1