Geknokt voor paar centen Chr. Metaalbedrij fsbond viert gouden jubileum Ondanks snelheidscontroles Kind aangereden op zebra in BK-laan AGENDA Nutsspaarbank geeft en int duizend gulden voor zwembad Rozenburg Algemene vergadering voor leden Co-op Interessante lezing Zending en communisme AAN BfllJ J ff I Burgerlijke stand Aantal donors neemt toe Lyceïsten brachten toneelstuk voor groot publiek KLM: f24,7 min. minder winst Burgemeester Sloots eerste klant Vrouw reed meisje op zebrapad aan wwmooieb E3[ HH| |H Gewonde bij botsing Dr. Van der Linden voor NCVB Nieuivland zij dromen ■van zon... I sa n g r enTTERPAMMER WOENSDAG 14 FEBRUARI T9Ó3 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Morgen (donderdag) is het precies vijftig (aar geleden, dat de Vlaardingse afdeling van de Christelijke Me- taalbedrijfsbond werd opgericht. Het was in een tijd, dat dringend behoefte bestond aan een princi piële vakbeweging. Op kleine «haal gestart groeide het aantal leden al snel uit. Momenteel zijn het er bijna 700. Geknokt Werkloosheid I 'NIET. DUURDER 'Inde. 'i speciaalzaak ■HflflHHHHHHHHH KORTE HOOGSTRAAT 15 - VLAARDINGEN f' ondaag en morgen .en dagelijks voor wm droomt van wis echt Iets anders: Feestavond Behiedamseweg 57-,-Tél.343378-Vlaardingen Kom over de brug reis- en passagebureau Rotterdamsedijk 401 te!. 010-266735-156807 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) ROZENBURG Burgemees ter H. Sloots heeft gistermiddag duizend gulden ingelegd bij de Stichting Nutsspaarbank Maas sluis. Hij was de eerste klant van het Rozenburgse bijkantoor, dat in aanwezigheid van tal van lan delijke en regionale spaarbank prominenten zijn deuren voor het publiek heeft geopend. MEER WENSEN 15 februari t/m 9 maart monotypes de kattenbeker liesveld vlaardingen f| pi fel M SSl 11 t?| *441 #a ü4| Pagina 3 pe Vlaardingyc Christelijke Bestu renbond nam het initiatief tot «Se op- „i-htinz. Daartoe werd februari 1918 «b openbare vergadering belegd in i,et voormalig Zeemanshuis aan de Westhavenplaats. Ie heer Wetsciaar, böiaurslid van do CMB. hield een krachtig pleidooii voor een christe lijke vakbeweging. Hij bezat de gave van het woord. Ut "heb daarna zelden iemand ge keurd, die zo kon spreken ah h j. Diezelfde avond lieten enige mensen ach" inschrijven er. nog dezelfde maand kon de oprichtingsvergadering worden gehouden. Dat was op 15 fe- bruari 1918", aldut» de heer P van der Lely. reeds 16 jaar secretaris veti de afdeling De bestuurders wan het eerste uur kregen een bijzonder moeilijke op dracht te vervullen Deze pioniers moesten het bestuurswerk doen na een vaak zware en lange werkdag. Op sociaal gebied heersten wan toestanden. De werknemers stonden vaak bijzonder onsympathiek tegeno ver de vakorganisaties „Er was toen uiteraard geen cao tn de vier scheepswerven in Vlaarchn- gen betaalden eik andere uurionen. Voor een paar centen meer is toen bard geknokt. Het was een h°Ie strijd, een vechten en worstelen om betere sociale voorzieningen, maar de resultaten waren vaak pover", aldub de heer Van der Lely. Rond 1918 was Vlaardingen een vissersplaats van betekenis en de me taalbewerkers werkten dan ook op de scheepswerven aan de bouw en repa ratie van vissersschepen. De meeste christelijke arbeiders waren aan gesloten bij de algemene bond, maar na die bewuste 15 februari 1918 stap ten velen over naar de principiële vakbeweging. In het eerste jaarverslag van de afdeling schreef de toenmalige secre taris: „Gaandeweg gaan de ogen open van onze christenmensen, namelijk dat zij in een christelijke organisatie thuishoren". In dit jaarverslag kon hij tevens meiden, dat de Vlaar dingse afdeling van de CMB reeds was gegroeid tot 148 leden. Hoewel het aaantal leden steeg en een krachtiger optreden mogelijk werd. maakte het slechte econo mische klimaat tussen de beide we reldbranden het werken moeilijk. In de dertiger jaren sloeg de werk loosheid hard toe. Bedrijven met drie- tot vierduizend man moesten hun personeelsbestand tot een tiende van dit aantal inkrimpen. Pas omstreeks 1936 kwam er een opleving. „We zijn economisch altijd sterk aan Duitsland gebonden ge weest. Door de opkomst van de Duitse oorlogsindustrie werd de situ atie op de arbeidsmarkt beter, niet wetend dat een Tweede Wereldoorlog voor de deur stond", aldus de heer Van der Lely. De secretaris vjertelt, dat na het uitbreken van deze wereldbrand de christelijke vakbeweging zich neeft opgeheven en dat men met de bescheiden is ondergedoken. In hel geheim bleven de bestuursleden ver gaderen, zodat de afdeling na de be vrijding opnieuw kon worden opge richt. Voorzitter was toen de heer M van der Velde, die na de oorlog nog SCHIEDAM De achtjarige Ariane van der Berg is gisteren in de Burgemeester Knappertlaan aangere den. Een auto, bestuurd door de 25-jarige chauffeur J. F. van der B., greep haar toen zij op de zebra bij café Trianon de weg overstak. Het kind wend met een hersenschudding naar huis gebracht. Toch werd gisteren op de Burg. Knappertlaan, maar ook op de Hor- vathweg en de Burg. van Haareninan weer scherp op snelheidsovertreders lelet. Zestien automobilisten kregen een proces-verbaal omdat zij met snelheden vanerend van 69 rot 85 kilometer per uur reden. Ook werden acht bromfietsers be keurd. Hun snelheden waren .gemid deld 47 kilometer per uur. Op het Van 't Hofplein kneusde de 25-jarige kantoorbediende M, de Bui ter van de Hogenbanweg een paar HOOGVLIET Op de kruising Digna Johannaweg - Max Havelaar- weg - Mosoelstraat botsten gisteren een personenauto en een bestelwa gen. De bestuurder van de personen auto, de 66-jarige B. A. Steenbergen uit de Karwijstraat, is met inwendige kneuzingen naar het Zuiderzieken huis gebracht SCHIEDAM Geboren: Josina J M, dv Boshamer en A E Hell; Evert h F, zv r van Capelleveen en C A M Peters; ïrïh zv w Punt en J Roeïotsen; Jofiny, zv »5«»m en J Storm: GIJsbertus. zv D 2 S; Bjuln en j E Zwartendijk; Adriana M, L J Zuidgeest en C de Reuver; i wiS£}ch- zv F V£*n to Wh en F Grethe; 2V G wm Es en W van der 5 «™t, Abelina J M. dv p F van Dongen en A viel; Diana, dv N Knoop,; en C M H van Bezouwen. ."«rieden; A Baron. 82: K van der R van Es, 89; P Ier Hofstede, w, wed D van Waardenburg; W M Roest A Flllekes; A Jansen. 58; A P C 8 vt?KU?n Sos, 40. echtg H A Posting; J «rheijen, 70; J w Bontenbal. 71; F S Ras, Albars, 84 wett w Oosterholt. ..Uhr, soc. Belangen: CBC, drankbestrlj- ali?S. vergadering. 20. eassage Theater: A.S.K. Cultura, ï'ons dansen's cabaret, 21). en morgen Spierlngshoeklyceum, toneeluit- voering, 20. Sacrum: S.G.-Toneelwedstnjd, to neeluitvoering, 20. ,.®bkantoor,.De Rotterdammer", mevr. J. „ju Gog. Dr. Zamenholstraat 139a, tel. 15-400 (ook klachten bezorging). Alarmnummer brandweer: 269123. Alarmnummer politie: 264866, Apotheek: 't Gouden Hert, St. Lldul- KMtraat 58, tel. 268364 «O en GD: tel. 269299. ribben toen hij van zijn fiets viel, omdat zijn voorwiel geblokkeerd raakte. De GGD heeft hem ter plaatse be handeld. ROTTERDAM Het aantal donors dat ingeschreven staat bij de afdeling Rotterdam van het Rode Kruis (18.159) is hoger dan het jaar daar voor. Aan het stijgende aantal bloed transfusies (29.149) kon zodoende in voldoende mate worden voldaan. Mr. F. W. Baron van Lynden, afde lingsvoorzitter, zei dit dinsdag tijdens de jaarlijkse donoravond in Odeon. Hij zei tevens dat het dringend ge wenst blijft dat meer mensen zich als donor opgeven. Baron Van Lynden reikte aan 28 donors de bronzen speld uit vanwege het feit dat ze veertig maaL bloed hebben 'gegeven. Aan 814 donors is een legpenning verzonden voor vijf maal bloed geven; 354 plaquettes gin gen de deur uit voor twintig maal. De causerie die medisch direkteur dr. A. W. Mellema zou houden ging niet door. Na het officiële 'gedeelte volgde een cabaretprogramma. DAMESMODES drie jaar voorzitter is geweest en daarna lid is geworden v.an het districtsbestuur. Momenteel bestaat het bestuur uit de heren J. Troost (voorzitter), P. van der Lely (secretaris), J. de Ligt (pen ningmeester) en de leden C. A. Snel, G. van der Burg, W. Westerhof, M. Bergwerf, J. A. van der Knaap en J. Krommenhoek. Vrijdagavond wordt in de stadsge hoorzaal voor de leden ten feest avond gehouden. Na een ope ningswoord van voorzitter Troost zal bondsvoorzitter J. Lanser een toespraak houden. „Sempre Avanti's jong en jolig" uit Leiden verzorgt net programma. Tijdens deze feestavond zullen vijf leden worden gehuldigd. Het zijn de heren C. M. van den Boogert en J Dumcrtier, die van de oprichting af lid zijn, A. Schouten (50 jaar lid CNV), W. v. d. Schee (40 jaar lid van de CMB) en A. Baaima (25 jaar Iidj. Ter gelegenheid van het gouden jubileum wordt morgenavond (don derdag) in de Harmonie een receptie gehouden. Van half acht tot half tien is er gelegenheid het bestuur van de Christelijke Metaalbcdrijfsbond. af deling Vlaardingen, met het jubileum te feliciteren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schooltoneel Spierlngshoeklyceum speelde maan dag- en dinsdagavond in gebouw Ar cade het toneelstuk „Ons Stadje" van de Amerikaanse schrijver Thornton Wilder. Maandagavond woonden burge meester H. Roelfsema en zijn echtge note de uitvoering bij. Zij werden toegesproken door de heer J. Pf Bou- dens. Op eik van beide avonden wa ren ruim vierhonderd toeschouwers aanwezig. Op donderdag 15 en vrij dag 16 februari volgen nog twee re prises. Het stuk werd in vlot tempo gespeeld. Zowel de hoofdrollen als de minder belangrijke bijrollen zaten er goed in. Behalve enkele kleine schoonheidsfoutjes" was het spel to neeltechnische alleszins verantwoord. Mejuffrouw Chr. D. Roeland en pa ter J. M. W. Maassen hadden de re gie. De decors deden het goed. Het stuk is niet zwaartillend. Toch heeft het een diepere ondertoon. De auteur to. it uitdrukkelijk aan, dat de ware beleving van de werkelijk heid alleen van binnenuit kan ko men. Het toneelstuk vertelt over het ge wone dagelijkse leven van het stadje Olmendam rond de eeuwwisseling. Het begin is een huiselijk tafereel van de families Weber en Pitt, waar bij Liesbeth Weber en Robert Pitt op jeugdige leeftijd iets voor elkaar gaan voelen. In het tweede bedrijf trouwen ze dan ook. De verbindingsteksten tussen de diverse taferelen vertolkte J. P. Bou- dens op voortreffelijke wijze. Hij leidde ook het derde bedrijf m op het kerkhof van het oude stadje, waar Liesbeth wordt begraven, nadat ze in het kraambed is overleden. Een humoristische intermezzo was de „lezing" van prof. Drijven (Hans van Es) over de voorgeschiedenis van het oude stadje. DEN HAAG De KLM heeft in het jaar 1967 (niet in het boekjaar: dat loopt van april tot april) 24,7 min. mmder winst geboekt dan in het jaar daarvoor. De winst bedroeg 60,3 min. Het saldo bedrjjfsinkom- sten en -kasten loonde een nog gro tere nfRtB^uitga'ig; van 86,5 min. mar 59,4 ruin. Burgemeester Sloots met de duizend gulden die hij gaat inleggen op het eerste boekje van het nieuwe Nuts- spaarb ankkantoor. Het bedrag be stemde de burgemeester voor het zwembad. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Co-op Nieuwe Waterweg houdt donderdag avond 29 februari om half acht een algemene ledenvergadering in ge bouw Triangel aan de Fransenstraat. Op de agenda staan onder meer ver kiezing van de districtscommissie en verkiezing van de ledenraad. De districtscommissie bestaat thans uit J. F. van Zuylen, F. de Ligt, me vrouw E. Motz-Velthoven, J. Lamers en M. Abresch, Alien zijn. aftredend en stellen zich opnieuw herkiesbaar. Wat betreft de ledenraad zijn aan de beurt van aftreden M. Abresch, L. van Almenkerk, B. J. A. Diepstraten, P. Gardenier, G. H. Hermans, me vrouw E, C. Motz-Velthoven, C. Plugge, G. Versluis, A. A. Villerius en J. F. van Zuylen. De heren Versluis en Plugge zijn niet herkiesbaar In hun plaats staan de heren J. van IJperen en J. Bakker kandidaat. Voor het district Maassluis wordt de algemene ledenvergadering van de Co-op gehouden op vrijdag 16 febru ari in gebouw De Kern aan de Ver lengde P, C. Hooftlaan 12, eveneens om half acht. Van de districtscom missie zijn aftredend en. opnieuw herkiesbaar de dames T. Touw-van- Dijk, J. C. Cogels, v. d. Meer, M. Gijzen-Touw en de heren. H. Lucas, W. den Ouden en J. C. Eyeriks. Van de ledenraad zijn de heren C. Markus en D. J. G. Arissen aftredend en herkiesbaar. Mevrouw C. Oonk-van Balen heeft zich niet meer kandidaat gesteld. Voor haar staat mevrouw H. van Gijzen-Touw kandi daat. De algemene ledenvergadering van het district Schiedam wordt vrijdag avond 23 februari gehouden in het gebouw Chr. Soc. Belangen aan de Lange Haven 73. De vergadering be gint ook om half acht. De districtscommissie,. bestaande uit de heren J. M. Blazer, C. J. Hol laar, A. C. Pijnacker en de dames H. ROTTERDAM De Rotterdamse Hotel-Combinatie heeft rich uitge sproken vóór een koopavond. Want de hotelhouders in Rotterdam erva ren regelmatig dat vooral buiten landse gasten, die tegen e uur of zes in Rotterdam komen om de volgende ochtd weer te vertrekken met za- kenbezoeken is dat regel zich zeer teleurgesteld en verwonderd tonen, dat 's avonds alle winkels dicht zijn. Zij vergelijk de situatie in Rot terdam met die in hun eigen land en die vergelijking valt voor Roter- dam verre van gunstig uit. De hotelhouders spreken als hun overtuiging uit dat, als Rotterdam op de internationale' toeristenmarkt wil meetellen, deze stad op het ge bied van de mogelijkheid tot win kelen des avonds niet mag achter blijven. Voorts herinneren de Rotterdamse hotelhouders er aan, dat de buiten landse bezoekers ongeveer honderd veertig miljoen gulden per jaar in Rotterdam bsteden. Zij menen dat e koopavond bedrijvigheid in de stad zal brengen,-waarmee uiteraard zij zelf als hoteliers evenzeer zijn ge- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Dr. J. van der Lin den uit Oud-Leusden heeft dinsdag avond in de Magnalia Dcikerk voor de NCVB Nieuwland een interessante inleiding gehouden over Wereldzen ding en communisme. Hij memoreer de dat hef communisme in 1967 zijn vijftigjarig bestaan heeft gevierd. Waar het maatschappelijk onrecht een voedingsbodem vormt, slaat het communisme toe en maakt het grote kansen. Zo was het ook in het oude tsaristische, feodale Rusland, waar de massa in diepe ellende leefde en de Oosters-orthodoxe kerk zich in een overdadige pracht demonstreerde. Hetzelfde geldt volgens dr, V»n der Linden voor de landen van La- tijns-Amerika, waar de roomse kerk haar tijd voorbij heeft laten gaan. Elk maatschappelijk vacuum in de wereld dreigt het communisme op te vulien, want het brengt een boodschap, namelijk die van het da gelijks brood, die de honger moet verdrijven. Hiertegenover stelde dr. Van der Lmden de blijde boodschap van de christelijke zending, die het „brood des levens" brengt. Het internatio nale communisme is een uitdaging, daartegenover stelt de wereldzending haar antwoord ook m het mate riële vlak. Spreker behandelde de penetratie van het communisme in Indonesië, die wel door generaal Soeharto een halt werd toegeroepen, maar toch als een tijger op de loer blijft liggen. Aansluitend op de lezing van dr. Van der Linden deed mevrouw W. Chün-Reurmk een dringend beroep op de aanwezigen om mee te werken aan «1e „Kom-over-de-brug-actie", die de honger en ellende wil lenigen in de onderontwikkelde gebieden. Twee derde van de mensheid moet leven vein 21 pet. van het inkomen, dat op de wereld wordt verdiend. Dit betekent, dat voor tweederde van de mensheid het hoofdelijk inkomen per jaar vijf honderd vijf tig gulden of mmder is. De leiding van de goed bezochte vergadering had de presidente, me vrouw M. Valkenburg-Gerntse. De nieuwe secretaresse, mevrouw J. A. van der Most-de Rooij trad voor de eerste maai in de openbaar heid en las de notulen van de vorige vergadering voor. Haar voorgangster, mevrouw H. W. Konxngsteln-Schuijl is naar Groenoord vertrokken. C. Hehemann-Vis en M. Baren- dregt-Bertou, is geheel herkiesbaar. Voor de ledenraad hebben de heren J. Knape, J. v. d. Kraan, D. Krom menhoek. A. J. Liebeton, A. C. Pijn acker, H. Sabel en mevrouw M. Mak-Bamhoom zich herkiesbaar gesteld. Voor de vrijgekomen plaatsen staan de heren C. J. Hollaar, M. Slavenburg en de dames G. H. v. d. Kraan-van Bommel en M. W. Mul- der-Mandemaker kandidaat. Alle drie de vergaderingen worden geopend door de voorzitter van de districtscommissie. Verder staat het bespreken van het jaarverslag 1966-1967 op de agenda's. Dit verslag is in elke Co-op winkel gratis ver krijgbaar. Tot slot een licht verteer baar programma, dat het Pro ductschap van Groenten en Fruit te Den Haag verzorgt. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De zestigjarige >1. J. B. heeft dinsdagmorgen met haar personenauto een tienjarig meisje aangereden, dat op een zebra pad de Burg. Pruissingel overstak. De vrouw is na de aanrijding wel gestopt, maar deed hiervan geen aan gifte. Het kind is op eigen gelegenheid naar huis gegaan 'en bleek' een hersenschudding te hebben opgelo pen. Getuigen van deze aanrijding worden verzocht rich bij het politie bureau aan de Delftseveer, afdeling verkeer, te willen melden. Op het kruispunt Van Linden van den Heuvelsingel - Kethelweg ver leende de 66-jarige C. van R. met zijn personenauto geen voorrang aan de 35-jarige berijdster van een fiets A. de Z.-S. De vrouw moest met letsel aan beide benen naar het Holy- ziekenhuis worden vervoerd. Op het kruispunt Emaus-Schie- damsedijk verleende dinsdagavond de twintigjarige P. v. d. V. met zijn personenauto geen voorang aan de 57-jarige bromfietser J. v. E. Bij de aanrijding liep de bromfietser een hoofdwond op. Hij is naar het Holy- ziekenhuis vervoerd. VLAARDINGEN Voor de afde ling Vlaardingen-West van de Neder landse Christen Vrouwenbond hield mevrouw L. Bot-Dcn dinsdagavond m de bovenzaal van de Maranatha- kêrk een causerie over het onder werp: „Democratie en gezag". Op innemende wijze beantwoordde mevrouw Bot een aantal in het alge meen gestelde vragen, nadat gespreksgroepen zich in de materie hadden verdiept. De leiding van deze maandelijkse bijeenkomst was in handen van me vrouw M. van der Griend-Trouw. Voordat de volgende vergadering wordt gehouden, zal op vrijdag 1 maart in enkele kerken aandacht worden besteed aan de Wereldvrou wengebedsdag. dus van reisbureau De handeling van de heer Sloots was niet het resultaat van diens zui nig beheer, maar het bedrag kwam van het spaarbankbestuur zelf, dat bij monde van zijn voorzitter de heer P. van Dijk hiermee van zijn erken telijkheid blijk gaf voor de medewer king van het gemeentebestuur bij de totstandkoming van het gebouw. De burgemeester bestemde het bedrag voor de toekomstige bouw van het Rozenburgse zwembad. De nieuwe bank is de derde in successie in de Rozenburgse Raad huisstraat. De vierde volgt binnen kort, want een deel van dit gebouw is onderverhuurd aan de AM- RO-bank. Maar wat de Nutsspaarbank van de andere banken onderscheidt is haar vooruitgeschoven positie in let terlijke zin, Het moderne en smaak vol ingerichte gebouw staat aan de kop van de winkelpromenade, onmid dellijk bij de entree van de gemeen te. Juist deze bijzonderheid achtte de burgemeester van grote betekenis. Hij sprak de wens uit dat de bank voor de inwoners van de nog steeds sterk groeiende gemeente veel zal kunnen betekenen. Datzelfde bedoelden eigenlijk alle andere sprekers ook: de heer Van Dijk, die als stichtingsvoorzitter ver telde dat in het oude pand aan de Molenweg het aantal spaarders tot 1800 met een totaal inlegsaldo van ruim drie miljoen is gegroeid, drs. J. Hanewald, staffunctionaris van de Nederlandse Spaarbank Bond te Amersfoort, die deze tijd een uitda ging voor het Nederlandse spaar bankwezen noemde, en mr. P. E. W. Lugt, directeur van de Spaarbank te Rotterdam, die, sprekende over het moderne systeem van girale sala risbetaling, het van veel belang acht te dat de werknemer in zijn woon plaats over zijn salaris kan beschik ken. De bouw van de nieuwe bank werd uitgevoerd door het Maassluise aan nemingsbedrijf J. C. van der Plas naar een ontwerp van architect J. H. Steenkist uit dezelfde stad. De laatste bood het bestuur na mens allen die aan de bouw hebben meegewerkt het model van een klein bronzen beeld aan, voorstellend twee vogels bouwend aam een nest, dat de Vlaardingse beeldhouwer Leen Drop- pert ai bijna gereed heeft. Beheerder van de nieuwe spaar bank is de heer A. van Hartingsveldt uit Maassluis. VLAARDINGEN Vijftien kana ries zijn dinsdagmorgen gestikt in een schuurtje achter woningen aan de Ant. Heinsiusstraat. De oorzaak was een hevig rokende petroleumka chel. De eigenaar van de schuur, de 24-jarige P. de L., heeft het begin van brand met enkele emmers water geblust. De totale schade bedraagt ƒ700. /"VP mijn tafel kwam een brief van mejuffrouw M. Snoek van de Vlaardingerdijk in Schiedam. Mejuffrouw Snoek maakt ons at tent op de metro in Haifa en zij stuurde ons daarvan een heel mooie briefkaart. En in een technisch geschrift over metro-verbindingen las ik boven dien dat deze Haïfa-se metro slechts iets meer dan een halve kilometer lang is, waarmee het record van „de kortste metro ter wereld" helemaal niet op naam van Rotterdam zou komen te staan. Wel, mejuffrouw Snoek, ik neem aan dat u „De Rotterdammer" regel matig leest. Daarom weet u, dat verleden jaar enkele van mijn colle ga's in Israël zijn geweest. Hun ver halen heb u indertijd kunnen le zen, Bij hen heb ik m'n licht opgesto ken. Van hen vernam ik, dat de metro in Haifa in feite helemaal geen me tro is. Zeker, er staat op de wagens kijk maar goed op «ie foto in het Hebreeuws de aanduiding „Ha-Irah". Het Hebreeuwse woord „ir" betekent stad. De naam „Ha-I rah" wil dus zeggen „de stedelijke", hetgeen een niet onaardige He breeuwse vertaling is van het oorspronkelijke woord „métropoli- tain". "j\/j"AAR de metro in Haïfa heeft ondanks de naam niets te maken met de metro in allerlei an dere steden, waar een openbaar ver voersnet met vrije banen noodzaak .werd ter voorkoming van het vast lopen van dat openbare vervoer in allerlei verkeerscongesties. Haïfa bestaat uit een benedenstad en een bovenstad en die laatste is hoog op de Karmel gelegen. Alle wegen tussen beide delen kronkelen vanzelfsprekend erg en kennen een aantal haarspeldbochten „om u te gen te zeggen". Ter gemakkelijke overwinning van dat hoogteverschil door de voet ganger is er een baan'aangelegd, die dus eenzelfde betekenis heeft als de „funiculaire" in Locarno of Cannes. Dat is ook te zien aan de „getrapte" zijramen van de wagens. De nogal geaccidenteerde steile helling van de Karmel bood twee mogelijkheden: hoog er over heen via allerlei bruggen, of ten dele er doorheen via tunnels, Men heeft, waarschijnlijk om technische en economische redenen gekozen voor het laatste. De metro te Haifa is een „funicu laire". Onnodig te zeggen, dat dit stukje beslist géén denigrering in houdt. Laat Israël blij zijn, dat zijn steden nog niet aan metro-proble men toe zijn, Rotterdam is echt niet voor rijn plezier aan zo'n ding be gonnen! in internationale kunstnij verheid m #?1

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1