Rotterdam ver boven miljoen Spoor van doodrijder Caroline Kaart soliste bij orgelconcert Asma Vrachtauto werd bijna leeggestolen in nacht Drjiollrrfanimgr Smyrna tafelkleden Berengoed' jaar Blijdorp voor Samen uitsamen thuis „uit stelen 1 1 Dronken rijder tegen tram Bus tegen boom floor seiectie"proef§r erken ntitir hetere schoolkeus e Vnia academie tot stadhuis Van den Tak gaat Bern bergen DEKLERK&ZN Voordelen van fusie voor Hensen blijken 11 Onwel en overleden MAANDAG 25 MAART 1968 Rotterdam Het rijk iaat veel over aan de plaatselijke bestuurders en het gevolg is dat zeker 75 procent van mijn werk ia de uitvoering van de mam- inoetwet zit. Aan de hand van vier stan daard-proefwerken in de laatste tweeklassen van de lagere school 0f'aan de hand van een psycho logische test wordt bepaald of een kind naar de brugklas van MAVO, HAVO of atheneum kan. Twijfelgevallen maken het je extra moeilijk en in zo'n geval verwacht men van een wethou der óók een ideetje. Als de ouders het niet juist vinden dat hun kind naar het lager beroeps onderwijs wordt verwezen mo gen zij zelf hun kind laten testen. Geeft deze test de ouders gelijk, dan krijgen deze hun zin. GEESTELIJK LEVEN ALS VERPLICHT LEERVAK Geen verschuiving Hoger op MAASKANT BEHANGSEL Naast elkaar Kom over de brug Gelijk op nu beduidend goedkoper als week-topper 5feaZsfl< DU beduidend goedkoper Truelul i »c gQTTERDAMMER Pagina 3 2A rS n. Wethouder V. d. Hoe mammoet te Er is een mogelijkheid voor twee jaar brugklas, maar dat heeft het na- ded, dat kinderen die naar het gym nasium gaan een jaar met latijn ach ter lopen. Daarom wordt in het twee de brugjaar na december latijn gege ven en passen wij twee brugjaren toe, omdat het beter is, de keuze voor de kinderen zo laat mogelijk te maken. Grote schoolcomplexen zijn een probleem. Wij praten over laagbouw, ruime lokalen en veel speelmogelijk- heden. Maar er zijn ook andere mogelijk heden. Ik heb de minister van onder wijs ontheffing gevraagd van het bouwbesluit voor scholen om in flat gebouwen kleuterscholen te kunnen vestigen. Dan behoeven kinderen en moeders niet meer de deur uit. Net als een goede parkeerplaats heeft to'n flatgebouw een goede speelweide nodig. De idee in sommige wijken kleu ters al met drie jaar op de kleu terschool toe te laten kwam voort uit de litteratuur. Het is gebleken dat kinderen met minder woordkeus la ter in het onderwijs ook minder kans van slagen hebben. Voor zover kinderen komen uit gezinnen met een geringe taalschat is het op jonge leef tijd leren spelen met woorden van belang. Daar moet je heel vroeg bij 2ijn:het derde jaar is voor de bijzon dere taalgevoeligheid van het kind heel belangrijk. Wij nemen in Rotterdam een proef op twee openbare scholen, een pro testants-christelijke en een rooms-katholieke. Het is een experi ment op langere termijn: wij blijven die kinderen ook later volgen. Van verschuivingen in het onder wijs door de mammoetwet in die zin dat er naar verhouding meer kinde ren naar het MAVO gaan en veel minder naar het lager beroepsonder wijs is nog niets gebleken. Want veel kinderen die vroeger ten onrechte naar mulo of hbs gingen gaan nu via de selectie van de standaardproef werken meteen naar het lager be roepsonderwijs. Dat is het best te zien in een volledig functionerende scholengemeenschap. Binnen die scholengemeenschap zal de onder waardering voor het lager beroepson derwijs bovendien slijten, door een aantal gemeenschappelijke vakken. Voor godsdienstonderwijs blijven dezelfde mogelijkheden ais vroeger. Daarvoor hebben vele angst, ingege ven door de ingewikkeldheid van de lesroosters. blaar waarschijnlijk wordt voor de op een na hoogste klassen van IIAVO, atheneum en gymnasium een uur kennis van het geestelijke leven verplicht. Ook op de openbare scholen. Aan de gemeenschapszin, de onder linge communicatie in het onderwijs ontbreekt nog heel veel. Wij zouden op onze lagere scholen al direct aandacht moeten besteden aan het samen leven. Van rectoren héb ik vaak de klacht gehoord dat het er in de eerste plaats om gaat kinderen voor hun examens klaar te maken. Dat betekent dat er geen tijd over is voor allerlei activiteiten bui ten de school. Maar die zijn juist een stukje samenleving! Het geeft niet, als de kinderen er daardoor een jaar langer over zouden doen. Op de kweekscholen moeten we met dat werk al beginnen. Als de mammoetwet-perikelen achter de rug zijn probeer ik daarvan een stukje onderwijsbeleid te maken. Ik ben er voor, de academie voor sociale wetenschappen in te bouwen ui het wetenschappelijk onderwijs. Onze mooie behangsel-albums met een keuze uit 600soorten, direct te leveren behangsels, teerden gratie thuisbezorgd. fjteSH i' UT2 -TEL23.31.92 WamUERTSBOCHT 236-TH. 27.t8.25 maar aansluiting hij de hogeschool is niet gemakkelijk. Als het nieuwe ge bouw aan de Vissersdijk er eenmaal staat en er komt een mogelijkheid, doet dat er verder niet zoveel toe. Ik wil de opleiding voormaatschappe lijk werker graag de status geven van een baccalaureaatsopleiding, die het gemakkelijk maakt verder door te gaan in het wetenschappelijk on derwijs. Beroepsonderwijs en wetenschap pelijk onderwijs staan nu nog te ver van elkaar. Een heel ander terrein, dat van de wijkraden en wijkopbouworganen, heeft evenzeer mijn belangstelling. Ik heb mij altijd verzet tegen een wijkraad zonder bevoegdheden en ik zou het niet gek vinden als Hoek van Holland, Hoogvliet, Rotterdam-Zuid en Prins Alexanderpolder echte sub-gemeentebesturen zouden krij gen. Ik heb kennelijk nooit duidelijk kunnen maken dat een sociaal v.'ijk- opbouworgaan de samenleving in een wijk moet bevestigen en een wijkraad een politieke vertegen woordiging van een wijk moet zijn. Er kunrrsn dus heel goed wijkopbouw organen naast wijkraden bestaan. Dat er een soort concurrentiestrijd is ontstaan is jammer, maar daaraan heb ik misschien wel een beetje mee gewerkt. De nota van mijn ambtge noot De Vos kan ik onderschrijven. Op het gebied van gymnastiekloka len heeft Rotterdam een achterstand, maar die lopen we in. In juli komt er een nota uit, de aangeeft wat er is en waaraan nog behoefte bestaat. De sporthallen worden in een scricpro- gramma gebouwd, ieder jaar zal er wel een klaar komen. Misschien be gonnen we er te Iaat mee, maar we hadden er nooit geld voor. Mijn ambtgenoot Langerak heeft op dat gebied ook een beetje binnen het college van B. en IV. de wind tegen gehad. Dat geldt ook voor de zwembaden, daar is het probleem groter. Er ko- MISSCHIEN IS wethouder <lrs. J. C. van der Ploeg op een wat merk waardige manier van de Academie voor Sociale Wetenschappen over gestapt naar het stadhuis om daar de portefeuille voor onderwijs (c beheren. De academie was zo groot geworden, dat hij als directeur meer aan de ver gaderzaal zat dan les gaf (wat hij in feite het liefste doet). Toen hem aan geboden werd wethouder Langerak le vervangen en vervolgens een zevende zetel in het wethouderscollege te bezet ten dacht hij: „wanneer ik dan toch vergaderen moei dan kan ik liet ook nel to goed in het groot doen". Wethouder an der Ploeg (van huis uit gereformeerd en lid van de C.II.U.) is een doorbraakmari van het eer«te uur. In het interneringskamp Mi- chelsgestel maakte bij het begin mee van de Nederlandse Volksbeweging, die later omgezet zou worden in de Partij van de Arbeid. In 1952 kwam hij in de Rotterdamse gemeenteraad, september 1967 werd hij wethouder, de vierde socialist in het college terwijl de Partij vap de Arbeid op dat moment geen meerderheid in de gemeenteraad had. Bij zijn verkiezing is dan ook meer gelet op zijn kwaliteiten dan op zijn politieke kleur. Drs. Van der Ploeg studeerde in hel begin van de oorlog af aan de N.E.H. in Rotterdam. Kort na de oorlog werd hij leraar aan de academie, in 1951 directeur. Hij zette zich vooral in om de status van het maatschappelijk werk te verhogen. In geheel Nederland werden zijn diesredevoeringen altijd met enige spanning tegemoet gezien. Opvallend in deze toespraken was zijn religieuze achtergrond. Een stokpaardje van hem Is de strijd tegen de verzuiling. Een uitspraak van hem: „Samen wat kan apart wat moet" tegenover de veel va ker gehoorde kreet „Apart wat kan samen wat moet*'. In liet college van B. en W. van Rotterdam is dm. Van der Ploeg geen man, die alleen het woord voert wan neer zijn eigen portefeuille aan de or de is. Hij voelt zich betrokken bij Rijnmond, ÏJsseldam, stadsontwikke ling. Veertien jaar heeft hij in de ge meenteraadscommissie voor stadsont wikkeling gezeten. Zijn economische graad komt te pas wanneer er finan ciën aan de orde zijn. Dit past in de sfeer van hét college, er wordt over alles met elkaar gepraat. In gesprek roet een onzer verslagge vers vertelde wethouder Van der Ploeg iets over dc nieuwe voor velen zo ingrijpende ondetvrijsconstellatie, de „mammoetwet". Zijn verhaal gaat hier bij. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tot onze grote spijt is als gevolg van een abuis m de krant van zaterdag een fout geslopen in de uitslag der actie „Kom over de Brug" voor Rotterdam. De Maasstad kwam namelijk niet over de brug voor ruim drie ton, maar voor een bedrag van aanzien lijk meer dan een miljoen. Om pre cies te zijn 1 309.670 werd bijeenge bracht. Ter vergelijking diene dat Rotter dam m 1964 voor de kerkbouwactie „Antwoord '64" 845.000 opbracht. ROTTERDAM Naar aanleiding van het ongeluk in de nacht van vrijdag op zaterdag, toen een nog onbekende auto mobilist In de Veerlaan in Katendrecht, Rotterdam-Zuid, een voetganger dood reed, heeft zich bij de Rotterdamse po litie een getuige gemeld. Hij verklaarde, dat de auto vermoedelijk een Opel was van het type „Caravan", licht van kleur, wellicht wit of vróme aan het kente ken te zien van Nederlandse nationa liteit. In het kenteken komen mogelijk de cjjfers 65 en de letter X voor. De lettercombinatie staat achter de cijfer combinatie. De hoofdcommissaris der Rotterdamse politie vraagt nogmaals ieder die in lichtingen kan geven over deze wagen dan wel over de identiteit van de be stuurder zich met hem of met de po litie in de eigen woonplaats in verbin ding te stellen. Telefoon politie te Rot terdam: 010143114. ROTTERDAM W. A. van den Tak's Berginsbedrijf gaat de Neder landse kustvaarder Bern, die vorige week dinsdagavond buiten de Nieuwe Waterweg zonk, lichten. Zodra het weer dat toelaat zullen duikers het op 18 meter diepte lig gende wrak onderzoeken. Zoals bekend heeft Rijkswaterstaat het schip onder de Wrakkenwet ge plaatst. men nu kleine baden in IJsselmonde, Rotterdam-West. De Prins Alexan derpolder heeft er al een. Ook voor zwembaden is nooit geld geweest. Er zijn nu andere opvattingen over sport en recreatie gegroeid. In de dienst van stadsontwikkeling begint nu de idee te groeien dat al die accomodaties al gelijk met de wijken moeten worden gepland..Men kan die eigenlijk alleen doorbereke nen in de grondprijzen. Dat is ge beurd in Ommoord, maar daar werd de grondprijs 12.000 gulden per wo ning en dat vond de minister te duur. Zo'n ministeriele beslissing kost je dan weer wat extra-voorzieningen. De nota over een geheel nieuwe structuur van het jeugdwerk, de eerste die ik werkelijk zelf heb geschreven, heeft als achtergrond dat een stuk traditioneel jeugdwerk wel subsidie krijgt en een stuk nieuw jeugdwerk niet. Het is nu de "bedoeling voor dat laatste ook geld te krijgen. Het klimaat is daarvoor gunstig. Wat gebeurde in Homderdtien Mor gen, een wijkgebouw voor alle ge zindten, is een voorbeeld van hoe het moet. Ik zie wel da* er eigen werk moet zijn- met een eigen le vensbeschouwelijke signatuur. Maar dat moeten we niet overdrijven. ROTTERDAM Dit een vrachtwa gen van August Kopeke en Co. N.V. aan de Westerstraat, die aan de Wester straat was geparkeerd, zjjn in de nacht van vrjjdag op zaterdag 60.000 slgaret- ROTTERDAM Zaterdagavond is de directeur J. P. R., 53 jaar, 'op de Berg weg met zijn auto tegen een tramwa gen van lijn 4 opgereden. De man was •dronken, zijn auto werd zwaar bescha digd. Er waren geen gewonden. Het aantal dronken rijders was ove rigens vrij groot. Tot zaterdagavond had de politie er al tien aangehouden. ROTTERDAM Na onenigheid met een Spanjaard op het Noordplein is zon dagavond onder hevig verzet aangehou den de 36-jarige fruitkweker R. J. W. Hij schopte en sloeg naar de twee po litiemannen die hem naar het bureau brachten. Ook daar bleef hij zich hevig verzetten vau 50 jaar geleden De groots slag in Frankrijk, Londen, 23 Maart, liet morgen-communiqué van Iluig meldt: Een hevige strijd duurde gisteren tot laat in den avond voort over liet lieele geveclitsfront. Sinds hedenmorgen 8 uur schiet de vijand op Parijs met een verdragend kanon. Elk kwartier bereikte een gra naat van 210 mM de stad of tic omge ving. Er zijn een tiental dooden en 13 gewonden. Maatregelen om dit kanon onschadelijk te maken worden getroffen. ten, 24 blikken worst, 12 flessen whis key en 24 flessen rum gestolen. De die ven kwamen binnen door verbreken van het slot van de achterdeuren naar de laadruimte. •Zaterdag is er, midden op de dag, in gebroken m -de woning van de assura deur C. A. Gleichmann aan de 's-Gra- venweg. De buit was duizend Zwitserse francs, honderdvijftig Duitse marken, tweehon derd gulden en een groot aantal kost bare sieraden, waarvan waarde en aan tal nog met kon worden opgegeven. De diader is binnengekomen via de achtertuin over een kort geleden ge dempte sloot Daarna is hij via het ter ras op het dak gekomen, waarna hij een ruit van de bovenverdieping ver nielde. De man werkte rr.et handschoe nen. vingerafdrukken zijn nergens ge vonden. Het ziet er naar uit of hier een „vakman" bezig is geweest. De politie arresteerde tn het week einde vier mannen die onafhankelijk van elkaar, diverse inbraken en dief stallen hadden gepleegd. Een ongekend genot, om met goede spullen te werken... en een werkelijk goede zeem is in onze vensterrijke woningen toch onmisbaar. Maar dat niet alleen, nu koopt U een zeem van ruim zes gulden, zo groot als Uw ochtendblad... voor de helft van de prijs. Grote prima zemen; prachtige, soepele volle traangelooide zemen, die een maximum aan vocht opnemen, in een onge kend grote maat... voor nog géén driegulden. Morgenvroeg om 9 uur begint in onze huishoudafdeling bene den de verkoop van deze prachtige, volle grote zemen (tn koop er ook een voor de auto) een uitzonderlijke mooie kwaliteit, voor Geen tef of schrift. o«t "P OTTERDAM Speciaal op.vejf J,-zoek trad tijdens de zaterdaga vondbespeling door Feike Asma van het orgel in de Nieuwe Zuiderkerk de bekende mezzo-sopraan Caroline Kaart op. Het programma van dit drukbezochte concert stond in het te ken van 'het komende Paasfeest De zangeres liet in haar eerste num mer, de aria „He was despised" uit Handel's Messiah met haar sonore stem al direct fraaie expressieve zang horen. Hetzelfde kan worden gezegd van de aria uit Bach's Matthaus-Passion, „Busz und Reu", al had zij hierm een enkele maal wat moeite in de laagte Overigens blijft zo'n aria een riskante zaak met een voor orgel bewerkte be geleiding, al kweet Asma zich zo goed mogelijk van zijn taak Naast twee sober gebrachte Geeste lijke liederen van Bach liet Caroline Kaart verder nog ontroerende vertol kingen horen van twee Schubert-liede- ren, resp. „Vom Mitleiden Maria" en „Marias Wanderung" (a capella) en van het door zijn eenvoud sterk aanspre kende Passionslïed van A. Becker en „Auf em altes Bild" van Hugo "Wolf. De organist, die de soliste steeds be kwaam terzijde stond, speelde deze avond koralen en koraalbewerkingen. Van Bach bracht hij op ingetogen en ondanks het voortdurend zacht-gehou- den spel toch steeds helder wijze „O „Ieh ruf zu dir. Herr Jesu Christ" ten gehore. In volle grandeur klonk Franck's machtige tweede Choral in b, ook dy namisch voortreffelijk gerealiseerd, en na van zijn eigen hand het sfeervolle „Jezus, leven van mijn leven" te heb ben verklankt, besloot Asma de avond met een imponerende weergave van liet premier Choral van onze landge noot Hendrik Andriessen. Het eerstvolgende concert van Feike Asma in dc Nieuwe Zuiderkerk zal worden gegeven op zaterdag 6 april a.s. P. V. ROTTERDAM Zaterdagmiddag is, toen de bestuurder moeilijkheden had met zijn gaspedaal, een bus van lijn 45 in de Berkelselaan tegen een boom ge reden die afknapte en tegen een keetwagen van de dienst van gemeen tewerken tot stilstand gekomen. De bestuurder noch passagiers wer den gewond, de bus moest met een ta kelwagen worden weggesleept. Goed nieuws voor wie op het puntstaat eep tafelkleed te kopen: prachtige wollen machinaal Smyrna tafelkle den met klassiek dessin in meerdere kleuren w.o.groen en bordeaux-rood» nu heel voordelig bij De Klerk. 140x170 cm of 140 cm rond 90x140 cm 90 x 90 cm COMPLETE WONINGINRICHTING BINNENWEG, BEIJERtANDSELAAN ROTTERDW/DEN HAAG/UTRECHT/ WSSjNQBUHOOfWDE ÜER Pij ROTTERDAM Voor Dier gaarde Blijdorp is-1968 nu al een „berengoed" jaar. Zowel de Kam- chatkt-beren (foto) als de gewone bruine beren hebben namelijk sinds enkele weken jongen. Beide beren-moeders brachten twee jongen ter wereld. De beertjes komen nog met buiten. Ze hebben de warmte van de moeder nog hard nodig en laten zich vrijwel niet zien. Bijna de gehele dag zitten ze onder de moeders. Hoewel geboorten van beren wel meer voorkomen, is het voor een dierentuin toch altijd een bijzondere gebeurtenis. Zeer bij zonder is de geboorte van een ijsberenjong, vooral als de moe der het jong accepteert en als het in leven blijft. Vaak komt het voor dat de ijsberenmoeder het jong direkt opeet. ROTTERDAM De verwachte voordelen van de fusie der NV ma chinefabriek Hensen met de VMF Stork-Werkspoor doen zich reeds positief gevoelen, zegt Hefkracht, het personeelsorgaan van Hensen. Door de financiële steun, die het VMF-con- cem kan geven, kon Hensen een or der aanvaarden, die èn door de tech nische omvang èn door de financiële voorwaarden anders niet zou zijn aangenomen. Ook zijn de zorgen over de liquiditeit nu verdwenen, hetgeen een grote verlichting betekent. Andere activiteiten komen snel tot ontwikkeling. Het aantal werknemers is toegenomen van 570 tot 640 en men hoopt in 1968 voor het eerst de 700 te bereiken. Het bedrijf heeft niet al len voldoende werk, maar zal dit jaar in zeer grote mate overbezet zijn. Dvierse VMF-bedrijven zullen van Hensen werk overnemen. ROTTERDAM Na een geza menlijke vakantie, kwamen twee buurvrouwen tot de ontdekking dat zij ook wel met elkaar konden gaan stelen. Bijna iedere dag gingen zij met grote weekendtassen op pad en kwamen dan alleen even naar huis om de volgeladen tassen te ledigen. Hun jachtterrein lag vooral in een groot kledingmagazijn in het centrum. Maar daarnaast toonden zij zich ook trouwe „klanten" van een zelfbedie ningswinkel. De buit, die ze hier weg sleepten, was echter klein vergeleken bij hun strooptochten door de kleding rekken. De oudste van het tweetal en moeder van drie kinderen stal voor bijna 800 en haar buurvrouw, moeder van twee kinderen, bracht het tot 600. Zij be reikten een topdag in hun een maand durende diefstallen toen zij op een dag voor 181 aan textiel ml hun tassen konden stoppen. „Waarom?" vroeg de politierechter mr. J. C. van Panthaleon vanmorgen. ,."t Was voor de kinderen" mompelde de oudste buurvrouw. „Ja, maar waar om moest u dan drie deux-piéces, twee witte damestruien, drie overgooiers, zeven maillots en ook nog jurken tselen. U maakt mij met wijs dat dat allemaal voor uw kinderen is", vond de politierechter. Snikkend vertelde de jongste dat het uit geldnood was geweest. Maar mr. Van Panthaleon geloofde het allemaal niet. Zijn conclusie was „U hebt het doodgewoon uit hebzucht gedaan cn niets anders". Officier mr. I. Andrea: „Dit noem ik stelen met een hardnekkigheid die angstaanjagend is. Zoals hier te werk is ggeaan, dat gaat alle perken te bui ten. Het is geen incidenteel geva! ge weest waarin ze de verleiding niet konden weerstaan. Zij zijn gewoon op roof geweest." Tegen de oudste verdachte, die na dat ze eind augustus op heterdaad betrapt was op 13 oktober opnieuw met gestolen kleding betrapt werd, eiste hij vijf maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk en drie jaar proeftijd en toezicht van de reclassering. De jongere buur vrouw zou twee maanden moeten uitzitten en nog twee maanden zou den haar drie jaar lang boven het hoofd blijven hangen. De politierech ter maakte er voor beide vrouwen een maand cel van. „Zij liet mij te hoge rekeningen betalen" had de 27-jarige kok J. P. tegn de politie ais reden opgegeven voor het stelen van 40 uit het hand tasje van mejuffrouw G. Vanmorgen gooide hij het over een andere boeg. „Ik had haar honderd gulden ge leend", vertelde hij nu. In elk geval had de kok die avond een borrel teveel op zoals gewoon lijk overigens en. had hij zijn woe de over de arrestatie geuit door in zijn cel allerlei vernielingen aan te richten. Later kreeg hij spijt en zijn berouw resulteerde in een bezoek aan het bureau voor alcoholisme. De officier eiste drie weken cel. Mr. Van Panthaleon legde twee we ken op. Morgen gaan onze Rotterdamse huismoeders naar de stad... niet voorde kinderen of het huishou den, neen, morgen gaan zij voor zich zelf. Want dan kopen zij het prach tige "Truefu!" Yetercorset, niet voor de normale prijs, maar voor nog géén tientje. Een corset, dat een steun en een toeverlaat voor U wordt, met dubbel voorpand met extra ver steviging, afgewerkt mat balein tjes en, elastische tussenzetseis voor meer bewegingsvrijheid, met extra stevige vetersluiting achter en haken en ogenband aan de voorzijde. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze vetercor- setten, voor meer steun, in zaimkleur en in de taillematen 74"t/m100cm, st Géén te), ef schrift, best. ROTTERDAM De verpleger B. Oversluizen uit de Dr. Zamen- hoffstraat, 63 jaar, leerde van zijn beide zoons bromfietsrijden in het oosten van Kralingen. Nadat hij za terdagmiddag op de hoek van de Li- banonweg en het Jaffa was afgestapt zakte hij ineen. Hij is naar het Berg wegziekenhuis gebracht, waar de dood werd geconstateerd.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1