WETHOUDER V. D. PLOEG VERWACHT VEEL VAN EVENEMENT „ROTTERDAM '70" In november uitgewerkt programma I Zó gaat nieuw A hoy er uit zien JfJoitêip T ouwf abrieken concentreren in Maassluis Op de Britse toer 85. I TTT 11 Hevige discussie na lesingen rasfactor BE LU* J DEKLERK&ZN Geen schikking Oliphant^ over Moeder en kind maken het goed Goed tapijt (van De Klerk) is niet duur! DE rotterdammer ÏJ0TTERDAM In ieder ge- i val is er één man die ge looft in de viering van het veel bekritiseerde evenement „Rot terdam '70" en dat is wethou der drs. J. G. van de Ploeg. Ondanks zijn gloedvolle ver- dedipng van het voorstel ble ven "de vier raadsleden (na mens zeven fracties) die het voorstel om een voorberei dingskrediet van 250.000 be schikbaar te stellen hadden aangevallen, bijzonder scep tisch. Scherpe kritiek OPVALLEND SOF PERFIDE (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Aan het plan voor de sport- en exposi tiehal in het Zuiderpark, waar voor reeds in augustus de eer ste paal in de grond moet, is zoals bijgaande foto van de maquette aantoont, nogal wat veranderd. De Moulijn-geklede man heeft zelfs in een ruitkostiium een streepje voor. Die goeie ouwe BLflNKENHEYM heeft de sleutel van de gezelligheid. Van één van de belangrijkste fabrikanten van merktapijten kochten wij de gehele voor export bestemde partij NYLON-FRiSÉ TAPIJT. Voor u een unieke aanbieding van dit nylon- frisé tapijt, vervaardigd van streng geselecteerde nylon garens, in diverse briljante kleuren. King size kamerbreedte van 380 cm. Normale win kelwaarde 125.- per strekkende meter. NU wegens kleine weef -onregelmatigheidjes compleet gelegd voor de uitzonder lijke prijs per strekkende meter ROTTERDAM Het spreken over rassenverschillen roept een chaotische woede van sen timenten op, betoogde donder dag de socioloog drs. W. J. de Bruijn, tijdens de tweede con gresdag van de vierde sociolo gische interacademiale in Rot terdam. tot 9 uur open Pagina 3 2A VRIJDAG 19 APRIL 1968 is zeer sceptisch over (Van een onzer verslaggevers) stand van zaken Vreemd MET EEN GLIMLACH en een Iiaml- -'1 iwsai lieeft invaller wethouder drs. j. G. van der Ploeg voor de zieke wet- fender R- Lang arak het voorstel «ver «n voorbereidingskrediet van 250.000 tear iiel evenement „Rotterdam *70" ver- (Migd. De woordvoerders van zeven fracties bleven echter ook na de woorden van «Ie wethouder nog even kritisch, zelfs nog kritischer. Begrijpelijk. Veel concrete za ken kon de wethouder niet noemen. Wel beschuldigde hij de kranten van waarzeggerijen daardoor indirect van de oorzaak van de wat, zacht gezegd, pesri- mistisebe stemming in de stad en in de raad over dat evenement. De raad gaf het» de gevraagde 250.000 met schroom. Daarbij kwam de voorwaarde dat er in november nog wel het een en ander moet zijn overgescho ten. Vreemd dat de wethouder na afloop een persconferentie hield en, nog vreem der, dat hij tiaar liet blijken dat die j 250.000 wel helemaal zullen zijn ge consumeerd op die datum. Zijn stelligheid over opening vart de tentoonstellingshal en de sporthal op het Zuidplein, respectievelijk op 1 mei 1970 (opening evenement) e.n 1augustus (een maand voor liet einde ervan) is wat erg gemakkelijk gegeven. De wethouder ver foei kennelijk tlal er nog twee winters lijn die sterk remmend kunnen werken op bouwactiviteiten. Als beide projecten een maand Jater open gaan dan gepland, spelen zij voor „Rotterdam *70" niet meer mee. Over de hsvenpresentatie is nog niets bekend. Blijft over die van de binnenstad. Het enige dat daarvan vaststaat, is het houden van enkele internationale houweongressen en exposi ties, iets waarvoor de raad juist bevreesd is. Want dat zijn zaken die de gewone Rotterdammer voorbijgaan. Er moet nog heel wat worden gedaan voor het defini tieve programma in november gereed is. De wethouder kan er van verzekerd zijn nat de raad heel kritisch zal zijn. Hij zal de vijf miljoen gevraagde guldens slechts bijgen voor zaken die het waard zijn. Zijn verzoek aan „de pers" om mede werking, na eerst die pers verweten te hebben het geplande pretpark in het Zui derpark te hebben „weggeschreven*' en over de huidige ten aanzien van „Rotter dam '70" negatieve stemming te hebben gezegd dat er krachten bezig zijn die doelbewust „Rotterdam '70" willen laten mislukken, had hij beter vergezeld kun nen laten gaan met de toezegging van meer medewerking zijnerzijds. Dat zou dan kunnen gaan om meer openheid over het evenement, om hetere voorlichting en minder geheimzinnig heid. Per slot van rekening is „Rotter dam '70" iets voor alle Rotterdammers. meubelen van Archi-interieur verkoopt fau teuils en ligstoelen, die onl- worpen zijn door Le Corbusier in 1927. U ontdekt er ook de witte, kuipvormige meubelen in polyester van Eero Saarinen. En Archi-interieur aarzelt niet om in zijn collectie meubelen op te nemen van ontwerpers die pas in 1980 enige naam zullen krijgen. Archi-interieur denkt niet in termen als 'modem' cf 'klassiek'. Belangrijk is aileen; de vorm en het comfort. De meu belen die u er kiest, behouden tot in lengte van jaren hun eigen waarde - zijn ongevoelig voor mode-invloeden. Het is interes sant om bij Archi-interieur rond te kijken, zelfs als u nog niet direct meubelen nodig hebt. Welkom bent u. 90UDSE3INOB. 231 - ROTTERDAM - T£L.11«4?3-12J0a2. v -v Mr. K. Staab (lib.), die mede na mens de fractie van de PvdA sprak, merkte op: „Ik heb respect voor de moeilijke positie van wethouder v. d. Ploeg. Hij heeft mij niet overtuigd hoewel hij zijn best heeft gedaan. Het is me wel gebleken dat het er niet best voorstaat. Hij moet niet de illusie hebben dat hij op de vijf miljoen gul den kan rekenen." Namens de prot. chr. fracties voer de dr. F. J. Krop (ch) aan dat eigen lijk de burgemeester de portefeuille van „Rotterdam'70" moet beheren en niet de wethouder van sport en re creatie. Hij vroeg welke overeen komsten er zijn gemaakt met coördi nator H. W. de Waal Malefiit sn waarom er een tweede bij moest ko men en vooral welke taken zij heb ben. Hij zei: „Misschien bent u en thousiast, ik niet". Dr. Krop vreest dat het een langgerekte opbouwdag wordt maar dat van 25 jaar bevrij ding weinig is te bespeuren-. Hij is van mening dat de voorbereidingstijd al veel te kort is. Mr. Staab waarschuwde er voor dat het beter is iets kleins te orga niseren dat slaagt, dan iets groots dat niemand bevredigt. Hij stelde vraag tekens achter de periode die nu is verstreken en vroeg zich af of er wel sprake was van sterk beleid. Hij hoopt dan ook op een straffe leiding in de toekomst en liefst onder een en dezelfde wethouder. Mr. L. A. Struik (Uath.v.) zei even als de andere sprekers het raadsstuk te summier te vinden, opvallend summier zelfs. „Het college had best Dr. F. J. KROP langgerekte Opbouwdag wat uitvoeriger kunnen zijn", merkte hij op. Hij twijfelt er zelfs aan of het college wel vertrouwen heeft in plan en organisatie. Evenals dr. Krop (ch) en mevrouw H. de Vos-Krul (comm.) wil hij meer nadruk gelegd zien op 25 jaar bevrij ding. Alle sprekers twijfelen aan het op tijd gereed komen van het plan- „Zuidplein". Wethouder v. d. Ploeg begon met de opmerking dat het wel lijkt of het een sof moet worden. Er zijn krach ten aan het werk om het te doen mislukken en de image van Rotter dam te vernielen. De oorzaak van de kritische publicaties moet volgens hem worden gezocht in het feit dat uit de diverse secties allerlei losse berichten de kranten hadden bereikt. Het evenement zal uit drie aspec ten bestaan namelijk de presentatie van de binnenstad, van de haven en het project-Zuidplein (hoewel hij la ter tijdens een persconferentie toegaf dat dat er eigenlijk buiten staat). Hij kon de raadsleden niet zeggen wat wordt verstaan over de blijvende elementen die ter gelegenheid van het evenement zullen worden aange bracht. Er zullen vele manifestaties in De Doelen worden gehouden even als in het Bouwcentrum en bij het Open Boek waar maquettes de huidi ge en toekomstige ontwikkeling zul len aangeven. In zijn enthousiasme zei hij zelfs: „Het doet er niet toe hoe het heet en wat er gaat gebeuren"Voor de presentatie van de haven is nu con tact opgenomen met de heer Jac. Kleijboer die, als hij het tenminste doet, ook bij de andere projecten zal adviseren. Hij gaf de raad de verzekering dat het Zuidplein-project op tijd gereed zal zijn. De tentoonstellingshal gaat De grote sporthal heeft een ander dak gekregen en het opvallendst is het centrale gebouw tussen de spor thal en de expositieruimte. Hoewel er nog geen paal voor in de grond zit, heeft het reeds een naam: „Circulato- rium". Naar deze naam te oordelen zou men denken dat het rond is. Verre van dat. Het is een samengesteld complex met een stuk hoogbouw, een gedeelte laagbouw, een patio en een indrukwekkende ingangspartij. In het hoge gedeelte komen ruim ten voor directie en bestuur, eventu eel een dienstwoning en ook een ver gaderzaal. In het laagbouwgedeelte van dit „Circulatorium" komt de „Glazen Zaal", grenzend aan de patio, een ex positieruimte van ongeveer duizend vierkante meter die met de grote ex positiehal kan worden verbonden. Het op de foto gearceerd aangege ven gedeelte van de expositiehal zal in eerste Instantie nog niet worden uitgevoerd. Zoals bekend wil men be ginnen met twaalfduizend vierkante meter expositieruimte, die in de toe komst kan worden uitgebreid tot twintigduizend. Voor wat betreft de activiteiten, voor excellente mode mode internationale (vrijdagavond tot halftlen geopend) langenhorst 253, r'dam-z.wyk op X mei open, de sporthal op 1 au gustus. In augustus van dit jaar zal de eerste paal worden geslagen. Hij merkte daarbij op: „U wordt niet op een perfide manier beduveld. Het complex komt er". Hij vond het verder te vroeg om het bedrijfsleven om geld te vragen zolang er nog geen concrete plannen zijn. Wethouder v. d. Ploeg zegde de raad toe met uitgewerkte plannen te komen in november van dit jaar. Men was in de commissie nu zo ver dat geen nieuwe ideeën meer worden gemaakt, maar dat men uit de vijfhonderd suggesties nu een he leboel gaat schrappen. Hoewel het mogelijk is dat de raad het plan in november niet aanneemt en de zaak dus zal stoppen, krijgt Rotterdam in 1970 toch een groot stedebouwkundig congres onder de naam „Urbanisatie 2000,, en een tentoonstelling „Werken voor de vrede". Daarvoor zijn name lijk de plannen al rond. De wethouder zei dat hij invaller is en dat de nu zieke wethouder R. Langerak de verantwoordelijke man blijft. In tweede instantie zei de heer Staab nog dat het bijna iedere maand wijzigen van de leiding levensge vaarlijk is. „Er moet dringend een man worden aangewezen", zei hij. Hij zei tenslotte dat er ontrevreden- heid is in de secties en in de raad en dat het college die moet wegnemen. Mevrouw De Vos zei zelfs dat zij na de beantwoording zelfs nog min der enthousiast was geworden. Toch was die opmerking voor de opti mistische wethouder aanleiding te zeggen dat de wijze van behande ling van het voorstel een gunstig voorteken is. Drs. J. G. v.d. PLOEG blijft optimist waartoe het complex gelegenheid zal bieden, is er in het project uiteraard niets veranderd. In de sporthal ko men een kunstijsbaan en een wieler baan. Van deze laatste zijn de lagere, vlakkeere gedeelten demontabel: zij kunnen worden vervangen door tri bunes als de omstandigheden dit eisen. Verder komt er gelegenheid voor alle voorkomende zaalsporten en voor concours hippique en circus. Het aantal toeschouwers kan variëren van zesduizend tot negenduizend, al naar gelang de inrichting. Op de maquette komt ook een bui ten-kunstijsbaan voor. Het staat ech ter zeker niet vast dat deze kan wor den uitgevoerd. Ook aan de beide luchtbruggen één naar het Zuidpiein, de andere naar het Zuiderpark is niet ge tornd. Bezoekers, die uit de metro komen, hoeven de straat niet op. De expositiehal moet 1 mei 1970 in gebruik worden genomen, de sporthal drie maanden later. DEN HAAG De gezondheids toestand van prinses Margriet en haar zoontje is zeer goed. Dit ver klaarden prof. Plate en dr. Drukker vanmorgen, zo deelt de Rijksvoor lichtingsdienst mee. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Mr. K. Staab (lib.) heeft de gemeente donderdag middag verweten in de zaak van het buitenhuis „De Oliphant" te Nieu- wesluis niet attent te hebben gehan deld. Hij twijfelt ernstig of de voor gestelde oplossing wel de juiste is. Hij vindt het een eis van behoorlijk bestuur de Oliphant niet verder in te sluiten binnen perskaden en ook dat de gemeente moet wachten op de beslissing van de Kroon over het nieuwe stemmingsplan. Wethouder mr. H. C. G. L. Polak is echter van mening dat de gemeente goed .heeft gehandeld hoewel achter af na de beslissing van de Kroon anders zou kunnen blijken. Daar is echter weinig kans op, volgens de heer Polak. De heer Staab en mr. L. A. Struik (kath. v.) vinden het onjuist dat de gemeente vrij plotseling en met veel extra werk was begonnen met perskaden. Ook bleek dat de opvatting in het raadsvoorstel dat het kort geding over deze perskaden tussen de eige naar en de gemeente in een schik king is geëindigd, verschillend van uitleg. De advocaat van de eigenaar, mr. F. Salomonsen heeft een brief geschreven waarin -hij stelt, dat slechts de procedure is aangehouden. Wethouder Polak zei dat er maar twee mogelijkheden zijn bij een kort geding, namelijk een uitspraak of een schikking. Daarom noemde hij dit aanhouden een schikking. ROTTERDAM De directies van de Vereenigde Touwfabrieken te Maassluis en de N.V. „De Oude Lijn baan" te Vlaardingen hebben beslo ten tot concentratie over te gaan. De gezamenlijke produktie van touw wordt nu gebundeld in de fabriek van de Verto. Dit geldt eveneens voor het touwwerk van de dochte ronderneming, de N.V. Touw- en staaldraadfabriek „Holland" te Lek- kerkerk, dat dus ook in Maassluis wordt (ondergebracht. De produktie van de staaldraadka bels van de „Holland" zal door de twee andere staaldraadfabrieken van het concern worden overgenomen. Dit heeft tot gevolg dat de fabriek in Lekkerkerk wordt -gesloten. Het personeel van de „Oude Lijn baan" en van de „Holland" zal in zijn. geheel in Maassluis en Leiderdorp ie werk worden gesteld. Gesprekken met de vakbonden over deze over plaatsing zijn echter nog niet afge rond. Commercieel blijven de Veree nigde Touwfabrieken en die van de Oude Lijnbaan gescheiden. Zij blij ven afzonderlijk op de markt opere ren. üxquise (met de baard) ROTTERDAM Toen de heer Van Leeuwen (lib.) in de gemeente raadsvergadering van donderdag zijn tong dreigde te verstuiken over de Amerikaanse naam Arthur D. Little Ine, toen de heer Thomas sen hardnekkig vasthield aan „World Trade Center" in plaats van wereldhandelscentrumbleek alras dat de vreemde woorden de oorzaak zouden worden van allerlei puntigheden, temeer daar burge meester Thomassen indertijd deze slechts had willen aanvaarden als er een behoorlijke vertaling werd bijgeleverd. De struikelende tong van de heer Van Leeuwen bracht zoveel hilari teit teweeg, dat hij in benauwenis smeekte: Laten we nu verder gaan, meneer de voorzitter...." Even later: „Dat is een must.,., daar weet ik de vartaling niet van." Opmerking: „Gewoon, een moe tje" Drs. Van Leeuwen: „Ik hoor een vertaling fluisteren, die ik niet voor m'n rekening neem." De heer Thomassen enige tijd la ter: „Va et vient, dat betekent heen en weer, meneer Van Leeuwen." De heer Struik (kvpwilde de heer Thomassen tegemoet komen: „World Trade Center, want ik meen dat dit woord u lief is." De heer Dijksman (soc.) wilde dat zeker niet: „Onze binnenstad heet city, straks wordt ons raad huis toionhall en u wordt major bedoelde hij „mayor"? dat is allemaal nonsens, eh, ik bedoel on zin" De heer Thomassen had het over een bouwwerk in „Manhattan-sty le". Mr. Staab (lib.) in een gloedvolle rede over de Rustenburg: „Mea culpa, mea maxima culpa". Interruptie: „Vertalen! verta len!" De heer Staab ging daarop niet in. Er was nog meer te beleven dan „vertaalgrapjcs". De heer Groenendijk (comm.): „Ik mis wethouder Polak!" Drs. Van Leeuwen (lib.) doelend op de fietstocht door Zuid met de heer Polak: „Wilt u wéér met hem gaan fietsen?" En de heer Seleski (kvp) over de Rustenburg-zaak: „Die doet me denken aan de vrouw die haar ka narie een sopje gaf. De kanarie ging dood. Niet aan het sopje maar aan de wringer." Tijdens een vorig debat had de heer Seleski opgemerkt, dat de Rustenburg zó mooi werd, dat zelfs de sjah van Perzië er in zou utillen tronen. Dat was hem kwalijk geno men, en hij trok die uitspraak daarom in. „De Rustenburg uiordt zo mooi, dat zelfs een wethouder er in zou willen verblijven", vond hij. r- COMPLETE WONINGINRICHTING» BINNENWEG. BEDERUN DSELAAN RQTTEHDAM/DEN HAAG/UTHECHT/VUSSINGEN/HOORN/DE UER Inderdaad ontstond er een heftige discussie na zijn lezing over „De ver drongen rasfactör" en het co-refe raat, dat He titel de overschatte rasfactor had kunnen hebben, van prof. dr. R. Wentholt, hoogleraar in de sociale psychologie aan de sociolo gische faculteit van de Nederlandse Economische HogeschooL Zoals uit de titels van de voor drachten reeds blijkt staan inzake de betekenis van de rasfactor voor de verklaring van groepsverschillen twee meningen lijnrecht tegenover elkaar. Volgens drs. Bruijn zou voor een bepaalde rasgroep zeker de spe cifieke geestelijke eigenschappen bestaan als gevolg van het voor het ras kenmerkende erfelijkheidspa- troon. Dit kan mede bepalend zijn voor de vorming van verschillende groepsculturen. Deze verscheidenheid in cultuur kan een barrière vormen voor de integratie van de rasgroepen, een zogenaamde color-culture-bar. In verband met de toeneming van de internationale contacten pleitte drs. Bruijn voor aandacht voor de verschillende culture-bars, en met name voor de color-culture-bar. Prof. Wentholt beschuldigde drs. Bruijn ervan de rasfactor te gebrui ken als een sleutelverklaring voor het groepsgedrag van verschillende rassen. In werkelijkheid bepaalt een. groot aantal variabelen het gedrag waarvan de rasfactör er een zou kun nen zijn. Het bestaan van een specifiek ge netisch systeem met betrekking tot de geestelijke eigenschappen bij het individu, ontkent de hoogleraar niet, maar hij betwijfelt het dat een hele groep geestelijke kenmerken zou Laat het kamperen voor U niet worden tot een behelpen met minder dan thuis, maar zorg voor een comfortabel kamp en vooral dat U uitgeslapen bent! En dat bent U met deze slaap-- zakken, met lichtgewicht vulling, w.o. 70% Acryl, geheel uitrltsbaar, prima wasbaar en in leuk fantasie dessin. Nu zoekt U 'm uit, als speciale aanbieding voor nog géén twee tientjes. hebben die alleen binnen die groep erfelijk zijn. De raciale gebondenheid van de geestelijke eigenschappen komt prof. Wentholt dus niet waarschijnlijk voor. Drs. Bruijn gebruikt deze causali teit echter als een werkhypothese. Daarom is hij voor een zeer geleide lijke trapsgewijze integratie van de rasgroepen. Via harmonische contac ten zal een samensmelting, heteroge- nisering zoals hij het noemt, mogelijk moeten zijn. Het gemengde huwelijk ziet hij vooralsnog niet harmonisch verantwoord. Beide sprekers betoogden een strikt wetenschappelijke aanpak van het rassenprobleem voor te staan. Maar over en weer beschuldigden zij elkaar impliciet van besmetting door rasmythe. Drs: Bruijn zou meer over hellen naar de rechtse rasmythe die van een alles overheersende beteke nis van het ras uitgaat en prof. Went holt naar een linkse rasmythe, die de rasfactor ontkent of bagatelliseert. Vrijdagavond om 6 uur begint op de 2e etage de verkoop van deze heerlijk warme slaapzakken, A"1 snljmaat 160x190cm, f W vc-g r Gifts tel. of schrift, bert. TJET arsenaal van „loze" onder- werpen, waartoe ik onder meer het Hollandse weder en de Rotter damse metro reken, raakt zo langza merhand uitgeput Eigenlijk zou ik een nieuw loos onderwerp willen lanceren, maar de moed en vooral de creativiteit ontbreekt "mij. Ik wil wel een oud en ook geliefd kletsonderwerp uit de mottenballen halen. Een onderwerp speciaal voor de zomerse maanden en bij uitstek geschikt voor deze sloomwarme dar gen,' waarbij je na iedere blik door de spleetjes van de jaiouziëen aan veel vrije dagen denkt. Vakantie, is er een heerlijker on derwerp om een rubriek mee vol te praten. Maar ik zal niet lyrisch wor den. Ik moet het hoofd koel houden en u een vakantiesfeer schetsen. En die is voor iedereen verschillend. De een denkt bij het proeven van het woord vakantie onmiddellijk aan strand, zonnebrandolie, zanderi ge boterhammen, ontvelde ruggen, nachtelijke koortsdromen, zacht glooiende duinen en kwallen. Een ander "meer op het bos gerichte na tuur associeert misschien direct met glibberige bospaadjes, gladde boomstronken, ellenlenge fietstra- jecten, overstekend wild en intense rust. Dit geldt nog alleen maar voor het binnenland. Voor vakanties over de grens hoeven we eigenlijk niet te fantaseren. Dat doen de reisbureaus wel voor ons. En ook bier is er een enorme verscheidenheid aar. fan tasietjes. Maar een conclusie die we in elk geval trekken bij het horen noemen van een ander land, betreft toch altijd het klimaat. Alles wat zuidelijk zit, belooft warmte, een minimum aan regen, zwoele avonden en koele nachten. Alles wat in de richting van het noorden gaat, krijgt het predikaat „koeltjes". Van het oostelijk front zijn de inlichtingen schaars. Zomers is het daar in elk geval bloedheet. Westwaarts krijgen we misschien aiieen wat meer regen. En daar we geen zin hebben om plu's mee te sjouwen, we hier nog genoeg koude voeten kunnen heb ben en we in drie weken tijds ook niet plotseling grote hitte en grote koelte kunnen verdragen, zakken we meestal af naar het zuiden. Per au to, vliegtuig, trein, touringcar, fiets, driewieler enzovoort. Mogelijkheden dus ten over. En er valt nog veel meer over te vertellen. De fantasie-ader is voorlopig niet uitgeput. Mijn zin eigenlijk wel, al thans voor dit ogenblik. En verder had ik geen lust in echte „zware" onderwerpen. Ook Jan Krant is een weergevoelige Nederlander....

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1