Shell Chemie lonkt naar Antwerpen Gulf Oil schort uitbreiding op GROEI VAN CHEMISCHE INDUSTRIE GEDREIGD Wijkraad Hoogvliet ongerust over veel verhuizingen hR)| Reisboeken over te kust en te Italië keur AGENDA Rond Israël botst recht op recht W.A. Houtman (82,j.) ongeluk overladen na Eén provincie voor Schelde- en Rijn-delta 3f|?oUrr0ainmfr Zet die fles gerust midden op tafel. Hü mag gezien worden. gratis opblazertje bij 2 flacons Vestiging in buitenland aantrekkelijker Tolgeld voor Beneluxtunnel een kwartje SBB Volleybaltornooi van politie geslaagd Matroos bij val van schip gedood met liandtonicum Overleden aan verwondingen Petroleimik aeliel defect: dertig mille schade SPËGIAAt Vervoersproblemen onderwerp van promotie dr. Blonk RIJMONDBAND WORDT VAN CJV ONTKOPPELD met handtonicum met liandtonicum Westduits kanaal V concurrent voor Rotterdam j EUBILAIR MET APART CACHET Dronken door ruit ORGANIST EN ADVISEUR Goederen gestolen uit geparkeerde auto Burgemeester V. d. Laar: as TIMNELKWARTJE VRAAG EROM BIJ UW WINKELMENEER het ideale afwasmiddel racht collectie igen import ijk van kleur eldzame soorten n iet kostbaar! VhTOORENBURG en damme SCHIEDAM Vandaag en morgen en dagelijks ENKEN pt gflTTERDAMMER Pagina 5 2A DONDERDAG 9 MEI 1968 II c BOTTERDAM Aan de Neder landse Economische Hogeschool is vandaag gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen dr. W, A. G. Blonk, EEG-functionaris te Brussel op een proefschrift: „Enige aspecten en problemen van het goe derenvervoer tussen de lid-staten van de EEG met name ten aanzien van de kwantitatieve beperkingen en kwalitatieve belemmeringen". Pro motor was prof. dr. H. C. Kuiler. Het proefschrift van dr. Blonk heelt voor de moeilijkheden tussen Nederland en Duitslqnd betreffende het wegtransport '"een bijzondere ac- taahteit gekregen. Dr. Blonk is uitvoerig ingegaan op de factoren die het wegverkeer in EEG-verband in zijn. ontwikkeling belemmeren, ook op de verhouding tassen Nederland en West-Duitsland. ROTTERDAM Er dreigt een stopzetting in de groei van de chemische industrie in het zuidwesten van ons land en met name in het Nieuwe-Waterweg- gebied. Shell Chemie Nederland N.V. zou de voorkeur van een vestiging geven aan Antwerpen en Gulf Oil heeft voorlopig de bouw van enige chemische fa brieken in Europoort opgeschort. Shell stelt eisen aan de bereikbaar heid van het Industrieterrein dat bij Moerdijk wordt ontwikkeld en Gulf heeft te maken met het ongunstiger wordende financiële klimaat in ons land en het verbod van Amerikaanse investeringen in het buitenland. De kans dat Shell Chemie naar Antwerpen uitwijkt met een grote chemische vestiging schijnt de laatste tijd te zijn gegroeid. In over heidskringen is hierover grote onge rustheid ontstaan, vooral nu het Westduitse chemische concern De- gussa vorige week heeft besloten met naar Europoort te komen, maar in Belgie te gaan bouwen. Vooruitlopend op het onderzoek dat een interdepartementale commis sie van de ministeries van verkeer en waterstaat en van economische zaken momenteel instelt naar de problemen die verbonden zijn aan een vestiging van Shell Chemie m ons land, wil de vaste commissie van. economische za ken uit de Tweede Kamer op korte termijn met de direktie van Shell Chemie een gesprek hebben. Het grootste bezwaar van Shell Chemie zou de onbereikbaarheid van Moerdijk voor grote schepen (tot on geveer 50.090 ton) zijn. Deze bereik baarheid kan alleen tot stand komen als er dwars door rit; Hoeksche Waard een groot kanaal voor zeeschepen zou worden gegraven. En juist legen dat projekt is van vele kanten bezwaar gemaakt. Rijkswaterstaat en de provincies Zuid-Holland en Zeeland willen niets van zo'n kanaal weten. Dezer dagen heeft mr. J. Klaasesz, Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, tijdens een werkbezoek aan de Hoeksche Waard duidelijk gesteld dat dit gebied „groen" moet blijven. Van regeringszijde is aan Shell Chemie reeds gesuggereerd zich te vestigen in het Sloe-gebied aan de Westerschelde. Maar van de kant van dit bedrijf heeft men bezwaar tegen.'! de lange aanvoerlijn vanuit Rotter dam en het ontbreken vari een goed geoutilleerde stukgoedhaven. Een punt van voordeel voor vesti ging in "Antwerpen' Is voor Shell Che mie ook dat een dergelijk kanaal—- (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De wijkraad voor Hoogvliet gaat zijn gevoe lens van onbehagen over het ont breken van een evenwichtige bevolkingsopbouw van de wijk ter kennis van B, en W. brengen. De leden van de wijkraad toon den zich in hun vergadering van gisteravond verontrust over de migratie, die vrij1 aanzienlijk werd genoemd. in een toegevoegd agendapunt bracht de heer C. Duïnkerke (soc.) zijn verontrusting tot uitdrukking over het feit dat een groot aantal mensen Hoogvliet gaat verlaten. Als redenen noemde hij verhuizingen naar andere Rotterdamse wijken en de toenemende behoefte aan een ei gen woning waarvoor in Hoogvliet geen kansen bestaan. De heer Duinkerke pleitte in dit verband voor een. afbouw van de wijk, waarbij bij voorbeeld in Boom- gaardshoek (oorspronkelijk als mid denstandswijk bedoeld) gelegenheid voor de bouw van eigen woningen Mti moeten zijn. Hij achtte het mo gelijk op die manier de toch ai zo dunne „bovenlaag" van de bevolking, die voor de opbouw van het maatschappelijk leven erg belangrijk 13> vast te houden. Op een vraag van de heer Duin kerke of de explosie bij de Shell van aj januari wellicht een aanwijsbare jmnaak van de toenemende migratie 's, antwoordde wijkraadsvoorzitter ®r. M. A. B. L. van Meetlene ontken- Hij zei dat er voor de exposie "A al van een aanzienlijke migratie sprake was. Wel was hij ervan over- jfflgd dat er nog steeds ongerustheid taj de bevolking heerst. Overigens was mr. Van Meetelen TILBURG ETEN VOOR NOORD SUMATRA pW- het op veel punten met de heer Duinkerke eens. Hij was zelfs van mening dat de ongunstige situatie nog sterker zal worden geaccentueerd wanneer straks de huurbelasting zal worden ingevoerd. In dezelfde vergadering*hield 'de heer T. W. Willemsen (kath.) een ge fundeerd pleidooi voor het tolvrij-ma ken van de Beneluxtunnel. Hij vond het volkomen onverantwoord een tunnel die te weinig vervoer krijgt te laten liggen, terwijl de gebruikers van de Maastunnel dagelijks veel tijd verliezen met normale en abnormale wachttijden. Hoewel de heer Willemsen. een ge heel tolvrije tunnel als de meest aan bevelenswaardige oplossing zag, meende hij dat indien de automaten aan een kwartje tolgeld zouden wor den aangepast, de uiteindelijke be- drijfsinkomsten zeker niet lager zul len zijn dan thans met de guldens en rijksdaalders het geval is. De wijkraad ging er met algemene stemmen mee akkoord het voorstel van de heer Willemsen aan B. en W. voor te leggen. mocht het er ooit komen en dat blijft zeer twijfelachtig niet eerder dan over tien jaar klaar kan zijn. Gezien rie snelle ontwikkeling van de che mische Industrie is de kans uiterst klein dat daar op gewacht kan wor den. Voor zowel Shell Chemie als Gulf Oil geldt ook dat er in België een aanzienlijk beter vestigingsklimaat heerst dan in ons land. Diverse be- „drijven hebben zich daarom de laatste jaren op de Antwerpse lin- ker-Sehelde-oever gevestigd. Burgemeester W. Thomassen heeft deze week tijdens een lezing in Zee land opgemerkt dat de regering wat dit punt* betreft soms veel te dogma tisch te werk gaat Vooral nu de keu ze van terreinen In het Waterweg-ge bied niet meer zo groot is, zouden uitstekende financiële faciliteiten dit gebrek moeten kunnen, opvangen. De opschorting van de uitbreiding van de Gulf-raffmadenj met dne chemische fabrieken is in de eerste plaats afhankelijk van het stopzetten van Amerikaanse investeringen in het buitenland. De bouw van de fa brieken had begin van dit jaar reeds moeten beginnen. Het plan was ze emd volgend jaar bedrijfsklaar te hebben. Met de bouw is een investe ring van ruim 2EjO miljoen gulden gemoeid. Gulf Oil probeert nu op een andere manier kapitaal voor de fabrieken aan te trekken, maar gezien de te rughoudendheid van financiers om hun geld in het qua vestigingskli maat moeilijke Nederland te steken, zou dat wel eens niet kunnen lukken. SCHIEDAM Ruim 140 politieagenten uit vijftien verschillende steden hebben woensdag deelgenomen aan het volleybal- tornooi dat de Schiedamse politlesvortyer- enlging hield in de sporthal Margriet. Personeel van de marechaussee uit Apel doorn en< Den Maag hleek bijzonder bedre ven in dit spel en veroverde de eerste prijs m de twee afdelingen, waarin de verenigingen waren verdeeld. In afdeling A won. de sportvereniging van de Koninklijke Marechaussee Apel doorn met 15 punten en noteerde boven dien nog ü54 setpunten. Hun collega's uit Den Haag in afdeling B 14 punten met 105 setpunten. Na afloop van deze geanimeerde sport dag relJrte de commissaris van politie, de heer C. van der Haagen, de prijzen uit. De voorzitter van de Sëhledamse politiesport- vereniging adjudant J. Doorslag sprak na afloop een dankwoord waarin hij ook de EHBO en de scheidsrechters betrok. De uitslagen lulden als volgt; Afdeling A: l. Sportvereniging der Ko- 'nlaitlljke Marechaussee Apeldoorn 15 pun- Jen plus 154 setpunten; 2. Koninklijke Ant werpen® Politie Sportkring 14 plus 103; 3. 4. Rotterdamse polltiesportvereniglng Her mandad, 9 plus 11; 5. Schiedamse poii- ...tlesportverenlgfnk 8 plus 24; 6. Rijkspolitie te water Amsterdam 5 plus 89; 7. Rijks po litlesportvereniging Luctor Den Haas 4 pt. plus 70; 3. Royal sportive de Ia police de Bruxelles, 4 plus 87; 9. Voorburgse poïi- tiesportvereniglngo plus 148. Afdeling B: l.' Sportvereniging der Ko ninklijke Marechaussee Den Haag 14 pun ten plus 105 setpunten; 2. Bussumse poli tlesportvereniging 12 plus 37; 3. Heemsteedse poliilesportvereniging 8 plus 39; 4. Delïtse politiespottvereniging 8 plus 35; s. Waalwijkse, politlesportvereniging 8 plus 8; 6. Goudse politlesportvereniging 4 plus 54; T. Soester politlesportvereniging I plus 87; 8. Vlaardingse polltlesport- en ontspanningsvereniging 1 plus 114. SCHIEDAM In dok II van de scheepswerf De Nieuwe Waterweg aan de Nieuwe Waterwegstraat is woensdagavond de 28-jarige matroos L. O. Sigien van de Noorse plaats Kvitsoy dodelijk verongelukt. De ma troos is opvarende van het in dit dok voor reparatie liggende motorschip Medicine Hat. Hij wilde zich langs een smalle ladder aan boord begeven. Om onbe grijpelijke redenen koos hij in plaats van een vaste loopbrug de smalle ladder. Toen hij bijna aan boord wa moest hij "zich jflotseiing vastgrijpen. Hij greep een losliggende balk, ver loor zijn évenwicht en tuimelde tien meter omlaag- en was op slag dood. I *3 SCHIEDAM Binnenkort"'zal het Tamboer- en trompetterkorps Rijn mondband geheel zelfstandig worden. De afscheiding van de Schiedamse CJV zal dan een voldongen feit zijn. Het bestuur heeft hiertoe besloten, omdat er totaal geen binding of raak vlakken meer met de CJV zijn. Er is een uitgebreid overleg met het CJV-bestuur geweest, dat het stand punt van de Rijnmondband ten volle kon 'begrijpen. Het bestaande reglement van het korps zal na worden gewijzigd! Om koninklijke goedkeuring te - verkrij gen is het nodig het huishoudelijk reglement en de statuten te ■•splitsen. Voor het korps als zodanig, dat al lang een open vereniging is, maakt dit echter geen verschil uit. Het bestuur van de Rijnmond-band zal over enige tijd een ledenvergade ring uitschrijven, waarop deze 'besluiten hun beslag krijgen. HOEK VAN "HOLLAND ra Woensdag 12 juni zullen de bejaar den hun jaarlijks reisje maken. Het doel van de reis is nog onbekend. In de week van 12 tot 18 mei houden de leden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers een huis-aan-huis-inza- meling. ROTTERDAM De Westduitse minister van vervoer Leber heeft woensdag een begm gemaakt met het graven van het Elbe-Seiten kanaal, dat de binnenscheepvaart een direkte verbinding zal geven van Hamburg naar het Roergebied. Het kanaal wordt een concurrent voor Rotterdam, omdat het binnen- vaartverkeer naar het Roergebied vanuit de Maasstad aanzienlijk zal kunnen teruglopen. Met de bouw, van het kanaal is een investering van 750 miljoen DM ge-, moeid. i exclusieve interieürverzopging Nliuwo Blnninwjg 340-344 Tslifoon 23413B'Rott«td»m OOK TOONZAAL ROCHUSSENSTRAAT nr. 1 DAGELIJKS GEOPEND (Van een onzer verslaggevers), ROTTERDAM De 45-jarige station-manager van de Sabena op de luchthaven, AL van Breem uit de Albertistraat, is met hoofdletsel naar het Dij'kzigtziekemhuis gebracht na dat hij op de Oude Kleiweg fron taal in botsing was gekomen met een auto. ROTTERDAM Maandagavond is overleden in bet Djj'teigbzieken- huis de 85-jarige J. A. L. Nor tier uit ■de Anna Mariastraat die op 29 april bij het oversteken van de Croos- •wjjfcseweg was aangereden en 'ge wond tgeraakt. (Van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM De peri odieke exposities van li teratuur in de Gemeente bibliotheek aan de Lange Haven haken meestal in op actuele gebeurtenissen. Nu de vakanties voor de deur staan, is er een aarde en groene vegetatie van een ongeëvenaarde schoonheid. Van dezelfde auteur liggen er reisgidsen over Ravenna, de stad van verborgen schoonheid, Florence en Venetië. Verder treft men aan: A. L. Broer: Italië, spie bescheiden expositie van gel van schoonheid reisboeken, speciaal over waarin voorkomen de Italië. Apulié, het witte Italië van dr. L. van Egeraat is een reisgids die een op vallende leegte in de Ita- lie-hteratuur opvult, want er is nog maar wei nig geschreven over deze ,hiel van de Italiaanse laars". En toch is de kleurenrijkdom van het Apulische landschap, met zijn witte huizen, rode ver het groots verleden van kleinere Italiaanse steden laat beleven. Mr. Frits Visser: 'n fles Chi anti", een abc voor zon nig Italië. Geen welleven der volk dan het Itali aanse. Van de vroege morgen tot de late avond spreekt men hier heils- wensen uit, kan men in dit kostelijk boekje lezen. Bertus Aafjes: „Dag van gramschap in Pom pei". Op een au gustusmiddag van het jaar 78 begon de Vesu vius dood en verderf over en heidense de frivole stad te spuwen. Evangelie te Godfried Bomans: „Wan delingen door Rome" speelsgeschreven reisgids en J. J. M. Timmers: „Sehoonheid langs de gro te wegen van Italië. weinig bekende en won dermooie stad Bergamo in het noorden, de weg der wegen, Via Appia, waarlangs Petrus en Pau- lus trokken om in het verdorven Rome het prediken en de kleuren pracht van Ravenna's mozaïeken. Jakob Job: „Italiaanse steden", waarin de.schnj- ROTTERDAM Door een defect aan een ouderwetse petroleumkachel is vanmorgen tegen kwart voor elf in een door de Spanjaard J. Gonzales Valdez bewoonde kamer aan de Zin kerstraat een brand uitgebroken, die zich nogal ernstig liet aanzien. Spoe- maar de G5 onder leiding van hoofd- dig sloegen de vlammen naar buiten, brandwacht N. van Overloop had met één straal hoge-druk het vuur spoe dig geblust Kamer en inventaris gmgen echter verloren. Verder was er in het pand schade aan verfwerk en stucwerk. In totaal was de schade dertig mille. Magnalia Del-kerk: Schied. Chr Man nenkoor, voorjaarsconcert, 2#. Magnalia Del-kerk: Geref. Ver. voor Zie kenzorg en maatschappelijk werk, jaar vergadering, 29. Irene: Buurtver. Gssto, feestavond. 20. Musis Sacrum: Hed, Ver. van Huisvrou wen. feestavond. 20. Agentschap „De rotterdammer", me teen, feestavond, 2». Agentschap „De Rotterdammer", me vrouw 3. van Gog, Dr. Zamenhofstraat 139, tel. 152400 (ook klachten bezrogtng). Alarmnummer brandweer: 269123. Alarmnummer GG GD: 269290 Apotheek: ,van Westendorp. Parkweg 207. Tel. 267674. Politie: 204666. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „De tragedie in het Nabije Oosten is niet die van recht tegen onrecht. De zaak ligt zo moeilijk omdat daar recht op recht botst." Dit zei prof. dr. L, de Jong, buitengewoon hoogleraar voor de al gemene geschiedenis van de nieuwste tijd aan de hogeschool te Rotterdam, woensdagmiddag in een bijzonder college ter gelegenheid van de Israël-week. Dat er m het Nabije Oosten iets heel bijzonders aan de hand is, il lustreerde prof. De Jong met merk waardige cijfers: reeds tientallen ja ren staan enkele honderdduizenden nu twee en een half miljoen joden, daar tegenover veertig miljoen arabieren en ook tegenover de achter deze arabieren staande krachten. „Nergens ter wereld is ooit zo'n uitdaging geweest en ook was er ner gens ter wereld zo'n antwoord als nu op deze uitdaging gegeven", zei prof. De Jong. In zijn college ging prof. De Jong de gehele geschiedenis van Israël na, van de ondergang in de Romeinse tijd af, het drama van de Massada, waar de negenhonderd van het laatste joodse garnizoen in de strijd tegen de Romeinen omkwamen, via de diaspora tot nu toe. (Van een onzer redacteuren) SCHIEDAM Als gevolg van een ongeluk is in de leeftijd van 82 jaar overleden de heer W. A. Houtman, een bekend figuur in de gereformeerde organistenwe reld. Hij was ongeveer 65 jaar lang organist van de Gereformeerde Kerk van Schiedam. Vele kerken heeft hij aan zich verplicht met zijn adviezen voor kerkorgelbouw als lid van de ad viescommissie van de Gereformeer de Organistenvereniging. Maandag bracht de heer Hout man een bezoek aan zijn klein zoon in Amsterdam om hem als oogarts te consulteren, alvorens met vakantie naar Wenen te gaan. Op de Amstelveenseweg werd hij aangereden- door een auto. Hij werd in het ziekenhuis opgeno men, waar h(j later overleed. Ondanks zijn 82 jaar was de heer Houtman nog zeer vitaal. Elke zon dag nog bespeelde hij het orgel van de gereformeerde Julianakerk in Schiedam. Reeds als jongen van 15 jaar speelde hij in de dienst van de Schiedamse Plantagekerk als inval ler voor zijn grootvader. Later was hij vast organist van de Oosterkerk. Voor het grote orgel in de Juliana kerk aan de Burgemeester Knappert- laan bracht hij advies uit. Toen deze kerk m 1933 gereed kwam, werd hij daar aangesteld als organist van deze kerk. Het organist-zijn was een stuk van zijn leven. Groot was zijn liefde en toewijding voor dit instrument, gezien de vele bouwadviezen, die hij mocht uitbrengen, gezien ook zijn 65-jarige trouw God en de gemeente aan de speeltafel te dienen. De overledene liet ook van zich spreken als koordirigent. Verder be oefende hij de schilderkunst. Veel vakanties besteedde hij aan het ma ken van vooral aquarellen, die veel- SCHIEDAM Uit de auto van de 21-jarige Vlaardingse kantoorbedien de mejuffrouw G. P. v. D. zijn giste ren een autoradio, paraplu en hoofdsteun gestolen. De jonge vrouw had haar wagen geparkeerd in de omgeving van rijksweg 20. FILIALEN BOTTERDAM al licht van toets zijn met een fjjn poëtische inslag. Zijn zakelijke loopbaan startte de heer Houtman met het geven van orgellessen. Na de Eerste Wereld oorlog begon hg een orgelhandel in de Westfrankelandsestraat. Hij werd de stichter van de bekende Piano- en orgelhandel. Houtman aan de Schiedamse Singel. De begrafenis is bepaald op zater dag II mei op de algemene begraaf plaats in Schiedam. Om half elf wordt een uitvaartdienst in de Ju lianakerk gehouden. Voorganger is de wijkpredikant, ds. J. N. Nam- mensma. BERGEN OP ZOOM „De bestuurlijke indeling van het gebied van de Schetde-Rijn-Delta is op geen enkele manier aangepast aan de soci aal-economische realiteit. De grenzen, zoals die nu zijn getrokken, hadden zin op het eind van de Tachtigjarige Oorlog. Het gehele Delta-gebied, van Gent en Antwerpen in het zuiden, over Zeeland en Brabant tot het ge bied van de Nieuwe Waterweg in het noorden, zal een behoorlijke aange paste bestuurlijke structuur moeten krijgen". Dit zei burgemeester drs. L. J. M. van de Laar van Bergen op Zoom gisteren tot een groep journalisten die op uitnodiging van de Vereniging Nederlands Fabrikaat een bezoek bracht aan West-Brabant. Hij pleitte voor een juiste structu rele bestuursvorm waarin de belang- gentegenstellingen kunnen worden opgevangen. De verwezenlijking daarvan zag de heer Van de Laar in een nieuwe provincie voor het gehele Schelde-Rijn-Delta-gebied. Hij was tenslotte van mening, dat als de Schelde-oevers in één hand waren, nooit die problemen zouden zijn ontstaan die er nu zijn. Hij had ook kritiek op het planolo gische beleid zoals dat nu wordt ge voerd en op de gang van zaken bij de zeehavenontwikkeimg in zuid west-Nederland. van 50 jaar geleden Kolossale prijsstijgingMen meldt ons: De boerenhofstede van B. in de Meye te Bodegraven» is verkocht voor de ko* lossale som van ƒ100.000. Enkele jaren geleden bracht dezelfde boerderij nog geen 40.000 op. Het plan is het land te scheuren ett er een tuinderij Tan te maken. 1

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1