BIJZONDERE VERHUIZING Oud stijlvol interieur nu in nieuw gebouw eeuwen WEER CENTRUM BUITENLANDERS Leber-project gevaar voor liaven Rotterdam laaiend ondanks er was enthousiast regenbuien m t. m Shell-explosie bracht Westland schade Ling Yung voor stukgoederen en containers Medisch consult burgemeester Thomassen mm Weer subsidie voor pendel naar randstad T axicliauffeur zwaar gewond na messteek :m 2A MAANDAG 10 JUNI 1958 MAASKANT BEHANGSEL (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dinsdag middag 11 juni opent commis saris der Koningin mr. J. Klaasesz aan de Maasboule- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het Rijn mondgebied heeft er weer een centrum bij ten dienste van de vele buitenlandse werknemers. Na de centra, die Rotterdam reeds kent, was nu.de beurt aan Vlaardingen. Wethouder Weeda opende zondagmiddag een ge bouw aan de Binnensingel 39, dat vooral een ontmoetingsplaats voor de Turken .zal worden. De ambassadeur van dat land woon de de plechtigheid bij. met zes roltrappen naar boven en haar beneden Vereisten Volksdans vard/hoek Willem Ruyslaan het Gemeenlandshuis van Schieland. In nog geen twee jaar is dit vierkante bouwwerk, staande tegen Schielands ei gen dijk,; tot stand gekomen. Voor een bedrag van ongeveer twee miljoen zijn kosten noch moeite gespaard om een zo doeltreffend mogelijke inrich ting te krijgen., CIJFERS AANSLAGEN Z- - Jlilll (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Jeugdbrand- weergroepen uit geheel ons land hebben zaterdag op het Roteb- terrein, Kleinpolderplein, een sportieve wedstrijd gestreden. Ondanks het druilerige weer was de stemming onder de brand blussers in spé' bijzonder goed. Een goede organisatie en een uitstekend wedstrijdparcours droegen eveneens veel bij tot een prettige sfeer tijdens de strijd. mmmm mei zes roltrappen naar bóven en naar beneden zonneschermlinnen ±120 cm breed Pagina 3 DEN HAAG Noch bij de tuin- och bÜ de Sewassen onder, glas constateerde men drrecte schade als oevoïg'van de explosie op de terrei nen van de Shell-raffinaderij in Per mis, aldus een rapport van het Proefstation voor de Groenten- en Fruitteelt onder Glas te Naaldwijk. Dit rapport, gericht aan de Eerste Kamer, bevat de opmerking dat er wel een aantal klachten is bmnenge- glasopstanden. j. gewassen nadelig heeft beïnvloed' t niet na te gaan. Het proefstation acht het echter niet denkbeeldig dat jn een aantal gevallen het weggeoo- men licht enige schade veroorzaakte. fT Onze mooie behangsel-albums met een keuze uil OOOsocrum, direct te leveren behangsels, reorder» gratie thuisbezorgd. 2e MIDDULAND5TRAAT2-TEL 23,3192 WOLPHAERTSBOCHT 236 TEL 27.U825 (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM De Orient Overseas Line die een maandelijkse dienst onderhoudt tussen Europese havens, waaronder Rotterdam en plaatsen in het verre Oosten, heeft een nieuw schip in gebruik genomen dat zowel bestemd is voor container- lading als stukgiederen. De Ling Yung, 12.080 ton, kan 140 containers van 20 voet of wel een combinatie van 20 tot 40 voet contai ners en bovendien nog een hoeveel heid losse stukgoederen vervoeren. Het schip is verder voorzien van dieptanks voor het vervoer van vloeibare lading en van koel- en vriesruimten. Tijdens de zaterdagavond gehou den receptie aan boord van het luxu euze lijnschip, gebouwd door de Ura-q ga Heavy Industries in Japan, kon den bezoekers de accommodatie voor twaalf passagiers bewonderen, de bar en de lounge, waarvan vooral de ar tistieke Chinese plafonds bewonde ring oogstten. De Ling Yung is gebouwd voor de Chinese Maritime Trust Ltd., die nog drie andere zusterschepen heeft besteld in Japan. De snelheid is 22 knopen; het schip heeft een ver door gevoerde automatisering en afstandsbediening aan boord. Agent voor Nederland in Rotterdam en Amsterdam is de firma Herfurth. Ook dit .centrumgaat uit vande Stichting Hulp aan Buitenlandse werknemers, die onder directie van de heer C. van Nes en met medewerking U kunt zich geen prettiger nachtgoed, wensen dan-deze fijne brushed nachthemden, die heerlijk licht en toch zo .be haaglijkzijn; Een grote partij nachthem den, In diverse modellen, voor een extra lagé'prijs, voor nog géén vijf gulden. Morgenvroeg cm-9 uur. begint de verkoop van deze grote partij brushed nylon nachthemden, in diverse modellen en in uni kleuren en nopdessin, maten ZStfmAS voor Cc ca Mf. of schrift, wit van vele instanties streeft naar het maken van voorzieningen,- die de gastarbeiders in het hun vreemde klimaat wat prettiger knaken. Voor het nieuwe centrum, werkte een commissie, ^waarin .Vlaardingen Maassluis en Rozenburg (hét „werk gebied" van dit centrum) samengaan en die onder leiding staat van de heer J. J. Hoogcarspel, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau N.-Waterweg Noord. Wethouder Weeda zal' deopening, van dit ge bouw als de kroon op .hét werk van deze commissie. De Turkse gastarbeiders met name vallen op in het beeld van Vlaardin- gen, en zijn in winkels en warenhui zen vertrouwde figuren geworden. Maar achter dit beeld staat de wat vereenzaamde .figuur var. de gastar- heider, die gedreven door maatschappelijke nood en werk loosheid zijn gezin verliet om Velé duizenden kilometers ver .te gaan werken. Deze buitenlanders hebben de neiging „onder ons" te blijven .en zich afzijdig te houden van dè "ge meenschap. Op deze wijze dreigt de Turk; zich te isoleren. Het gaat nu. om .de vraag wat de vreemdelingen nodig hebben om zich hier te-kunnen haridha.ven.: De wethouder gaf het volgende ant woord: een plaats,, waar een -landge-' noot over alles 'en nóg wat inlichtin gen kan geven, waar een Nederlands, sprekende "landgenoot in allerlei pro blemen kan helpen; waar mén land genoten kan ontmoeten, een Turkse film kan zien, lektuur in "eigen taal aanwezig is; waarheen misschien een Nederlandse kennis kan worden uit genodigd entenslotte een plaats van waaruit kontakten met die andere wereld kunnen worden opgebouwd. Het nieuwe centrum voert al deze pretenties.: Er komt ee spreekuur van de maatschappelijk werker, gelegen heid tot-Nederlandse lessen, films in eigen taal, stimulans voor eventueéi clublessen zal er worden' gegeven. In het algemeen Wil men passende vrijetijdsbesteding bevorderen en waar nuttig en nodig de integra tie in de samenleving bevorderen. Namens het Diakoneel Konvent, waarin zeven kerkgenootschappen samenwerken, sprak de heer W. M. Kalmijn, i Hij noemde in dit. verband de dienende funktie van de kerk en bood een platenspeler aan. Een ver rassing voor-de vele aanwezigen was tot slot het optreden van de Turkse volksdansgroep „Folklor Gurubu" met dansen en klederdracht en op de tonen van Turkse instrumenten. De Stichting Huip aan Buiten landse Werknemers beschikt inmid dels, zo vertelde ons de directeur, over een flink aantal bevoegde krachten ter begeleiding van buiten landers. Zo zijn er vier mensen in dienst, speciaal voor Spanjaarden, drie voor Turken, een voor Joegosla- vcn; een voor Arabieren, 'een voor Grieken, een voor Italianen, een voor Portugezen, een voor Marokkanen en Jordaniërs. Behalve het feit dat deze krachten de betreffende talen beheersen zijn zij over het algemeen afkomstig uit de landen, waarom het hier gaat. Schieland's oude pand zal binnen kort aan de Eendrachtsweg tegen de vlakte gaan vanwege sanering en verhoging van de dijk. Met de ge meente Rotterdam werd een rui- lingsovereenkomst aangegaan voor de huidige plaats. Op 14 september 1966 werd de eerste paal geslagen, op 21 juni 1967 werd het hoogste punt be reikt,: de aannemer (J.P.v.Eestercn) droeg het pand op 30 mei j.I. over. In de lange historie van dit hoog heemraadschap betekent ,de opening van het gebouw een nieuw hoogte punt en zelfs een verjonging.Schie land kan bogen op een „stamboom", die tot half in de 13e eeuw teruggaat. In een charter van Floris V wordt in 1273 het hoogheemraadschap voor het eerst genoemd. Vroeger heersten, merkwaardige toestanden, zoalsdijkgraaf mr. U. G. Schilthuis dezer dagen tijdens een persconferentie vertelde. Eeuwen ge leden' moesten .de'ihgelan'dén zelf zor gen voor het onderhoud van de dij ken, die in delen (hoefslagen ge naamd) waren verdeeld. Bij de schouw van dijkgraaf eh hoogheemra den moest,alles in orde zijn. Bleek uit deze inspectie een man kement dan hadden de „hoge heren" het recht in de dichtstbijzijnde ta veerne te gaan zitten tot de, verbete ringen waren aangebracht op kósten van de overtreder™ Nog trekt het bestuur twee keer pér jaar de dijken langs en vaart het 'éénmaal;'per jaar de Rotte op en heer. Maar zowel. Schielands's Hoge Zeedijk als :het boezemwater ;zijn nu in- ^eigen -beheer. Bezichtiging geschiedt praktisch alleen om te we ten waarover in de vergaderingen wordt gesproken. Schieland heeft zorg voor 30 kilo meter dijk. Het budget vergt miljoe nen per'jaar. Via polderlasten bren gen de eigenaren van „gebouwd." en „ongebouwd" een deel van het beno digde geld op. Voor de rest, met na me de werken om de dijk op Delta hoogte te brengen, zorgenrijkssubsi dies, -• In verhouding tot de huurwaarde van dit ogenblik is de belastingop brengst in ons gebied laag, stelt Schieland's bestuur. Omslag moet (Van een onzer verslaggevers) T> OTTERDAM' Vooral dankzij het ijveren van se cretaris -rentmeester jhr. mr. D. v. Doorn is het nieuwe gemeen- landshids van Schieland een bij zondere aanwinst rijk: De kamer van dijkgraaf en hoogheemraden is geheel in oude stijl ingericht. Daartoe werd het interieur van de kamer van jhr. Van Doorn in het oude gebouw overgebracht Er waren eerst bedenkingen te gen, maar nu "is men bij Schie land enthousiast over het resul taat. Het interieur overgebracht. Dat is gauw gezegd, maar het was minder snel gedaan. Er zijn vele vaklieden aan te pas gekomen. Vooral het plafond leverde pro blemen op. Deze voorstelling van mythologische figuren door de schilder Gerard van. Nimwegen (18e eeuw) werd geheel verdoekt. Daardoor werden de kleuren aanmerkelijk frisser. De schildering stelt voor: het middenstuk van de triomf van Venus, temidden van de goden op de Olympus en verder zijn er z.g. medaillons, die voorstellen Pro metheus, die het vuur steelt en wiens lever als straf elke dag door een adelaar werd uitgepikt en Pandora met haar doos. De kamer bevat een fraaie schouw, met tegels waarop bij belse taferelen zijn afgebeeld en een schoorsteenstuk. Verdere wandversiering was niet moei lijk, want Schieland is in het rij ke bezit van talrijke oude kaar ten en tableaus met de wapens van alle dijkgraven, secretaris sen, hoofdingelanden e.d. Het meubilair was niet vol doende. Enkele stoelen en een ronde tafel moesten bijgemaakt wqrden om een goede vergader plaats te creëren voor dijkgraaf en hoogheemraden. Ook werden vijf kristallen lampen gekocht, die zich (door verkleuring) nog moeten aanpassen. Eert kussen- kast ter voltooiing geeft het ge heel nog een bijzonder accent. Wie deze kamer binnenkomt be treedt een wereld van enkele eeu wen geleden... Dergelijke „verhuizingen" ko men niet vaak voor. Toch werd een deel van dit interieur al eens eerder van het ene pand naar het andere gebracht. Dat gebeurde toen Schieland in 1923 van de Hoogstraat (niet het huidige Historisch Museum, waar het ook nog is gevestigd geweest) naar de Eendrachtsweg trok. Het gebouw aan de Maasboulevard is Schie land's zevende onderkomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „De keuze van uw eongresthema: vervoer, hart van de welvaart is een heel gelukkige. De oorzaken die tot deze keuze hebben geleid zijn dit helaas niet," aldus burgemeester W. Thomassen, die er zaterdagmiddag in zijn welkomst woord tot de 21-ste beroepsgoederen- vervoer-congres in de grote zaal van- De Doelen geen twijfel over liet bestaan dat bij net als de be- roepsvervoers-organisaties niet ge lukkig is met de maatregelen van- Wesi-Duitsland. De Duitse minister Leber heeft plannen uitgewerkt en ten dele reeds in praktijk gebracht, die of het voor het Nederlandse wegververvoer moeizaam opgebouwde weer afbre ken, of op z'n minst de reële groei mogelijkheden wegnemen. De heer Thomassen ziet deze ont wikkeling als een gevaar voor de Be- neluxhavens, met name voor Rotter dam. De via de container voor Rot terdam als haven en voor het weg vervoer als schakel tussen Rotterdam en het achterland geboden kansen worden, aldus de heer Tohomassen, bewust omgebogen ten behoeve van de Westduitse havens. De betekenis van het wegvervoer voor de ontwikkeling van Rotterdam, illustreerde hij met cijfers: van 1956 tot 1967 verdubbelde het zecerkeer naar en van de Rotterdamse havens en. in die tijd vervijfvoudigde het grensoverschrijdend vervoer over de weg en naar Rotterdam. De heer Thomassen twijfelt aan de gerechtvaardigheid van de Duitse) plannen. Minister Leber, zei bij, heeft deze plannen van meet af aan naar voren gebracht en verdedigd! met een medische terminologie. Hij heeft gesproken over diagnose eni therapie en ook van de moed, die dq chirurg nodig heeft om het operatie mes te hanteren. medische terminologie", zei' burge meester Thomassen. „Het is niet aan worden opgebracht over 20.000 hecta ren. Eigenaren van ongebouwd beta len nu 15 per hectare pér jaar. Men moet echter niet vergeten dat dit be drag bestemd is voor de buitenwater kering en dat zij ook nog de lasten voor de éigen polder (deel uitmakend van Schieland's gebied, maar met zelfstandig beheer) moeten opbren gen. In sommige'gevallen is dat nog 60 per hectare.. Die 20.000 hectaren zijn alleen het „ongebouwd".. Zojuist hebben GS op verzoek van. Schieland provinciale staten voorgesteld -'de verdeelsleutel voor het gebouwd anders vast te stel len. Dan zal met meer ƒ1000 aan belastbare opbrengst vo-c-r de omslag worden gelijkgesteld' n,et één hectare ongebouwd, maar 500 aan één hec tare belastbare opbrengst. Het gebouwd tot dusver naar draagkracht gelijk met 40.000 hectare ongebouwd. Dat wordt per 1 januari 1909 dan 80.000 hectare. Over 1967 bijvoorbeeld droeg het ongebouwd 280.000 bij en het gebouwd 560.000 in de lasten van Schieland. Naar de toekomstige sleutel beoor deeld waren deze bedragen achter eenvolgens 168.000 en 672.000 ge worden. Om al dit geld bij elkaar te krijgen heeft Schieland een administratie, waarin 100.000 kaarten van eigenaren staan opgeborgen. Per jaar gaan on geveer 35.000 aanslagbiljetten de deur uit. Ook een modem waterschap ge bruikt daarbij uiteraard de compu- termiddelen. Zo'n moderne admi nistratie past ook in de verjon gingskuur door middel van dit ge bouw. De indeling van het nieuwe pand beschreven wij eerder uitvoerig. Een bijzonder sierend element in de vrij strakke gevels van Kirchheimermus- selsteen vormt aan de westzijde een drie bouwlagen hoog glasappliqué - in - betonraam van de bekende kunstenaar Ger van Iersei. Het sym boliseert de taak van :Schieland (strijd tegen en beheer van het wa ter), de resultaten van goede water- huishoudkunde en de onontbeerlijke zon daarboven. In totaal hebben 24 groepen zich ingezet voor de cre-prijzen. De wedstrijden werden gesplitst in adspiranten (17 jaar), aantal groepen 1r\E VERGADERZAAL van de Verenigde Vergadering van Schieland is een stemmige ruim te geworden. In vergelijking tot de kamer in het oude gebouw een aanzienlijke verbetering. Voor „presidium" (achtergrond tafel) en leden (in twee halve cir kels) ruimte voldoende. Boven dien een tribune voor pers en publiek (links achtergrond), die capaciteit voldoende heeft. Eén ding ontbreekt: tegen de achter wand een speciaal vervaardigd kleed, dat commissaris Klaasesz dinsdag zal onthullen. De maker is de kunstenaar P. Wiergersma uit Deume (NB). Men meent dat de akoestiek zo goed is dat zonder geluidsinstal latie kan worden gewerkt f)NDER het kritisch oog van O een jurylid dooft een adspri- rant met een schuimblusser een vuurhaard. Anderen zijn bezig met het volspuiten van een vat. De schotten moeten een woon huis voorstellen. (17) en junioren (15). Op het terrein van de Rotcb was niet zo'n grote belangstelling voor dit evenement. Wel heerste er een grote bedrijvig heid. - Bij de adspiranten had men op een open terrein schotten opgezet die verschillende woonvertrekken van een huis moesten uitbeelden. De deelnemers kregen de opdracht de brand te loealiseren. Het ging er allemaal bijzonder rea listisch aan toe net zoals bij de echte brandweer. Na het „brandalarm" be- j gon voor elke groep afzonderlijk de blussingswerkzaamheden. Voor dit doel had men vaten met benzine in j brand gestoken. Voor de jonge brandweerlieden was het echter nog niet zo eenvoudig bij de vuurhaard te komen. Daarvoor moest over hek ken worden geklommen en andere barricaden uit de weg worden ge ruimd. De jury keek behalve naar snelheid ook naar de kundigheid waarmee de brand werd aangepakt. Inzicht en be leid speelden hierbij een belangrijke rol. Bij de junioren waren de op drachten wat eenvoudiger. Voor hen was het eigenlijk meer spel, maar toch bestond het weer in verband met het brandweerwerk. Zij moesten onder meer ballen van palen afspui- ten en wie dit in de kortst mogelijke tijd deed, kreeg de meeste punten. Opvallend bij de wedstrijden was we het laaiende enthousiasme van de jongelui. Ook toonden zij grote be langstelling voor de verschillende brandweervoertuigen die op het ter rein stonden opgesteld. Personeel van de brandweer gaf de leergierige jon geren tekst en uitleg. De geslaagde wedstrijden werden besloten met een groots défilé van de deelnemende korpsen, afgenomen door wethouder J. Worst. De harmo nie, drumband en majorettes van de RDM luisterden het geheel op. Het was omstreeks half zes dat de wet houder de helmpjes aan de prijswin naars kon uitreiken. De uitslag was: Aspiranten: 1. IJs- mij een oordeel uit te spr.ken over de juistheid van de diagnose. Even min is het aan mij de vraag te beoor delen of de therapie moet worden gevonden in het hantéren van het operatiemes om het Duitse hart en de Duitse welvaart gezond te maken. Maar k meen met nadruk een harttransplantatie af te moeten wij zen wanneer deze ingreep zou neer komen op transplantatie van het hart van een springlevende!" ROTTERDAM De kans is bij zonder groot, dat de pendel van werk nemers naar de Randstad Holland binnenkort weer gesubsidieerd wordt. Op het ministerie werkt men momen teel aan een regeling, die door de fi nanciële medewerking van het rijk' een aanmoediging voor de arbeiders inhoudt elders te gaan werken. De heer K. Lewin, hoofdinspecteur directeur van het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening in Zuid- Holland, deelde dit vanmorgen mede tijdens een bijeenkomst in het ge westelijk arbeidsbureau te Rotterdam. Meer bijzonderheden over deze nieuwe regeling wilde hij nog niet vertellen. Eén en ander houdt verband met de nota over de werkgelegenheid, die mi nister Roolvink de Tweede Kamer heeft aangeboden. ROTTERDAM De 35-jarige Spaanse zeeman J. M. A. T. is aange houden op verdenking van - zware mishandeling van de 27-jarige taxi chauffeur W. J. Hzerhoorn van de Zaagmolendrift. Hij zou deze man met een stilletto in de buik hebben gestoken. Het incident gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag toen onenigheid ontstond tussen de twee mannen bij een café in de Witte de Withstraat. De taxichauffeur moest naar het Dijkzigt- ziekenhuis waar operatief moest wor den ingegrepen. De Spanjaard is in bewaring gesteld. Zaterdag is op de Marathonweg de twintigjarige verkoper C. M. K. uit Den Haag aangehouden omdat hij met e engestolen wagen uit Den Haag reed. motorrijtuigen te besturen ontzegd. Hij Bovendien, was hem de bevoegdheid is in bewaring gesteld in afwachting overbrenging naar Den Haag. In de nacht van zaterdag op zon dag is ingebroken in het kantoorpand „Nautica" aan de Scheepmakerhaven. Alle laden" en kasten waren doorzocht. Uit een paar geldkistjes werden enkele: honderden guldens gestolen Maak nog voor mee vakantie gaat een windscherm, U zult er beslist véél plezier van hebben en... het hoéft géén kapitalen te kosten alt U morgen van deze aanbieding zonneschermlinnen profiteert. maken van windschermen, strand- en speeltentjef voor de kinderen, aodat U meer kunt ge-,, nieten van Uw plekje in de zon. U koopt dit zonneschermlinnen. W» een Keurig streepdessin, 120 cm breed, nu per meter voor nog géén twee gwMeri. Morgenvroeg om 9 uur begint in ónze Camping-afdeling, 2e etage de verkoop van dit zon- netchermtiniws 120 cm breed par meter voor izv tra C^kj CMi Mi. of tehrlft. tot. selstein, 457 pnt; 2. Pijnacker, 455 3. Velthoven, 444; 4. Beigschenhoek, 439; 5. Oisterwijk, 438; 6. Rotterdam, I, 437 7. Oud-Beijerland, 435; 8. Vlaardingen, 432 9. Lintschoten, 430; 10. Rotterdam XI, 418; 11. Papen- drecht, 411; 12. Sliedrecht, 410; 13. Hengelo, 404; 14. Baam, 395; 15. Mid delburg, 392 en. 16. Hoorn. Junioren: 1. Ede, 235; 2. Rotterdam' II, 234; 3. Putte, 210; 4. Vlaardingen;; 5. Rotterdam I, 206; 6. Sliedrecht,.200; .7. Rotterdam III, 200 en 8. Zuylen, 196. Elke deelnemer kreeg verder nóg een vaantje van de gemeente Rot terdam.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1