eist in RECTIFICATIE Wilde afdeling „coup" tegen hoofdbestuur? 2 pakjes voor slechts Parkeer meter alleen in uiterste geval Stervend Meuwesluis BIESHEUVEL: GROTE WERF RIJ R'DAM Brand in silo: schade van anderhalve ton m. tJclJoilcNlammrt mm m Amerika blijft Bonn steunen Kamerleden te middelmatig' Britse transplantatie patiënt West overleden Wajang een goud-eerlijke plantenmargarine. Ir. Kuysten op ANWB-leergang: Anders liever de schijf Hanes verdedigt James Ray Goed resultaat van Elsevier Tjeenk Willink bij Klnwergroep Verpleeghulp op vakantieadres M 59 Dwangsom Rectificatie Jordaanse advocaten verdedigen Sirhan Weggelopen meis jes in Den Haag gepakt Aardschok in Italië en Zwitserland H de.; ia tal le lde •od met zes roltrappen haar boven en naar beneden zonneschermlinnen 140 cm breed W- lef- lap' ïn a':p; in,-' ROTTERDAM „Pure vuil spuiterij", noemt de raadsman van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren de publikaties, waarin het bestuur van de Vlaardingse afdeling kri tiek levert op het beleid van het hoofdbestuur. Hij eist een „pure rectificatie" in de bij de G.P.D. Grote Provinciale Dagbladen) aangesloten kranten, waarin de gewraakte artikelen werden ge plaatst. Een poging van rechtbankpre sident mr. J. G. I.. Reuder om de zaak even op een zacht pitje te zetten lijdt schipbreuk. Mr. J. L. F. van Moorsel vindt het van elementair belang, dat er een „corrigerende tik' wordt gege ven. 95 .99 Praatpalen Wegprofielen VVD-er Wiegel vindt LONDEN Engelands eerste harttransplantatie-patiënt, de 45- jarige Frederick West, is giste ren, 46 dagen na de operatie, overleden. Hij stierf aan infec ties in de longen en nieren. 1968 ns aOTTERPAMMER Pagina 3 2A DINSDAG 18 JUNI 1968 n te 1 ds. vijze igen en J. edj- i de igen 5 en oor. ten- ook ïert eaïv' ónyi:- die: ilvei- var.;. ia&'t; het 'ses-v-' seh .f fl at ok in de: ie, jen extra aanbieding zonne- séhermllnnen, op de tweede jtage m ome Camping-Afdeling, "komt juist van PM> nu het zon- (jetje weer menens wordt! Zonnetchermlinnen, voor het maken van windschermen, «rand- en speeltentjes voor de 'kinderen, zodat U meer kunt «nieten van Uw plekje in de zon. Zonnesdienwünnen, in leuke gestreepte uitvoering, bijna 140 cm breed, nu per meter voor nog géén één gulden vijf en 'tachtig. Morgenvroeg om 9 uur begint -In onze Camping afdeling, 2e etage, d« verkoop van dit zon» neschermlinnen (ook voor een- voudige zenweringen) 138 cm breed, in geel en groene^ streep, per meter i voor m Ligstoel foper 42 cm breed p.m, 1.28 45*1 Gtin tef. of tchrifu fc«t. 1— 6- 31- XL *r n" ROTTERDAM De volgende leerlingen van het Johannes Calvijn lyceum behaal den het diploma hbs-b: Leo van Driel, Wim Huljser, Dirk Huljssoon, Paul Jansen, Rietje de Jong, Jan de Jong, Job de Jon ge. Piet Kooiman, Jaap Koster, Ad Littek Hans van Loon, Bas Mochtar, Margriet Notebaart, Henk sonneveld. Rob van Vliet, Margreet de Waard, Tred Aalsloot, Jary van Baaien, Wim de Boer, Leo Hoek, Gertjan Karelse, Wim van der Kruk, André. Krijger, Frans Marks, Loek Rpekx, Rudi Roodenburg, Simon Rozendaal, Kees Sederel, Bert Sparreboom, Leo Verschoor, Leo Vos. Het hoofdbestuur heeft het bestuur van de plaatselijke afdeling gedag vaard, nadat begin juni in enkele bladen artikelen verschenen, die naar het oordeel van mr. Van Moorsel op zettelijk beledigend en onnodig grie vend waren. Tijdens het maandag behandelde korte geding zet hij uit een, dat er reeds ruim een jaar strubbelingen bestaan tussen her' bestuur van de Vlaardingse afdeling en het hoofdbestuur van de meer dan een eeuw oude vereniging. Aanleiding tot de conflicten is het feit, dat de secretaris van het Vlaar dingse bestuur in mei '67 kandidaat gestéld voor de functie van landelijk bestuurslid, niet gekozend werd. Dat leidde ertoe, volgens mr. Van Moorsel, dat de toon die het Vlaar dingse 'bestuur tegen het hoofd bestuur bezorgde, allengs grover werd en het optreden agressiever. Vlaardingen -begon een correspon- dentie met de andere afdelingen de vereniging telt er ongeveer honder dertig waarin -getracht werd stemming tegen het hoofdbestuur te kweken: In zeker zin bereidde men een „coup" voor, met het „waanidee", dat in Vlaardingen de victorie zou moeten beginnen. Op 8 maart van dit jaar zond de afdeling Vlaardingen een artikel naar het hoofdbestuur dat onverkort in het maandblad van de vereniging diende 'geplaatst te worden. Naar het oordeel van het hoofdbestuur bevatte het artikel echter onjuistheden, ver- (Van een onzer verslaggeefsters) ■keerde conclusies en verdachtmakin gen aan het adres van het hoofd bestuur, Kortom, het was beleidi- gend. Henri Knap, in zijn functie bij het Instituut voor Perswetenschappen, werd om advies gevraagd en nam; duidelijk stelling tegen het artikel. Het werd niet in het maandblad van de vereniging- geplaatst, waar na op 6 juni een artikel verscheen in de tót de GPD behorende kranten. De raadsman citeert enkele termen die in de artikelen gebezigd zijn; waaronder de uitdrukking „regenten mentaliteit", geld dat:' „aan de strijkstrok bleef hangen", „ondemo cratisch" en „wanbeleid". Vlaardin gen kan zich ook niet beroepen gp dwaling, vindt mr. Van Moorsel want voordat de publikaties verschenen, was er een gesprek tussen een lid van het hoofdbestuur en de afdeling, waarin elk punt' uit het aan het maandblad gezonden artikel werd weerlegd. Mr. van Moorsel eist een door de afdeling betaalde rectificatie met dwangsom, subs, aan een verbod aan de afdeling om zich in de toe komst beledigend uit. te laten over het hoofdbestuur. De raadsman van de tegenpartij mr. Pieters stelt dat de schrijver van de artikelen „klokken heeft horen luiden zonder precies te wetenwaar de klepel hing". Hij vindt, dat in feitede betrokken .journalist,c:q. .de hoofdredactie verantwoordelijk is voor. de publikaties. Overigens ,acht; zijn cliënt, los Van 'de vorm .waarin het artikel .gesteld is, destfëkking ervan juist.; - Mr. Pieters betreurt het "dat de vereniging geweigerd tieeft. het oorspronkelijke artikel in haar maandblad op té nemen, eventueel met- een repliek, .waarin, dan mis-' s.chien elke: kritiek vanuit Vlaardin gen vernietigd, bad kunnenWorden.; Hij acht- echter de - kritiek die Vlaardingenop het hoofdbestuur uit- oefent, in een aan tal'.'opzichten niet ongerechtvaardigd.. Dat ..betreft bij voorbeeld de. mislukte kandidatuur van" de Vlaardingse..secretaris, .dat. slaat ook op hét financiële 'beleid:, waartoe deraadsman: een'.verslag van'de kdscómmissie aanhaalt. Mr. Pietersstelt met nadruk,- dat zijn cliënte geen moniënt debedoe ling heeft gehad' té zéggen, dai 'liet hoofdbestuur onoorbare! .financiële manipulaties-heeft .verricht of er zelf beier van géworden zou .rijn.' Mijn cliënte acht het hoofd bestuur gen bij-, zónder Integer- college; dat echter' on gelukkig enuil jus inziens .ontactisch, heeft gemanoeuvreerd." Als ei." al eeh rectificatie moet worden 'geplaatst, dan zou dat naar het oordeel vanmr. Pieters door de kranten zelf gedaan moeten.worden. t -„Misschien is,het mogelijk om', toch in een van de open plaatsen ,'een- Vlaardinger te benoemen", probeert mr. Reudeh Het is."duidelijk dat de president:-tracht' op een 'compromis aan te sturen..' !v, Op, 25; juni.; gééft mr.. Reuder., antr woord op de; door héb hoofd-bestuur gevraagde maarregel tégen'dé'.ylaar- i dingse afdeling. wajang* DEN HAAG Volgens het Twee de-Kamerlid mr. B. W. Biesheuvel, die ook voorzitter is van het College voor de Scheepsbouw, hoort een scheepswerf voor zeer grote schepen typisch in het Rotterdamse havenge bied thuis en niet in de nieuwe Eemshaven die bij Delfzijl zal wor den aangelegd. Hij zegt dat naaraanleiding van vragen die het Tweede-Kamerlid Joekes (lib) onlangs heeft gesteld. Mr. Biesheuvel meent dat een der gelijk bedrijf moet liggen aan de route waarvan mammoettankers ge bruik maken. Hij zei niet te weten of het technisch mogelijkis dit soort schepen naar de Eemshaven te laten komen. Over de eventuele samenwerking tussen Verolme enerzijds en de com binatie van Wilton-Fijenoord, RDM, NDSM en - Schelde anderzijds zei hij dat de kans daartoe nog niet is ver keken. Het proces is nog in volle gang. - - De heer' Biesheuvel toont zich een voorstander van samenwerking, hoe wel hij. stelt dat zoiets veel tijd nodig BIRMINGHAM De 51-jarige ad vocaat Arthur Hanes uit Birmingham is bereid James Earl Ray, de vermoe delijke -moordenaar van dr. Martin Luther*iKing, te verdédigen.. Ray wacht in Londen op zijn uitlevering naar Amerika. Hanes, die agent is geweest van de Amerikaanse centrale recherche en in i960 burgemeester van Birming ham, verdedigde in 1965 drie man nen, die terechtstonden voor moord op mevrouw Viola Gregg Liuzzo, een ijveraarster vóór opheffing van de rassenscheiding. Hanes heeft her haaldelijk kritiek geuit op het stre ven van de federale regering naar rassengelijkheid. De Londense rechter Frank Milton heeft vanmorgen bepaald dat aan de uitleveringsprocedure tegen Ray voor rang zal. worden verleend. De beslis sing werd uitgesteld tot donderdag. In Engeland is hem onwettig wapenbezit en het in bézit hebben van' een vervalst Canadees paspoort ten laste gelegd. AMMAN Vier Jordaanse advo caten zijn gekozen om Sirhan B. Sir- han te verdedigen op het proces te gen hem wegens moord op senator Robert Kennedy. Het viertal zal bin nenkort naar de VS vertrekken, zo verklaarde een woordvoerder van de Jordaanse broederschap van advoca ten. De advocaten zijn gisteren gekozen op een vergadering van de broe derschap welke bijgewoond werd door Bihara Sirhan, de vader van de verdachte. Zij zullen geassisteerd worden door een aantal advocaten hit andere Arabische landen. heeft Er moet volgens hem'toch snel iets gebeuren, omdat de concurrentie van diverse landen toeneemt. ROTTERDAM Tegen 19 uur brak maandag brand uit in een graansilo van Van Waveren'sKon. Graanhandel NV aan de Persoonsha ven. Er is voor 150.000 schade aan gericht. De oorzaak was oververhitting van een droogtrommel. Aan die trommel werd schade toegebracht evenals aan een ventitaiitekolom. Andere onder delen liepen rookschade op. Een werknemer van 'het bedrijf moest met brandwonden aan de handen, naar een ziekenhuis worden ge bracht. Aanwezig ter bestrijding bluseenheid 521 en gereedschapswa gen 5. Qndenbrandmeester J- F. Pa ternoster had de leiding. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Toc^gssing van de jirakeermeter als- beperkende maatregel verdient aanbeveling op plaatsen waar de toegestane parkeer- duur. zeer kort is, van een kwartier tot een uur, en waar heffing van par- keergeld dwingt tot uiterste doelma tigheid bij gebruik van de schaarse parkeerruimte. In andere gevallen waarin parkeerduurbeperking nodig ïs, is.de parkeerschiif de juiste oplos sing.,. - Aldus ir. C. A. Kuysten, directeur verkeer en-recreatie van de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB, vanmorgen tijdens'de opening van de elfde ver keerstechnische leergang, die ditmaal in het Hilton-hotel te Rotterdam werd gehouden. Aan -deze leergang,- bedoeld voor deskundigen op het gebied van we genaanleg .en verkeersplanning, ma- mén ongeveer tweehonderd cursisten deel uit .alle delen van Nederland. De heer Kuysten had ook aandacht voor; het toenemend aantal, ongeluk ken door alcoholgebruik. Hij zag een in de; wet opgenomen bloed-alcohol- promillage het effect hebben van een ijtoelaatbare grens". Geen enkele wettelijke formulering zou echter, ao meende hij, dit psychologisch effect teniet kunnen doen. Voor de komen de wet' had hij alle waardering. Verwondering toonde ir. Kuysten voor de gang van zaken voor wat be treft de alarmering bij ongelukken, die' in de nieuwe wet komt. Het reeds drie en een half jaar bestaande ambtelijke rapport daar over is nog steeds niet openbaar. Rijkswaterstaat praat er al twintig jaar over, de ANWB plaatste reeds acht jaar geleden de eerste „praat palen" langs de weg. Hij wenste dat het rijk thans méér belang hecht aan een communicatiesysteem voor de door e SCHIEDAM Twee werknemers van de Kurkénfabriek Schiedam zijn maandagmiddag hij het iossen van methyleenchloride bedwelmd geraakt toen zij een hoeveelheid van de ge vaarlijke vloeistof in het gezicht kre gen. Zij zijn ter observatie opgeno men in de Dr. Noletstichting. Het ongeluk gebeurde bij het vul len van eeh tank met een inhoud van 3000 liter in het pand aan het Raam. Methyleenchloride wordt gebruikt voor het verduurzamen van kurk. Een pompinstallatie perst de vloeistof via een twee duims-siang en pijpje naar de tank. Toen een tankauto van het Rotter damse transportbedrijf De Zeeuw de bedrijfstank bijna bad gevuld, gaf de ■vijftienjarige C. Jansen van de Ma- rumstraat 18a, een wenk aan een col lega dat hij met de aanvoer moest van 50 jaar geleden Slechte paardeboonen. Te Alplien a. d. Rijn werden dezer dagen z.g. paarde boonen gedistribueerd. Op een morgen lag een kooksel van die boonen voor de deur der gemeentesecretarie. Beweerd wordt, dat deze boonen voor de con sumptie ongeschikt waren. stoppen. Terwijl hij bezig was de afsluiter dicht te draaien spoot een hoeveelheid vloeistof dn zijn gezicht. De te hulp schietende 28-jarige .1. G. A. M. Simons uit De Voltastraat overkwam hetzelfde. Beiden raakten bewusteloos en werden snel naar buiten gebracht De-beide werknemers zijn buiten levensgevaar. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. TJET dorp: Nieuwesluis' pp het eiland.-Puiten houdt;'.óp,te.: bestaan; de. laatste -huizen- wór den tot puin -vermaten en in schepen en i 'vrac'hiwagens wég- geruimd. Sier en daar staat er- nog eeh,-huis, enkele zelfs.'hög.' 'bewoond. De mensen Tévéné daar in-; een onwézeüj'ke wereld,-, één halfvergane - wereld, met "rond-- •om de overgebleven'.hiiizen puin, 'niets dan," puin. Het-■eens, zo fiere dorp Niéuwesluis' is:hiet meer.''.'"v wmmm GOUDSESINOËL 221-ROTTERDAM. TEU115573-1230Ö2 AMSTERDAM De gang van za ken in 1967 bij de NV Uitge versmaatschappij Elsevier is zeer be vredigend geweest aldus het jaar verslag. De omzet nam toe met 22 procent. De exploitatiesaldi verbeterden van 5,3 miljoen tot 7,5 miljoen. Na afschrijvingen resteert een oe- drijfsresultaat van 6,5 miljoen tin 1966 4,4 miljoen). Ter verdeling blijft-over ƒ2,3 miljoen (ƒ1,6 mil joen), waarvan 233.700 naar de sta tutaire reserve gaat en 1.263.700 naar de extra reserve. Voorgesteld wordt 4 dividend in contanten per aandeel van 20 no minaal plus zes procent in aandelen ten laste van de agioreserve (in 1966 ƒ3,80 contant plus vjer procent in aandelen). Over de vooruitzichten zegt het verslag dat de totale omzet in de afgelopen maanden aan de verwach tingen heeft beantwoord. De omzet is ongeveer achttien procent hoger dan in dezelfde periode van 1967. weggebruikers dan enige jaren ge leden en dat het nu mogelijk zal zijn, „praatpalen" geleidelijk langs alle autowegen te zien komen. Het eerste referaat van de cursus behelsde verkeers- en vervoersplan nen en was van ir. B. Beukers, hoofd der afdeling wegen en verkeer van rijkswaterstaat. De heer Beukers stelde dat een verkeers- en vervoers plan over een periode van ongeveer twintig jaren vooruit moet zien. Van groot belang achtte hij daarbij de coördinatie tussen de verschillende studies, die eraan ten grondslag lig gen. Voorts werd gesproken over het dwarsprofiel van auto-snelwegen en over bermobstakels. BONN President Johnson heeft gisteren ter gelegenheid van de 'Dag van de Duitse eenheid' aan bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland een boodschap gezon den waarin hij zegt dat de steun van de VS voor het vrije Berlijn en de vereniging van het Duitse volk in vrede even groot is als voorheen. Hij betreurt het ten zeerste dat Berlijn opnieuw bedreigd wordt. De invoering van een verplicht visum voor reizigers tussen West-Duitsland en West-Berlijn door Oost-Berlijn betekent een 'niet uitgelokte en onge rechtvaardigde bemoeilijking van de toestand', aldus Johnson. Op de dag var. de Duitse eenheid wordt de opstand in Oost-Duitsland van 17 ju ni 1953 herdacht. Kiesinger zei later voor de televisie dat de Oostduitse maatregelen doen vermoeden dat Rusland niet bereid is de spanning tussen Ocet en West te verminderen. Hij voegde hieraan toe dat dit ook wel eens kon betekenen dat de Sowjetunie niet te vertrouwen is als ondertekenaar van het verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens. DEVENTER De NV Uitgevers maatschappij AE. E. Kluner In Deven ter en de NV Uitgeversmaatschappij W, E. J. Tjeenk Willink in Zwolle gaan volledig samenwerken. Tjeenk Willink zal als zelfstandige een heid opereren binnen het Kluwervon- cern, op dezelfde wijze als vele andere dochterondernemingen. Beide NV's werken onder andere op het gebied van de rechtswetenschappen' en op dat van het onderwijs. De bedrij ven werken reeds gezamenlijk aan een onderzoek naar de mogelijkheden die de computer kan bieden bij de docu- mentat-'everstrekking op juridisch ge bied. Tjeenk Willink is een middelgrote uit geverij annex drukkerij met circa 120 personeelsleden. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Hans Wiegel. Tweede-Kamerlid voor dc VAT), viel maandagavond zijn mede-Kamerke den aan. Hij meent dat het hun te zeer aan vorming ontbreekt zodat zij met hun middelmatigheid het gezicht van het parlement bepalen. Voor een wezenlijke vernieuwing acht hij de opvoeding van Kamerleden tot politi ci van even groot belang als ëen uit gebreide staatsburgerlijke vorming van het kiezerspubliek. De heer Wiegel bracht dit stand punt naar voren bij in een hotel At lanta gehouden debat tussen de WD en D'66. Voor de Democraten was mejuffrouw Anneke Goudsmit aan wezig, die op het verwijt dat haar partij "allerminst de, provo in de Ka mer is geweest, slechts kon ant- woorden dat zij in hun verant woordelijkheid tekort .-.ouden zijn geschoten als zij niet alles wat in de Kamer behandeld is, ;le aandacht hadden gegeven, ook al waren- deze onderwerpen voor D'66 van minder groot belang. Zij bleef eraan/vasthouden dat po litieke en partijvernieuwingen slechts afhankelijk zijn van wijziging van het evenredig kiesstelsel in het districtenstelsel. De bezwaren die hiertegen naar voren werden ge bracht, zag zij grotendeels weggeno men als per district evenrediger; .ver kiezingen zouden worden gehouden. „Het onbehagen van het kiezerspu bliek zou geen enkele kans gekregen hebben in de Kamer te komen als het districtenstelsel was ingevoerd. U hebt uw: zetels aan het evenredig kiesstelsel te danken",aldus Wiegel tenslotte, niet zonder voldoening, tót de vertegenwoordigster van D'66. UTRECHT Vakantiegangers, die in hun woonplaats regelmatig hulp ontvangen van een Kruisvereniging kunnen deze verpleeghulp in óver leg met hun huisarts en wijkver pleegsters ook op hun vakantiea dres krijgen, zo deelde gisteren de samenwerkende landelijke Kruisver enigingen mee. De hulp kan b.v. het geval zijn voor het geven van injecties. De be- handelende arts dient de vakantie ganger dan een briefje met enkele gegevens mee te geven bestemd voor de wijkverpleegster in de vakantie plaats. Als iemand die 'met vakantie is, ziek wordt en er een arts bijroept kan, indien nodig op vertoon van de lidmaatschapskaart van een Kruisvereniging ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse worden verkregen. Als de betrokkene nog geen lid is van een kruisvereniging moet een zgn. noodlidmaatschap wor den aangegaan. Buitenlanders die in ons land hun vakantie doorbrengen kunnen., bij ziekte eveneens hulp v$n eep^.wijk- verpleegster krijgen. Deze patiënten moeten eerst een arts ter plaatse consulteren. Hij kan hen zo nodig naar een wijkverpleegster van een der Kruisverenigingen verwijzen. (Van onze Haagse redaktie) DEN HAAG In de Boek horststraat werden in de afgelopen nacht omstreeks half vijf twee meisjes (15 en 16 jaar) uit Rotterdam door de politie gepakt. Ze waren van huis weggelopen om in de residentie werk te zoeken. De kinderpolitie heeft contact opgenomen met de ou ders. MILAAN Milaan, Turijn en an dere delen van Noord-Italië zijn vanmorgen getroffen door een aard schok van de sterkte van 5 op de 12 graden tellende Mercalli-schaal. Voorzover bekend heeft niemand verwondingen opgelopen. De mate riële schade is gering. Ook in Zwitserland werd "een schok gevoeld, en wel in de kantons Wallis en Tessih. Het epicentrum zou dicht bij Bazel liggen. Na het overlijden van West zijn van de 21 patiënten die het hart van een ander mens hebben ontvangen. er nog maar vijf in leven. Twee an dere mensen, die het hart van een dier kregen, zijn eveneens overleden. Uit Kaapstad werd vernomen dat de toestand van dr. Blaiberg „vooruit blijft gaan" De toestand van de Braziliaanse harttranspiantatiepatiënt Joao Fer- reira Dacunha. die 23 dagen geleden een nieuw hart kreeg, is echter zeer ernstig.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1