m Eerste paal voor Bouwcentrum is een eigen Veertigduizend vierkante meter vloer Bouw fonds ideeën in Multiplan huis Man probeert zijn vrouw te doden Enquête beleid kabinet: Meeste sympathie bij VVD en CHU Barendrechtse tunnel is in ruwbouw gereed mm Bakker bekent moordaanslag JMh Havenverkeer neemt nog toe Goed wonen tegen redelijke prijs Haagse officier eist twee jaar voor bankbreuk Poging tot zware mishandeling van matroos Op heterdaad betrapt Vietcong dringt Cholon binneii Antwerps pand (vier etages) ingestort Voor test School voor journalistiek slaagden er 77 JONGEN BIJNA IN KUIL GESTIKT Caféhouder bij brand omgekomen Laatste segment afgezonken tss. JSÊ Drie jongens bijna op wad verdronken Drama in Den Haag rotterdammer v v"2 „Jfe;ts.v ??- TOILETGROEP VERKEERSWEG (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet- De Jong geniet de grootste sym pathie bij WD en CHU. Behalve de oppositiepartijen zijn ook KVP en ARP iets gereserveer der. Tot deze conclusie leiden de uitkomsten van een gisteren in Achtër het Nieuws bekendge maakte enquête die het Nipo in opdracht van de PvdA heeft ge houden. RECORD (Vervolg van pag. 1) GRONDIG ONVERZORGD -a .-tl 908 Pagina 3 2A WOENSDAG 10 JULI 1968 BOTTERDAM De aktiviteiten in 'de haven nemen nog steeds toe: in de eerste vier maanden van dit jaar is 492 miljoen ton goederen overgesla- «H) (vorig jaar 45 miljoen), een stij ging van negen procent. Dit resultaat is toe te schrijven aan een vrij sterke stijging van het transitoverkeer: de doorvoer gelost niet zeventien procent en de doorvoer geladen met achttien procent. De in voer van goederen voor Nederlands gebruik steeg met vier procent, de uitvoer uit Nederland nam toe me: negen procent Het goederenvervoer per bin nenschip is in de maanden januari tot en met april van dit jaar met zeventien procent gestegen tot 18,3 miljoen ton. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het is de be doeling, dat in 1970 de eerste paal in de grond gaat voor een Bouwcentrum-Hotel op de hoek van het Kruisplein en de Dier gaardesingel. Dat vertelde pre sident-directeur ir. J. van Ettinger van het Bouwcentrum vanmorgen, toen zijn kleinzoon Walter Brown uit Atlanta in de Ver. Staten, elf jaar oud, de eerste paal sloeg voor een uit breiding van het Bouwcentrum. Het project houdt een verdubbe ling in van de aan het Kruisplein gebouwde vleugel met daarachter een parkeergarage met zeven split-level- niveaus dus drie tot vier etages welk gedeelte tezamen met de hoge toren aan het Weena in 1970 klaar moet zijn. „Tegen de tijd dat Rotterdam in 1970 zijn grote festijn gaat vieren", zei ir. Van Ettinger, „dan bestaat óók het Bouwcentrum vijfentwintig jaar en dan hebben wc dus vijfentwintig jaar lang gebouwd." In 1970 heeft het Bouwcentrum vier afdelingen van elk tienduizend vier kante meter grondoppervlak, met ruimte voor onderzoek, bibliotheken, lezingen, leergangen, exposities en voor met het Bouwcentrum verband houdende instellingen. De parkeergarage wordt iets bijzon ders: zeven vloeren in split-level ver- s (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In september en oktober gaat het NV Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten beginnen met de bouw van „MuItipIan"-woningen ia een vrij groot aantal Zuidhol- landse gemeenten. Op het program ma voor deze woningen, die gemid deld ruim ƒ40.000 zullen kosten, slaan Delft, Lekkerkerk, Sliedreeht, Meerkerk, Zuid-Beijerland en Rozen burg. Bouwtijd ongeveer een jaar. „MuItiplan"-woningen zijn eenge zinshuizen in rijen, elk van een bega ne grond, een etage met drie kamers en een badkamer en een ruime zol deretage met pannen dak. De bedoeling was, een woning te ontwerpen tegen een aanvaardbare prijs, die zoveel mogelijk te bieden heeft. Deze aanvaardbare prijs is mo gelijk door seriebouw en daarom moest de „Multiplan"-woning dan wk een aanvaardbaar gemiddelde van allerlei woon-wensen in zich verenigen. In de Ahoy'-hal is van vandaag af tot en met zaterdag een mode! op ware grootte te zien van de begane grond van zo'n woning. Juist in déze begane grond zijn al- ieriei nieuwe en hoogst aantrekke- kjke punten verwezenlijkt, punten, die de bewoner uitlokken tot allerlei experimenten op het gebied van wo ninginrichting. Er zijn in die begane grond geen en deuren, behalve een halle tje bij de voordeur en een afschei ding rond de trap naar de bovenver dieping en de toiletruimte. keuken is een niet afgescheiden gedeelte van deze grote ruimte, ver dorsen achter de afscheiding rond trap en toilet. Het ig vanzelfsprekend, datnaast keukenhoek de eethoek komt, Mat. het bereiden en nuttigen van e maaltijden zonder overbodige neen-en-weer-sleeptoestanden met .erj tege schalen en borden kan scmeden. Voor de liefhebbers is van de ■keukenhoek met kwsbar een aantrekkelijk idee. anzelfsprekend is bij een derge- deeld over drie tot vier etages. Deze wijze van constructie maakt zeer vlot intern verkeer binnen de garage mo gelijk. De plannen voor het hotel zijti thans reeds in een zeer vergevorderd sta dium. Men zou zelfs zó kunnen'gaan bouwen, maar het is niet aan .te nemen dat voer 1970 de vergunningen en de financiering rond zullen zijn. Wordt inderdaad in 1970 met de bouw begonnen, dan kan het hotel in 1972 gereed zijn. Het hotel zal in de eerste plaats wor den bestemd voor deelnemers aan de leergangen, die immers uit allerlei landen in de gehele wereld naar het Rotterdamse Bouwcentrum komen. - HAAG „Het is te danken j e curator in deze affaire, dat „-„Ismeei>lapperij aan de kaak kon to i Shield. Bedrog in het han- i vf'keer is uiterst gevaarlijk", al- e ofHcier van justitie bij de Ut rechtbank in zijn requisitoor jj5? a.e 44-jarige bedrijfsleider A. V. do k ei,s!e twce J"aar gevangenis voor rIoo-j1^kbreufe die verdachte haiï ge- tn( ®'evens werd hem uitlokking valsheid in geschrifte ten laste t.P j^htbank heeft zich'gisteren de J, in deze verwarde zaak ver- drukkerij van de verdachte hriöt gegaan. Met valse order- fsnmfn s?aaSde V. erin ten minste rJh uit te betalen aan een recla- "wureau, waarvan zijn gescheiden vrouw directrice was. vrLe5 ger mr- K- w- Zielerman °eg vrijspraak, omdat zijn cliënt reelamebedrijf in zijn drukkerij wilde onderbrengen. rln.Rpn een 35-jarige employé van de vl~.kkerij, die V. met zijn geknoei Jr geholpen, eiste de officier zes ®3anden. lijke manier vvvan inrichting een zeer effectieve afzuiginrichting in de keu ken een eerste vereiste. Een voor velen niet direct gemak kelijk te accepteren factor zal de plaatsing van het toilet zijn: uitste kend in de kamer en grenzend aan wat zich als vanzelfsprekend leent tot inrichten van een zithoek. Men kan zich voorstellen, dat men wel enige schroom zal moeten over winnen om tijdens een visite van het toilet gebruik tc maken. Nu is de wand tussen toilet en zithoek een stenen muur, beschoten met vuren houten schrootjes, en een bijzondere geluidswering in deze wand is niet overbodig. Voor de afscheiding tussen de wo ningen is dat van minder belang: de ze tussenmuren zijn spouwmuren en die hebben reeds eeuwen lang bewe zen een goede geluidsisolatie te zijn. Een „spoelhokje" op de begane grond wordt bovendien gemist. Het zou het werk vergemakkelijken. Eer. ander voor sommige huisvrou wen niet direct acceptabel punt is de plaatsing van de keukenhoek ten op zichte van de voordeur. Die beide staan aan de twee uiteinden van de diagonaal-as. dus op de verst moge lijke afstanden van elkaar. Tenzij er een „achterom-paadje" is, moet de huisvrouw voor iedereen die aanbelt het gehele woongedeelte doorlopen .terwijl ook alle aan de deur gebrachte boodschappen en de vuilnisbak door de woonkamer heen moeten worden gezeuld. Een dergelijke opstelling is thans vrij algemeen aan het worden, maar er zijn heel wat huisvrouwen die hun keukenhoek toch wel erg graag naast de voordeur hebben: zij kunnen zien wie er aanbelt en voor boodschappen behoeft in dat geval slechts het raam worden opengemaakt. Tegenover deze nadelen hst is blijkbaar tot nu toe onmogelijk om tegen een aanvaardbare prijs een woning zonder nadelen te bouwen staan echter zeer veel aantrekkelijk heden. Die liggen vooral in de ruimte, die allerlei mogelijkheden tot variaties biedt En in de materialen: tropisch ■hardhout voor kozijnen, traditionele baksteenbouw en dakpannen voor de rest. jf)E ruimte op de begane grond in de „Multiplan"-waning biedt mogelijkheid tot allerlei variaties. De houten wand op de foto omsluit de toiletruimte. Bij zondere aandacht aan de geluids wering in dese wand is 'gewenst (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Gearresteerd is de 49-jarige metaalbewerker F. F. R. Hij had in een café aan de Hillelaan geprobeerd een matroos met een ijzeren staaf op het hoofd te slaan. De matroos ontweek deslag en werd Slechts licht gewond. R. wordt een poging tot zware mishandeling c.q. mishandeling ten laste gelegd. ROTTERDAM Toen de 26-ja- rige winkelier P. de Groot van nacht hoorde dat de portieren van de voor zijn woning aan de Willem de Zwijgerstraat staande bestelwa gen werden geopend, keek hij naar buiten. Daar zag hij een man weg lopen. Een raampje bleek ontzet. Er werd eén aantal textielgoederen vermist, die de politie vond in een andere auto die dichtbij stond geparkeerd. Reeds vannach ten wee ondtk Reeds vannacht konden twee Duitsers worden aangehouden. Het. zijn de twintigjarige draaier H. B. en.de 27-jarige bakker H. P. De auto was' gestolen uit de GroteWerf- straat.> OOSTMAHORN Drie jongens uit Paessens-Moddergat, Friesland, zijn gistermiddag op de Engelsman- plaat bij Ameland aan de verdrin kingsdood ontsnapt. De jongens, in de leeftijd van elf tot veertien jaar, wa ren van de Friese kust naar de plaat' gelopen, waar ze door de opkomen de vloed werden verrast. De plaat werd geheel overspoeld, uitgezonderd een reddinghuisje, dat ze nog op tijd konden bereiken. Toen de jongens 's avonds niet thuis kwamen, waarschuwden de ouders schipper Zeeman van de reddingboot te Oostmahorn, die de knapen later op de. avond aan wal bracht. SAIGON Rond 150 man van de Vietcong zijn er vanmorgen vroeg'in' geslaagd de buitenwijken van Cho lon, het deel van Saigon waar- de' Chinezen wonen, binnen te' dringen.; Zij zijn er opgevangen door Zuid- victnamese troepen. De gehele- dag werd' gevochten bij de brug Binh Sjarth, waar de Vieteongstrijders om singeld zijn. Een hoge Amerikaanse militair verklaarde inlichtingen te hebben waariiit blijkt dat de Vietcong een „grote aanval" op Saigon voorbe reidt. Deze aanval wordt 20 juli verwacht, Dan heeft president Ngoejen van Thiëu van Zuid-Vietnam namelijk een ontmoeting met president Johnson. DEN HAAG De 49-jarige R. W. H. uit Den Haag heeft geprobeerd zijn 31-jarige "vrouw met een pistool dood te schieten. De moordaanslag mislukte echte romdat hij het vuur wapen niet tijdig wist te Iaden. Het-drama speelde zich vrijdag af. H. sloeg die. avond een ruil van de voordeur -vanzijn -vrouws huis in en stapte naar-binnen. (In verband met een echtscheidingsprocedure was het hem niét- toegestaan in het huis ie komen).-- r - In- de gang pakte de man een pistool. Hij-trok de-slede naar achte ren om het wapen schietklaar te ma- kern wat echter mislukte. ■De - vrouw- vluchtte toen naar de keuken, .waar zij weer met haar man geconfronteerd werd. Voor de tweede keer wilde hij, het pistool gebruiken, maar .weer haperde er iets. Hij gooi- de vervolgens het wapen naar de vrouw,, waarbij- zij een hoofdwond opliep,- zo luidt het relaas van de vrouw tenminste. H., die zich gisteren zelf hij de politie meldde, ontkende aanvanke lijk bij zijn' vtouw op bezoek te zijn ■geweest. Later gaf hij toe er wel te zijn geweest, 'maar de vrouw niet met een pistool, te hebben verwond, maar met een koekepan. Het pistool is nog zoek. ANTWERPEN In het Antwerpse havenkwartier' 'is gisteravond een pand van vier Verdiepingen inge stort. Van de zeven mensen die zich in het pand bevonden zijn er drie ge red. Enkele anderen zouden nog on der de puinhopen liggen. De barkeeper van een in het pand ondergebracht café wist zich te red- deh. De brandweer slaagde erin twee vrouwen en een man onder het puin vandaan te' halen. Gevraagd werd onder meer of men het regeringsbeleid sinds het optre den van het kabinet-De Jong beter of slechter vond geworden. Van de ondervraagden noemde 26 procent het beleid slechter, 12 procent vond het beter en 43 procent had geen mening. Verdeeld naar de partijen krijgt men het volgende beeld: VVD CHU KVP PvdA D'66 ARP 37 18 14 5 8 13 7 11 21 35 38 16 UTRECHT Van de 178 kandida ten die- hebben deelgenomen aan het toelatingsonderzoek voor de School voor de journalistiek, in Utrecht zijn er 77 toegelaten.tot het eerste studie jaar. Aan de test hamen 61 dames en 117 herendeel: Van hein „slaagden" er resp. 23 en .54. In september zullen er ongeveer honderd eerste-jaarsstuden ten zijn.- Een- aantal heren had ia 1966 èn 1967. al met succes de test afgelegd. Zij moesten echter eerst in militairedienst. De opleiding is niet alleen gericht op de dagbladjournalistiek, maar ook op die van de tijdschrift- en omroep- joürnalistiek én op de overheids- en bedrijfsvoorlichting. Het beeld van het kabinet is dus het meest positief bij WD en CHU. Overigens moet men wel rekening houden met het groot aantal onder vraagden dat geen mening heeft. Het is bij Clllë partijen meer dan de helft van de ondervraagden. Bij CHU en ARP zelfs 71 procent. De meeste kritiek op het beleid DORDRECHT/KATWIJK De 10- jarige Renee Brand is gistermiddag op het strand van Katwijk bijna ge stikt in een twee meter diepe kuil, die hij met zijn vriendjes gegraven had. Het jongetje, dat in Katwijk met zijn ouders op vakantie is, was in de diepe kuil gaan zitten, die op een ge geven moment instortte. Twee politie agenten en enkele badgasten kwamen op het geschreeuw van het vriendje af, en konden de jongen nog net op tijd uit de kuil graven. WINTERSWIJK Bij een felle brand in een café te Winterswijk is de 36-jarige inwoner van die plaats J. Kiekebosch om het leven geko men. Zijn vrouw en twee kinderen konden zich redden, door uit een raam op de eerste etage te springen. (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT De Ba rendrechtse" tunnel is gereed, in ruwbouw, juist voor de bouw vakvakanties. Vandaag is het laatste van de vijf tunnelstuk ken' afgezonken: waardoor tussen Barendrecht en Heinenoord nu een betonnen - koker onder de Oudé Maai; ligt. Er door rijden, ofzelfs löperi, is onmogelijk om dat de onderlinge afdichting nog niet geheel is aangebracht. Ook de betonnen kopschotten zijn nog niet doorbroken. Het afzinken van hét vijfde tun nelstuk was een moeilijker karwei dan de vier voorgaande. Eerst wa ren drie tunnelstukken gelegd, sinds 30-mei van dit jaar aan de zijde' van Barendrecht, en daarna één aan de kant van Heinenoord aansluitend op de betonnen inrit. Het laatste stuk kwam vandaag dus tussen twee tunnelsegmenten te liggen. Aan weerszijden was slechts vijftig centimeter speling waarbij moet worden opgemerkt dat het tun nelstuk aan de kant van Heinenoord niet helemaal horizontaal ligt waar door de speling in feite geringer was. Vanmorgen omstreeks drie uur waren de mensen van Nestum 2 en Rijkswaterstaat in de weer geko men. Het scheepvaartverkeer was stilgelegd (geluk voor de gebruikers van de Barendrechtse brug want die bleef nu gesloten) maar het regende hard en het zicht was gering. Vanaf de toren had men radio contact met mensen op de kant die via kijkers alle bewegingen van de ruim honderdtien meter lange beton nen kolos in de gaten hielden. Tegen acht uur was men hoven het grindbed aangekomen en kon liet richten beginnen gevolgd door het laten vollopen van de ballast- tanks. Vanaf de pontons en de richt- torens was slechts bet brommen van de motoren die de lieren in bewe ging zetten te horen. Tegen tien uur begon het laten zakken van het tunnelstuk dat om twee uur op het grindbed lag. Daar na begon het volledig ballasten en allerlei andere werkzaamheden zo als het vastleggen van de stalen pla ten (die reeds op de bodem van de rivier gereed lagen) die de afdich ting tussen de tunnelsegmenten vormden. Daarna, en dan zal het wel mid dernacht zijn geworden, zal ook het mangat in het tunneldak met beton worden opgevuld. Morgen zullen de pontons en de torens worden verwijderd. Of ze worden afgebroken is een vraag, er moeten nog meer tunnels worden gebouwd. Het werk aan de Baren drechtse tunnel is ruim een maand voor op het tijdschema. Na de bouw- vakvakantic begint de afbouw. Mo gelijk zal de tunnel nog dit jaar voor het verkeer worden opengesteld. De bouwtijd zou dan precies drie jaar zijn, een record in tunnelbouw. wordt gericht op het werkgelegen heidsbeleid (44 procent). Daarna ko men de lonen (26), de prijzen (23) en de woningbouw (17). De onder vraagden oordelen positief over de ontwikkelingshulp (22), de handha ving van de openbare orde (16) en de handhaving van een gezonde eco nomie (10). Het beleid inzake de ont wikkelingshulp wordt vooral gewaar deerd door PvdA, D '66 en CHU. Anderzijds vinden aanhangers van WD en CHU dat de regering onvol doende doet voor handhaving van het gezag. Voor 37 procent van de onder vraagden is de oprichting van de politieke partij radicalen (groep- Aarden) een belangrijke gebeurtenis voor de partijvernieuwing in ens land. Daartegenover acht 31 procent van de ondervraagden het oprichten van de PPR het gevolg van een interne ruzie. Voorts vindt 64 procent dat er in ons land te veel partijen zijn. De kleine partijen, moeten verdwijnen is het oordeel van 58 procent. Daar tegenover noemt 18 procent dit on juist. De meeste sympathie voor de kleine partijen wordt gevonden bij de kiezers van de ARP met 77 pro cent. Daarop is hij naar de keuken ge gaan om wat te drinken. In diezelfde tijd ging Labrie liggen in het bed in de voorkamer dat V. hem had gewe zen. In de keuken werd V. weer bang dat Labrie misschien zijn geld zou stelen. Hij rende terug naar de ka mer. Inmiddels was hij vergeten dat hij de bankbiljetten in een stoel had gestopt. Hij keek in de kachel ett vond er geen geld. Hij beschuldigde Labrie die uiter aard ontkende. V. deed het licht uit, ging naar de zolder, haalde er een hakmes en kwam terug. Toen hij dacht dat Labrie sliep hij lag op een zijde heeft hij hem in blinde woede met het hakmes op de schedel geslagen. „Zeer-grondig",-• aldus de politie. V. zégt dat hij drie maal heeft geslagen, de politie denkt aan meer keren. Na zijn daad ging V. in de stoel zitten en ontdekte daar het geld dat hij er zelf had ingestopt. Hij bracht het vervolgens weer in de kachel, waar de politie het ten slotte vond en onmiddellijk met de gruwelijke daad in verband bracht. V. heeft daarna wat gedwaald, dan weer gelegen, dan weer op het bal- con, dan weer naar buiten. Hij schijnt niet te hebben geweten - dat Labrie nog leefde. Van het gebeurde na de daad herinnert hij zich weinig. Wel heeft hij nog het hakmes in. de keuken afgewassen en op de zolder opgeborgen. 's Morgens is hij kennissen gaan waarschuwen. Eerst zei hij nog dat er een dronken man in zijn huis lag, later ook dat die man gewond was. Ook sprak hij voortdurend over een derde man. Tenslotte waarschuwt een kennis om 12.20 uur de politie die om 12.25 uur in de woning kwam. De politie, hoofdinspecteur P. .Waardenburg leidde het onderzoek, geloofde V. al direkt niet. Zo had hij eerst verteld de hele nacht in huis te zijn geweest terwijl het buurtonder zoek naar vorenbracht dat hij di verse keren qp straat was gezien. Ook zei hij vanuit zijn kamer niets té kunnen horen, maar het was slechts een zeer dunne scheidingswand. Ook had hij al gedweild, iets dat de politie meteen verdacht voor kwam. Zo verklaarde hij de aanwe zigheid van bloed op zijn kleding. Drs. T. Witte van het gerechtelijk natuurwetenschappelijk laboratorium bewees echter dat het er door spatten op was gekomen. De zwaar gewonde Labrie blijkt dus al elf uur onverzorgd te hebben gelegen voordal hij met spoed naar het Dijkzigtzieken'huis werd gebracht om kwart voor een. De politie noemt de oplossing van de zaak een kwestie van teamwork van het gerechtelijk laboratorium, de hoofdrechercheurs en assistentie- groep als van andere politiemannen. Dankzij de assistentiegroep, die het routinewerk voor zijn rekening nam, kon de heer Waardenburg snel be langrijke gegevens hebben. V. is slechts eenmaal met de politie in contact geweest in verband met een diefstalletje. Na zijn bekentenis was V. een gebroken man. Hij noemt het een „stomme streek". Hij is er zich terdege van bewust een zeer ernstig misdrijf te hebben begaan. van 50 jaar geleden Aangehouden. Men meldt uit Win schoten: Even voor de grens te Nieu- weschans heeft de Duitsche recherche de kassiersbedienden Rolund en Fischer aangehouden, die de vorige week met 255.000 mark, waaronder 55.000 mark haar geld, van een bankinstelling te Hannover waren gevlucht. In cenige dagen hadden ze 7000 mark verteerd.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1