Sinds zaterdag Tsjechische grens open Rijnmond: Welzijn laat het niet toe Geen ongebreidelde haven en industrie-ontwikkeling Beleid meer richten op belangen van bevolking HAVEN NA OPENING |gg: Rijnmondbestuur hoopt op goed samenspel Beslissing GS voor IJsclub Kralingen van grootste belang Oud-strijders willen boycot van bezetters Zware sectie zeewaarts Kwartetvlucht met 400ste Gelijk gericht inzicht gewenst Tweede deel van mammoettanker ook te water Jongeman door de bliksem gedood Bij verwerping volgt liquidatie Akkoord tussen Biafra-Nigeria Parijs veroordeelt Russische invasie Mejuffrouw Hollaar: Fantastisch Uitzending uit Tsjechoslowakije Feestelijk moment voor WSV Brielle f' ti 1 Claxon Hulp slachtoffers Zeeman beroofd Overnemen Geschenk Badger maakt voor Chevron uitbreiding raffinaderij Pemis BRITSÊVORSTW IN DE HORECA DE ROTTERDAMMER V, -u> ic I lll j T Selectief Leefbaarheid RAAD Financiën Pagina 4 2A MA A NO AG 26 AUGUSTUS BBAAG Sinds zaterdagavond rijn de meeste grensovergangen van Tsjecho slowakije weer opengesteld. Bonderden journalisten van kranten, radio en tv aim de grens overgegaan en bevinden rich iro in de Tsjechische hoofdstad. De Tsjechische ambassade in Den Haag heeft officieel bericht van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Praag ontvangen, dat verkeer via de grenzen in beide richtingen weer moge- hik is Zeker is, dat men ongehinderd de Tsjechische grens kan passeren via auto's uit West-Duitsland via Schimding, Waidhaus, de belangrijkste passage voor het spoorweggrensstation met West- Duitsland en via Wahsöorf aan de grens met Oost-Duitsland. ook uit Oosten rijk wordt min of meer normaal grens verkeer gemeld. Korte tijd hebben Kussen wagens die het land binnenkwamen gecontroleerd. Zelfs zijn ze daarvoor een aantal uren aan de grens bij Waidhaus verschenen, maar later trokken ze zich weer van de grenzen terug. ROTTERDAM Selectie van haven- en industrievesti ging is noodzakelijk omdat het welzijn der bevolking een on gebreidelde ontwikkeling in dit gebied niet toelaat, aldus ge committeerden van Rijnmond in hun toelichting op de begro ting voor 1969. Het beleid dient meer dan voorheen te worden gericht op de belangen der bevolking. De groei van de produktie in het Rijn mondgebied overtrof de laatste jaren aanzienlijk de nationale economische groei. Hoewel deze snelle expansie voor het land gunstig is, waren er voor de bevolking van Rijnmond duidelijk schaduwzijden. (Van een onzer verslaggevers) jJ _r t- i 1 j lis ir V# n ilinw^ll TT— ::-ilip..—- Het inkomen der bevolking nam na melijk iets minder snel toe dan in ove rig Nederland. Een der externe nadelen van de snelle produktiestijgmg betrof fen m het bijzonder de bevolking van Rijnmond. „Zonder te willen stellen dat de in komensontwikkeling in dit gebied pa rallel zou moeten lopen met de produk- tiestijging, dient het beleid, naar de mening van het Rijnmondbestuur, meer dan vroeger te worden gencht op het bevoikingsbelang". Externe nadelen moeten met voorrang worden opgeheven of gecompenseerd. Tegelijkertijd dient meer aandacht te worden besteed aan de inkomensont wikkeling in het gebied en dus aan die economische activiteiten, die deze kun nen bevorderen zonder grote nadelige externe effecten te veroorzaken, meent het dagelijks bestuur. Vooral wordt hier gedoeld op bedrij vigheid, die gebruik maakt van hoogge kwalificeerde arbeid en waarvan de vestiging in het gebied onder meer door gunstige communicatiemogelijkheden in hoge mate afhankelijk is van. de cen trumfunctie van deze concentratie van handel industrie en bevolking. Een selectief vestigingsbeleid dient vooral op deze doelstelling te worden afgestemd. Alleen in gevallen dat over tuigend kan worden aangetoond dat het nationale belang zwaarder weegt dan het bevoikingsbelang vindt het dage lijks bestuur van Rijnmond projecten aanvaardbaar, die ingaan tegen de be langen van bepaalde bevolkingsdelen. Bovendien staat Rijnmond op het standpunt dat van rijkswege financiën ter beschikking moeten worden gesteld, waarmee de externe nadelen zoveel mogelijk worden opgeheven. Een selec tief beleid in Rijnmond, gecombineerd met een stimuleringsbeleid in andere delen van het Deltagebied, zal een be langrijke bijdrage kunnen leveren aan de groei van welvaart en wel2jjn in Ne derland, zeggen gecommitteerden. Het ontstaan van ernstige werkloos heid voor Rijnmond ligt niet in de ver wachting. Berekmgen over de werk hypothese voor 1990 voor het verkeers- en economisch onderzoek wijzen niet in die richting. Men kwam tot een werkgelegenheid voor 600 000 mensen, dat wil zeggen een jaarlijkse stichting der werkgelegenheid van ongeveer an derhalf procent In verband met de sterke groei dient de prioriteit van het beleid te liggen bij verbetering van het voorzienmgspeil, die van invloed zijn op de „leefbaar heid" Verdere aantasting van deze leef baarheid dient in het belang der bevol king waar mogelijk te worden voor komen. ivnaMax '?-r Sm as BRIELLE Zaterdag werd de eerste eigen jachthaven van de Wa tersportvereniging „Brielie" officieel in gebruik genomen. Bet is de oude Moolenhaven gelegen ten noorden van bet stadje Den Briel, aan het Brielse Meer. Twee jaar lang heeft men energiek gewerkt aan de totstandkoming van deze haven. Met medewerking van gemeente Den Briel, Recreatieschap „Brielse Maas" en Rijkswaterstaat maar bovenal met de hulp van eigen leden is er een haven die prachtig is gelegen van oost naar west De nieuwe haven is al geheel bezet met nog tientallen aanvragen op de wachtlijst. Voor de opening waren burge meester H. van Es van Den Briel, die de officiële opening van de haven verrichtte, afgevaardigde van Rijn mond, de heer H. den Ouden, Rijks waterstaat en de gemeente Rotterdam aanwezig- De voorzitter van de W.S.V. Brielle, de heer G, H. A. van Putten bracht dank aan allen die hebben meege werkt aan de totstandkoming van de haven. „Met deze nieuwe haven wordt Niet alleen zeilboten van de Water Sport Vereniging „Brielle" maakten door hun aanwezigheid duidelijk dat de haven geopend was, maar ook de zwemmers (-sters) gaven daar blijk van. dit gebied Brielse Maas thans een vol waardig recreatiegebied!" AMSTERDAM Onder grote be langstelling, maar zonder champagne is zaterdagmorgen het tweede voorste gedeelte van de mammoet tanker Melania bij de NDSM te wa ter gelaten. De champagne werd be waard tot het moment, waarop de twee stukken aaneengesmeed zullen zijn en het schip dus echt een com pleet zeewaardig schip zal zijn ge worden- De tewaterlating van het voorschip van de oliereus, gebouwd in opdracht van de Shell, ging perfect, zij het een half uur later dan was verwacht Met een prachtige soepele zwaai gehoor zaamde de kolos aan de gepresen teerde ankeTs en kwam midden op het IJ tot stilstand, klaar voor de zeven sleepboten, die hem naar de afbouwkade zouden slepen. Eind september moet het schip ge heel klaar zijn voor de technische proefvaart, die als eindpunt het Por tugese dok aan de monding van de Taag heeft, waarin de NDSM met enkele andere Nederlandse en Skan- dinavische werven belang heeft en dat ingericht is voor het onderhoud van dit soort reuzen. Amsterdam zal de Melania nooit meer terugzien. Het passeren van de Hembrug en de slui zen van ÏJmuiden zal maar één keer kunnen gebeuren. Het lassen van 'beide delen is geen eenvoudige zaak, •want deze hebben niet alleen aan de scheepswand, maar ook binnenin zeer veel raakpunten, die pp de centime ter nauwkeurig moeten sluiten. Opnieuw zullen de scheepsbouw kundige ingenieurs een schat van er varing kunnen opdoen. Diret nadat het voorschip te water was gelaten, werden de eerste secties op de hel ling gelegd voor een tweede, even grote reus. die voor de Noorse rederij P. G. Muller zal worden gebouwd. BWIJK Tijdens een kort onweer boven Ewjjk aan de Waal is de 20- jarige inwoner van Nijmegen L. Warringa door de bliksem getroffen en gedood Zijn 19-jarige vriendin liep zware brandwonden op. Burgemeester H. van Es -noemde de werkwijze aan deze haven gewel dig door het vele werk en initiatief van eigen leden. Hij noemde dit een voorbeeld voor alle verenigingen in oprichting. Met een druk op een claxon werd de haven officieel geo pend. RIJNMONDBESTUUR (Van een onzer verslaggevers) 'ROTTERDAM Het dagelijks bestuur van Rijnmond hoopt dat ook onder de huidige struktuur van het openbaar lichaam een goed sa menspel mogelijk zal zijn met de ge meenten. Dit staat in een paragraaf van dc begrotingstoelichting, die handelt over de struktuur. Gecommitteerden herinneren eraan dat de minister en de staatssecretaris van binnenlandse zaken tegen het eind van dit jaar het rapport van de Rijnmondraad over deze zaafc ver raad over aeze zaak verwachten, wachten. Daaruit en uit hetgeen van de zijde der gemeenten is vernomen kan worden geconcludeerd dat men algemeen het oordeel is toegedaan dat de struktuur van en dus de wet op het openbaar lichaam dient te worden gewijzigd. Uiteraard dient men er rekening mee tv houden dat met een procedu re tot wetswijziging geruime tijd zal zijn gemoeid. .Intussen dringen de tijd en de omwikkelingen in en van (Van een onzer verslaggevers) "O OTTERDAM Binnenkort, in oktober, zal de defini tieve beslissing vallen over het bestemmingsplan „terrein ijs- club Kralingen", want dan zul len Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een uitspraak doen. Zoals bekend, werd bet kunstijsbaanplan in Kralingen reeds vorig jaar goedgekeurd in de Rotterdamse gemeente raad, ondanks de vele beden kingen die er tegen waren ge rezen. Indien GS zich gunstig over het plan uitspreken, zo bericht het be stuur van de ijsclub Kralingen In zijn toelichting op de jaarlijkse alge mene vergadering die woensdag 4 september wordt gehouden, zullen zo spoedig mogelijk de leden worden bijeengeroepen voor een buitenge wone algemene ledenvergadering. Op deze eventueel te houden ver gadering zal het bestuur aan de leden de goedkeuring vragen om de ter reingedeelten te mogen verkopen en daarvoor in de plaats een 400 meter kunstijsbaan te mogen bouwen. Ook vraagt het bestuur in dat geval nog toestemming voor de oprichting van een stichting die zich bezighoudt met de exploitatie van de baan. Toen in november 196? het voor stel van het bestemmingsplan voor het terrein van de IJsclub Kralingen in de Rotterdamse raad kwam, was het voornamelijk wethouder mr. II. C. G X. Polak, die het voorstel er zoals dat beet „doorsleepte". In eerste instantie waren er name lijk nogal wat raadsleden die ziah te gen het voorstel verklaarden omdat er 450 reclamanten waren. Boven dien vertelde de wethouder dat hjj binnenkort een krediet van 70.000 nodig had voor de eerste voorberei dende werkzaamheden. Dit krediet had hij min of meer al van tevoren geregeld en dat leverde ook nog een stroom van bezwaren op. Naderhand slaagde hij erin zijn te genstanders op tactische wijze voor zidh te winnen, zodat het plan in de gemeenteraad toch werd goedge keurd. het gebied tot het verwerkelijken van die eenheid van beleid, die nodig is om die ontwikkelingen in goede banen te leiden", aldus het dagelijks bestuur. „Het is daarom van zo grote bete kenis, dat er een gelijk gericht in zicht ontstaat omtrent het doel, waartoe een openbaar lichaam moet dienen en omtrent de vorm, waarin dat het best kan worden gerealiseerd. Wanneer immers over de doelstelling overeenstemming, wordt verkregen, zou, in afwachting van de bedoelde wetswijziging, ook onder het regiem van de huidige onvolkomen wet en met gebruikmaking van de daarin gegeven middelen zowel door Rijn mond als door de gemeentenfrak- ties kunnen worden gewerkt in de richting van het doel waarover men het eens :s. „Van onze kant", vervolgen ge committeerden, „zijn wij bereid, een dergelijke werkwijze krachtig te be vorderen en wij zullen over de verschillende aan de orde zijnde en komende onderwerpen gaarne een open en geregeld contact met de ge meentebesturen onderhouden. Het is immers bij verschil van inzicht uiterst moeilijk reeds nu constructief werk in het belang van het gehele gebied te verrichten. V/at de financiële' kant van de zaak betreft (de financiële verhoudingen met rijk en gemeenten vormen een kernpunt in de struktuurwijziging) tonen gecommitteerden zich ver heugd, maar riet voldaan. Zij herin neren aan de maatregelen, die de mi nister tijdelijk heeft genomen. Daar door kon de kostenomslag voor 1968 dalen tot 2,06 per inwoner. Dc bijdrage van het rijk voor de jaren 1969 en 1970 werd met bijna een half miljoen verhoogd. Maar het dagelijks bestuur betreurt dat de mi nister het verzoek ook de percentages van de rijksbijdragen voor de perso neelslasten en de huisvestingskosten niet heeft 5b gewilligd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In een brief aan de regermg en de fractievoorzitters in de Tweede Kamer verzoekt de Federatie Nederlandse oud-strijders organisaties de culturele betrekkingen met Rusland, Bulgarije, Polen, Oostduitsland en Hon garije te verbreken en de diplomatieke betrekkingen op het mveau van zaak gelastigden te laten onderhouden. „Zolang de schandelijke bezetting van Tsjechoslowakye voortduurt, dringen wij er bij u op aan de goederen uit deze landen te boycotten en te bevorde ren dat andere landen in de vrije we reld zich bij deze boycot aansluiten". In het schrijven wordt eraan herin nerd, „dat de Verneigde Naties al eer der tot economische boycot-maatregelen mogendheden, zodat aangenomen mag besloten, zij het dan tegen zeer kleine worden, dat de schandelijke overweldi ging van het Tsjechoslowaakse volk ze ker voldoende reden is een algemene economische boycot af te kondigen of op zijn minst te bevorderen" „Wij zijn er ons van bewust dat dit voor het bedrijfsleven en andere groe pen ook het „laten van een veer* be tekent, doch gezien het leed van het onderdrukte volk menen wij daarmee juist onze oprechte verontwaardiging tot uitdrukking kan worden gebracht, ongeacht of ons dat iets zou kunnen kosten", aldus de oud-strijders. ADDIS ABEBA Nigeriaanse en Biafraanse delegaties zijn het in Ad dis Abeba eens geworden over het zenden van hulp aan de burgerslacht offers van de oorlog De secreta ris-generaal van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, Diallo Telli, heeft dit zaterdag bekendgemaakt In de Ethiopische hoofdstad. PARIJS President De Gaulle van Frankrijk en zijn regering hebben za terdag de Russische inmenging in Tse- choslowakije veroordeeld en de hoop uitgesproken dat de troepen zullen •worden teruggetrokken. Regeringswoordvoerder Le Theule zei na een kabinetsvergadering dat de Fran se regering meent dat Tsechoslowakije zelf zijn eigen lot moet bepalen. Het Franse communistische partijor gaan l'Humanité heeft de Russische in vasie een verschrikkelijke vergissing genoemd. ROTTERDAM De 24-jarig"1 monteur J. N„ die de 25-jarig« Deense zeeman U. S. van 100 had beroofd, is zaterdag aangehouden. Hij had de dronken zeeman met zijn auto naar het schip gebracht IJET vliegtuigje waarmee de jubileumvlucht werd gevlogen maakte literaard een rondvlucht boven Vlaardmgen, de stad waar memf- frouw Hollaar woont. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het was fantastisch." Zo karakteriseerde mejuffrouw I. Hollaar uit Vlaardingen de vliegtocht, die zij zaterdag van luchthaven Rotterdam onder de meest ideale weers omstandigheden maakte. Haar reactie zou niet in druk verschij nen, ware het niet dat zij de 400ste deelneemster was van de rondvluchten die ons blad organiseert onder het motto „Het Kwartet geeft u vleugels". ROTTERDAM Iht Zwyndrecht vertrok zaterdag via Oude Maas en Waterweg de zwaarste sectie voor een pro- duktteplatform ooit tn Europa gebouwd, naar de locatie bij Norfolk in de Noordzee. Het 820 ton wegende gevaarte fc Jcs W 'U3ee kraaneilanden van Brown en Root worden geplaatst. Dit kolossale transport had onderweg veel be- Een fotograaf en verslaggever hebben deze jubileumvlucht in een ander toestel op de „vleugel" ge volgd. Het hoogtepunt was het ma ken van een foto op geringe afstand. De ervaren vliegers vol brachten deze riskante manoeuvre feilloos, evenals de fotograaf overi gens. In het toestel van mejuffrouw Hollaar zaten ook haar zuster en zwager, de heer en mevrouw "A. van Varik uit Den Haag. Voor bei de dames was het de luchtdoop. Nauwelijks was hun Piper gestart of zij hadden een geweldig uitzicht op Rotterdam, Vlaardingen, Euro- poortgebied en op het water van de Nieuwe Waterwegdat zich spiegel de in de zon. Mejuffrouw Hollaar zat naast vlieger J. Th. Barbier. ,Jk had het zo van hem kunnen overnemen," vertelt ze lachend. Het toestel is namelijk uitgerust met een dubbele besturing. Na de landing bood de heer M. C. van Hoeven de passa giers de oorkonde van de luchtdoop aan. Hij is directeur van het Com municatie Centrum Zoetermeer NV, in samenwerking waarmee Het Kwartet de vluchten organiseert. Daarvoor had hij iets over het vliegtuig verteld. Dat doe ik al tijd," zegt hij, „want er zijn mensen die tegen zo'n eerste vlucht toch een beetje opzien. En ook zijn er mensen die denken dat we net toestellen van zeildoek, linnen en draadjes vliegen". Tn de kantine van de luchthaven kwamen de vliegverhalen los. Dm „vierhonderste" zou het graag nog een keer willen doen. De heer Van Hoeven bood haar nog een rond vlucht aan. Dit keer naar Scheve- ningen, want het aardige van de vluchten is dat de passagiers zelf het doel van de reis bepalen. De vliegtocht was een geschenk van de ouders van mejuf frouw Hollaar. Zij hadden 'n vlieg reis naar Amerika gemaakt en waren daardver zo enthousiast, dat ze hun kinderen hierin wilden la ten delen. En wat lag er meer voor de hand dan het invullen van dc bon in onze bladen. Nog steeds tonen de abonnees grote belangstelling voor de Kwar- tetvluchten. Het zal niet lang meer duren of de „vijfhonderdste" kiest het luchtruim. Een half uur lang vliegen boven hel Hollandse landschap voor 27,50: „Het Kwar tet geeft u vleugels". T\E Vlaardingse mejuffrouw Hollaar was zaterdag de vierhonderdste iJ deelnemer aan de Kwartetvluchten. Het was ook haar eerste lucht- is. Daarom kreeg zij uit handen van de heer M. C. van Hoeven ae reis. Oorkonde van luchtdoop" ROTTERDAM De Chevron Pe troleum Maatschappij (Nederland) N.V., Den Haag, heeft met Badger N.V., Den Haag, een contract afgeslo ten voor de uitbreiding van ae raffi naderij in Pemis. Badger N.V. :'s een dochtermaatschappij van de Badger Company Inc., Cambridge, Mass., U.S.A., internationale ontwerpers en bouwers van fabrieken voor de pe troleum, chemische en petroche mische industrie. Het contract omvat het ontwerpen, de engineering, de matenaalverschaf- fing en de bouw van de nieuwe pro cesinstallaties. De uitbreiding zal de capaciteit van de raffinaderij van 5 miljoen brengen op 12,5 miljoen. Badger is reeds begonnen met de uitvoering van dit project, dat, naar verwachting in het voorjaar van 1969 gereed zal komen. De raffinaderij m Pemis is eigendom van Chevron Pe troleum Maatschappij N.V. (63,4 pet.) en Texaco Olie Maatschappij N.V. (31,6 pet). HILVERSUM De KRO-radio- uitzending morgenavond op Hilver sum U zal tussen acht uur en halt elf geheel in het teken staan, vat1 Tsjechoslowakije. In die tijd zuÜen reshtstreekse ver bindingen met dat land tot s®1" worden gebracht en zullen deskun digen in de studio hun mening geven over de toestand. Het is voor het pu bliek mogelijk in de studio vragen aan deze deskundigen te stellen. LONDEN Koningin Elisabeth van Engeland gaat in het horeeaM* dnjf. Op het terrein van haar land goed in Sandringham komt een re-!* bedïemngscafetaria om de rut® 70.000 bezoekers, die er jaarlijks men, aan broodjes, koffie en tja De vorstin verwacht dat het bewek aan haar landgoed door deze servi zal toenemen. De cafetaria moet vw gend jaar mei klaar zijn.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2