Shellgigant nu spoedig bedrijf SUPERPIJP" WERKT! nouw duurde EXPEDITIE-PERSONEEL MAGAZIJN-PERSONEEL KANTOOR-PERSONEEL DE MEUBELMEESTERS N.V. drie jaar Bloem k u us t r won prijs op concours 1 Inspraak van gemeenten Rijnmond noodzakelijk Insluiper stal voor duizenden guldens Bemanningen sleepboten weigeren cao Woonwagenbewoners voor gevecht |3»1I BRITTANNIA'S ,HEEN EN WEER' MET 3400 SUPPORTERS Verken met ijzer en steen Vla ar dingen los van landelijke vereniging Raad Maassluis in urenlange discussie: 11 hb^hh WmSjBM PUIS' £*-21 EEN GEHEEL VERZORGDE WINTERSPORTVAKANTIE VAN 14 DAGEN MET ECHTGENOOT (E), DIT LAATSTE WORDT GEHEEL DOOR ONS BETAALD. Afgewerkt Dierenbeschermers STRAATWEG 45—47 TELEFOON 223950 ROTTERDAM Mannen stalen wapens Peek en Cloppenburg - volledig verbouwd - opnieuw7 geopend Geen wonderen m rjc RQTTERuAMMr ■P^Pffi- - - r^i (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Als gevolg van het feit dat het meer en meer een „folkloristische ge woonte" wordt om voetbalsup porters bij wedstrijden van hun club naar het buitenland le vliegen heeft de luchthaven de afgelopen 24 uur een extra druk te beleefd. Met vijf Britannia's (capaci teit 117 per vlucht) werden niet minder dan 3400 aanhangers van Newcastle United aangevoerd. Vanzelfsprekend moesten de vliegtuigen enkele malen heen en weer om dit flinke legioen Nederland binnen te brengen. Op de luchthaven begroette men de Britse invasie met ge noegen. Er kan altijd nog meer bij. Het tijdschema was zorgvul dig gepland. Helaas gaf de mist wat tegejislag. De start voor de terugtocht, in de afgelopen nacht, werd vertraagd. Maar in de loop van vanmid dag waren de 3400 Britten van wie velen ook wat rondke ken in Rotterdam, dat met ge zang en spandoeken werd ge confronteerd weer terug op hun eiland. Met een nederlaag, maar na een aardig uitje in snel tempo. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Sedert vanmorgen, woensdag, komt er rook uit de 213 meter hoge schoorsteen op het Shellterrein in Pernis. Dat betekent dat de schoorsteen in werking is. Het gaat hier nu nog maar om het zg. opstarten. Maar voor het einde van het jaar zal de super-pijp" volledig in werking zijn, ruim drie jaar nadat de bouw begon. 7 i dien gunstig en sedert vorig jaar In verband met grote uitbreidingen in Rotterdam, Den Haag en Amster dam hebben wij plaatsingsmogelijkheden voor (vtI.) Uitstekende arbeidsvoorwaarden o.a. zomervakantie en So-llic-itaties op woensdag en donderdag van 17 tot 19 uur aan onderge noemd adres. In februari kondigde dc Shell aan dat deze schoorsteen zou worden ge bouwd In het kader van de strijd tegen de luchtvervuiling. De uitworp van de pijp is zodanig hoog dat de uitgestoten „luchtjes" naar zorgvuldig is be rekend de aarde niet meer kunnen bereiken, maar zich in de atmosfeer verdunnen. Als gevolg van diverse moeilijk heden o.a. van technische aard kon de bouw nog niet snel op gang komen. De voorbereiding vergde aan zienlijke tijd. De schoorsteen, die 25 andere gaat vervangen, betekent een „revolutie" op het Shell-terrein en het project van ongeveer 16 miljoen had veel voeten in de aarde. In september 1965 kon echter de toenmalige staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. H. Bartels, de eerste van ongeveer 200 palen slaan. De bouw verliep sedert- (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Ruw ijzer en steen zijn de sterke basismaterialen voor de scheppingen van de Rotter damse blocmsierkunstenaar A. Over- Toorde, waarmee hij op een interna tionaal concours in Gothenburg een tweede prijs behaalde. Scheepsmasten en kranen vormden de achtergrond voor enftcle takken orchideeën op een doek van enorme afmetingen (2.25 m. hoog en 0.80 m. breed). .Deltaworks" en „Shipping" noemde hij twee van dergelijke eoi- kjes die hij als vrije werkstukken produceerde. De heer Overvoorde (32), afgevaar digd door de Nederlandse afdeling van de organisatie „Interflora", was de enige deelnemer die met ijzer- en steenmaterialen werkte. De overige Moemsierkunstenaars hielden zich bij de traditionele mandjes en het boomschors. De Rotterdammer, gisteren terug gekeerd naar zijn dagelijks werkter rein de bloemenzaak van j Roosenschoon aan de Oudedijk begon reeds enkele jaren gele- j den te experimenteren met ruw ijzer I in bloemstukken. „Of die verkoop- baar zij'n? Niet in Kralingen. Maar dat hoeft ook 'niet. Ik maak ze hier voornamelijk voor de etalages." Hij doceert leerlingen op de vakschool voor bloemsierkunst en voerde ook hier het ruwe ijzer in, toen hij gezien had dat zijn voor beeld navolging vond. Hij zocht het daarna in ruwe steensoorten. „Ook dit wordt nu steeds meer gebruikt, ous ik ga wel iets anders zoeken", vertelt hij midden tussen de bloemen gezeten. Met Zweedse klompschoenen jjfo, iOont hij een leren voorschot dat rij op het vijfdaagse concours heeft odiMgen. Zijn collegiale concurren- ten Plaatsten er hun handtekening t'an Zweden heeft hij deze dagen met veel gezien. „Er waren twee werkdagen. Het programma was veel 1555 KARELV DOET AFSTAND VAN DE NEDERLANDEN. MAAR NIET VAN "VLEK", DIE KEIZERLIJKE JENEVER. We! wis en waarachtig was in dia lijd Vlak" er el. Van 1550 at wordt "Vlek" volgens heizelfde oude recept uit zuiver praan gestookt. Ook die extra zachte longe jenever "Vlekje". De goedkoopste van alle merkjenevers. 1C.25 per liter. i ANNO officiëler en strakker georganiseerd dan ik verwacht had, ontvangsten re cepties, alles moest worden afge werkt. Na de eerste dag, waarop twee werkstukken in opdracht moesten worden afgeleverd een bruidsboe ket en een vrij stuk, maar met een bepaald aantal bloemen van bepaalde soorten stond de Rotterdammer op een gadeelde vierde plaats met Zwitserland. De Zwitser won het tenslotte van hem met drie punten verschil. De heer Overvoorde is bijzonder in zijn nopjes met de tweede prijs, om dat dit hem een langgewenst boek opleverde: „Exotica", dat eigenlijk onmisbaar, maar vrij duur in aanschaf is. Het jaarlijkse concours voor bloemsierkunstenaars wordt jaarlijks door „Hlora" georganiseerd. Vooral om kontakt tussen de deelnemers uit de verschillende landen tot stand te brengen. „Ieder land heeft zo zijn eigen kenmerkende stijl bij het op maken van een bloemstuk", aldus de heer Overvoorde. „De bedoeling is dat we deze stijl eens goed bestude ren, om er ons voordeel mee te doen". ROTTERDAM Dinsdagochtend is het Duitse schip Kulmerland van de HAPAG, 6200 brt„ de Maashaven binnengelopen met broei in een con tainer, die 434 zakken gedroogde groente bevatte. Bij Thomsen's Havenbedrijf aan de Waalhaven n.z. is de container van boord gehaald en op de wal werd de zaak geblust, eerst met een straal lagedruk, later met twee stralen ho- gedruk. Uitgerukt waren eenheid 523, de G4 en de van een pomp voorziene 01, welke laatste echter geen dienst be hoefde te doen. Hoofdbrandmeester M. v.d. Blink had de leiding. De schade is niet bekend. voorjaar is de reus in volle lengte in het silhouet van „Perms" opgenomen. Men is nu bezig de eerste van ruim twintig z.g. fornuizen aan te sluiten op de schoorsteen, die de hoogste is van Europa en vermoedelijk ook de hoogste ter wereld. Dit technisch vrjj ingewikkelde proces gaat „voorzich tig", zoals men het bij dc Shell uit drukte, en langzaam. Moeilijkheden van bijzondere aard worden echter met verwacht. De rook, die men vanmorgen kon zien (de Sheli zet..: stoom) zal straks wel aan zienlijk dikker worden. En dan is het maar afwachten hoezeer de luchtvervuiling afneemt. Ook daarvan heeft men bij de Shell goede verwach tingen. Wel laat men dc oude schoorstenen rustig staan. Die kunnen ais reserve dienen als er ankementen aan de grote pijp zouden zijn. Bovendien zou het ook wel eens kunnen zijn dat slopen duurder is dan handhaven (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het bestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afdeling Vlaardingen en omstreken, heeft voor donderdagavond in gebouw Triangel een ledenvergadering uitgeschreven. Dan zal worden voorgesteld te freden uit de landelijke organisatie. Naar verwachting zal het voorstel worden aangenomen. Zoals bekend heeft voorzitter E. Boer reeds enige maanden geleden aangekondigd een tweede Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren te willen op richten. Oorzaak is het geruchtma kende conflict tussen de landelijke vereniging en de afdeling Vlaardin gen. Dit conflict wordt ook m het voorstel als motief genoemd. De sta tuten dienen te worden herzien, evenals die van het Vlaardingse Die rentehuis. COMPLETE INTERIEURVERZORGING MEUBELFABRIEK HOUTIMPORT (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS In de rij van gemeenten, die hun standpunt hebben bepaald ten aanzien van de gewenste structuur van Rij nmond, heeft nu ook Maas sluis zich gevoegd. Na' een urenlange discussie heeft de gemeenteraad zich dinsdag avond geschaard achter de in de nota van B. en W. uiteenge zette visie. Daaraan is heel wat gefilosofeer vooraf gegaan. Alle raadsleden zijn het er over eens dat de hele materie rond Rijnmond een moeilijke zaak is. „Wanneer mensen met mr. en dr. voor hun naam het niet begrijpen, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Verdacht van twintig insluipingen is dinsdag in een hotel aan de Heemraadssingel de 21- jarige los-werkman A. de V. aan gehouden. H(j heeft bekend uit wo ningen in de omgeving van de Plein- enkele duizenden guldens gestolen te hebben. Hy is in bewaring gesteld. Drie havenarbeiders, de 23-jarige T. S., de 34-jarige T. van V. en de 33-jarige F. van O. allen uit Den Bosch zijn dinsdag aangehouden ver dacht van diefstal van drie sabels, zes dolken en twee kapmessen van een haventerrein aan de Waalhaven. S. kon na een proces-verbaal naar huis, maar de beide anderen zijn ingesloten. Bij de aanhouding van drie Rotter dammers op verdenking van diefstal uit automaten aan de Delftweg en de Emmastraat vond de politie twee vaten bier mei- vijftig liter inhoud, die van een vrachtwagen ontvreemd bleken te zijn. De gearresteerden zijn de twintig jarige pijpfitter B. A. W„ de 26-jarige kleermaker C. S. en de achttienjarige magazijnbediende D. F. Zij zijn in be waring gesteld. Uit een apotheek aan de Oudedijk wordt sinds dinsdag een bedrag van 300 vermist. Kasten en laden waren opengebroken en doorzocht. Ruim 2000 was de buit in de Pharmaceu- tische groothandel in het Groothandels- gebouw. Ook hier was het meubilair opengebroken en de kasten waren doorzocht. ROTTERDAM Met de verbouwing van het modemagazijn Peek en Clop penburg heeft dat gedeelte van de Hoogstraat, waar ook Vroom en Dreesmann en Lampe eerder ver bouwingen uitvoerden, een verjongd uiterlijk gekregen. Ook bij Peek en Cloppenburg hebben de eilandetala ges plaats gemaakt voor een geheel gesloten etalagefront. Beide ingangen bevinden zich nu aan de Hoogstraat. Het interieur dat een complete meta morfose onderging, is geënt op de Rotterdamse havens. Temidden van scheepsdecoraties heeft wethouder J. Worst vanmorgen het winkelpand heropend door een forse scheepsbel' te luiden. ■Wethouder Worst zei groot succes '1 1 ROTTERDAM De leden van de Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel de NBV, werkzaam op de sleepboten in het haven- en stads- sleepbootbedrijf te Rotterdam, heb ben het bestuur van hun bond op dracht gegeven geen cao af te sluiten. De cao, waarover na langdurige besprekingen tussen delegaties van werkgevers en werknemers overeen stemming was bereikt, zou moeten gelden met terugwerkende kracht vanaf 1 april 1968. Deze beslissing is het resultaat van een referendum on der de betreffende leden. Het hoofdbestuur van de NBV be treurt de beslissing, maar toont er wel begrip voor. De negatieve uitslag van de stemming is vooral beïnvloed door de bemanningsregelinig voor de grote havensleepboten. De werkge vers willen de bemanningssterkte van deze sleepboten onder bepaalde voor waarden herzien. Wel twijfelt het hoofdbestuur er aan of de interne voorlichting van werkgeverszijde over het gehele vraagstuk van de voortschrijdende technificatie in deze bedrijfstak wel aan de redelijke eisen voldoet. In de bond beraadt men zich nu intern in de leiding en met de be treffende leden over nieuw te nemen stappen. POORTUGAAL In de Gereformeerde Kerk wordt zondag 6 oktober de nieuwe Psalmberijming in -gebruik genomen. Boekjes m tweeërlei uitvoering en prijs, zullen te koop zijn Jn het verentgingsge- Douw De Haven op zaterdag 21 september van J 4 uur en zaterdag 28 september van 3-4 uur. te verwachten voor de winkel van Peek en Cloppenburg, die onmiddel lijk aansluit bij het Beursplein. „Het Beursplein zal in de toekomst een rol van grote betekenis gaan spelen als het doortrekken van de metro naar Rotterdam-oost is gerealiseerd. Er zullen hier twee uitgangen gebouwd worden: één voor de noord-zuid- en één voor de oost-west-verbinding", aldus de wethouder. De familievennootschap telt nu twintig vestigingen in ons land, waar van die in Rotterdam de grootste is. Verwacht wordt dat in de komende jaren nog vijf nieuwe vestigingen zul len worden gebouwd. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Tien getuigen, voor het merendeel woonwagenbewo ners, kregen dinsdag van rechtbank president mr. A. R. Jolles te horen, dat zij voor niets gekomen waren. De zaak, waarin zij hun getuigenis moesten afleggen, was namelijk tot woensdag 9 oktober aangehouden, omdat een van de drie verdachten, de negentienjarige koopman J. van E. zonder bijstand van een advokaat voor het hekje stond. Het grote aantal getuigen, ken merkte de verwardheid van de zaak, die een uitgevochten vete betrof tus sen woonwagenbewoners in de omge ving van Voorhurg. Hoofdverdachte was de dertigjarige koopman J. van W., die op die bewuste 9 juli een man zou hebben doodgeschoten. Hem was primair doodslag ten laste gelegd. De koopman Van E. zou zich moe ten verantwoorden voor medeplich tigheid, daar hij Van W. aan een pistool had geholpen. Voor de recht bank bleek dinsdag echter dat er na enig geharrewar met eerst een toege wezen en later een zelf gevraagde advokaat, tenslotte Van E, helemaal zonder raadsman zat. Door geldgebrek zou de vader van Van E. de raadsman afgezegd heb ben, terwijl deze jonge verdachte, ge zien zijn twijfelachtig inkomen, zo een advokaat van de rechtbank toe gewezen kon krijgen. De rechtbank besloot na enige beraad de zaak pas voort te zetten, wanneer Van E. een verdediger achter zich had staan. Op woensdag 9 oktober zal het drama in het woonwagenkamp op nieuw mondeling geconstrueerd worden. Met drie verdachten, tien getuigen en een tot de laatste plaats bezette publieke tribune. wat moet ik er dan over zeggen", aldus de heer Slagboom (soe.). De heer D. Pons (chu) zei dat de nota op een juiste en duidelijke wijze het kernpunt heeft geraakt. De leden van de Rijnmondraad zijn indertijd rechtstreeks gekozen met als gevolg, dat niet alle gemeenten zijn verte genwoordigd. Maassluis wil dit ver anderen door 54 rechtstreeks gekozen en 27 door en uit gemeenteraden be noemde leden. „Een goed uitgangspunt", zei de heer Pons. „De inspraak van alle ge meenten in Rijnmond is noodzake lijk. We moeten naar een regionaal orgaan dat het volste vertrouwen ge niet en waarin de vertegenwoordi gers bereid zijn het gemeentebelang ondergeschikt te maken aan het be lang van de regio." Over de benoeming van een nieu we voorzitter zei hij: „Een bui tenstaander die benoemd wordt na de nodige politieke touwtrekkerij, dat aahten wij niet juist. De voorzitter dient uit en'- door de leden van het nieuwe orgaan te worden gekozen." De heer P. Westerhof (ar) had geen bezwaar tegen meer inspraak van de gemeenten in Rijnmond, maar hij verwacht er geen wonderen van. „Rijnmond is niet helemaal, maar wel voor een groot deel mislukt. Mr. Marijnen zal er niet over hebben wakker gelegen of hij zijn benoeming als burgemeester van Den Haag zou aanvaarden." Drs. R. G. Deibei (kath.) gelooft niet in meer inspraak van de ge meenten in Rijnmond. Men iaat zich leiden door de angst, een slechte raadgever. Alsof de inspraak van de gemeenten alle wonden zal helen. „Wat verwacht men? Eén stem of 23 verschillende stemmen?" Hij meent dat er wel andere en efficiëntere wegen zijn om de stem van de gemeenten te laten horen. Het katholieke raadslid wilde blijven vasthouden aan de rechtstreekse ver kiezingen. De heer A. Ouwenbroek (lib.) zag meer in het kiezen door de burgerij van 57 leden uit de gemeenteraden en nog eens 23 leden door en uit de gemeenteraden, maar zodanig dat Rotterdam voor 45 procent vertegen woordigd zal zijn. Hij diende een motie in, maar deze werd niet vol doende gesteund. Burgemeester W. J. D. van Dijck zei dat de Rijnmondraad een zaak is van politieke figuren, van wie som migen nooit in Zwartewaal zijn ge weest of weten waar nu precies Rijsoord ligt. Vandaar het voorstel meer inspraak van de gemeenten te krijgen. Een ding is hem wel duide lijk geworden, dat het instituut Rijn mond toch bij alle gemeenten instem ming heeft. „De inspraak van de gemeenten is noodzakelijk. De tientallen bij de Verenigde Naties aangesloten landen mogen allemaal hun zegje zeggen, maar drie of vier landen maken de dienst uil. Zo moeten we het in de Rijnmond ook maar zien", zei hij. De WD en KVP stemden tegen de eerste conclusie van de nota, waarin wordt gesproken over de inspraak van de gemeenten in het beleid van Rijnmond. De andere twee conclusies (uitbreiding van de bevoegdheden en een nieuw financieel statuut) werden met algemene stemmen aanvaard. XJET gaat weer eens over koren. En ik begin met een noodkreet. Van het wijkkoor der hervormde wijkgemeente „Bethlehem". Wegens verhuizing van enkele leden is dit Rotterdamse koor (werkend in het z.g. Nieuwe Noorden, zoals ik het ïnaar noem) in een kritiek stadium gekomen. U 'begrijpt het al, er zijn leden nodig. „Wij hebben met elkaar afgespro ken dat, als er vóór 24 september geen ieden (het gaat vooral om he ren) bijgekomen zijn, wij genood zaakt zijn het koor op te heffen." Deze tragische mededeling doet mij mevrouw G. E. Gaykema-van Dor drecht, Balkenstraat 19b secretares se van het wijkkoor. Dit koor bestaat 14 jaar en. „we zouden het allemaal erg ver drietig vinden als dat (de opheffing dus - JK) inderdaad gebeuren moet, want er is een ware - vriendschapsband ontstaan in de loop der jaren. Het doel van ons koor is het zingen op wij ka vonden, in bejaardentehuizen, ziekenhuizen e.d.", aldus nog steeds de secretares se. Het wijkkoor van „Bethlehem" repeteert elke dinsdagavond van 20.15 tot 22 uur in een der zalen van de Opstandingskerk, Lisplein. Nieu we leden kunnen zich opgeven bij: voorzitter ds. C. A. Korevaar, Berg weg 231b, tel. 283184 of dirigent Ph. L. M. Verloo, Bloemmersdijkselaan 9b, tel. 240273. Maar graag vóór 24 september! Daarmee heb ik mijn goede woordje gedaan, zoals me vrouw Gaykema vroeg. Hopelijk komt er steun. Andersja, ik zou haast zeggen: dan moeten er maar een paar koren fuseren. Kijk maar eens naar her bedrijfsleven hoe ze het daar (moeten) doen. Maar dat kan ik natuurlijk makkelijker zeg gen dan dat die koren het gaan doen TfEN bedankje gekregen van mevrouw Wemer-Namink van het bejaardenkoor Delfshaven. Ze schrijft dat het goed gaat met het koor. Jan Krant vindt het prettig eens iets terug 'te horen als hij er gens aandacht aan besteed heeft. Ook maakt mevrouw Wemer me erop attent dat men zaterdags voor half geld in de diergaarde kan. Het kan makkelijk zijn dat te weten en of ik het ook wist? Nou, ik had er niet bij stil gestaan, ik kom er ook niet elk ogenblik. Mijn collega, die veel over de „Dieren in Blij dorp" schrijft veel vaker, maar dan. mag hij er voor niets in. Nu ik toch zo aan het „medede len" ben: De aktie ten bate van het gezin-Den Heijer gaat zo langzamer hand aflopen. Ik waarschuw u maar even voor het geval u nog iets van plan was te geven. Hoeveel er bij een is op dit ogenblik weet ik niet, dat vertel ik wel weer een keer. Nog tot het einde van. de. maand kunt u terecht op giro 39839 van „De Rot terdammer", met -.vermelding „voor gezin Den Heijer". T^EN bekend drukwerkje is -in een nieuw gewaad gestoken. Ik bedoel „Rotterdam in klein bestek", uitgave van het gemeentelijk bureau Voorlichting -en Publiciteit Een fol der, luchtig gehouden, beknopt van tekst en met fraaie foto's, die echt „in een notedop" veel vertelt over Rotterdams historie en heden, en- over zijn bezïens- en belevenswaar- digheden. Iets van de omslag Iaat ik u zien, aangezien we nog geen krant in kleurendruk maken is het maar een benadering. Waarom er een tweede druk van is verschenen? De gege vens moesten worden aangepast aan de actualiteit. Daarbij werden enke le foto's vervangen door recente op namen en de omslag werd ver nieuwd. Er staat nu bijvoorbeeld in dat Rotterdam in het Leuvehavencom- plex een Wereldhandelscentrum wil bouwen. „Dit voor Nederlandse be grippen zeer hoge gebouw zal die nen ter ondersteuning van internati onale handelsaktiviteiten". En dat vindt Jan Krant mooi gezegd, in zo'n enkele zin. Met een foto van de Leuvehaven (die we straks gaan be graven. natuurlijk. En wist u dat Rotterdam een op pervlakte van ruim 20.900 hektare heeft? Met ruim 700,000 inwoners? Ja, het is geen 730.000 meer, de Maasstad loopt hard terug als ik het wel heb is het nu nog 710.000, maar ik heb er al lang geen officiële mededelingen meer over gele zen „Rotterdam is de grote broer te midden van 23 gemeenten. Deze vormen het gebied van het openhaar lichaam Rijnmond. Rijnmond heeft een oppervlakte van 65.000 hektare. Het aantal inwoners is ruim 1.050.000, van wie ongeveer 445.000 werknemers zijn", aldus het boekje. Dan hebt u, behalve een indruk van dit boekje er ook een van de ver houdingen tussen Rotterdam en Rijn mond.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1