Voor Hoek-Harwich „nieuwe Koningin Juliananieuwe veerboot Mij. Zeeland Drie maanden na plan Koningin stelt nieuwe veerboot in gebruik Burg. J. Bakker vraagt ontslag Negen gewonden bij botsing Europoort Honderd jaar grafische bond in Rotterdam Diefjes schrokken van buit Sf* Kunstmatig zeewier in strijd tegen stromingen MET DOORRIJDEN VAN LINT Dodelijk ongeluk op parkeerplaats St. Joris Doele biedt nog ruimte Automobilist (21) beroofd Auto in de flank gegrepen Lidmaatschap vakorganisatie is verplicht Nog veel werk voor „In de Rechte Straat"' SHELL-PRODUKT VAN POLYPROPEEN Jacht kost 3 miljoen Reparatiewerf op Aruba BOLIVIA GAAT VAREN I 1 Buspassagiers gewond na krachtig remmen Ziekenhuizen kregen fruit van proeftuin Vadem verdwijnt van zeekaarten fill beduidend goedkoper Pagina 4 2A MAANDAG 14 OKTOBER 1968 r (Van onze scheepvaart redacteur) ROTTERDAM Drie maan den later dan het plan was (aLs gevolg van een brand tijdens de afbouw) heeft de Stoom vaart Mij. Zeeland vandaag het passagiers- en autoveer schip Koningin Juliana in ge bruik genomen. Samen met het zusterschip St. George van de Britse Spoorwegen gaat de Koningin Julinana de dienst „nieuwe stijl" Hoek van Hol land-Harwich varen. Nieuive fase nubeduidend goedkoper VAN polypropeen heeft de Shell een soort „zeewier" ontwikkeld dat wordt gebruikt om te voorkomen dat de zeebodem, kusten en oevers door stromingen worden aangetast. In het Shell Plastics Laboratorium Delft is dit polypropeen met een zeer laag soortelijk gewicht vervaardigd. Het wordt in de vorm van strippen „ver ankerd". m M Weutv S EU ursus Si 3 l*8| ikena t; Otter- p3 •ERN Ho3 Eventjes Uw duster "aanschie- W* en Uw nieuws Japon of pullover blijft beschermd bij elk huishoudelijk karweitje. Kwieke huishouddusrar, van een zware kwaliteit tricot-nylon. Een royaal model duster, oog. 100 cm lang, met reverkraag en in kleurig fantasie dessin be- drukt- U koopt 'm nu voor nog gMei zH gulden. nylon iel pe tw en ,T. w .15 en an m 27 Morgenvroeg om 9 uur begint de partij-verkoop van deze tricot* wtea dutten In kleurig fantasie ctesin, maten 40t/m 50 voor- Ook maa:nfrtmor9*n op*» (Hért tel. cf xhrift brei «V+SJKTV* v* t CV -JV —J"!"»* wy »5<,vV ï- (Van onze schccpvaartrcdakteur) ROTTERDAM Met het doorrij den van een lint dat gespannen was voor het autodek heeft dc Koningin vanmorgen, maandag, officieel ds nkawe veerboot Koningin Juliana van de Stoomvaart MIJ. Zeeland in gebruik gesteld. Na een bezichtiging vm het schip, bleef de Koningin tot vier uur vanmiddag aan boord. Het srWp maakte een korte trip op zee en teer toen naar Rotterdam. Voor Hoek van Holland (vanwaar Koningin Juliana de dienst naar Harwich gaat onderhouden) was de ®gebruiks telling van het schip een jpote dag. De Koningin maakte voor bet aan boord gaan een korte rondrit door „Rotterdam aan zee", waarna ze «ij het parkeerterrein aan de kade werd verwelkomd door 1100 school kinderen uit De Hoek Namens hen ®öden de 6-jange Sylvia Fonteyn en de evenoude Philip Honcoop haar bloemen aan. Na het doorrijden van het lint we*d de Koningin op het autodek verwelkomd door een aantal autorl- teiten en vertegenwoordigers van de maatschappij. Hierna kreeg ze namens het West- AMSTERDAM De 50-jarige me vrouw M. Nelen-Koenders uit Am sterdam is zondagavond op een par keerplaats op het Raamplem bekneld IKraakt tussen een door haar man be erde auto eneen geparkeerde wa gen De vrouw is in het ziekenhuis overleden. Het ongeluk gebeurde terwijl de neer Nelen (54) me tde wagen m?~ ueuvreerde om de parkeerplaats te verlaten. By het achteruitrijden "Onoot, aldus ziin verklaring, zijn voet van het rempedaal met het ge volg dat zijn vrouw, die juist achter J1® auto omliep, tegen het andere voertuig werd gedrukt. 1Jruivenprinses Wilma Jansen oogstfee Cornelia, van Schie en bloemenfee Ineke Scholters be groeten in Hoek van Holland koningin Juliana namens het Westland aan boord van de nieu we veerboot Koningin Juliana van de Stoomvaart Mij. Zeeland. land een fruitmand van druiveoprin- ses Wilma Jansen, oogstfee Cornelia van Schie en bloemenfee Ineke Scholters. Na de rondgang vertrok de veer boot om halfeen naar zee. De Konin gin bevond zich op dat moment op de brug. Tijdens de lunch die hierna werd geserveerd, bood dr, ix. Th. P. Tromp, regeringscommissaris en voor zitter van de raad van commissaris sen van de rederij, de Koningin een klok aan die afkomstig is van het inmiddels uit de vaart genomen schip Prinses Beatrix van de Mij. Zeeland. (Van onze verslaggeefster) SCHIEDAM Als voorlopige acti viteiten in het clubhuis „St Joris Doele" staat het volgende op stapel: dl.: 16.30-17.30 V- jongensclub (10-12 jaar); woensdag 13.30 - ?,5.00 meisjes en jongens (5-10 jaar) en 16 30 - 17.30 meisjes en jongens (10-12 jaar); vrij dag 16.30 - 17.30 meisjes en jongens (10-12 jaar); zaterdag 14.00 - 17.00 ou ders, meisjes en jongens. In de herfstvakantie wordt m het clubhuis een zeskamp gehouden, met de leden van „Ons Buurthuis" uit Haarlem. Inzet de wisselbeker. Het wachten in de St. Joris Doele is op de aanstelling van een ervaren clubhuisleider. Het gebouw zelf leent zich uitstekend voor allerlei activitei ten. Op de immense zolder, oefende voorheen de politie op de judoniat. Nu is deze ruimte ongebruikt. Beide schepen zijn ingericht voor het vervoer van 1200 passagiers in de dag- en 750 in de nachtdienst cn te vens voor 209 personenauto's (of een combinatie met vrachtwagens). Deze voertuigen komen binnen vla een kiep in het achterschip en veriaten: de schepen via een klep in het voorschip. Donderdag maakt de Koningin Ju liana de eerste reis naar Harwich. Tot 8 november varen beide schepen uitsluitend in de nachtdienst, daarna zal elk van hen één rondreis per et maal maken. De Koningin Juliana zal dan &tn 11.30 uur uit De Hoek en om 22 uur uit Harwich vertrekken, de St. George om 12 uur van Harwich en om 23.15 uur van Hoek van Holland. In de zomer zal het vaarschema worden versterkt met de Koningin Wilhelmina en de Avaion, schepen die enkele jaren oud zijn en niet van het rij-op/nj-af-type zijn. Met de indienststelling van de nieuwe veerboot gaat de Mij. Zeeland een geheel nieuwe fase in het bijna 100-jarig bestaan in. De rederij werd in 1875 opgericht, nadat de spoorweg verbinding tussen Venlo en Viissin- gen tot stand was gekomen met het doel het passagiers- en goederenver keer tussen het continent en Enge land onder Nederlandse vlag te be vorderen. In deze moeilijke aanloopperiode kreeg de maatschappij morele en fi nanciële steun van Prins Hendrik, de broer van Koning Willem III. De re derij had altijd een nauwe band met het vorstenhuis en kreeg daardoor het privilege haar schepen naar leden van het Koninklijk Huis te mogen noemen. Voor de Tweede Wereldoorlog wer den de diensten onderhouden van Vüssingen, eerst naar Queensbo- rough, daarna naar Folkestone en sinds 1927 naar Harwich. Na de oor log werd Hoek van Holland de thuishaven. Sedert 40 jaar werkt de Mij. Zeeland samen met de Britse Spoorwegen op dit trajelct. De Koningin Juliana is gebouwd bij Caïnmell Laird in Birkenhead (Engeland). Aan boord bevinden zich 243 hutten voor één tot vier personen, verdeeld m twee klassen. Verder ui teraard een restaurant, een zelfbedie ningsrestaurant, een lounge, een rooksalon enz. De dienstsnelheid zal 21 mijl per uur bedragen. Daarvoor zorgen twee dieselmotoren van elk bijna 5000 pk. De Koningin Jukana is ruim 130 me ter lang en bijna 20 meter breed. De bruto tonnage bedraagt 6.682 ton. (Van onze correspondent BLEI WIJK De heer J. Bakker zal om gezonrheidsredenen bij de Kroon ontslag aanvragen als burge meester van Bleiswijk- Wethouder C. J. Biemond bevestigde dit vrijdag avond op een ledervergadering van de plaatselijke a.r. kiesvereniging. De heer Bakker is 69 jaar en is sinds 1948 burgemeester van Bleiswijk. VLAARD1NGEN Een onbekend gebleven man van ongeveer 25 jaar heeft vannacht op rijksweg 20 een automobilist met -wie hij was mee gelift, neergeslagen en beroofd. Het slachtoffer is de 21-jarige R. N. uit 's-Gravenzande. Hij had de lifter bij het Schiedam- se zwembad Groenoord meegenomen m de richting van Maassluis. Onder de gemeente Vlaardingen vroeg de lifter aan de automabilist of hij even wilde stoppen. De bestuurder vol deed aan dit verzoek, waarna de lif ter hem neersloeg. Toen hij weer bij zijn positieven kwam, bleek hij van 130 gulden te zijn beroofd en lag een koffer half leeggeplunderd in de berm langs de weg. Het slachtoffer kon de politie als signalement van de dader opgeven: ongeveer 1.85 meter lang, mager postuur, spits gezicht en vermoede lijk donkerblond haar. Hij sprak be schaafd en was gekleed in een groe ne loden jas. ROTTERDAM Met een feeste lijke receptie in het Groothandelsge- bouw vierde de afdeling Rotterdam van de Algemene Nederlandse Gra fische Bond zaterdagmiddag zijn honderdste verjaardag, twee jaren dus nadat de ANGB als landelijke organisatie zijn eeuwfeest heeft ge had, Het waren voornamelijk de letter zetters en boekdrukkers die honderd jaar geleden zich in een vakvereniging organiseerden. Dat begon al eerder, in 1849 was er een typografenvrjen- denkring „Door Costers Fakkel Voor gelicht". Acht jaar later kwam er de typografenvereniging „Hoe Schoon is het Broeders Verenigd te Zien". De bedoeling dezer verenigingen was on derlinge bijstand bij ziekte of nood en bevordering van de vakstudie. VLAARDINGEN Twee jongens van veertien jaar kwamen zondagavond in het politiebureau met een wonderlijk verhaal over een handtasje dat ze hadden gevonden m de vijver langs de Schiedamsedijk In het damestasje zateen een bedrag van ƒ14,20, dne gouden ringen, drie gouden armbanden, een parelsnoer, een zuveren hanger en een spaarbankboekje met ƒ1800. Toen de politie r.aar meer bijzonderheden vroeg over deze belangrijke vondst bleek het verhaal van de jongens niet helemaal te kloppen. Zij gaven iater toe het tasje te hebben ge stolen uit een op de Schiedamseweg geparkeerd staande auto. De twee jongens waren zo geschrokken van het hoge bedrag en de dure sieraden, dat aj niets beters wisten te doen dan het tasje naar de politie te brengen. En in 1868 sloot een groep Rotier dammers zich aan bij de toenmalige Algemene Nederlandse Typografen bond, waaruit later de ANGB zou groeien. In 1913 trad deze bond toe tot het NW. Sedert 1914 is het tech nische personeel van de grafische be drijven volgens de cao verplicht tot het lidmaatschap van een vakvereni ging. De ANGB dateert van na de laatste oorlog. Want toen sloten de Algeme ne Nederlandse Typografenbond, de Nederlandse Vereniging van Chefs in de Grafische bedrijven, de Neder landse Litho-, Foto- en Chemigrafen- bond en de Nederlandse Grafische Bond zich aaneen tot de ANGB, die tezamen met de christelijke en r.k. grafische bonden de erkende vakor ganisatie in de grafische bedrijfstak is. ROTTERDAM De bestuurder van bus 66 moest zondag op de Slinge plotseling remmen. Enkele in zittenden raakten licht gewond. De gewonden zijn de 77-jarige A, Dek ker uit Dordrecht (ter plaatse be handeld), de 86-jarige W. van Kat wijk uit de Gerard Scholtenstraat en de 58-jarige mevrouw M. van Gurp uit de C. D. Tuinenburgstraat, Bei den moesten met lichte verwondin gen naar het Zuiderziekenhuis wor den vervoerd. De 48-jarige H. Vink uit Slikker veer is zondagavond bij het instap pen in een autobus op de Henegou werlaan gevallen. De man is met een hoofdwond naar het Dijkzigtzieken- huis vervoerd. ROZENBURG Negen gewonden zijn vanmorgen tijdens de ver- keerspits na een autobotsing op de kruising Moeselweg - Staaldiepsedijk met drie ziekenauto's naar het Dijk- seigtriekenhuis in Rotterdam ver voerd. Het ongeluk gebeurd* toen een uit Het ongeluk gebeurde toen een uit Rotterdam komende personenauto bij de kruising links af wilde slaan, maar geen acht gaf op een uit de richting Oostvoome naderende Peu geot Bij het oversteken van de rij baan werd de Rotterdamse auto in de flank gegrepen en naar de kant van de weg geslagen. Tijdens deze ma noeuvre werden twee inzittenden uit de auto geslingerd. De gewonden van de gegrepen auto zijn alle werknemers van een onder- ROTTERDAM In conferentie oord „De Tempel" heeft de stichting „In de Rechte Straat" zaterdagmid dag een conferentie gehouden waarop de activiteiten van de stichting zijn besproken. Ds. J. A. Hamers, vrij-evangelisch predikant tut Wormerveer, vertelde als voorzitter van „In de Rechte Straat" iets over de begeleiding van ex-priesters die protestant willen worden en die worden opgevangen op de Wartburg te Velp waar ds. H. J. Hegger, zelf ex-priester, de leiding heeft. De ex-priesters komen uit vele lan den, vooral uit Spanje en Italië, en het is voor de buitenlanders vaak moeilijk zich aan te passen aan een taak in de maatschappij. Velen van hen willen predikant of zendeling in eigen land worden, maar alleen zij die werkelijk roepingsbesef hebben, kunnen worden geholpen. -Moeilijk is voor velen ook de kerk-, keuze in het verdeelde protestan tisme in. Nederland. Voor de stichting is een geweldig terrein geopend in Italië, waar tweeduizend ex-priesters vaak m zeer armelijke omstandighe den leven. Ds. Hamera wees op de moeilijkhe den die de nieuwe in sommige op zichten zeer vrijzinnige theologie in de r.k. kerk voor vele geestelijken met zich meebrengt. Aan In de Rechte Straat de taak om voor bijbelgetrouwe christenen dat te rijn wat Petrus zegt: wees nuchter. Zo besloot ds. Hamers rijn toelichting. aannemer van de Nederlandse Heide Maatschappij. Hun namen rijn A. Boman, H. van Beek, C. Biesheuvel, Van der Valk, Van Veen en Van Her wijnen. De drie gewonden van de andere auto zijn de Rozenburgers H. N. N. van den Berg, T. J. L. Rademaker en J. N. B. Havermans, alle in dienst bil de Gulf. In verband met de verbreding van de Europaweg wordt al het verkeer over de smlale Moeselweg geleid. De rijkspolitie van Rozenburg raadt de weggebruikers aan hun snelheden aan deze tijdelijk wat moeilijke situ atie aan te passen. (Van onze verslaggeefster) SCHIEDAM Ook dit najaar le verde de proeftuin van het volkstui nencomplex „Vijfsluizen" weer een hoeveelheid peren (Ducenne de Com- mis) en appels (Lobo) op. Deze tuin wordt beheerd door de heer Pluijm in samenwerking met de heer Bergsma, Rijkstuinbouwconsulent. Vijdagmorgen bracht de heer Pluijm een flinke hoeveelheid fruit naar het Gemeenteziekenhuis en de Dr- Noletstichting, voor verdeling on der de zieken. Al staan op Uw 'ijstjë de bood schappen voor da kinderen en het huishouden bovenaan toch moet U deze kans benutten. Morgen houden wij «en bijzon dere aanbieding Lycra.stretch beha's. U heeft een keuze uit diverse modellen. Prachtige beha's in prima pas vorm, met 3/4 voorgevormde cups en afneembare schouder- bandjes. Met luxe kant-garnering op tie cups. Nu voor nu gulden. Morgenvroeg om 9 utirbegintd». verkoop van deze beha's van een prima kwaliteit Lycra rtratch, mat 3/4 voorgevormde eups, beugel en afneembare schouder- bandjes, A cup (maat 32 t/m 38) in wit en B cup (maat 32 tlm 381 in wit, bleu, rose en marine voor Ookmamdêgmcfsenopm GUq Ui of xhrift bm. Het laboratorium heeft hierbij voortgebouwd op een Deens patent om synthetische bandjes, garens e.d, met een soortelijk gewicht kleiner dan 1,0 te gebruiken als kunstmatig zeewier. Het plastic zeewier is bovendien van belang omdat het de mogelijk heid heeft om te voorkomen dat ha vens en vaargeulen dichtslibben, dat dijken of sluizen door stromingen worden ondergraven en dat onder zeese leidingen van een bescher mende zandlaag worden beroofd. Een economisch belang van deze ontwikkeling is dat plastic zeewier goedkoper is en gemakkelijker is aan te brengen dan. omvangrijke en dure werken zoals strekdammen en zinkstokken die tot nu toe de stro mingen moeten corrigeren en erosie tegengaan. Een ander voordeel is dat voor de produktie van geschuimd polypro peen zeewier minder grondstof no dig is dan voor ander synthetisch zeewier, waardoor de toepassing nog economischer wordt. Het door het laboratorium ont wikkelde geschuimd polypropeen zeewier heeft door het lage soorte lijk gewicht een groter drijvend vermogen. De plastic strippen heb ben daardoor meer neiging om in het water rechtop te blijven staan, ook indien zij door aanhechting van vaste deeltjes uit het water worden verzwaard. De stroom gaat over de toppen van de strippen. De in deze stroom meegevoerde harde bestand delen zoals zand bezinken tussen de strippen, zodat zich op de bodem een laag aanslibsel vormt Octrooi is aangevraagd op de ont wikkelde methode om het leggen van het kunstmatige zeewier en het op de bodem verankeren ervan, te vergemakkelijken. Dit gebeurt door gebruik te maken van een soort ge weven gordijnen, waarvan de man-, chetten worden gevuld met steen, grint of stalen staven. Deze methode stelt de verankering in staat zich aan het bodemprofiel aan te passen, waardoor de kans op erosie onder de verankering, als gevolg van duikstromen, wordt verminderd. Een aantal kleine proeven zijn en worden gedaan op verschillende punten langs de Nederlandse kust, o.a. in de Waddenzee, waarbij de methoden van leggen en verankeren in de allereerste plaats onderwerp van onderzoek zijn. Deze proeven hebben reeds aange toond dat hoopgevende resultaten ■worden verkregen. Deze uitkomst kan er toe leiden dat polypropeen zeewier in de toekomst voor wa terstaatkundige wexjken een belang rijke rol zal spelen. Het project is overigens nog geheel in het experi mentele stadium. "|?NGELAND gaat breken met de J-J vadem, de traditionele zeediep- temaat van 1,8 meter of zes voet De vadem zal verdwijnen van de Britse Admiraliteitskaarten, die ook bij on ze marine en koopvaardij in het al gemeen worden gebruikt in interna tionale wateren. Voortaan zullen diepten en hoog ten op elke nieuwe zeekaart van de Engelse marine worden aangegeven in meters. Deze wijziging houdt ver band met de invoering van het deci male stelsel in het Verenigd Ko ninkrijk. De Engelse zeekaarten zijn verre weg de meest gebruikte ter wereld. Vorig jaar werden er ongeveer twee miljoen verkocht TI/TEER dan drie miljoen gulden kost het dubbelschroefs motor jacht dat de Jacht- en Scheepswerf C. van Lent en Zoon in De Kaag gaat bouwen voor een Amerikaan. Het 37 meter lange schip wordt een van de grootste motorjachten dat ooit in Nederland is gebouwd. Het stalen jacht moet eind vol gend jaar gereed zijn; het zal op eigen kracht naar Amerika varen. Het schip wordt door acht beman ningsleden gevaren. Naast de accom modatie voor de eigenaar komen er drie twee-persoonshutten aan boord. Twee motoren van elk bijna 1009 pk zullen het jacht een snelheid van 17 mijl per uur geven. AP het eiland Aruba bomt - waarschijnlijk een scheepsrepa- ratiewerf. Twee vertegenwoordigers van het eilandgebied hebben daar toe onlangs besprekingen gevoerd met het Griekse scheepsbouwbedrijf Seka, die het dok zou willen bou wen. De werf zou moeten komen bij -de haven Parkadera, ter hoogte van het rif. Het kanaal binnen het rif zal gedeeltelijk moeten worden uitge baggerd, de kademuur zal moeten worden verlengd, er zal een repara tiekade moeten worden gebouwd en een flink terrein zal bouwrijp moe ten worden gemaakt. De he pzet vergt naar voorlopi ge bsre. tngen een investering van ongeveer 100 miljoen Nederlandse guldens. Het bedrag zou moeten worden gefinancierd uit het ontwik kelingsfonds. TPgr^ s&f» I 'I (i.1„an-aJ V« «i ssswesf»» t~É>U AVER enige tijd verschijnt er een nieuwe maritieme vlag op de wereldzeeën. Het is die van Boli via, een land in Zuid-Amerika dat niet aan zee grenst. De overzeese handel van Bolivia wordt tot nu toe door schepen van andere landen verzorgd. Volgens berichten uit Bolivia zul len drie Nederlandse schepen wor den gekocht door Transmaritima Boliviana S.A., een rederij die voor 51 procent staatseigendom is. De vrachtschepen zullen een tweewekelijkse dienst gaan varen tossen havens aan de Zuidameri- kaanse westkust en havens in de Golf van Mexico. Lading naar en van Bolivia zal worden afgewikkeld via de havens Anca en Antofagasta in Chili en Matarani in Peru. De Boliviaanse uitvoer omvat vooral tin, lood en enige andere ertsen. De invoer per schip zal voor al betrekking hebben op levensmid delen en verbrulks artikelen.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1