Garage-Boxen l De nieuwe 25 ROXY SPECIAL w 25 sigaretten, f 1.50 Wonderbaa rlijke 25 Grieken op Hallstein: Europa is in het slop geraakt redding Oceaan Roofoverval in de lucht Koozemond kritiseert havenoverlegorgaan Tweed is troef (iefvfMs Vrijdagavond UW koopavond AGRARISCH-SOCIAAL VOORLICHTER VLOTTE TYPISTE II Auto te water: brandweer redt inzittenden NOODSEINEN GINGEN VERLOREN, MAAR ER KWAM ONVERWACHTE HULP Onlusten door Israëliërs veroorzaakt? Vier jaar voor ontucht en moordpoging Gecommitteerde Rijmnondraad Loodsen spannen kort geding aan tegen officieren ïSSi® 1 Te koop in Oud-Beijerland r F W •- Een nieuwe sigaret met een eigen i|| smaak. Stuk voor stuk van ongekend kaliber. In knalgoed pakje. Gevogelte voortaan per gewicht verkocht VOLLE MAAN EEMLAND Koning Hoessein Geen alternatief OE ROTTERDAMMER Pagina 2A DONDERDAG 7 NOVEMREp Tweed ruit met gecapitonneerde voering, knoopceintuur en steekzakken. 38-46 f» i 89.- Sportieve pied de coq tweed- mantel in diverse modetinten. 38-44 f. 1 59.- Het Bestuur van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond roept sollcitanten op voor de funktie van Deze funktionaris zal worden belast met de lei ding van de agrarisch-sociale voorlichting van de Ned. C.B.T.B. In deze funktie za! hij de inhoud van de agra risch-sociale voorlichting mede bepalen, de coördinatie verzorgen tussen de agrarisch-sociale voorlichtingsdiensten van de gewestelijke C.B.T.E.-organisaties en verantwoordelijk zijn voor het personeelsbeleid van het voorlich tingskorps. "Voor deze funktie komt in aanmeiking een jong akademikus met sociale belangstelling, bij voor keur een jurist. Salaris analoog aan de Rijksregeling. Sollicitaties binnen 10 dagen na verschijning van dit 'blad te richten aan het secretariaat van de Ned. C.B.T.B., Sweelinckstraat 30, Den Haag. Prima Geldbelegging nog enkele Bruto-rendement ca. 10 pet. Praktisch geen on derhoudskosten. Inl. N.V. Bouwbedrijf Pr aan je, Nijverheidstraat 9, Ridderkerk. Tel. .(01896) - 6033. N.V. HOUTHANDEL HOLLAND TRIPLEX IMPORT vraagt voor directe indiensttreding leeftijd 17 tot 22 jaar. MUI-O- of gelijkwaar dige opleiding. Goed salaris en prettige werkkring op een kleine afdeling van modern kantoor. Sollicitanten kunnen telefonisch contact opnemen telefoon 010 13 71 04. sfS' -swsa»,. AMSTERDAM Op de Duiven- drechtsekade in Amsterdam is gister middag een auto geslipt en in de Wees- pertrekvaart terecht gekomen. De in zittenden, de 28-jarige bestuurster A. Smalgemij, haar 1-jarig dochtertje en de 18-jarige Yvonne Vlugge werden ge red door vier brandweerlieden, die juist met een materiaalwagen passeerden. Zij sprongen gekleed te water en wis ten de drenkelingen door een portier raam uit het water te halen en naar de kant te brengen. Ook een in de auto meerijdende hond hield van het onge luk slechts een natte vacht over. UTRECHT Vanaf 12 november v/eet de consument precies hoeveel ge slacht gevogelte hij voor zijn geld krijgt. Dan treedt namelijk de „verordening aanduiding consumentenprijs gevo gelte" in werking. Deze verordening bepaalt, dat alle gevogelte per gewicht moet worden aangeboden en panklaar is. AMSTERDAMVeertien geredde bemanningsleden van de tanker Spyros Lemos de vroegere Pendrecht zijn vanmorgen in Amsterdam op de kade gestapt. De redding van de Grieken (van de dertig opvarenden van de 13.000 ton metende tanker, die vrijdag op de Atlantische Oceaan verging, werden er 25 gered) is een van de wonderbaarlijke reddingen uit de lange geschiedenis van de zeevaart. De Spyros Lemos brak vrijdagmid dag ten westen' van kaap Finisterrc volkomen onverwacht doormidden. Het was stormachtig weer en er stond een hoge deining. De brug, waarop de kapitein, de eerste stuur man. een roerganger en nog twee (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Morgen en za terdag wordt in de Ridderzaal in Den Haag een Europees parle mentair congres gehouden, waar op overigens geen enkele volks vertegenwoordiger praat. Euro pese ministers voeren er voorna melijk het woord, als ook lei dende figuren van de Europese Beweging. Koningin Juliana zal de 500 Europese parlementariërs, die het congres bezoeken, vrij dagmiddag toespreken. Het congres is bepaald geen feestelijk gebeuren om het twintigjarig bestaan van de Europese Beweging te vieren. Het tegendeel is eerder het geval. Vol gens de Brit Duncan Sandys, die de vergadering beeft voorbereid, moet de alarmklok worden geluid en moet wor den opgeroepen tot nieuwe acties. De president van de Internationale Europese Beweging, prof. dr. Walter Hallstein. was vanmorgen duidelijk in mineur. Op een persconferentie in Den Haag stak hij niet onder stoelen of banken dat Europa in een slop was ge- Het had misschien nog wel een stem. maar absoluut geen zeggenschap. Voor al de laatste jaren was er een terug keer naar een nationalisme te consta teren, naar onderhandelingen op di plomatiek niveau en naar een veel op onthoud gevende internationale proce dure. Dit jaar en ook het vorig jaar, aldus prof. Hallstein. is duidelijk gebleken dat Europa machteloos is. Het heeft totaal geen stem gehad in de crisis in het Nabije Oosten, terwijl het tijdens de Russische overval op Tsjechoslowa- kije eveneens verstek moest laten gaan. Europa, zo vervolgde Hailstein, is tweemaal verdeeld. In de eerste plaats omdat er een splitsing bestaat tussen Oost en West; in de tweede plaats om dat er tussen de landen onderling bijna onoverbrugbare kloven bestaan. Het was een zaak van leven en dood dit zo spoedig mogelijk te veranderen, temeer daar West-Europa ook geen in vloed heeft op de verhoudingen tussen de supergrootmachten (Amerika en Rusland). Vandaar dit congres, dat via een resolutie voor meer eenheid en samenwerking een beroep zal doen op reeeringen. parlementen en volkeren. Op het Europese congres zijn Grie kenland en Turkije niet officieel ver tegenwoordigd. Ook de Franse rege ring en de Gaullistische partij zullen zich niet laten zien. Overigens komen er wel de nodige Franse parlementa riërs, in totaal ongeveer 50. Dit Groot- Britannië zullen ca. 100 volksvertegen woordigers arriveren. zeelui stonden, verdween onmiddelijk in de diepte. Van deze vijf man is niets meer gezien of gehoord. Het voor- en achterschip van de half beladen tanker bleef echter drij ven. Op het voorschip bevond zich één man, het achterste gedeelte de rest, 24 bemanningsleden. De eenza me schipbreukeling werd zondag toe vallig ontdekt door een Fins schip. Hij verkeerde in bijzonder slechte toestand, maar kon de ramp wel mel den. De noodseinen van de Griek zijn door duistere redenen verloren ge gaan. In de loop van de nacht van zon dag op maandag, het was volle maan, trok een vreemd uitziend geval de aandacht van een passerende Britse vrachtvaarder. De Mabel Warwick stopte en ontdekte dat er mensen aan boord waren. Door de hoge deining kon de reddingboot niet bij het wrak komen en voor de tweede maal gin gen noodseinen de lucht in. Wat de Engelse zeelui niet wisten, was dat er tien Grieken kans hadden gezien zich van het wrak in een red dingboot te laten zakken en er van door waren gegaan. Ook deze schip breukelingen werden bij toeval ont dekt. De boot zette namelijk koers naar open zee ert raakte buiten de gebrui kelijke vaarroute. De Britse onder zeeboot Hm. S. Odin, die oefeningen deed buiten de vaarroute en ondanks het slechte weer boven water voer, ramde maandagmorgen de sloep bij na. In de hoge deining was het note- dopje bijna niet tc zien, maar omdat het zo dicht bij het oorlogsschip dreef, werd het opgemerkt. Inmiddels had het M.s Eemland van de Koninklijke Hollandsche Lloyd de noodseinen van de Britse vrachtboot opgevangen en de koers gewijzigd naar de plaats van de ramp. Het kostte nog veel moeite de veertien Grieken van boord te halen. De gezagvoerder van de Eemland, kapitein F. W. J. Koom, noemde deze redding door zijn bemanning een prachtig staaltje zeemanschap. Er stond een zware deining, het stormde en het regende, maar de Grieken lieten zich aan een touw een eindje zakken en sprongen dan in zee, waar ze stuk voor stuk werden, uitgepikt. Kapitein Koom was erg verbaasd dat er geen andere schepen op de noodseinen hadden gereageerd. De Eemland was de enige boot die was komen opdagen, wel waren er twee Amerikaanse vliegtuigen. Vanmorgen zijn de veertien geredde zeelui in Amsterdam afgezet Ze zullen mor gen, als ze voorzien zijn van nieuwe kleren, per vliegtuig naar hun vader land terugkeren. MANILLA Vier gewapende mannen hebben gisteravond de 39 passagiers en bemanningsleden van een Fokker van de Philippijnse luchtvaartmaatschappij beroofd en een passagier doodgeschoten. De rovers namen hun geld en an dere waardevolle voorwerpen af na dat zij gedreigd hadden het toestel met handgranaten op te zullen bla zen. De piloot zei dat een van de ban dieten in de cockpit was gekomen en hem met een revolver in de hand gedwongen had op het vliegveld van Manilla te landen. Na de landing moesten hij en nog drie andere be manningsleden de vier naar een ver keersweg brengen en daarna terug keren. AMMAN Tijdens de gevechten van de laatste paar dagen in de Jor daanse hoofdstad Amman zijn 29 personen onder wie 24 burgers ge dood en honderd gewond. Dit heeft koning Hoessein gisteren, op een persconferentie meegedeeld. De vorst zei verder dat Israël ach ter de schietpartijen en onlusten zou kunnen zitten die in het begin van de week zich in Amman voordeden en die leidden tot militaire acties tegen een Palestijnse guerrilla-groep. Hij zei, het mogelijk te achten, dat Israël verwarring wilde stichten en zodoen de een gelegenheid wilde scheppen om toe te slaan. „Wij onderzoeken deze mogelijkheid", zei de Jordaanse koning. Hoessein meende verder, dat er grote kans op. was, dat de mannen, die de incidenten begonnen en die hij maandag als een „gehuurde groep" kenschetste, actie voerden volgens een plan, dat niet in een Arabisch land was gesmeed. Deze mannen hadden burgers, onder wie vrouwen, met vuurwapens gedwongen de straat op te gaan en voor hen uit te lopen terwijl zij op Jordaanse mili tairen schoten. GRONINGEN De Groninger recht bank heeft vanmorgen de 34-jarlge fa brieksarbeider H. P. veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering, wegens ontucht met een minderjarig meisje en poging tot moord. De offi cier had de maximale straf, namelijk twaalf jaar en terbeschikkingstelling, gevorderd. In maart had P. zijn zesjarig nichtje meegenomen naar zijn woning en daar ontucht met haar gepleegd. Deze af schuwelijke daad herhaalde hij in de Appelbergen, waarna P. het kind pro beerde te wurgen. Na zijn daad had de man zijn nichtje achtergelaten in de Appelbergen. waar een landbouwer haar later vond. Toen P. hoorde dat zij nog leefde, vluchtte hij maar enkele dagen later werd hij gepakt. De rechtbank hield bij het opleggen van de straf rekening met het psychia trische rapport, waarin P. in belang rijke mate minder toerekeningsvatbaar werd genoemd. BEEKBERGEN Het Overlegor gaan Havenontwikkeling Zuidwest- Nederland zoals dat nu functioneert» had er nooit mogen komen. Als het in dat overlegorgaan ooit tot een homo gene samenwerking komt, wordt het veel meer een regionaal pressie-in stituut dan Rotterdam alleen al was. De heer C. M. L. Koozemond, ge committeerde van de Rünznondraad. zei dit gisteren tijdens een conferen tie van de Bedrijfsgroep Havens van de Nederlandse Bond van Veervoers- personeel. De heer Roozemond voorspelde het orgaan niet veel toekomst. „Als de zaak uit eikaar spat, zijn we nog veel verder van huis en hebben we alleen maar een orgaan gehad dat de span ningen in het Deltagebied heeft ver groot", merkte hij op. Hij verzette zich tegen de teneur dat plaatselijke en regionale belan gen prevaleren boven nationale. Het nationale zeehavenbeleid wordt naar zijn mening bepaald door de haven beheerders, die elkaar dood concur reren. Hij meent dat het nationale havenbeleid op nationaal niveau dient te worden uitgestippeld, in een na tionale havenraad bijvoorbeeld, die zich kan laten bijstaan door een soort „regionale SER", zoals oud- Rijnmondraadvoorziter mr. Marijnen heeft gesuggereerd. De heer Roozemond acht zoiets van meer betekenis dan de verouderde AMSTERDAM Drie rijksloodsen in Amsterdam, die binnenkort zullen worden gearresteerd op verdenking van fraude, gaan een kort geding sa menspannen tegen twee Amsterdamse officieren van justitie. Zij verzoeken de president van de Amsterdamse rechtbank deze offi cieren bevel te geven hen niet te ar resteren, omdat hun inverzekeringstel ling een ander doel zou dienen dan in de wet omschreven is. Het geding komt morgen voor. Kamers van Koophandel. Alleen door een natiönaal havenbeleid kar. het voor Nederland beste optimale re sultaat voor werkgelegenheid en be volkingsspreiding worden verwacht Gecommitteerde Roozemond pleitte voorts voor een grondige selectie bi) de vestiging van nieuwe industrieën in het Waterweggebied. Vanwege de grondschaarste en de reeds overbe laste infrastructuur is het gewenst dat uitsluitend nog industrieën wor den toegelaten die er werkelijk nodig zijn. Weinig waardering had hij roor het niet meer bij deze t(jd passende ambtelijk patrbon, waarbinnen ha- venpolitick wordt bedreven. Hij heeft de indruk „dat achter de schennen van ons veel te technocratische en bureaucratische landje" een selecte groep van mensen een veel te mach tige invloed heeft op de planning en het beleid. In dit verband noemde in! de directeur-generaal van de rflB- r waterstaat. Tegen ingediende plannen kan vaak alleen maar ja of nee worden^ gezegd. Alternatieve oplossingen wor- den niet geboden en vragen worden';, niet of onvolledig beantwoord, door een democratische beslultvor-a| ming in de verdrukking komt. Het Europoortplan is misschien fljgj beste oplossing uit de Rotterdamse', j havengeschiedenis, maar nimmer »g| aangetoond dat een nieuwe haven p.- nautisch opzicht misschien beter Noord-Holland had kunnen komen.rt De heer Roozemond noemde het onk?ï breken van alternatieve oplossroSgdj: een „waanzinnige situatie" in land, waar men bezig is „zich zat j vreten aan ruimte die er niet is Bij de zeehavenontwikkeling in ons g land wordt naar zijn oordeel nog -J werkt op basis van verouderde me- thodieken, die de plaatselijke en r-^ gionale belangen als uitgangspu hebben. „Je krijgt soms de dat niet de minister van rmmteiy j ordening en economische zaken a belangen vaststellen, maar de dme - teur-generaal van de rijkswaterstaa In het kader van zijn betoog, de nationale havenpolitiek tot onj werp had, liet de heer Koozemond noodzaak van grotere samecspra met bijvoorbeeld Antwerpen bun beschouwing. Wel pleitte hp meer internationale visie en cu» tegemoet treden.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2