Verweer kritiek Nieuwland tegen op w 80 Wethouder zegt studie toe over opzet nieuwe wijken VANTOOF Geef dee Al bijna tien mille voor LdH de stam BEDROEFD OVER DE TRAGE AFHANDELING HM m DORZO N.U. AGENDA Stelende Schiedammers voor de Krijgsraad Samenwerking Iierv. en gereformeerde jeugd Planting a anaal door loekse Waard loodzakelijk CS&2 een geheel rundlederen fauteuil ikandatvoori VAN AAILE dat kan en met form garantie kijk bij uw top-form dealer Vernielzucht kost Schiedam een ton Uw ideale keuken vindt u zeker bij Wethouder bezorgd over bezuinigingen M. J. Eijkenaar over verpleegtehuis I yGARAGE jfeimfes inbrekers Wie verf en behang zegt, denkt Voor uw razendsnelle Onderzoek GEMEENTE SCHIEDAM KEUKENCENTRUM CALLENBURGSTRAAT 74 - TEL.: 010-343193 - VLAARDINGEN "Tot 31 december 1968 i 5.- terug voor een oude wekker." **W; Remington Lekfro 24. Nu met inruil. Subsidie Kantoren INTERIEURVERZORGING N.V. UW SPECIALE HISTOR-DEALER HISTOR VERVEN ALTIJD GOED WON DE RW AND Vandaag en morgen ,*>n dQgelijks elke vrijdagavond ...tot 9 uur open fashioned REAAINGTON jgu, midden in de koudste maanden van het jaar, zal deze janbieding beslist welkom zijn. £en fantastische aanbieding Aerylon dekens van een prach tige kwaliteit, heerlijk warm an licht in gewicht. Haal nu een extra deken, er is keus uit diverse mooie urn- kleuren. <5(3x200 cm 123x220 cm 320x240 cm (Van een onzer verslaggevers) IE3DAM In een bewogen betoog heeft wethouder mr. M. J. M. van runderen in de raadsvergadering van gisteravond stelling genomen tegen de scherpe kritiek op het woningbouw- en stede- bouwkundige beleid, dat een aantal raadsleden bij het begin van de begrotingsbehandeling maandagavond had geuit. Het was met name de wijk Nieuwland waarvoor deze raadsleden weinig goede woorden hadden. Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van deze Aerylon dekens, licht in gewicht en heerlijk warm, in verschillende mooie uni-kleuren, met kleine schoonheidsfoutjes, voor bij zonder aantrekkelijke prijzen. Ook iraandtgmorgsa open Oéén tel of schrift, beit Van onze schccpvaartredakteur) ROTTERDAM Een kanaal door de Hoekse Waard is beslist noodzakelijk voor de industriële ontwikkeling van. de Delta. Een dergelijk kanaal moet geschikt z;jn voor schepen van 60.000 tot i.000 ton. Dat deelde vanochtend in een toe- BcMing: op het Harris-rapport de j to 5. E. Bergh een der rappor- ieurs mee. BO tie interviews die de samen- sellers van het rapport hebben ge souden onder 17 bedrijven (die voor 55 proeent in, het hprdige havenge- aed hebbengeïnvesteerd) is gebIe ren dat de industrieën voor hun uit leidingen een kanaal door de Hoek- iche Waard beslist nodig hebben. Enkele van hen hebben meegedeeld net tot uitbreiding te zullen over- pan als het kanaal er niet komt. Burgemeester W. Thomassen ver gaarde over dit facet van het rap- to dat een kanaal door de Hoekse ft'aard op dit moment nog slechts een symbool in de nabijheid van Rotterdam moet worden gezien. Hoe sen dergelijk kanaal gestalte rnoet [nijgen is een kwestie die nog in srudie is. Binnenkort hoopt men daarover een rapport gereed te iebben. .Wie gerechtvaardigde kritiek op X'euw'anH „Hpj, z0 7^ Hp Tvethru-Iör. .Hoer met de v»- i-wjd 'P50 naast 7-ch Dearu't bl'i'kt order welke Hru'V cni'p^n hppf* moeten wer ken om de woningnood op te lossen. Wet hier is cehnuwd wa<= het b°ste wat er onder d'p omstandigheden viel fe bere'ken. Omstreeks 1950 was het womnetekort eroot. Het grote pmb'eem was !n die dagen: hoe vin den we een aannemer ets een archi tect, die in hoog tempo grote com plexen in to eenvoudige mogelijke uitvoering kunnen bouwen. Wat ik wd. is voorkomen dat er node'eos ontevredenheid onder de bevolking wordt gekweekt. Ik dacht dat we niemand een dienst bewijzen, als wij in overvloedige zelfbeschuldi gingen gaan kritiseren, wat wij zelf onder druk van de omstandigheden hebben gerealiseerd. De wethouder vroeg de raad op nieuw alle krachten bij te zetten om om in de toekomst het optimaal mo gelijke eop het gebied van de wo ningbouw te verkrijgen. Wat de wijk Groenoord betreft was hij van oor dcel, dat een definitief oordeel over deze wijk nog enige tijd moet wor den opgeschort. Wethouder Van Kinderen zegde een diepgaande studie toe van de ge wenste stedebouwkundlge opzet van de wijken Woudhoek en Spaland. De continuïteit van de woningbouw - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Toen ik dat cijfer zag, ben ik er stil van ge worden." zei burgemeester H, Roeltoema-gisteravond in de raad. Hij onthulde, dat er jaarlijks door baldadigheid en verniel zucht. een -schade wordt toege- bracht "aan" geméente-eigendom men van één ton tot 120.000. Hij had naar aanleiding van een vraag van het BF-raadslid uitgezocht hoeveel dit bedrag on geveer was. De burgemeester kwam met een gespecificeerde opgave: schade aan scholen: ƒ5 000, diefstal van bloemen en planten: ƒ65 000, schade aan ver lichting: ƒ30.000 en aan gmeen- te-woningen: 10 tot 20.000. a COUP. TUINBOUWVEILING I BOTTERDAM ES OMSTREKEN ROTTERDAM, 13 december sla A 31—36. B 17—26. C 10II. Veldsla 2.50—2 SS. Spruiten A 53. B 1.67—1.71, Witlof A I 1 601.69. B 1 20—1 65, Uien 8—26. SPREEKUUR VAN DU CONTACT-AMBTEN AAR Medegedeeld wordt, dat bel spreekuur van de contact-amb tenaar volronde week zal wor den Pehoutien voor de bewo ners van het WESTEN en het CENTRUM op maandag 16 de cember 1968. dt avonds van 7 tot 8 uur m ht Stadhuis (hoofdingang), Gro.; Markt 1 Schiedam. 13 dec 196? SCHIEDAM Woensdagavond opent mejuffrouw G. D„ de Graaff, voorzitter van de commissie voor het Stedelijk Museum de tentoonstellin gen .Moderne kunstnijverhe'd uit de coüecue van het museum Boymans van Beuningen" en „Aanwinsten 1968". Aanvang kwart over acht. Ciano Siewert exposeert zijn aquarellen van zaterdag 14 december tot woensdag 8 januari '69 bij Galerie De Graaff, Oude Kerkhof 20. De anti quair P. de Kiark te Antwerpen zal de/e tentoonstelling zaterdagmiddag om vier uur openen. luxbouw- «n MAXIMAT- aanboüwkeuKen-» 'k - 'V. Avj'.T' yr/re 68-131 9; •3— N De geruisloze, volau tomatische wekker fnotuniek24uurswek- systeem, die u maar één keer hoeft in ta stellen. Verliefde wij- zerplaat.Sierlijk model, in 3 fraaie kleuren. noodzakeliik voor het onderdak brengen van de ..creceergevallen" hoeft hierdoor n:et te worden door broken. Hef rnV.|s herp'd n*s korte ter- 'Ti <"-n rH'iUe aan te r8r,>ren. Waar in nW a'lrrn de «ted-Koi'wknndf»* asnec*en maa* ook de technische. mn«ro»t»kfWen worden bekeken. Uit eraard zai ook antwoord moeten wor den vereven on de vraag fn hoeverre de uitkomsten zi'n te realiseren. We liswaar moet het uiterste beproefd worden, maar dit alles moet natuur lijk ook betaalbaar zijn." Hij voede hieraan nog een waarschuwend woord toe. „Zal het in de praktijk mogelijk zijn." ra vroeg hij zich af „een verantoord we tenschappelijk onderzoek te houden? Het gaat hier namelijk vooral om zaken, die niet exact meetbaar zijn: de smaak en de verlangens van het publiek, die steeds aan verandering onderhevig zijn." Belangrijk achtte hij het in de - eerste plaats overeenstemming te verkrijgen over de vraag wat onder zocht dient te worden, wat de moge lijkheden zijn en op -welke wijze, die gerealiseerd dienen te worden. Een bruikbaar uitgangspunt vond hij het woningbehoefte-onderzoek, dat door Rijnmond wordt ingesteld. Wethouder S chef (ets (financiën) ging uitvoerig in op de opmerkingen van de raadsleden over de weinig rooskleurige financiële positie van de gemeente. Hij was het met de raad eens, dat de jaren achtereen-durende tekorten op de duur kunnen leiden tot ernstige aantasting van het ver- zorgingspeil, In een protest bij de Staten-Generaal of bij de regering, zoals mevrouw Blaauw (pac. soc.) had gevraagd zag hij evenwel hoe goed bedoeld ook geen heil. „Deze zaak is al voldoende onder de aandacht gebracht. Een kwart van de Nederlandse gemeenten werkt met een niet-sluitende begroting. Meer malen is aangedrongen op verrui ming van de gemeentelijke financiën. Hij vond hier overigens een belang rijke taak liggen voor de politieke partijen. De wethouder onderschreef de me ning, dat niet onbeperkt kan worden doorgegaan met bet verhogen va» de plaatselijke belastingen. „Niettemin is een redelijk peil van de heffingen noodzakelijk. Wij dienen de verant woording voor minde rpret tïge besluiten te aanvaarden. Afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting kan zolang de budgettaire positie niet verbetert, niet In overweging' worden genomen." Voor een al te pessimistische visie op het verzorgingsbeleid moest even wel naar de mening van de wet houder worden gewaakt. Niet alleen scchiedam heeft slechte straten, zei hij, Ingaand op de kritiek, die vooral gericht was op het onderhoud van de bestratingen. De Schiedamse situatie is geen uit- zondendering. In alle gemeenten le ven onvervulde wensen. Ik geloof niet, dat Schiedam er relatief gezien slecht afkomt. Het verzoek de nieuwe subsi die-aanvragen zo mogelijk in één keer te behandelen, had zijn sympathie. „Toch zal het in de praktijk moeilijk zijn hieraan strikt de hand te hou den. Hij noemde de wens van de heer Sonneveld (PCG) om ook de verkapte subsidies te vermelden re delijk, al zal het moeilijk zijn om aan te merken welke subsidies wel en welke niet verkapt zijn. De noodzaak van een kritische beoordeling van de subsidie-aanvragen onderschreef hij. Het invoeren van plasticzakken voor vuilnis stuit op het ogenblik nog op tichnischieproblemen, die eest moeten worden opgelost. In het ge val, dat deze de vuilnisemmers zullen vervangen, blijven de reinigingsrech ten vanskracht. Burgemeester H. Roelfsema behan delde een aantal zaken, waarvan die van de industrie-vestiging en van de sanering van de binnenstad de belan grijkste waren. Hij schetste een beeld van de ontwikkeling op in dustrie-gebied sinds 1965 en conclu deerde aan de hand van concrete cij fers, dat voor al te veel somberheid geen reden was. De afgelopen jaren is een aantal bedrijven opgeheven of verdwenen. De oorzaken daarvan zijn voor het merendeel van algemene aard: con currentie leidt soms tot opheffing van kleine bedrijven en in andere gevallen zijn bedrijven samen gegaan en uit Schiedam vertrokken. Hierbij komt, dat de overheid stichting van bedrijven in probleem gebieden stimuleert met premies en andere faciliteiten. Sinds 1965 is het aantal arbeidsplaatsen in Schiedam met 850 verminderd en werden in vijftig bedrijven ongeveer 600 perso nen minder twerkgesteld. In die peri ode is bet aantal arbeidsplaatsen dus met 1500 verminderd. Dit heeft niet tot grote wer- klooshed geleid. Velen konden in an dere bedrijven worden tewerkgesteld. Als tegenwicht is er bovendien de groei van nieuwe bedrijven met on geveer duizend arbeidsplaatsen. De vestiging van kantoren wordt, zo zei hij verder op ht ogenblik af geremd door de Rotterdamse plannen, voor de stichting van het wereldhan delscentrum en een kantorencomplex aan het Marconiple'n. Met de suggestie om grote aan dacht te besteden aan een goede voorlichting en presentatie van de bestemmingsplannen ter sanering van de binnenstad was hij het van harte eens. Over de vorm en moge lijkheden van Inspraak van de bur gerij wordt op het ogenblik gestu deerd. SCHIEDAM De collecte, die verleden week door heel de stad met inzet van het Leger des Heils-Korps ten bate van een grootscheepse Kerstviering in Musis Sacrum werd gehouden, heeft ƒ9.636,78 opgebracht. Majoor Zuidema sprak vanmorgen de wens uit, dat de opbrengst van de kerstpotten, die op de zaterdagen, 14 en 21 december in wijk Nieuwland, fcij café „Het Vierkantje" en bij „De Kandelaar" worden geplaatst, wat hoger dan de laatste jaren zal zijn. Temeer, daar de opbrengst moet meehelpen de plannen om zo'n duizend bejaarden, vijfhonderd kinderen, zieken en mensen die in behoeftige omstandigheden leven, en het verplegend personeel in de beide ziekenhuizen, een attentie aan te bieden, te realiseren. De kerstpotten staan tot 's avonds zes uur opgesteld onder toezicht van twee Heilsoldaten. SCHIEDAM In haar antwoord toonde de wethouder van onderwijs, cultuur en sportzaken, mejuffrouw G. D. de Graaf, haar bezorgdheid ten aanzien van eventuele bezuinigingen bij het onderwijs. Hoewel niet precies bekend is, welke vergoeding het Rijk zal geven, kon volgens haar de ge meente toch niet overgaan tot bezuini gingsmaatregelen, die een achteruitgang voor het onderwijs zouden betekenen. „Het hele onderwijs is in beweging en het lijkt me nu juist niet het ge schikte moment om op bezuinigingen aan te dringen. Ik hoop, dat de hand tekeningenactie, die landelijk gevoerd wordt ter verlaging van de leerlingen- schaal. succes zal hebben. Op het Ogen blik wordt bij de afdeling onderwijs getracht de gegevens te verwerken, die naar voren zijn gekomen bij het over leg met bureau Rotterdam en bureau voor Scholen- en Beroepenkeuze." De wethouder noemde in dit verband nog de invoering van de persoonskaart. ..Het college wit het invoeren van it persoonskaart zien in samenhang met de schooladviesdienst." Op de eerstkomende vergadering van de Sportraad wil de wethouder gaan praten over de actie voor „trimmen", die gevoerd wordt door de Schiedamse Gemeenschap in samenwerking met de Schiedamse Bond voor Lichamelijke Oefening. Daar de Sporthal in de win termaanden een acht tot elf uur bezet is. zag zjj wel moeilijkheden voor toe komstige „trimmers". SCHrEDAM Donderdagmorgen viel een blok beton van 3.5 ton van een oplegger, bestuurd door de 34-ja- nge R. W. de J. uit Vlaardingen. Het slecht gestuwde blok viel op het voetpad bij het Stationsplein Overschieseweg en vernielde daar een aantal tegels, drukte een lan taarnpaal uit de grond en vernielde voorvork en voorwielen van zes fietsen die daar in beugels stonden. De grootste Nederland. en best gespecialiseerde zaken in mariniersweg 35-47 roiterdam(0l0)12Q4Q8 Parkweg 201-205, Schiedam (#19) 268368 Noordeinde 138-160, Den Haag C0Ï0) BO<827 A u to takken Bootiakken Industrieverven Muurverven Gereedschappen Spuitcompres- sors Schnurmacnmes - Ventilatoren. Canadees voorgelijmd behang vanaf 6,90 grote rok Zonwering elke maat Floris de Vijfdelaan 134 van Hogenfjorplaan 101 VLAARDINGEN Plaktafels beschikbaar. Telefoon 34 8210 Telefoon 342658 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wethouder van so ciale zaken M. 3. Eijkenaar heeft zich gisteravond bij de begrotingsbehan deling „bedroefd betoond over de trage gang van zaken bij de totstand komt ng van een verpleegtehuis voor somatisch gestoorden en geestelijk gestoorde bejaarden als de raadsle den." Maar, zo gat hij te kennen, de zaak ligt op het ogenblik op het hoogste niveau". De besprekingen konden he laas niet worden afgerond voor de begrotingsbehandeling. Delegaties van de drie colleges zul len dezer dagen de zaak uitpraten, waarbij wij niet bij voorbaat door de knieën zullen gaan, indien iemand zou v/ensen het particulier initiatief uit te sluiten." De heer Eijkenaar zei persoonlijk een voorstander te zijn van het opne men van het particulier initiatief in de te kiezen bestuursvorm. Hij noemde verschillende vormen mogelijk: de publiekrechtelijke of de privaatrechtelijke vorm. „Voordat we naar Ged. Staten stappen zullen we gezamenlijk een keus moeten maken en er dan voor gaan staan. Gezamen lijk, dat betekent met inspraak van het particulier initiatief, nadat de ge- meentebesturende zaak bestuurs- én wetsrechterlijk hebben uigepraat. Wellicht wordt er dan rekening ge houden met de gunstigste wijze van financieren. Een regionale stichting kan dan wellicht rekenen op een provinciale garantie. De drie wethouders van so ciale zaken zijn met een aantal deskundigen bezig mi t het sa menstellen van een program van eisen. We hebben ons tot taak gesteld dit met de meeste spoed af te ron den." GèWf. JoutdhuU: SGP, tijdrede, 28 lU*€huls: Gemeenteraad, 30 Irene: Feestavond dr. J. Th. de Vts- serschool, 20 De Rank: Sint Nlcclaasf. Als, Bond Be],. 30 Chr, aociale Belaneen: Oefening BB.. 2# Volksgeb. Tuinlaan: NIVON, 19.30 Mrtsis Sacrum: Insulinde dansavond, 20 Wijkcentrum: swamouw Constr. werkpl. 16 10: Irene: Trekvogels jeugdbljeenkomst, Nederlandse Wandf-ÏJeugd, 13 Tlvoll: Feest OBX, 20 Opstandingskerk: Teerkwast, 20 Arcade: Martin Green, 20 Chr. Sociale Belangen: Adv. kerkdienst, 10 EN DAGELIJKS PASSAGE Theater: Avonturenfilm 114 Jr.), 16 en 20.1S. Stedelijk Museum: Expositie „Confronta tie", Cees Bouw, schilderijen. 10-17, 19-21, zondag 10-7, Galerie Punt Shew kunstvoorwerpen. Kedactie-adres: Mevrouw J van der Hoek-Hogendajn, Jan Steenstraat 29. tel. 25-33.03. Bijkantoor „De Rotterdammer": Lange Kerkstraat 82. Klachten bezorging: Joh. Grdnveld, Van Marumstrtat 2tb. tel. 15.37.79. maandag Vat vrijdag 18.30 - 19 30 en zaterdag 17 - 18 uur. Polltle-alarmnnmraer: tel, M.40.S», GG en GD: 26.28.87. Alarmnummer meldingen luchtvervuiling en geluidshinder: 26.26.26. Apotheek: Apotheek Hembrandt ïtem- brandtlaan 5, tel. 26 88.55 SCHIEDAM Het CJV «n de Stichting Gereformeerd® Jeugdraad Schiedam onderzoekt mogelijkheden tot samenwerking. Zoals men weet is tussen de Nederlandse Gereformeerde Jeugdraad en het Chr. Jongerenverbond een nauwe samenwerking aangekondigd waartoe een nieuw koepelorgaan, de Nederlandse Christelijke Jeugdraad werd gevormd. Op Schiedams niveau zijn er de laatste maanden besprekingen geweest tussen bet CJV en de Gereformeerde Jeugdraad. Uit dit overleg is als eerste aktiviteit het plan voor de Jeugdkerstsamenkomst op le Kerstdag in de Oosterkerk geboren. (Aanvang 17 uur). In de komende maanden zullen beide organen onderzoeken welke jeugd- werkvormen voor gezamenlijke aanpak in aanmerking komen. ARNHEM „Dit moet als afschrikwekkend voorbeeld in de krant. Het is een onduldbare zaak dat je een auto niet voor je huis kan laten staan zonder dat er van alles wordt afgehaald. Straks moet je met je geweer achter je wagen gaan posten om te voorkomen dat hij wordt gesloopt". Heel boos was gisteren de presi dent van de Arnhemse krijgsraad, mr. K. N. Korteweg, op de beide Schiedamse soldaten Johan de Ft. en Cornells S. (beide 21), die hadden ge probeerd van een auto die voor de deur van zijn «igenaar in de Arn hemse Hobbemastiaat stond gepar keerd, twee mistlampen te stelen. Precies zoals de president het heel realistisch had geschilderd was de ei genaar van het bedreigde vervoer middel in zijn nachthemd naar bui ten gestormd om de slopers met een geweer in bedwang te houden. Toe vallig had de man dorst gehad, toe vallig ock sing er nog een jachtge weer aan de muur, anders had hij naar zijn mistlampen kunnen flui ten. De hele avond hadden de soldatend door de stad heen en weer gereden om een geschikt stel lampen te vin den. Zelf had de aanstichter van het geval, De R„ het klusje niet aange durfd. Een derde collega, die in- middlls overleed, mocht met een En gelse sleutel aan het demonteren. Hij was het ook die door de verbolgen auto-eigenaar werd opgebracht. De Schiedammers hadden het hazepad gekozen. „Het is des te erger omdat ze zo lang doelgericht aan het schuimen zijn geweest", oordeelde de auditeur militair. Het was een lelijke roof tocht". Hij eiste tegen ieder twee maanden Nieuwersluis. Raadsman mr. G. Winters stemde met de president in. „Net als vee in de weide moet ook een auto on gestoord buiten kunnen staan". Hij twijfelde er alleen aan of er wel sen begin van uitvoering was geweest. De Engelse sleutel was er nog niet aan te pas gekomen toen de eigenaar in greep. De krijgsraad achtte een poging tot diefstal bewezen. Zij veroordeelde hoofdschuldige De R. tot twee maan den en S. tot een maand Nieu wersluis. agent-CITROËN voor Vlaardingen .Maassluis en omstreken y.'HOGENÓÖRPLAAM 139 - VLAARDINGEN TEL. (016) 34 10 44. na' .18 ,u- (010) 34 32 81' SCHIEDAM Acht ion"ens van 15. IR en 17 ïaar ziin vandaag voor de officier van iustitie geleid. De po litie zette hen dezer dagen in bewa ring omdat zii schuldig waren bevon den aan inbraken in een clubhuisje in Roosbeek, tweemaal bij firma Malta (Westerkade) lasserii Niiman, en DOgingen daartoe (driemaal) bij kledingmagazi jn Smoorenburg. Verder braken zil een automaat open en stalen dubbeltjes uit de tele foonautomaat in de Emmaflat, ze sta len bromfietsen en een radio uit een aan de Keteïstraat geparkeerde auto. De politie maakte ook proces-ver baal op tegen vier jongens die zich aan helipg schuldig maakten. De to tale waarde van de ontvreemde goe deren bedraagt 2500. Een gedteite werd teruggevonden. De politie dreg de gistermiddag onderdelen van bromfietsen uit de Lange Haven, die de jongens in het water hadden gesmeten. Als U er deze winter nog een paar jumpertjes bij wilt heb bende meest praktische en tevens modieuze kleding die U overal bij kunt dragen, dan ver wachten wij U nu in onze zaak. Velicren damespullover in vlot model met dubbele col, fully fashioned gebreid. Een heerlijk warme pullover in een uitstekende pasvorm en van een fijn' breisei, voor nog géén tientje. Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van deze dames- pullovers van een mooie kwali teit Velicren, met dubbele col, in de kleuren wit, rood, mari ne, grijs, geel, rose en groen en de maten 36 t/m 46 voor Ook maanaagmorstn open GMn t»i of Khritt. best. I' ":i r- j' ^3=ER?V'RA(\D

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1