Warenhuizen claimen grond in binnenstad Muziekschool geeft eigen krant uit IQKVQL! COMBI Huur St. j oris Doele komt bij de subsidie elleboog werk a Sf&tAcgen. bestel tydig VOEDERACTIE WEDSTRIJDEN OP HOMETRAINER Ontsparing ook bij Spaarbank Anno '20 Bejaarden vierden kerstfeest in Magnalia Deikerk SPW Binnenstad Suggesties Sanering Verbetering Achterstand Platen halen bij G. P. VAN PA4LE.\ JR. G. P. VAI¥ DAALEX JR. Zeg, waarom spaar jij niet bij de AMRO Bank? Waarom zou ik'1 Nou, omdat ze bij de AMRO Bank voor iedereen de handigste en voordeligste spaarvorm zoeken. Wal bedoel je daarmee? Nou, bij de AMRO Bank zijn er meerdere spaarrekeningen. Er is een spaarrekening bijvoorbeeld waarvan je steeds geld kunt opnemen met 4 procent rente. Maar er is ook een spaarrekening waarop je je geld wat langer laat staan met 6 procent. Zes procent? Ik krijg er vier. Zeker omdat ik maar een klein spaardertje ben. En ik dan? Bij de AMRO Bank doet de grootte van het bedrag er niets toe. En weet je wat zo fijn is, je hebt meteen een bank. Meteen een bank? Ja, want we sparen er niet alleen, we hebben er ook geld geleend toen ik een wasmachine wou hebben. 't Is reuze handig. Arnold heeft er een bankrekening. Even wat anders: zie jij Marja nog wel eens? DE ROTTERDAMMER Pagina 5 DINSDAG 17 DECEMBER 196g Begrotingsbehandeling toonde weinig nieuwe gezichtspunten (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De behandeling van de begroting zit er bijna op. Een vaardig vraag- en antwoordspel rondde gisteravond binnen een tijdbestek van drie uur de algemene beschouwingen in tweede in stantie af, inclusief een weerwoord van burgemeester en wethou ders. Eest de artikelsgewijze behandeling, waarmee de raad zich donderdagavond zal bezighouden. De tweede ronde leverde weinig nieuwe gezichtspunten op en-behels de in hoofdzaak een verdieping of nadere uitleg van de verschillende standpunten. Het enige politieke ■vuurwerk dat werd ontstoken had slechts zijdelings met gemeentebeleid te maken en ontstond bij een debat tussen de heer iB. E. Collé (comm.) en de liberaal drs. J. Houtman. Onderwerp was de 225 miljoen, be schikbaar gesteld voor versterking van de NAVO, waaruit de heer Collé de conclusie trok, dat het een fabeltje was te menen, dat er geen geld is voor de gemeenten. Drs. Boatman was blij, dat de minister dit geld te voorschijn kon „toveren" en zei. dat zelfs Joegoslavië zich ongerust maakt over de Russen. Het debat tussen deze raadsleden, die in slagvaardigheid niet voor el kaar onder deden, gaf enige kleur aan de vergadering, waarin voorname lijk bedachtzaam werd herhaald wat al eerder was gezegd. 2oaIs was te verwachten spitsten de algemene be schouwingen zich opnieuw toe op de financiële situatie van de gemeente en het woningbouw- en stedebouw kundig beleid. Terloops vertelde burgemeester H. Roellsema nog een interessant nieuw tje over de vestiging van grootwinkel bedrijven in de te saneren binnen stad. Aanleiding was een vraag van mevrouw M. A, C. Taverne-Van Cam- pen (kath.), die wilde weten of. die bedrijven belangstelling voor een ves tiging hadden, „Zeker", zei de burgemeester. „Uit besprekingen met de directie van de Bijenkorf is gebleken, dat die rond 1970 aan de slag wil in de binnenstad. Vroom en Dreesmann rond '70-'71 en C. MEB A. MN A 1972." De heer A. Sonneveld (PCG) ging evenals de meeste andere raadsleden opnieuw in op de financiële gang van zaken en stelde vast, dat in eerste instantie toch weer veel verlangens naar voren zijn gebracht door ver schillende woordvoerders. Hij noemde dat begrijpelijk bij zijn fractie le ven ook vele wensen maar dan moet ook worden aangegeven hoe de kosten moeten worden bestreden. Wat zijn fractie betreft: die verlan gens zijn in de ijskast gezegt, „omdat we op een eindpunt zijn gekomen wat betreft de financiële armslag". Hij was erkentelijk voor de toezegging om verdere doorlichtingsmogelijkhe den van gemeentelijke diensten te be spreken. „Het grondig bezien van de ze zaken stellen wij op hoge prijs." (Van onze verslaggeefster) SCHIEDAM De Schiedarmse Mu ziekschool stak gisteren van wal met een muzlekkraxit een schoolblad, dat nog geen naam heeft, maar er wel een zal krijgen. Iedereen, die een toepasselijke naam voor een muziek- krant-schoolblad kan bedenken krijgt de kans die in te sturen aan de re dactie van de Schoolkrant Mu ziekschool, p/a Lange Nieuwstraat 183. Deze keurig verzorgde schoolkrant is geboren uit initiatief van de ouder commissie, wil als vraagbaak en con tactpunt optreden en de goede naam van de muziekschool versterken. Bij de laatst gehouden commis sie-vergadering kwam het plan uit de bus om een muziekboekenbeurs in te stellen. Daar de aanschaf van nieuwe instrumenten niet zelden een onover komelijk financieel bezwaar op levert, wil de school de helpende hand bieden met een instrumenten- beurs. Deze beurs zal zich onder meer bezighouden met het aanbieden van door de muziekschool gekeurde instrumenten en bemiddelen bij de doorverkoop van instrumenten. Aanbiedingen van (te keuren) instrumenten kunnen worden gedaan, uitsluitend schriftelijk aan de Instru- mentenbeurs van de Muziekschool, p/a Lange Nieuwstraat 183. De actie, die tot doei heeft het in wendige van de school wat op te knappen, waarvoor geen bijdrage van gemeentewege wordt gegeven, heeft bijna 800 opgebracht. Onder leiding van de heer P. J. Govaers zijn een aantal leerlingen reeds geruime tijd bezig .met schilderen van deuren en wanden. Hij meende geen antwoord te heb ben gekregen op zijn suggesties tot beperking van het personeelsbestand, het beperken van overwerk en het vereenvoudigen van administratieve procedures, „Als u bedoelde dit op te nemen in de bespreking over het doorlichten van de diensten, dan heb ik vrede mee. Als de oprichting va» een alge mene personeelscommissie uw ant woord is op de suggesties dan weg ik, dat wij beslist geen behoefte hebben aan nog meer commissies. Onze sugges ties kunnen heel goed in het college en in de bestaande commissies wor den besproken. De noodzaak van aanstelling van een sociale raadsman, en een voorlich tingsambtenaar of de oprichting van een huis-aan-huis-blad, zoals door sommigen was bepleit, zag de heer Sonneveld niet. „Nu de gemeente een contact ambtenaar heeft aangesteld, hearings houdt en openbaarheid van bestem mingsplannen heeft ingevoerd, meent onze fractie, dat het nu de beurt is aan de burgerij om te laten merken, dat er werkelijk behoefte is aan meer communicatiemogelijkheden." Een staalkaart van opmerkingen der overige fracteis: A. Roede (BP) „Het siert wet houder- Van Kinderen, dat hij-zich nogal heeft opgewonden over de aan merkingen op Nieuwland en Groen oord. Het betekent, jat hij achter zijn beleid staat. Aan de andere kant moet hij erkennen, dat leren vaak afleren betekent. In dit geval inzien, dat we met de woningbouw op de verkeerde weg zijn." En over het cij fer, dat burgemeester Roelfsema had onthuld over jaarlijkse vernielingen aan gemeente-eigendommen (een ton): „Ik had zo'n. vaag vermoeden, dat de vernielingen in de duizenden gul dens zouden lopen, maar dat het een ton zou zijn, dat had ik in mijn stoutst dromen niet durven ver wachten." (Tot grote hilariteit versprak de heer de Roede zich an zei in eerste ïnstantie,....niet durven hopen." Mevrouw Taverne-Van Campen (kath): „Het is voor ons onbegrijpe lijk, dat het onderhoud van straten en pleinen de dupe is van de finan ciële situatie." Ze wees erop, dat de raad nog niet veel wijzer is geworden over de saneringsplannen. „Over een termijn weten we nog niets." Drs. Houtman (lib): „IVe hebben geen aanval gedaan op het woning bouwbeleid. We hebben kritiek van de bevolking gehoord en die doorge geven. Maar ga zo niet door; laten we de laatste restanten grond goed bebouwen." De heer C. Muijs (onafh): „Voor gemeentelijke subsidies moeten nieu we maatstaven komen. Ik kan me niet onttrekken aan de gedachte, dat we afglijden naar moderne vorm van bedelarij. Mevrouw A. C. M. Blaauw-Rieu (pac.soc,): „Bij het rijk is de politieke wil niet aanwezig verandering te brengen in de slechte financiële toestand van de gemeenten." Verder vroeg zij naar de mogelijkheid kleine stukles braakliggende grond in te Zo'n keukenmachine wenft al gauw uw rechterhand. Koop hem djs bij iemand die hem kan repareren als het moei. Bij Ëia. P.v. PRIEL BINNENSINGEL 16$ TEL. 342485 - VLAARD1NGCN mm richten als speelplaatsen en infor meerde of het college bereid was een studiecommissie in te stellen, om te bezien hoe de bevolking zich kan beschermen tegen maatregelen van de bezetter. J. Dijkstra (soc,): „Ik ben het eens met de suggesties van de heer Sonne veld om de tekorten, te beperken, maar voeg er aa i toe, dat die de oorzaken van de financiële situatie niet wegnemen, zolang de regering geen hogere uitkeringen vaststelt" Zijn fractiegenoot ir. C. Boerman drong opnieuw aan de stadsplanning grondig os de helling'te zetten. B. E. Collé (comm.) verklaarde, dat zijn kritiek op het woningbouwbeleid als een hartekreet moest worden ge zien. „Eerste moeten de 1200 crepeer- gevallen worden geholpen en daarna moeten we op de resterende grond wijken maken, die leefbaar zijn." VERDER VROEG HIJ EEN ANDERE BEHANDELING VAN DE BEGRO TING IN OVERWEGING TE N- MN. TER VERLEVENDIGING EN TER BEZOTNIGING.7PVERBE- TERING In zijn antwoord zegde wethouder J. Scheffers (fin.) toe, dat niets zal worden nagelaten verbetering te brengen to de financiële situatie. „Niemand zal me kwalijk nemen, dat ik in Nieuwland en Groenoord een stuk levenswerk zie en in verdedi ging heb genomen", zei wethouder Van Kinderen. In gecombineerde vergaderingen van de commissie stadsuitbreiding en de commissie wo ningbouw zal gestudeerd worden over cte uitvoering van Woudhoek en Spaland. De heer Van Kinderen zei verder persoonlijk de overtuiging te hebben, dat de bewoners van Groenoord over enige jaren even gelukkig zijn als die in Nieuwland. Voor het leefbaar ma ken van die wijk moeten de bewo ners zelf zorgdragen, vond hij. "Wethouder Eijkenaar lichtte zijn beleid toe over de stichting van het verpleegtehuis. Mevrouw Taverne had gewild, dat eerst de bestuursvorm .werd geregeld, voordat het programma van eisen werd besproken. De wethouder: „We moesten zo snel mogelijk een pro gram van eisen samenstellen, omdat de grond moest worden gereservee- erd. En zolang je nog niet weet wat je gaat bouwen,kunje ook geen grond beschikbaar stellen." De achterstand In het onderhoud van straten en pleinen ontlokte de burgemeester de opmerking, dat het er vanaf hangt hoever men wil gaan met verbeteringen bij het schatten van die achterstand. Hij deelde ver der mee, dat het saneringsplan voor januari in bespreking komt en dat gehoopt wordt, dat binnen twee jaar met de sanering kan worden begon nen. Het betoog van mevrouw Blaauw over de geestelijke weerbaarheid vond hij belangwekkend, maar hij voelde niet voor de Instelling van een studiecommissie, „Ik geloof niet, dat het de taak van de gemeente is." Kerstbomen zijn weer in de stad SCHIEDAM Ze zijn d'r weer, de kerstbomen. De globale indruk van een bekend handelaar in Schiedam is, dat bet aanbod ongeveer gelijk was als verleden jaar. „Wij kopen, de bomen 's zomers al en zo'n paar weken voor Kerstmis gaan we ze met een combinatie vrachtwagen in Luxemburg -halen. Ze liggen -dan al -gekapt en in gelijke 'bundels gebonden klaar, dus het la den duurt maar een paar uur. Dat moet vakkundig gebeuren, want dan gaan er zo'n vijftienhonderd in de combinatie en komen ze fris aan. In eenmanszaakjes worden in on productieve uren kerstboomkruisjes gemaakt, tegenwoordig ook niet meer zo goedkoop, maar het moet ook vak kundig gebeuren. De prijs ligt zo om en bij de vijf gulden voor een aardig boompje. Voor een echte moöie boom moet je allicht meer betalen, want SCHIEDAM De Vogelwacht Rijnmond, de natuurhistorische vere niging en de dierenbescherming vra gen mensen die bereid zijn bij een eventuele voedefactie als depot te fungeren voor het verzamelen van oud brood. Ze kunnen zich opgeven aan het dierentehuis St. Anna Zusterstraat 47, tel. 26.62.86, tussen 9.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 17.00 uur of bij de inspecteur C. Spermon, Diepenbrockstraat 68 te Schiedam, tel. 26.15.89. aan het kweken van mooie kerstbo men wordtheel wat zorg besteed." Deze handelaar, die verschillende familieleden in de branche heeft, vindt, dat ook de verkoop van kerst bomen veranderd Is bij vroeger ver geleken. „Vroeger wachtten de mensen dikwijls tot het laatst om voor een krats een boom te kopen. Nu niet meer, want ze weten, dat ze ook voor een lelijke boom een volle prijs moeten betalen en dat tegen het sluiten van de markt de mooie ver dwenen zijn." (Van een medewerker) SCHIEDAM Woensdagavond om acht uur houdt de R.C. Schiedam in gebouw „Irene" aan de Nieuwe Ha ven 155 een hometrainwedstrijd, met als inzet het officieus openkampi oenschap van Schiedam. Zustervere nigingen rondom Schiedam zijn uit genodigd hieraan deel te nemen. De amateurs rijden 2 x 1000 m, de nieuwelingen 2 x 750 m, de adspiran- ten 2 x 500 m en de veteranen 2 x 500 m. Daarnaast hebben diverse sportjournalisten uit Schiedam hun collega's uit Rotterdam uitgedaagd voor 2 x 500 m. SCHIEDAM Bij de Spaarbank Anno 1820 werd in november 4.208.362,29 ingelegd en 4.470.408,02 terugbetaald. Ook bij deze spaarbank dus een terugbeta lingsoverschot in de maand novem- ber. De inleg- en terugbetalingstota- len waren in november 1967 respec tievelijk 3,303.116,98 en 3.018.479,04. Het totale inleggerstegoed bedroeg op 30 november 70.978.056.68, tegen 64.868.523.90 verleden jaar. Het aantal spaarders nam toe tot 60:515. De aan de Spaarbank toevertrouw de gelden en de reserves waren per 30 november voor ƒ40.953.550,63 be legd in effecten, voor ƒ9.118.040,79 in hypotheken en- voor 20.902.465,98 in onderhandse leningen aan gemeenten e.d. sedert 2900 KORTE HOOGSTRAAT IR - TEL. 34.50.0« (Van onze verslaggeefster) SCHIEDAM De huur van het clubhuis Sint Joris Doele (ƒ40.000) zal bij de subsidiëring betrokken worden, deelde wethouder De Graaff (onder wijs, cultuur, sport) mee. Zij sag de kinderen in de Gorzen niet zo graag in speelstraten spelen zoals mevrouw Blaauw (pac.) voorgesteld had. Ze wil de de zaak liever omdraaien en de terreintjes van de Technische Bedrij ven te laten inrichten tot speelveldjes. .Het college w«s bereid de financiële mogelijkheden hiertoe te bekijken. Het tegengaan van vernielingen- vond de wethouder niet in de eerste plaats een zaak van het onderwijs, maar van ouders en volwassenen, die een voorbeeld moeten geven. Ze toonde zich verheugd, dat het tussen haar en de heer Collé (com.) koek en ei was. „Eigenlijk zijn we het helemaal eens. Ik ben blij, dat de heer Collé gedeeltelijk kan meegaan met uitstel van de invoering van de persoonskaart." De heer Collé had op gemerkt, dat hij verheugd was met j de positieve instelling van de wethou- j der ten aanzien van begeleidiitg van iagere-school-kinderen, die voortge- j zet onderwijs gingen volgen. Hij kon j gedeeltelijk meegaan rnet het uitstel. De heer Collé stelde voor, dat er door bureau-onderwijs contact zou j worden opgenomen met onderwijs krachten om een cursus te organiseren, voor onderwijzers. (Van onze verslaggeefster) SCHIEDAM Het was gistermid dag in de Magnalia Deikerk een fijne middag voor de driehonderd bejaarde dames en heren, die daar op uitnodi ging van de gereformeerde vereni ging voor ziekenzorg en maatschappe lijk werk, kerstfeest vierden. Na de opening door mevrouw E. Moor-Hu- son, volgde een goed verzorgd pro gramma, dat uitgevoerd werd door het gezelschap van mevrouw 2C. de Klark-Hoebée uit Amsterdam. Dit gezelschap oogstte veel bijval met zang, declamatie en muziek. Het programma werd afgewisseld met sa menzang. De heer C. Dubbeld bespeel de het orgel. Wie van de twee is de IN ALLE CO-OP WINKELS OF TEL. NR. 26.45.96. Lef altijd op de mouw van een costuum. Dat is bepalend voor de snit. U zult zien dat ook dit onderdeel bij een FORTEX - kostuum „uit de kunst" is. Om dat juist bij een FOR TEX kostuum aan alle details de grootste aandacht wordt be steed. Kies uit onze prachtige koilektïe tMtiibttto» htm Korte Hoogstraat1 11 e Tel. 346151 VLAARDINGEN

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2