voor Rotterdam een eeuw geleden in greep van revolutiebonu KLANTEN HALEN! jEENZAAMHEID: GROOT TEER, RAT URGENTER WERR DE MEUBELMEESTERS GEEN BTW 14 JANUARI WEER GEOPEND! UIT JAARBOEKJE 1968 Toestand „binnen de vesten" was onwaardig Tankauto rijdt man dood sprookje; Bussen dingen om gunst van Ommoorders... Eén bestuur Nieuwsblad en Haassehe Courant Saigon verwerpt eis van Hanoi IX PARK Toch „ohjektensjoo" van Hans Frisch dE ROTTERDAMMER DINSDAG 3Ï DECEMBER 19<S8 „Helpen Is niet langer vanzelfsprekend TWEE HELPEN EERSTE STAP SLUIT AAN HELE MENS HET GEZIN DUIZEND PER HA GRONDPOUTIEK HERHALING CHOLERA hen dan een beetje belangstelling geven, een beetje menselijk geluk. Het gaat hier om vergeten zieken, eenzame oude mensen, patiënten van psychiatrische Klinieken, waar niemand naar omkijkt enzovoorts. Goed zijn voor anderen is de beste manier om eigen twijfels kwijt te raken. Wanneer men iets doet voor een ander ontmoet men vroeg of laat in zijn ogen Christus." Rotterdam, december. L. H. Van 1 t/m 13 januari komen alle medewerkers van het. Meubelmeesters- concern in Oostenrijk bijeen voor wintersportvakantie en besprekingen nieuwe programma 1969. Agendapunt LAGERE PRIJZEN MOGELIJK DOOR EFFICIENT WERKEN Als op onze terugkomst wacht en bij ons meubelen koopt krijgt n EEN ENORM CADEAU. Overleg tussen U en directie. TT moet echter schriftelijk mededelen welke dag u komt van 14 tot 18 januari. Alle artikelen zijn geprijsd! Op de gehele miljoenen-voorraad wordt geen BTW berekend en dat scheelt n veel. Tot de 2e helft van januari! christenen, die zich al deelgenoot Wilden maken in het welzijn van de anderen. Een ontwikkeling in het christendom heeft er toe geleld, dat men dan vandaag zo ver is, dat inen beseft dat dat weirijn de hele mens betreft". „De gezinsvoogdij vereniging heeft strikt genomen een zeer gericht doel. De eerste opdracht is de kinderrech ter gezinsvoogden ter beschikking te stellen. In deze gerichte opdracht echter is het wijde gebied van het welzijn bevorderen van het kind aan de orde en bijna evenvaak ook, dat van de ouders en broers en zusters van het kind. de risico, dat Je afgewezen wordt, dat men niet dankbaar is, dat het te ver geefs gedaan is". STRAATWEG 45—47, ROTTERDAM SCHOOLSTE. 31, DEN HAAG Vincentiusvoorzitter J3. M. Stee man, die ook als voorzitter optreedt van het centrum voor vrijwillige tna atodhappel i jke hulpverlening zegt: „Je gelukkig voelen betekent niet dat je geen problemen hebt, maar dat je die problemen accepteert en -dat je daarin de inspiratie vindt om ze te bestrijden in het algemeen belang. Neem eenzaamheid. Wanneer Ie mand die eenzaam is voor een andere eenzame wat gaat doen, dan helpt hij er twee, de ander en zichzelf. Bij zo'n vraag over verantwoordelijkheid wU ik de liefde centraal stellen. Die moet inspireren tot Het uitsteken van je hand, Onwelzijn - is voor mij gety peerd met: geen liefde geven en geen liefde ontvangen. Een vereniging als Vincentius moet op een bepaald gebied de nood opsporen, zorgen dat er eerste hulp gegevenwordt, dat er vervolgens als het ware die nood gebundeld wordt en aan- deskundigen" overgedragen. En nu komt het gekke, tegenwoordig ontstaat juist bij meer deskundige aanpak een nieuwe nood, doordat in die deskundige aanpak hét menselijk aspect ontbreekt." Heel belangrijk hierbij is nu, dat er mensen gevonden worden die bereid zijn mee te werken en zich ook te binden voor een bepaalde taak bin nen een bepaald sociaal welzijnsplan, dat voor de hele stad is opgezet. Men zou ook kunnen zeggen, dat men nu zo ver is, dat vraag naar en aanbod van hulp beter op elkaar afgestemd kunnen worden. Het vrijblijvend karakter, het inci dentele karakter ook wat vaak het effect heeft gehad van lap- en stop middelen, zou op deze manier kunnen verdwijnen. Een ander voordeel is nog dat een versnippering van krach ten voorkomen, scan worden, en on derlinge naijver ook kan verdwijnen. De heren Hodes en Van Huyge- voort menen, dat hét centrum voor vrijwillige maatschappelijke hulpver lening een eerste stap is. Zij stellen zich voor, dat het Katholiek Centrum voor We2zijnsbehartiging onderzoek zou moeten doen, prognoses zou moe ten opstellen, een beleid zou moeten aanduiden en het centrum van vrij willigers voor een belangrijk deel be last zou moeten worden met de uit voering van de plannen. Bij gelegenheid van de eerste stap in de openbaarheid van het centrum voor vrijwilligers, dat op dit moment theoretisch al over een paar duizend krachten zou kunnen beschikken heb ben wij drie vragen voorgelegd aan vertegenwoordigers van instellingen en verenigingen, die in het centrum deelnemen. Deze vragen zijn: „wat betekant voor u welzijn?" „In hoeverre voelt u zich als christen voor dit weizijn verant woordelijk?" „Hoe ziet u de plaats van uw'eigen instelling in een totaal welzijnsplan voor de stad?" „Ik wil graag met vraag drie be ginnen en dart terugredeneren", zegt de directeur A. J. Korz van de Ka tholieke Reclassèrlngs Vereniging in Rotterdam. „Als je dat nu doet dan is voor mij het uitgangspunt, dat je te maken hebt met mensen, die in "de maatschappij zijn vastgelopen, met de maatschappij in botsing rijn geko men en een correctie van de straf rechter hebben gehad. De samenleving heeft nu de plicht deze mensen opnieuw op te nemen, hen een kans te geven de ruine, die zij van hun leven gemaakt hebben te herstellen. De reclassering probeert daarbij deskundig behulpzaam te zijn. Het zal duidelijk zijn, dat wij alleen niets kunnen doen. Daarom sluit de reclassering aan bij alles wat zich sociaal charitatief opstelt". „Wanneer nu bovenstaande het uit gangspunt is dan meen ik, dat je daarbij zou moeten denken aan: „Wat je voor de .minste van de Mij nen hebt gedaan heb je voor Mij gedaan". Als er nu een instelling is, waar dat helaas altijd nog letterlijk waar gemaakt kan worden is het de reclassering wel. „Welzijn definiëren is dan niet moeilijk meer. Ik zeg gewoon: onbe dreigd kunnen leven, wat je ook bent, wat je ook geweest bent, wat je ook gedaan hebt". Voorzitter B. A. E. van Doome 'van de Vereniging voor Katholieke Ge zinsvoogdij en Patronage Sint Ray- mundus geeft op de eerste vraag ten antwoord: „Bij het woord welbevin den moet niet de nadruk alleen val len op het materiële, wat vooral in het verleden nogal eens voorrang ge kregen heeft Het is veel meer in je wetjk-, woon- en .gezinsfeer gelukkig zijn, althans de mogelijkheden heb ben om gelukkig te worden". „Ik meen dat die verantwoordelijk heid terug gaat tot die van de oudste ROTTERDAM Het schijnt .dat we het nieuwe jaar in gaan met een soort „spook", dat van de BTW. Vele zaken waren deze week al gesloten om te inventariseren en de nieuwe prijzen, vanaf 2 januari geldend, te gaan be rekenen. Weer andere beginnen 1969, op donderdag 2 januari, met gesloten te zijn. Ook al van wege die nieuwe prijzen. Het is maar dat u hei weet.. Voor het geval u dit, bijna ver gleden jaar, nog iets zou willen kopen. Of omdat u per se op 2 januari iets wil gaan halen... De heer B. J. A. van Halderen, directeur van de Katholieke Vereni ging voor Kinderbescherming, meent dat de welzljnsbehartiging in het ge zin moet beginnen. „Tegenwoordig is het gezin voor veel mensen alleen nog maar de plaats waar men eet en slaapt Men hoort niet meer bij elkaar, men voelt 'rich niet meer geborgen, men heeft niets meer voor elkaar over. Dat wérkt door in de hele sa menleving. Iemand die thuis al alleen leeft kan in de maatschappij natuur lijk niet open staan voor een ander". „Wanneer je nu als christen iets doen wil dan moet je risico's nemen, In 250 jaar was de huisvesting slechts geconcentreerd „binnen de vesten". Dat betekende in 1632 der tigduizend inwoners. Pas in .1723 mocht mén „buiten de vesten" gaan wonen en dat deden hét eerst de rijke kooplieden in hun fraaie huizén bij dé havéns. „Binnen de vesten" gingen de hui zen de hoogte in. yy In 1830 was daar al een dichtheid van duizend mensen per hectare. Er waren geen voorschriften, tus sen Goudsesingel en Goudserijweg werd maar raak gebouwd. De bin nenwateren werden open riolen. Tot in de negentiende eeuw was ér. bijna geen straat aangelegd. Bas. in 1877 werden Witte de Withstraat en Van Oldenbarneyeltstraat voltooid, Merkwaardige grondpoliüek: bij onteigening werd 12.68 pér vier kante meter aan de eigenaar uitbe taald. Maar de gemeente bood de grond aan de Witte de Withstraat aan voor ƒ32 pér vierkantemeter, en aan de Van Oldenbameveltsttaat voor 70 per/vierkante meter! Om de bouwgrond ten volle te be-"- riutten werden de huizen rug-aan-rug geplaatst Geen zon, geen licht, geen lucht Elke rvoning (of liever: woon- hok) kreeg een kamer met keukentje en bedsteden. Op het gangetje van; het gemeenschappelijk trapportaal stond het. privaat zonder waterspon-1 ling. Een teap was bestemd voor zes gezinnen. Dat de arbeider gemakkef lijkér; naar de kroeg dan naar huis liep, was geen wonder. Stadsarchitect W.'N. Rose dêëd'Mjnf best het wonen te verbeteren, maar; de woningbouw bleef een particuliere zaak. Veel goeds hebben dé bouwvereni gingen gedaan. Maar om zoveel «mogelijk huizen in zo kort mogelijke tijd te bouwen Jkrèeg men „revolutiebouw". En in dat opzicht hoort men nu hétzelfde geluld van honderd jaar terug! Ook. toen richtte dé woningproducent zich op het gangbaarste woningtype: een courant product garandeerde vlotte verkoop. Veel wijken werdén doods door te grote uniformiteit Iri 1892 nam de bevolking toe met 5554 zielen. Er werden' toen 1937 hui zen gebouwd.Zovéél, dat er toen een ruim woningaanbod was. Het gevolg: lagè huren van 2,50 tot 325 per week. Maar. het loon lag rond 10 per week. En ook toen kende men reeds het opschuiven van nu: families die ver pauperden bleven in de oude stad, de andere schoven met de' stad mee naar de buitenste wijken met betere en gezondere woningen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In 1868, een eeuw geleden dus, was de kindersterfte Vuim 57 procent van alle sterftegevallen in Rot terdam. Dat was, zo constateert drs. R. Waardenburg in het Rot terdamse Jaarboekje. 1968, het gevolg van het slechte bouwen in die tijd, vooral in de binnenstad. In de vele sloppen, binnen plaatsen en hofjes was de sterfte aanzienlijk groter dan in de arbeiderswijken buiten de stads wallen.'" j. f Officieel heet dat jaarlijks terugke rende standaardwerk met belangrijke historische artikelen en feiten nog al tijd „jaarboekje'*. Men zou haast denken aan valse bescheidenheid! Het „jaarboekje" is tevens jaar boek van Het Historisch Genootschap Roterodamum. Het onderwerp van het artikel van drs. Waardenburg is de grootste uit breidingsperiode van Rotterdam, die tussen 1850 en 1900, toen de bevol king groeide van 89.000 tot 319.000, toen de havens voorgingen en er geen geld meer bleef voor de wo ningbouw. Vooral de laatste tien jaar van deze periode was er een enorme bevolkingsaanwas: van 203.000 naar 319.C00. Tijdens de eholera-epidemie van 1849 stierf een veertigste deel van de stadsbevolking. Op 2 augustus 1876 kreeg de ge meenteraad een brief van het Alg. Ned. Werklieden Verbond, waarin stond: „..„.Kan hét verwondering bar ren dat in vele buurten besmettelijke ziekten zich met zulke snelheid voortplanten/ wanneer men bedenke dat tal van gezinnen van meer dan vier personen zich in eene kamer be vinden die gebruikt moet worden als woonkamer, slaapkamer, keuken en ziekenkamer en dat op zoodanige" ka mér den geheelen dag faecale stoffen: moeten verblijven, dikwijls af komstig van lijders aan besmettelijke ziekten; dat de gevaarlijke toestand nog wordt verergerd door de slechte plaatsing of onvoldoende inrichting van afvoerpijpen voor menagewater, terwijl door zoodanige pijpen ook de uitwerpselen van besmettelijke ziek ten worden geworpen en daardoor de benedengeburen op hunne kamer dikwijls vreeselijke stank ontwaren die desgelijks tot voortplanting van besmetting aanleiding kan geven; dat daarbij in vele woningen behoefte bestaat aan voldoende ventilatie en dat het niet behoort tot de zeldzaam heden dat slechts ééne bedstede in zoodanige kamer zich bevindt Alle maal toestanden die in onze dagen Drs. C. Th. M. v. HUYGEVOORT de mensen kunnen niet ROTTERDAM Het ziet er naar uit dat we het jaar „wit" zullen-zien wisselen. Om dat dit niet zo vaak gebeurt past een plaatje van Het Park pp een dag als-vandaag zeer goed. Vanaf de Euromast levert deze in andere jaargetijden zo geliefde wandelplaats een sprookjes achtig beeld op. Dé bomen steken hun ontbladerde takken uit de witte deken omhoog, de besneeuwde heggetuin bij het Herenhuis zorgt voor een fraai mozaïek, scherp is het contrast tussen „land" en water De Lage Land-bus maakt zes zeven ritten per avond. Volgens'de. heer Van Bruggen1 is de toeneming' der drukte in net winkelcentrum verdeeld, maar komt vooral de levensmiddelenbedrij- ven ten goede. Zelfs op de vrijdag na Kerst bestond er een goede belangstel ling van' de zijde der Ommoorders. Voorlopig wordt dit initiatief tot maart verlengd. Dan vergaderen de zakenlieden om te beslissen of deze service permanent wordt. De reacties: „Heel gunstig", zegt de voorzitter. „We hebben al veel uitingen van erkente lijkheid gekregen. „De Koperwiek" begon enkele wekén geleden. „Een baby kan nog niet pra ten", zegt voorzitter H. Scheepjes, „de zaak had weinig tijd van voorberei ding. We zijn dankbaar voor de vlotte medewerking van RET en Rijksver keersinspectie. Binnen enkele dagen was alles telefonisch rond". Maar de resultaten vallen de hèer Scheenjes niet tegen. De bus maakt' (tussen 18.45 en 21.10 uur) drie ritten heen en drie terug. Men reed ook, als extra, op de maandag voor Kerst. On derweg wordt ook bij de wijken Het Lage Land en Prinsenland gestopt. „De Koperwiek" gaat met zij" ritten door. Nog een aantal keren, daarna beslissen we of we deze dienstverlening voort zetten, aldus de heer Scheenjes. (Van een onzer verslaggevers) Coiffures TELEF. ,t3 76 52 G.N. MAÜRITSWEQ 55 ROTTERDAM De wordende wjjk Ommoord van Alexanderstad heeft nog' slechts een bescheiden winkel apparaat. Vandaar dat winkelcentra elders initiatieven namen zodat de .Ommoorders toch de gelegenheid hebben gemakkelijk te gaan kopen. Per bus kunnen zij zich op de vrij dagavonden gratis laten vervoeren. Er is zelfs keus: de winkelcentra Het Lage Land in de gelijknamige wijk aan de andere kant van de spoorlijn en De Koperwiek in het naburige Capelle dingen om de gunst. Hoe zijn de resul taten? Voorzitter C. v. Bruggen van „Het Lage Land". „Op 25 oktober reed de eerste bus. De bezetting is tot dusver vrij aardig, we zijn niet ontevreden, maar het zou natuurlijk nog wel beter kunnen. Al met al is het wel de moeite waard gebleken. We gaan er mee door." DEN HAAG Het Rotterdamsch Nieuwsblad en de Haagsche Courant gaan nauwer samenwerken. Er zal een overkoepelende raad van bestuur worden opgericht waarbinnen beide bedrijven als onafhankelijke vennoot schappen zullen blijven voortbestaan. De samenwerking op ekonomisch ge bied zal waarschijnlijk half 1969 zijn beslag krijgen. Het samengaan van beide kranten zal geen negatieve consequenties heb ben voor de werkgelegenheid. De ver wachting is integendeel dat de samen werking zal leiden tot uitbreiding van het personeel. Tegelijk met het personeel zijn ook de werknemersorganisaties in kennis gesteld van de samenwerking. Vol gens artikel 33 van de cao van de journalisten is bij het vooroverleg over de samenwerking een vertrou wensman van het personeel inge schakeld. PARIJS De Zuidvietnamese de legatie in Parijs heeft gisteren de eis afgewezen van Hanoi en het Zuid vietnamese Bevrijdingsfrorit tot wij ziging van de regering in Saigon. De afvaardiging van Noord-Viet- nam en het Bevrijdingsfroilt hebben kort geleden laten weten dat het overleg over Vietnam in Parijs alleen maar met succes bekroond kan wor den als „de kliek rond Thieu en Ky" vervangen wordt door een „vredeska- binet". In een verklaring, waarin de eis van Hanoi en -het Front wordt afge wezen, zegt de Zuidvietnamese dele gatie voorts dat „de communisten, onder het mom van procedu re-kwesties, proberen het Zuidvietna mese Bevrijdingsfront erkend te krij gen". GOUDSESINGEL221-ROTTE6DAM-TEL.116074-123O83 ROTTERDAM Toen hij maandag middag de Straatweg te Rotterdam-N. overstak is de bankbediende A. Lams uit Rotterdam, 44 jaar, onder een tank wagen geraakt. Hij kwam met het hoofd onder het rechter achterwiel terecht. In het Bergweg-ziekenhuis bleek de man te zijn overleden. De chauffeur van de tankauto had van het ongeluk niets gemerkt. Hij werd aangehouden In de Rochus- senstraat bij de ingang van de Maas tunnel. ROTTERDAM Vrijdag 10 januari, zo kondigt Ruimtes Situatie Centrum (Gaffeldwarsstraat) aan, zal „De leven de objektensjoo" van Hans Frisch toch bij dit centru min Rotterdam optreden. Tijdens de kortgeleden gehouden Nati onale Speelweek kreeg de show een verbod van burgemeester Thomassen daar het programma uit te voeren. Als andere activiteit van het Situatie centrum staat het kampioenschap,, Worst Eten" op het programma voor vrijdag 17 januari Daar kan gegeten worden om een prijs van 1000 tussen 21 en 24 uur. Doktoren en vakmensen uit het levensmiddelenbedrijf 2ullen de jury vormen. Op zaterdag 4 januari komen Ellie Nierman en Kikkert Zuiderveld en op j 18 januari John Lantlng hier optreden. Minister-president Couve de Mur- ville verklaarde nog in te zien, dat men met de Europort du Sud nog slechts aan het begin staat. Maar hij zag tegen 1985 een enorm haven- en industriegebied, onder de rook van een Marseille, dat zich nu reeds met de aanleg van een groots metronet voorbereidt op zijn functie van een van Europa's machtigste haven- en industriegebieden. Inmiddels heeft de Europort du Sud zijn tweede olietanker ontvangen en wel de Magdala van de Shell, die uit de Perzische Golf komend, via de Kaap, een lading van 212.000 ton aan voerde. Het schip zou in de haven van Marseille niet behandeld kunnen worden. In 1969 wordt een 250.000 tonner verwacht, die gebruik zal kunnen ma ken van een kanaal van zeven kilome ter, dat tot een diepte van twintig meter is uitgediept en waardoor der gelijke mammoets aan een kade kun nen meren. Overigens werd er tijdens de besprekingen nog de aandacht op ge vestigd, dat men met de voorbereidin gen voor het aanleggen var, nieuwe kaden en installaties etc. nog we! even zal wachten evenals tn Rotter dam tot er voldoende mammoets, groot gedeelte van de Camarque, zoals het gebied aan de Golfe de Fos heet, van een halve woestijn in bouw rijpe gronden veranderd is. De directeur van het nieuwe ha ven- en industriegebied vertelde op zijn beurt aan de minister-president wat voor werk hij en zijn mensen reeds hebben verzet. Voor de pieren 1 en 2 werden vijftien miljoen ton ma terialen aangevoerd. In totaal werd tot dusver 320 miljoen francs geïnves teerd, maar, zo voegde hij er nadruk kelijk aan toe, dat is nog slechts voor de eerste fase. Couve de Murville haastte rich la ter, in een soort forum na afloop van de plechtigheid, te verzekeren dat, on danks de bestedingsbeperking, de re gering de „Europort du Sud" niet in de steek zal laten. Hij wees op de verbetering in de economische toe stand van het land die naar zijn me ning, op komst is. De Franse staat, aldus werd nog tijdens het forum naar voren ge bracht. zorgt er voor. dat de Europort du Sud goede verbindingen met het achterland krijgt en ook met de an dere havens van Frankrijk, uiteraard speciaal de Atlantische en Kanaalha vens. Zo zal, ondanks de bestedingsbe perking, voortgewerkt worden aan de grote autobaan Lille (Rijssel) - Parijs - Marseille. Die komt in 1970 gereed. (Van een. onzer verslaggevers) MARSEILLE Niemand minder dan de Franse premier Couve de Mur ville was naar Marseille gekomen om de plechtige opening van Marseille's oliehaven, de Europort öu Sud, te lei den. Aanleiding tot een grootse ceremo nie, waartoe veel leidende persoonlijk heden uit het havenbedrijf en de in dustrie en natuurlijk ook uit politieke kringen waren, uitgenodigd, was het binnenlopen ïn de nieuwe haven van de Golfe de Fos van de eerste olietan ker, de Nivose, 72.000 ton groot. Niet bepaald een mammoettanker. Maar dit vingen de minister president en andere sprekers op met de beloften, dat binnen afzienbare tijd tankers van 100.000 ton en meer en over een of twee jaar zelfs mammoets van 250.000 tot 500.000 ton hun lading langs de kaden kunnen lossen. Dan zal er ook een chemische en petro-chetnische industrie gevestigd zijn, 'zullen er hoogovens zijn ge bouwd en zal, naar zelfs officieel ver klaard werd, de Europort du Sud in Staat zijn minstens de helft van de olieaanvoer en olieopslag te verwer ken, waarop Rotterdam thans reeds trots is. De grondslag is dus gelegd voor een haven- en industriegebied met de oppervlakte van heel Parijs, waarin groter dan 250.000 ton, in de vaart zijn. Ja, men kijkt in Europort dn Snd terdege naar de Europoort van het Noorden».

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1