1 OLIEBRAM) Technische problemen nog niet opgelost Spoorwegen nemen metro op in „plan tot 1975" Voorlopig nog trein naast metro Premier van Libanon dient ontslag in Rotterdamse sleepboten varen morgenochtend Roolvink praat met Stichting Bij staking moet SER bemiddelen Van Bemmel weg als direkteur Minder investeringen Voorwaarden voor eind aan staking Leden van N.B.V, tegen de CAO LEIPERD TREFPUNT ONGURE ELEMENTEN' Werkloosheid vorig jaar sterk gedaald Prinses Irene en haar man in ons land Britse minister bezoekt haven van Rotterdam Stakers krijgen gedeeltelijk hun zin Officier van justitie: Twee maanden voor hoofdagent Kritisch bekeken Kritiek vanwege Israëlische aanval Explosie in fabriek Philips in Ziirich Kustvaarder Schley naar Ylaartlingen De Pous Na gesprek Kloos- Leen van Os; WERELDHANDEL GESTEGEN UTRECHT Een aansluiting van het regionale net van de Nederlandse Spoorwegen op het Rotterdamse metro-net is nü nog niet mogelijk: de noord-zuid tunnel is door zijn profiel jam mer genoeg ongeschikt voor mee- gebruik door „randstadtreinen". Bij de aanleg van de oost-west- lijn kan echter heel goed reke ning worden gehouden met sa- mengebruik. Aldus de directie van de Nederlandse Spoorwegen in „Spoor naar '75", een plan voor de toekomst van de Neder landse Spoorwegen in de Neder landse samenleving in de jaren 1970—1975. FREQUENTIE ÉÉN TARIEF STADSTREIN (Vervolg van pag. 1) Ook W. J. Hulsker, voorzitter van de bedrijfsgroep haven van de NBW heeft veel bijgedragen tot het beëindigen van de sta king. Volgens Leen van Os had Hulsker een bespreking met de werkgevers vele financiële toé- zeggingen „weggesleept". BEIROET De premier van Libanon, Abdoellah Yafi, heeft vanmorgen het ontslag inge diend bij president Helou. De laatste dagen heeft Yafi herhaal delijk bloot gestaan aan felle kri tiek vanwege de Israëlische aan val op het vliegveld van Beiroet. De regering zou niet voldoende veiligheidsmaatregelen hebben getroffen. (Van onze soc.-econ. redaktie) DEN HAAG Minister Rool vink had vanmorgen, vooraf gaand aan de mededelingen over het loonoverleg in de minister raad van gisteren, een gesprek met het bestuur van de Stich ting van de Arbeid over een re geling van het stakingsrecht voor de toekomst. In april van het vorig jaar bracht; de SER hierover advies aan de regering uit. (Vervolg van pag 1) TUNNEL OF NIET? Kort geding DEN HAAG De werkgele genheid in ons land is aanzienlijk verbeterd. Dit blijkt uit cijfers die minister Roolvink vanmor gen verstrekte. DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2A DINSDAG 7 JANUARI IIET ziel er naar uit da! tie olie die wethouder J. Vforst niet zijn aange paste brandweerverordening op de vrij- ■wiltigers-eoiven heeft gegooid, niet de, doorgaans, ■kalmerende invloed heeft ge had. Integendeel. De olie is gaan branden en er schijnt niemand Ie zijn die deze oliebrand nog kan blussen. Met andere «'oor-den, de wethouder heeft zich vergist. Het afschaffen van klein alarm voor de vrijwilligers was voor hen onoverkome lijk. De ruil die de wethouder nu in zijn ontwerp-verordening heeft aangebracht, namelijk wel klein alarm, maar helemaal geen leiding door vrijwilligers, is zo •discriminerend voor de vrijwilligers, dat zij welhaast gedwongen worden htm ontslag in te dienen. Vorige week nog heeft bet raadslid sir. K. Stanb hierover vragen gesteld. Hij legde de nadruk op de door de wet houder gebruikte woorden: „waardevolle en gewaardeerde medewerking van de vrijwilligers". In de gewijzigde ont- werp-verordening komt die waardevolle en gewaardeerde medewerking niet tol zijn recht. Het zou wel eens kunnen zijn dat de roemruchte historie van het Rotterdamse brandweercorps een abrupt einde zal krij gen deze week. De wethouder is dau de grote verliezer, niet - de vrijwillige brandweer. De vraag is ge rechtvaardigd of met de hele reorganisa tie-kwestie Rotterdam wet goed is ge daan. Zonder meer wordt een groot aantal top. functionarissen uit het Rotterdamse be- drijfsleven dat vrijwillige en belangeloos zieh als hoofdlieden, hoofdbrandmeesters, en brandmeesters voor de -tad heeft inge zet, aan de kant pezet. Htm werk is leiding geven bij blussing, maar de vrij willigers mogen geen leiding meer heb ben en dus.... Als dat massaal ontslag doorgaat, en het lijkt onvermijdelijk, dan ziet de stad zich geplaatst voor de opgaaf om zeer «nel een complete beroepsbrandweer uit de grond te stampen. \Cuar komen die. mensen vandaan en hoe worden zij in een korte tijd opgeleid zo dat zij de ■vrijwilligers kunnen vervangen zorder dat de brandveiligheid van Rotterdam en haar inwoners in gevaar komt? Om over de enorme kosten van een volledig beroepskorps maar niet te spre ken. Het is duidelijk dat de opzet name lijk vervanging van de vrijwilligers door beroeps over vele jaren gespreid, volko men is mislukt. De gemeenteraad, die de verordening moet goedkeuren, ziet zich straks voor een zeer moeilijke beslissing geplaatst. Akkoord gaan betekent liet vertrek van alle vrijwilligers, de verordening wegstemmen het afkeuren van het wel- houderlijke beleid inzake de reorganisa tie. (Van een onzer verslaggevers) Zo werken, aldus dit plan, de ge meente Rotterdam en de Nederlandse Spoorwegen binnen hetzelfde perspec tief. Langs afzonderlijke lijnen, maar ieder naar het punt na 1975, waar zij eikaar de hand zullen reiken. Rotterdam wil na 1975 de metrolijn vat» de Prins AJexanderpolder naar de YVestblaak uitbouwen tot een vol ledige oost-westlijn, door deze te ver lengen naar Schiedam-Nieuwland. In dat station kunnen dan metronet en het net van de Nederlandse Spoor wegen aan elkaar worden gekoppeld. Rotterdam wordt daarmee ua Den Haag de tweede Nederlandse stad met een gemeenschappelijk gebruikte infrastructuur. Interessant is, dat wethouder H. W. Jettinghoff donderdag in de vergade ring van de Rotterdamse gemeente raad een heel ander geluid liet horen. Hij maakte de gemeenteraad duide lijk, dat er op een gemeenschappelijke baan van spoorwegen en metro on mogelijk een hoge frequentie kan worden onderhouden, omdat volgens de veiligheidsbepalingen van de spoorwegen treinen een voorgeschre ven afstand van elkaar moeten blij ven. De heer Jettinghoff doelde daar mee op het „bloksysteem", een spoor wegtraject is verdeeld in „blokken" en er mogen nimmer twee treinen samen in één blok aanwezig zijn. Als spoorwegen en metro samen van een baen .gebruik zouden ma ken zou dat een maximale frequen tie van twintig minuten tot een 'kwartier moeien (betekenen, en dat acht wethouder Jettinghoff voor ■metro-vervoer te weinig. Verder zou er een zeer vergaan-" de aanpassing van anetro-imaterieel noodzakelijk zijn. Wethouder Jet tinghoff zei, dat het metro-materieel niet op een spooAaan zou kunnen worden toegelaten. Het voldoet niet aan de 'bepalingen voor wat betreft de afstand tussen 'wagenvloer en spoorwegbe'd. Aandrijving via een derde rail I ROTTERDAM De Britse- mi nister van staat van het Scottish Of fice, dr J. Dickson -Mabon, M P, brengt tot en met woensdag a.s. een bezoek aan de haven van Rotterdam. Dr. Dickson die vergezeld is van de heer A. Mcrae, voorzitter van de Cly de Port Authority en de heer James Mcguinness, c. B-, assistent Under-Se cretary °f state, Scottish Office, kwam maandagavond op de luchtha ven aan. Vandaag, dinsdag 7 januari, maakt het gezelschap een rondrit door de Rotterdamse haven en Europoort, waarbij o.m. Frans Swarttouw's ha venbedrijf, het Eurocentrum Neder land, en de Maasvlakte zullen wor den bezocht. Woensdag brengt het gezelschap een bezoek aan de BP-raffinaderij in west-Europoort en zal het een gesprek hebben met ïr. F. Posthuma. directeur van het havenbedrijf. Na de lunch aanvaardt het ge zelschap nan Zestienhoven de terug reis naar het Verenigd Koninkrijk. biedt op een spoorbaan moeilijk heden. Het spoorwegmaterieel, zo zei de heer JettLnghof, is voorts veel 'bre der dan het metro-materieel, dat volgens de internationaal gangbare maten wordt uit/gevoerd. De bijzon dere voorzieningen aan materieel j maken de zaak zeer kostbaar. j Bovendien zal er op de metro- j ■lijn in wezen dan dus een spoor- j lijn een extra-bovenleiding moe ten komen, ofwel Rotterdam zal naar 'heel ander materieel toe moe ten: materieel met bovenleiding en stroomafnemers. De directeur van de Rotterdamse elektrische tram, drs, C. G. van Leeuwen, zag in zijn nieuwjaars rede echter heel andere mogelijk heden tot samenwerking tussen Nederlandse Spoorwegen en het stedelijke Rotterdamse vervoer: de heer Van Leeuwen vertelde dat de gemeente Rottendam en de spoorwe gen zoeken naar mogelijkheden om op betrekkelijk korte termijn te ko- men tot een gemeenschappelijk ta rief, dat zowel voor de spoorwegen binnen het Rotterdamse vervoersge bied als voor metro, trams en 'ge meentelijke autobussen geldt. Men denkt daarbij aan een abonnement en aan rittenkaarten. De spoorweg-directie stelt in „Spoor naar 75", dat vergeleken met Amsterdam en Den Haag de spoor- wegtracees door Rotterdam zo gun stig liggen, dat zij op korte termijn een belangrijke rol in het stadsver voer kunnen spelen. De belangrijkste resultaten zijn wel dat de sleepbootbemanningen ko men in de bedrijfsgroep havens, waar door zij onder een andere cao komen. Over 1968 zal verder een algemene extra uitkering worden gedaan van Yafi zei vanmorgen dat „de nieu we toestand een nieuwe regering eist". De president moet volgens hem de kans hebben de man te kte- "zen die hij wenst. De moeilijkheden groeiden zelfs uit tot een persoonlijke vete tussen twee léden van het kabinet. Minister van defensie Ouweini en zijn collega van openbare werken, Edde, gaven elkaar de schuld dat de aanval mo gelijk was. Yafi was sinds februari 1968 aan het bewind, maar zijn compromis kabinet, waarin elk lid verscheidene portefeuilles beheerde, trad pas in oktober daadwerkelijk op. Mogelijk wordt Rasjid Kerami nu premier van Libanon, dat sinds 1948 een vrij neutraal standpunt heeft in genomen in het Israëlisch-Arabische conflict. Wellicht wordt het leger onder zijn premierschap wat mili tanter. PARIJS De Franse regering heeft de levering van wapens, reserve onderdelen en militaire uitrusting aan Israël verboden. Een verbod gold sinds de zesdaagse ooriog alleen voor vijftig Mirage-vliegtuigen. Nu mogen slechts onderdelen van motoren van het type Snecma worden geleverd. De Franse maatregel is overigens niet officieel aan de Israëlische rege ring meegedeeld, maar alle materia len voor Israël worden door de Franse douane tegengehouden met de verklaring dat de exportvergunnin gen niet meer geldig zijn. In politieke kringen in Tel Aviv zei men dat deze maatregel niet mag wor den onderschat De Israëlische lucht macht bestaat namelijk voor een groot deel uit Franse toestellen zodat „de veiligneid van Israël in gevaar wordt gebracht". (Het ligt voor de hand dat Frankrijk het verbod heeft opgelegd naar aanleiding van de Is raëlische "aanval op het vliegveld van Beiroet). Van de zijde van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken is bevestigd dat er de afgelopen dagen rechtstreeks contact is geweest tussen Libanon en Israël over een bestand tussen beide landen. In het laatste hoofdstuk van het advies werd gesuggereerd tot vrijwil lige bemiddeling in geval van sta king. Dit plan blijkt minister Rool vink thans geheel te willen overne men daarbij vooruitlopend op de ei genlijke wet ter regeling van het sta kingsrecht, die thans voor advies dij de Raad van. State ligt Overeenkomstig het advies van de SER zal elke staking in de toekomst bij de SER-voorzitter gemeld moeten worden. Uit een lange lijst met deskundige personen, die reeds m een vroeger stadium wordt opgesteld, moet daarna de SER-voorzitter een commissie ad hoc benoemen voor elk geval van staking. Partijen zijn ver plicht alle bijzonderheden aan deze SER-conirnissie binnen 24 uur te mel den en voorts gevolg te geven aan een oproep om gehoord te worden. De commissie kan vervolgens een bemiddelingspoging ondernemen en tot advies overgaan, welk advies ech ter geen bindend karakter draagt. Van verplichte arbitrage is dus geen sprake. Dit plan uit het slothoofdstuk van het SER-advies wil de minister nu maken tot een afzonderlijk wetje ter vervanging van de sterk verouderde Arbeidsgeschillenwet van 1923. Daarnaast komt dan nog een wet ter regeling van het stakingsrecht. Beide wetten zullen volledig op el kaar afgestemd zijn. Ter bespoediging van de gang van zaken wil de minister eerst het be middelingswetje vaststellen omdat dit minder omvangrijk is en tot min der complicaties bij het vooroverleg leidt. Het gesprek lussen de heer Rool vink en het bestuur van de Stichting van de Arbeid droeg vanmorgen een juridisch-technisch karakter. De drie vakcentralen KW, NKV en CNV gingen vorig jaar unaniem akkoord met het slothoofdstuk uit het SER-advies. Een zware explosie, veroorzaakt door ontsnappend watergas, heeft gister ochtend half zes de Philips-fabriek in Ziirich beschadigd. De schade be draagt ruim een miljoen gulden, zo wordt van het hoofdkantoor in Eind hoven vernomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Toen de ontploffing zich voordeed was het 120 man tel lend personeel van het getroffen fa- brieksgedeelte nog niet op het werk verschenen. De fabriek in kwestie (Faselec) vervaardigt halfgeleiders, waarbij waterstofgas woedt gebruikt. De heer Van Bemmel was vanoch tend niet bereid commentaar te leve ren op zijn zelf genomen ontslag. Hij zei: „Zoals gewoonlijk weet de pers meer dan ik .Tot nu toe bent u steeds alleen op geruchten afgegaan en u kunt dat nu dan ook maar bet beste doen." Namens het bestuur wilde ook niemand het vertrek van de direkteur bevestigen. Het bestuur dat het vertrek zou betreuren zou dr. Van Bemmel hebben gevraagd ais adviseur aan Diergaarde Biijdorp verbonden te wil len blijven. In het rapport dat aan wethouder drs. J. Reehorst van financiën is uitge bracht en dat ongeveer 15 januari openbaar zal worden gemaakt, wordt direkteur Van Bemmel niet gediswali- ficeerd over het gevoerde beleid. Uit het rapport zou blijken dat ook anderen zich schuldig hebben ge maakt aan fouten die bestuur en di- rektie de heer Okkerse hebben verwe- ten. Verder zou een der conclusies j zijn dat er veel mankeert aan de in- terne verhoudingen tussen de top; iona rissen. Vlaardingen-Noord en Ridderkerk z n twee snel ontwikkelende woon gebieden in de agglomeratie. Zij zullen vóór 1975 niet worden opge nomen in het metro-net, maar zij j kunnen wel tijdelijk worden aange- sloten op het Rotterdamse spoorweg- j net door middel van twee aftakkin gen. De eerste begint bij Schiedam- j Nieuwland en biedt Holy vijf halten, i de tweede verbindt Ridderkerk met twee halten met Lombard!jen. De j Ridderkerk-lijn zou later kunnen worden verlengd tot Hendrik Ido Ambacht en Zwijndrecht. Daarnaast is er in de plan-periode een grotere rol voor de Hofpplein- Ijjn in het lokale en interlokale ver voer. Aansluiting van de Rotter damse luchthaven ligt, aldus de spoorwegen, voor de 'hand. Het station Hofplein dient echter beter op het stadsvervoer te worden aangesloten. In het oosten van de agglomeratie kan het station Rotterdam-Alexander in een later stadium een soortgelijk aanknopingspunt worden als het wes telijke: in dit geval voor een nieuwe spoorlijn naar Krimpen, Alblasser- dam en Papendrecht, met doorvoer op de Betuwelijn. Van dat moment af zal de Rotter damse binnenstad door de oost-west metrolijn zowel aan de oostelijke als aan de westelijke zijde zijn verbon den met de omliggende streek. Na 1975 kunnen de Nederlandse Spoorwegen een tweede oost-west-lijn bieden: de al lang geprojecteerde „Rottelijn" die de regionale treinen uit Gouda een direkte bovengrondse verbinding moet geven met de sta tions-Hofplein en Centraal Station'en met de westelijker gelegen stations. Ook Ommoord zou daarop kunnen worden aangesloten. In de bedragen, welke de Neder landse Spoorwegen ramen voor de Rotterdamse agglomeratie, is geen rekening gehouden met de bouw van de Willemstunnel. De spoorwegdirec tie voegt daaraan echter toe dat, gezien de toeneming van trein- en scheepvaartverkeer er gedurende de planperiode wellicht toch een begin zal moeten worden gemaakt met de aanleg van deze nieuwe oververbin- ding. ROTTERDAM De zondagavond voor de Nieuwe Waterweg aangeva ren Westduitse kustvaarder Schley (291 brt) is maandag door de drijven de bok Condor van Van den Tak's Bergingsbedrijf gelicht en door het bergingsvaartuig Bever naar Vlaar- dingen-Oost in de Vulcaanhaven ge bracht. Bij hoogwater is het schip daar op de helling gezet. De Schley kwam, zoals bekend, in aanvaring met de Engelse vracht vaarder Strathardle. De vijf beman ningsleden werden gered door het loodsafhaalvaartuig Albatros. (Vervolg van pag. i) De minister van sociale zaken ves tigde er nog eens de aandacht op dat de regering groot belang hecht aan het totstandkomen van besparings regelingen. Er is echter in de tot nu aangeboden cao's nog niet over spaar loon gesproken. Wij zullen echter deze weg op moeten, aldus minister Roolvink. Hij zou hierover een gesprek heb ben met de Stichting van de Arbeid. De uitnodiging hiertoe zou waar schijnlijk vandaag nog uitgaan. Minister De Block wees op de be langrijke gevolgen die de metaal-cao op de economie van ons land kan hebben. Zij zal invloed uitoefenen op de prijzen en ook op de betalings balans, waarbij we ook met hogere importprijzen. met name vanuit Duitsland, rekening zullen moeten houden. Minister De Block zei dat er mede door Invoering van de BTW een soort prijspsychose Is ontstaan die ertoe leidt dat velen denken dat zij te veel moeten betalen. De minister beklemtoonde dat Eco nomische zaken hier uiterst waak zaam is en Zal toezien dat er vol strekt geen misbruik van deze situa tie wordt gemaakt. De BTW loopt nog te kort en bo vendien valt de uitverkoop hiermee samen. Zodoende kan geen duidelijk beeld worden verkregen. Minister De Block toonde voorts enige bezorgd heid voor de zwakkere bedrijfstakken in de metaalsector. Vorige week heeft de voorzitter van de Sociaal-economische raad, drs. J. W. de Pous, al gepleit voor het nemen van maatregelen tegen over- best eding. Hij vestigde er in zijn nieuwjaars rede de aandacht op, dat ondanks het zijns inziens opmerkelijke con juncturele herstel in 1968 en on danks een produktie-explosie in de industriële sector, de uiteindelijke verbetering van het overschot op de betalingsbalans is achtergebleven bij de raming. Opnieuw lopen de bestedingen dus sneller dan de voortgebrachte mid delen zei hjj. Het zit hem niet in de particuliere consumptie maar in de investeringen van de bedrijven en de overheid. Een toenemende waakzaamheid achtte hij des te meer geboden nu de bestedingsinflatie dreigt te wor den versterkt door een kosteninflatie. De economie komt zo in een loon- en prfjsspiraal die in 1969 en vol gende jaren belemmerend kan wer ken op de verwezenlijking van het evenwicht. Een gelijkmatiger toene ming van de particuliere investe ringen vond hij zeer gewenst. tweehonderd gulden. Andere jaren was het bedrag voor diverse rangen verschillend, maar dat Is nu helemaal gelijkgetrokken. Voor matrozen op de sleepboten is er een minimum loon van tweehonderd gulden per week gegarandeerd bij een werktijd van 43 uur. De NBV zal verder proberen het vertrouwen van de leden terug te winnen. Samen met de OBV zal de NBV een werkcommissie instellen die de vele problemen die onder de be manningen leven zal aanhoren en ze daarna zal voorleggen aan de werk gevers. Er waren in de vergadering ruim 550 bemanningsleden van Rotterdam se sleepboten aanwezig. De bemanningen van de Europoort sleepboten hadden reeds vanmorgen besloten vanavond om acht uur het werk te hervatten. Zjj deden dit op een vergadering aan boord van de Spidoboot Oranje plaat. die vanuit Maassluis een tocht maakte' over de Nieuwe Waterweg. De directie had deze bijeenkomst uitgeschreven. In grote meerder- heid spraken de bemanningen zich i uit voor een volkomen eigen cao en voor de betaling m maandlonen, i De directie heeft geen toezegging gedaan tot venbetering van de sa larissen. Wei heeft de •directie van de Nieuwe Rotterdamse Sleepdienst (die de negen Europoortslepers ex ploiteert) gezegd dat niemand van de stakers zal worden ontslagen. De directie van de sleepdienst van Van Ommeren, die twee stadssleep- boten in de vaart heeft, heeft de be manning aangezegd morgen om zes uur het werk te hervatten om straffe ran ontslag. Morgen zal dus een einde zijn ge komen aan dc zes dagen durende staking. Mede dankzij het zachte weer is het effect ran de staking vrij beperkt geweest. Slechts de tank- vaart werd getroffen door het sta ken van de Enropoortslepers. Er lig gen nog diverse grote tankers voor De Hoek. JTïE Europoort-slepers Mansbank en Europa brachten gisteren de 40.000 ton tanker Opatca bin ren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tijdens het gesprek dat NW-voorzltter Kloos vanochtend met stakingsleider Leen van Os heeft gehad is vastgesteld dat er een redelijke kans op beëindiging dienst bestaat indien de belangenbe hartiging van het sieepbootpersoneel wordt samengevoegd met die van het personeel in de haven en indien alsnog bepaalde aanvullende verbete ringen tot stand komen op de tot nu toe bereikte onderhande lingsresultaten. In nader overleg zal worden nage gaan of. en zo ja op welke voorwaar den, in de toekomst aan de thans bestaande eenheid van het sleepboot- personeel vastere vorm kan worden gegeven. Dit staat in een gezamenlijke ver klaring die na afloop van de bespre king door de heer Kloos werd voor gelezen. Bij het gesprek in het gebouw van de Eerste Kamer waren ook aanwe zig tweede NW- voorzitter A. de Boon en de voorzitter van het voorlo pig CNV-bestuur, A. H. Schipper. In een toelichting zei de heer Kloos nog dat het NVV niets anders heeft willen doen dan een gesprek op gang brengen om daarna terug te trekken. De andere erkende vakbonden zijn in dit overleg niet gekend. Op He vraag of wel kon worden overlegd met de door de OVB-ieiding geschorste heer Van Os zei de heer Kloos te maken te hebben met de feitelijke situatie en die is dat de heer Van Os leiding geeft aan deze staking. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De leden van de Nederlandse Bond van Vervoerpersoneel die werkzaam zijn bij de stadsleepdiensten in Rotterdam hebben de cao-voor stellen afgewezen. De uitslag van het onder hen uitgeschreven referendum is: 177 leden tegen, 135 vóór en vier stemmen ongel- In Europoort is gisteren ook de bemanning van de sleepboot Europa weer aaa het werk gegaan, naast de Maasbank die voortdurend in dienst is gebleven. Samen hebben ze de En gelse tanker Opawa van 39.000 ton binnengebracht. Vanochtend om tien uur lagen er vijf tankers van meer dan 50.000 ton te wachten voor de Nieuwe Wa terweg. Zij hebben voor het binnen lopen van Europoort meer dan twee sleepboten nodig. Naast deze vijf tankers lagen er nog ongeveer 15 andere grote schepen, bestemd voor de overige Rotterdamse havens. Maandag is de scheepvaart vrij normaal verlopen. Er kwamen on geveer 75 schepen binnen, terwijl er 45 vertrokken. DR. A. C. V. v. BEMMEL vertrek BOTTERDAM De officier van justitie, mr. A. Niessen, heeft de provo- kelder „De Leiperd" als een trefpunt van allerlei ongure elementen ge schetst, waar alle mogelijke strafbare feiten worden besproken en voorbereid. Er komen in deze kelder groepjes „jonge boeventuig" bijeen, die van daaruit hun uitvallen doen. Mr. Niessen zei dit in z'n requisitoir tegen drie jongens van 18 tot 20 jaar, trouwe bezoekers van „De Leiperd", die in september van het vorig jaar verschillende malen op straat mannen hebben afgetuigd van wie ze dachten dat het homofielen waren. „Hier is beslist geen sprake van een uit de hand gelopen vechtpartij, maar van een toestand van terreur", aldus de officier. Hij had slechts vier jongens waarvan een minderjarige, gedagvaard boewei er meer bij de „smerige laffe troep" betrokken waren. Deze groep heeft naar schatting acht mannen afgeranseld. De jongens toon den naderhand geen enkele interesse voor het letsel, dat deze mannen door hun toedoen hadden opgelopen. De jongelui gaven tijdens de zitting wel toe, dat het een laffe streek was geweest. Mr. Niessen eistestraffen van twaalf, tien en acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Deze laten zien dat er eind decem ber ruim 33.000 mannen minder werk loos waren dan eind december 1967. Het aantal wrekloze mannen was eind december 1968 60.700, wat overeen komt met 2,1 procent van de afhanke lijke beroepsbevolking. Eind november waren er 49.000 mannen zonder werk. In december trad dus een stijging op van 11.700, die geheel is toe te schrijven aan seizoen invloeden. Er was eind december vraag naar 53.700 mannelijke arbeidskrachten, i wat in vergelijking met een jaar tevo- 1 ren een stijging van 20.000 betekent en waaruit eveneens de verbeterde si tuatie op de arbeidsmarkt valt op te maken. SCHIPHOL Prinses Irene en prins Karei Hugo zijn omstreeks het middaguur onverwachts in ons land aangekomen. Zij kwamen met een KLM-vliegtuig uit Parijs. Ze reden direct naar paleis Soestdijk. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde desgevraagd mee dat het een reeds enige tijd geieden vastgesteld privé- bezoek betreft. Het kort geding dat Leen van Os heeft aangespannen tegen drie be stuursleden van de Onafhankelijke Bedrijfsorganisatie Verkeer en te gen het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisatie Verkeer en te gen het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties dient maandag 13 januari voor de president van de Rotterdamse rechtbank. Zoals bekend hebben de bestuurs leden Van Os geschorst uit zijn futektie van secretaris-penningmees ter van de OBV. In december heb ben de leden echter de drie bestuurs leden geschorst en een nieuw (voor lopig) bestuur gekozen. Leen van Os heeft beslag laten leggen op het banksaldo 250.000) van de OBV. Daarvan moeten de stakers worden betaald. ROTTERDAD De rechtbank heeft vanmorgen de 48-jarige es- hoofdagent van gemeentepolitie J. K. overeenkomstig de eis va nde officier veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf. De hoofdagent had een fiets mee genomen uit de fietsenbewaarplaats van het politiebureau aan de Boe zemsingel om aan zijn dochtertje mee te geven op vakantie. De fiets was het eigendom van een meisje, dat bij het zwemmen in de Kralings» plas last kreeg van blindedarm ontsteking. De hoofdagent verklaarde op de rechtzitting de fiets na de vakantie terug te hebben willen zetten. Een van zijn collega's zag de fiets echter voor de woning van K. staan en nam hem mee. Het dochtertje deed direct aangifte van diefstal met als gevolg, dat haar vader zijn ont slag kreeg. WASHINGTON De wereld export is in 1968 met tien tot twaalf procent toegenomen, aldus het Inter nationaal monetair fonds. Niet alleen is de uitvoer van de grote geïndu strialiseerde landen gestegen, maar ook de export van de onderontwik kelde staten.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2