blijft in Hoogvliet en Pernis ram na een jaar nog Verborgen schade nog in Hoogvliet 99 Assuradeuren troffen onderlinge regeling BANDEN College van Advies en Samenwerking vormen 93 Mariaeck voor zware lasten m bij herbouw Leren er mee te leven.... Man beroofd en in nvaart gaan samen opruiming m Scheëpskluis leeggestolen Alles draait weer volle toeren Miljoenenschade aan omliggende ondernemingen Tanker gaat olie opslaan in eria Man probeert brand te stichten Rapport commissie overleg Rijnmondgemeenten I- t (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Precies een jaar geleden 's morgens om half vijf zette een steekvlam een deel van de raffinaderij van Shell op Pernis in lichterlaaie en werden duizenden Hoogvlieters, Vlaardingers, Rotterdammers, Schiedammers en wie er nog maar meer op niet al te grote afstand van het Shell complex woonden gewekt door een enorme explosie. Voor het naoorlogse Rotterdam voltrok zich een ramp, waarbij wonder boven wonder maar twee doden vielen en slechts 65 mensen gewond werden,.even afgezien de vele honderden die verwondingen opliepen ten gevolge van de verschrikkelijke schade, die in hef Watergebied werd veroorzaakt. Hoogvliet was de meest getroffen wijk, er zat in hele delen van deze Rotterdamse satellietstad geen ruit meer in de sponning. Gebouwen waren ontzet, enige scholen moesten wegens gevaar voor instorting worden gesloten tot zij naar behoren waren hersteld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zo te zien is Hoogvliet een jaar na de explosie en brand bij Shell-Pemis de schrik te boven. De zichtbare schade is hersteld. Een heel moeilijk te verrekenen verlies post is gebleven. Die kan alleen maar worden afgeschreverf: de mensen moeten leren „er mee te leven".' 1,25 MILJOEN iaiii (.,x v ALBATROS VAN LEER Tropic Shore te water heeft ze. veel voordeliger j Scheepsmontagegroep Werkspoor opgeheven CC gQTTES'V-MMER Pagina 3 2A MAANDAG 20 JANUARI 1969 I* T)E bovenste foto toont, hoe de Shell-raffinaderij in Pernis er in de vroege ochtend van 20 januari 1968 -uit zag. Enkele uren tevoren, nog in het nachte lijke duister, werden Hoogvliet, Pernis, Spijkenisse, Schiedam, Vlaardingen en vele- andere plaatsen in de wijde omtrek op geschrokken door een explosie, die twee mensen het leven had gekost en voor miljoenen guldens schade had veroorzaakt. Daaronder de tegenwoordige situatie. Het terrein, waar de ramp verleden jaar was ge schied, is opgeruimd. Er zijn installaties herbouwd, de schoor steen rookt weer dat ge schiedde al vrij snel na de ramp maar een groot deel van het terrein ligt n unog -braak. i! Na de eerste bange uren, waarin niemand wist wat er aan de hnad was en waarin velen verwachtten dat de woedende vlammenzee op het Sheli-herreln nog meer ellende zou veroorzaken, bleken ten slotte de ge volgen van de grootste raffinaderij- brand die ooit heeft gewoed nog mee te vallen. Toch hebben de bewoners van Hoog vliet en Perals nooit meer helemaal hun angst voor het geweldige Rot terdamse industriegebied, waarin raffinage en petrochemische Industrie zo'n belangrijke plaats innemen, kun nen overwinnen. Op het Shellterrein zelf was de ravage natuurlijk het grootst. De in stallaties en op stuk terrein van zes hectare waren voor zo ver zij er nog stonden volkomen vernield. Een groot antal opslagtanks brand den volledig uit. De schade is nog altijd niet geheel hersteld, hoewel de Shell het lam geslagen bedrijf bliksemsnel weer in praktisch onverminderde productie had en de ernstig beschadigde fabrie ken, die uitgevallen waren snel weer opnieuw opgezet had. Voor zo ver ze nodig waren dan. Een termische kraakfabriek, die voor een deel werd weggeblazen en die eigenlijk al buiten bedrijf was is niet meer opgebouwd. Men heeft vol staan met het opruimen van de wrakstukken. Wat het vernietigde tankopslagter rein betreft, waar ook al niet veel van over was, men heeft de gelegen heid aangegrepen om aan sanering te doen, nieuwe tanks groter op te zet ten en het totaal aantal wat te ver minderen. Ook heeft men de gelegenheid be nut om de parafine kraakinstallatie, die getroffen was met een fornuis uit te breiden, zodat de capaciteit van de fabriek aanmerkelijk groter is ge worden. Een zwavelzuurfabriek is niet herbouwd. Want al heet het dat technisch al les is opgelost en alle aangerichte schade Is hersteld, daarmee is zeker Welk* man kan nu niet een peer van die waterdichte (aar zen gebruiken? Denkt U. maar eens aan het werk in de tuin, het schoonmaken van de auto, de watersportliefhebbers, vis sers, en...,, vooral aan hen, die 2ul(te; laarzen tijdens hun werk niet kunnen missen. 100% waterdichte P.V.C. hun in kuitniodel met zeer dikke anti-slip zool. Een solide laars, geheel tricot gevoerd, waarin U altijd werme en droge voeten houdt, nu per pear voor neg géén tientje. Morgenvroeg om 9 uur begint op onze parterre de verkoop van deze waterdichte P.V.C. kuitlaarzen, met tricot voering, in de maten 39 t/m 46, kleur zwart. 9 Duur vin dl opruiming 16 jinutri tot 6 februiri Gttn M of schrift, bist niet alles gezegd. Ont een voorbeeld te noemen: ingedrukte, naar huiten gedrukte of afgeknapte raamstjjlen ztfn wel zo goed mogelijk gerepareerd maar elke vakman weet dat ze iii veel gevallen nooit mer helemaal goed passend In elkaar z0n te krijgen. Zo is er veel meer, ook wat betreft gebreken die lang verborgen gebleven zijn en Zich nu pas gaan openbaren. Scheuren, die je zo maar ineens ont dekt en waarvan je als bewoner je af vraagt of de plof van 20 januari er niet de oorzaak van zal zijn. Maar be wijs dat maar eens. Zo kan men er ook gevoegelijk op rekenen dat bij de eerste de beste met xaNUIL GD AR THAR THAR flinke storm een aantal schoorstenen het vermoedelijk zal begeven. Men mag dan rustig aannemen dat ze ver leden jaar op 20 januari al een flinke tik hebben gekregen. Maar voor zover zij voor het oog zichtbaar was is alle schade hersteld en zijn de bewoners in het algemeen tevreden met de manier waarop dat is gebeurd. De Stichting Volkshuis vesting Hoogvliet, die ongeveer 6500 woningen beheert, heeft ten minste toen al het werk achter de rug was, een circulaire aan de bewoners laten uitgaan met het verzoek eventuele klachten in te dienen en niet herstel de schade alsnog op te geven. Hier is maar heel weinig uitgekomen, Met het totale hees telwerk (alleen van de woningen van deze stichting) is een bedrag van. ongeveer 1.250.000 ge moeid geweest. Heit totale bedirag van schaden aan huisraad en andere parti- kuliere bezittingen van die bewoners is niet 'bekend. Wel is bekend dat de af wikkeling van die schade voor de bewo ner® bijzonder bevredigend, zijn. beslag heeft gekregen. Dat laatste kan belaas niet worden gezegd van de schade aan het huizen- bestand. De Hoogvifetse woningstich ting, die haar bezit via de gemeente Rotterdam b(j diverse verzekerings maatschappijen heeft ondergebracht, klaagt over een zeer trage afwikkeling. Op een eerste voorschot moest bij zonder lang worden gewacht en van het ■totale schadebedrag van een en een kwart miljoen .gulden is tot op dït moment nog slechts de helft door de assuradeuren uitgekeerd. De heer W. J. Kok, directeur van de Stichting Volks huisvesting Hoogvliet zegt: „Als wij met het herstel van de schade ook zo traag hadden gewerkt, zou er een revo lutie ontketend zijn". SCHIEDAM Aan boord van de bij Wilton Fijenoord liggende Santon Vega is de kluis leeggestolen. De da der haalde de sleutel uit de kleding van de kapitein, die in een niet afge- loten hut hing. Aan de sleutel zal een papiertje met een verklaring van de cijfercombinatie van de kluis. Toen de dief zijn werk had gedaan bracht hij de sleutel met het briefje, weer netjes terug in de kleding van de kapitein. Vermist, worden een be drag van--'drieduizend gulden aan bankbiljetten van tien guldén, 814 Amerikaanse dollar, enig Braziliaans, Argentijns en Chileens geïd en een traveler-ehèque van vijftig gulden. n V V 5^ -'V - .V .L r - k Ss •'•'xijjscv. x VoCvISx. 'X, - g (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De rond de ver leden jaar getroffen Shell-raffinaderü gelegen bedrijven hebben tezamen voor miljoenen schade geleden. De ondernemingen zijn vanzelfspre kend tegen dergelijke calamiteiten ver zekerd. Deze schade is niet op de Shell ver haald. Shell heeft uiteraard ook een mil joenenclaim op haar eigen assuradeu ren. Al die verzekeringen zijn herver zekerd, de verzekeraars hebben al die risico's gespreid en onderling verdeeld. Bij eventueel verhaal' op de Shell krijgen de assuradeuren een heen en weer op elkander verhalen, waaruit ten slotte niemand meer wijs kan wor den. Er zouden zelfs assuradeuren zijn, die uiteindelijk claims op zichzelf zouden moeten verhalen! Alle assuradeuren die rechtstreeks of zijdelings te maken kregen met de Shell-explositie hebben onderling af spraken over de afwikkeling gemaakt, die er, zo vereenvoudigd mogelijk ge zegd, op neer komen dat ieder zijn eigen boontjes dopt. De onderneming die de grootste schade leed was het bedrijf op de Von delingenplaat van de Albatros Super- fosfaatfabrieken NV. Haar schade be draagt ruim twee miljoen gulden. Zo- ais van directiezijde werd gezegd: „het resultaat van en optelsom van vele kleinigheden". Alles is hersteld, de afwikkeling via de verzekering is vrijwel gereed, men verwacht nog enkele weken nod'ig te hebben. Een uitgebreide expertise bleek nodig en die vergt tijd. Een „goede tweede" was het op het Shell-terrein gevestigde bedrijf van Van Leer's Vatenfabrieken NV, dat voor anderhalf miljoen gulden moest claimen. Het bedrijf kwam spoedig na de ramp weer in bedrijf, is geheel ver bouwd, de gehele claim is afgewikkeld. NV Fabriek van Chemische Produc ten Vondelingenplaat, die vlak naast de Albatros ligt, had veel minder schade: /240.0G0, hoofdzakelijk glas. Ook deze zaak is vlot afgehandeld. Dat geldt ook voor Pakhoed NV, die in totaal -ƒ 180.000 schade had, voor negentig procent aan haar bedrijf in Pernis, dat merkwaardigerwijs tussen Vondelingenplaat en Albatros ener zijds en de Shell-raffinaderij ander zijds in ligt. De andere Pakhoed-bedrijven die schade leden waren de NOM tussen Botlek en Oude Maas met 1.750, het door Pakhoed geadministreerde Zee manstehuis met tienduizend gulden en het emplacement aan de Botlek met zevenhonderd gulden aan ruiten. Dat laatste lag op veel grotere afstand van de 'explosiehaard. Ook de Esso-raffinaderij had slechts enkele honderden guldens schade aan gebroken ruiten. De Chevron-raffinerij, tussen Shell en de kom van Pernis, leed 26.000. Ook deze claim is nog niet geheel af gewikkeld, moeilijkheden zijn er, aldus de directie van Chevron, niet. ROTTERDAM Bij de NV IJssel- werf is het bevoorradingsschip Tropic Shore van stapel gelopen voor Offsho re Marine Ltd. te Londen. Dit ruim 50 meter lange schip zal dienst doen bij de bevoorrading van booreilanden op de Noordzee. Boven dien kan het schip (twee motoren van elk 1200 pk) als zeesleepboot varen. De Tropic Shore is de vierde van een serie die de Ijsselwerf bouwt. ROTTERDAM De Nederlandse Shell-tanker Niso Van 120.000 ton (ge bouwd in 1966) wordt uit de vaart genomen. Het schip zal gaan dienen als opslagruimte voor ki Nigeria ge wonnen ruwe olie. Shell en British Petroleum exploite ren in Nigeria gezamenlijk een olie veld. Omdat de politieke situatie daar uiterst onstabiel is, lijkt het de maat schappijen beter de olie op te slaan in een schip dan aan de wal. De Niso eigendom van Shell Tan kers NV komt voor de kust van het midden-westen van Nigeria.te lig gen. De olie zal met pijpleidingen worden aangevoerd. Langszij de Niso zullen tankers kunnen afmeren om vanuit het schip olie te laden voor verscheping naar elders. ROTTERDAM Zondagavond is aangehouden de 42-jarige N. H. Om dat men hem in een café aan de Mathenesserweg weigerde te tappen had hij benzine langs de pui en in het portiek gegoten met de bedoe ling dat aan te steken. Voordat hij zover was, had een kelner hem in zijn kraag gegrepen. SCHJETBAANSTRAAT 7 telef. 25.12.34 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De commis sie, die tot taak had binnen drie maanden rapport uit te brengen over een 'regeling der samen werking tussen Rijnmond en de gemeenten, is in haar opdracht geslaagd. Zij stelt voor het tot dusver bestaande college van samenwerking om te vormen tot een orgaan dat de naam College van Advies en Samenwerking zou moeten krijgen. Dit college moet volgens de commissie geen bestuursorgaan van Rijnmond zijn. Zijn taak zal onder meer bestaan uit het voeren van overleg met het dagelijks be stuur van Rijnmond over initiatieven, die zouden kunnen leiden tot voorstellen aan de Rljnmondraad. Het college (bij afkorting CES tc noemen) zon over die voorstellen advies kunnen uitbrengen ten behoeve van dc Rijmnondraad. Men gaat van het Rijnmondbestuur niet verlangen, aldus het rapport der commissie, dat alles wat het bestuur betreft in het CAS kan worden gebracht. Evenmin kan van het college worden verwacht dat het zich bezig houdt met ieder probleem dat de dagelijkse gang van zaken in het be stuur van Rijnmond betreft. Het rapport geeft dan een opsomming van bepaalde onderwerpen, waarmee het CAS zich zou bezig houden. Genoemd worden onderwerpen met be trekking tot: toepassing van artikel 38 (overdracht van bevoegdheden); het uit vaardigen van richtlijnen en aanwijzingen; zaken, waarvan de financiële consequenties vooi de gemeenten (omslag) een bedrag van 50.000 (ongeveer vijf cent per in woner) per jaar te boven gaan; cöordine- rende werkzaamheden. Wat de financiële kwestie dient er voor te worden gewaakt dat de budgettaire po sitie der gemeenten niet in het gedrang komt. Aan de bemoeiingen van het CAS dient echter een grens te worden gesteld. Dc overige punten acht de commissie van zelfsprekende zaken. De voorstellen, die het terrein van, dc CAS-bemoeüngen liggen, worden aangeboden voorafgaand aan het tijdstip, waarop ze bij de betreffende com missies van de Rijnmondraad komen. Het CAS brengt dan adviezen uit, die teeelijk met de raadsvoorstellen aan de Kijnmcnd raadsleden worden toegezonden en daardoor in de openbaarheid komen. Geadviseerd wordt verder de mogelijkheid te openen dat het CAS in bijzondere sa menstelling kan bijeenkomen ter bespre king van specifieke onderwerpen. De ver gaderingen zullen niet openbaar zHn tenzij de voorzitter (een taak voor de Rijnmond- voorzitter^ anders beslist. Binnen het college moet geen meervoudig stemrecht, meent de commissie. Evenmin moet een gemeente door meer dan één bestuurder vertegenwoordigd 2ijn. Bij vast stelling van adviezen kan worden volstaan met mededeling der gemotiveerde stand punten der vertegenwoordigers. In het algemeen wordt het gewenst ge acht een open communicatie tussen het da gelijks bestuur van Rijnmond e a de colle ges van B en W te doen besta >n. Dit kan geschieden in het nieuw te vormen college. Het CAS heeft tot funktle te trachten het noodzakelijk evenwicht der verschillende belangensferen binnen het raam der doel stelling van Rijnmond te bewerken. ROTTERDAM De scheepsmontage groep van Werkspoor (behorend btj het V M F-concem), die zicht vooral bezig- houdt met de montage van scheep sins tal lages op schepen die in het Rotterdamse havengebied worden gebouwd, zal worden opgeheven. Aanleiding voor deze maatregel is de tendens dat de scheepswerven de montage werkzaamheden steeds meer zelf ter hand gaan nemen. De ongeveer 80 werknemers die tot deze montagegroep behoren, zullen voor het overgrote deel niet behoeven af te vloeien. Zij zullen te werk worden gesteld bij Wescon, een van de acht hoofdgroepen van de V M F. die in het Botlekgebied vooral werkzaam is bij de montage en het onderhoud van installaties van olie-rafflna- dSrijen. Volgens deVMF ontwikkelen de aktivi- telten van Wescon zich gunstig, zodat in. elk geval een belangrijk deel van de scheepsinstallatie-monteurs in dienst van ROTTERDAM Aangehouden zijn de 21-jarige Deense matrozen J. D. en H. A. die zaterdagavond de 24- jarige machinist J. van D. óp de Tweede Katendrechtsehaven hadden beroofd van zijn portefeuille, met 125. ROTTERDAM Een aantal Rijn vaartrederijen uit vijf landen gaat on der de naam Rijn Container Lijn (RCL) een gezamenlijke container- dienst op de Rijn onderhouden. Uit Nederland nemen deel de Dam- co, Europese Waterweg Transporten, Köningsfeid en de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij. Uit België doen twee, uit West-Duitstand vier en uit Zwit serland twee rederijen mee. Uit Frankrijk neemt één maatschappij j deel. Gezamenlijk beschikken deze 13 re derijen over meer dan 1000 schepen. De RCL zal vanaf 1 februari het transport van containers tussen Am sterdam, Antwerpen, Rotterdam en de binnenhavens van het Rijnstroom- J gebied uitvoeren. In de allereerste plaats komen transporten via de ha vens Mannheim, 'Straatsburg en Ba zel voor bediening met containersche pen in aanmerking. Doel van de samenwerkende rede rijen is om door gezamenlijk optreden de best mogelijke service te bieden en een rationele uitvoering van het containerverkeer t waarborgen. De verladers, de zeerederijen en expedi teurs wordt demogelijkheid tot een dagelijkse afvaart geboden. Een ongekend genot, om met goede spullen te werken..... en een werkelijk goede zeem is in enze vensterrijke wonin gen toch onmisbaar. Grote prima zemen, prachtige soepele voiie traangelooide ze- men, die een mwimum aan vocht opnemen, in een grote maat.... voor nog géért dri» gulden. DEN HAAG De heer J. P. J. van Heyst is (53 jaar oud) zaterdag overleden aan een hartaanval in zijn hotel Maryland in het Belgische Grabbendonk. Morgenvroeg om 9 uur begint in onze Huishoud-afdeling be neden, de verkoop van deze prachtige, volle grote zemen (en koop er ook een voor de auto), een uitzonderlijk mooie kwaliteit. voor Duur van de opruimfng 16 januari tot 6 februari Géén tel of schrift, test aaw.waM<a«^4yjW»»e:xX-':-i: SW9 LEKKERKERK T. van Duijven- dijk's Scheepswerf NV zal dezer da gen liet roll-on/ roll-off-schip Ma riaeck afleveren aan de Hansa Linie in Bremen. Dil qua uiterlijk wat vreemde schip is speciaal gebouwd voor het vervoer van zeer zware las ten, bijv. ook tot ver de Rijn op. Het zusterschip Brunneck, dat ook bijv Van Duijvendijk in aanbouw is, wordt eind mei opgeleverd. Vanwege de snelle levertijd zijn eni ge werven ingeschakeld bij de bouw van bepaalde sekties. P. Smit in Rot terdam bouwde bijv. het achterschip van de Mariaeck. Speciale ballasttanks zorgen ervoor dat zware ladingen gemakkelijk aan boord kunnen worden gebracht, om dat met behulp van ballasttanks het dek op gelijk hoogte met de kade (tot 6 meter boven het wateroppervlak) kan worden gebracht. De Brunneck zal zelfs strandlandingen kunnen ma- De Mariaeck heeft een draagvermo gen van 1100 ton.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1