Wilhelminakerk-orgel bij restauratie beschadigd Iaar R'DAM? Kritiek op beleid bij benoeming Rijnmondvoorzitter „Rotterdam bedrijft overvalpolitiek" VI Kinderlijke overval op Hema-bankloper ^nNT4ïIVE^ET' Voorlopig geen concerten mogelijk CONTAINERS VOORLOPIG R'dams beleid door chauvinisme" FRAKTIEVOORZITTER PvdA: gevoed Ir. Tuynman in Hoeksche Waard: John Kennis Ned. militairen niet ingezet in Suriname CONCENTRATIES PARTIJEN IN RIJNMONDRAAD? heetmang^ BIJ 500-JARIG BESTAAN IN SEPTEMBER 7? Vijftien maanden cel geëist t 1 AMETHIST In raad Middelburg I ri WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 BRULORGEL Speciaalzaken verhuur Jacquetkostuums Smoking-, rokkostuums, enz. Bontwerken De Rotterdammer 50 jaar geleden REPARATIES? steen van de maand februari gouden ringen met amethist van af 55* Eens amulet van deoudaGrieken. Lieve lingssteen van Katharina de Grote van Rusland. Weet u een nóg romantischer en origineler geschenk voor een vrouw die in februari jarig is, dan een artistiek sieraad metdeze flonkerendeedelsteen? edslsteenkundige f.ga. diamantexpert g la UINBAA8 92 tiiiaai: oostzeedijk 155-157, rotterdam Expositie Overval mislukt ROTTÊRDAAWER Pagina 3 2A (Van een onzer verslaggevers) „OTTERDAM De kans is niet L.jesloten dat Botterdam de eerste r'Ltlen de hoofdhaven wordt voor S containerschepen van de twee En- Sj,e consortia die op Australië gaan i!*Lca, namelijk Overseas Container foCIJ en Associated Container Stïransportation (ACT). Beide maatschappijn hebben Til- jrr (bij Londen) gekozen ais hoofd- 'Sven, maar er zijn moeilijkheden met de havenarbeiders ontstaan. Die hebben er bezwaar tegen dat door de komst van deze containerschepen het 'nersoneei wordt verminderd. Er Lordt over boycot gesproken. Vandaag zouden bonden van werk nemers met de werkgeversorganisatie over deze zaak vergaderen. Omdat volgende week het eerste -van de negen schepen reeds in de vaart komt, dringt de tijd. Het is .'reker dat dit eerste schip de En counter Bay 27 februari reeds totnt laden bi) Europe Container Xenninus aan de Prinses Margrietha- ven. De verwachting bij de ECT was tol voor kort dat dit schip op de terugreis van Australië pas zou ko- "IcT-direkteur Ch. C. van Elderen verwacht niet dat de OCL en de ACT Rotterdam als hoofdhaven zullen kie tel. De moeilijkheden zuilen volgens hem zeker worden opgelost. De sche pen zullen wel tijdens elke reis klei ne hoeveelheden containers in Bot terdam laden en lossen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Het beleid van Rotterdam met betrekking tot de zee havenontwikkeling wordt „gevoed" door chauvinisme. Door dit chauvinis- tne wordt ook de regering nog teveel geprikkeld tot een nationalisme, dat onze nationale welvaart schade berok- kent" Dat zei maandag de heer M. Almekinders, die namens de aJ.p., i ch.ii. en k.v.p. een algemene beschou- 1 wing hield tijdens de begrotingsbehan deling in de Middelburgse gemeente- raad. De heer Almekinders had zich eer der verheugd getoond voor het „bre der perspectief waarin het Middel burgs gemeentebestuur het Schelde- bekken wil zien „Ais Hercules. Hoechst en laatste lijk Péchiney zich slechts door enge nationalistische gevoelens hadden la ten leiden, dan waren ze gebleven waar zij vandaan kwamen en hadden ie nooit de bronnen van welvaart om en bij het Schel debekken ontdekt", zo zei hij. De heer Almekinders, die zich overi gens toch niet al te pessimistisch toon de: „Onweerstaanbaar zullen de ge dachten steeds meer naar de oevers .an de Schelde uitgaan. De vestigin gen van de laatste jaren zijn hiervan (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een van de consequenties van de grote opknap beurt, die de Wilhelminakerk aan de Oranjeboomstraat heeft onder gaan, is dat er voorlopig, in ieder geval zolang het stookseizoen duurt, geen orgelconcerten mogelijk zijn. De atmosfeer in de kerk is bij dat werk overmatig vocht gewor den en men moest de eerste maand constant de vernieuwde verwarmingsinstallatie in werking hebben om de kerk droog te sto ken. Dat droogstoken was noodzakelijk om grote schade aan kerk interieur en kerkmeubilair te voorkomen. Het evenzeer voch tig geworden orgel is bij dat doorgstoken zeer snel gedroogd, hetgeen enerzijds noodzakelijk was voor het behoud, ander zijds er toe leidde, dat op enige plaatsen het gelijmde linnen los liet. Op advies van de bekende organist Fei- ke Asma laat men het orgel rustig accli matiseren en pas na het stookseizoen wordt het losgelaten linnen opnieuw ge lijmd. Overigens is het orgel voor begeleiding tijdens de kerkdiens ten heel goed bespeel baar. Feike Asma wil echter met de con certen wachten tot over enkele maanden alles in orde is. Van 'een uitgebreide orgelrestauratie be hoeft gelukkig geen sprake te zijn. r INKS L A O S uit aan dc va. i het Walckcr-orgel de Nieuive Zuiderkerk de Westzeedijk, dat naar hervormde Grote Kerk Doesbum wordt overgebracht en waarove, nu in Gelderland zo veel is te doen. Een aantal Gel derse organisten is er niet op ge steld. Rechts het orgel m de Wilhelminakerk dat door vocht werd beschadigd tijdens de res tauratie pan de kerk. Herstel is niet moeilijk, maar clat moet wachten tot na het stookseizoen. ik'ih. ROTTERDAM Een lachter- tje! Zó schetste de socialistische fractieleiders J. de Jong van morgen in de Rijnmondraad de wijze, waarop de raad via de fractievoorzitters bij de benoe ming van een nieuwe voorzitter van het openbaar lichaam be trokken is geweest. De heer De Jong greep de algeme ne beschouwingen op de begroting 1969 aan om felle kritiek te leveren op de handelw ijze van minister Beer- nink van binnenlandse zaken, die naar zijn mening het begrip „zinvolle inspraak" op een hoogst eigenaardige wijze heeft gehanteerd. De socia listische woordvoerder verheelde niet, dat de benoeming van de heer W. A. Fibbe (AR) politiek gezien voor de Partij van de Arbeid een ernstige en moeilijk te verwerken teleurstel ling is geweest. Inspraak wil volgens de heer De Jong niet zeggen, dat de regering een beslissing moet nemen, zoals de meerderheid wenst. Daar staat echter tegenover, dat er toch wel zwaar wichtige redenen moeten zijn om van dat gegeven advies af te wijken. De socialistische fractievoorzitter legde er in dit verband de nadruk op, dat aan één van de meest elementair eisen van alle fracties „We wensen een man met binnenlandse bestuurservaring" niet is voldaan. De heer De Jong noemde het ver bazingwekkend, dat minister Beer- nink nadat de benoeming van de heer Fibbe bekend was geworden meedeelde, dat er volgens het kabi net geen lid van de PvdA op de voornaamste Rijnmond-zetel diende te komen. Zelfs de commissaris van de Koningin, mr. J, Klaasesz, was tijdens de tweede hearing op 20 de cember van het vorig jaar niet van dit standpunt op de hoogte. Ook was het de heer Klaasesz niet bekend waarom minister Beernink plotseling met een uitgesproken voor keur voor de kandidatuur van de heer Fibbe uit de grabbelton kwam. De heer De Jong noemde de positie, waarin mr. Klaasesz door de handel- Nu het Walcker-orgel uit de Nieu we Zuiderkerk aan da Westzeedijk is verkocht en onder leiding van het Ingenieurs- en Adviesbureau voor Bouwakoestiek en Orgelbouw De Boom le Den Dolder is men begon nen met het overbrengen daarvan naar de Grote Kerk in Doesburg is een aantal Gelderse organisten in het geweer gekomen. Zelfs in de Doesburgse orgelcom missie zijn de meningen nu scherp verdeeld tegenover elkaar komen te staan. Zoals bekend is het orgel uit de Nieuwe Zuiderkerk een romantisch orgel. De opponerende organisten zien in de Grote Kerk in Doesburg heel wat liever wwn b eokorgeL Hoezwer de gemoederen in Does burg in beweging zijn gekomen blijkt (Van een onzer verslaggevers) KLAASWAAL „U moet door gaan met uw eigen plannen." Dit dringende advies gaf vanmorgen, woensdag, ir. D. S. Tuynman, secreta ris van de Hollandsche Maatschappij van landbouw (Tweede Kamerlid voor de VVd) in een geladen toespraak een groot aantal landbou wers ln de Hoeksche Waard. Hij doelde hierbij op het streven van „het landhongerige Rotterdam", dat zijn industrie- en haventerreinen wil uitgebreid zien tot 44.000 ha. Ir. Tuynman had geen goed woord over voor de manier waarop Rotterdam b:j dit streven te werk gaat. Hij kwa lificeerde de methoden van de Maasstad als „overvalpolitiek". „Waar het vooral om gaat is, dat er eerlijk spel wordt gespeeld bij het afwegen van de verschillende belan gen. Het moet niet zo zijn ,dat er (wk Ir (rijs m lichtgriji) Iwr mnVElUK. JUS1UUM, RECEPTIE. ML Stijl en snit, die v staat en zit Voor dames: verhuur edelbont ROTTERDAM, le MMdenandstnu* 78 K} in 's-frrnntfqkwal Tm OW-231IU RTRECHT, Voorstraat SS Tqpmvnr M JmnM Tm 030-W953 OOK EIGEN FILfALEN TE: K« NUS MtVTERDAZ MM RIEK «NMMSf9 HMtrnma arrheh rukken mi» A*n*r*«* «ar im f"caunm m«* nHWtm-kwfcit 'F1 j Bil j tramt !nm« J»)w Ktiiw's. Slngri 481 Smtttim J voortdurend vliegertjes en ballonnen worden opgelaten om in een soort hoogdmoedswaanzht andere groepen, die zich minder kunnen verweren, in een knelpositie te brengen en daar mee de democratie aan de laars te lappen. Het gaat erom. dat wij als landbouw bij het gesprek betrokken zijn en dat getracht wordt elkaar te overtuigen en niet te overvallen. Wij kunnen niet een toeleveringsbedrijf worden voor grond zoner meer. Wij proberen in Nederland ruimte lijke ordening te bedrijven. Dan gaat het niet op om de overeengekomen beleidslijnen omver te werpen. Als de lagere organen in staat zijn deze beleidslijnen te negeren kan minister Schut zijn tent wei sluiten. Dan komt er van ruimtelijke ordening niets te recht. Het wordt een onmogelijke zaak als door één windstoot van een pres siegroep het hele ruimtelijke beleid omver wordt geblazen", aldus ir. Tuynman. DEN HAAG Zonder toestem ming van de Koninkrijksregering mogen geen Nederlandse troepen in Suriname worden ingezet om bin nenlandse onlusten te bedwingen. Dit heeft minister Den Toom giste ren in de Eerste Kamer gezegd. De gouverneur heeft de beschik king over een deel van de in Suri name gelegerde militairen, maar is van toestemming van de regering afhankelijk. En die is beslist niet van plan, toestemming te geven, zei de minister. Japan haalt den buit af, Parys, 17 Ft-br. Een Japanseh eskader, beslaande uit 6 torpedojagers en den pantserkrui ser „Nisjin" is zondagavond te Brest aangekomen. Dit eskader zal de Duit- «clic duikboten medenemen welke vol gens het verdrag van den wapenstil stand aan dc Japansche marine zijn toegewezen uit de kwalificatie, die een der tegen standers van dit orgel het meegaf in de in Doesburg verschijnende kerkbo de: hij beseheef het daarin als een „bruiorgel". In een ander orgaan werd geschre ven dat insxtljd de bouw en in 1965 de restauratie reeds niet vakkundig zouden zijn geschied. De Doesburgse kerkvoogdij, die het orgel voor "27.500 heeft gekocht, zou volgens de schrijvers nog zeker voor enige ton nen aan reparaties komen te staan! Ir. A. HL de Boom van het bureau te Den Doler dat met het overbren gen van het orgel naar Doesburg is belast i shet daarmee helemaal niet eens. Hijzelf vindt het orgel heel mooi en hij heeft de overtuiging dat voor wat hetreft noodzakelijke repa raties de zaak heel hard zal meeval len. De heer De Boom gevoelt zich pijn lijk getroffen door al die acties van opponerende Gelderse orgelmensen. Hij zoekt nu steun van Rotterdamse orgeldeskundgen om de Doesburgse orgelcommissie te overtuigen van de grote waarde van het orgel. ROTTERDAM De kans, dat de Partij van de Arbeid voor de ver kiezingen van de Rijnmondraad in 1970 deel zal hebben aan z'n stem busakkoord van een progressieyen concentratie, is volgens fractieleider J. de Jong bijzonder groot. Op zijn vraag of er dan ook een CDTJ-fractie in de raad gaat optredenbleef mr. A. J. Jansen (PCG) het antwoord schuldig. Voor de verkiezingenvan 1970 komt er nog een begrotings vergadering. li zult tot dat tijdstip moeten wachten, aldus de heer Jansen. De fractieleider van de PCG stelde, dat de Partij van de Arbeid bij de benoeming van mr. Marijnen tot voorzitter van Rijnmond heel wat minder ophef had gemaakt. Bij poli tieke benoemingen komen wel meer teleurstellingen voor, aldus mr. Jansen. Hij ziet in de heer Fibbe een goede figuur om overleg en samenwerking met de gemeenten in het Rijnmondgebied tot stand te brengen. Met betrekking tot de havenont wikkeling en industrie van Rotter dam merkte mr. Jansen op, dat Rijn i mond niet moet optreden als be hoeder van het nationaal belang. Hij vroeg het dagelijks bestuur van Rijnmond duidelijk z'n mening over de materie kenbaar te maken. Moet Rijnmond als regionaal be stuursorgaan blijven bestaan of wordt het ingepast in een bestuurs- bezetting van Zuidwest-Nederland, vroeg de heer G, Z. de Vos (kath. V.) zich af. Hij achtte het niet denkbeel dig, dat Rijnmond te zijnertijd in een groter geheel zal opgaan. Maat schappelijk gezien vond de heer De Vos het echter niet juist nu al op het grotere verband aan te sturen. In het huidige stadium is het beslist onge wenst het grotere geheel nu al extra te belasten. De fractieleider van de KVP be toogde dat de industriële maatschap pij om grotere verbanden vraagt. Dit betekent dat de macht bij steeds minder mensen komt te liggen. Ook leidt dit tot een proces van ondoor zichtigheden. De bevolking staat daar met een groot aantal vraagtekens en een groot gevoel van onbehagen tegenover. De polarisatie rond de vraag of er bepaalde gebieden een industriële bestemming dienen te krijgen en welke gebieden groen moeten blijven, kan volgens de heer De Vos funest zyn. Niemand krijgt er namelijk een in zicht door hoe het nu eigenlijk moet worden. De heer De Vos wees er in dit verband op dat de minister in de Tweede Kamer de ruilverkaveling op Voome-Putten heeft gebruikt als tegenhanger van de industriële ont wikkeling. DEN HAAG Op 31 december telde ons land 12.8 miljoen inwoners, 137.000 meer dan een jaar tevoren. In 1967 bedroeg de toeneming 126.000 personen. De sedert 1964 waargeno men dalende tendentie van de bevol kingstoeneming heeft zich dus vorig jaar niet voortgezet, aldus het CBS. Halve feestweek voor Heenvliet (Van een onzer verslaggevers) HEENVLIET Ter gelegenheid van de herdenking van het 500-jarig bestaan van de stadsrechten van Heenvliet, zal in de maanden juni, juli en augustus op alle post die uit Heenvliet wordt verzonden, een spe ciaal poststempel bomen met het op schrift: „Heenvliet 500 jaar stad". De festiviteiten zijn van donderdag 4 tot en met zondag 7 september. Het accent zal op de historie liggen, waarbij op de bevolking een sterk beroep zal worden gedaan onder meer door het dragen van 15e eeuwse kledij volle medewerking te verle nen. In de raadszaal van het Ambachts herenhuis installeerde burgemeester A. J. M. Derksen, maandagavond het comité dat het programma zal samen stellen en voorbereiden. De burgemeester deelde mee dat aan de gemeenteraad wordt voorge steld voor de herdenking ƒ5000 sub sidie te verlenen. Hij sprak de wens uit dat dit evenement ertoe zal bijdra gen dat aan het einde van het jaar niet meer zal worden gesproken van oude en nieuwe Heenvlieters, maar al leen van Heenvlieters. Hoewel de heer Derksen voorzitter is van het comité, delegeerde hij in overleg de werkzaamheden aan wethouder H. van Beek, die als vice- voorzitter aan de voorbereidingen lei ding zal geven. De heer Van Beek gaf een over zicht van de nog wat vage plannen. Vast staat dat donderdagavond 4 sep tember in de kerk van Heenvliet een concert wordt gegeven, dat geheel is afgestemd op de Heenvlietse geschie denis. Verder wil men de oude sfeer in het dorp weer enkele dagen terugroe pen. Een werkgroep „historische vormgeving" zal zich met dit aspect bezighouden. Ook gaan de gedachten uit naar een tentoonstelling uit het verleden die echter zal worden aangevuld met een blik op het toekomstige Heenvliet. Deze expositie zai ianger toegankelijk zijn dan de drie feestda gen, zodat ook alle geïnteresseerde scholen ervan kennis kunnen nemen. Tot het terugroepen van de oude sfeer behoort ook het inrichten van een markt. De versiering en verlich ting van het dorp zal uiteraard een aangepast karakter krijgen. In het programma zullen plaatsen worden ingeruimd voor een histori sche optocht, een auto-rally, een beatfeest, vuurwerk en een optreden van een aantal muziekkorpsen uit de omgeving. Het comité stelt zich voor tijdens de feestelijkheden de tol weer in te voeren om daarmee naast het aan boren van enkele fondsen aan de nodige financiën te komen. Na de mededeling van de heer Van Beek gaf de in Heenvliet wonende drs. H, L. P. Leeuwenberg een over zicht van de geschiedenis, waaruit bleek dat op 20 maart 1469 san Heenvliet stadsrechten werden ver leend, waardoor zij, na Brielle en Geervliet, de derde stad op Voome en Putten werd. Hierdoor kregen de Heenvlieters o.m. het recht op een weekmarkt met vrijgeleide voor alle bezoekers, het stapelrecht en een jaarmarkt van acht dagen in mei, de voorloper van de paardenmarkt, die nog steeds op de laatste maandag in mei wordt ge houden. wijze van de bewindsman terecht kwam, „meer dan belabberd". Tijdens het vragenuurtje op 3 de cember in de Staten Generaal wist minister Beernink yolgens de heer De Jong met veel kunst- en vlieg werk een duidelijke verantwoording voor z'n beleid te ontgaan. In één opzicht was hij echter wel heel dui delijk: „In de ogen van het kabinet was het niet juist een lid van de PvdA tot voorzitter van Rijnmond te benoemen." De vraag of er nu in de toekomst in Noord-Brabant en Limburg poli tiek meer gemeleerde benoemingen waren te verwachten, deed de be windsman af met de opmerking: „Dat is een wat voorbarige conclusie". De heer De Jong noemde dit alles meten met twee maten. De socialistische woordvoerder wees er voorts op, dat de heer Fibbe in z'n installatierede de Rijnmond- raad opnieuw geconfronteerd heeft met de gedachte, dat Rijnmond-den ken synoniem is met gemeentelijk denken. Hij noemde de passages over een zogenaamde zware gemeenschap pelijke regeling voor de PvdA een zeer onaantrekkelijk idee. In het streven naar openheid en duidelijk heid past deze soort gedeelde verant woordelijkheid volgens de heer De Jong beslist niet. Hij beklemtoonde ln een dergelijke gemeenschappelijke regeling geen enkel vertrouwen te hebben. De heer De Jong was voorts van mening, dat van een definitieve her ziening van het jfinancieel statuut van Rijnmond slechts sprake kan zijn in het kader van de gehele structuurwijziging. Wijziging op on derdelen van de wet op het openbaar lichaam Rijnmond, waardoor van een wezenlijke verandering misschien slechts na vele incidentele wetswijzi gingen sprake zal zijn, is volgens de socialistische fractie niet de Ideale methode. Op het stuk van de bevoegdheden van Rijnmond pleitte de heer De Jong voor een gesprek met de pro vinciale culturele raad om na te gaan of er voor het openbaar lichaam ook irx cultureel opzicht een taak is weg gelegd. De grote stilte rondom het overle gorgaan Zuid-West Nederland deed bij de socialistische fractieleider de vraag rijzen of dit orgaan nog wel bestaat. Rijnmond zou zich wellicht tot taak kunnen stellen om sterker dan tot nu toe de instantie te zijn, die de partijen bij elkaar brengt met de bedoeling eikaars standpunten te leren verstaan. Volgens de heer De Jong gebeuren er nu meer dan eens vreemde dingen. Hij vroeg zich in dit verband af hoe het mogelijk is, dat ln het kader van een aanvankelijk hoog geprezen sa menwerking thans door enkele Rot terdamse gemeentelijke diensten een rapport is opgesteld, dat het eiland Voorne tot havengebied bestempelt De heer De Jong noemde het op merkelijk, dat in het overlegorgaan een belangrijke maatschappelijke stroming de vakbeweging nog buiten spel wordt gehouden. De ver tegenwoordigers van de werknemers, die straks ook nog in deze regio zul len moeten werken, leven en wonen, krijgen geen gelegenheid hun mening kenbaar te maken. Volgens de PvdA wordt het de hoogste tijd, dat daar aan in positieve zin iets gebeurt. Als voorloper van de door mr. Ma rijnen gepropageerde regionale SER zou de instelling van een regionale raad voor de arbeidsmarkt volgens de heer De Jong aanbeveling verdie nen. Hij zag een grote en belangrijke taak voor zo'n raad. De socialistische fractievoorzitter pleitte voorts nog voor overdracht van de Ver keersdienst van de gemeente Rotter dam aan het openbaar lichaam Rijn mond. TJHT IS niet onbekend dat we op deze plaats al eens hebben gesuggereerd dat Rotterdam zijn badhuizen zou moeten herbouwen tot sauna's. Daarom, vind ik het zo fijn nu een brief te krijgen van de heer A. Smit, die voer een groot deel helemaal in mijn straatje komt. U moet er zelf Snaar over oordelen. Die brief laat ik dan ook onverkort hieronder volgen: TN vergelijking met vóór de oor- log is het ziekteverzuim in ons land tot ongeveer het dubbele toege nomen. Jaarlijks zijn enorme bedra gen gemoeid met uitkeringen aan verzekerde werknemers, die lijden aan reuma in haar diverse vormen, In Nederland maar liefst tachtig miljoen gulden! Het zou daarom ze ker van belang zijn wanneer toen eens wat meer aandacht ging beste den aan het Finse saunabad, dat niet alleen bij reuma met succes wordt toegepast, maar ook voor zeer veel andere kwalen. Het saunabad is een ïietelucht bad, waarbij door een geregelde stoomstoot het vochtgehalte in het bad wordt opgevoerd, waardoor men betrekkelijk sterk gaat transpireren. Korte afkoelingen maken dat men geen kou vat. Waarom houden de stevige Fin nen, van wie het Nederlandse volk op het gebied van lichaamscultuur nog wel Iets kan leren, zoveel van hun sauna en willen mensen die Finland bezocht hebben en deze bron van kracht en jeugd leerden kennen, er geen afstand meer van doen? Omdat: a: Een saunabad ver jongt en een verfrissing voor li chaam en geest is. b. Saunabaden voor infectieziekten als griep, influ enza, verkoudheid enz. hoeden. Als men een verkoudheid voelt aanko men, is één bad dikwijls voldoende om het kwaad te keren. Men moet dan niet wachten tot de koorts komt opzetten, maar juist daarvoor ingrij pen. Bij aandoeningen der ademha lingsorganen, astma, alle vormen van reuma enz, wordt het saunabad met goed gevolg en vaak tot on dersteuning van verdere therapie aangewend. Als middel voor li chaamsverzorging verlicht de sauna de werking van, het hart, bevordert de stofwisseling en de werking der klieren, verbetert de beschermende functie van de huid en verhoogt de weerstand van het lichaam. Het saunabad is vooral populair, omdat het de slanke lijn bevordert. Zou het Rotterdamse gemeente bestuur dat zo gaarne voor progres sief doorgaat, niet eens een begin kunnen maken met de inrichting van dergelijke baden, voor de bevol king? Uiteraard onder deskundige leiding. Met het volstoppen van de mens met allerlei farmaceutische prepara ten bedrijft men nu eenmaal geen preventieve geneeskunde!" T)AT "WAS dan de heer Smit. A Eigenlijk is het toch te gek dat, hoewel het begrip sauna bekend ge noeg is, er in 'heel Rotterdam maar een paar van dergelijke inrichtingen zijn. Ze zijn op de vingers van één hand te tellen. ROTTERDAM Welgeteld zeven namen vielen tijdens de rechtzitting dinsdagmiddag, die gewijd was aan een mislukte overval op de bankloper van de-Hema. De officier van justitie kon er slechts drie dagvaarden we gens poging tot diefstal en medeplich tigheid. De overige vier bleven in het duister. Zij hadden wel een graantje willen meepikken van de buit (ƒ90.060) in de geldkoffer, die op zaterdag 16 no vember naar een kluis van de Amro- bank werd gebracht, maar tegen hen kon niets bewezen worden. Officier W. D. Meeter had geen goed woord over voor de uiterst infan tiele wijze, waarop de Hema de finan ciën pleegt te vervoeren. Zo was een van de daders enige tijd voor de overval eens bijna over de bewuste geldkoffer gevallen. Een kennisma king, die zcih later weer zou herha len, maar de man wel veel duurder kwam te staan. De officier eiste na melijk tegen de twee overvallers, de 22-jarige electricien Edward C. R. en de twintigjarige student gerard C.H. vijftien maanden gevangenisstraf. De zaak tegen de derde man, de 22-jarige elektromojnteur Frits L.S.» die voor het vervoer naar een schuil plaats zou zorg dragen, is vijf weken aangehouden. Het psychiatrisch rap port over S. was acht jaar oud en een nieuw psychiatrisch onderzoek bleek noodzakelijk, daar ook het reelasse- ringsrapport niet bruikbaar was. „Infantiel" was ook de benaming, die de officier aan de overval gaf. Ze hadden het plan als een kindersptfet- je uitgevoerd. De student was op het idee gekomen, toen hij in de krant iets gelezen had over de in Amster dam gepleegde overval op een loper van C A. Samen met een Franse student, een zekere a., werkte hij het ideetje uit tot een concreet plan Op 9 november zouden ze toeslaan, maar het tweetal durfde niet omdat zij meenden een politieagent in bur ger te ontdekken. De tweede keer wilde A. niet mee doen en nam de electricien zijn plaats in. De overval op de geldloper, die met een snelle sprong van zijn kostba re koffer beroofd moest worden, mis lukte echter helemaaL De geldloper zelf was de eerste, die de achtervolging op sijn overvallers Inzette en er zelfs een kon grijpen, nadat de jongens zonder koffer op de vlucht waren geslagen. De geldloper gebruikte zijn sjaal als een soort lasso en ving als het ware een van de daders. De derde man, die het tweetal in een auto op de parkeerplaats aan de Hartmansstraat stond op te wachten om ze snel met hun buit naar een onderduikadres in Den Haag te bren gen, kon dezelfde avond worden gear resteerd. De student was volgens de officier „het brein achter de overval". Ook op hem was alweer de typering „Infan tiel" van toepassing. Het psychia trisch rapport noemde hem licht ver minderd toerekeningsvatbaar. Een jongen, die gemakkelijk te beïnvloe den was en graag imponeerde met gefantaseerde verhalen. Zijn raadsman, mr. B. Ferm an, vond het tenlastegelegde niet bewe zen verklaard. Volgens hem Zou H. gevlucht zijn, omdat hij zich opeens realiseerde, dat hij iets strafbaars ging doen. „Vrijwillige terugtrekking, niet helemaal, maar het zweemt er toch naar" meende hij. Hij vroeg een kortere straf. Uitspraak over veertien dagen.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1