Burgemeester Thomassen: ROV. STATEN MOETEN ZICH BEZINNEN" Ook Maassluis wil wel met de CAS in zee Spaanplaten op rijbaan Geen havens rondom Rotterdam Opspuiten van Moerdijkterrein begint in mei Delta-commissie gaat alle vraagstukken in dit gebied behandelen decoratieve onderzettegvoor als ueen nieuwe abonnee opgeeft! I I i Helikopter vervoerde kind in levensgevaar 4? 1 m Daniel Wayenberg solist bij R.Ph.O. Kraan erstrikt in kabels hoogspanning Voorstel unaniem aanvaard Ajax-drukte op luchthaven Drieling in Ikazia geboren In februari geen doden in verkeer VOOR AANLEG GROENSTROKEN Industriescliap wil steun van regering V lotte eenakter van studenten Initiatief Kamer v. Koophandel Eerste uitvoering oratorium Handel Eén jaar cel voor overval Zakkenrollers sloegen slag Verplegingsbijdrage AOW'ers omhoog 1 WSfe, m Ir. Schut definitief: Luchtvervuiling SKULTUNA PANNEN* SCHOON!» IN DUINEN Ik geef opals nieuwe abonnee: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: De Rotterdammer, Antwoordnummer 364, Rotterdam. 'i DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2A WOENSDAG 5 MAAPt heel gewoon In 20 tellen: spoelen demonstratie op TV.dond.6maart nsd. li voor het nieuws van s uur metTaflsn/lmtsh (Du Pant's fceaotiefmdo «naritnaam) ROTTERDAM Solist tijdens het abonnementsconcert van het Philhar- monisch, de komende tijd weer onder de scepter van artistiek leider Jean Tournet, was onze landgenoot, de voortreffelijke pianist Daniel Wayen- berg. Nadat het concert was ingezet met een herhaling van de enkele weken terug gespeelde Passacaglia op, 1 v Anton "Webem, een niet iedereen reet aansprekend stuk, dat ook weer met zorg was voorbereid, had Wayenberg een éclatant succes met zijn vertolking van de ongeëvenaard moeilijke solopartij in Prokof- jews tweede pianoconcert in g, opus 18. Dat de componist zélf een groot pianist is geweest is in dit werk, dat hij zelf ook speelde, duidelijk te ho ren. Wat hier op technisch gebied alleen al van de interpreet wordt ge vraagd, grenst schier aan het onmo gelijke, reden waarom slechts weini gen zich -aan dit opus wagen, Daniel Wayenberg, die het werk al vaker uitvoerde, toonde zich geheel in deze materie thuis. De weergave kende geen enkele inzinking, zelfs niet qp het meest gevaarlijke mo ment, n.l. daar. waar na de enorm lange en moeilijke cadens aan het slot van het eerste deel, direct het razendsnelle Scherzo met zijn uniso- nolopen in de slolopartij inzet. Maar niet alleen in technisch op zicht was deze prestatie boven alle lof verheven ook qua muzikale uit beelding gold het hier een reproduc tie van het hoogste niveau. Men den- ke in dit verband slechts aan de meesterlijke wijze, waarop het laatste deel, waarin de onvervalste Russisch-romantische aard van de maker tot opbloei komt in een schit terende melodie, met warmte en vol le Wank werd gerealiseerd. Niets dan lof ook voor de opval lend goed uitgewerkte begeleiding door het orkest onder Fournet, te recht door de solist in de hem ge brachte hulde betrokken. Na de pau ze volgde;nog een herhaling van Beethoven's „Pastorale". P. V. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burge meester W. Thomassen vreest dat Provinciale Staten zich zul len stellen achter het standpunt van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om niet mee te werken aan een wijziging van het streekplan Westland i.v.m. de aanleg van Rijnpoorthaven. Niettemin hoopt hö op een gunstige uitslag. De burgemeester, voor wie de nota van Gedeputeerde Staten niet als een verrassing is gekomen, meent dat Provinciale Staten zich zeer goed zul len moeten bezinnen. „Een containerhaven kan in 1973 dringend noodzakelijk zijn. Nederland loopt het gevaar een geweldige econo mische kans te missen en er zijn mijns inziens geen andere mogelijkheden dan de Rijnpoorthaven", zo verklaarde hij. Burgemeester Thamessen herinnerde er verder aan dat de minister van verkeer en. waterstaat drs. J. A. Bak ker bij de behandeling van de Zee havennota onlangs in beginsel „groen hcht" heeft gegeven voor het Rijn- RIDDERKERK Een zestien me ter hoge kraan van een Ridderkerks bouwbedrijf heeft dinsdagmiddag ver strekt gezeten in hoogspanningska bels die over de Klevitweg hingen De chauffeur, de 34-jarige J. J. Krijgsman, zag grote vuurballen van de 150.009 Voltleidlng vlak naast hem in de grond slaan, maar hij werd' niet gewond. De kraan die op een auto staat reed van een bouwwerk in Bolnes naar Ridderkerk-Oost. Volgens spe cialisten van het provinciaal electrici- teitsbedrijf die kabelbeschadigingen constateerden, was er niets gebeurd wanneer de kraan twee a drie meter lager was geeest. Een bijzonderheid is dat de Ridder- kerkse politie die men een maand geleden om begeleiding van het ge heel verzocht, dat toen weigerde om dat zij de kraan te hoog vond. Nu was men op eigen houtje gaan rijden. Hoewel door de kortsluiting de on derste transportleidingen van het hoogspanningsnet uitvielen, wist men dpor automatisch omschakelen op an dere transportleidingen stroomsto ring te voorkomer (Va» een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De gemeenteraad van Maassluis heeft gisteravond uet algemene stemmen ingestemd met hef bekende „plan op korte termijn" voor een gecorrigeerde status quo van Rijnmond. Het in te stellen „col lege van .advies en samenwerking" (CAS) moet de gemeentebesturen het gevoel geven dat er niet over hen, maar mét hen wordt geregeerd, zo verduidelijkte burgemeester W J., D. van Dijck. In het algemeen had de raad wel waardering voor het voorstel, al wenste hij de tijdelijke aard van de CAS onderstreept te zien. Een duide lijk verlangen naar de inhoud van het plan op lange termijn werd np reeds uitgesproken- Bedenkingen waren er ook: de heer Boer (pac. soe.) vond de besloten ver gaderingen van het college van ad- Vies en samenwerking niet erg demo cratisch en vreesde van het instituut irt het algemeen een CAS-trerende werking. Drs. R. G. Deibei (kath.) consta teerde .enigermate tot zijn teleurstel ling, dat van een rechtstreekse inspraak van de gemeenteraden toch nog geen sprake zal zijn. Overigens kon ook hij zich wel met het voorstel verenigen en hoopte hij maar dat het nieuwe college geen CAS-plantje zal worden. Burgemeester Van Dijck vond dat de raad niet moest vergeten dat de gemeenten zelf een Rijnmond hebben gewild. Maar, zei hij, daarmee stond ons wel iets anders voor ogen dan het lichaam dat er gekomen is: inspraak kwam er niet en toen be gonnen de moeilijkheden. In de CAS zag de heer Van Dijck echter een gunstige overgang naar een nieuwe structuur. Wat daaruit op langere termijn tevoorschijn zal ko men kon hij niet voorspellen, al ver wachtte hij wel dat Rijnmond en Rotterdam dan linrecht tegenover eikaar zullen komen te staan. ROTTERDAM Ook de luchtha ven Zestienhoven heeft vanochtend te maen gekregen met de stroom supporters die Ajax vanmiddag in Parijs tegen Benfica hebben aange moedigd. Er vertrokken elf vliegtuigen van de luchthaven, alle bevolkt met vrij wel uitsluitend Rotterdammers. Dat waren er in totaal ongeveer 500 tot 600. poorthavenpian en dat binnen vijf jaar de oplossing moet worden gevonden voor het probleem van de veerboten naar Engeland. Men heeft de keuze tussen het Rjjn- poorthavenplan of de aanleg van een haven in de duinen bjj Hoek van Hol land, aldus de burgemeester. „Goede voorzieningen voor de veer boten zijn dringend nodig", zo zegt hij. „Daarnaast dient de toenemende con- tainensatie goede perspectieven te worden geboden. Het treffen van voorzieningen voor de Marmerijks- diensten en het cruiseverkeer, zijn eveneens van goot belang Burgemeester Thomasen merkte nog op dat de Rijnpoorfhvaen geen nade len, maar juist voordelen zal bieden voor het Westland, gezien de bete re mogelijkheden voor afvoer van tuinbomvprodukten. Vanochtend zouden B. en W. be slissen of Rotterdam nog een kort adres naar Provinciale Staten zouden zenden. De termijn hiervoor is be trekkelijk kort negen dagen en het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft reeds de gelegenheid gehad zich op de hoogte te stellen van het Rotterdamse standpunt. ROTTERDAM - In het Ikazia-zie- kenhuis is een drieling geboren. De heer W. Gardenier en mevrouw D„ A. C. Gardenier-van de Merwe zijn de vader en de moeder. De drieling bestaat uit drie meisjes, die op twee achtereenvolgende dagen jarig zijn. Ariane werd namelijk op 3 maart om 23.30 uur geboren, Henrietta op 3 maart om 23 50 uur en Willemien op 4 maart om 0.10 uur. De meisjes zijn de eerste kinderen van het echtpaar, dat woont aan de Nobelstraat 3 te Spijkenisse. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut van Ruimtelijke ordening heeft de Tweede Kamer en Rotterdam gisteravond op ondubbelzinnige wijze duidelijk gemaakt, dat de regering vasthoudt aan de be stemming van de Hoeksche Waard, Voorne-Putten en Rozen burg tot landelijk gebied: Hij vond het niet nodig nog eens een extra aanwijzing te geven, maar zijn uitspraak dat het vrij gemakke lijk is mooie plannen met gekleurde kaarten in te dienen en dat men daar niet van onder de indruk be hoeft te komen, weerhield de socia list Westerhout ervan een motie op dit punt ui te dienen. De minister was het met de heren Westerhout en Van der Peijl (c.h.) eens dat het Rotterdamse rapport een knap stuk werk is, maar de rege ring zal wel oppassen niet voor vol dongen feiten geplaatst te worden, zeker als die (23 miljard gaan kos ten. De beer Westerhout had na melijk uit de publikatie van het rapport-2000, vlak na de uitspraak van minister Bakker in de Tweede Kamer dat het regeringsstandpunt onveranderd was en dat de nadruk op het Westerschelde-bekken zou blijven hggen. afgeleid, dat de ge meente Rotterdam dit standpunt van minister Bakker niet als het rege ringsstandpunt zag Minister Schut nam zijns inziens nu alle onrust en onzekerheid bij de bevolking in het omliggende gebied rondom Rotterdam weg Eater zei minister Schut dat juist deze pubhkaties van Rotterdam se zijde, een vorm van doordrukken, er aanleiding toe kunnen zijn dat de regering andere projekten waarvoor zij bereid is steun te geven, met kracht ter hand neemt: Eemshaven Westerschelde en Noordzeekanaal. SCHIEDAM Volgens de door de politie verstrekte cijfers -waren 61 ui februari 148 verkeersongevallen; in vergelijking met februari 1968 dne mee. De cijfers over de ovenge aan rijdingen bedragen zware schade 38 (38), lichte schade 106 (97), zonder schade 4 (10). Zwaar gewond werden m februari vijf verkeersslachtoffers, In februari 1968 bedroeg dit aantal negen, licht gewond werden er 16 tegen 30 het vorig jaar. Op een oversteekplaats werd één persoon aangereden, verle den jaar waren dit er acht. Zowel m februari van dit jaar als in februari van het vorig jaar zijn er bij het verkeer geen doden te betreuren. (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN Het bestuur van het industriescliap Moerdijk zal van de regering een bijdrage vragen in de kosten van aanleg van groenstroken rond het aan te leggen industrie, terrein. Dit zei de voorzitter van het schap, burgemeester H. E.JJ, Schaminée, gisteren in antwoord op vragen die Hem in de vergade. ring van de raad van bestuur -werden gesteld. gen) om de groenstroken te beperken tot honderd hectare aanvaard. In dj geval komen alleen beplanting® langs wegen, rond boerderijen en va- terpartijen. Dit houdt echter niet in dat er met de overige vierhonderd hectare niets zou gebeuren. Ook fes grond maakt deel uit van het Indus-' trieplan. De voorzitter dacht dat het mo gelijk zou zijn eerst de gehele opper, vlakte (500 hectare groenstroken) ass te kopen en deze later na een ruiter®, kaveling gedeeltelijk terug te ges® aan de landbouwers. De heer A. den Engelse informeer, de of het niet mogelijk is nu al meet- en regelapparatuur op te stel- len om de lucht te meten. „Er ij zoveel kritiek op mogelijke luchter®, vulling van Shell dat het goed zou zijn nu al metingen te gaan verrich ten", aldus de heer Den Engelse, Hii wilde ook dat zo snel mogelijk' een begin zou worden gemaakt met de aanleg van groenstroken, omdat het groen enkele jaren nodig heeft om te volgroeien. De voorzitter zei dat het opstellen van meet- en regelapparatuur mod. lijk en duur is. Na de vestiging vu bedrijven zal er controle zijn op d» Incht, hoe dat zal gaan wist hij niet Overigens toonde hij zich voorstee- der van het direct meten van de lucht. Hij beloofde dit in de techni sche werkgroep te zullen bespreken. Ten aanzien van de groenstroken- merkte hij op dat het de bedoeling is zeker langs de wegen 20 rad mogelijk deze zaak te realiseren. Deze grocngordels moeten worden aangelegd in opdracht van de rege ring. De kosten ervan gaan vier gul den per vierkante meter bedragen. „Als we vijfhonderd hectare moeten aanleggen, heeft dit consequenties voor de grondprijs die moet worden gevraagd aan bedrijven die zich hier willen vestigen. Dit is ons opgelegd en we hebben dit niet kunnen calcu leren Mj de opzet van het plan", aldus de voorzitter van het schap. In principe Is het plan van de bei de gemeenten (Klundert en Zevenber- ROTTERDAM Dinsdagavond speelden leden van het Leids Uni versitair Toneel Akkoord in de Lan taren op verdienstelijke wijze de ee nakter „Guerrilla" van He jonge Ne derlandse auteur Kees Holierhoek. Deze toneelavond, georganiseerd door het Rotterdamsch Studenten Ge zelschap ter viering van hun jaar lijkse boekenweek, werd door slechts een gering aantal studenten bijge woond. Ten onrech want „Guerrilla" heeft ondanks enkele tekortkomingen beslist kwaliteiten. Holierhoek laat het conflict zien tussen de pseudo-re- volutionairen (zwemmend naar Cuba) en de gevestigde orde. Daar tussen in staat John, een goedmoeidg, wat naïef ventje dat oorspronkelijk nogal onder de indruk is van „de grote revolutie", maar tenslotte, na tal van misverstanden er achter komt dat hij zijn zaakjes het best helemaal alleen kan opknappen. Doormiddel van een aardige mi lieutekening komen de diverse typen, (o a van de1 corps-student die alleen maar lacht om dat padvindertje-spe len) leuk uit de verf, en ofschoon de taal af en toe een beetje goedkoop klinkt is deze eenakter beslist speel- Daar. De Leidse studenten zorgden onder regie van Shireen Strooker voor een aanvaardbare opvoering. De twee" „echte" guerrillastrijders konden ons overtuigen, jammer was het dat de rol van John iets te ongenuanceerd gespeeld werd. Goede regievondsten, zoals oa. het 'gevecht in slow-motioi, en een functioneel decor droegen bij tot de verlevendiging van deze eigen tijdse guerrilla. Het publiek dankte de spelers met een hartelijk applaus J Boddaert ROTTERDAM Precies in het avondspitsuur verloor een trekker met opiegger uit Ede gisteren op een van de drukste kruispunten in het centrum, SchiedamsesingelAVestblaak een lading spaanplaten (22% ton), die de hele rijbaan versperde. Direkt opgeroepen leden van de mobiele eenheid van de politie, die toch aan het oefenen waren, werden ingezet bij het wegsjouwen van de platen. Het drukke verkeer werd anderhall uur omgeleid en liep grote vertraging op. {Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN Begin mei zal het eerste zand tussen de twee pers- baden worden gespoten voor aanleg van het industrieterrein Moerdijk, waar zoals bekend Shell Chemie zich zal vestigen. Momenteel wordt het buitendijks terrein ontdaan van griend en riet. Zodra dit klaar Is worden de belde perskaden aange legd. Het voor dit deel van het ter rein benodigde zand komt uit het Hollandsch Diep voor het aan te leg gen terrein. Het industrieschap heeft gistermid dag een bespreking gehad met de rentmeester van, de Domeinen, ir. J. Venema. Bepaalde werkzaamheden in de Kwistgeldpolder zijn nu zodanig gefaseerd dat enkele boeren niet voor de oogstwerkzaamheden weg moeten, maar eerst nog de oogst kun nen binnenhalen. In een bespreking van de techni sche werkgroep is besloten de minis ter van sociale zaken en volksgezond heid medewerking te vragen voor het opzetten van een meetnet voor de luchtverontreiniging. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft een Delta-commissie uit %'n midden be noemd. Deze gaat alle vraagstukken op het gebied van wonen en werken, van havens en steden tussen Nieuwe Waterweg en Westerschelde behan delen. Mr. W. H. Fockema Andreae, de voorzitter van de Kamer, kondigde gistermiddag tijdens de vergadering aan dat de Delta-commissie alle rap- AMSTERDAM Dinsdag 25 maart wordt in de Westerkerk de eerste uitvoering in Nederland gegeven van Handels Passie-Oratorium „Der für die Suden der Welt gemarterte Je sus", De uitvoerende zijn: Nelly Groeneveld (sopraan), Martha van Kerkhoff (alt), Simon van der Geest (evangelist), Henk van de Brink (Christus-partij), Henk Meijer (te nor-aria's), Frans van de Ven (bas-a ria's), Marijke Smit-Sibinga (dave- cimbel) en Simon C, Jansen (orgel). Voorts de Christelijke Oratoriumver- eniging „Amsterdam-Noord" en leden van het Noordhollands Philhanno- nisch Orkest Dirigent is Willem Wiesehahn. ROTTERDAM De overval op de Hema-bankloper, die in november vorig jaar werd gepleegd door drie jongemannen, was volgens de recht bank geen regelrechte diefstal. Wegens een poging tot diefstal van de met 90 000 gevulde geldkoffer van de Hema veroordeelde de recht bank twee van de drie jongens tot elk een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan twee 1 voorwaardelijk voor twee jaar proef tijd. De officier had tegen de 22-jarige electricien Edward C. R. en de 20-ja- rige student Gerard C. H. elk vijftien maanden cel geëist De zaak tegen de derde man, de 22-jarige elektromonteur Frits L. S. was vijf weken aangehouden voor het uitbrengen van een nieuw psy chiatrisch rapport. «raat: plaats: betaalt: O per kwartaal O por maand 1* beloning voor j i|n ekllvttett ont* ng Ik een ondec. dtegel. De nleu»| abonnee krijgt r.e krant veertien! gen g rails. Mijn naam: straat: plaats: I (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Een helikopter van de Marineiuchtvaartdienst heeft van morgen een levensgevaarlijk ziek kind vanuit Terneuzen naar Rotterdam overgebracht. Het gehele transport nam nauwelijks drie kwartier In beslag. Om kwart voor twaalf werd de Rotterdamse luchthaven In kennis gesteld van het spoedlranspoit. Nauwelijks een nor later landde de Bell-helikopter op het platform van de luchthaven. Onmiddellijk werd het "bewusteloze kind in een gereedstaande ambulance-auto overgebracht. Twintig minuten later lag het kind in een van de operatiekamers van het Sophia-kinderziekenhuis. De Rotterdamse politie escorteerde de spoed-ambulance naar de Gordelweg. Bij het ter perse gaan was nog niet bekend wat het kind mankeerde. Vast staat dat het transport is geschied op verzoek van de huisarts Hovingh in Terneazen. Depolitie in Terneuzen nam contact op met het vliegveld Valkenburg, waarna binen korte tijd een helikopter landde op een van de plaatselijke sportvelden. Om tien over twaalf steeg de helikopter uit Terneuzen op. Het kind werd begeleid door een arts. porten, die de laatste tijd zijn verschenen, zal anaiiseren. De com missie zal haar werkterrein overigens niet tot Nederland beperken. Zij wil de Nederlands-Belgische verhoudin gen. er ook in betrekken. De Kamer schaart zich achter de oproep van burgemeester Thomassen werkelijk te willen samenwerken in het Deltagebied, aldus mr. Fockema Andreae. Hij drukte de Kamerleden op het hart zich te weer te stellen tegen kritiek op Rotterdam. De heer Fockema Andreae betoog de dat men moeite heeft de grootte en. de intensiteitte beseffen van de ontworen denkbeelden. Gok heeft men moeite vrede te vinden met de gedachten, die door het gemeente bestuur van Rotterdam in de diverse rapporten zijn ontvouwd. De Kamervoorzitter beklemtoonde dat men het denken over deze perspectieven moet aandurven. Het is noodzakelijk, dat er gehandeld wordt. De tijd mag niet met praten verloren gaan. aldus mr. Fockema Andreae. ROTTERDAM Zakkenrollers hebben gisteren driemaal hun slag geslagen bi) C. en A. aan de Cool- singel. Drie dames misten hun porte feuilles, met resp. ruim 70, ruim 200 en ruim 100 gulden. AMSTERDAM De eigen bijdra ge van bejaarden, die langer dan één jaar in een inrichting worden ver pleegd, wordt met ingang van 1 janu ari 1969 verhoogd. Dit hangt samen de verhoging van de AOW-uitkering. De eigen bijdrage zal 10 per maand hoger worden, zodat de verpleegden 102 per maand overhouden. 9 Met een heupfraetuur naar het Dijkzigtzïekenhuis moest mevrouw E. M. KuikHutjes uit de Zijdewin destraat,, die op het Mathenesser- plein door onbekend gebleven spe lende kinderen omver was gelopen. De heer S. v, d Zeeuw uit de "Verbraakstraat, die 19 februari voor zjjn woning was uitgegleden en met een heupfractuur naar het Dijkzigt- ziekenhuis moest worden vervoerd, is gisteren op zijn 80e verjaardag over leden. De tentoonstelling „Perspectief in textiel" in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt tot 16 maart ver lengd, de expositie „Parijs, mei/juni '68" eveneens. T\E TELEVISIE biedt me soms een programma waarbij ik mt kostelijk amuseer. Dat is bijvoor beeld het geval als een bijzonto knappe speurder een aantal door trapte misdadigers ontmaskert a aan het gerecht overlevert. Daarbij komt de speurende held in allerlei penibele situaties en ik geniet daar heerlijk van, in het be sef dat, ondanks al die situaties het allemaal toch goed komt: de held komt als overwinnaar uit de narigheden en de schurken komen tegen het slot op de plaats waar zij thuis behoren: achter de tralies. Een dergelijke, ditmaal van Enge land uit opererende speurder En geland is nog altijd het klassieke land van de werkelijk scherpzinnige speurders zou in mijn televisie programma bij zijn jacht in Amster dam terecht komen. Dat maakte voor mij de situatie nog aantrekkelijker: ik zou graag willen zien, hoe die Brit de stad aan de Amstel zou beleven. het werd een mooi stukje WV- propaganda. "Varen dooi grachten, fietsen-wirwar, mooie ge veltjes, historie, zeventiende- eetiw- se cultuur. Eigenlijk begon het W een beetje te vervelen. Tot ik e® beeld kreeg voorgetoverd dat e® glorieus hoogtepunt van de avemd werd. Onze speurder belandde in een heel deftig kantoor. Deftige Amster dammers kunnen deftig zijn! Een alleraardigste secretaresse ah wachtster voor de deur naar het privé-kantoor. En op de deur naar het eigenlijke heiligdom van de zeer dure en zeer deftige Amsterdammer de fraaie letters: „privaat". Beste televisie-cameraman, een Neder lander verricht m een privaat héél andere bezigheden dan kantoorar- beid QVERIGENS mogen wy, Neder- landers, op het gebied van „bui tenlands" best de hand in eigen boe zem steken. Wij hebben de pseudo-defti ?e ge woonte, menu's "n het Frans te schrijven, ook als het om een Neder lands gezelschap in een oer-Neder- landse gelegenheid gaat. Dat van de arme kok die zoh menu moet samenstellen op het ge bied van de Franse taal dan wel eens acrobatiek wordt geëist die bp" ven zijn taalkundige krachten uit gaat, is duidelijk. Een fraai voorbeeld kwam ik e11" kele dagen geleden tegen, toen ik op het menu van een feestmaal de soep niet zag aangeduid als „consommé Célèstme", maar als.... „consumé 06- léstme", hetgeen letterlijk „Célesn- ne opgegeten" betekent! Op datzelfde feestmenu stood e® de volgende aanduiding: „pomp®1" sien- aardappeltjes". Ta-ta-te-rata, pom, pom! fir.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2