Binnen twee jaar container lij nen uit Japan 10.000 in I Evangelie in ziekenhuis een apostolaire taak Auto doorgereden na dodelijke aanrijding COUZY Gas bedwelmt twee mannen Ds. P. v. Gilst naar Rwanda Geen animo- geen toneel... Orgel Antwoordkerk in gebruik het adres is meent 7. Dwangsom vanj ^s' Mitinoma tweede predikant KRITIEK OP PLASTIEK HUISVUILZAK ekteur verwacht Speedboten naar „eigen" plassen Politie zoekt volkswagenbusje VOORGESPEELDE MUZIEKBANDEN Richard Brummer Intree in Maasland uit öris tuincentrum de delegatie reist en hij 1SAGOYA (itersportcomnmsie Logisch dat u zo lang- zamerhand in de stem- ming komt om een nieuw pak te kopen. En misschien wilt u dan wel een heel mooi pak. Voortreffelijk van stof. Uitmuntend van snit. En exclusief van dessin. Misschien wilt u wel kunnen kiezen uit een for midabel grote collectie. Die is ingedeeld in vele maatgroepen. (Obk voor kleine, slanke, grote, forse, lange en corpulente maten.) En misschien wilt u dat doen in een zaak die u een ongekende service biedt. Welnu, Richard Brummer opent binnenkort zo'n zaak aan de Lijnbaan. In 't voormalige pand van Eckhart. En wordt u s.v.p. nog niet «ongeduldig. Dat is Richard Brummer zelf al. Belangrijk ROTTERDAMMER MAANDAG 21 APRIL 1969 Struikkamperfoelie Sneeuwbal Bottelroos I^Hpm voor Pagina 3 een onzer verslaggevers) NAGASKI Direkteur Ch C. van Elderen van Europe Container Terminus verwacht dat Japan binnen twee jaren containerlijnen op Rotterdam Hij maakt deel uit van die door Japan mi en hij kreeg het meeste 'digi;. werk op zijn bord geschoven. 'n d* Uit elk inleidend praatje dat de Rotterdamse missie tweemaal per dag voor CH. C. VAK ELDEREN containers verschillende groepen werd ge houden, pikten de Japanners bijna zonder mankeren steeds de containers als onderwerp van gesprek uit. „Ze weten er al drommels veel van en \va' zij op hun verschil lende terre.nen hebben staan, zit goed in elkaar", zegt hij. Naar zijn mening was het vra- genvuur, dat In bijna elke haven plaats waar het onderwerp ter sprake kwam, op hem werd afge vuurd, toe te schrijven aan het verlangen van de Japanners zeker heid te krijgen over de vraag of zij het wel goed hadden .gedaan. De Japanners worstelen echter nog met; twee problemen", aldus de heer Van Elderen. „Zij zijn er nog niet aan toe om de containers over grotere afstanden per spoor te ver voeren en de vrij zelfstandige ha venregio's die Japan kent, met el kaar te verbinden." Al dan niet geïnspireerd door de lezingen, die de heer Van Elderen in Japan hield, kreeg hij tijdens de reis een uitnodiging van de Japanse spoor wegen om zijn mening ook op hun kantoor uiteen te zetten. Het tweede probleem van de Ja panners, zo noemde hij, dat zij'nog niet één centrale afscheephaven voor containers hebben. Hij voorspelt dat de eerste containerlij nen nog braaf meer dan een haven in Japan zullen aandoen, maar dat zal niet lang duren. De haven die naar zijn mening de hoogste ogen gooit cm de centrale containerha ven van Japan te worden, is Na- goya. Er zit een goede spirit in de ha ven en de ligging is centraal ten opzichte van Tokio en van Kobe, dat zich het centrum van het zui delijke deel van het hoofdeiland van Japan beschouwt. Kennelijk bereidt men zich in Na gov a ook op deze funktie voor. want tijdens de discussies die in deze havenstad werden gevoerd, werd de heer Van Elderen meer dan eens doorgezaagd over de er varingen met containerschepen op de Rijn. Zijn uiteenzettingen dat daarvoor kleine laad- en losplaatsen met kleinere containerkranen nodig zijn en dat de wat langere reis per schip tegenover trein of auto lang niet altijd een doorslaggevend be zwaar is, werden er hij de haven autoriteiten var, Nagoya opgezogen als water in een spons. „Wij vragen het u omdat wij langs onze lange kust met kust vaart te maken hebben en wij die graag met "uw Rijnvaart vergelij ken". zeiden ze er bij. In het tweede gelid vecht vooral de heer H. Braat, consul-generaal van Japan, in Rotterdam, en direk teur van Pakhoed, om Rotterdam eindpunt te maken voor Japanse lijnen en daarmee distributiepunt voor West-Europa. Dat Rotterdam vrijer dan een vrijhaven is, waar heel gemakke lijk goederen kunnen worden aan gevoerd, die zonder invoerrechten te betalen weer uitgevoerd kunnen worden, iro.k de belangstelling. Die zou ongetwijfeld groter zijn ge weest als de vraagstukken over containers niet bijna overal 2lle tijd hadden opgeslokt. Dat was jammer, want het kan van essen tieel belang zijn bij het propageren van Rotterdam als distributie-ha ven voor West-Europa. het huisnummer meen h eit te zaak met grote meubelen. Het geluksnummer zeven is 't huisnum- de onbeperkte mogelijkheden van het mer van de kleinste meubelzaak van FORMULE Systeem. U vindt uw indivi- Rotterdam. De zaak, waar u de vol- duele woonformule stellig bijinterforma. ledige FORMULE Kollektie wandmeu- beien en slaapkamers kunt bezichtigen. Letterlijk: meubelen-op-maat. Laat Yj onze gespecialiseerde interieurverzor- JTgT jJT—Tg^T7~G)T"TT1M gers u persoonlijk voorlichten over I 1 I-JLÜUJBI1 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Watersport- conanissie Rijnmond is van mening, dat het beoefenen van de luidruchti ge en snelle speedbootsport zich dient al te spelen in nader af te paiert gebieden of op speciaal daarvoor angewezen piassen. Ook voor de sportvissers en zeilers kan een verde re gebiedsindeling van het water, zij het niet absoluut toegepast, van be lang zijn. De watersportcommissie zegt in haar jaaroverzicht voorts kritisch te jtaan tegenover snelvarende en grote motorboten op wateren, die daarvoor niet bestemd zijn. Bij onbeheerst ge bruik ontstaat door de golfslag ernstige hinder en gevaar. De commissie is voorts tot de con clusie gekomen, dat reeds bij de plannen gelet moet worden op een zekere scheiding tussen land- en wa- ïHTecreatie. Als voorbeeldkan gei den een steiger, waarvan zowel hen gelaars als zeilers gebruik willen maken, Th het algemeen blijkt nog grote behoefte te bestaan aan uitbreiding van de accommodatie, onder andere in de vorm van jachthavens (ook voor: sportvisboten), aanlegplaatsen ei: hengelsteigers. Ook is er sprake van een groeiende behoefte aan lig plaatsen elders voor thans in Rotter dam aanwezige jachten. EN CASSETTEN- GROTE KEUZE IN KLASSIEK EN AMUS. MUZIEK EU AERT V. NESSTRAAT 38 TEL. 010-118811 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De recherche is e enspeurtoeht begonnen naar de chauffeur van een volkswagenbusje die in de nacht van zondag op maandag op de Ccharioise Lagedijk een man heft aangereden. Deze, de Bl-jarige terreinknecht B. v. d. ATHENE De Griekse leiders hebben gisteren in Athene een mas- aWjeenkomst bijgewoond ter her denking van het feit dat het leger hree jaar geleden naar de macht ireep. Er was een grote politiemacht °P de been om. premier Papadopoulos bi andere leidende figuren, onder tóe regent luitenant-generaal George Zoitakis, te beschermen. SCHIEDAM In de machineka mer van Bad Groenoord rijn gister morgen de 30-arjige badchef H. Hou wen cn de 19-jarige badmeester Th. J. Mackaij door gisfïtge gassen be dwelmd. Door een toevallige omstandigheid kwam enkele minuten later de gar derobe juffrouw mevrouw J. HeysterVan Os naar de machineka mer. Toen zij de twee bewusteloze mannen bemerkte, sloeg zij alarm. Met behulp van.twee bezoekers zijn beide slachtoffers naar buiten gedra gen en naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. Daar kwamen zij later weer bij kennis, In de machinekamer van Bad Groenoord, dat zaterdag voor het pu bliek is opengesteld, worden werk- Spuij die op de CharloLse Lagedijk woonde, is tijdens het vervoer naar het Dükzigtziekenhuis overleden. Toen de politie het slachtoffer vond was hij bewusteloos. Hij bleek te zijn aangereden door een auto. In de buurt van het lichaam werd een auto-onderdeel gevonden af komstig van een volkswagenhusje. De recherche nemt voorlopig aan dat de heer V. d. Spuij door dit busje is aangereden. Na het on geluk is de bestuurder doorgereden. De politie van het bureau Si in ge vraagt eventuele getuigen zich te willen melden, tel. 143.144 toestel 4203. Omdat een personenauto plotse ling van de zijkant van de Brielse- laan wegreed botste deze auto za terdag tegen de wagen van de 32- jarige boekhouder L. Schram uit de Schilderstraat die juist laigs red. Door de klap schoot deze wa gen tegen drie geparkeerde auto's die alle werdén beschadigd. De her'. Schram en zijn passagiers, Quale uit OostVoqrne en de 56-jarige de 34-jarige bouwvakarbeider J. F. C. Bëyërlirig van de Willem Buytewechstraat werd enmet hoofd wonden naar het Zuiderziekenhuis gebracht. zaamheden verricht aan de compres soren. Naar de oor/aak van de be dwelming. stelt de politie een onder zoek in. Bedv ;ing u nog even. ww. Richard Brummer e e e e (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Theologisch kan didaat P. H. van Gilst uit Den Haag verbindt zich zondag 27 april aan de gereformeerde kerk van Rotterdam voor het zendingswerk in Rwanda. Hij vertrekt volgende maand naar dat land. De heer Van Gilst (29) werd gebo ren in Den Haag en studeerde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, waar hij in juli 1967 kandidaatsexa men deed. In december van hetzelfde jaar volgde het préparatoir examen voor de classis Zutphen en een jaar later voltooide hij aan het Zendings- serninarie van de Gereformeerde Kerken in Baam de opleiding tot missionair predikant. Ds. P. Popma van Zutphen, bij wie de heer Van Gilst enige tijd sta ge heeft gelopen, verricht zondag de bevestiging in de Bergsingelkerk in Rotterdam. De dienst begint om tien uur. Dezelfde avond om zeven uur doet ds. Van Gilst intree in de gerefor meerde'kerk van Maasland. De zen dende kerk van Rotterdam verricht het zendingswerk in Rwanda name lijk in samenwerking met de andere gereforrrieerde kerken in Zuid-Hol land-Zuid. Aan de bevestiging en in tree gaat donderdag het peremptoir examen van de classis Rotterdam vooraf. Ds. Van Gilst gaat in Rwanda les geven aan de protestantse leerlingen van enkele staatsscholen, die hoofd zakelijk rooms-katholiek zijn ge oriënteerd. Tevens wordt hij belast met de leiding van een jeugdhuis voor internaats-leerlingen, dat overi gens nog in aanbouw is. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Vlaardingse winkelier 0. Kastelijn zal IG.000 moeten betalen wanneer hij nog een keer het inweek- en voorwasmiddei Biotex onder de prijs verkoopt. Dit heeft rechtbankpresident mr. J. G, L. Reuder beslist in het kort geding, dat de NV Kortman en Sehuite als fabrikant van Biotex 'te- i gen de winkelier had aangespannen. f De winkelier had niet zomaar cfe prijs van Biotex verlaagd. Hij had een meer ingewikkelde manier uitge dokterd om de vertikale prijsbinding te doorbreken. De heer Kastelijn ad verteerde er namelijk mee. dat hij na aankoop van een Biotex-koffertje ƒ1,11 terugbetaalde "wanneer het kof fertje weer werd ingeleverd. Tevens verkocht hij Biotex in ongemerkte pondzakken, die hij uit 40 kilozakken had overgepakt. Tijdens het geding had de winke lier reeds toegezegd dé verkoop te staken. Mr. Reuder nam echter nog een voorzorgsmaatregel door te be slissen, dat de winkelier met een dwangsom van ƒ10.000 per overtre ding of met 100 "per verkocht exem plaar zou worden gestraft. DORDRECHT Op het congres van de Nederlandse vereniging van reinigingsdirecteuren, dat in Dor drecht is gehouden, heeft de heer L. W. van Geel, directeur van het gemeentelijk vervoerbedrijf in Bre da, stelling genomen tegen de plastic huisvuilzak die in steeds meer ge- i meenten wordt toegepast. j Hij rekende zijn collega's voor i dat het in vergelijking met de tra- j ditionele emmer en de container de duurste manier is om huisvuil af te voeren. Bovendien heft de (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Hoewel de Rotterdamse Schouwburg op de ■maandagen gewoonlijk een groot aantal lege plaatsen telt, is het dit keer wel erg droevig gesteld. Wegens te weinig belangstelling zal het Zuidelijk Toneel Globe het stuk Ceremonie voor een- vermoorde neger' van Arrabal vanavond niet opvoeren. Een directe aanwijsbare oor zaak voor dit gebrek aan be langstelling is i niet te geven. Vooral niet daar toch vorige week de zaal van ,,D# Lantaren" veel drukker dan gewoonlijk was bezet bij de opvoering door Studio van „De tuin der lusten", eveneens een spel van Arrabal. Een woordvoerster van de Schouwburg meende dat het ge brek aan interesse voor „Cere monie voor een vermoorde ne ger" te wijten is aan een toeval lige samenloop van omstandig heden, wat weer gepaard gaat met het feit dat de Schouwburg op maandag toch al slecht wordt bezocht. Daar slechts dertig mensen een plaats hadden besproken vond men het onzin de kosten van de voorstelling op een dergelijk exorbitant hoge mattier boven de baten te laten uitgaan. plastic zak de straatverontreiniging niet op. Volgens de heer Van Geel kost de emmer het gezin 47 cent per week, de container 32.5 cent en de plastic zak 66 cent. Wanneer een der systemen landelijk toegepast zou worden, zouden de bedragen respectievelijk 94 miljoen, 65 miljoen en 132 miljoen zijn. De afvoer per container is in de ogen van de heer Van Geel, de ideale ma nier. Hij onderkende overigens het bezwaar dat deze oplossing in oude binnensteden met zich meebrengt. (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT De gere formeerde kerk van Rotterdam heeft haar tweede predikant voor de geestelijke verzorzing van patiënten en personeel in de neutrale ziekenhuizen. Het is ds. F. Minnema, gekomen van Lei derdorp. Zijn benoeming werd mogelijk doordat behalve de ker ken van de classis Rotterdam, nu ook die van de classis Baren- drecht dit werk financieren. Om die reden deed ds. Minnema (46) zondagavond intree in de Bethel- kerk in Barendrecht, nadat zijn broer, ds. M. T. Minnema van Rijswijk (Z.H.), hem 's morgens in de Bergsingelkerk in Rotterdam in zijn ambt had bevestigd. Tekst van de intreepreek was Han delingen 16:9 en 10. de pericoop uit het verhaal van de tweede zen dingsreis van Paulus, waarin hij in Troas het gezicht krijgt van de Ma cedonische man die hem toeroept: „steek over naar Macedonië en help ons". In de preclt kwam duidelijk tot uitdrukking dat ds. Minnema in het werk dat hij op zich heeft genomen een apostolaire opdracht van de Kerk ziet, ijie hij samen met de gemeen- tc(n) wil uitvoeren. Hij zei dat wan neer een kerk geneigd is aileen naar binnen te kijken. zij haar bestaansrecht heeft verloren. Hoewel in onze tijd een belangrijke teruggang in de aanhang van het Evangelie in Europa valt te constate ren, betekent dit niet dat de mensen het Evangelie vandaag minder nodig hebben. Juist in deze tijd blijkt dat de mens sterk zoekt naar wat echte •bevrediging kan schenken. In de wereld van het ziekenhuis krijgt dit nog een sterker accent. De mens wordt daar op zichzelf betrok ken en gaat zich die zin van zijn bestaan afvragen. Hij gaat ervaren hoe zwak en afhankelijk hij is en hoe weinig de mensen hem hulp kun nen bieden. Juist in deze situatie .is het belang rijk de mensen iets van de liefde van Christus te laten zien door het j tonen van begrip en van bereidheid j naast hen te gaan staan. Om-door I houding enwoord oog te geven op Hem die onze riekten op zich heeft genomen en onze smarten heeft ge dragen. Het is fijn om gelovigen en ongelovigen le helpen en ze te vertel- I len van Jezus. I Aan het slot van de preek riep de predikant de gemeente en zichzelf op j zich met elkaar, in en buiten het ziekenhuis, geroepen te weten het i licht der wereld te zijn, I „De hele classis staat achter u" zei i ds. H. T. van Bochove van Slikker veer 'namens de classis Barendrecht. In een korte toespraak direct, na het I uitspreken van de zegen legde ook hij de nadruk op het samen-doen, waarmee hij de beidé classes be doelde. Ds. J. Hindriks van Rotterdam sprak namens de classis Rotterdam en de commissie voor het zieken- huiswerk („Het werd hoog tijd, niet alleen voor de mensenmenigte in de ziekenhuizen, maar ook voor ds.'G. Koenekoop, dieonder het werk dreig de te bezwijken"). Ds. Koenekoop zélf waande zich het blijst van allen .Hij zei dat het klein begonnen werk is uitgegroeid lot 160 diensten („met vreugde") per 1 jaar. Nu ds. Minnema erbij gekomen is wordt dit aantal uitgebreid tot 200, maar die mogen de beide ziefeen- huispredikanten dan ook samen de len. Onder meer burgemeester G. van Hofwegen vertegenwoordigde het Ba- rendrechtse gemeentebestuur. Door het wegvallen van een exportorder waren wij in staat deze heesters voor een bijzon der lage prijs voor U te kopen. Struikkamperfoeli (Lonicera Tatarica) een rijkbloeiende heester met rose bloemen, for se groeiwijze, gedijt op iedere grond. Sneeuwbal (Viburnum Opulus) de witte bloemen groeien in bolvorm, geeft later een over vloed van rode* vruchten en mooie herfsttinten, gedijt op iedere grond. Bottelroos Rosa Rugosaf ge schikt als sier- of haagplant, geeft witte en rode bloemen en later bottels. (Rozenbottel- l'aml. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de Antwoord kerk aan de Kruisnetlaan (Zalmplaat) heeft de organist. Lambert Erné uit Utrecht zondagmorgen het kerkorgel officieel in gebruik gesteld. i De lieer T. W. J. van den Berg, i voorzitter van de beheerscommissie, i las een brief voor van de leverancier van het instrument, de Apeldoornse i orgelbouwer C. Leeflang (die ook j persoonlijk aanwezig was), waarin i werd vermeld dat het orgel geheel i volgens de aanwijzingen en wensen van architect Rein H. Fledderus werd gebouwd. Hij richtte een woord van dank tot de heer Erné, die de bouw commissie bij de aankoop heeft gead viseerd. Deze speelde een improvisa tie van „Als God mijn God maar voor mij is" en nam voor het vervolg van de interkerkelijke dienst de be geleiding van de gemeentezang voor zijn rekening. De gereformeerde predikant drs. P, Hainjé preekte over Psalm 127: 1 en 2: „Als de Here het huis niet bouwt" enz. Hij veroordeelde het verheerlij ken van de arbeid en het onderwaar deren van de vrije tijd, waaruit cal vinisten nogal eens plegen weg te vluchten door zich in allerlei kerke lijk werk te storten. Als verdere arbeidsverkorting er in de toekomst toe zal leiden dat de vrije tijd de overhand gaat nemen, lopen de calvinisten van vandaag het gevaar de losgeslager.en van morgen te worden. Oververhitting van de ar beidsethos is doodzonde cn zelf moord. aldus drs. Hainjé. De heer Th. A. van Hulst, hoofd gebouwendienst van de Nederlandse Hervormde Kerk, woonde namens de Generale Financiële Raad de kerk dienst bij. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze uiterst voordelige heesters, door elkaar ser stuk Ook maandagmorgen open Géén tof. of schrift best

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1