T oeschouwer creatief bezig laten zijn Tentoonstelling niet hoven begroting uit Suurhoffbrug gegund onder voorbehoud Als u genoeg van uw kinderen in Canada hebt. brengen wij u gratis thuis, mevrouw CPAir mm iiiR TANKER OP PIER Proces-verbaal voor eigenaar sexboetiek Nieuw! Goed! Erasmusdorp nuttig Mits rekenvergoeding omlaag rm Marokkanen zonder papieren in haven werkzaam Rijndam had aanvaring Ia o£ ROTTERDAMMER Pagina 3 '2 A DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 AU ÉÉN JAAR 0 FUNKTIE VOORAL GEMIKT OP SCHOLEN BEGRIP KWEKEN VOOR TONEEL BOTTERDAM Het bezoek aan de Schouwburg is vooralsnog een aangelegenheid voor de middenklassen en de hogere milieus: 58% van de bezoekers is afkomstig uit de betere middenklassen en de ho gere milieus, terwijl de betere middenklassen en hogere milieus {oogsten 10% uitmaken van de Rotterdamse bevolking". Als je dat zo leest en je bent belast met de public relations, het in formeren en begeleiden, ook wel wat leiden van toneelpubliek, ïöU je je wat overbodig gaan voelen. Ook al is het vooroorlogse1 schellinkje en de engelenbak weggevallen, dan nog blijkt de schouw burg iets te zijn voor een vast publiek waaraan moeilijk te tomen valt. Dat is maar liefst driekwart van alle bezoekers, deze vaste kerm Margriet (de Savomin) Lohman, 'd,~ de public relations van Nieuw literdams Toneel verzorgt, vindt w eigenlijk met nodig dat iedereen tjjtuur krijgt opgedrongen zoals je kb gans aan een gezwollen lever de primitieve samenleving wa~ ren er ooi. altijd maar een paar mensen die plezier hadden in kunst, ■naar die anderen waren niet minder ffilukkig. Ik ga ook nooit naar voet ballen, vele anderen wel. Vroeger ik heb het al eens eerder zo geformu leerd gingen de zendelingen de nrnboe in met een bijbel waar ze de mensen m leerden geloven. Nu laat ']e zien dat je er bent. Eerder con fronteren met, dan ze overtuigen i pat laten zien dat je er bent is ■•naar uitgangspunt. Het gaat er met in eerste instantie om schouwburgpu- r bliek te winnen, wel om ze begrip bij ie brengen voor wat toneel doet en hoe het kan werken. Vandaar ook het ïntroductieprogramma dat morgen avond (woensdag) voor het eerst offi cieel to het Piccolotheater wordt uitgevoerd voor scholieren. Het is de vrucht van een bezoek dat re met collega's van Theater, Centrum, Haagscbe Comedie vorig jaar heeft gebracht aan het Theatre go round van de Royal Shakespeare Company in Londen, Dat is een rei lend theater dat in allerlei kleinere plaatsen optreedt met een drietal programma's: bloemlezing, een voorstelling en „acteurs aan het nerk". Dat is bestemd voor leerlin gen van 13 jaar en ouder. ÏBOJVAIVZA „Eerst hadden we het hier instruc tieprogramma gedoopt, maar nu heet het Introductieprogramma. Gees Lin- nebank, nu aan NRT verbonden als acteur, heeft een onderwijzersoplei ding gehad en kende John v.d. Rest uit Arnhem. Hij heeft een program ma geïnspireerd dat uitgaat van de eigen gedachtenwereld van de jeugd en ode aansluit bij hun beeldende en muzikale sfeer. Op televisieschermen komt Bonan za. Het beeld van de cowboy gaat over in een acteur die beweegt als op een paard. Dan komen er Indianen aan te pas die weer overgangen ople veren naar een beatballet en een voetbalkeeper, die een monoloog houdt Zo komen we bij het klassieke bodeverhaal terecht en het Gnekse theater. Alles is theater zonder gri me, pruik of baard. Alleen de belich ting moet het doen. Er is een buizen- constructie die telkens voor andere toneelfragmenten wordt gebruikt. Zelfs de Zwaan uit Heijermans' Uitkomst wordt door Tineke Cref- coeur gespeeld zonder het bekende BOTTERDAM Maandag hebben rechercheurs van het bureau Bijzon dere Wetten proces-verbaal opge maakt tegen de 46-jarige winkelier k A. D. die een sexboetiek drijft in de Putselaan. Ter stimulering van de verkoop s van zijn artikelen vertoonde hij voor l klanten, die een bepaald bedrag in ajn winkel besteedden sexfilms. D. handelde hiermee m strijd met de bepalingen van de bioscoopwet. De filmapparatuur met de daarop ge monteerde film is in beslag genomen. Zwanekostuum. Het programma ein digt in een fragment uit De stoelen van Ionesco, waarna de kinderen worden uitgenodigd te spelen. Wat ze ook doen. Dat is ons gebleken bij enkele proefvoorsielljngen. De vier acteurs Martine Crefcoeur, Huib Broos, Gees Linnebank en Johan poms en technicus Ton van Gilpen hebben er dag en nacht aan gewerkt. Een voorstelling voor docenten, de wethouders van kunstzaken en on derwijs en andere autoriteiten heeft tot resultaat gehad dat nu al bepaal de scholen het programma verplicht stellen voor de leerlingen en dat er matinee- en avondvoorstellingen zijn vastgelegd." ASSOCIËREN „Krijgen de kinderen zo geen vals idee van het toneel dat ze dan in de schouwburg te zien krijgen waar wel met allerlei hulpmiddelen wordt ge werkt en hun eigen gevoelswereld niet terug te vinden is?" „Voor ons is het van groot belang dat ze leren associëren, dat ze een geraamte zien waarbij dan ai die dingen het vlees zijn. Aan de andere kant kan dit programma ook gaan doorwerken op het repertoire van het gezelschap. De leerlingen leren zo om te gaan met de theatrale dubbele bo dem." Centrum is nu bezig met een schoolprogramma, Theater kent meer speciale literaire programma's, ge richt op een bepaald auteur, de Ne derlandse Comedie heeft een workshop die niet van de kinderen uitgaat en Proloog is al langer werk zaam op dit gebied. Van de acteurs vergt het bovendien een omschake ling. Vroeger ging het er om dat door het publiek buiten de voorstelling om hun ijdelheid bevredigd werd, nu gaat het om andere dingen." Het is wel duidelijk dat Margriet Lohman die nu een jaar in functie Is bij Nieuw Rotterdams Toneel vooral mikt op de scholen. Natuurlijk Is er veel werk gedaan voor de bedrijven (contacten met personeelschefs), met de werkende jeugd (Jeugdfestival), met de bedrijven zelf (cantinebezoe- ken), maar ze heeft wel geleerd dat dit zo arbeidsintensief is dat dit niet is vol te houden. Dat 45 pet van de schouwburgbe zoekers jonger is dan 35 jaar, vindt ze verheugend. Maar ze constateert soms zelf echter dat er duidelijk on derscheid is tussen een ouder en jon ger publiek. „Ouderen op premières kijken jongeren die zich anders kle den soms.de zaal uit." CREATIEF Met toneel bezig zijn hoeft overi gens niet te betekenen zelf toneel te spelen. „Er is een moderne tendens om dat zelf bezig zijn op de troon te zetten. Dat is kolder. Het is maar één weg. Ik kan een toneelstuk zo erva ren dat ik .gelukkig ben zonder zelf te spelen. Er zijn mensen die doen en mensen die kijken Er zijn twee soor ten, maar als het goed is, zijn beide creatief bezig. Wij willen het publiek emotioneel wakker maken, de toeschouwer crea tief laten bezig zijn om er zo een eigen voorstelling van te maken." Terwijl we met haar praten op de elfde etage van een Lijnbaanflat aan de Jan Everts en plaats in een kamer zonder oranje bollen, groene tafel of Zweeds blank hout, maar met antie ke stijlmeubelen en oude ingelijste prenten of doeken aan de wand, gaat de telefoon om de tien minuten. Lastig voor een gesprek, maar pre cies wat ze wil: de schakel van NRT naar buiten, t naar elke belangstel lende. 1 „Pas nog kwamen er leerlingen de MMS Stella Matutina die als werk- projekt Nieuw Rotterdams Toneel hadden gekozen. Die waren woest en thousiast. Het was hun eigen initia tief en zo werkt dat door. Zo wordt het theater „beleven". Ze somt het lijstje scholen op waarmee contacten zijn gelegd, ook via het docentenoverleg, een kleine werkgroep die allerlei activiteiten voorbereidt met nijverheidsscholen, technische scholen, scholen voor de tailhandel, tuinbouwschool, lycea, gymnasia, veel MAVO's, kweekscho len, kleuterleidsters, MTS, en be- drijfsscholen. „Pieter Lutz sprak eens op de bedrijfsschool van Verolme. Later hebben die jongens Pieter hun bedrijf laten zien. Dat vonden ze 'ge weldig". BREEDTE Via de Stichting Kunst voor de jeugd, via mappen met informaties voor leerkrachten („je kunt met zelf met je koffertje naar elke school gaan"), via het geweldige succes van het Middeleeuws programma in Pic colo werkt Margriet Lohman momen teel vooral naar de breedte toe met een sterk accent op de scholen. En wat dat publiek betreft: wat Margriet Lohman gedaan heeft met het programmamapje voor Feydeau's „Mijnheer gaat op jacht" biedt nu precies aan informatie en achter grondgegevens al datgene waarom al jarenlang gevraagd is. Die losse programmabladen zouden bij elkaar nog wel eens een fijne NRT-map kunnen opleveren, brokken toneelgeschiedenis van verleden en heden. Dat is dan precies in het straatje van de voormalige mede werkster aan het Amsterdamse To neelmuseum. HARRY WILLEMSEN Mann poeders, de beroemde pijnstillers nu óók in Nederland te krijgen. Werkt snel» afdoende en zéker. By kiespijn, hoofdpijn, periodieke pijn, rheumatische pijnen. Mann poeders - ook als tabletten en cachets. Mann: het groene doosje bij apotheek en drogist. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Ik geloof dat het een wethouder van Rotterdam was". Dit is een antwoord dat een belangstellende toeschouwer bij de bouw van het Eras musdorp gaf op de vraag „Wie was Erasmus?" Dit dit antwoord blijkt wel dat de tentoonsteiing over het leven van Eras mus, die twaalf weken lang op het Schouwburgplein te bezichtigen is ge weest, nuttig was. „Ruim 200 000 mensen hebben gedu rende die twaalf weken het Erasmus- ROTTERDAM De bouw van de Suurhoffbrug een complex van twee naast elkander gelegen bruggen voor wegvervoer en twee daarnaast lig gende bruggen voor spoorwegvervoer over het westelijke einde van het Hartelfeanaal is voor wat betreft de stalen bovenbouw gegund aan NV Holiandia te Krimpen aan den Ussel en voor wat betreft de betonnen onderbouw aan NV tot Aanneming van Werken vh II. J. Nederhorsft te Gouda. B. en W. hebben dus de staal-betonconstructie verkozen boven uitvoering geheel in beton. Hoewel, u zult wel geen genoeg vanze kunnen krïj'gen. Daarvoor hebt u lang op dat bezoek aart Canada ?t. Maar eens komthetmoment ifscheidneim Op dat momentishetmisschien i troost voor u, dat uw tbuisvlucht idceMaster gratis is. £n bekijkt u het ook eens van deze kant juist door zo'n gratis terugreis kunt u misschien een jaartje eerder naar Canada. Hoe werkt het CPAir Parente Plan? Kort gezegd, zó: als een echtpaar met de CPAir naar Canada vliegt, betaalt de vrouw alleen de heenreis. Terugis vooronze rekening. Wij zullen u graag verder inlichten. Over onze snelle vluchten (Amsterdam-Montreal in 7 uur!). Over onze rechtstreekse vluch ten naar Toronto. Edmonton, Cal gary en Vancouver. Over het reis- comfort En over het „vliegen op afbetaling". Canada is dichterbij dan u dacht Ik wil graag meer informatie over de CPAir Parents-viuchten. Naam:., Straat. Woonplaats:. Canadian Pacific Zend deze bon in dichte enveloppe aan CPAir Amsterdam, Kleine Gartmanplantsoen 2a CPAir Amsterdam, Kleine Gartmanplantsoen 2a, tel- 224444. CPAir Rotterdam, Baan 18,tel: 120035 TïE maquette van de Suurhoff- brug, zoals die nu wordt uit gevoerd: stalen bruggen met hoogopgaande pylonen en span- kabels op betonnen onderbouw. In de maquette is de spoorbrug niet dubbel uitgevoerd, zodat er drie bruggen naast elkaar liggen. In werkelijkheid zijn het er vier. De prijs voor Holiandia voor de stalen spoorbruggen en verkeers- bruggen is ƒ5.600.000 met toepassing van de risicoregeling. De prijs voor Nederhorst voor de betonnen onderbouw is, evenegns met toepassing van de risicoregeling, ƒ4.809.000. Zoals bekend zijn er rond de aan besteding van dit werk grote moeilijk heden gerezen, waarover wethouder J. Worst in de gemeenteraadsverga dering van 28 augustus enige mede delingen deed m zijn antwoord op vragen van de heer B. H. W. Seleski (kath.). Die moeilijkheden bettroffen de reken vergoeding, die allï aan deze aanbesteding deelnemende betonbou- wers m rekening wensten te brengen en die naar het oordeel van de heer Worst exhorhitant hoog was. B. en W. hebben in verband daar mee aan NV Nederhorst doen weten, dat dit college zich het recht voorbe houdt de rechtsgeldigheid, de geoor loofdheid of de verschuldigdheid van deze rekenvergoeding ƒ850.000 te betwisten. B. en W. hebben dit voorbehoud gemaakt om duidelijk te doen uitko men dat uit het feit van de gunning en het verlenen van de opdracht niet zou mogen worden afgeleid dat de gemeente van haar recht tot deze be twisting de heer Worst sprak in de gemeeneraad over een mogelijk kort geding afstand zou hebben gedaan. Voorts is een geheel betonnen con structie iets goedkoper dan de thans gekozen constructievorm. Zoals be kend, betrof de aanbesteding beide alternatieven. Het verschil m prijs bij een redelijkheid vastgestelde en dus gereduceerde rekenvergoeding bedraagt ongeveer 200.000,afgezien van de prijsstijgingen en andere stij gende kosten. B. en W. menen echter, dat het es thetische aspect de bouw van de slechts weinig duurdere sttalen brug gen rechtvaardigt dorp bezocht", vertelt de heer G. J. Du Ry van Beest Holle, directeur van het Historisch Museum. „Onder de bezoekers bevonden zich verscheidene buitenland se groepen, terwijl vooral de laatste weken het accent sterk op de school jeugd is gevallen. Mede om de schoolpeugd de kans te geven na de vakanties de tentoonsteiing te bezoeken, is deze van zes weken, wat de oorspronkelijke opzet was, verlengd tot twaalf weken. Veel mensen zijn ook afgekomen op de manifestaties, die in het Erasmusdorp zijn georganiseerd door de Boekverkopersbond". .Reden tot klagen hebben wij dan ook beslist niet", aldus de heer Du Rij, die zich nu na afloop van de tentoon stelling geroepen voelde een soort „ver antwoording" al te leggen, naar aan leiding van het vele stof dat de publi- kata.es rond het Erasmusdorp hebben opgeworpen. „De tentoonstelling was begroot op rnim 300.000 en daar zijn wij niet boven nlt gekomen. Een groot nadeel voor de tentoonstelling is de warmte in augustus geweest. Ook de exploitanten hebben dit in hun omzet kunnen mer ken." Het beeld van Erasmus gemaakt van polyester gaat naar het Erasmi aans Gymnasium: de rest van het dorp wordt afgebroken. Plannen voor de dooie hoek, die het Schouwburgplein nu ontsiert, zijn er nog niet. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Sehiedamse po litie heeft vanmorgen om zes uur bij Tankercleaning N.V. aan de Ha venstraat een controle gehouden op het aantal personeelsleden. Er bleken maar liefst 32 buitenlanders aanwe zig te zijn, voornamelijk Marokka nen, die niet m het bezit waren van geldige papieren. Een groot gedeelte van hen was aangenomen door kop pelbazen in Rotterdam. Met politiewagens werden de bui tenlanders naar het bureau gebracht Daar zou m de loop van de dag wor den uitgemaakt of zij wel of niet wettig m Nederland verblijven. In dien blijkt dat het laatste het geval is, zullen de vreemdelingen over de grens worden gezet HET leven zou niet leefbaar zijn als ik niet eens af en toe over de Coolsingel liep. Je ziet er nog eens wat en je hoort er ook veel. En daar kwam ik hem ook tegen. Even voorstellen: een forse zestiger, weinig haar, goed in het pak, niets meer om handen en dus veel tijd om waar te nemen. Hij vertoont veel gelijkenis met mannetje Jacques, die altijd zo be rustend uitkijkt of het Wereldhan delscentrum er al is, met de rug naar zijn bankrekening, goed van vertrouwen. Altijd goed bespraakt, zijn hele leven gewend geweest om veel zakengesprekken te voeren. Altijd als ik hem zie heeft hij wat op zijn hart Ontwijken is met steeds mogelijk. Bovendien is het een ge zellige verteller, de steek wel eens wat van hem op. Dat zal ik u bij tijd en wijle laten merken. Ook deze maal had hij speciaal iels voor mij in petto. Na een loftuiting op het heerlijke zomerweer kwam het er uit: „Dat Schouwburgplein hè? Een leuk plein om te zitten, daar niet van, ik was blij dat het klaar was, kon ik het in mijn dagelijkse wandelingetjes op nemen, zie je. Ik zeg niks van de vijvers, ik kan niet beoordelen of het water al of niet gezond is," „Maar," zei hij, een nieuwe sigaar opstekend: „Dat plein is helemaal met af, vind ik, veel te kaal. Weet je wat er vooral ontbreekt. Dat merk ik als ik er een poosje heb gezeten. Je praat wat, o je leest maar na een poosje denk je: Hé, ik heb dorst. Dan kijk je onwillekeurig naar een terrasje of een consumptie tent. Nou, dan kun je een flink stuk lopen, hoor, moet je zelfs van het plein af. „AL stond er nu maar eens een eenvoudig paviljoentje, zo'n ding van glas, waar je een kop kof fie kan halen of een glaasje tonic, cola en hoe dat spul allemaal heet. Nu kun je er zitten tot je een ons weegt, naar de kindertjes in het wa ter kijken tot je zo'n dorst krijgt dat je wel weg moet." „Het zou best een leuk plein zijn als er wat meer op stond", zei mijn flanerende kennis. „Kun jij daar nu eens over schrijven?" Dat heb ik hem beloofd en hierbij dan het resultaat. Of het helpt wacht ik maar af. Ik geef de man overigens groot gelijk. En om er nog even op door te gaan als het Erasmusdorp straks weg is zal het plein nog kaler zijn. Dan ontstaat er een wat dode hoek in het centrum. Daar moest maar eens wat aan gedaan worden. Een plem voor alle seizoenen, waar ook altijd wat te zien en te doen is, zou Jan Krant er willen hebben. Maar ik vrees dat het wel tot vol gend jaar zal moeten wachten. Dan zal „Communicatie '70" er wel iets laten uitvoeren. Het wordt een soort kunstmanifestatie, heb ik begrepen. Maar waarom het nu niet kan?, Er zijn mogelijkheden genoeg, maar er moeten natuurlijk wel initiatieven worden genomen. ROTTERDAM De uit zee bomende Britse tanker Texaco Westminster Is amstreeks half twee in de afgelopen nacht in de Waterwegmond uit het roer gelopen, in aanraking gekomen met de kop van de Noorderpier en aan de grond gelopen. Door een lek in de scheepswand kwam een grote hoeveelheid ruwe olie in de Waterweg terecht. De olie dreef echter met afgaand tij de Noordzee in. Vijf sleepboten hebben de tanker kort na twee uur vlotgetrokken en gesleept naar de 5e Petroleum haven, bij de ChevronraffinaderijPersoonlijke ongelukken deden zich niet voor, de scheepvaart had geen hinder. Vanmorgen, dinsdag, is als gevolg van de dichte mist de Rijndam, van de Holland-Amerika Lijn, onderweg van de Wilhelminakade naar Wilton- Fijenoord, in aanvaring gekomen met de Belgische binnentanker Marconi. Het passagiersschip raakte het met gasolie geladen binnentankertje mid scheeps. De Marconi sloek lek en verloor ruim 100 ton gasolie. Het vrij zwaar beschadigde scheepje werd naar de Parkkade gebracht, waar de rest der lading werd overgepompt De Rijndam werd nauwelijks bescha digd. Er bestaat geen gevaar vanwege de in de rivier terechtgekomen olie. aldus de politie. fan argrie ILohman: schakel NRT naar buitenwacht p R-16 1 r, j

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1