Tien miljoen gulden is heel veel geld Wijkcentra-vraagstuk in impasse geraakt Dure schapen met vijf 08 V&ikcJk koek De Stam m Sportdemonstratie als voorproefje van C '70 Vredes-Tempel trekt al belangstelling SCOUTING IN INDUSTRY 00 Bevestiging en intrede van ds. J. Geel probeer morgen eens Poging agent om te kopen Mannen hadden HEF IG „KAMERDEBA'I hashish in bezit Vrolijke nooit in 't Centrum i 95 ,E rotterdammer .£t®! De kwestie van de wijkcentra is in een impasse geraakt. Wet houder Van der Ploeg wil geen tijdelijke voorzieningen die de definitieve ep de lange baan schuiven. Maar een nieuw cen trum kost iets in de orde van {HUI grootte van tien miljoen gulden.JJCfLof L En van dergelijke centra bestaat nog geen enkel voorbeeld. nubeduidend goedkoper CENTRAAL AANLOOP KERKEN ONDOELMATIG (Afdeling Interforma) Thomassen en Delwaide openen Turfschip Breda Onwel en overleden nu... beduidend goedkoper Pagina 3 MAANDAG 22 SEPTEMBER 1969 raat3'* sce.fi fbdmS&vQi. 5«f *i Bssss®k-« 3$«y fttÉSSs1. - at? P-v- ir-j8,..jÊf. 7~)E boerderij keizershof' in Ommoord, die wellicht kan worden behouden om voorlopig te worden ingericht als wijkcen trum. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In de Bergsin- gelkerk van de Gereformeerde Kerk van Rotterdam is zondag ds. J, Geel fe Baan, voorbeen te Winsum in Friesland bevestigd tot predikant voor het zendingswerk. Voorgangers in deze dienst waren drs. R. Budiman, docent aan de Theologische School te Djokja, en ds. J. Hindriks, Gereformeerd pre dikant te Rotterdam. Ds. Geel wordt door de Gerefor meerde Kerk van Rotterdam uitge zonden naar Java, waar hü zal wer ken met de Geredja Kristen Indo nesia. „Moeilijk werk", verklaarde ds. Budiman, „maar tevens dank baar werk, omdat de bevolking op Java zo hard en zoveel hulp nodig heeft" Ds. Geel, die na zijn bevestiging tot zendingspredikant zijn intrede deed, haakte op de woorden van ds. Budiman in met de schriftlezing Jo hannes 6 25-33 en zijn prediking. Vele gemeenteleden uit Winsum woonden deze dienst bij. De voorzitter van de commissie vprebouwen, die precies een jaar {deden een Interimrapport heeft uit gebracht, de heer F. A. Diepenhorst, weet nil dat de kwestie alleen op iet niveau van het college van bur gemeester en wethouders kan wor den afgehandeld. Deze urgente zaak loopt vast. Het Interimrapport, waarin de con clusies waren vastgelegd uit talrij ke besprekingen met betrokkenen en deskundigen, ook uit de wijken, was een ruimteanalyse. Wat zal er in zo'n gebouw moeten komen? Hoe groot moet het zijn en. welke activiteiten moeten er kun nen gebeuren? Op die vragen is in het rapport na lange besprekingen en het afwegen van allerlei belan gen en wensen een royaal antwoord gegeven. Toen kwam de volgende fase: on derzoek naar de terreinsituaties en daarna het maken van schetsontwer pen. Voor deze wijkcentra hadden B, en W. gedacht aan Zuidwük, IJssel- ntonde (zeer groot gebouw) en Om moord. Men wilde peilen hoe de concrete behoeften van de wijkbewoners wa ren. In samenwerking met de raad voor maatschappelijk weirijn is de dienst voor stadsontwikkeling een socio- Voor elke huisvrouw die zuinig op haar kleding is en onnodig wassen wil voorkomen, verko pen wij deze huishouddusters. 100% tricot nylon huishoud- duster in diverse modieuze tin ten en met kontrastgamering langs kraag, zakken en arms gaten. Een vlotte duster zonder mouw, gemakkelijk te wassen, nat ophangen en strijken is niet nodig,-nu voor nog géén vier gulden. IOD% tricot nylon Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze tricot ny lon huïshouddusters met.kon- •trastgamering langs kraag,"zak: ken en armsgaten, kleuren bleir, cerise, aqua, .wit en ko- renblauw, maten 40 t/m 52 voor Ook maandagmorgen epen Géén tel of schrift best logisch onderzoek begonnen. Het is nog ïdet gereed. Er zijn hearings gehouden, verenigingen zijn. gepolst. Omdat de zaak zo duur is, blijft dat onderzoek voortzetten. Over bet zakelijk beheer heeft de afdeling jeugdzaken en vormings werk een nota opgesteld die in het openbaar in de wijkraden is behan deld. Men heeft zich op dit stuk geworpen, maar men vergeet dat dit nog maar een -ontwerp is. Het, ministerie van cultuur, recrea tie en .maatschappelijk werk stelt eiser aan -*en zakelijk beheer. Het plan is een centrale beheersinstantie! die - riaalr du "wijken zelf delegeert, zodat hrt dagelijks bestuur in de wij ken terecht komt. Het gaat hier om enorme kapita len. Die centrale instantie kan er ook op letten dat het verenigings leven niet door commerciële activi teiten doorkruist wordt, zoals shows met stofzuigers of strijkijzers. Dat is onze mening, aldus de heer Diepenhorst, terwijl men in de wij ken denkt: „ze zullen ons wel gelijk een combinatie te vinden van Wij zeggen: ze zijn bestemd voor de wijkbevolking en alleen als ze leeg stonden, zou het nuttig zijn naar andere vullingen uit te zien. Over die nota kan men nog een jaar free wheelen. Voor het eerste wijkcentrum er staat is een lange aanloop nodig. Een gebouw van 31.000 kubieke me ters kost nu 10 miljoen gulden, ex clusief BTW, constateert de heer Diepenhorst. Er is een opdracht van B. en W. aan gemeentewerken na te gaan of men niet kon komen tot een com binatie van wijkgebouw en kantoor flat óm betere exploitatie te krij gen. Dat heeft stedebouwkundige bezwaren. Wellicht is het in Ommoord mo gelijk een combinatie te vinden avn wijkcentrum met gezondheidscen trum, PTT-kantoor en metro-station. Over al deze zaken is kort vor de vakantie een impasse ontstaan. Nu ligt het probleem bij de wethouders Van der Ploeg en Polak, die dan maar knopen moeten doorhakken.^ Wethouder Van der Ploeg meent, dat de kerken hier een gelegenheid wordt geboden uit hun isolatie te komen. Zoals de commissie wijkgebou- wen het ziet, kunnen in een wijkge bouw worden ondergebracht een wijkbibliotheek, een muziekschool, dienstencentrum voor bejaarden, een grote zaal en hal met gemak kelijke overgangen van buiten naar binnen en met kranten- en bloemen kiosk en boetiekjes. Er zullen crea- tiviteitslokaïen kunnen komen, j eugdsociëteiten, toneela ccommoda- tie, dus lichtinstallatie en kleedka mers. koffie met "benodigd heden": een kopje heerlijk hete koffie en een:p!ak matse, kruidige mm Maar ook zo flèxibu. -a ..or verschillende doeleinden kan dienen. Daarnaast kan er een hulpsecretarie komen. Centraal is de gedachte blij ven gelden dat het gebouw een ont moetingscentrum moet worden. Dit alles bijeen is moeilijk te ver wezenlijken. Volksgezondheid heeft zijn eigen eisen; een bibliothecaris wil geen herrie om zich heen. Dan is daar de kwestie van de brandvei ligheid. Er is eindeloos gepraat over sa nitair dicht bij de ingang of niet, en over garderobes bij de ingang, be waakt of niet?' De'bestaande buurtgebouwen zijn inefficiënt. B. en W. moeten nu de knopen doorhakken. Het gaat om 3 keer 10 miljoen gulden. Voor 1970 staat er 1,5 mil joen gulden op de investeringslijst voor wijkgebouwen. Voor de heer Diepenhorst betekent het dat het maximum dat voor 1970 is, te halen een „praatprent" is. Om ia .Ommoord door de rijkssub sidie een wijkcentrum te "beginnen, lijkt het bedrag van drie miljoen te klein. Het ligt eerder in de verwach ting dat daarvoor de boerderij Kei zershof zal worden ingericht. ROTTERDAM Wegens poging tot omkoping is zondagavond de 29-jarige pijpfitter A. B. uit Breda aangehouden en in bewaring gesteld. De man werd op de rijksweg Den Haag en Rotterdam staande gehou den omdat de verlichting van zijn auto niet brandde. B. probeerde on der de overtreding uit te komen door- de controlerende politieman ƒ25 aan te bieden met de woorden: „Hier heb je ƒ25, dan is alles vergeten en ver geven, want ik heb geen rijbewijs". Nadat de man naar het bureau was gebracht bleek dat hij ook een valse naam had opgegeven. de zevensprong van interforma Het geluksnummer van de kleinste meubelzaak van Rotterdam blijft zeven. Met zevenmijlslaarzen verhuizen wij var> Meent 7 naar Mariniersweg 7, waar de gehele FORMULE kollektie wordt getoond in de nieuwe uitbreidingen van "De Stam". De onbeperkte mogelijkheden van de FORMULE kollektie wandmeubelen kunnen wij u nu eindelijk in een onbeperkte ruimte tonen. Onze gespecialiseerde interieur- adviseurs zijn wild enthousiast. U vast ook. Komt u maar kijken. Op Mariniersweg 7 hoek Goudsesïngei. F.IB. C» 1204 Mariniersweg 7 - Rotterdam ROTTERDAM Voor de officier van justitie werden voorgeleid de 31-jarigé controleur T.K. en de Turkse steward O.S., 35 jaar, ver dacht van- overtreding van de Opi umwet. In hun bezit werd ongeveer 900 gram hashish aangetroffen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Op het Schouw burgplein is zaterdagmiddag weer het bewijs geleverd, dat het gezegde dat Rotterdammers mensen zijn die moeilijk in beweging zijn te krijgen, niet helemaal waar kan worden ge noemd. Tijdens een sportdemonstratie van de Nederlandse Culturele Sportbond zijn vele belangstellenden komen kij ken. Deze demonstratie, waaraan, be halve de gymnastiekvereniging Arma uit Rotterdam ook het tambourcorps Red Hunters, het majorettenge- zelschap Demaco (beiden uit Delft) en het tambourcorps Ruim Baan deelnamen, was een voorproefje van de grote manifestatie in het kader van Communicatie '70, die gedurende de Pinksterdagen zal worden gehou den. Tijdens dit sportlournooi komen ruim vijfduizend deelnemers uit tien Europese 1 anden naar Rotterdam. Ook wordt een deputatie uit Israël verwacht. Binnen- en buitenlandse volksdansgroepen zullen in kleder dracht demonstraties geven. Vrijwel alle takken van sprot zijn bij dit evenement vertegnwoordigd basketbal, handbal, judo, lawntennis, korfbal, voetbal, volleybal, zwemmen, enz. Ook zal een drumbandconcours worden gehouden. Ter gelegenheid van dit festijn worden Eerstedagsenveloppen uitge geven uitgegeven, terwijl er ook een speciaal poststempel komt. In de Doelen wordt een tentoonstelling in gericht; .het thema van deze ten toonstelling is „Arbeiderssport in de laatste vijftig jaren". Ook in de Lijnbaan was het zater dagmiddag een drukte van belang. Naast vele winkelende families, wa ren er ook veel belangstellenden voor het optreden van een folkloristische groep uit Waingrain (Salzburg), in het kadee van de Oostenrijk-week. Later op de middag kon men op het Schouwburgplein weer veel toeschouwers vinden. Nauwelijks wa ren daar de laatste klanken, van de NCS-demonstraties verdwenen, of men kon luisteren en kijken naar het optreden van het Tambour- en Trompetterkorps Ahoy. BREDA De raad van commis sarissen van het congresgebouw Turfschip Breda heeft de schepen voor havenzaken van dé stad Ant werpen, de heer L. Delwaide en burgemeester W, Thomassen van Rotterdam bereid gevonden om het nieuwe congres- en tentoonstellings centrum Het Turfschip te Breda op vrijdag 12 december om vier urn 's middags te openen. Breda ligt precies halverwege beide deltaste den. Met de bouw van het turfschip is in 1967 begonnen. De bouw- en in richtingskosten bedragen 7,5 mil joen gulden. Het gebouw biedt plaats aan in totaal 3.000 congressisten. In het turfschip is de eerste Bra bantse concertzaal gebouwd. Don derdag 25 september zal het Bra bants orkest en zijn eerste concert geven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse "Werkgroep Samenwerking Vre- desweek is het afgelopen weekeinde enthousiast begonnen met haar acti viteiten. Zaterdagmiddag hield de Stichting Oriëntatie in sociëteit Koi- honia een "gesimuleerd kamerdebat over het onderwerp; „Hoe verdelen we de economische mogelijkheden in de wereld en hoe snijdt dat in eigen vlees". Ongeveer 80 deelnemers had den zich verdeeld In diverse fracties (o.a. „konsumenten", „radikalen", „Holland honen zo" en „Vrije vo gels") die na een voorafgaand beraadt zich met veel energie in het debat stortten. Daarvoor had professor H. C. Bos, directeur van het Nederlands Econo misch Instituut, afdeling ontwikke lingshulp, een inleiding over het discussievraagstuk gehouden Deze inleiding diende tegelijk als informa tie.' In het af en toe heftige debat (de vergadering werd zelfs eenmaal geschorst) kwamen tal van meningen naar voren die uiteindelijk niet in een definitief eindoordeel eindigden, maar zeker wel de algehele informa tie over het vraagstuk der ontwikke lingshulp dienden, en daar ging het in de eerste plaats om. - Zondag begon in "„De Tempel" (ex-Josephkerk) aan de Kruiskade de 7 x 24 uur Vredesweek. De werk groep is van plan De Tempel de ge hele week dag en nacht open te hou den ten behoeve van voorlichting en bezinning. Er zijn tien discussie- en informatiepunten ingericht (o.a. van de werkgroep „Denken en Doen", het Esperanto-comité, de RJOVO en de Baha'i Society). Deskundige sprekers zullen diverse wereldproblemen be lichten. Er was zondagavond al ruime be langstelling voor deze „vredes-tem- pel". Loco-burgemeester G. Z. de Vos legde een eerste steen voor een Afri kaans model-huis dat deze week dankzij een soort Lego-systeem ge reed zal komen. Daarna discussieerden onder lei ding van drs. A. Kuyvenihoven drie Rotterdammers, te weten Piet v. d. Meulen, Jhr. mr. Th. Serraris en J. M. Schoonens over de ontwikke lingspolitiek in onze samenleving. Een discussie, waarvoor wel publieke belangstelling was, maar die toch nauwelijks enige verheldering in de moeilijke materie bracht. Uit de discussie bleek d'at het pu bliek zeker belangstelling heeft, maar dat het erg slecht op de. hoogte is van de behandelde zaken. De bevolking heeft meer informatie nodig, de werkgroep hoopt dat deze week met tal van activiteiten ruimschoots te geven. ROTTERDAM De 62-jarige zee-, man F.W.L. de Münch uit Bremen, opvarende van het Duitse kustvaar tuig Kai, liggend in de 3e Petroleum haven, werd zondag in zijn hut on wel. Bij aankomst in het Havenzie kenhuis bleek de man overleden. VLAARDINGEN Het Nationaal Weekend Rijnmond onder het motto: Scouting in Industrie", is een enorm en geslaagd evenement geworden dat aan de verwachtingen heeft vol daan. Wel was het aantal deelnemers minder dan werd verwacht, maar dit had het voordeel, dat de grote tent niet werd geplaatst op het ter rein van de IJsclub Vlaardingen maar op het padvinderscentrum. Daardoor was alles goed geconcen treerd. Vrijdagavond om half negen werd het weekend geopend in de tent. De heer W. A. Fibbe, voorzitter van Rijnmond, vertelde daar het een en ander over de Rijnmond-gemeenten. Verder werden enkele films ver toond van de cineast Joris Ivens. Zaterdag werden excursies ge maakt* naar diverse bedrijven en in de avonduren was er een groot feest in de tent, verzorgd door de voor trekkers van de Jan van Hoofstam uit Schiedam. Een feest dat tot diep in de nacht duurde want het was ai zondagmorgen 5.30 uur toen de laat ste padvinders het welletjes vonden. De jeugddienst, die om 10 uur zou beginnen in de tent met als voor gangers ds. J. E. van Veen en kape laan G. M. F, van Slobbe, trok zo veel belangstellenden, dat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. Kapelaan Van Slobbe betrok o.a. de industrie in zijn toespraak. Hij merkte op, dat de bedrijven econo mische machten rijn en wees op de onrust zoals die heerst bij Verolme, Stokvis en de Verblifa te Zaandam. Bedrijven waar een keiharde be drijfsvoering nodig is en waar ook de mens keihard wordt gemaakt. De kapelaan vertelde van mensen, die hem hadden gezegd, dat men moet trappen naar beneden, en lik ken naar boven als men iets wil be reiken. „Als dat een mentaliteit is waarop men in een bedrijf groot kan worden, dan word je als mens heel erg klein". Aan de andere kant zei kapelaan Slobbe dat de zorg voor de mens in de industrie gestalte heeft gekregen in de sociale wetgeving. Een goed teken vond hij het, dat momenteel in het westen wordt verdiend om mensen in de mijnstreek niet te la- -Om ondereen slank affcieden- de japon of rok een goed fi guur te hebben, om ogenschijn-' lijk pondjes lichter te rijn, is deze gaine de oplossing. Extra lange gaine welke tot hoog !n de taille steun geeft Gemaakt van stevige streep Ly-, era met een fantastische rek. Het dubbel buïkpand is met 2 baleinen verstevigd, evenals het achterbovenstuk, zodat de gab ne korrekt blijft zitten en niet gaat rimpelen. Met zïjritssluitïng (gemakkelijk aan- en uittrekken) die extra met haken- en ogenband ïs ver stevigd. Een gaine uit de serie van rond de f,25." nu voor nog géén vijftien gulden. Morgenvroeg om ,9. uur begint de verkoop van deze extra lan gs gaine van streep Lycra. „In wit en de taillematen 70 t/m 95 voor Ook maandagmorgen open GifntaL of schrift baft ten verkommeren. „Van onze centen worden daar industrieën gebouwd en er is niemand die daar tegen pro testeert". Het combo van de hervormde jeugdraad begeleidde de samenzang en deed dat bijzonder goed. Ter af wisseling werden enkele aantrekke lijke nummers weggegeven.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1