Kans op luchtembolie bij bloedtransfusies FABRIEK IN PRODUKTIE IN 71 nerikaanse reus bouwt Europoort-O bedrijf ter wereld Nieuwe fundering molen De Lelie met sigaret driif in as Na Vredesweek gaat activiteit Bezoek de 22ste Grootste chemische Protest tegen acte van PPR voor beiaarden Overgaan op plastic zakken Filmliga opent seizoen met Laurel en Hardy Or (lelvcor dracht Jan J. v. Berg Succesvol feest Philadelphia Oplevering Atlantic Crown vertraagd KLEllft EN-TELEVISIE Nat. Verkeersweek WAtM' WGESOUW de gezellige beurs j/oorhetgemiM VRIJHEID PROTEST syntrIe»dolan f ROTTERDAM 26sept%>7okt MAANDAG 29 SEPTEMBER 1969 ./«MER Pagina 3 Is niet in ieder huisgezin de meest gehoorde klacht: "We hebben te weinig kasten? En ook voor hen, die inwonen of klein behuisd zijn, is er be hoefte aan gemakkelijk te plaatsen hangkasten met veel bergruimte. Handige, demontabele plastic kast, met stevig buisframe, hardboardplaten boven en on der voor extra steun, kiest U nu uit voor nog géén twee tientjes. ghnwroom Coolsingel bij Hofplein (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee Ame rikaanse ondernemingen, Atlan tic Richfield Co. te Philadelphia en Haleon International Inc. te New York, hebben in ons land een combinatie gevormd onder de naam Oxirane Chemie Neder land NV en deze onderneming zal in 1971 aan de Selnehaven in Europoort-Oost een chemisch bedrijf openen dat, zoals de directie zelf zegt, het grootste van déze aard ter wereld zal zijn. Oxiraine Chemie zal jaarlijks 155.000 ton propyleenoxide fabrice ren, een halffabrikaat voor allerlei plastic-artikelen, schuimplastics en elastomeren, welke laatste vooral be kend zijn in de meubelindustrie, au tomobielindustrie en scheepsbouw. Een groot aantal in. Europoort en het Botlekgebied gevestigde olieraffi naderijen levert de grondstof. Oxirane Chemie zal haar producten ook leveren aan <Je andere chemische industriën. Van de beide partners opereert At lantic Richfield voornamelijk in de Verenigde Staten met vestigingen in Dallas (Texas), Los Angeles (Califor nia), Chicago (Illinois) en New York. Met Haleon International zijn on dernemingen in Londen, Parijs, To kio en in de Verenigde Staten in New Jersey verbonden. sen bloed heeft afgenomen zonder een geval van luchtembolie. „Luchtembolie tijdens bloedafne- ming komt als zeldzame gebeurtenis overa! op de wereld voor. Men hoort er weinig over, want niemand maakt graag zijn eigen ongelukkige voorval len bekend", zo zegt de arts A. W. Mellema, directeur van de Rotter damse Bloedbank. Na het ongeval de bloedgever is 'geheel hersteld heeft de bloedbank onmiddellijk de ziekenhuizen in 'het Rotterdamse ge bied ingelicht. Dokter Mellema stelt in het voorlichtingsblad voor de Rotterdam se donors dat bij gebruik van plastic bloedzakken luchtembolie ge heel onmogelijk is geworden. Deze zakken bevatten geen lucht, be hoeven dus niet ontlucht te worden en kunnen zodoende nooit luchtembo lie veroorzaken. Luchtembolie kan ontstaan als de in de bloedfles aanwezige lucht niet kan ontsnappen via de zogenaamde ontluchtingsnaald. Zo'n naald is ech ter door een fabrieksfout of door an dere oorzaken wel eens verstopt. De doorgankelijkheid kan men con troleren bijhet insteken in de fles,, die normaal geen lucht bevat, maar een "acuum. Men hoort dan de lucht binnenstromen. Soms bevat de Des echter geen vacuum, zoals in het ge val in Rotterdam. Er was namelijk eerder al.een abnormaal anti - stol lingsmiddel ingebracht. ROTTERDAM De Bloedbank van het Rode Kruis in de Maasstad zal naar aanleiding van een recent geval van luchtembolie bij een bloed transfusie met ingang van 1 januari aanstaande als routine geheel overgaan op plastic bloedzakken. Het risico bij gebruik van bloedflessen, die lucht bevatten, acht de Rotter damse bloedtransfusiedienst te groot, ondanks het feit dat hij in de afgelo pen negen jaar meer dan 200.000 fles- T)IT kaartje toont, waar de fa- briek van Oxirane Chemie komt: in Europoort-Oost, can de Seinehaven, vlakbij de Botlek. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze moderne hangkasten, 125 cm hoog, 75 cm breed en 50 cm diep, mot-, vocht- en jA SJ j stofdicht. Jar JÊrJi ff/ voor MAASSLUIS Het 13e concert in de reeks bespelingen van het orgel in de Grote Kerk werd zaterdagavond verzorgd door Jait J. van den Berg, organist van de Nieuwe Kerk te Delft. Het programma werd meteen in grote stijl ingezet met Bachs Praelu- dium en Fuga in Es, resp. openings- en sluitstuk van de „Orgelmesse". Enkele ontstemmingen in het instru ment werkten vooral in het voorspel nogal storend, maar het markante spel van concettgever leidde vaak tot boeiende resultaten, met name in de fuga, die een goede climaxwerking meekreeg. Na het mooi doorzichtig en expres sief gespeelde Koraal „Ach blieb bei tins, Herr .Tesu Christ", eveneens van Bach, volgde een weinig uitgevoerd, maar interessant werk uit de litera tuur: de Sonata da Chiesa van Tele- mann. Van den Berg gaf een verzorg de lezing van dit stuk, dat de sterkste indrukken maakt in de Fuga en het Trio. Dé levendige Toccata van Gigout en sterker nog de geliefde Mars op een thema van Handel, gecompo neerd door Alexandre Guilmant, wisten- het publiek zo sterk te boeien, dat het publiek dit inderdaad fan tasie-volle spel met een hartelijk, ap plaus beloonde. Na een sfeervolle Meditatie en Ca non over Psalm 102:15 van de hand van concertgever zelf werd de. avond besloten met een vertolking van Toc cata, Trio en Fuga over Psalm 150 van Adr. C. Schuurman, die alle recht deed wedervaren aan dit knap pe werkstuk. Het publiek toonde zich, blijkens het warme slotapplaus, ingenomen met deze voordracht. Het eerstvolgende concert in deze serie, zaterdag 11 oktober a.s., zal worden gegeven door Rotterdams „Doelen-organist" Arie J. Keijzer. P.V. Ook traandagmorgen open Géén tel of schrift, best. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In kringen van de bejaardenbonden in Rotterdam is men nogal verontwaardigd over wat de wilde aktie van de Politieke Party Radicalen voor bejaardenpassen ge noemd wordt. De bejaardenorganisa ties kunnen zich niet aan de indruk onttrekken dat de P.P.R. met een po litiek stuntje bejaarden voor zich tracht te winnen. Op zich is dat het goed recht van een politieke partij, alleen is het ver velend dat bejaarden blij gemaakt worden met een dode mus. Trouwens, niet alleen is in de prak tijk gebleken dat bejaardenpassen die recht geven op gratis openbaar ver voer, gratis - of tegen gereduceerde prijs - toegang tot voetbalwedstrijden en toneel-, muziek-, ballet- en caba retvoorstellingen, niet te realiseren zijn, maar ook zetten de bejaarden- bonden zich juist in om te bereiken, dat de. bejaarden financieel zo goed verzorgd worden dat zij zonder moei te met de tram kunnen reizen en naiar de schouwburg kunnen gaan. Met het realiseren van een hejaar- denpas zou in dit streven een pas opzij gedaan worden. ROTTERDAM Nu de indertijd afgebrande specerijen- en snuifmolen De Ster is herbouwd en weer in volle glorie aan de Kralingse Plas prijkt, is het de beurt aan zijn „tweeling broer", de molen De Lelie, die er eenige tientallen meters vandaan staat. De Lelie is door de brand van De Ster niet beschadigd. Maar deze mo len was wel aan een ingrijpende restauratiebeurt toe. Zo was De Lelie in de loop van de tijd scheefgezakt. Het rechtzetten geschiedt door vlak om de molen houten palen te slaan en over de op deze manier gevormde palenkrans een betonnen draagvlak te bouwen. De heimachine rechts op de foto is daarmee bezig. Inmiddels is Fa. Wed. H. Dirkse in Mijnsherenland, hetzelfde molenbou- wersbedrijf dat De Ster herbouwde, bezig met reconstructie en herstel van allerlei onderdelen, die grotend eels al klaar liggen. Als fundering en. onderbouw zijn hersteld, wordt alles naar de Kralingse Plas gebracht om daar te worden gemonteerd. bedrijf die het mogelijk maakte dat door 'inruil van huur auto ver gunnin gen tegen taxivergunningen het aan tal taxi's belangrijk toenam. Daardoor ontstond een moordende concurrentie, die voor het personeel van de betrokken bedrijven zeer schadelijke gevolgen zou hebben. De heer Oosterwijk geeft een aan tal voorbeelden: de taxihouderscom- binatie „Ons Belang" heeft een eigen telefooncentrale met daarbij beho rende mobilofoons op de wagens in dienst gesteld. Verschillende taxibedrijven geven aan personen die in de gelegenheid zijn op te treden als bemiddelaars provisies van 0,25 tot 0,70 per stadsrit. Voor een rit naar het havengebied wordt 1,40 provisie gegeven. Ten slotte vraagt de heer Ooster wijk naar de centrale telefooninstal latie voor alle taxi-ondernemers, waartoe de gemeenteraad immers via een motie op 2 mei 1968 had beslo ten. ROTTERDAM Hetpae. soc. ge meenteraadslid C. Oosterwijk meent dat in het Rotterdamse itaeibedrijf in toenemende mate sprake is van chao tische toestanden. In een aantal schriftelijke vragen aan B. en W. geeft hij van zijn bezorgdheid daar over büjk. De oorzaak ziet hij in de verorde- ning-1968 voor het huurauto- en taxi- (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAMRuim 200 geeste lijk gehandicapte kinderen hebben zaterdagmiddag, met hun ouders en soms broertjes en zusjes, in het dak paviljoen van het Groothandels- gebouw genoten van een feestelijke middag, georganiseerd door de Prot. Chr. Vereniging van ouders en vrien den van het afwijkende kind „Phila delphia". Vorig jaar is een dergelijke middag gegeven ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de vereniging, maar omdat het toen een groot succes is geworden, heeft men besloten, zo zei ds. G.Koerselman, voorzitter van „Philadelphia", de middag dit jaar en wellicht ook volgende jaren te her halen. Een groot succes is ook deze itud- dag geworden; de kinderen, die wer den bezig gehouden door „De Wico's" en „Paoline", waren er vanaf het be gin helemaal „in". Wanneer de ar tiesten om antwoord uit de zaal vroe gen, kregen ze een geweldige reactie en het klappen, stampvoeten en hoera- roepen was niet van de lucht. Geboden werd een gevarieerd pro gramma met poppenkast, clownerie, acrobatiek, accordeonspel en muziek, waarbij de kinderen herhaaldelijk werden betrokken en waarvan zowel zij als hun begeleiders hebben kunnen genieten. Voor nog géén tientje kunt U nu een prachtige pullover aan Uw garderobe toevoegen..... zo'n kans laat U toch niet voorbij gaanl Syntric-dolan damespullover een fijne puilover, waarvan U in deze maanden ongetwijfeld veel plezier zult hebben. Een chique puilover in een prettig model met ritssluiting in de hals en 3/4 mouw, in mooie gemêleerde kleuren en in fraai jacquard dessin. U koopt 'm nu voor nog géén negen gulden. De brandweer pakte de zaak aan met vier stralen lacjc druk en één nevelstraal, maar die kon weinig meer bereiken dan de schade aan de panden van de buren tot een minimum té be perken. Alleen een schuurtje van een buurman werd licht beschadigd. De schade voor de heer Laguwïtz was vijftienduizend gidden aan schuur en magazijn- voorraden sanitair. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Toen zater dagavond Yvonne Laguwitz, veertien jaar, in de schuur van haar vader een sigaret wilde roken en .de nog brandende lucifer wegwierp, kwam, die terecht in een bakje benzine. De houten schuur aan de Hordijk in. IJsselmonde, waar het lood- gietersbedrijf van haar vader A. Laguwitz was gevestigd, brandde geheel uit. ROTTERDAM De oplevering van het ss Atlantic Crown, voor de HAL in aanbouw op een werf in Duinkerken, zal geruime tijd worden, vertraagd als gevolg van een ernstige beschadiging aan een der ketels, die eind vorige week tijdens het proef draaien voor de wal ontstond. Het rij-op/rij-af containerschip At lantic Crown zou vandaag, maandag aan de HAL worden overgedragen en ter voor de Atlantic Container Line naar de oostkust van de Verenigde Staten beginnen. De HAL kon niet zeggen hoeveel tijd de repartïewerkzaamheden in beslag zullen nemen. AERT V. NESSTRAAT 33 1e MIDDELLANDSTR, 72 TELIISStt-235327 OP RUIME KEUZE EM GOEDE SERVICE KUNT U REKENEN BIJ reageerd maar die uiteindelijk toch weinig zoden aan de dijk zetten, maar dat was ook niet de bedoeling. Amerikaanse gezinssituatie, waarbij de familieleden steeds losser van el kaar komen te staan, in Nederland, weer zal toenemen, maar - zo sloot een spreker uit de zaal hierop aan - het kind zal op zekere leeftijd toch de vrijheid boven het eigen gezin verkiezen, een feit waar de ouders in de toekomst steeds meer rekening mee zullen moeten houden. Tijdens de ruim twee uur durende discussie kwamen slechts sporadisch interessante punten naar voren, zodat als geheel deze avond nogal teleur stelde. Zaterdag werd door een forum, be staande uit zeven man en met ds. C. J. Honig als voorzitter de houding van de kerken ten opzichte van de ontwikkelingshulp ter discussie ge steld. Vragen die het forum ter hand wa ren gesteld v/aren o.a. wanneer de kerk nu eens stelling neemt tegen de onrechtvaardige wereldhandel en te gen de machtsverhoudingen, zowel in ons eigen land als in de ontwikkelings landen. Vragen die wel besproken werden en waar door de kerkvertegenwoordi- gers ook wel positief op werd ge- voornaamste cultuurpatronen zal blijven. In dit opzicht is er vooral veel ge sproken over de zogenaamde com mune (samenleving buiten elk fami lie- of huwelijksverband), een bepaal de levensvorm die bij diverse voor uitstrevende jongerengroepen in en kele steden opgang heeft doen maken. De heer Eygenstein zei hierover dat hij niet onwelgevallig tegenover dit experiment stond maar dat het pak weg twee generaties zal kosten voor dat we kunnen zien hoe kinderen voortkomend uit een commune re ageren op deze nieuwe levensvorm. Vast staat in ieder geval dat een kind een basis-geborgenheid nodig heeft, hoe net ook groot gebracht wordt. Er werd door de heer Godfroy gesuggereerd dat kinderen voortko mend uit een commune bevrijd zou den zijn van sexuele frustraties; hier werd tegenin gebracht dat kinderen toch nooit geheel vrij zouden zijn van invloeden buitenaf wat weer andere frustraties teweeg zullen brengen.: Drs. Eygenstein vreesde wel dat de j ROTTERDAM De officiële start |van de Nationale Verkeersweek, die geheel in het teken staat van de Kleuter in het verkeer, is in Rotter- dam. Maandag 6 oktober zal minister drs. J. A. Balkker van verkeer en waterstaat deze start verrichten in de hervormde kleuterschool „Ons Zon- f nehoekje", Slingeplein 13. Het wordt j de tweede maal dat het Verbond voor Veilig Verkeer een dergelijke week organiseert. Overigens werd er tijdens de dis cussie wel tot directe aktie over ge gaan: er werd met instemming van alle aanwezigen een protestnota op gesteld tegen de vestiging van een Deense wapentuigfabriek in Limburg. Deze nota zal aan diverse instanties verstuurd worden. Een andere vraag die naar voren kwam was waarom de kerk zo weinig geld besteedt aan buiten-kerkelijke zaken, ook zouden de kerken veel meer openheid in fi nanciële zaken moeten geven. Met deze discussie kwam een einde aan de vredesweek in De Tempel. Het stenen huis dat deze week door Rot terdammers werd opgebouwd is in z'n geheel geschonken aan clubhuis Sarto, Afrikaanderplein. Pater Meyer zal echter een optie op het uit 4000 stenen opgebouwde huis behouden. Als geheel kan het experiment van deze vredesweek in De Tempel zeker als geslaagd worden beschouwd. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze smaakvol le pulloven van een prachtige kwaliteit Syntric-dolan, in de kleuren cognac, roestbruin, donkerbruin, blauw^fc m en groen, maten 40 t/m 48 voor

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1