-«1 Oude provoost nieuw archief Met kwart miljoen woekeren voor wijkprogramma's "7^0 waó het oude ^Rotterdam! Hl iM. STEHOTYP' m GRAAFSTROOM I (STINO-) Twirre Valse voorspiegeling in advertenties Bedrijfsleven wordt de dupe van zuigkracht op jongere werknemers Internationa! Secretaries DE, HEER Burik kent de kritiek op de opmerking, dat iedereen in de wijk in het belang van die wijk maar moet meewerken zonder daar eventueel geld voor te krijgen. Vooral voor mu ziekkorpsen, sportverenigingen, dansgroe pen en culturele clubs is. dat gratis beroep op hun medewerking een tegen valler geworden omdat juist werd- ge hoopt in 1970 met een aantal buurt- optredens ,de vaak slechte kasposities aamnérkelijkte verstevigen. - '•<§1 m. %Si %t| til #1 HMJSètë 59 1 pE ROTTERDAMMER PAGINA 3 2 A ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 -x'M STENO-TYPISTES Nederlands, maximum uurloon, inclusief pre mie 6,05ponstypistes, maximum'uurloon, inclusief nremfe - mie 6,05ponstypistes, maximum 'uurloon, inclusief premie 'ƒ6,05; typistes Nederlands, maximum uurloon, inclusief premie "ƒ5,40. Waarschuwing Bedreiging Onbeschermd Yë mmmm EILAND IN ERGEBMS DE VLAKTE yfoit, Rijnmond-revue ->:i boter vers UURLOON LOKT UITZENDKRACHTEN Jiuaj viu j Liüi ULiixUvitj iXiulLlü. Dit is een advertentie van een Rot terdams uitzendbureau. Ais reden voor de hoge uurlonen wordt opgege- vtn dat snelheid en accuratesse heel «at waard zijn- Bovendien worden de freelance krachten doorbetaald bij nette en krijgen zij vergoeding voor avondstudie. Het uitzendbureau heeft altijd werk, voor een week, een maand of een jaar, én dicht bij huik Wie gaat informeren krijgt echter meteen al te horen dat er over een dag of veertien wel werk zal zijn. In het gunstigste geval kan men na drie of vier dagen, die men nodig heeft voor administratie, beginnen. Gega digden voor een freelance kantoor baan moeten wel kantoorervaring hebben. v Met een ervaring van ongeveer een jaar kan men als typiste Nederlands op de leeftijd van 23 jaar 2.90 per uur verdienen. Wie drie jaar erva ring heeft, komt ,pp een nettobedrag van 3.15. De verdiensten blijken ver der afhankelijk van een paar proefjes, die men moet afleggen. Aardig, maar waar blijft het "hoge uurloon", dat in de advertenties die vrijwel dagelijks in diverse dagbla den staan, wordt voorgespiegeld? Ver gelijkt men de tarieven met die van de uitzendbureaus, die zijn aangeslo ten bij de Algemene Bond Uitzendbu reaus van Kantoorkrachten, dan ont dekt men dat daar vaste tarieven gelden van respectievelijk ƒ4 en 4.50 per uur voor een typiste Neder lands. Een negental Rotterdamse uitzend bureaus, allen aangesloten bij de ABU, waarschuwt door middel van een advertentiecampagne In tijdelijk werk geïnteresseerde vrouwen en. meisjes in en rondom de Maasstad: "Wat je bij sommige uitzendbu reaus kunt verdienen, moet je maar met een korreltje zout nemen. Sommige uitzendbureaus beloven koeien met gouden horens. Als u hun advertenties moet geloven, verdient u er op een makkelijke manier een heleboel geld. Maar wat blijkt in de praktijk? Als u er komt solliciteren, bestaat die goed betaalde baan niet meer. Ze heb ben dan wel ander werk voor u, dat ook aanmerkelijk minder betaalt." Deze advertentiecampagne beperkt zich weliswaar -vrijwel tot het Water weggebied, maar het is niet alleen een lokaal probleem dat er achter zit De -vraag naar tijdelijke kantoor krachten overtreft ook landelijk her aanbod in sterke mate, vooral waar het beter gekwalificeerde krachten betreft. er daardoor meer en meer toe door aantrekkelijke honoraria aanbiedin gen in advertenties belangstellende dames te lokken. Niet alleen voor de wel aangesloten uitzendbureaus vor men zij een bedreiging, maar ook voor de freelance krachten zelf en voor het bedrijfsleven. Enerzijds halen zij krachten weg bij de andere uitzendbureaus, die ech-, ter na verloop van tijd, zoals blijkt, weer terugkomen. Misschien door schade en schande wijs geworden? Anderzijds worden jeugdige kan- PONSTYPISTE toorkrachten in vaste dienst door de verleidelijke tarieven voor freelance werk in de advertenties uit het be drijf weggezogen. Zij komen er via 9 9 9 NA JARENLANGE voorbereiding is begonnen met de restauratie van de oude Provoost in Den Briel, de Jongere uitzendbureaus, vaak dus niet aangesloten bij de ABU, komen TYPISTE militaire gevangenis, uit het jaar 1668. Twee jaar zal men nodig heb ben om van de Provoost het oud archief van Den Briel te maken. Van zelfsprekend wordt het gebouw, be staande uit een hoofd- en achter- bouw, geheel in de zeventïende- eeuwse stijl gerestaureerd, zowel van binnen als van buiten. Ook het meu bilair zal aan de omgeving worden aangepast. Dit grote gebouw aan de voet van de St. Catharijnekerk is uitermate geschikt voor een van de rijkste ar chieven van Nederland, dat geheel compleet is van het jaar 1280 af. Op dit moment is het Brielse archief on dergebracht in een (zeer brandbaar) gebouw aan de Wellerondom. In dit kwetsbare pand is onder de waardevolle stukken een brief, per soonlijk geschreven door koningin Elisabeth I van Engeland aan de Brielse burgemeester, waarin zij haar dank betuigt voor de goede be handeling van haar soldaten. Alleen deze brief wordt geschat op een waarde van 400.000. Na 200 jaar gevangenis en een hal ve eeuw ais bollenschuur gediend te hebben, is dit monument betrokken door werkers van Huurman uit Delft, die begonnen met de restaura tie, In het hoofdgebouw zullen de werkvertrekken worden onderge bracht. Op de ruime eerste verdieping wordt de ontvangstgelegenheid ge maakt voor leerlingen, van diverse scholen, die er kennis kunnen maken met de rijke geschiedenis, niet alleen van de Geuzenstad maar van heei het eiland Voorn e. Het tweede of achtergebouw wordt een brandvrije kluis en een kleine leeszaal. Architect is de Briellenaar Toon van Driel. De Brielse archivaris, de heer Jac. Klok, zegt: „Het nieuwe archiefge bouw wordt een waardig visitekaart je voor onze stad, prachtig gelegen met volop ruimte in de directe omge ving. Daarom hoop ik ook dat het nabijgelegen Merula Hofje spoedig gerestaureerd zal worden. Dan komt het archief tot zijn recht. Ik hoop dat ook de archieven van Zwartewaal en Vierpolders hier -wor den ondergebracht. De stad Den Briel is tenslotte Voome. Zolang ik archivaris ben, heb ik altijd angst géhad voor brand, omdat het oude gebouw zo kwetsbaar is en de verza meling zo zeldzaam." Reeds over een jaar zal de archiva ris het hoofdgebouw kunnen betrek ken. Daarom is zijn assistent Tonny Verbeek nu al maanden lang bezig met alle stukken in dbronologische volgorde te plaatsen, een werk dat nog een jaar-in beslag neemt. het uitzendbureau door de achter deur wel weer in. maar dan tegen een hogere prijs en dus dit ten tweede op een plaats waarvoor zij qua kennis en ervaring eigenlijk nog niet rijp zijn. Het bedrijf is in dit geval de dupe. Het moet veel meer betalen en boven dien wordt de onderlaag van typistes en secretaressen in opleiding onder graven. Op de tijdelijke open plaat sen van niveau komen dames te recht, die prestaties leveren, die niet aan de eisen, voldoen. Ook voor de freelance krachten zelf vormen de niet aangestoten bureaus een bedrei ging. Ten eerste worden zij juist door die hoge uurlonen weggelokt van het maken van een carrière. Ten tweede zijn zij bij de bewuste bureau- volko men onbeschermd, omdat zij niet zijn aangesloten bij de ABU. Maakt het bureau een fout, dan Is er voor de freelance kracht geen en kele mogelijkheid op verhaal, terwijl zij anders bij de ABU terecht zou kunnen, die niet alleen de belangen van de uitzendbureaus behartigt, maar ook die van de daarbij aange sloten medewerksters. Twaalf uitzendbureaus in Rotter dam zijn aangesloten bij de ABU. Dit zijn: Euro-typ, Hi-Speed, Evro Hol land, Randstad, Tempoteam, Type— Center, Typewriter, De Typistensocië teit, International Rotterdam, Ver enigde Steno-Typistes, "Service" Ty- pingoffice en Varityp. De taak van het uitzendbureau is aanvullende arbeidskracht te organi seren en aan het bestaande patroon toe te voegen. Zuigkracht uitoefenen op vast personeel door middel' van lokkende advertenties betekent daar entegen het patroon veranderen zon der de arbeidsmarkt te verruimen. Geheel los van dit alles, en dus ook niet vergelijkbaar, staat Interna tional Secretaries. Een organisatie, die onlangs een. nieuw kantoor in het Rotterdamse Hilton in gebruik nam. Zij heeft een aantal secretaressen in dienst die vloeiend buitenlandse talen spreken en schrijven bij el kaar twaalf verschillende. Buiten landse zakenlieden, die een secreta resse nodig hebben, kunnen bij deze organisatie terecht. International Secretaries sloot kort geleden een contract met de KLM, die reizigers via deze organisatie een, goede secretaresse kan leveren gedu rende hun verblijf in Nederland. „'TWEEDUIZEND gulden per wijk als richtlijn lijkt inderdaad niet veel om vijf maanden mee te doen met de zilveren bevrijdingsfeesten in Rotterdam. Wanneer ecliter iedere wijk al zijn mogelijkheden uitbuit dus alle verenigingen en organisaties in ei gen buurt inzet dat zal blijken dat er voor dat geld loch veel meer gedaan kan worden dan nu iedereen denkt. Bo vendien kunnen de wijken voor hun eigen activiteiten „bij verdienen" door mee te doen aan de grote pleinfeesten, die iedere week op het Schouwburg- en Beursplein gehouden worden." De heer P. Burik, oudhoofd van de gemeentelijke afdeling sport en recrea tie en nu ah vrijwilliger verbonden aan het organisatieteam voor het zilveren bevrijdingsfeest van Rotterdam Commu nicatie '70, geeft dit antwoord op de kritische vraag of nu 2000 gulden ge middeld per wijk niet erg weinig is voor wat wel aangeduid wordt met „de deelneming van de bevolking" aan de manifestatie, waarmee Rotterdam vol gend jaar niet alleen de bevrijding tril vieren, maar ook de wederopbouw van Rotterdam wil afsluiten. De heer Burik geeft toe, dat in de wijkraden voor Charlois (en in samen werking met Chariots) in Zuidwijk en Pendrecht harde woorden gevallen zijn over de fooi, waarmee Communicatie de wijken heeft willen afschepen. „U moet echter bedenken", zegt hij, „dat deze drie wijken voordat wij in de markt kwamen al plannen hadden voor een wijkmanifeslatie, waarvoor op dat mo ment ongeveer per wijk 15.000 gulden vas geraamd. „LIET was voor deze wijken onge- twijfeld een teleurstelling te ho ren, dat er van 15.000 gulden geen spra ke kon zijn, Per slot van rekening is voor de wijk- en stadsfeesten in het kader van de deelneming van de bevol king maar een kwart miljoen iritgetrok- ken en dan kun je niet beginnen met 15.000 gulden per wijk udt te trekken. Ik moet trouwens zeggen, dat Charlois, Zuidwijk en Pendrecht een goed plan hadden, zij het dan dat het niet in te passen was in de opzet zoals wij die gedacht hebben." Het basisplan, waarop de heer Burik doelt houdt vooral in, dat de wijken rich in het centrum van de stad presen teren (vooral dus op het Beursplein es het Schouwburgplein) en voorts dat de wijken eventueel bij elkaar program ma's verzorgen. Hier tip ook het ge heim voor de mogelijkheid tot bij-ver- dienen voor de wijk. Voor iedere activi teit, die een stadswijk op een of andere dag in het standscentram wil verzorgen, kan men duizend pilden krijgen (welk bedrag trouwens ook al weer een glo baal normbedrag is). Wijken dus, die voor hun eigen om geving goede programma-onderdelen in elkaar zetten, die zonder meer op het Schouwburg- of Beursplein te herhalen zijn kunnen dus gemakkelijk een eind boven de principetoezegging van 2000 gulden uitkomen. Bovendien is bet standpunt van de heer Burik, dat een wijk die werkelijk iets bijzonders de- dacht heeft en dat ziet afspringen omdat er niet genoeg geld beschikbaar is in ieder geval moet komen praten. Er bestaat altijd de mogelijkheid dat er nog iets te doen is. Met name voor Charlois, Zuidwijk en Peaidrecbt wil de beer Burik proberen te redden wat te redden is van het idee om iedere maand een week speciaal te wijden aan bij voorbeeld de sport, de muziek en zo verder. Van andere «rijken zijn geen concrete klachten binnen gekomen. Dat bij.verdienen voor de wijken met het verzorgen van programma's in de stad is ingesteld omdat de organisatoren van Communicatie *70 op het standpunt staan dat er zeer regelmatig liefst iedere dag iets op de twee centrum- pleinen te doen moet zijn. Omdat men beroepsartiesten ook moet betalen vindt inca het dan redelijk dat wanneer vanuit de wijk voor een programma gezorgd wordt daar eveneens «en hono rering aan verbonden is. De heer Burik zegt: „Op deze manier is het zelfs heel te maken heeft. Veel meer moet men wat C'70 doet rien als een mogelijkheid om in eigen buurt tam tam te maken voor de eigen belangen, een kans voor buurtverenigingen op welk gebied dan ook, om eens naar buiten te treden. En voor de onkosteubesirijding is dan glo baal genomen 2000 gulden per wijk beschikbaar." A' Ai A 9m 'X >sr^V goed denkbaar dat het geilde bedrag van 250.000 gulden dat voor de „deelne ming van de bevolking" is bestemd bij de wijken terecht komt." Het is natuurlijk nooit de-bedoeling geweest'', aldus de heer „Burik", dat Communicatie *70-als een tweede subsi diekanaal zou gaan optreden." In de eerste plaats met omdat het niet aangaat op die manier correcties aan te brengen op het beleid van de wethudere Lange- rak en De Vos en voorts niet omdat C '70 nu eenmaal niets met de gemeente De heer Burik meent ook de algemene kritiek op Commnnicatie '70 dat het meer een industrieel feest zou zijn dan een feest voor en door de bevolking van de hand te kunnen wijzen, omdat in de praktijk toch maar alle wijken hard. aan het werk rijn om tot goede pro gramma's te komen, die helemaal op de bevolking zijn gericht. „Men is en thousiast, al hoewel je er natuurlijk wel_ op toe moet zien dat men inderdaad ook uitwerking geeft a'an de opgezette plannen." Dat 250.000 gulden een relatief Mein bedrag is (op de vijf miljoen gulden, die de gemeente beschikbaar heefv gesteld voor Communicatie "70 (en voorts de vele miljoenen die organisator A. J. Fibbe nog eens bij het bedrijf»!»^ ven heeft -weggehaald) wijst de hei»' Burik af. Althans bij meent dat derge lijke bedragen ook gestopt 'rijn in evene- menten* voor de burgerij buiten de wijkactiviteiten om. Hij denkt biethij aan sport, de plannen van de kunststich ting voor experimenteel theater, aan grote uitvoeringen in De Doelen, maal zaken die een eigen financiering hebben. jj- -*|,v De beer Burik beeft het grootste ver trouwen in het welslagen van de feest viering in de wijken en vanuit" de wij-,' kën >in het centrum. Hoewel nog niet alle plannen bekend zijn en zeker iKsg niet duidelijk is hoe alles tot een „ge.- heel samengevoegd moet worden, kan hij snel een lijst maken met wat er in ieder geval te doen zal zijn:.Talrijke' uitvoeringen van.fanfare- en nmrie-^».. koprsen, beatehows, koorconcerten, zang. "uitvoeringen voor -bejaarden, -operette? uitvoeringen," volkahals,straatfeestan^ volksdansen, draaiorgricóncourseti,' open' lucht filmvoorstelEngen, rcL gen, -kunstmarkten, kindercircussen,' hengelconeximsea, schaak- en dank wedstrijden, auto- en bromfietsrallies; kinderspelen, modeshows, wieleip; wedstrijden, wsndehnazsen, kortom mèt die 250.000 wordt gewoekerd, -'A>: - «rif'p Y. Vx J ""f - x -1;/1 if, iff f ,V '41 12%ï l-vK| CTl Er is schrijver dezes verweten, dat hij „de stad van voor de oorlog" in zijn nostalgieke bijdragen te veel ide aliseert Er is hem woordelijk gezegd, dat hij „te veel mooie dingen en te weinig lelijke dingen" uit het verle den opdiept Misschien komt dat omdat hij van nature een optimist is. Nu er echter lezers zijn, die aan na righeden van vroeger herinnerd wil len wordenwil uw historieschrijver graag aan hun wensen tegemoetko men. Laten wij de kalender in gedach ten een halve eeuw terugzetten en op het Hofplein voor het café van de heer C. N. A. Loos in een automobiel stappen, bij voorkeur in een open wagen, want dan kunnen wij meer zienOns reisdoel is: Den Haag. De rails van de paardetram volgend, en angstvallig er op lettend dat wij niet in de Schie rijden, passeren wij eerst het pontje en het Sint Frandscus- Gasthuis om dan spoedig al in lande lijke dreven terecht te komen, J JITKIJKEN is geboden, want nu komt de beruchte Z-bocht, omdat de hier staande Melkmarkt die de naam „Melkbocht" kreeg, (een aantal palen met een dak er op) het uitzicht in de beide richtingen belem mert. Menige auto maakte hier al een duik in het water. Langzaam rij den vereist! Spoedig daarna worden wij tegengehouden door een slagboom op de weg; de eerste toll Nadat wij betaald hebben, laat de tolgaarder de boom omhooggaan. Achter ons volgt een vrachtauto van de Weduwe Van Nette; de barse be ambte eist zelfs het penningske van de weduwe! Wij vervolgen dan onze weg in de richting van Overschie via een aan tal verschrikkelijke bochten. Luid toeterend waarschuwen wij de over stekende kinderen, de fietsers, die midden op de weg rijden en de boe ren die zich niet houden aan het sinds 1917 geldende gebod van rechts houden Een ophaalbruggetje wordt genomen en wij rijden over de keien van Overschie. Als wij het dorp nog niet uit zijn, worden wij plotseling heen en weer gesmakt, terwijl er aan alle kanten naast de automobiel wa ter omhoogspat. De weg is hier be zaaid met putten en de regen van enkele uren te voren is er nog niet in weggezakt! /YPN1EUW worden wij tegenge- houden door een slagboom; tol EEN ergernis, die we ons niet meer voor kunnen stellen, vormden de tollen, zo'n 50 jaar geleden. Hier de barrière aan de Kanaaiweg, links de rails van de paardetram, rechts de Schie, nummer twee! Er wordt weer een bakje voorgehouden en wij moeten weer betalen. Als wij aan de tolgaar der vragen of hij niet iets kan doen voor de verbetering van de weg, bromt hij, dat hij er niets mee te maken heeft. Voort gaaf het nu telkens diep in de modder wegzinkend langs de schil derachtige weg via Delft naar Den Haag. Weldra verspert een slagboom weer de weg; tol nummer drie. Het verhaal wordt eentonig; er wordt ons weer een bakje voorgehouden en wij moeten weer betalen.... Als wij dan tenslotte in Den Haag aankomen, si et onze automobiel er uit, of hij honder den kilometers door de onherbergza me steppen van Polen of Rusland heeft gereden... Ja; zo was het automobilisme in 1919; de wegen waren bezaaid met bochten, putten en tollen Dat is nu toch wel heel anders! (Weet u overigens, dat uw krant veertig jaar geleden een keiharde strijd tegen de laatste tollen op Rot terdams gebied heeft gestreden?) P.S. THE SVNDAY TIMES is nu klaar met zijn publikatie van de le vensberichten van de „Duizend Man nen en Vrouwen, die de Twintigste Eeuw Maakten". Helaas is de schilder Willem de Kooning de enige oud-Rotterdammer gebleven, die de Redactie er geschikt voor vond. Wij zijn teleurgesteld. TVIT Is er dan over van de «lichte bebouwing, die het Noordér- eiland kende tussen het spoorviadukt en de Prins Alexanderstraat. "Waar 1 eens duizenden woonden staat nog een schoolgebouw als een eiland In de (nu geëgaliseerde) vlakte. Hier is ;Kët terrein klaar voor de bouw vanfde- WiBemstunnels. Dat milj oenenprojekt is inmiddels in voorbereiding. Maar of de vlakte spoedig zal worden om gewoeld voor het graven van groten putten is ook nu nog steeds een grote vraag 7--4 /ikS t ZESDE JAARGANG nr. 31 - Teksten-'. f Zettie Leeuwenbargh-Frans v. d. Hay- den, J. v. Rhdjo, K. Cornelisse, Mostra- ties Ary Groeneveld, J. v. Rbijn, Geroo- ff foto Redaktie Kees Comelisse. •vftvvSr

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1