TRANEN OVER BIESBOSCH Het laatste bedrijf (3) flypertnodern gebouw moet straks $oor tuinder drempelvrees sorgen A1 KRITISCHE NOTITIES E] E ttf rotterdammer lichte verbetering in sinds gemeentearchivaris drs. R. A. D. Renting vond dat het archief „open" moest. Het nieuwe arehiefgebouw achter het huidige (over dik een jaar wordt het in gebruik genomen) zal daarin een grote rol spelen. DE ZAAK ES HEP EN ROER VOLGEND JAAR OOK-MUSEA SANERING Rijtttnon A-revue Geen drempels Keuken EXPOSITIES TTRANEN zullen vloeien nu 1 Rotterdam en de provincie Noord-Brabant hun grijpgrage arm uitstrekken naar een van Neerlands mooiste natuurge bieden, De Biesbosch. KEES RIJKHOEK LEGDE UNIEK NATUURGEBIED IN BOEK VAST Afsluiting Intekenaars mms 188 13 Teamwork Winstpunt ZATERDAG 11; OKTOBER 1969 PAGINA 3 voor archiefwerk wordt uitgetrokken en er daar ook meer cultuurbesel is. r 1 ROTE belangirteUinK voor de gratis kaartjes... ikirastdag nu voer de massa cüe afkomt op «en „kaartje yoor niks" vulTenedkaar aan. men. Drs. Renting is er gelukkig mee en tevens trots op: ..Zolang je in 't ver borgene leeft, kent men je niet. En dat beeft voor het archief te lang geduwd. Er zit nog zo'n schat van gegevens in het archief en er zijn nog zoveel mogelijkheden om leuke, interessante dingen te doen, dat het gewoon nodig is dat we meer naar buiten komen". Zelf is hij bepaald niet het type cat men in 't algemeen van een archi varis heeft. Geen „boekenwurm" die zijn werk doet in een donkere ka mer, bedolven onder akten en zo. Zelfs als hij dat zou willen, zou het niet gaan. De tijd voor diepgaand studiewerk heeft een gemeente- arcMvaris van een stad als Rotter dam nu eenmaal niet. Hij is meer een soort manager, die van alles te doen heeft. Veel reizen is daarvan slechts één kant. Onlangs was hij in Boekarest en daar bleek hem dat Roemenië en ook de andere landen achter het IJzeren Gordijn in hun archieven technisch veel verder zijn dan wij. Nederland ligt ver bij hen achter. Dat komt omdat er in die landen meer geld Jaloers is hij echter slechts ten de le, want Rotterdam heeft beslist geen klagen. De Maasstad heeft een van de grootste stadsarchieven, groter dan vrijwel alle rijksarchieven zelfs. Wat aktiviteiten en personeel aan gaat dan. Rotterdam is ook de eerste stad die zo'n hypermodern gebouw krijgt (dat nu in ruwbouw klaar is). Een „open" archief. Dat wil drs. Renting dus. De deur moet „open" en dat betékent dat de monumentale deur van het arctöefpand. vervangen moet worden door een glazen entree. Drempelvrees moet worden weggeno men. En achter die entree moert het archief de mensen wat te bieden heb ben. Hoewel het bezoekcijfer de op gaande lijn te pakken heeft, is de groei nog maar gering. Per jaar zo'n 8000 bezoekers van tentoonstellingen en ook nog eens een kleine 3000 die komen voor onderzoekingen, bijv. ge nealogische (stambomen, men kan er tot rond 1300 teruggaan)" of weten schappelijke zaken. Maar het is wel zo dat drs. Renting en zijn mensen steeds dezelfde bezoe kers terugzien bij exposities en ook in de studiezaal. „We moeten meer Rotterdammers zien te bereiken", vindt de heer Renting. topstukken uit het hele land bijeen te brengen, als het kan stukken die in zekere zin iets met Rotterdam te maken hebben. Voorbeelden: het Smeekschrift der Edelen, de stukken van de Unie van Utrecht, de afzwe ring van Philips II en het stuk waar in Rotterdam stadsrechten worden gegeven. Een andere kant van de educatieve taak van het Gemeente-Archief is het uitgeven van boekjes e.d. Het afgelopen jaar waren dat er wel tien. Op stapel staan op dit moment een gids die handelt over de gehele in houd van het archief en een nieu we uitgave van het bekende Rotter damse stratenboek van Moquette en Droogendijk, In opdracht van het gemeentebe stuur levert een van de archief- functionarissen ook van tijd tot tijd feitelijke beschrijvingen van belang rijke projekten die tct stand zijn gekomen: Botlek, Europoort, Metro enz. Maar primair blijft toch de taak het opbergen en bewaren van stukken die archief-waarde hebben. In het nieuwe pand komt daar een lengte van 15 kilometer opbergruimte voor beschikbaar (momenteel heeft men 12 kilometer). Alle gemeentelijke diensten en bedrijven (dat zijn er ongeveer veertig) zullen hun ar chieven er heen brengen, o.m. ook de oudere akten van de burgerlijke stand. Eerst echter zullen die ar chieven moeten worden gesaneerd. Drs. Renting:/ „Van de meeste kan negentig procent wel weg". Plaats en ook meer ruimte krijgen in het nieuwe-pand verder de pren- tenverzameling, het restauratie- atelier en het foto-atelier. Later misschien een film-atelier, want het opbouwen van archieven door middel van films (zoals oude wij ken, de haven, het openbaar ver voer) ziet drs. Renting in de toe komst ais een van de dingen die het archief eveneens zal moeten gaan doen. Ook het bewaren van ge luidsbanden van belangrijke onder werpen zal steeds meer aandacht moeten krijgen. Vernieuwingen nu en vernieuwin gen later voor het Gemeente-Ar chief, dat aan de verbetering van RCHIVARIS Renting voor „zijn" nieuwe archieftorengebouw zijn image werkt. Drs. Renting is er blij mee dat het gemeentebestuur al tijd veel voor het archief voelt. Met name was dat zo bij wethou der Schilthuis en nu ook bij burge meester Thomassen, die er verant woordelijk voor is. Over hem zegt de heer Renting: „Die burgemeester heeft de eerste paal voor de uitbrei ding geslagen, logisch dat hij het ge bouw gaat openen ook". LUCHTHAVEN De beleidsnota over de luchthaven, die eindelijk in het openbaar kwam, bevatte nauwelijks meer geheimen. „Iedereen" wist het al lemaal al en velen hebben al tegen de (eventuele) plannen gefulmineerd. Dat behoeft met te verwonderen we heb ben het eerder betoogd want voor zijn vliegveld moest Rotterdam altijd vech ten, evenals tegenwoordig voor zijn ha ven. en industriële ontwikkeling... On der de dekmantel van B. en W. denkt directeur ir. Brouwer nu hardop aan de uttbreóding benoorden de Doeokade, die leen stuk van Berkel en Rodenrijs km vergen (Overeenkomst met Rijn poort,..). Is dat nu net zo vrijblijvend als Plan 2000+ Het wordt rijd dat de gemeenteraad er eens iets van zegt. Be denkelijk blijft dat het stuk niet eerder is uitgebracht en dat de zaak zo zweve rig wordt gehouden. Al-leen misschien riet voor de Kamer van Koophandel; want die komt binnenkort met een „noti tie" over de toekomst van „Rotterdam Airport". Misschien een kritische? GEEN PAKKERD PvdA, PSP en PPR in Roterdam zullen voor de tomende verkiezingen samenwerken, is fee weck meegedeeld. Hoe? Dat staat nog niet geheel vast, men overlegt nog, bet is nog maar een principebesluit. Wel bekend is dat er geen gezamenlijke kandidatenlijst zal zij-n, ook geen geza menlijk. programma. Wat blijft er dan aog over? De programma's zullen in vele oprichten overeenstemmen, zo werd gezegd, 't Lijkt allemaal wat scha mel en over het waarom kan men wel vermoedens hebben: Omdat er geen progressief Akkoord (PAK) in zat, dat PAKte niet zo... LEEFBAARHEID Laten we let fer weer eens over hebben. Serieus en aaar aanleiding van opmerkingen, die Kamer van Koopbandelvoorzitter Foc- kema Andrea deze week maakte. Zou bet mogelijk zijn bet publiek geldelijk Ie interesseren voor bepaalde aspecten van leefbaarhddsverbetering, die meestal naar de overheid worden verwe ten? Hij noemde bestaande voorbeel den als de Stadion Feijenoordaandelen ®et recht op een vaste plaats, idem Euromast. En hij suggereerde een derge lijke gang van zaken met betrekking van een centraal taxinummer, een zaak die moeilijk van de grond komt. Toch iets om te onthouden, maar wie doet daadwerkelijk iets? We rijn zo gewend aan de overheidszorg... ZF.F.R GROOT Gigantisch van formaat rijn de drie „wolkenkrabbers", die in Rotterdam-West zullen verrijzen. Voor wie begon te vrezen, dat deze Bfootse plannen met zonden doorgaan kwam er -deze week opluchting. De bouw begint, als eerst de Fordgebouwen maar eens weg willen zijn. Dat doet denken aan -de bedrijven, die in de Eeuvehaven moeten ruimen voor het Wereldhandelscentrum. Dat komt er ze ker, want de grote kantoorgebouwen rijn als „aanvulling" bedoeld, En dus! Zou het complement er dan eerder zijn dan de feitelijke oorzaak daarvan? Dat ®Mwoond moeien B en W van Rotter dam geven. De „afbraak" ging intussen rustig werd geen stroom meer verstrekt. Op door. Van 23, uur tot 5 uur's morgens zondag reden geen trams meer. Op ZESDE JAARGANG nr. 32 Teksten Bram Oostenrijk, Harry WiUemsen, Zeltie Leeuwenburgh, J. v, Rhijn, Kees Cornelisse Illustraties Ary Groene- veld, Henk Hartog, Kee» Kijkhoek, J. v. Rhjjn. TV/"AT er vandaag, zaterdag 11 okto- V* ber, gebeurt in de diverse Rotter damse theaters en dë Doelen heeft de schijn van een krampachtige poging om toch nog publiek naar binnen te krijgen. Als het dan na jarenlange jeugd festivals, publiekwervende acties met jeugd- paspoorten, gereduceerde prijzen voor bejaarden. voor persorteelsabonae- mentshouders, voor scholieren, studenten enfin wie met,' nog steeds niet gelukt i* om CULTUUR te pompen in van wel vaart, dus materie verzadigde Rotterdam mers en omtrdkbewoners, dan maar voor niks. Eerst kregen de culturele revolutionai ren diezelfde kans in een gratis serie evenementen op het gebied van de mo derne kunst in de Lantarenreeks, van daag rijn het weer 15.000 andere Rotter- dammers. Zij stonden vorige week in de rij van half zeven af. Er hebben rich taferelen afgespeeld als bij een uitverkoop, alsof de laatste restanten kunst aan de man werden gebracht. En dan is het altijd druk. Datzelfde gebeurt ook met kerkge- bouwen die men laat schimmelen tot er geen hond meer komt. Op het moment dat dan de sluiting glashard wordt aange kondigd, loopt men te hoop. Staan we nu aan een kunststerfbed, voor een boedelverkoop, een krampachti ge stunt of alleen maar een geintje om dat er zoveel kunstgeid op te maken viel? TT ET organiserend brein achter de kl „Fijn voor niks uit-shmt" is Willy Hoekman, directeur van de dienst Kunst- gelionwen. En op zijn kantoor in De Doo ien is niets te merken van een kunstlij kenlucht. „Ik geloof niet in drempelvrees bij hc- publiek. Ik vind dat een dubieuze uit drukking. Er bestaan geen drempels. Die worden alleen aangebracht door het pro-, dukt dot gegeven wordt. En Rotterdam met rijn ene schouwburg heeft nu een maal een te klein aanbod. Het menu op -theatergebied in Rotterdam is klein, In De Doelen lukt dat wel. Daar komen alle groeperingen aan bod. Het vorig weekein de trokken we van vrijdagavond tot zon dagavond 10.000 mensen naar de Doelen zalen. Naar Serb Gaaikema die veel te kort bier is, naar Led Zepplin, maar ook de wagen. Maar we hebben het wel ver pakt met die rondleidingen en toelichtin gen." Bij het begin van een nieuwe Rotter damse traditie die kan worden opge bouwd omdat hier de meeste theaters en kunstgebouwen ressorteren onderde Dienst Kunstgebouwen een voor ons land unieke situatie kan men zich afvragen of een gerichte uitdeling van 'kaartjes niet meer effect bad gesorteerd. Zoiets als kaartje in bet loonzakje of bij de a.o.w.-uitkering. XTET antwoord is dat men dan nooit Al zeker is of de mensen wel willen komen. Als ze eenmaal in de rij hebben gestaan willen ze ook waar voor hun moeite hebben. Dan komen ze weL Maar dit is duidelijk niet opgezet als een soort, uitverkoop, een wanhoopspoging om de gunst van het publiek te krijgen. Het idee dat twee jaar. geleden al is geboren- bij het hoofd van de pubbekor- ganisatie, van de Dienst Kunstgebouwen.' -. de heer lansen, is er vooral op gericht om iedereen, niet alleen de deelnemers aan festivals of. de gewone- schouwburgbe- zoeker, in contact te brengen mei de gebouwen, maar ook met de bespelers, - met musici, acteurs of balletdansers en cabaretiers. Om "ze niet alleen een voorstelling voor te zetten maar ook iéts !e laten zien. van de keuken waarin het' memi is klaargemaakt. - Dat voor Rotterdam dat menu nog te mager is om hét voor-dok-wat wils. waar te maken maakt juist dot velen-toeh.thuis blijven, is de mening van drs. W. Hof- man bij wie altijd cubour en economie hand in hand blijven gaan.*„D® dag van de kunst" •vorig jas», afgestemd op een kleine groep geïnteresseerden, de gratis i Moeite wordt daar echt wel aan besteed. EIlc jaar een paar exposities. Niet van die starre met uitsluitend oorkonden achter glas, maar Iris uit gebeelde onderwerpen, opgefleurd zelfs door bloemen. Dit jaar waren dat tentoonstellingen over Johan van Oldenbamevelt en de Remonstranten. Met Kerstmis gaat eén expositie over spotprenten van Rotterdamse ge meentebestuurders uit het verleden open (een vergrote versie van hetgeen reeds in de hal van het stadhuis te zien is geweest). Volgend jaar wordt dat met deepe ning van het nieuwe gebouw slechts één expositie: een heel goede. Drs. Renting heeft het plan archivalische Tranen ook als symbool op de om slag van het boek van fotograaf Kees Rijkhoek „De Biesbosch niét langer een bos van biezen". Dit boek met vijfendertig schitterende foto's van de auteur en een aantal tekeningen EN voorbeeld van een der Illustra ties uit het Blesbosehjboek. v AKTOBER 1944: Het Delftse kt bootje was „in ere hersteld." Van de Coolhaven vertrok elke dag een zolderschuit, die passagiers naar Delft (en naar wij menen ook naar Den Haag) in de richting van Delft vervoerde. Da zitplaatsen bestonden uit vaten en kisten. Ook naar andere steden werd der gelijk „noodvervoer" georganiseerd. In november begon een paardeomni- bus maar Den Haag te rijden. Als u de foto goed bekijkt, zult u zien dat een aantal passagiers het ge zicht bedekt. Hadden zij iets te ver bergen? 'N verder in die dagen: Uit een Duitse publicatie bleek dat de be zetters er achter waren gekomen, dat door Nederlanders die nog over een auto beschikten op de buitenwegen veelal misbruik werd gemaakt van het Rode Kruis-teken. Wie het Rode ■kruis-teken op zijn auto wilde ge bruiken als een beveiliging tegen Britse bommenwerpers, diende hier voor toestemming te hebben van de Ortskonrmandantur. van de Dordtse kunstenaar Wim Jan sen legt de schoonheid van dit unie ke natuurgebied vast voor het nage slacht. Foto's die plekjes, laten zien,.die straks als het Haringvliet ;is afgeslo ten, voor goed onder water komen te liggen. En dan komt Rotterdam, dat er vier grote- spaarbekkens voor drinkwater wil situeren. De 37-jarige fotograaf heeft niet. alleen de foto's: van het boek, dat hij ziet „als een herinnering aan wat het was" voor zijn rekening genomen. Hij schreef ook een deel van de tekst, waarvoor hij lange gesprekken voerde met kooikers, vogelwachters, vissers, griendwerkers en boeren. «09 mooiste piekjes op de gevoelige plaat vast te leggen. Stuk voor stuk zijn de- foto's Imponerend. Of het nu een „plaatje" Is van een veestal, de onder gaande zon of van de Groene Hel, het centrum van dit natuurgebied. Dit alles gaat verdwijnen, want- met de afsluiting van het Haringvliet waarmee volgend jaar een begin wordt gemaakt, wordt het verschil tussen eb en vloed genivelleerd. Dan zullen ook de flora en de fauna die er nu leven, verdwijnen en plaats maken voor andere. ,,De' Biesbosch niet langer een bos van biezen" zaT dan de enige herinne ring zijn. Het boek is uitsluitend te bestellen door overschrijving van ƒ10,50 op giro 1804596 ten name van Kees Rijshoek in Zwijndrecht. - Daarnaast maakte hij de lay-out van het boek en gaf het zelfstandig uit. Om dit te kunnen doen, heeft hij eerst drieduizend kaarten bezorgd aan boord van schepen in de jachtha vens rondom de Biesbosch. Het resultaat was een lijst met vijf honderd intekenaars, waardoor de kosten van de uitgave voor een groot deel waren gedekt. Verder bevat het boek enkele arti- kelen over de historie van De Bies bosch. De inleiding en het slot zijn geschreven door de heer C. J. van Roosendaal, terwijl de heer A. van 't Hoff een hoofdstuk over een biologi sche speurtocht voor zijn rekening nam. Voor het fotografen-oog van Kees Rijkhoek, die reeds jaren in De Bies bosch komt, was het niet moeilijk de CHRIJVER Kees Rijkhoek: deed alles zelf het dak van het Capitol Theater werd een windmolen geplaatst voor het opwekken van elektrische energie. Een poging van het gemeentebe stuur om een aantal Rotterdammers naar Drenthe te zenden voor het rooien van aardappelen, mislukte. Er ging bijna niemand. Het feit dat de illegaliteit tegen deze „verdachte wij ze van werkverschaffing" gewaar schuwd had weerhield zonder twijfel veel mannen zich te melden. naar een «how met' „Zwarte Leen". De Doelen krijgen we toch altijd wei vol. Nee, waar het ons op. deze dag om gaat is: om; ook weer:.eens. wat ander publiek te krijgen. En dat rijn dan. niet de haven arbeiders, maar net zo goed mensen, uit andere maatschappelijke, niveaus. Dié ko men ook niet. Het: is bij de verkoop van ■de gratis kaartjes al duidelijk geworden dat we voor 75 pet. ander publiek krij gen. Iemand die normaal naar een Pro- meaiadeconcert komt, gaat toch niet om zes uur in de rij stamt voor een "kaartje dat anders ƒ3 koet? Mensen die het cul tureel laten afweten ritten in alle mi lieus. Het winstpunt van zo'n stunt? Jé brengt de hele zaak eens in-rep en roer. Als er 15.000 mensen een kaartje hebben wordt er in. honderdduizenden gezinnen over gesproken- Wij wilden hij de opening van liet seizoen open hof houden. Volgend jaar hoprat we ook de musea daar bij te betrekken. Want het moet wei een soort traditie worden. Er zit in zo'n actie ook een sportief element. Er is-weer eens wat te heieven. Twee repetities in De Doelen vaat het Philhar- monisch en de Nederlandse filmvoorstel ling in De Doelen naast de bezoeken achter de schennen van de schouwburg bleken even goed aftrek te hebben als de concerten en voorsteSlingen zelf, Het ghtg dus niet alleen om die gratis voorstelling. TNAT we dit hebben kunnen doen ia ook wel een gevolg van teamwerk. Die repetities werden zonder enige moei te naar de zaterdag verplaatst» ook al gaal nu net een Japanner, Hineyuki Iwa- ki, bet orkest dirigeren. Is de situatie in Rotterdam slechter dan in Den Haag of Amsterdam? „Wij liggen zeker voor op Den Haag. Amster dam is natuurlijk een punt apart. Mijn eigen produktic Sweet Charity daar elke avond sinds 18 juli praktisch uitver kocht in Carré waar zo'n 1200 mensen ingaan. In Luxor konden we maar een paar weken staan". Het zal veel beter worden als het Kof pleintheater geopend is waar dan seriebespelingen kunnen ko- Wat kost zo'n gratis kunstdag nu? „Aan directe kosten niet meer dan 15.000. We hebben geadverteerd. Wc Itebbcn de Kunstagenda in 100.000 extra exemplaren verspreid. Die repetities moesten toch gehouden worden. Ik beb er niet een» een aparte subsidieaanvraag voor de raad van gemaakt. In wezen ben ik een geweldige tegenstander van „gra tis". Je spant eigentijk het paard achter Beide hebben tot doel de Rotterdam-; mers bewust te maken dat cultuur naast de deur te vinden is. En dan is dé snor van Tom Mandeis' Borusnreaiie even-, goed cultuur aJs de snor van meneer die bij Nieuw Rotterdams Toneel op jaebt gaat. En Zwarte Leen komt dan naast Edo de Waart te struin. Dan wordt een" uitlating in een rapport vande toneelgroep Proloog die stelt dat „kunst eenvoudig aiet bestaat voor grote groepen in de samenleving" en „grote groepen in de samenleving bestaan een voudig hiel voor de kunst"een zwevende bewering» In de beeldende kunst blijken deze, terreinen veel gemakkelijker te doorbre ken dan bijvoorbeeld bij toneel. Vormen «h pop-art, stapelkunst, maar ook swigra- fieën en kinetische óbjecten hebben er hun plaats. Als er eens iets veranderde saa. de publieke opvatting omtrent kunst als een heilige boe die op het cultuurmerai van weinigen voorkomt, zon dit ai een groot winstpunt rijn van de gratis kumttdag. Dat is de filosofie die erachter steekt.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1