99 99 Lucht zuiver houden iiigiiii j Nieuwe torens voor 19 jtssr was het oude '^Rotterdam! H jp Harderwijk trainen tie zes dolfijnen voor Rotterdams nieuwste attractie n Enige drijvende ter werelds ac9it maal per clag een show 1 li FLAZA m 18 niiHiH pi llS li lift' li 1 DE ZES voor het Rotterdamse dolfinarium bestemde dolfijnen hebben er in Harderwijk hun eerste trainingen op zitten. In de met kunstmatig vervaardigd zeewater gevulde bassins wordt de zilvergrijze dieren eike dag gedurende een paar uur steeds wat meer bijgebracht. Volgend jaar mei moeten ze met z'n zessen een perfekte show kunnen brengen. Dr. W. H. Dudok van Heel leider van hot dolfinarium in Harderwijk en ook de man die het Rotterdamse projekt begeleidt is ervan overtuigd dat 't lukt: „De training gaat bewonderenswaardig, het niveau van de show zal en moet trouwens op een hoog peil liggen." Verse dieren ■i mm Spectaculair Een miljoen EUROMAST EN LUCHTHAVEN 9 T) OTTERDAM wordt verrijkt met torens en torengebouwen. die eerste groep horen uiteraard de nieuwe Euromast en nieuwe verkeerstoren op de Luchthaven Rotterdam. Bij de Rijnmond-revue KEIZER inii IS #$L '.®IS Ésr Pir asm .MÈr Aki pg BOTTERPAMWL-R Pagina 3 2 A ZATEROAG 18 OKTOBER 196? DOLFIRODAM a Een dolfinarium in Rotterdam dus: een attraktie waaraan de NV Euro mast zich heeft „vertild", maar dat rond de manifestatie C'7Q door het gezamenlijke Rotterdamse -bedrijfsle ven toch van de grond is gekomen. De, NV Do'firodam is ervoor opge richt en die hoopt eind deze maand nog de opdracht voor de bouw van het drijvende dolfinarium bij een aannemer te kunnen plaatsen. Het is inmiddels definitief dat het dolfinarium blijvend voor Rotterdam zal zijn. Tijdens C'70 en enkele jaren daarna (totdat de bouw van het We reldhandelscentrum dat onmogelijk zal maken) zal het in de Leuvehaven liggen. Misschien dat de Parkhaven de uiteindelijke ligplaats zal worden. Dolfirodam (na Dolfinarium en Dolfirama in Zandvoort bleven er weinig andere namen over) zal bestaan uit een 45 bij 32 meter grote hal, bestaande uit een drijvende pon ton met bassins e.d. en daar omheen, op aan elkaar gemonteerde dekschui ten geplaatste tribunes voor ongeveer 1600 mensen. Uniek wordt het in zo verre dat 't het enige drijvende dolfi narium ter wereld zal zijn. £|0MMIGE mensen krijgen hij het horen van lie? woord „mercaptaan" al een zeer nare lucht in de neus. Terecht, want diverse malen kwamen in het verleden door deze produkten, die de Chemische Fabriek Vondelingenplaat verwerkte, stank- golven los. Het is echter ook deze industrie ernst met het streven er voor te zorgen dat zulke luchtjes niet tot de bevolking doordringen. Daarom w erd in 1967 een speciale oven in gebruik genomen ter volledige verbrunding van de afvalgasseu der mercaptanen. Voor dien geschiedde de verbranding in de z.g. fakkel, maar dat was niet volledig. „Bovendien werd onlangs een speciaal afvul gebouw in gebruik genomen, waarin •Ho anerca ptan e np ro d uk ten, ook de sterk riekende gasodoriseringsmiddelen, in de daarvoor bestemde emballage worden overgeheveld, zonder dat er ook maar een spoortje buiten het gebouw kan konten.** Aldus staat het beschreven in „In geuren en kleuren", personeelsblad van \onde» lingenplaat, dat ook bijgaande foto van de afvul installatie der mercaptaanfakriek laet Voorlopig denkt men aan minimaal acht voorstellingen per dag zolang '70 draait, tegen populaire prijzen in elk geval. Minder dus dan de drie gulden die Harderwijk voor een volwassene vraa-gt. De investering van de ruim anderhalf miljoen gulden hebben het bedrijfsleven en het gemeentebestuur met een subsidie uit de miljoenenpot voor C'70 reeds bijeengebracht. De voor de Rotterdamse Dolfij nen-show bestemde dieren zijn „vers gevangen". Vier weken geleden heeft de heer Dudok van Heel dè dolf.j- nenkenner van ons land en daarom door Rotterdam gevraagd ze uitge zocht bij een dolfijnenvanger in Flo rida (Verenigde Staten). „Ik had 'm gevraagd of hij er een aantal wilde vangen' en toen ik aan kwam was dat al gebeurd. Ik heb de beste dieren eruit gezocht, allemaal, schat ik, tussen de acht en tien jaar oud. Enkele jaren volwassen dus. Met een vliegtuig zijn ze, in hangmatten liggend, hierheen gekomen. Gelijk met drie zeeleeuwen, die ook op het programma in Rotterdam komen te staan." Dr. Dudok van Heel heeft biologie gestudeerd en zich vooral verdiept in de walvisachtigen (en van die groep dan weer de dolfijnen;. In 1362 pro moveerde hij op een proefschrift dat handelde over het gehoor bij dolfij nen. In 1955 reeds heeft hij we tenschappelijke onderzoekingen ge daan met een in Denemarken gevan gen dolfijn. Hij zegt: „Nu moeten we de dieren van ver halen. Vroeger kwamen ze ook in. de Noordzee voor, maar door de slechte kwaliteit van het water zijn ze verdwenen. Heel begrijpelijk, alleen al door het feit dat er in de Noordzee nog maar drie procent van de hoeveelheid vis zit die er kort na de oorlog rondzwom. zich bijzonder goed in gevangenschap aanpast. Het is een dier dat tamelijk dicht onder de kusten rond alie war me en gematigde zeeën voorkomt. Vooral rond de eilandjes bij Florida. Daar zitten diverse bedrijven die de dieren met enorme netten insluiten en vangen." Normaal betaalt men voor een dol fijn zo'n 300 dollar. Daarbij komt dan het bijzonder kostbare vlieg tuig-transport en de maanden ver gende training. De waarde uitdruk ken in geld van één dolfijn is dan ook moeilijk. Dr. Dudok van Heel: „Een miljoen is misschien nog wel te wei nig, ik kan dat niet zeggen. Een dol finarium zoals het onze, dat commer cieel zeer goed draait, valt of staat met de dieren." Dolfijnen zijn zoogdieren met een hoge intelligentie. Hun hersenbouw lijkt op die van de mens. Er kan hen ongeveer evenveel worden geleerd ais bijv. chimpansees. Dolfijnen be horen tot de zeer weinig in zeeleven- de dieren die met elkaar communice ren door middel van geluiden. Zn praten als het ware in fluittonen. Of 't echter een taal is, kan ook da Heer Dudok van Heel niet zeggen' „We weten nog lang niet alles van dolfijnen. Steeds leren we meer van de dieren en de dieren van ons. Do or de ervaring van jaren weten we na tuurlijk wel hoe we een basis-trai- ning moeten aanpakken, waarbij re kening moet worden gehouden met de individuele eigenschappen van de dieren. Door geboren en geluiden moeten we de dolfijnen vertellen wat ze moeten doen. Dolfijnen kunnen niet ruiken, wel goed zien en fan tastisch horen." De dieren hier in Harderwijk en ook voor Rotterdam zijn zogenaamde •tuimelaars, een dolfijnsoort die Vanaf zomer 1965 hebben miljoe nen in Harderwijk kunnen zien wat dolfijnen kan worden geleerd en wat de dieren presteren. Het initiatief van de Verenigde Toeristen Bedrij ven is zeer geslaagd gebleken. Het oorspronkelijke dolfinarium is on langs vervangen door een fantastisdh amfitheatergewijs ontworpen gebouw en nu in gebruik als trainings bassin en restaurant. Volgend jaar zal daar nog een grote ruimte bij komen waar een permanente tentoonstelling over walvisachtigen zal worden ingericht. Maar het spectaculaire blijft toch de show die de dolfijnen in het kristalheldere water (temperatuur) constant 20 graden) opvoeren. Dat is steeds weer een belevenis voor het TVTEER EEN plaat van een irulruk- -wekkend plein, «dat Rotterdam in het verschiet heeft. Het heet een plaza, want liet is gepland tussen drie zeer hoge gebouwen, die in het westen (bij het Marconiplein) zullen worden gebouwd en die torenbotiwvverken zijn van Amerikaans ontwerp. Dezelfde ont- verpers schetsten overigens de plaza midden in het complex van het Wereld handelscentrum, dat aan de Leuvehaven moet komen. Plaza dus en niet zon kleintje, want er komt een plastiek van scheepsplalen op te staan van zo n 35 a 41) meter hoog, die Karei Appel zal maken. De gebou-. wen worden twee maal 100 en een maal 140 meter hoog en het ontwerp is van het bureau Skidmore, Owings en Mer rill, dat -dus echt wel een stempel op de Maasstad gaat drukken. Deze plaza zal er misschien nog-eer der zijn dan die van de Leuvehaven, want in de loop van 1970 gaat men al een eerste „wolkenkrabber" van 24 ver diepingen bouwen. Rotterdam wordt we reldstad, maar voorlopig spreken we nog maar nuchter van een „plein". Ook ai, omdat we liet eerst eens moeten zien— SÖSIBSSS V publiek: balletje gooien, „geblin- doekt" ringen pakken, met z'n drieën tegelijk springen, een achterwaartse salto, een zangnummertje, door een vier meter hoge hoepel springen, op zes meter hoogte een vis uit de hand' van de trainer pakken (de dolfijn Wiki Wiki is daarmee Europees kampioen). Het Harderwijkse dolfinarium is een zeer in trek zijnde toeristische attraktie. En het ziet ernaar uit dat Dolfirodam dat ook gaat worden, Dr. Dudok van Heel twijfelt daar niet aan: „Rotterdam heeft een enorm verzorgingsgebied en nogmaals, ik kan verzekeren dat de show uitste kend zal zijn. Het publiek verwacht dat gewoon." ZESDE JAARGANG nr. 3Ï Teksten Bram Oosterwijk, Aad Bege» maim, J. v. Rhijn, Kees Comelisse Illustraties Ary Groemeveld, f'ubia-Print, „Vondelingenplaat" - Eiitdredaktie Kees Comelisse- JfEN enkele maal heeft een Russische tsaar een bezoek aan onze goede stad gebracht. Dat was in 1814 en die tsaar was Alexander I. Het bezoek duurde twee dagen. Nadat de vorst vertrokken, was, hadden alie leden van het gemeentebestuur en al le notabelen, die bij de officiële festi viteiten betrokken geweest waren, slechts één behoefte: rust en nog eens rust!... En dat kwam niet zo zeer door de festiviteiten, maar vooral door het feit, dat de Russische heerser niet op de afgesproken dag verschenen was en men daarna vier dagen in ze nuwslopende spanning op hem had moeten wachten zonder te weten wanneer hij dan wel zou komen... Op 22 juni 1S14 werd in het Rotter damse raadhuis een missie van de commissaris van hel District ontvan gen, waarin werd medegedeeld dat de 37-jarige Alexander Pawlowitsj Romanow, Tsaar Aller Russen, de be werker van Napoleon's val. na een verblijf in Engeland, via Nederland wilde terugkeren en in Rotterdam een onderhoud zou hebben met de Souvereine Vorst en de Erfprins. Ver wacht tverd dat Zijne Keizerlijke Majesteit op zondag 26 juni zou arri veren.. Wat een schrik! Dat betekende dat men precies dr ie dagen had om de voorbereidingen te treffen voor een ontvangst in het Schielandshuis en een feestavond in de zalen van 's Lands Werf. Nodig waren een sa- luutbatterij, rijtuigen, bloemenversie ringen. vlaggen, kaarsen, vetpotjes, wijn, pasteien, wild en gevogelte, vruchten, taarten, dranken, glazen, luxueus bestek, damasten tafellakens, enzovoorts, enzovoorts. Het sprak ook vanzelf dat voor de 120 dames, die het avondfeest zouden bijwonen, terstond feestgewaden genaaid moesten worden. ALLES kwam voor elkaar. Zori- dagmiddag 26 juni stonden Bur gemeester Van Hogendorp en zijn wethouders met een erecomité eti een bataljon van de schutterij bij de Heulbrug in galakleding gereed om de Tsaar te verwelkomen. Overal wapperden vlaggen en langs de Sekte dromde een grote menigte. De tsaar zou om vier uur met de Koning gan- komen, maar om vijf uur was hij er nog niet. En om zes uur ook nog niet... Het werd zeven uur; toen arri veerde een koerier uit Den Haag op een door het harde rennen met schuim overdekt paard met de tij ding, dat de Monarch niet aangeko men laas en dat men niet wist wat daarvan de oorzaak was. Tegelijker tijd werd door een andere koerier bij het Schielandshuis een expresse-brief uit Groot-Zundert gedeponeerd waar in stond, dat de vorst nog niet uit Oostende gearriveerd was en dat men er daar ook niets van begreep... Wat moest er met de 50potjes aardbeien, 12 kilo kersen, de room, de 16 emmers ijs, en alle andere heerlijkheden, die voor het feestmaal klaar stonden, en snel bederven kon den, gebeuren?... Men wist het niet... In de dagen, die volgden werd van de zenuwen van degenen, die het vorstelijk bezoek moesten regelen, wel het uiterste gevergd... Om de beurt kivamen er berichten, dat de tsaar zou komen en expresse-brieven dat hij onvindbaar was. VEN portret van zijne keizerlijke majesteit, de Tsaar aller Russen, Alexander, die Rotterdam de ze nuwen. bezorgde. Tenslotte kwam op de lste Juli het bericht dat Alexander wegens slecht weer zijn reis enkele malen had moe ten uitstellen, maar dat hij nu beslist tegen de avond in Rotterdam zou ar- rivieren. En weer werden de vlaggen uitgestoken, weer stelden burge meester en wethouders en een batal jon van de Schutterij zich op aan de grens van de stad nu bij de Oost poort (het Oostplein) om de Hoge Bezoeker te verwelkomen. Lang, heel lang moest er gewacht worden, totdat een totaal overstuur zijnde gemeen tebode kwam aanrennen met de boodschap dat de Tsaar al lang in het Schielandshuis zat Nadat de inmid- dels ook geheel over hun toeren ge raakte Vroede Vaderen met rijtuigen daarheen gebracht waren, bleek dat de vorst kans had gezien onopge merkt in een onaanzienlijk rijtuig de stad binnen te rijden. Hij i-oelde na melijk niets voor al dat officiële ge doe en wilde niets liever dan Rotter dam incognito bezoeken. Die boodschap was inmiddels naar Den Haag doorgegeven en daarom waren de Koning en zijn zoon dan ook weg gebleven... f' ELUKKIG wilde de Tsaar wel 's avonds deelnemen aan het te zijner ere gegeven feest. Hij begaf zich naar 's Lands Werf en het werd een feestavond, zoals Rotterdam er tevoren nimmer één beleefd had... Duizenden kaarsen verlichtten de za len van het. gebouw, de toiletten der dames deden niet onder voor de kost baarste gewaden uit Parijs, de juwe len schitterden en tot in de morgen werd er gedanst en gesoupeerd. In de binnenstad was de illuminatie aan gestoken en overal heerste de grootste uitbundigheid... De volgende morgen arriveerde de Erfprins onverwacht in Rotterdam om namens zijn vader de Tsaar te begroeten. Gezamenlijk maakten de beide gasten daarop onder het gebul der van saluutbatterijen in een versierde sloep een tocht door de binnenha vens en op de rivier. Overal stonden juichende Rotter dammers op de kaden. In de loop van de middag vertrok Alexander I in een open rijtuig met de erfprins naar Den Haag. Vier dagen later maakte het gemeentebestuur de rekening op. Het feest bleek 10.000 te hebben gekost, maar er was eigenlijk nie mand die het erg vond. Voor een Bevrijder moest men nu eenmaal iets over hebben en de hele stad had uit eindelijk op een enorme manier ge feest... Naast alle verschillen, in hoogte, in functie, in aantrekkelijkheid, zijn er twee overeenkomsten. Dat is ten eerste de datum van in gebruikname, voor beide begin mei 1970 en ten tweede het feit dat het twee mar kante punten in het stadsbeeld wor den, uiteraard de Euromast iets meer omdat de nieuwe hoogte bijna 190 meter wordt. De verkeerstoren met een hoogte van veertig meter iets j minder. Het werk aan de verkeerstoren zal iets meer in stilte gebeuren. Lo gisch, de Luchthaven staat op het ogenblik niet in de meest positieve publiciteit. Aan de bouw van het op- zetstuk op de Euromast zal daarente gen zeer ruime publiciteit worden ge geven. Per slot van rekening bestaat de NV Euromast niet van liefdadig heid, er moet geld op tafel komen. Directeur A. van Raalte heeft de mogelijkheden van een stalen mast op zijn mast 'tijdig gezien toen de C'70 spullenbaas A. J. Fibbe voor zichtig het plan opperde om iets der gelijks in de Leuvehaven neer te zet ten. Of het de bedoeling is geweest van de heer Fibbe de heer Van Raalte in deze C'70-val te laten trappen, ver meldt de historie niet. Beide heren staan echter kennelijk met plezier hij het model van de Euromast-nieuwe stijl. Zal de publiciteit in Rotterdam over de nieuwe verkeerstoren wat achterblijven bij die van grote broer Euromast, internationaal zeker niet, want de nieuwe accommodatie op de luchthaven is een sterk „verkoopar gument" om meer vliegtuigen en vooral vaste lijnen naar Rotterdam te krijgen. Overigens is deze toren al bijna helemaal uit de steigers. Het glazen hok voor de verkeersleiders is -nu duidelijk te zien. Iets minder duide lijk het onderkomen voor de weer kundigen dat, althans op de foto, nét bezig is om zich van de steigers te ontdoen. 'r.Ultt m jï'M

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1