Heel wat meer wensen te vervullen Eerste paal in de grond Afrikaanderplein nieuw inspraak maakt bevolking mede verantwoordelijk Vrouw gaat heien voor winkelcentrum Ommoord VenhaSe koek Galerijen en liften oplossing voor bej aardenhuisvesting Steen door winkelruit AA niet enige oplossing Berging Per ij a begonnen in Waterweg tel.144400 m I, ij Kerk en Wereld houdt beraad Jeugd plant honderd bomen Eerste zaken al in juni klacLr Overdracht van Esso Cambria na dokbeurt Bekerwedstrij d Zw. Wit omgezet ENGELS LAAT BEDRIJF DOORLICHTEN probeer morgen eens Veertiende dienstencentrum open Inbrekers ivaren actief Consultatiebureau: steeds meer vraag Veldloop werd groot succes Dodelijk ongeluk gecompliceerder lm Echtpaar bedwelmd door kolendamp Na reis di door VS i ms kal verkoop choenmarkt ROTTERDAM „Rotterdam heeft nu een groot aantal wijk- organen, waaruit een stroom ideeën komt. En reeds nu zeggen sommigen, die met het bestuur van Rotterdam hebben te maken: hoe hebben wé ooit die stad kunnen besturen zón der al die organen!?", aldus wet houder G. Z. de Vos, toen hij vanmorgen op het Afrikaander plein de eerste paal had gesla gen voor de reconstructie van dat plein. IIBké HART VERLANGENS MILJOENEN nubeduidend goedkoper echt bont 0 ROTTERDAM „Laten, we achter de huizen galerijen bou wen, met aan de uiteinden een lift. Dan is het bejaarden-huis vestingsprobleem voor een groot deel opgelost." Dit was een van de voorstellen van voorzitter M. Kooren van de Stichting Dien stencentrum „Noord", die zater dag in de Gerard Scholtenstraat het veertiende dienstencentrum in Rotterdam opende. ■fris ïj pi. mé 4 nf ROTTERDAMMER 4 Op onze schoenen-afdeling staan ze klaar. Uw nieuwe na- jaatsschoenen van edit suède leder (en wat beschermt beter ftgen de kou dan dit natuur- produkt Suède lederen damesmolitre, een ideale gemaksschoen d a wij nu aanbieden voor een uiterst lage prijs. Deze keurig afgewerkte r lière met IJzersterke zool c prima pasvorm koopr U nj - paar vdor nog géén negen g den. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze suède le deren damesmolière met oerde gelijke zool, in de matert 35 t/m 42 en de kleuren bruin en beige, per f ö.- Ook nuandagmorgsn open Géén lef. of schrift best (Van een onzer verslaggevers) Dc heer De Vos gaf toe, dat er uiteraard ook nadelen waren bij de nu gevolgde werkwijze: het duurt vaak iels ianger, eer er iets tot stand komt. „Maar wij iiebben nu in icder gevai dc zekerheid, dat als er iets wordt gemaakt dat in overeenstem ming is met de wensen en inzichten van de rechtstreeks daarbij betrok ken bevolking." Sppsw* „Dat is goed", zo vervolgde de wet houder, „Maar dan moeten de verte genwoordigers van deze bevolking ook verantwoordelijkheid durven dragen. Er zal voor het Afrikaander plein een beheerscommissie moeten komen. Als het plein niet goed wordt gebruikt, zal de bevolking zelf, via deze beheerscommissie, corrigerend moeten optreden". De heer F. van der Drjes, voorzit ter van het comité Afrikaanderwijk, constateerde dat het Afrikaander plein het hart van de wijk is en van een bijzonder actief vnjkleven. Bij dat wij kleven uehoort bijvoor beeld de Rotterdamse Harmonieka pel, die op I november zestig jaar bestaat. Met de instelling van het wijkcomité zag hij het einde van een periode van bevoogding De heer Van der Dries had nog een aantal wensen: een zwembad aan de voorbereidingen waarvan nu al hard wordt gewerkt openstelling van het sportcomplex van de Van Oldenbarneveit - scholengemeenschap voorde wijkbewoners, een arttenscen- trum, een sociale raadsman, een bu reau voor het werk van het wijkor- gaan, subsidie en nog enige punten. Hij hoopte alle genodigden terug te zien als in mei 1970 het geheel gere construeerde Afrikaanderplein feestelijk wordt geopend. De heer De Vos toonde voorts grote waardering voor het werk van Frans' Brakkee, de eigenlijke ontwerper van het gereconstrueerde plein. Ir. A. A. DRIEBERGEN Van 21 tot 23 no vember organiseert Kerk en Wereld te Driebergen, in samenwerking met i het Interkerkelijk Vredesberaad, een beraad met als thema: Strategie van de ontwikkelingssamenwerking conclusies na de vredesweek 1969. Tijdens deze bijeenkomst zal als centrale vraag naar voren komen of de huidige economische orde een op lossing kan bieden voor het ontwik kelingsvraagstuk, dan wel of een ver dere internationalisering en radica lisering van de economische politiek noodzakelijk is JJET communistische gemeen- teraadslid mevrouw H. de Vos-Krul haalt enige oliespaties van het gezicht van wethouder G, Z. dc Vos na zijn heiwerk zaamheden op het Afrikaander plein. Voorzitter F, van der Dries uaft het wijkcomité Afrikaander- wijk ziet toe. ROTTERDAM Zondag is het 73-jarige echtpaar Van As van de Bergweg naar het Bergwegziekenhuis gebracht met verschijnselen van koolmonoxyidevergiftiging. De vrouw was bewusteloos. Later bleek dat er e enlek in de kachel was. De meest luxueuze garnering voor Uw herfst- en winterpak- jes of wintermantel is toch echt -bont..... Heerlijk warm bont, dat zo chique staat en helemaal in de mode is. Waarom zoudt U tevreden zijn met imitatie als U een grote shawlkraag v'an echt bont zo voordelig kunt kopen. Want deze geheel gevoerde bont kraag met haak en oog sluiting, ook als cravatte los te dragen (normale prijs rond de dertien gulden en dat is heus niet te duur) koopt U nu voor nog géén tientje. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze prachtige bont shawlkragen, in de kleu ren grijs, zwart, bareolé, nan king, wit, donkerbruin en ocelot. voor Ook maandagmorgen open Géén tel of schrift, best ROTTERDAM Woensdagmiddag 29 oktober om twaalf uur precies zal mevrouw E. van Zijl - Gret, huis vrouw in Ommoord, de eerste paal slaan voor het winkelcentrum aan de Hemingwayplaats. In aansluiting op de2e plechtigheid zullen driehonderd schoolkinderen honderd bomen planten, oals be kend heeft de N.V. Aanneming Mij J. P. van Eesteren, die het winkel centrum bouwt, deze bomen aange boden aan de gemeente Rotterdam. Het winkelcentrum wordt gebouwd in opdracht van Philips Pensioen fondsen te Eindhoven, De architec tuur is van het Rotterdamse archi tectenbureau H. V. Bakker. Het omvat 34 winkels, waarvan de eerste achttien in juni of juli van het volgende jaar dienen te worden opgeleverd. ROTTERDAM Verolme zal eind deze of begin volgende week de 255.000 tons mammoettanker Esso Cambria overdragen aan de Esso Petroleum Co. Tn Londen. Woens dag vertrekt het schip van de werf om in het Lisnave-dok de Linssa- hon de laatste controlebeurt te krij gen. Veertien dagen geleden sloot de Esso Cambria de technische proef vaart af en de afgelopen twee we ken zijn nog enkele karweien (zo als schilderwerk) verricht. De oplevering van de tanker valt ongeveer drie weken later dan de volgens contract afgesproken datum van 1 oktober. De bouw van- de tweede tanker die onder de Nederlandse Esso- viag gaat varen verloopt sneller dan verwacht. In elk geval vóór het eind van dit jaar moet het schip te water worden gelaten. Enkele we ken geleden zag het er nog naar uit dat de stapeljoop eerst in' janu- n zou zijn vanwege een gebrek aan arbeidskrachten. Inmiddels heeft Verolme extra per soneel kunnen aantrekken om de bouw te kunnen versnellen. Het gehele winkeicomplex wordt uitgevoerd m laagbouw. De winkeis njn dagwinkels, de straten daartus sen hebben niet alleen luifels maar ook tussenluifels die van de ene straatwand naar de andere lopen en die het bij nat weer mogelijk ma ken droogvoets de winkelstraat over te steken. Met deze 34 winkels is het gehele projekt nog niet gereed. Er is reke ning gehouden met de mogelij kheid van een supermarket en kiosken in de naaste toekomst. ROTTERDAM De voor zater dag vastgestelde bekerwedstrijd Zwaluwse BoysZwart Wit is om gezet en wordt nu zaterdag om 3 urn- op De Vaan in Rotterdam gespeeld. Dit op verzoek van Zwaluwse Boys uit Lage Zwaluwe dat meent dat er in Rotterdam meer publiek komt. Bovendien stelde men het op prijs een keer bjj Zwart Wit te mogen spelen. van Stekelenburg van de dienst van gemeentewerken heeft dit ontwerp verder uitgewerkt. Het plein kost ruim iwee miljoen gulden en de wethouder waarschuw de, dat er in de komende jaren een program moet worden verwezenlijkt van wijkverbeteringen dat bijzonder veel geld kost. „Het zal vaak voorkomen", aldus de heer De Vos, „dat wij dingen zul len willen die niet kunnen, omdat er geen geld is." Daarbij achtte de heer De Vos het echter in hoge mate problematisch, dat in de grote steden en agglomera ties ruim drie en een half miljoen Nederlanders wonen, die zich nog al tijd moeten mtzeggen hetgeen ande re Nederlanders ruimschoots kunnen genieten! Op een financiële politiek die deze situatie in stand houdt had de wethouder scherpe kritiek. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het café restaurantbedrijf Engels heeft een Nederlands efficiencybureau opdracht gegeven de bedrijfs voering te laten doorlichten. Het is mogelijk dat daardoor en kele reorganisaties in de diverse sektoren van het bedrijf nodig zullen zijn. Zeker is het inmiddels reeds we! dat de dienstruimten (keuken e.d.) in elk geval zullen worden gemoderni seerd. Het besluit tot doorlichting is ge nomen na een reis die direkteur F. Engels onlangs door de Verenigde Staten heeft gemaakt. Hij heeft daar een studie gemaakt van het Ameri kaanse restaurantwezen. Volgens Engels zullen reorganisa ties niet tot ontslagen onder het on geveer 140 man tellende personeel leiden. De mensen die in Ijspaalde bedrijfssektoren overbodig mochten zijn, kunnen in andere weer te werk worden gesteld. Thans is het zo dat Engels in z'n totaliteit personeel te kort komt. Secretaris J. J. A. Heeren van de Nederlandse Bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel die van de doorlichting in kennis is gesteld is er echter niet helemaal van over tuigd dat er geen ontslagen zullen vallen, omdat er nu eenmaal altijd mensen zijn met een bepaalde funktie die geen andere functie kun nen of willen aannemen. Engels exploiteert in het Grootihan- delsgebouw behalve een groot café restaurant vijf zalen, het dakpavil- joen, een kegelbaan, het Hongaarse restaurant Tokaj en het Spaanse res taurant Don Quichotte. koffie met"bénodigelheden": een kopje heerlijk héte koffie en een plak malse, kruidige DU de opening van het dien- stencentrum voor het Oude Noorden deed wethouder De Vos het weer eens anders: Hij fun geerde als ober en bood de be jaarden een drankje aan. ROTTERDAM Vannacht tegen een uur of één is met een baksteen de etalageruit van het juweliersbedrijf L. Spapé aan de Oostzeekijk ingesla gen. Dit de etalage verdwenen sieraden ter gezamenlijke waarde van enige duizenden guldens. De baksteen bleef achter, van de daders geen spoor. (Zie foto). Vannacht Is ingebroken in twee kamers van het Skyway Motel bij de luchthaven. Kledingstukken, een bandrecorder en een portefeuille met enkele honderden guldens zijn buit gemaakt. Gedurende het weekend is inge broken in diverse panden san de Ogierssingel. Behalve enige sieraden worden diverse portemonnees met <ge!d en spaarbusjes met inhoud ver- msit. Bij één der adressen was de buit duizend gulden. De gedupeerden zijn hoofdzakelijk afhankelijk van hun AOW-pensioenen. zodat zij rechtstreeks in hun levensbehoeften zijn getroffen. In het weekend is ingebroken m het clubhuis van de voetbalvereni ging „Odi" aan het Toepad. De buit was een klein bedrag aan geld. De verbandlost werd leeggegooid, de koelkast opengebroken. In het clubhuis van de voetbalver eniging Nestoro zijn met asbakken de ruiten verbrijzeld. Flesjes limonade zijn leeggedronken, verder is slechts snoepgoed buitgemaakt. Zondagmiddag is aangifte gedaan van inbraak in een woning aan de Ellemare, waar laden en kasten wa ren doorzocht. Twee girokaarten zijn ontvreemd, de tijdelijk elders ver blijvende bewoners ontvingen bericht van twee afschrijvingen van bun gi ro, één van ƒ740 en één van 'f 680. Zaterdag is ingebroken in de kan tine van de korfbalvereniging Hesco aan de Abeelweg, waar een grote ra vage werd aangericht.! Dozen met koeken, chocolade en-drop zijn bui ten op de grond gegooid. Zaterdagnacht is ingebroken bij een koffie- en. theehandel aan de Crooswijkseweg. Het gehele pand is doorzocht. De buit was een klein be drag aan wisselgeld uit de kassa en ruim driehonderd pakjes shag. i (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Vandaag zijn vier drijvende bokken begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor het lichten van het Venezolaanse vrachtschip Perija, dat vrijdagavond na een aanvaring met de schepen Quwerkerk en Anvers nabij Schie dam in zinkende toestand aan de grond werd gezet. Het lichten van het geladen 2900 ton metende schip zal een zwaar karwei worden. Duikers hebben in middels rond het schip een aantal staaldraden getrokken. Dankzij de zware verbindingen die vanaf het schip met de wal zijn gemaakt, is het niet verder gaan overhellen. De Penja maakt een lichte slagzij. Wanneer personeel van Van den Tak's Bergingsbedrijf erin geslaagd zal zijn het schip iets naar boven te krijgen, zal eerst de dan boven water gekomen zijnde scheur in de bakboordwand van de romp moe ten worden gedicht. Daarna zal een deel van de lading worden gelost; deze bestaat uit stukgoederen en chemicaliën, die evenwel in de ver pakking zijn gebleven. De rijkspolitie te water patrouil leert rond het schip om toezicht uit te oefenen bij het bergingswerk. ROTTERDAM De AA-werkgroep Rotterdam Centrum heeft zaterdag in gebouw „Boemerang" aan de Vondel- weg een open bijeenkomst gehouden, waar zowel door AA-leden als door buitenstaander-deskundigen is ge sproken. Een van deze laatsten was de heer W. den Baas, directeur van het Con sultatiebureau voor Alcoholisme, die stelde, dat niet elke alcoholist rijp is voor het programma van AA, dat een wilsbesluit als ondergrond moet hebben. Ook geloofde hij, dat het programma van AA niet de enige op lossing betekent De verlossing uit de eenzaamheid, een van de belang rijkste pluspunten van AA, is ook op andere manieren mogelijk, aldus de heer Den Baas. Hij vertelde, dat het aantal men sen dat hulp zoekt bij een consul tatiebureau toeneemt en dat zich bo vendien het verontrustend feit voor doet, dat het aantal jongeren van 1530 jaar procentueel toeneemt. Waar deze leeftijdsgroep voorheen niet al te sterk vertegenwoordigd was, is nu 30 procent van de geval len onder de 30 jaar, hoewel de piek nog steeds tussen 35 en 48 jaar ligt De heer Den Baas vroeg zich af, of voor dit nieuwe probleem bij de AA die in Nederland vrij besloten te werk gaan, met een taak kan liggen. Twee leden van de AA, alleen met hun voornaam aangeduid, legden er bij hun toespraken de nadruk op, dat de eerste stap naar herstel het erken nen van het alcoholisme als zodanig is en niet langer vast te houden aan excuses voor het drinken. Een van hen, door zijn ziekte zelfs in een psychiatrische inrichting terecht gekomen, vertelde dat de AA tege moet komen aan de fundamentele be hoeften van de alcoholist, namelijk hoop op herstel, weer geaccepteerd worden als volwaardig mens, het aan vaarden van het alcoholisme en het zichzelf aanvaarden als een menselijk wezen. Artsen hadden hem voorge houden dat hij op moest houden met drinken; AA hebben hem met hun programma geleerd hoé dat te doen. Na de pauze spraken nog enige le den van AA en de medisch leider van de Stichting Kliniek voor Verslavings- ziekten, de arts J. van Londen. Na een koffiemaaltijd werd de bijeenkomst 's avonds besloten met een cabaret voorstelling met Paul Renes als con ferencier ROTTERDAM Ruim driehon derd scholieren hebben zaterdag deelgenomen aan de traditionele veldloop die voor de herfstvakanties wordt gehouden. Er was met deze tippel een diploma te verdienen wan neer er binnen een bepaalde tijdsli miet werd gelopen. Zo moesten bijvoorbeeld knapen van 16 jaar en ouder de afstand van 1.500 meter in de zogenaamde A-tijd van 5.50 minuten of B-tijd van 5.20- overbruggen. De meesten slaagden en gingen met het begeerde papier naar huis. (Van een onzer verslaggeefsters) De officiële opening werd verricht door wethouder G. Z. de Vos, die vertelde dat het Pijnacker plein bin nenkort veranderd gaat worden. Er zal parkeerruimte gemaakt worden, speelgelegenheid voor de kinderen.en een verblijfplaats voor ouderen. Ook de verkeersmoeilijkheden zullen on der de loep worden genomen. De ver anderingen zullen uitgevoerd worden in dezelfde stijl als het Afrikaander plein en verwacht wordt dat het plein 1 mei 1970 klaar zal zijn. Er bestaan dergelijke, nog vage plannen voor het Noardplein, maar die zullen in beraad worden gehouden tot de aansluiting Noordelijke Rand weg - Pompenburg (het Rottetrave) gereed is. Het dienstencentrum zal voor de bejaarden van de wijk geopend zijn van maandag tot vrijdag van 9 tot 17 uur. Men kan er eeji krantje lezen en koffie drinken. Tussen de middag bestaat de gelegenheid tegen geringe vergoeding de warme maaltijd te ge bruiken. Er zijn twee douche-cellen, men kan zich door een pedicure laten behandelen en in een kleine kapsalon kunnen de dames onder elkaar kapster spelen. Het ligt in de bedoeling van het centrum de bejaarden op alle moge lijke wijze te steunen in hun streven zo lang mogelijk de zelfstandigheid te bewaren en ze bij te staan in het oplossen van alle voorkomende moei lijkheden. De eigenaresse van het pand, de Stichting „Het Oude Noorden." ge bruikt het 's avonds voor jeugdwerk, naaicursussen, vrouwenclubs en 'gijmnastiek. In de herfstvakantie zal voor de jeugd in samenwerking met de gehele buurt een bloemschikcur sus gehouden worden. RIDDERKERK De Ridderkerk- se politie wil graag in contact komen met getuigen van het ongeluk, dat zich donderdagavond op het viadukt bij Van Kekem voordeed. Bij nader inzien heeft de aanrijding, waarbij de 53-jaxige B, Scheffer uit het woon wagenkamp De Kievit omkwam, veel problemen opgeleverd. De wagen is voordat zij op een file, boven op het viadukt over de.rijks weg 16 botste, eerder op de Verbin dingsweg over een betonnen vlucht heuvel gewipt. Daar kwam de witte Mercedes in aanraking met een te genligger, die veel schade'opliep. In volle vaart reed. de auto toen op de file in, wèarbij vijf auto's, waar onder een vrachtwagen, op elkaar werden gedrukt. De Mercedes die een zeer grote snelheid had, ver plaatste de file, gerekend van de plaats van de botsing, compleet met alle auto's zo'n 22 meter. De Ridderkerkse politie (tel. 01804 -2944) wil graag inlichtingen van hen - die het ongeluk hebben gezien gebeu- ren en ter plaatse behulpzaam zijn geweest bij het uitstappen van de be stuurder. IN afwijking van mijn gewoonte kom ik even op maandag bij u binnenvallen. Namelijk om mijn spijt te betuigen. Door mijn schuld stonden er zaterdagmiddag zo'n twintig mensen voor niks bij ide in gang van het Kralingse Bos, aan de Kralimgseweg. Te wachten op een gids van de Natuurbescher- mingswacht om onder die deskundi ge leiding een herfstwandeling te maken. Vrijdag kondigde ik twee van die wandelingen aan. Eén 's morgens, één 's middags. De laatste is dan mooi voor de uitslapers, zei ik daarbij. Ja, ja. En nu krijg ik dat argument mooi teruggespeeld, per post en door ide telefoon. Inderdaad, ik héb er over heen (gelezen en ik was zelf niet uitgeslapen- Die tweede wandeling voor alia zékerheid heb ik het bij de Natuur- beschermingswacht nog even geïnformeerd is zaterdag 25 okto ber om 14 uur, start op dezelfde plaats. Het is dus duidelijk mijn fout en de mijne alleen. En ik vind het erg vervelend dat er van „hein de en ver" belangstellenden zijn ge komen. Een schrale troost is dan nog dat het bos toch mooi was. En nog blijft, ook zaterdag 25 oktober, naar ik hoop,... 'Vfji -istll i

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1