75 Nieuwe experimenten bij jubileum Koud tab Ljlamepfje? MM Verandering beleid toewijzing woningen SCDimplex spectaculaire acties oecumenisch Geen Kerken zien werk vaak als '"toegift 90 AGENDA Gemeenschapscentrum voor hele bevolking Particuliere sector ingeschakeld Protestreis van werkende jeugd naar Den Haag D'66 EN PPR MAASSLUIS: ï^r MOSTERT! G. P. VAN DAALEN Jr. Treurig Collectanten in Schiedam gevraagd UiTBEIJERSE Plannen Zorgen over personeelsbestand ziekenhuis geen keukengeheimen voor Tielsa en van Toch*. Het Kwartet van S UUfi centrum^ Vlaardingse soldaat krijgt boete voor valse declaraties hé-rotterdammer glKé vrijdagavond ...tot 9 uur open zelfstriikend I EDAM „Wat zou U met het museum doen als u genoeg geld had?" Hans Paalman, 37 jaar de meestal glimlachende direc teur van het Schiedams Ste delijk Museum hoeft er geen seconde over na te denken. ,,!k zou een groot deel besteden aan het doen uitvoeren van experimenten door groepen en door jon gere kunstenaars, waarbij je dan ook het publiek zou kunnen betrekken." Zo'n antwoord bewijst, dat deze directeur van een betrek kelijk klein museum geheel bij de tijd is. Hij is echter nuchter genoeg om zijn financiële en an dere beperkingen te kennen. Nog sterker? Fa. JISK00T ONNINK Fa. J. C. DE B00Y 50MMER N.V. V0GELENZAND DE JONG Fa. J. VERHAGE Fa. WIJNTJE RADIO ST0LTE N.V. DE GRIJS DE GIER N.V. J. v. d. TOORN CO. N.V. VAN ZWOL N.V. EL Techn. Bedr. R. VERHOEF A- w' de ^STomo^ors ADR. KWEEKEL ZN. Fa. HART0G El. Techn. Bur. VERHAGEN VAN DEN. HERIK N.V. deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers Tielsa maakt al meer dan 40 jaar de mooiste en - meest praktische keukens. En van Toor kent honderden moge lijkheden om de ideale Tielsa- keuken aan te passen aan uw speciale wensen en... aan uw budget. Kom maar eens kijken en praten met de vakmensen I van 1 fll keuken echt schapen leder met warme voering VIA AR DINGEN Vandaas, en morgen .pji dagelijks uit onze vergrote discohoek 1 2 jaar garantie 69 VRiJDAG 24 DKI03ER 1969 '%e overhemden ,die wij nor- I maal voor f.14,95 verkopen, ii brengen wij na als bijzondere f aanbieding van onze afdeiing- herenmode met guldens voor- -•deel- Afstrijkende popeline over- famden in diverse fijn kleurige dessins. Modieuze overhemden, uit de betere series nu voor een prijs om een extra hemd uit te biezen, voor nog géén tientje. Vrijdagavond om 6 uur begint op de parterre, de verkoop van deze modieuze overhemden van zelfstrijkende popeline, er zijn diverse fijn kleurige des sins,-in alle courante maten nu per stuk voor 9 Ook maandagmorgen open Géin tel. of schrift, best. Paalman's stempel op het De laatste jaren heeft hij herhaal delijk bloot gestaan aan kritiek. In een plaats waar de cultuur groten deels bestaat bij de gratie van de om liggende gemeenten, waar na het sluiten van Musis Sacrum dit jaar zelfs geen redelijke toneelzaal meer is. zijn bepaalde vormen van eigen tijdse kunst natuurlijk heel moeilijk te verteren. Toch blijft bij consequent doorgaan zijn voorkeuren in zijn aankoopbe- Hoogifiool 146-150 Vlaardingan - Tot. 34300? Natuurlijk PLATEN BONNEN halen bij: SCHIEDAM Nu dc kwalitatieve woningnood begint af te nemen, wat rich onder andere manifesteert in het lang niet altijd accepteren van oude woningen door personen die staan Ingeschreven b(j het huisvestingsbu reau, worden de toewüzingsnormen 'wal soepeler gehanteerd. Dit schrij ven B. en W. in de gemeentebegroting over het jaar 1970 bij het hoofdstuk woningbouw. Van de zijde van de gemeente is contact opgenomen met een aantal makelaars en beheerders van woning- bezit om de ontstane situatie te be spreken. Teneinde te bereiken dat het zwaartepunt van deze woningen op verantwoorde wijze zal worden ver legd van het huisvestingsbureau naar de particuliere sector, zal dit contact worden voortgezet. Is dit een positief punt, bepaald treurig is het dat er volgens de zelfde begroting in Schiedam in 1969 slechts 386 woningen gereed komen. Dit aan tal is beduidend minder dan in vorige jaren. In 1968 kwamen 1140 wonin gen gereed, terwijl toen op 1200 wo ningen gerekend werd. B. en W, zijn door dit lage aantal teleurgesteld, maar zij wijzen erop dat in de periode 19601969 altijd nog zo'n 6747 woningen gereed kwamen, hetgeen altijd nog zo'n 675 woningen per jaar zijn. B. en W. noemen dit aantal weer niet teleurstellend, on danks de nog steeds in sterke mate heersende kwantitatieve woningnood. Naar het zich thans laat aanzien, zullen volgend jaar 957 woningen ge reed komen, een aantal dat dus aan zienlijk boven het jaargemiddelde van 675 uitkomt. In de woningwetsector zai een complex woningen in Groen- oord gereed komen, dat 400 woningen telt, in de premiesector maken een ABP complex van 504 woningen, het Sint Jacobsgasthuis met zes woningen en een Bouwconsortium met 47 wo ningen het aantal van 957 vol. In het overzicht van 1970 wordt ook de nieuwbouw van het Gereformeerd Rusthuis in Kethel-Groenoord met 103 bedden en twaalf bejaardenwoningen genoemd. Dit aantal is niet bij de eerder genoemde 957 woningen inbe grepen. SCHIEDAM r In de week van 27 oktober tot 2 november''zul len ook in Schiedam de collecte bussen rammelen voor het ge handicapte kind. Deze nationale actie beoogt steun aan 300.000 geestelijk gehandicapten. De bussencollecte wordt zater dag 1 november gehouden. De plaatselijke vereiügingen doen een beroep op de jongelui van veertien jaar en ouder voor dit doel le collecteren. Op onder staande adressen kan man zich aatunelden: D. de Bruin, P.K. Ommeslaan 139. telefoon 267983; H. J. Bal, Louis Raemaeherstraat 199, tele foon 265134; H. J. Lems, Delf- landseweg 244, telefoon 261833; F. J. van Voortwijk, Veenland- straat 12 a, telefoon 265507 cn J. Vlug, Baarnsestraat 24. leid duidelijk te maken. En dat zijn vooral de moderne „koelen" als Struycken, Ad Dekkers, Bonies, ver gelijkbare Fransen, Amerikanen en Japanners. Ook de nieuw figuratieven hebben zijn aandacht. Andere wensen zijn dan ook een uitbreiding van zalen waardoor hij dingen, die „aan de markt" zijn in eens kan laten zien. Maar zo'n uit breiding vergt weer een gemeente raad die achter je staat en ook daar is nog niet zoveel begrip aanwezig voor het eigentijdse in de kunst. „Bij Sonsbeek vragen ze al mensen die ter plaatse dingen m?ken" Deze overwegingen worden onder woorden gebracht ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het museum, dat herdacht wordt met een expositie die de evolutie van het museum weergeeft; van stedelijk mu seum van oudheden tot museum van moderne kunst dat alom iri het land een uitstekende naam heeft gekregen. Wie krijgt met zo'n beperkt budget (4.5 ton tegen Boymans 4.5 miljoen) zoveel exposities, zo'n collectie mo derne kunst, zoveel variatie en zo veel exclusiefs ook binnen zijn mu ren? Het museum is wel iets. waar de Schiedammer trots op kun zijn: plaatsen ais Delft, Vlaardingen, Dordt en Gouda, het Gronings Museum, de Beierd in Breda, in grootte zijn hiermee vergelijkbaar en dan springt dit museum er goed uit", Pierre Jansen zei: plaatselijk museum, niet landelijk meedoen, geen politiek, geen pousseren van kunstenaars. Dat is nu anders. De reacties van het publiek? Avondjes met toelichting, dia's, discussies halen niets uit. „Vorm en kleur" leverde één man uit Delft op, de Appelfilrn met muziek en toelich ting en rondgang, leverde geen enke le bezoeker op, bij Eijkelenboom za ten vier mensen. Nu gaat hij het weer anders probe ren: ter gelegenheid van het jubi leum mogen de bezoekers overal kij ken, in de depots, de restauratie- werkplaatsen; er komen discussies over de collectie, er is open huis met gratis koffie, films over kunstwerken en kunstenaars op zondagmiddag en met de jeugdpaspoorten wordt wat gedaan. Kortom: de zoete kunstinval. „Heeft u bij dc geringe respons, ook van de scholen, nog geen zin om weg te gaan?" „Als je een museum hebt in een gebouw waar je van houdt, wil je in geen ander gebouw werken. Ja, na tuurlijk wil je na een bepaalde tijd wel weer eens weg. Bovendien moet je hier alles doen: conserveren, ma nagen, personeelchef spelen, exposi ties organiseren. Voor baby is alleen bet beste goed genoeg: een DIMP.LEX radiator (elektrisch, oliegevuTd). De thermostaat zorgt voor een konstante èn gezonde warmte: geen zuurstof verbruik, geen gassen! Absoluut veilig. Vraag dokumentatie by Nerhn N.V., Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel.: 01850-42311 BARENDRECHT: Dorpsstraat 93' telefoon 01806—2403 GOR1NCHEM: Kwekeistraat .40 „telefoon 01830—2052 Hoogstraat -lï.—23 -• telefoon: 01830—2735 KRUIPEN 'AAN DEN 1JSSEL: Tecim. .Bureau Parallelweg 13; teL 01807-4244: Raadhuisplein 78, teL 3088 MIDDELHARNIS: Westdljk 45—47 telefoon (01370)—2547 OUD-BEIJERLAND: Westvoorstraat-14 telefoon. <01860)—2802 'RIDDERKERK: f RrtCCrUA APT HU Irisstraat S. teL (01804)—6490 (na 18 V, DUHWIHARI H.Y. uur- tel.'6327) ook la- Barendrecht Gouwe 1, tep (01806)—2SS3 (na 18 uur" teL 1804—6918 Lagendijk 31—35 telefoon (01804)—3030 ROTTERDAM: Mathenesserplein 45 telefoon (010)—257713 Fleinweg'136138. telefoon(010)—273628—173295 ALLE MODELLEN" IN VOORRAAD BIJ: Kleiweg 110—125—167 telefoon-181810—183462—228197 Meent 22—34, teL 137410; Rotterdam- sedijk 447 (Schiedam). tel. -269548 SL1EDRECHT: SPIJKENISSE: Groene Kruisstraat 4, teL 01880-4179, Plateau 19, Voorstr. 24, filialen te Hoogvliet, Poortugaal. en Kockaaje VLAARDINGEN: Dirk de'Derdelaan 3 telefoon 343790 Binnensingel 165 telefoon (010)—342486—346494 ZWUNDRECHT: W. Kuysplein 18 telefoon (01850)—28528 Maar voorlopig blijft-hij nog plan nen maken: uitbreiding- staf met een educatieve kracht om «de mensen nog beter duidelijk te maken waarom za ken als de chincillakooien van D'Ar- magnac er nu zijn en om het onder wijs te bewerken „daar valt of staat alles mee". Dan is er nog het ontwerp van een Delftse student, die afgestudeerd is op een glazen aanbouw voor het museum. Via roltrappen zou men in de hal] „van het museum uitkomen. Utopie, maar wie weet komt er ooit geld voor en ruimte in het plan Fled- derus voor de binnenstad, waarvan men al sterk twijfelt of het er ooit zal komen. Tenslotte over de kunstenaars, die zo boos zijn over de Salon van de Maassteden, een Schiedams initiatief dat ook al weer verzet heeft opgeroe pen door een bepaalde keuze die de „orthodoxen" buitensloot: „alles op hangen kan niet. Dus zit je altijd vast aan een bepaalde jurering. En een museumdirecteur zit bij kunste naars al vaak aan de verkeerde kant van de tafel. De enige redding zou zijn een vakbond BBK. Maar laat ze goede mensen zoeken met bestuur lijke kwaliteiten. Ik zie nog niet ,goed in hoe kunstenaars een museum over kunnen nemen.„." Het personeelsbe- nieuwe gemeente- SCHIEDAM - stand van het dekenhuis blijft zorgelijk. Dit blijkt uit het jaarverslag 1968, dat dezer dagen is verschenen. Het aantal zusters, dat werkzaam was op de verpleegafdeling bedroeg '33, dat wil zeggen twee per drie bedden. De totale personeelssterkte inclusief de specialisten was 265. Het jaarverslag vermeldt verder, dat |r van de 3639 patiënten er 3369 uit Schiedam kwamen, 50 uit Rotterdam, #2 uit Vlaardingen en 36 uit Maas sluis. In het Schiedamse ziekenhuis wer ven in 1968 1443 operaties verricht, 12018 mensen werden bestraald op röntgenafdeling. Verder tipt het jaarverslag nog de samenwerking nnn tussen het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen en de Delftse zieken huizen, waarover wij eerder schreven. cSo- exclusief Tieisa-dealer CALLENSURGSTfiAAT 74 - VLAARDINGEN TELEFOON: 352979-343193 Beneden de tien gulden zult U echt niet iedere dag een paar echt lederen herenhandschoe nen Kunnen kopen...., Normaal verkopen wij' deze handschoenen dan ook voor rond de 15 gulden, maar vana vond begint een speciale aan bieding Herenhandschoenen var» eerste kwaliteit schapenieer, heerlijk warm gevoerd met fisnel, goe de pasvormnu voor nog géén tientje. tielsa keukens j Vrijdagavond om 6 uur begint op de parterre de verkoop van deze sthapenlederen heren handschoenen, prima pasvorm, met flanel voering, maten 8V2 t/m 9V2 en in de kleuren donkerbruin en.zwart voor 9: Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De landelijke jongerenorganisaties van de vakcen trales CNV, NW en NKV houden zaterdag 1 november de zogenaamde Dag van de werkende jongeren. Alle werkende jongelui tot 26 jaar zullen op die dag naar Den Haag h ekken om te protesteren tegen het huidige beleid ten opzichte van de jongere werknemers. De werkende jeugd wil haar eisen voorleggen aan de ambtenaren van diverse ministeries en aan Tweede Kamercommissie. Voorts zal in de Tweede Kamer tussen de jongenen en een paar ministers worden ge debatteerd. Verder staan nog op het program ma werkbezoeken aan de partij besturen van alle politieke partijen, de Sociaal Economische Raad, werk gevers- en werknemersorganisaties, Gespreksgroep Jongereninstituut, landelijke organen Leerlingenstelsels en het landelijk orgaan van het Be roepsbegeleidend Onderwijs. Het vervoer naar en van Den Haag komt voor rekening van de lande lijke organisaties van de drie vak centrales. De deelnemers zullen zelf drie gulden moeten bijdragen in de onkosten. Het NW heeft meegedeeld, dat het ook dit bedrag voor zijn leden betaalt. Inlichtingen en op gaven bij de heer A. Penning, De Ruijterstraat 3, tel. 347015. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Evenals gedurende het eerste jaar van haar bestaan heeft de Gemeen schap van Kerken en het Leger des Heils het ook dit jaar niet gezocht in spectaculaire acties. Moeizaam is er grondig werk verricht. Dit staat te lezen in het donderdag verschenen jaarver slag van de Gemeenschap over de periode van augustus 1968 tot augustus 1969. 'Het Informatiecentrum Dienstplicht en Alternatieven (IDA), dat dit jaar in het pand 'Emmastraat 71 een bu reau vestigde, functioneert goed. Ge zien het aantal aanvragen voorziet dit centrum in een behoefte: gedu rende het eerste kwartaal waren er gemiddeld twee bezoekers per weke lijkse zitting. In het jaarverslag wordt opge merkt, ,dat ook de interkerkelijke catechisatie een bevredigend ver loop had. Acht priesters en predi kanten hebben de ongeveer negen tig jongeren, die deze catechisatie vergadering Vlaardingsche VLAARDINGEN De 2I-jarige ex-soldaat A. Z. uit Vlaardingen moest gisteren voor de krijgsraad in Arnhem verschijnen omdat hij had geknoeid met reisrekeningen. Z. vul de een paar maal declaraties in, terwijl hij door ziekte of de een of andere dienst het weekeinde waar het om ging helemaal niet naar huis was geweest. Hij zei te goeder trouw te hebben gehandeld. Toen men hem eenmaal op de onmogelijkheid geld te innen zonder ook echt te hebben gereisd, attent maakte zei hij: „Dan zal het nog wel vaker zijn gebeurd. Kijk het maar na". „Het heeft geen eind, dat geknoei met declaraties", zei de auditeur militair, die het vooral erg vond dat militairen dat doen. „Het is een kankergezwel in de dienst". Toch wilde de auditeur wel kwijt dat het geknoei door het systeem van declareren gewoon wordt uitgelokt. Hij eiste desalniettemin een week voorwaardelijke gevangenisstraf en 150 gulden boete. De raadsman pleitte voor alleen een boete: „Het is toch algemeen gebruik een lunch te declareren ter wijl je voor je zakenreis een boter hammetje hebt meegenomen", vond hij. „Z. heeft gedacht recht op die reisvergoeding te hebben". De krijgs raad veroordeelde Z. tot alleen een boete van 150 guiden. Harmonie: IJsclub, 20. Stadsgehoorzaal :cabaretavond buurtver. Beatrix. 20. Stadsgehoorzaal: cabaretavond pers. ver. Albatros, 20. pniëlkerk: kom zing met ons. 11. Triangel: instuif CJV Liefde en Vrede, 20. Floris de Vijfdelaan 35: opening sporthal, 11. Bijkantoor „De Rotterdammer", Smalle Havenstraat lï, tel. 348773. Tijdelijk ook voor klachten bezorging. Agent: H. Ver- hey Diekenbrochstr. 41. Alarmnummer politie. GG en GD: tel. 344444. Alarmnum mer voor melding luchtverontreiniging; tel. 202626, Klachten bezorging: H. Verheij. Diepenbrockstraat 41, tel. 343345. Apotheek; V. d. Corput, Sehiedamseweg 83. tel. 343221. bezochten, een beter begrip voor de verschillende kerken bijgebracht. Dit initiatief wordt dit seizoen voortgezet onder de ïitel „In de werkwinkel". De gemeenschap van kerken volgde met interesse de besprekingen over de plannen voor de wijk Holy. De gespreksgroep hierover is omgezet in de werkgroep Holy-noord. In deze werkgroep zullen de diverse kerk- groeperingen en het Humanistisch Verbond een programma van wensen opstellen voor de bouw van een ont- moetings- en leefcentrum onder ver melding van de ter beschikking staande financiën. De gemeenschap heeft getracht co ördinerend op te treden ten aanzien van de verschillende .vormen van vormingswerk in de gemeente of parochie. Het is bij een poging ge bleven. De verhouding van de Raad Ge meenschap van erken tot het Kon- vent van Kerken is dit jaar geregeld. Het konvent is een werkcommissie geworden van de gemeenschap van kerken. Het aantal leden van het konvent is aangevuld, maar een voorzitter moet nog worden benoemd. Het konvent houdt zich gezig met de apostoiaatsdiensten en de volkskerst zang. De viering van de „oecumenische zondag" en de „week der gebeden" is gestimuleerd. Over en weer heb ben de kerken gasten uit andere kerken ontvangen op oecumenische zondag. In de wijk Holy .bestaan plannen voor de oprichting van een wijkraad van kerken. In Vlaardingen-Oost ontmoetten hervormden en gereformeerden, her vormden en rooms-katholieken elkaar. In het stadscentrum vond men elkaar op kerkeraadsniveau. In de Westwijk is men gekomen tot een oprichting van een wijkraad van kerken in overleg en relatie met de gemeenschap van kerken. - De gemeenschap van kerken heeft medewerking verleend aan de acti viteiten van de Commissie Onder zoek "Vlaardingse Samenleving. Deze commissie heeft met een groot aan tal priesters en predikanten over haar taak gesproken met als gevolg, dat het onderwerp „leefbaarheid" op vele plaatsen ter discussie zal wor den gesteld. De algemene indruk, aldus het jaar verslag, over 19681969 is, dat veel werk met kunst en vliegwerk is vol bracht. De goede wil is aanwezig, maar het ontbreekt vaak aan de mogelijkheid bépaalde taken af te ronden. Er zijn nogal wat initiatie ven genomen, die niet zyn uitgewerkt of nog niet voltooid. Oecumenisch werk wordt door veel kerken nog als een soort „toegift" ervaren. Voor een effectievere ma nier van werken zou de gemeenschap van kerken moeten kunnen beschik ken over een staffunctionaris, die de werkzaamheden begeleidt en coördi neert. Voor hen die een goede radio op 't lichtnet bezitten, maar toch wel eens 't gemak missen van een draagbare, is deze voordelige transistor radio een oplossing. Swops af! transistor radio met kontplete middengolf (uitste kende ontvangst van o.a. Ve ronica en Hilversum lllj. Een handig radiootje in fraaie witte of zwarte uitvoering, kompleet met oortelefoon, 9 volts batterij en draagtas, nu voor nog géén dertien gutden. MAASSLUIS De afdelingen D'66 en PPR hebben B en W in een schrij ven gevraagd bij de besprekingen met de drie grote kerkgenootschappen over de bouw van een gemeenschaps centrum in Maassluis-west uit te gaan van een zo breed mogelijke basis, zo dat de gehele bevolking van dit cen trum zal kunnen profiteren. Zij noemen als voorbeeld De Meer paal in Dronten en het nieuwe ge meenschapscentrum in Lelystad, waar het mogelijk Is persoonlijke contacten te leggen of te onderhouden. D'66 en PPR vinden dat het cen trum onder meer aan de volgende eisen moet voldoen: Het moet alle faciliteiten bieden om het mogelijk te maken dat de kerken hun liturgische bijeenkomsten in een aangepaste ruimte of ruimten houden wanneer zij dat willen. 0 Buiten deze. faciliteiten moet het gebouw ook ruimte en gelegenheid bieden voor culturele manifestaties. Ook zal een buitenterras met restau ratie aanwezig dienen te zijn. Het dient levendig en flexibel te zijn zodat grotere of kleinere ruimten geschapen kunnen worden. O De burgerij moet voortdurend op de hoogte zijn van de plannen en de voortgang. D'66 en PPR vragen voor dit cen trum hoge prioriteit. D'66 en PPR zijn niet in de ge meenteraad vertegenwoordigd en doen daarom op deze wijze B en W hun verlangens toekomen. Vrijdagavond om 6 uur begint in onze/vergrots disco-hoek in de keider de verkoop van deze Swops all transistor radio, waarop wij een jaar garantie geven, met (complete midden golf, in fraaie wit of zwarte uitvoering, kompleet met oor telefoon, 9 volts batterij en draagtas. voor 12?» Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1