kust jjeTER OMSCHREVEN W. Thomassen kan rekenen op kritische ontvangst... Rijnmondraad achter „beperkingsinotie" van Rotterdamse raad Motie over ZW-Nederland ingetrokken Hoekse Waard ook aan Rijnmond deelnemen Rotterdam reikt de hand „Het niet weten" benauwde de Rijnmondvoorzitter W. A. Fibbe: Stuk om op te bijten „VELZEN" KAN GEEN ZEKERHEID GEVEN Persoonlijk standpunt Pcilifost VClll I fldllStf IS ï)p Vos voor tot en met politie MEERDERHEID 37-28 Containerdienst Rotterdam-Huil Burgemeester 9s-Gravendeel 55 Toezeggingen Rol overheid Handtekeningen IS oordzee-veerdiensten fVan een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de concep- tie-Fibbe krijgt Rijnmond-nieu we stijl, of Groot-Rotterdam, veel meer taken te vervullen. De reeks taken en bevoegdheden wordt ook veel concreter om schreven dan in de huidige Rijn- mondwet het geval is. Dit houdt verder in dat op het stuk van richtlijnen en aanwijzingen veel moet veranderen. Voorbehoud BEDANKT OPENHEID Hoek v. Holland blijft OVCr luchthaven VEEL MEER TAKEN. I I KI I I I I I 1 ROTTERDAM In de Rijnmond- T f M/ raa^ kwam dinsdag nog even de /"Van een onzer verslatrsrevers) plannen krachtens de wet on ha (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als er langs democratische weg een voorstel tot stand komt om een aantal le ken uit de Rijnmondraad het schoonste hoogovenbedrijf in de wereld dat is in Japan te laten bekijken, dan wil Hoog ovens aan dat bezoek medewer king verlenen. De toezegging dat zij een der gelijk bezoek wil bevorderen ging de directeur te ver dinsdag avond, tijdens een druk bezochte voorlichtingsavond in Hoek van Holland. Het voorstel was daar om pas na dat bezoek aan Japan verder te praten over vestiging van Hoogovens in Hoek van Hol land op de Maasvlakte. „Kan er nit IJmuiden iets goeds komen?" svas de alles overheersende zij het niet met zoveel woorden ge stelde vraag van een groot aantal sprekers, die allen zekerheid wilden hebben. Die zekerheid was ?ook) dinsdagavond niet te geven. „Onze eerlijke bedoeling is om het zo goed mogelijk te doen. Volkomen schoon, dat kan niet. We zullen alles doen wat mogelijk is en het is uw goed recht er al dan niet genoegen mee te nemen", aldus ir. D. G. Nijnsan, di recteur nieuwbouw Hoogovens. De nieuwe 'Hoogoven-Maasvlakte direc teur dr, NL Albrecht aan het slot: „We hebben zo goed mogelijk ant woord willen geven op uw terecht zeer kritische vragen", De aanwezigen bleken vooral ver- j ontrust te zijn door termen in de ant- Zorgenkind woorden als „zo goed mogelijk", „we bestuderen 'of', maar. aldus de heer Albrecht: „Het is heel simpel om uw bezwaren weg te wuiven, maar het is eerlijker te zeggen dat we op dit mo ment nog niet voor alles .pasklare op lossingen voorhanden hebben, maar dat we zoeken". De heer Albrecht hoopt, dat alle grote industrieën voortaan zo kritisch ontvangen -worden als nu Hoogovens. „Als straks na alle studies alle of de meeste vragen zekerheden zijn ge worden. dan kunt u met een gerust geweten oordelen. Er is thans nog niet meer dan een principebesluit ge nomen". Dinsdagavond viel na afioop heel laat in hotel America te con cluderen dat als het alleen aan de inwoners van Hoek van Holland ligt bij de huidige stand van gegevens Hoogovens niet op de Maasvlakte komt omdat een duidelijk antwoord op de vraag: ,of het hier leefbaar blijft in die zin, dat we hier met lust kunnen blijven wonen" was uitgeble ven. e De min of meer geruststellende geluiden van de kant van Hoogovens over de luchtverontreiniging werden niet genomen, omdat die luchtveront reiniging, hoe gering ook, wordt toe gevoegd aan de reeds bestaande ver ontreiniging in het Waterweggebied. Daarbij: Als Hoogovens er komt is er verontreiniging bij iedere windrich ting. Nu komt het meestal uit één hoek en bij gunstige wind blijft men er vrij van. Straks is met name De iHoek ROTTERDAM De socialis ten, pacifisten en communisten in de Rijnmondraad hebben zich dinsdag achter de door de Rot terdamse gemeenteraad aan vaarde pvdA-motie Lems ge schaard, die paal en perk wenst te stellen aan de industriële ont wikkeling in het. havengebied en meer in het bijzonder aan eventuele industrievestiging in de Hoeksche Waard. De Rijnmond nam met 37 (PvdA, PSP en CPN) tegen 28 (KVP, PCG. SGP. VVD en RP) stemmen een door fractieleider J. de Jong (soc.) inge diende motie aan, waarin het dage lijks bestuur wordt verzocht bij de opstelling van z'n beleidsuitgangs punten op het gebied van havenont wikkeling en industrievestiging ern stig met de uitspraken van de Rotter damse gemeenteraad rekening te houden. Deze beslissing viel na een langdu rig en uitputtend debat, waarbij in tweede instantie yan de begrotingsbe handeling vrijwel geen nieuwe ge zichtspunten naar voren kwamen. De heer G. Z. de Vos (KVP) concludeer de, dat het standpunt van de PvdA inzake de havenontwikkeüng on danks de uitgebreide uiteenzetting van fractieleider De Jong nog steeds niet erg duidelijk is. De Rijnmondraad dient volgens de heer De Vos op het stuk van de ha- venontwikkeling met eigen standpun ten en eigen beleidslijnen te komen. De PvdA, de PSP en de CPN in de Rijnmondraad varen een andere koers. Zij komen met een afgeleid standpunt, afgeleid van de motie- Lems in de Rotterdamse raad. De lieer Dc Vos wees in dit ver band op enige tegenstrijdigheden in het betoog van de socialistische frac tieleider. In de motie-Lems staat bij voorbeeld. dal hel gemeentebestuur van Rotterdam geen initiatieven m«>ct nemen. Er staat echter niet m. dat bepaalde zaken er niet zouden mogen komen. De heer P. J- Bliek (VVD) betoogde dat de heer De Jong met zijn motie voorbijgaat aan de eigen verantwoor delijkheid van de Rijnmondraad. Hij meende dat het Rijnmondbestuur voldoende gelegenheid moet krijgen deze materie te bestuderen teneinde in de op stapel staande indicatieve structuurschets met weloverwogen standpunten te kunnen komen. Ook de heren A. Snoek (BP) en H. G. Barendregt (SGP) verklaarden na drukkelijk geen enkele behoefte aan de motie-De Jong te hebben. Een tweede (nieuwe) motie van de heer De Jong, waarin op meer open baarheid ten-aanzien van de vergade ringen van algemeen en dagelijks be stuur van het Overlegorgaan Zeeha venontwikkeling Zuid-West Nede- land wordt aangedrongen, werd na bepaalde toezeggingen van Rijn mondvoorzitter W. A. Fibbe ingetrok ken. Volgens deze motie zou het alge meen bestuur ook een. duidelijker plaats en functie binnen het overleg orgaan moeten krijgen. De heer Fibbe beklemtoonde, dat hij de in de motie neergelegde wen sen e.n verlangens in het dagelijks bestuur van het overlegorgaan aan de orde zou stellen. Hij merkte voorts op, dat het 'groene boekje' de meest concrete openbare verantwoording is. die het overlegorgaan tot nu toe heeft afgelegd. De heer De Jong ging ak koord met de toezeggingen van voor zitter Fibbe en trok z'n motie (ge steund door PvdA, PSP en CPN) in. Het Rijnmondbestuur nam een der de motie van de socialist De Jong inzake de drinkwatervoorziening in het Rijnmondgebied over. V- "fns deze motie dient Rijnmond z m te laten horen bij alle dn;>" n aanmerking komende be!< ties teneinde zekerheid te .-.-n dat in de toekomst de vooiv.ii ning van goed drinkwater gewaarborgd is. Hoewel enkele fractieleiders de drinkwatervoorziening bepaald niet als een regionale taak zien, ontmoette de motie toch geen onoverkomenlijke bezwaren. De heer De Vos (KVP), die enkele malen ook namens PCG en SGP het woord voerde, maakte de socialist De Jong nog duidelijk, dat dc PCG z'n gecommitteerde M. K. L. Weststrate beslist niet al voor de verkiezingen heeft laten vallen als een baksteen. De heer De Jong had dit gesugge reerd met het oog op de kritiek, die de liberaal Biiek op het beleid van gecommitteerde Weststrate heeft ge leverd. „Onze gecommitteerden lopen echt niet aan het handje van hun fracties. Zij kunnen bovendien zelf wel van zich afbijten", zo wees de 'neer De Vos z'n socialistische oppo nent terecht. T/ELE belangstellenden in ho- tel America hebben urenlang gesproken en geluisterd. De moesten waren achter uitein delijk niet bijster hoopvol gestemd ten aanzien van de hoogovenvestiging door industrieën omgeven en uit wel ke hoek dan de wind ook waait, het is altijd mis. De cokesfabriek blijkt voor Hoogovens het voornaamste zor genkind wegens de walm die deze veroorzaakt. In Duitsiand zijn reeds installaties bekeken met een walmaf- zuiginstallatie. waarbij lekkages uit gesloten zijn. In elk geval is op een investering van 1200 91-100 miljoen gulden een bedrag van "0 miljoen gulden uitge trokken voor maatregelen tegen ver ontreiniging. De helft wordt terug verdiend door te benutten afvalstof fen, do andere helft is extra. Het veelgenoemde convenant wordt en overeenkomst tussen, overheden.- Rijk, provincie, Rijnmond en Rotter dam stellen dit op, waarbij aan Rot terdam voorwaarden worden voorge schreven waarop uitgifte kan ge schieden. Hoogovens verstrekken in formatie zoveel ze kunnen, maar op de overeenkomst zelf hebben wij geen invloed. „Het beleid van de Rotterdamse •bestuurders kennen we langzamer hand wel. Bent u 'bereid uit eigen verantwoordelijkheid als bedrijf ver der te gaan dan de overheid voor schrijft?" werd er gevraagd. „Als er een zuiverheid van 92.4 procent te halen is, zullen we ,het niet bij 92.2 laten, ook al zouden we daarmee vol doen aan de voorschriften. Economi sche motieven spelen, hierbij geen roi". Hoogovens deelt de bekommerdheid over gevolgen van luchtverontreini ging en dergelijke en is er helemaal NET tegen dat de vestigingsvoorwaar den openbaar gemaakt worden. De roi van de overheid kreeg trouwens c-cn wat merkwaardige plaats in de discussie. Vergelijkingen werden ge troffen met Wijk aan Zee en Heems kerk, waar de „besturen verlengstuk ken zijn van Hoogoven*- Geen won der. Van de 2.090 inwoners van Heems Van de 2.000 inwoners van Heems kerk werken er 22.000 bij Hoogovens en als dat bedrijf dan nu en dan nog eens geld afschuift voor zwembaden en dergelijke steek je de valg wel uit". In die redenering worden de ge- meentebsturen dus gezien als „hand langers" van het bedrijfsleven. Die schadelijke invloed van het be drijfsleven wordt ook in Rotterdam gevreesd. Uit eerder weergegeven vragen blijkt, dat .het nu al zover is dat men het bedrijfsleven verzoekt, de voorschriften van de overheid „met een korreltje gemakzuchtig zout te nemen" en uit eigen verantwoor delijkheid een straffer standpunt in te nemen. Van de zijde van Hoogovens werd ruggang van Wijk aan Zee niet te wijten is aan de nabijheid van het bedrijf maar aan de algemene terug gang van de kustrecreatie. Wat be stuurlijke zaken betreft, hield de Hoogoven-directie zich overigens (en begrijpjpelijk) op de vlakte. Dat kon te .gemakkelijk omdat bur gemeester W. Thomassen zijn beleid komt verdedigen op een dergelijke hoor-vergadering als van dinsdag avond. Dat is op 24 februari en die bijeenkomst wordt al;s een vervolg gezien op die van dinsdag. „Wat we voor Rotterdam in petto hebben, kun nen we dus vanavond voor ons hou den", liet wijkraad- en vergaderings voorzitter L, van Houwen aan het be gin van de vergadering weten. Hij wees er nog op, dat burgemees ter Thomassens beleid door het me rendeel van de gemeenteraad onder schreven is. Aan het slot van de bij eenkomst bleek de voorzitter met ve le anderen niet het vertrouwen te hebben verworvn dat Hoogovens op deze bijeenkomst had willen wekken: „Het vertrouwen dat -we het moge lijke doen om een bedrijf te stichten dat aan de hoogste normen voldoet". Een actiecomité voert inmiddels handtekeningenacties- met ais pre grammapimten onder meer: „Onder' geen beding hoogovenbs op de Maas vlakte"' en „Voorlopige sluiting van de Gulf-raffinaderij en revisie daar van (met de directie is bijna niet te praten)". Verder uitbreiding van con trole op de luchtverontreiniging en ooördinatie met omringende gemeen ten van de strijd tégven Rotterdam industrie-expansie, „Progili ging ook van de baan na een spontane actie. Onze actiegroep „Schone Randstad Zuid" zal met alle mogelijke wettelijke middelen probe ren dc leefbaarheid in een deel van Zuid-Holland te verzekeren", zo wordt gesteld. Instemmende reacties kunnen in dozen gedeponeerd worden die staan opgesteld onder meer bij een groot aantal Hoekse winkeliers. ROTTERDAM Noordzee-veer- diensten (North Sea Ferries) die een voor passagiers en vracht tussen Rot terdam/Europoort en het Engelse Huil onderhoudt, zal dit najaar ook een containerverbinding gaan verzor gen tussen Rotterdam (Europe Con tainer Terminus) en Hull (Lueen Eli sabeth dock). Voorlopig staan vijf afvaarten per week in beide richtingen oo het pro gramma. De extra-vervoerscapaciteit zal zorgen voor meer ruimte op de rij-op/rij-af-dienst. Hierdoor is de rederij in staat de groei van zowel het laadkistenvervoer als vervoer met opleggers op te vangen. Ook zal het nu mogelijk zijn om goederen te vér- schepen die niet op passagiersschepen ROTTERDAM In de Rijnmond raad kwam dinsdag nog even de luchthaven-kwestie aan de orde. De heer G. Z. de Vos (KVP) zei persoon lijk voorstander te zijn van de aanleg van een luchthaven buiten de kust. Dit ondanks het feit, dat technici bij het beluisteren van dit standpunt meewarig gaan kijken en de zaak af doen met een opmerking als „Daar ,1heb je weerzo'n pseudo-psycholoog". Mocht een vliegveld buiten de kust inderdaad niet mogelijk zijn, dan moet men elders naar een geschikte ruimte uitzien. De aanleg van de tweede nationale luchthaven dient volgens de heer De Vos afhankelijk te zijn van het aantal bewoners en de transportmogelijkhedenin een be paalde streek. Het kernpunt bij dit alles is de vraag: Wat is de plek, die voor de mensen de minste moeilijkheden geeft? De heer De Vos legde er de nadruk op, dat de bevolking van welk gebied dat ook zal zijn maar weinig c.q. zo min mogelijk hinder van aankomende of vertrekkende vliegtuigen mag hebben. Deze visie leidde tot de onvermij delijke vraag of de .gemeente Rotter dam de plannen voor uitbreiding van haar vliegveld met een „bulderbaan" heeft laten varen. De heer De Vos lachte eens fijntjes en ging 1zoals dat ook in Rijnmondkringen heet over tot de orde van de dag... Als eerste taak wordt genoemd de ontwikkelingsprogrammering, die zeer veelomvattend is, en de ruimte lijke ordening, die met deze pro grammering nauw verband houdt. Rechtstreeks uitvoerende taken tot verwezenlijking van de Integratie omvatten een flink pakket. Het gaat om: regelen industrie vestiging; zorg voor openbaar perso nenvervoer; zorg voor concentratie van inrichtingen tot het distribueren van drinkwater, gas en elektriciteit; zorg voor de milieuhygiëne voorzover die aan de gemeenten is opgedragen of aan de gemeenten is overgelaten; zorg voor verwerking van huishoude lijk en industrieel afval; zorg voor voldoende openluchtrecreatie projecten; same:, - 'ellen van deel- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burgemeester dr. C. J. Verplanke van .'s-Gravendeel vindt dat deelneming aan Rijnmond het enige middel tot optimale in spraak va nde Hoekse Waard over zjjn eigen toekomstbelangen is. Het streekplan is geen garantie, want dat stellen Prov. Staten vast, hoewel de mening van de streek wordt ge vraagd. De toekomst van de Hoeksche Waard is volgens dr. Verplanke niet los te zien van de ontwikkelingen van het huidige Rijnmondgebied. Of die toekomst industrieel, dan wel recrea tief zal zijn, deelneming aan de Rijn mondraad is het enige middel'tot op timale inspraak. De burgemeester maakte er echter één voorbehoud. Hij wilde per sé niet in déze Rijnmond" stappen, waaraan zijns inziens éen zware slag is toege bracht door aanvaarding van een amendement, dat de verkiezing van de raad in zijn geheel door de bevol king mogelijk maakte. „Ik meen dat veel 'kritiek op de werkwijze van Rijnmond is terug te brengen tot het feit, dat de gemeente besturen zelf niet in fïe Rijnmond raad zijn vertegenwoordigd, en aller lei burgemeesters en andere gemeen tebestuurders nu moeten trachten via een politieke partij in die raad te- rechtte komen." worden toegelaten. De maatschappij onderhoudt de da gelijkse autoveerdienst tussen Euro poort en Hull met de Norwave en Norwind, twee zusterschepen van ruim 4000 ion. Zij bieden elk'plaats aan 235 passagiers, 65 personenwa gens en 65 opleggers. Vorig jaar wer den in totaal 93.000 passagiers ver voerd. In Noordzee-veerdiensten zijn de belangen gebundeld van twee Britse, twee Duitse en twee Nederlandse re derijen. Dit zijn Tyne-Tees Shipping Company en General Steam Naviga tion Company, een lid van de Britse P and O groep, de Westduitse rederij Argo Reederei Richard Adler und S5hne en Reederei Kirsten en de Ne derlandse rederijen Phs. van Omme ren en de Hollandsche Stoomboot Maatschappij NV. Bovendien voerde hij aan, dat de bevolking „aan wie de volledige samenstelling van de raad zo nodig moest worden opgedragen" kenne lijk zo weinig in het openbaar li chaam is geïnteresseerd, dat men de verkiezingen beslist wil laten samen vallen met die van. de gemeenteraden. Een Rijnmondraad, mede bestaand uit verantwoordelijke gemeentebe stuurders zoals blijkens het voor ontwerp in de bedoeling ligt voor een tweede bij de wet in te stellen ge westelijk openbaar lichaam, te weten het stadsgewest Eindhoven is de formule, waarop dr. Verplanke zijn kaarten zou willen spelen. „Dan zou eerst werkelijk sprake zijn van een overkoepelende en coördinerende betekenis en van on derling overleg. Aan zulk een raad zou de Hoeksche Waard stellig beho ren deel te nemen." 's-GRAVENDE£L Bij de behan deling van de gemeentebegroting enkele weken geleden besloot de raad om Rotterdam te hulp te roepen voor de industriële ontwikkeling van de pa'.der Groot-Koninkrijk. Het Maasstedelijke gemeentebestuur "heeft inmiddels, bericht, dat het „in begin sel gaarne bereid is technisch-econo- miscbe medewerking te verlenen bij het aanleggen, ontsluiten en in ex ploitatie brengen" van deze polder. Daarbij denkt het Rotterdamse ge- meentebestuur aan een vorm,' zoals die onder meer voor de gemeente Fij naart en,Heïjningen werd toegepast. Nog deze maand zullen Rotterdam se deskundigen nadere besprekingen over de uitwerking hebben met het college van 's-Gravendeel. Globaal voorspelde burgemeester dr. Ver planke dat de oevers van de Dordtse Kil in de toekomst gelijkenis zullen gaan vertonen met die van de Noord, en derhalve een industriële ontwik keling zullen ondergaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Dit is een stuk, waar iedereen op kan bij ten." Aldus Rijnmondvoorzitter W. A. Fibbe tijdens een perscon ferentie, die onmiddellijk na de intrgduktie van zijn verrassende beleidsnota met voorontwerp van wet in de Rijnmondraad werd gehouden. „En misschien", zo voegde hij daar aan toe. „ziel het stuk er aan het eind van de ril er heel anders uil. Maar ik heb dit gedaan omdat ik doordrongen ben van de problemen. Er moet nu iets gebeuren. Het niet weten waar we aan toe zijn benauwde me." De Rijnmondvoorzitter legde er de nadruk op dat bij het samenstellen van de nota de vier bekende uitgangspun ten uit de interimnota van het'dage lijks bestuur, die vorig jaar is aan vaard. de basis hebben gevormd. Dat zijn: de eigen bevoegdheden van het openbaar lichaam; de eigen financiën; de inspraak der gemeenten; de direk- te verkiezingen van de raad, het hoogste bestuursorgaan. In het ontwerp-Fibbe, zoals het mogelijk voortaan zal heten moge lijk stelt zich het gehele dagelijks be stuur er achter wordt de nadruk gelegd op de integrale bestuursvorm. „Wat tot de regio behoort wordt van uit één punt gedirigeerd", schetste de Rijnmondvoorzitter zelf. De heer Fibbe hoopt nu dat ook de betrokken gemeentebesturen zich voor 23 april zullen hebben uitge sproken over dit stuk, zodat de Rijn mondraad op die datum het als het ware een stofbehandeling kan geven. Daarna kan het eventueel geamen deerde ontwerp met de kantteke ningen van de gemeenten en de ver slagen van alle daaraan gewijde ver gaderingen bij de minister van bin nenlandse zaken op tafel worden ge legd. Het lijkt overigens niet redelijk, meent de Rijnmondvoorzitter, te ver wachten dat in deze kabinetsperiode het ontwerp tot wijziging van de Rijnmondwet nog bij de Tweede Ka mer wordt ingediend. Het zal echter wel op prijs worden gesteld als de minister deze zaak in het pakket van problemen van zijn opvolger stopt, zodat die er onmiddellijk mee kan voortgaan. Een speciale commissie deskundi gen werkt nu, onder leiding van mr. A. E. Nap, oud-direkteur-generaal van het ministerie van financiën aan de opstelling van een ontwerp voor een financieel statuut. De heer Fibbe hoopt dat het dagelijks bestuur eind januari daarover de eerste gegevens krijgt. De bedoeling is uitdrukkelijk dat dit statuut voor 23 april gereed komt, ;:odat het kan worden meebe- hande'd. De z.g. commissie-lange termijn, die ruim een jaar geleden werd inge steld om de struktuur van Rijnmond te bestuderen, blijft nodig alsbege leidingscommissie. Geruchten dat twee van haar leden, prof. D. Troost wijk en drs. A. Lems, beiden beho rend tot de groep onafhanketijken, zouden bedanken voor hun lidmaat schap kon de heer Fibbe niet bevesti gen. De commissie, waarvan de Rijn mondvoorzitter de leiding heeft be staat verder uit leden van het dage lijks Rijnmondbestuur en gemeente bestuurders. Bij de z.g. onafhankelij- ken of „experts van buiten" treft men de naam aan van mr. V. G. M. Marijnen, burgmeeester van Den Haag en daarvoor Rijnmondvoorzit ter. In de Rijnmondraad had de voor zitter eerder de situatie in grote trek ken geschetst: De commissie-lange termijn is niet klaar. Gewenst is dat de huidige Rijnmondraad voor de verkiezingen (3 juni) de zaak behan delt. Er is zelfs een motie van de raad, dat de commissie voor eind 1969 met haar werk gereed moet zijn. Hoever de commissie precies is kan moeilijk worden aangegeven, aldus de heer Fibbe. Zij heeft alle moge lijke alternatieven bestudeerd. Om streeks april zou zij met één stand punt moeten komen, waarmee alle politieke partijen en alle gemeentebe sturen het eens zijn. Die mogelijkheid is er niet. Dat wil niet zeggen dat er conflicten zijn. Wel hoe moeilijk het ombouwen van bestuurlijke apparaten is die al langer dan 150 jaar bestaan. Wij krij gen er niet goed greep op, aldus de Rijnmondvoorzitter. Dat is voor de Rijnmondraad en voor de bevolking moeilijk, voor mij persoonlijk ook. Moet dan een ander Rijnmond ge stalte geven? Dat zou een getuigenis van armoe zijn. Het wordt tijd de discussies af te sluiten en aan te dringen op een uit spraak, meent de heer Fibbe. Het gaat nu om ja of nee. En nee is nog verkieslijker dan helemaal geen be slissing. Daarop kondigde hij aan dat hij een stuk had gemaakt met me dewerking van anderen waarin staat hoe het zou kunnen. De procedure die dit stuk'zou moe ten volgen langs allerlei commissies is zo lang dat de zaak niet voor 23 april gereed zou komen. Daarom be sloot de Rijnmondvoorzitter naar vol ledige openheid te streven. Juist die morgen had het dagelijks bestuur (dat het stuk nog maar één dag in bezit had) hem gemachtigd het stuk te publiceren. De verantwoording blijft voor de heer Fibbe persoonlijk. Het stuk is dus nu ter openbare discussie. Aan het eind van de vergadering kregen de Rijnmondraadsleden het meteen mee naar huis. In alle betrokken kringen zal het verder een ruime verspreiding krijgen, opdat de me ningsvorming zo snel mogelijk op gang komt. plannen krachtens de wet op jw voortgezet onderwijs; zorg voor hel voorkomen en bestrijden van ram! pen; cie organisatie en hel |J heer van de politie. Als derde takengroep wordl voo-. gesteld: het bevorderen der coördina! tie van het gemeentebestuurlijke be! leid ten aanzien van: de woning! bouw, toepassing WoonruimteweV 1947, aanleg en verbetering van land. en waterwegen en oeververbindia. gen, de volksgezondheid (waaronder begrepen hulpverlening bij ongeval- len en het ambulancevervoer) maatschappelijke zorg, cultuur, spon en andere zaken voorzover daaraan behoefte bestaat. De totstandkoming van het ontwik.' kclingsprogramma en de plannen, die daarvan deel uitmaken wordt uitvoe rig omschreven. Deze zaken behoren lot de bevoegdheden, als voorgesteld voor de Grool-Rottcrdamraad. Bier- door komt het er op neer dat voor de gemeenten op planologisch gebied nog slechts de bestemmingsplannen als eigen bevoegdheid blijven. Andere bevoegdheden. die „rechtstreekse voorzieningen" wor- den genoemd hebben betrekking op de maatregelen, die moeten worden genomen om te komen tot uitvoering van de tweede groep taken. Zo kan' Groot-Rotterdam een openbaar ver voersbedrijf oprichten en exploiteren, evenals energie- en waterleidingbe drijven. afvalverwer kingsinrichtingen. recreatieplanner, uitvoeren, de rampenbestrijding or ganiseren. verordeningen vaststellen om de taakvervulling mogelijk te maken en voor de uitvoering der ta ken eigendommen te verwerven. Wat de richtlijnen betreft, van de in de huidige wet opgesomde rij blijft over: woningbouw, toepassing Woonruimtewet 1947, aanleg en ver betering van land- en waterwegen, oeververbindingen, de rest is tot ds directe taken gaan behoren. Nieuws terreinen, waarop richtlijnen en aan wijzingen kunnen worden gegeven, zijn: volksgezondheid., maatschappe lijke zorg, cultuur, sport. V an Huil ■u van Poortugaal heeft bij het re cente bezoek van de commissaris der Koningin aan zijn gemeente een stel oude koeien uit de Poortugaalse sloot'gehaald. Hij gaf de commissa ris een uitvoerige uiteenzetting van hoe het komt dat de kerk van Poor tugaal helemaal buiten het dorp staat, maar tussen de regels van zijn verhaal door nam hij de kans waar te vertellen dat het naburige Hoog vliet al. in de dertiende eeuw bij Poortugaal hoorde en dat Rotterdam in de vijftiende eeuw in deze streken geducht heeft huisgehouden. Volgens de heer Van Huis was Poortugaal in 1270 a! een vrij be langrijke parochie. De eerste Foor- tugalers hebben waarschijnlijk hup woningen gebouwd onder het door de heren van Putten gebouwde kasteel Valckensteijn, dat niet ver van de kerk stond. Hoogvliet, dat toen |Oedenvliet naar Oeda, de jongste dochter van Nieolaas III van Putten werd genoemd was toen nog geen zelfstandig dorp, maar maakte deel uit van Poortugaal. Tijdens de Hoekse en Kabel jauwse twisten had Jonker Frans van Brederode Rotterdam bemach tigd en in het jaar 1489 gingen op een. kwade dag in februari driehon derd mannen onder bevel van Joris van Brederode en Daniël Lepeltak in negen „roijagten" scheep uit Rotterdam, de Maas af tot over Schiedam en stapten daar aan wal. Het slot Valckesteijn en de dorpen Rhoon en Poortugaal werden door de Rotterdammers geplunderd en de bewoners werden gedwongen de ge roofde buit zelf naar de schepen te voeren. De troepen hielden zich onderwijl onledig met het in brand steken va» de woningen en de schuren van de boeren. Dit werd hun ongeluk, want deze branden werden in Schiedam waargenomen en de Schiedammers trokken de Rhoners en de Poortuga- lers op het „Over-Maasse" te hulp, met zoals het verhaal zegt „de klcekste manschap van het krijgsvolk". Het liep slecht af voor de Rotter dammers: ze werden „van de dijk gedrongen" en op de vlucht gejaaga, terwijl ook „de vergramde boeren er geducht onder huis, hielden. Niet één van de aanvallers zou zijn ont komen. De Poortugalers hebben hun dorp niet meer bij de kerk opgebouwd, maar in meer zuidelijke richting- Zodoende staat de kerk van, Poortu gaal al bijna vijfhonderd jaar bui ten de bebouwing aan de overkant van de Groene Kruisweg. Maar, zei de heer Van Huis, dans zij de uitvoering van de plannen tot doortrekking van de metro zal deze zelfde kerk, die door de voorzaten van de Rotterdammers in zo'n fsis°" leerde positie werd gebracht, in komende jaren door een meer delievende penetratie uit datzelia Rotterdamse weer een plaats in bebouwing kunnen krijgen. Dan weet u dat ten minste ook-

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 2