Organisatie ongelukkendienst hoog nodig Levens gaan nodeloos verloren Westland bang voor „cdektailelement IR. C. VAN TRAA (70) OVERLEDEN Bouwer van Rotterdams binnenstad Suikerprijs weer vrij Zes mannen bedwelmd op schip Paviljoen in aanbouw door brand verwoest e$ Besprekingen haven-cao vastgelopen citroen denÖuden tei.14 4400 opruiming SBezwaren tegen hoogovens VNS-order voor 700 containers De Wereldhaven: 20 procent of 4 pet aandelen opmiming KRANEN ZETTEN GULFTOREN OP IN EUROPOORT met gekleurde rand .15 cm hoog (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij de opzet van de regionale ambulancedienst Zuid-Holland zijn enkele belangrijke aspecten finaal over het hoofd gezien. Zo zijn provinciaal bestuur en burgemeesterscommissie, in hun ideeën over het ambulancevervoer, bij de districtsindeling uit sluitend afgegaan op gemeentelijke en provinciale grenzen. Aan de technische grenzen met name de mogelijkheden, die de PTT met het telefoonnet bieden kan is geen aandacht besteed. Er is ook geen rekening gehouden met de mogelijkheid voor de alarmering en het ambulancevervoer aparte organisaties in het leven te roepen. De gehele materie moet vooral van de technische kant nog eens grondig worden doorgesproken, zo meent wethouder P. Binee (sociale aangelegenheden) van de gemeente Gouda, die door z'n (lidinggevende) functie bij de PTT over het alarmerings systeem met meer kennis van zaken kan spreken dan de burge meesters in hun rapport hebben gedaan. Wissel prijs re validatie voor M. Droge De heer Binee beschouwt de gemeentelijke en provinciale en ook de technische grenzen als het grote knelpunt. Hiervoor is maar één oplossing: Het tele foonnummer 0011, dat de PTT al in 1963 als landelijk nummer voor een ongevallendienst heeft gereserveerd. BELGIË WETHOUDER P. BINEE eerste ogenblikken belangrijkst SYSTEEMLOOS DESKUNDIG ROTTERDAM Vrijdag is, 70 jaar oud, in het Havenzieken huis overleden ir. C. van Traa, oud-hoofddirecteur van. de dienst van stadsontwikkeling te Rot terdam. Na zijn pensionering was hij adviseur van het Bouw centrum en deskundige voor stedebouw en verkeer van Gro ningen. De heer Van Traa is in Rotter dam vooral bekend als de uit eindelijke schepper van het hart van Rotterdam, de man dus, die de in de oorlog „weggeradeerde" Rotterdamse binnenstad een nieuw gezicht gaf. ÜE ROTTERDAMMER PAGINA 3 MAANDAG 26 JANUARI 1970 Een gezellig valletje voor-in keuken of caravan koopt U tij-, densdeze éénmalige aanbieding voor veel minder dan de halve prijs. Leuke veristerval van terlenka marquisette met alleraardigst gekleurde rand,- schuif en hoofdje, 15 cm hoog, nu pér meter voor nog géén. gul den. A terlenka marquisette Gouda's wethouder Biuee: „Waarom nog geen 0011?" Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze éénmalige aanbieding ven- stervallen van terlenka marqui sette met leuke gekfeurde rand, 15 cm hoog, met schuif en hoofdje,, per meter voor Duur van de 'opruiming 75 januari tot 5 februari Géén tel. of schrift, best. ROTTERDAM De heer M. Dröge uit Schiedam, die zich als vrijwilliger op het terrein van het werk voor do ven verdienstelijk heeft gemaakt, krijgt van. de Nederlandse Centrale Vereniging ter Bevordering -van ..de. Revalidatiede!Wiisëlprijs.^ _,.i; 1 Deze prijs, getiteld „De zilveren pluim", zal de heer Dröge worden uitgereikt op maandag. 16 februari hp,, de aula van Se'; Arhmanstichting 'in Rotterdam, fn voorgaande jaren werd deze prijs aan de ANVVtB toegekend. Wethouder Binee: -„Voor de alar mering hebben we zo!nmagisch nummer" hard nodige Een- snelle en adequate alarmering is Van doorslag gevende betekenis voor alles wat er direct na een ongeluk kan, worden gedaan." -' De grote moeilijkheid is, dat men in ons land nog steeds geen gebruik 3 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Ook het West- land is bang voor een eventuele hoogovenvestiging op de Maasvlakte. De tuinbouwstructuurcommissie -Zuid-Holland heeft zich gewend tot de minister van sociale zaken en volkshuisvesting om te wijzen op de gevaren van een hoogovenbedrijf voor de Westlandse tiünbouw. Men toont vooral vrees voor het zogenaamde „cocktailelement" van de luchtverontreiniging en vqor de eventuele klimatologische gevolgen. Het cocktailelement wil zeggen de binding en hel samengaan van gif tige stoffen in de lucht. Het samen komen van verschillende stoffen in de lucht kan namelijk leiden tot nieuwe giffen die men niet kan voorzien. Waarom zou U een kunstpro- dukt kopen, ais U voor minder geld bij ons een' grote natuur- zeem kunt kopen. Soepele traangelooide zemen in een royaal formaat en van een uitstekende kwaliteit. Ze men die een maximum aan vocht opnemen, nu voor nog géén vier gulden. De tuinbouwstructuurcommissie wordt gevormd door de verschillende agrarische standsorganisaties, de provinciale veilingorganisaties en de federatie van de tuinbouwstudie- grocpcn. De milieuhygiëne is een van de grote zorgen van de commissie. „De hoogoven vestiging op zich biedt waarschijnlijk geen nadelige gevol gen", zo stelt de commissie, „ware het niet dat de vestiging van het hoogoven- en staalbedrijf uit een oogpunt van luchtverontreiniging geenszins in een maagdelijk gebied plaats vindt en dus in het kader van het totaal van milieubelastende acti viteiten moet worden beoordeeld". Elke verslechtering moet als uiterst bedenkelijk worden beschouwd. Aan de minister wordt bijzondere aandacht gevraagd voor het aspect van de milieubeïnvloeding. Het is namelijk niet denkbeeldig dat een hoogovencomplex juist die stoffen bij nadere Iuehtverontreinigers voegt, die kleine atmosferische veranderin gen kunnen veroorzaken. Deze ver anderingen zouden een aantal kli maatsvoordelen van het Westland (meer licht, mildere temperaturen) teniet kunnen doen. Aan de klima tologisch zo gevoelige tuinbouw kun nen volgens de structuurcommissie grote nadelen worden toegebracht die moeilijk exact te voorspellen en te kwantificeren zijn. De klimatologische uitgangssitua tie zal dan ook terdege moeten worden vastgelegd, zo meent de commissie. De overheid zal speciale metingen moeten laten verrichten ten behoeve van de tuinbouw. Verder speelt de afstand van de milieuverontreinigende bedrijven een grote rol. De structuurcommissie pleit er dan ook voor om, waar nog mogelijk, de afstanden zo ruim mogelijk van het Westland te nemen. Wellicht biedt de geplande verdere uitbreiding van de Maasvlakte' in dit opzicht nieuwe mogelijkheden.' Behalve aan de minister van sociale zaken is de brief ook gericht aan andere ministeries, zoals land bouw en verkeer en waterstaat. Ge deputeerde Staten en Rijnmond werden eveneens benaderd. weet te maken van nummer 0011. Interessant is wat de directeur-ge neraal van de PTT, de heer H. Rei- noud, in z'n Nieuwjaarsrede heeft opgemerkt: „Over de alarme ringsvoorzieningen in Nederland blij ken vele" misverstanden te bestaan, vooral wat het tempo betreft. Dit tempo wordt echter niet door de PTT bepaald. Het zijn lokale en regionale bestuursinstanties, zoals gemeentepo litie, rijkspolitie, GG en GD, brand weer etc., die ten aanzien van de bediening der meldposten tot over eenstemming moeten komen. Dat blijkt tijd te kosten. De PTT rest slechts lijdelijk af te wachten." Afwachten! En dat terwijl een snelle organisatie van het ambulan cevervoer dringend geboden is. In België is men op dit gebied verder. Dankzij het „Hulpcentrum 900" heeft een verkeersslachtoffer in België, een betere kans op overleving dan in ons land. - De eerste tijd na een ongeluk is immers verreweg het belangrijkst. Dan bezwijkt de helft van de mensen, die de grote klap overleef den, aan de opgelopen verwondingen. Volgens deskundigen kan door een snelle en goede hulpverlening twintig tot veertig procent van deze mensen nog worden gered. Het Belgische alarmeringssysteem werkt, dankzij het telefoonnummer 900, perfect. Alle zesteni districten, waarin het land is verdeeld, beschik ken over een eigen centtrale, die dag en nacht bemand is. Eén telefoontje is voldoende om de beschikking te krij gen over alle mogelijke huip, van ambulance en takelwagen tot arts en verloskundige. Het alarmeringssysteem in ons land, althans voorzover van enig sys teem sprake is, steekt daar heel schril bij af. In de steden gaat het over het algemeen nog wel, maar iangs de grote wegen is het een vrij wel onbegonnen zaak. De rijksweg Den Haag - Utrecht bij voorbeeld loopt door negentien gemeenten. Onder welke gemeente valt de plaats van het ongeluk, is er rijkspo litie, is er een dokter en is er een ambulance? Stuk voor stuk vragen, die de alarmering bemoeilijken en een directe hulpverlening in de weg staan. Het alarmeringsnummer 0011 moet er zo snel mogelijk komen. De burgemeesterscommissie denkt bij dislocatie van de alarmposten aan politiebureaus, brandweerkazernes en wegenwachtstations. Wethouder Bi nee voelt daar bitter weinig voor, te meer waar hierop al meer dan eens flinke kritiek is geleverd. Hij geeft dan ook de vsoorkeur aan een centra- Morgenvroeg om 9 uur begint •n hst souterrain de verkoop van deze prachtige, volle grote «men (koop er ook gelijk een voor de auto), een uit zonderlijk mooie kwaliteit voor W Duur van de opruiming 15 januari tot 5 februari Géén tel. o f schrift, best. Op de kruising Veeluststraat-Beu- kelsweg is zondag een aanrijding ontstaan. Een passagier van een van de auto's, de 26-jarige mevrouw S. Dönge uit de Buitenhofstraat moést met diverse kneuzingen naar het Dijkzigtziekenhuis worden gebracht. De bestuurder van de andere auto bleek onder invloed van alcohol. Van deze chauffeur, de 51-jarige A. J. v. d. H. uit Vlaardingen, is het rijbewijs ingetrokken. ROTTERDAM Een van de twee, 400 ton wegende kranen van Europa werd gebruikt om de 87 ton zware top van een recirculatietoren op zijn plaats te brengen. Dit gebeurde op het terrein van de nieuwe ethylben- zeen-styreenfabriek, die door Badger in Europoort wordt gebouwd. De andere delen van de meer dan 150 voet hoge toren werden, deel voor deel, ter plaatse opgericht. De top moest, vanwege zijn grootte, op het fabrieksterrein geheel gemonteerd en daarna op zijn plaats gebracht worden. De bouw van dit Gulf-pro- ject vordert goed en zal in juni 1970 voltooid moeten zijn. Gulf Oil Raffinaderij N.V., een dochteronderneming in volle eigen dom van de Gulf Oil Corporation, gunde Badger N.V., 's-Gravenhage, het contact voor het ontwerp, de en gineering, de materiaalverschaffing en de bouw van deze ethylbenzeen-sty- reenfabriek. De eerste door Badger ontworpen fabriek voor de produktie van ethyl benzeen en styreen werd in 1957 in bedrijf gesteld. De capaciteiten van alle tot nu toe gebouwde fabrieken varieert van 10.000 tot 225.000 tonnen per jaar. Op de Charloisse Lagedijk is za terdag de 46-jarige bankemployé C. J. Bijl uit de Voetjesstraat bij het oversteken aangereden. Hij werd en kele meters weggeslingerd en moest met ernstig hoofdletsel met spoed en onder politiebegeleiding naar het Dijkzigtziekenhuis worden gebracht. le alarmpost, dag en nacht bemand, die volledig in slaat is elke melding op de juiste manier te verwerken. De centralist van deze alarmpost moet een getraind man zijn, die aan de hand van kaarten, panelen, adres sen en andere hulpmiddelen direct kan ingrijpen om het' hulpverle ningsapparaat in werking te stellen. Deze, man heeft een aantal vaste ge gevens nodig om te weten wat er allemaal ingezet moet worden. Van daar dat het van uitermate groot be lang is, dat élke melding van een ongeval zo efficiënt mogelijk gebeurt. Met het aangeven van de exacte plaats van het ongeluk, de omvang, zo mogelijk het aantal gewonden en de toestand, waarin zij verkeren. Deze gegevens dienen op de alarm- post te worden opgevangen door mensen, die zelf zonder overleg mqt een arts kunnen beoordelen hoeveel ambulances, verpleegkrachten, even tueel doktoren etc. naar deplaats moeten worden gedirigeerd. Dat dienf* te geschieden aan de hand van een instructie, die elk misverstand bij voorbaat uitsluit. De chauffeurs van de* ambulances dienen het gebied op hun duimpje te ken- nen, zodat geen tijd door het inslaan van verkeerde wegen verloren kan gaan. Wethouder Binee meent,'dat „alar mering" en „uitvoering" niet persé dicht bij elkaar behoeven te liggen. Hij ziet dan ook wel iets in afzon derlijke organisaties voor alarmering en ambulancedienst. Het ontwerp van wet op het ambulancevervoer geeft niet' aan, dat het district van een alarmpost en het operatiegebied van een ambulance dienst elkaar moeten dekken. Dat geeft meer mo gelijkheden bij de hulpverlening, zelfs over de grenzen van regio's en provincies heen. Deze mogelijkheden kunnen van essentieel belang zijn bij de hulpver lening op de grote wegen. Momenteel duurt het zo'n twintig minuten alvo rens een ambulance ter plaatse is. Wachttijden van veertig minuten zijn geen uitzondering. Door het telefoon nummer 0011 en de dag en nacht paraat zijnde ambulancediensten kunnen deze tijden tot een minimum worden teruggebracht. Dat minimum is. om met de Belgische hulpcentrale 900 te spreken, één minuut per kilometer! ROTTERDAM Verenigde Neder landse Scheepvaartmaatschappij heeft bij Werkspoor Utrecht een bestelling gedaan voor 700 containers van 20 voet. De containers worden gemaakt van multiplex met geperste glasmat- vezels en polyester. Met de seriefabricage zal in juli worden gestart. Met de order is on geveer drie tot vier miljoen gulden gevergd. De laatste container zal voor 1 december 1970 worden afgeleverd. Met deze opdracht .is de afdeling container-bouw van Werkspoor in Utrecht tot in het vierde kwartaal 1970 goed van werk voorzien. De containers zijn bestemd voor het in Duitsland op stapel staande schip Abel Tasman bestemd is voor de Australië-dienst (Rotter dam-Melbourne-Sydney). DEN HAAG Alle winkelbedrij ven in ons land zijn weer vrij in het bepalen van hun suikerprijs. Het „sui kermoratorium", een tussen georga niseerde bedrijven gemaakte afspraak om niet lager te gaan dan 1,17 per kilo, is Opgeheven.. Het gevolg is dat diverse bedrijven hun suikerprijs al hebben verlaagd. (Van een onzer verslaggevers) In 1959 werd hij voor dit werk ge huldigd met de Hudig-medaille. Hij was verder officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw (b|j zijn pensionering in 1964). De stad Rotter dam eerde hem met de Van Olden- barnevelt-penning, de Rotterdamse Kunstkring had hem de Penning van de Rotte toegekend. Ook internationaal genoot het werk van de heer Van Traa grote waarde ring. Zo was hij commandeur in de Franse orde van de Etoile Noire, hij was in het bezit van de gouden me daille voor stedebouw van de stad Parijs, de technische hogeschool van Hannover eerde hem met de Fritz Schumacherprijs. Maar niet alleen de typische stede bouw was van. Traa's werkterrein: in 1962 kwam hij met een plan voor een Oostvoomsemeer ten zuiden" van de Maasvlakte en ten westen van het Brielsemeer. Dat Oostvoomsemeer is er nu, maar de nadere uitwerking van de recreatieprojekten in dat ge bied moet nog gebeuren. De heer Van Traa is een geboren en getogen Rotterdammer. Hij. stu deerde bouwkunde aan de Technische werkzaam op verschillende architec- Hogeschool te Delft, waar hij in 1927 zijn ingenieurstitel behaalde. Tot 1930 was ir. Van Traa- daarna VLAARDINGEN Zes bemanningsleden van de Chemical Contender, die in de haven van de Nieuwe Matex ligt, z(jn zondagavond in bewusteloze toestand naar het Holyziekenhuis gebracht. Zij raakten bedwelmd tijdens het schoonmaken van een tank waarin katoenzaadoiie had gelegen. Vóór de verscheping wordt deze katoenzaadoiie met benzine gewassen. Waarschijnlijk hingen nog benzinedampen in de tank toen de mannen, één Ethiopiër en vijf Portugezen, de ruimte schoonmaakten. De Chemical Contender, vaart onder Monroviaanse vlag. ROTTERDAM. Een van de drie paviljoens die aan de zijkant van het Schouwburgplein warden gebouwd is zaterdagmiddag afgebrand.. De schade wordt geraamd op tachtigduizend gulden. Vermoedelijk is er van brandstichting door jongens sprake. De brand heeft vooral de lijdelijke ombouw van golfplaten en hout vernield. Maar ook het eigenlijke gebouwtje dat nog niet was voltooid, heeft ernstige schade gekregen. De brandweer bluste het vuur snel. ROTTERDAM DE N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „De Wereldhaven" heeft, zo stelt de directie dezer onderneming, de „blóuwe wimpel" behaald, omdat zij als eerste uitkwam met een verslag over het afgelopen jaar. Vorig jaar behaalde Crane Nederland N.V. te Deventer op 17 januari deze positie, daarvoor was de Zeeuwsche Confectiefabrieken N.V. te Middelburg drie jaren achtereen eerste. „De Wereldhaven" behaalde een bruto-resultaat van ƒ8,7 miljoen (v.j. ƒ8,1 miljoen), hetgeen een netto winst van 5,2 miljoen (v.j. 4,7 mil joen oplevert. Voorgesteld wordt tot 1 juli een uitkering van 4 procent in aandelen ten laste van de agioreserve alterna tief te stellen voor een dividend van 20 procent in contanten. Gebleken is dat veel aandeelhouders de voorkeur geven aan uitkering in aandelen in plaats van een contant dividend. ®Op de kruising Noordplein-Zwaans hals-Noordmolenstraat is zondag een aanrijding ontstaan waarbij vier auto's waren betrokken. De auto die de aanrijding veroorzaakte is doorge reden. Later kon de bestuurder, de 28-jarige Joegoslaaf B. B. op het Noordplein worden aangehouden. Eén inzittende werd gewond. Het is de 72-jarige mevrouw G. Wijnste- kers-Schoavers uit de Palissander- straat. Zij is met ernstige hoofdwon den naar het Bergwegziekenhuis ge bracht. tenbureaus in Den Haag en Rotter dam. Van 1930 tot 1940 was hij secre taris van het instituut Stad en Land schap van Zuid-Holland te Rotter dam. In 1940 kwam de heer Van Traa in dienst der gemeente Rotterdam en in 1945 werd hij belast met de directie van het Adviesbureau Stadsplan Rot terdam, het bekende „Aspro" In de directie van de dienst van stadsont wikkeling werd hij opgenomen in 1946. De begrafenis geschiedt dinsdag in.', alle stilte. Zo'n tusserimaat tas, waar U flink wat in mee kunt nemen, zonder dat U ineens met een grote tas hoeft te sjouwen is reuze handig om' b.v. Uw twaalfuurtje in te doen. Lak' schoudertas in overslag model met clipsluiting'en sier- gesp»...,een sterke tas van lak- vinyl op linnenbasis voor nog géén twéé rijksdaalders. Morgenvroeg om 9 uur-begint - op dé parterre de yerkoop van leuke lak schoudertassen met, lange riem, clipsluiting en sier- gesp, in de kleuren rood, oranje en wit voor Duur van de opruiming 15 Januari tot 5 februari Géén tel. of schrift, best ROTTERDAM Hét gesprek tus sen de Scheepvaartvereniging Noord in Amsterdam en de Scheepvaartver eniging Zuid in Rotterdam en de vakbonden over de haven-cao, die per 1 januari had moeten ingaan, is afgebroken. De impasse werd vooral veroor zaakt, doordat beide partijen elkan der niet konden vinden op het gebied van de secundaire arbeidsvocsrwaar- den: de vakantieregeling en de hef fing van de niet-georganiseerden van een bijdrage voor vakbe wegingswerk De beide scheepvaartverenigingen hadden als werkgevers reeds toege zegd: een contract voor twee jaar met in 1970 en 1971 een reëel besteedbare loonsverhoging van 2,75 procent, een, voorschot van 2 procent op te ver wachten prijsstijgingen en telkens als de prijzen met twee procent zouden stijgen een toeslag op het loon en voorts in 1970 en 1971 één vakantie dag meer en daarvoor vakantietoe slag. Hoe of in welke vorm de besprekin gen tussen de werkgevers en werkne mers in de Rotterdamse en Amster damse havens weer op gang zullen kunnen komen, kon men ons vanmor gen van vatóbewegingszijde nog niet meedelen.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1