Zeekant: ook in grote winter mogelijkheden Intensief onderzoek havens noodzakelijk Vrouw kan stuur in hand nemen Boorploeg boorde buis van aan TANDARTSEN VOOR HOOGVLIET/PERNIS Honderdste diploma •m oe rotterdammer Inbrekers aangehouden Strandseizoen bestaat nauwelijks meer Wandelen en lekker scheepjes kijken SIR JOHN NICHOLSON: Veranderingen Eisen Veel geld Computers gaan schip ontwerpen Man steelt twee hijhels Mathenesserlaan werd rivier o??. Eind van narigheid in zicht Medisch centrum volledig in bedrijf Thomassen met gevolg naar Hoek vHolland Malik naar Moskou SPOEDCURSUS VOOR VERPLEEGSTERS Niet meer tgf Voorspelling UITBUITEN BREDER PAGINA 3 2 A WOENSDAG 4 FEBRUARI 1970 I ^OTTERDAM Op de Schiedamse- jijn vannacht aangehouden de jarige verwarmingsmonteur J. A. en de 21-jarige stellingbouwer W B. In hun auto werd een gelijk- léhtcr, een fototoestel en een lucht- - ^pistool gevonden en een lege afdring van tl-buizen. ivji bekenden bij het in aanbouw liinde zwembad aan de Spaanseweg buizen te hebben weggenomen. Bij huiszoeking werd een grote partij Ltolsn gereedschappen en bouw- naterialen gevonden. tIENGELEN, een vorm van tl recreatie die zeker niet mag worden weggecijferd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vraag het Toon de Jager, de joviale, ron de eigenaar van restaurant „Het Jagershuis" in Hoek van Hol land, die juist deze week zeven tig is geworden. Hij zegt: „Strandseizoen, dat bestaat nauwelijks meer. Ik kan u verzekeren dat ik op sommige weekeinden in de winter een be tere omzet heb dan in de zomer. En ik ben niet de enige, dat weet ik 'zeker. Iedereen heeft tegen woordig een auto en als het dan in de winterdag een beetje mooi weer is, dan gaan al de randstad bewoners op pad. En waar naar toe? Toch zeker voor vijftig pro cent naar de kust. Lekker wan delen op het strand en lekker scheepjes kijken Nee, voor de jager bestaan er geen winterse problemen, „eigenlijk hoeft het niet eens mooi weer te zijn. Als het stormt is het vaak veel drukker. Ik durf te zeggen dat we hier in Hoek van Holland nog veel te weinig hore cabedrijven hebben. Er ligt nog voor veel mensen meer een boterham." Wie op een zondagmorgen over het Hoekse strand wandelt, begrijpt wat de heer de Jager bedoelt. Nee, natuur lijk vindt men in deze tijd van het jaar geen zonnebadende mensen. Maar wei mensen die de ontspanning zoe ken, die de muffe stadslucht uit de longen willen verdrijven met een fris se zeebries. Men vindt ze bij honder den, de wandelaars en de stille ge nieters. Maar ze zijn niet alleen. Zolang de zee kalm is vindt men ook een legioen van hengelaars. Op de noorderpier, de strekdammen of zelfs vanaf het strand, proberen ze hun maaltje vis bijeen te brengen, hopend op vangsten waarmee ze hun collega's hengelaars kunnen overtroeven. En juist in deze tijd is daar een re delijke kans op. Want naast behoor lijke vangsten van vette schar, kan men ook de felbegeerde „Gul", de jon ge kabeljauw verwachten. De vang sten zijn er niet dagelijks, maar geluk kig degene die juist zijn hengel in het water heeft, wanneer er een school gul passeert. Hij kan vaak meerdere ponden zware vissen mee naar huis nemen. WIJ hebben als eiland, dat handel voert met bijna elk deel van de wereld veel' voordeel gehad van de groei van ve le havens van verschillende omvang", aldus sir John Nicholson, voorzitter van de raad van bestuur van The Ocean Steam Ship Company, tijdens een te Liverpool gehouden toespraak. Sir Nicholson gaf zijn visie op de ontwikkeling van de havenfacili teiten voor de komende tien jaar. Veel waarde kende de heer Ni- eholson toe aan .bet opstellen van een master-plan, dat zowel voor de havens in hun totaliteit ais voor eik afzonderlijk zal kunnen geiden. Hij geloofde echter niet dat dit het persoonlijk initiatief, dat toch aan alle ontwikkelingen op dit gebied ten grondslag dient te liggen, op de beste wijze ge stimuleerd wordt. De heer Nicholson verklaarde ver der, dat een periode van intensief onderzoek en experimenten voor el ke haven afzonderlijk noodzakelijk is. Daarvoor dient men zelfstandig en origineel denkende mensen met capaciteiten, die toch niet in al te grote getale te vinden zijn, aan te trekken. „Het is waarschijnlijk, dat ten minste in enkele havens ingrijpende veranderingen in transportmethoden op lange termijn kostbare facilitei ten vereisen, waarbij verschillende bestaande installaties zullen moeten worden vervangen voor zij zijn af geschreven en op een tijdstip dat zij niet omgebouwd of verkocht kunnen worden. Deze mogelijk ongewone samen loop van omstandigheden zal bijna zeker gedurende enige tijd voor de havenautoriteiten een zwaardere fi nanciële last meebrengen. Dit zal hen verplichten zich in uiterste in stantie tot de regering te wenden voor financiële hulp. De heer Ni cholson zou het betreuren als dit de staat zou aanzetten tot het v®krij- gen van de eigendomsrechten van de havens, tenzij men dat op andere gronden wenselijk zou achten. hydrofoilsohepen niet in staat zullen zijn in de nabije toekomst vrachten economisch te vervoeren. Ook zullen voor de verschillende soorten van transport standaard containersche pen om de een of andere reden niet voldoen en men kan daarom vraag naar de lash-schepen verwachten, die lichters vervoeren, of andere ge specialiseerde schepen zoals hout carriers. Op andere gebieden zullen de con ventionele buikschepen zonder meer Vv.Gvj.k: ri WJëlWpt1 het meest efficiënt blijken te zijn. Wat betreft de toekomstige vorm van Liverpool zei Sir-John: „Als Liverpool in het verleden al in een bevoorrechte economische po sitie beeft verkeerd, dan gelden de belangrijkste factoren, die haar daarin plaatsen nu niet meer. Noch het achterland, noch de reders kun nen. Liverpool's traditionele rol als eerste Britse lijnhaven in stand hou den. Tegen het eind van de jaren 'TC moet de zeevaart volledig gevestigd zijn op de Merseyside, een moderne haven die evenveel vracht kan ver werken als nu het gehele havencom plex van Liverpool. *PvE Japanse scheepsbouwers zullen ge* zamenlijk een computer-program' ma ontwikkelen voor het ontwerpen en houwen van mammoet tankers. Het pro* ongeveer 300 min jen 833.000) kosten, ongeveer 300 min j-en 833.00) kosten. De plannen voor stroomlijning van de scheepsbouw door het gebruik maken van computers zijn bespoedigd door bet succes dat in de Duitse scheepsbouw met deze apparaten is bereikt. Inschakeling van de computer in de scheepsbouw zal met name de tijd voor het ontwerpen aanzienlijk bekorten. Sprekend over de voornaamste fa cetten van de Britse handel overzee en de mogelijke wijzen van trans- Port, waarnaar naar alle waarschijn lijkheid vraag zal zijn in het ko mende decennium, refereerde Sir John aan de voorspelling van het National Ports Council over een ver dere stijging van 70-80 procnet van de aangeboden droge 'lading tegen 1980 en zei dat de moeilijkheid lag m de beslissing hoe dit vervoerd zal moeten worden. Hij gelooft dat de hovercraft- en yOVEEL strepen als de Poolse Danuta Kobylinski op haar flatteuze jasje mag dragen zijn er voor Nederlandse vrouwen (nog) niet weggelegd. Zij zullen het voorlopig met minder moeten doen al is het besluit van de Holland-Amerika Lijn om ook vrouwelijke stuurmansleerlingen op haar passagiersschepen te plaatsen een eind in de goede richting. De HAL heeft de beslissing genomen in verband met de aanvragen van Nederlandse meisjes aan directeuren van zeevaartscholen in ons land om opgeleid te worden voor het BS-diploma en niet onder druk van de actie „Dolle Mina", zoals wel wordt gefluisterd. De struise Poolse in de enige gezagvoerster bij de Poolse koopvaardij. Merkwaardige bijzonderheid is dat haar man op hetzelfde schip dienst doet als stuurman Bij de Holland-Amerika Lijn varen reeds een aantal jaren vrouwelijke officieren op de passagiersschepen. Het strand is ontdekt, dat staat wel vast, niet alleen door de hengelaars. Elke zaterdag en zondag treft men er talloze „Buikjeslopers". Zij proberen door hardlopen en gymnastiek de o- vertollige pondjes weg te werken. De fanatieke lopers gaan dan na af loop huiswaarts, andere gaan hun sportieve prestatie vieren met een pot bier of een stevig portie erwtensoep. Maar ook de sportverenigingen gaan doorkregen dat het strand in de .win ter een ideaal oefenterrein is. Wanneer de terreinen onbespeelbaar zijn, of alleen maar gespaard moeten blijven, kan men op het strand altijd terecht. Het moet al heel hard vriezen wil het zeezand gevaar opleveren. Amateurclubs en profvoetballers komen soms met tientallen mensen naar het strand om te trainen, te lo pen of gewoon een balletje te trappen. Sommige beroepsvoetballers maken er zelfs een gewoonte varr om zon dagsmorgens voor de wedstrijd even op het strand te relaxen. Toon de Jager. „Het is regelmatig gebeurd dat bij mij drie verschillende betaalde clubs kwamen koffiedrinken, Feyenoord en Sparta zijn regelmatige klanten." Nu is ook weer niet iedereen tevre den over de gang van zaken op het Hoekse strand. Met name de vereni ging van strandexploitanten ziet de toenemende drukte met wat lede ogen aan. Zij moeten het van de zomer heb ben. De winterse drukte gaat aan hun neuzen voorbij. Immers wanneer het eenmaal oktober is geworden, dan ROTTERDAM Een onbekende heeft een tas gestolen uit een woning aan de lepenlaan. De tas stond achter een ruit die door de dief werd vernield. De inhoud van de tas bestond uit twee bijbels. moeten de consumptietenten van het strand verdwijnen. De bestuurders van de vereniging van strandexploi tanten, de heren Brussee, P. Erwig en P. v.d. Sande zijn er zich pijnlijk van bewust dat het niet anders kan. Bij een zware winterstorm zouden de tenten eenvoudig wegspoelen. Zij zien dan ook met grote belangstelling de komende ontwikkelingen tegemoet. Door de verlenging van de Noorder pier in verband met de Europoortwer- ken ontstaan er namelijk geheel nieuwe mogelijkheden op het Hoekse strand. De verwachting bij de Rijkswater staat is dat door aanslibbing het strand ongeveer 500 meter breder kan worden. Dat zou niet alleen totale winst van vele hectare recreatiegrond opleveren, maar bovendien ongeken de kansen scheppen. De vraag ïs echter hoe deze ontwik keling aan te pakken. Het is namelijk niet helemaal uitgesloten dat gemeen te Rotterdam de strandverbreding gaat helpen door het opspuiten van het strand. Men kan dan tegelijk het strand de gewenste vorm geven. „En" zo redeneren de strandexploitanten, „dan kunnen onze bedrijven misschien het hele jaar doordraaien. Dat zou enorme perspectieve openen met omzet van sloten koffie en zeeën van erwtensoep. Maar zover is het al lemaal nog niet. De kansen zijn er echter. Het verschil tussen zomer en winter bestaat nauwelijks meer uit een verschil tussen druk en stil. in de zomermaanden is het wel eens hondeweer. Men vindt dan inderdaad alleen een hond op het strand. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het grond- boorbedrïjf J. Mos uit Rhoon heeft dinsdagavond op de Ma thenesserlaan een hoofd-drink- -waterleiding aangeboord, met het gevolg dat deze brede ver keersweg een half uur lang het aanzien van-een snel stromende rivier heeft gehad. De politie heeft van kwart voor zes tot negen nur de Mathëness'érlaan tussen de Claes de Vrieseiaan "en de Heemraadssingel gesloten moeten houden, eerst om het water -weg te werken en vervolgens om de ravage op te ruimen. Bij de grondboring is geen watertransportleiding geraakt. Wanneer dat gebeurd - was, zou de ellende voor de rechter Maasoever niet te overzien zijn geweest- De hoofddrinkwaterleiding werd bij proefboringen voor heiwerkzaam heden geraakt een paar meter uit de gevel van een slooppand op de- hoek van de Mathenesserlaan Heem raadssingel, dat moet wijken voor de. uitbreiding van het nieuwbouwpand van de OGEM. Hoe men met de boor. op de leiding uit kon komen is niet helemaal duidelijk. Of men heeft een verkeerde tekening gehanteerd of aan de hand van een goede tekening een onjuiste plaatsbepaling gedaan. Het effect van de misgreep ver- (Van een onzer verslaggever) ROTTERDAM De televisie- uitzending „Info" van de AVRO, enkele dagen geleden, waarin wethouder G. Z. de Vos een drin gend beroep deed op tandartsen, die eventueel in Pemis zouden willen werken, had een groot succes. Zeer binnenkort zal Per nis op het gebied van tandheel kundige verzorging geen pro bleemgebied meer zijn. Bovendien gaan met ingang van I april twee jonge tandartsen, de heer F. P. Geels uit Rotterdam en de heer H. Velthoen te Utrecht die voorne mens is zich te ©Rtterda® te vestigen in het gezondheidscentrum in Hoogvliet ieder een volledige praktijk beginnen. Beiden zullen ook onderling hun waarneming op vrije dagen regelen. Deze twee tandartsen zijn de laat- set factor, die nog aan het gezond heidscentrum Hoogvliet ontbrak. Dat gezondheidscentrum draait se dert begin januari op de tandart sen na volledig. De tien specialis ten, die reeds polikliniek hielden in twee woningen, hebben deze ont ruimd. Verder zijn in het gezond heidscentrum gevestigd de drie kruis verenigingen, een aantal afdelingen van de GG en GD, waaronder de schoolartsendienst en een afdeling van de gemeentelijke sociale dienst. Voorts zal hier op gezette tijden het onderzoek geschieden van de Vereni ging tot Bestrijding van de tbc. Dat gebeurt met een mobiele eenheid. Wat betreft Pernis, kort na tele visie-uitzending meldde zich een aan tal gegadigden voor een tandartsen praktijk in Pernis. Met deze tandart sen zijn nu besprekingen gaande eri het ziet eralaar uit, dat Pernis meer dan één tandarts krijgt. Helaas moest inmiddels de beschik baar gestelde praktijkruimte, die was ingericht in enkele woonhuizen, vol gens overeenkomst worden terugge geven aan de woningbouwvereniging: men kon deze woningen niet te lang ongebruikt laten leegstaan. Van de zijde der gemeente oRtter- dam wordt echter hard gewerkt aan het scheppen en inrichten van een nieuwe praktijkruimte en de GG en GD meent, dat deze op zeer korte termijn kan worden gevonden. Reeds maandag zijn vertegenwoor digers van de GG en GD in Femis de zaak gaan bekijken. HOEK VAN HOLLAND Burge meester Thomassen komt met enkele wethouders en hoofden van dienst dinsdagavond 24 februari op bezoek in Hoek van Holland. In een buiten gewone vergadering van de wijkraad zal iedereen hem vragen mogen stel len, maar om de vergadering te kun nen bijwonen moet men eerst aan de hulpsecretarie een gratis toe gangskaart gaan halen. Dat kan volgende week elke werk dag gebeuren zolang de voorraad strekt Belangstellenden die dinsdag 20 januari het Hoogovendebat hebben bijgewoond 'krijgen voorrang. Het wijkraadsbestuur stelt echter uitdrukkelijk dat het in de vergade ring van 24 februari, die om zoveel mogelijk belangstellenden te kunnen herbergen in de zaal van de gerefor meerde kerk aan de Mahustraat wordt gehouden, niet alleen om een voortzetting van het Hoogovendebat zal gaan. Dat onderwerp zal wel ter sprake komen, maar daarnaast is er gelegenheid alle dopende zaken" aan de orde te stellen. In eerste instantie krijgen de wijk raadsleden die kans, daarna kunnen alle andere aanwezigen hun gang gaan. Maar voor een goede gang van zaken is het wel gewenst dat de vra gen tevoren schriftelijk ter iuüpse- cretarie worden ingediend. De vergadering "begint om half acht. DJAKARTA De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, zal op 19 februari een bezoek brengen aan Moskou om gro tere samenwerking tussen beide lan den te bespreken. Besprekingen in Djakarta tussen de Indonesische regering en een Sowjet- delegatie over de terugbetaling van Indonesische schulden aan Rusland zijn in september vastgelopen. De Russen hebben toen voorgesteld de besprekingen in Moskou te hervatten. VEILING WESTERI.EE DE LIER. 2 februari Ailcante 395, Spruiten: A2 S4-92 B2 97-191 C2 75 D3 76-79; Peterselie 30-31; Raapstelen 13-151/,: Selderij 7-20; Sia I 32-46'/, H 12-31 Vier. kg 56-58; Groene kool 19-20; Knolselderij: Al 37 BI 30; Prei: Al 82-99, raste het boringspersoneel in ieder geval volkomen. Men is er zelfs niet meer in geslaagd de speciaal voor grondboringen uitgeruste materiaal wagen in veiligheid te brengen. Hoewel geen echte „spuiter" op trad, welde het water met zoveel kracht op, dat snel een groot gat in -het wegdek werd gespoeld, waarin de materiaalwagen nagenoeg verdween. - - Het zand uit de put werd over een gróót deel van het wegdek verspreid. Tot overmaat van ramp kwam de weggezonken vrachtauto precies bo ven de hoofdafsluiter terecht, waar mee men anders heel snel de. watero- vervloeö had kunnen afsluiten. Het personeel van de storingsdienst van de drinkwaterleiding heeft daarom eerst voor het gehele "blok tussen de Claes de Vrieseiaan en de Heem raadssingel het water moeten afslui ten voordat men zich met de eigen lijke leidingbreuk kon bezighouden. Toen men eenmaal de afsluiter had vrijgemaakt en dicht had gedraaid kon de buurt weer over drinkwater beschikken. De wateroverlast was daarmee echter niet opgelost. Veel kelders stonden onder water. Op de brandweer werd een beroep gedaan deze leeg te pompen, waarmee men geruime tijd bezig is geweest. TN een artikeltje „Spanning tus- sen Ovarsohie en 'gemeentebe stuur" in onze krant van 30 januari staat dat een van de wijkraadsleden. graag zou zien dat bejaarden, tegen een billijke prijs telefoon krijgen om te voorkomen dat bijvoorbeeld het overlijden van een bejaarde in een flat pas na vijf dagen wordt be merkt. Een lezeres schreef me naar aan leiding van deze alinea het vol gende: „Ik ben de bejaardenhelpster, die samen met de flatbediende de vrouw levenloos in haar woning vond. Deze vrouw had telefoon, des ondanks zullen deze pijnlijke toe standen blijven bestaan. Hoeveel bejaarden, wonen er niet .alleen, die zelf goed weten dat,-als zij vallen, zij zonder hulp niet meer kunnen opstaan? Hoeveel bejaarden wonen, .er niet alleen, die flinke haripatignjen zijn en die bij - een aanval de telefoon niet meer kunnen bereiken? Ook het idee „burenhulp" is aan vechtbaar. De buren zijn dikwijls zelf bejaard en wie kan de verant woording dragen voor een oude buur? De bejaarde is soms wat de ment: zij houden veel de overgordij nen half dicht ook overdag leven erg eenzelvig of verdwijnen ineens een paar dagen buiten -de stad. Burenhulp zou kunnen helpen, te lefoon zou een uitkomst kunnen zijn, mijn mening is echter dat er moei lijkheden blijven bij deze generatie van bejaarden. Zij missen op deze leeftijd de soepelheid, de moed, om de stap te doen naar een bejaarden tehuis, te meer omdat deze stap ge nomen moet worden als zij zich nog goed voelen, nog vrij gezond zijn. De jongere generatie zal er minder moeite mee hebben. Zij zijn ver trouwd geworden met het beeld „be jaardentehuis", zijn er mee opge groeid. Wij kunnen dit echter niet ver wachten van de bejaarde van nu en daarom zal nog- jaren het probleem van vereenzaming, vervuiling, ja zelfs van half verhongeren en van dagen dood liggen, in him huis blijven bestaan. Natuurlijk zijn er vele bejaarden die de stap naar het bejaardentehuis wel doen. De overvolle tehuizen be wijzen dit, maar voorlopig zal er ook nog een groot deel van de bejaarden zijn, dat beslist niet wil, ondanks aandringen-van dokter of bejaarden hulp. En bij deze mensen kunnen wij echt de meest nare situaties aantref fen, ondanks telefoon, ondanks goe de buren, ja zelfs ondanks eigen 'kinderen." Dit was dus de brie! Er wordt wel een probleem in aan de osde gesteld, een probleem dat, dacht ik, veel aandacht vraagt en om een oplossing schreeuwt. Een oplossing die misschien kan worden gevonden als we er allemaal eens over nadenken en daadwer kelijk iets doen natuurlijk en niet alleen die ene buur die naast die bejaarde woont. Ook aan "de andera •kant woont namelijk een buur. Weet u er wat op? (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De charman te, blonde Maatje A. van Dam me, afkomstig uit het Zeeuwse Ouwerkerk, wist dinsdagavond om vijf voor acht nog niet dat zij een driehonderd seconden later zoveel aandacht zou krijgen. Dat gebeurde in de Christelijke Huishoudschool waar zij als honderd ste cursiste het diploma van leerling verpleegster kreeg uitgereikt Dat ging met een bloemrijke huldiging en veel applaus gepaard. Dit na een spoed cursus van een half jaar waarbij er keihard moest worden gestudeerd. Sinds 1 januari 1967 mogen een drietal stichtingen waaronder de AOLV (Algemene Ontwikkeling Leer lingverpleegster) meisjes als zodanig binnen die termijn opleiden mits zij een MAVO-diploma of soortgelijke erkenning bezitten. De AOLV alsmede de stichting „Culemborg" en de Leidse Onderwijs instelling zijn eveneens gemachtigd examens af te nemen. De meisjes, veelal van protestants christelijke huize, werken overdag in een zieken huis en studeren "s avonds, tweemaal in de week totaal acht uur. In eerste instantie waren het de; ziekenhuizen zelf die deze opleiding ter hand namen, maar nu wordt deze in het kader van de AOLV ook ge geven in de Christelijke Huishoud school aan het Ericaplein. Van de leraren is de heer C. A. Bunt tevens gemachtigd om de schriftelijke exa mens af te nemen. Het volgen van deze cursus-is een verre van eenvoudige opgave .vanwege de grote verscheidenheid der vakken zoals scheikunde, het leren van de Engelse taal e.d. Degenen die de eerste keer niet slagen, wat echt geen schan de is, worden in de gelegenheid ge steld een herexamen af te leggen. De verpleegstersrij en worden dank zij de ze heilzame lessen weer versterkt. Er waren achttien in goede stem ming verkerende jongedames en twee leeriingverplegers die het begeerde diploma in ontvangst mochten nemen na dat eerst te hebben ondertekend met een zwierige krul. Een welverdiende beloning na een inspannende studie, zoals de heer. D. W. Bogaard van het examenbureau uit Amsterdam terecht opmerkte.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1