Grote uitbreiding Maasvlakte ramp voor natuur Voorne Verolmes stuntman Gert v.d. Hoest: Weer opdracht voor werf v. d. Giessen ENCK hoeft kosten ondersoek niet terug te betalen GEEN HOOGOVENS: GULF MOET DICHT Toren luchthaven in ruwbouw gereed f 100 enf 150 percostuum f 75 per sportcolbert Buit voortaan geheim bij bankoverval Stijging passagiers en vracht in 1969 Kerk aanbesteed Geref. Gemeente f 100 en f 150 per mantel en japon Richard Brummer Hfl METINGEN KUNNEN BEGINNEN Geert precedent Van belang Memoires Kwartier Meningen Nog enkele honderden „incomplete" pakken en sportcoiberts in alle maatgroepen. Van engelse stof en buitenlandse makelij. RB's damesafdeling (vooral in de kleine maten goed gesorteerd). A'dam, Kalverstraat (vlak bij de Munt) J"j"j R'dam, Lijnbaan 79a. DONDERDAG 5 FEBRUARI 197Ö DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 Bij nieuwe scheepsorder steek ik de viae uit" Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Voortaan zal noch het personeel van banken noch de politie het bedrag bekendmaken dat bij een overval is geroofd. Dit is besloten door een werkgroep waarin vertegenwoordigers van vijf banken zitting hebben. Deze groep, onder voorzitterschap van mr. G. P. Kortenhorst, directeur van de AMRO-bank te Rotterdam, heeft dat besloten uit preventieve overwegingen. Men vindt dat bij het verzwijgen van de grootte van de buit bepaalde mensen niet in verleiding komen ook een overval te wagen. Boven dien zou het voor het politieonder zoek beter zijn. Ook bij de overval op de Raiffeisenbank in Rotterdam is het bedrag niet genoemd. De po litie volstond met de opmerking dat de buit niet groot was. In de praktijk kwam het voor dat de hoogte van het bedrag toch. be kend werd, doordat niet de directie maar het personeel het bedrag noem de. Het personeel krijgt nu overal nadere instructies. (door JAN LADENIUS) p ROTTERDAM „Als onze werf er in slaagt een nieuwe grote J bouworder in de wacht te slepen en dat moet echt niet te lang op 1, zich laten wachten dan steek ik de vlag uit." Dit heeft Verolme's perschef, de heer Gert v. d. Hoest, zich heilig voorgenomen. „De |f situatie bij de werf is thans zo, dat het mij persoonlijk niet zal ver- fj wonderen, als het overgrote deel van ons personeel een dergelijk ij bericht met gejuich zal ontvangen. Onze werf houdt de adem in", 3l zo verduidelijkt de heer Van der Hoest zijn voornemen. pf Wfi -PWi-rf1 S-J't** jf.i: Ik'fea 4' S „De hele berichtgeving rondom het bedrijf op Rozenburg en ook in Am sterdam heeft onze zaak geen goed gedaan" zo stelt de heer v. d. Hoest. Er is thans niet alleen een stop voor wat de nieuwe opdrachten betreft maar ook bestaat er een personeels stop. Dit is natuurlijk een vrij logi sche zaak omdat men nu niet zo gauw geneigd zal zijn bij Verolme te solliciteren. Ik voorspel echter dat wanneer de nieuwe opdrachten zullen komen en achter de schermen werkt men daar hard aan ook het zo broodno dige personeel weer zal toevloeien. Met onze nieuwe directeur de heer Scheffer hebben wij weliswaar een andere kapitein op de brug, maar Verolme vaart nog steeds mee." (Van onze sdheepvaartredactie) KRIMPEN AAN DEN IJSSEL De scheepswerf Van der Giessen-De Noord te Krimpen aan den IJssel heeft binnen een week een tweede scheepsbouworder ontvangen. The Oceanic Freight Corporation of Mon rovia plaatste een opdracht voor de bouw van een containerschip van 2.300 ton deadweight. Ht schip zal geschikt zijn vóór hd vervoer van ongeveer 180 containers van 20 voet en van 90 laadkisten van 35 voet. De voortstuwing zal geschie den voor een dieselmotor van het fa brikaat MaK met een vermogen van 3.500 pk. Hiermee zal het schip een snelheid van rond 15 knopen kunnen halen. De oplevering van het ruim 95 me ter lange schip zal begin 1971 begin nen. VIGENLIJK is het nog hartje^ 1 winter, maar vooral dank zij het 1 zonnetje van de laatste dagen hoor j je vaak mensen zeggen dat zij er J graag weer eens een dagje op uitj zouden willen trekken. Ook mijn i vriend, u weet wel de stadsHaneur, "1 vroeg me laatst nog of ik niet een mooi plekje in de vrije natuur wist, waar hij naar toe kon gaan. Ja, en dan sta je daar hè, midden op de Cooisingel, eigenlijk met je mond vol tanden. Wie weet. cr.3o - ,i een, twee, drie iets op te noemen. Het Kralingse Bos? Inderdaad, zelfs in de winter is het er mooi, wie is* er - echten nog niet geweest? En iaat ik nu een dezer dagen een Verolme-nieuws onder ogen krijgen.1 j Wie schetst mijn verbazing toen ik j daar ineens een tochtje haar buiten3 in ontdekte, dat beslist de moeite waard is. Ik heb natuurlijk meteen* 1 de telefoon gepakt en het mijn., 1 vriend verteld. U wil ik het echter ook niet onthouden, vooral omdat I hetniet eenszo vervan. huisis. Zeg eens eerlijk, bent u ooit op de /- j Groene Punt geweest of hebt u er misschien zelfs nog nooit .van 'ge- hootrd. De Groene Punt ligt aan de J grens van Rockanje.. Wie -er heen gaat, per flets, brommer of atrtoJran J bij Oostvoome gewoon het strand, ïtt oprijden. Bij de grens van Rockdnje moet u verder gaan lopen. Einddoel is dan. De Groene Punt bij paal tien.,v*-; (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het Delft- se Instituut voor Gezondheids- techniek TNO kan beginnen met de metingen, die moeten aanto nen welk aandeel de Eerste Ne- Kunstmestfabriek heeft in de to- derlandsche Coöperatieve tale luchtverontreiniging in Vlaardingen. Voor dit onderzoek stelde de gemeenteraad woensdagavond na een nogal verwarrende dis cussie een bedrag van ruiiii 31.000 gulden beschikbaar. Al leen de pacifistiseh-socialistische fractie en de heer A. J. M. Tette- roo (Binding Rechts) konden zich niet met het voorstel ver enigen. „Als uit de resultaten van de me tingen van zwaveldioxyde (SOs) en zwaveltrioxyde <SOs) mocht blijken, dat de ENCK een grote lacht- vervuiler is maar wat is „groot", er is geen norm dan gaan we opnieuw met de directie van de fa briek praten over de kostenverde ling," zei wethouder A. P. Weeöa in antwoord op vragen van enkele raadsleden. Burgemeester mr. J. Heusdens vond echter dat de heer Weeda hier mee buiten zijn boekje ging. „Uw opmerking is geheel voor eigen re kening. Als de raad akkoord gaat met het voorstel dat de gemeente de kosten van bet onderzoek be taalt, kunnen wij later niet meer bij de ENCK aankloppen om dit geld 1 terug te vragen," aldus mr. Heus dens. Wèl onderstreepte de burgemees ter dat met de aanvaarding van dit voorstel geen precedent is gescha pen, zoals de heer W. Kwakkelstein (prot.) zei te vrezen. „Bij een vol gende gelegenheid zal het bedrijf zelf moeten opdraaien voor de kos ten. We hebben dit voorstel inge diend, omdat de ENCK, die voor deze metingen 20.000 gulden wilde uittrekken, als voorwaarde stelde: wie betaalt, geeft ook de opdracht Deze voorwaarde had het gevaar kunnen uitlokken, dat het onder zoek niet objectief zou zijn. Daar om hebben wij voorgesteld de ge meente Vlaardingen de kosten te la ten betalen," aldus burgemeester Heusdens. Mevrouw L. van Duijn-Spruit (soc) indienster van de motie, die tot het onderzoek bij de ENCK leidde, wil de absolute zekerheid hebben dat een zo groot mogelijke objectiviteit zal worden betracht. „De ENCK mag niet schipperen met de pro- duktie als TNO aan het meten is," zei ze. Het socialistische raadslid laakte een opmerking van Rijnmondamb tenaar F. R. Quast in de pers dat „het publiek het bloed van de ENCK wil". „Dat doet de zaak geen goed. Ik zal deze onverkwikkelijke affaire in een ander college ter sprake brengen." Ondanks het feit dat de protes tants-christelijke fractie destijds te gen de motie van mevrouw Van Duijn stemde, meende de heer Kwak kelstein dat de metingen toch van belang zijn. „We vinden ook dat Vlaardingen de kosten moet be talen. Er zijn immers geen geldige normen, zodat we geen „schuldige" kunnen aanwijzen." De heer Kwakkelstein meende dat er op het gebied van de luchtveront reiniging een duidelijk beleid te voe ren is. Hij noemde het rapport-Cla- renburg hiervoor als bewijs. Eén ding wil de heer Van der Hoest nog wel kwijt Hij heeft nooit kunnen begrijpen waarom het aan de heer Verolme niet gegund is tot zijn 70ste jaar als president-directeur aan zijn bedrijf verbonden te blijven. Nu zal hii bij het bereiken van de ze leeftijd, in september van dit jaar geheel terugtreden en zijn personeel zijn memoires -ter hand stellen. De titel van dit boek zal hoe kan het anders „Verolme" zijn. Schrijver is Leo Ott, onder-hoofdredacteur van het Roterdaxns Nieuwsblad. Op een zondag, de heer Verolme kwam juist uit de kerk, belde ik hem thuis op met de vraag waar zijn be loofde artikel voor het Verolme- nieuws bleef. Op zijn vraag wanneer ik dat wilde hebben antwoordde ik toen voor de vuist weg: binnen een kwartier. Daarna heeft hij mij niet meer gebeld." De heer Van der Hoest heeft een grenzeloze bewondering voor de scheepsbouwer. "Juist van die kleine voorvallen bepalen de figuur van Verolme", aldus de redacteur van het Verolme-nieuws. Bij een bezoek aan één van zijn werven ontdekte hij een arbeider die juist onder ëen helling uitkwam. Verolme stapte npar hem toe en vroeg of hij nog altijd onder de hel ling werkte. Bij het bevestigende ant woord van de verbouwereerde man zei de scheepsbouwer: Enkele jaren geleden werkte jij ook bij deze afde ling, wordt het niet tijd dat je ook eens ander werk gaat doen?" Nu de heer Verolme het veld heeft moeten ruimen voor de heer B. Scheffer is wellicht de vraag interes sant of nu ook zijn perschef aan heengaan denkt. Ook het gerucht dat de nieuwe president-directeur alle contacten met de pers wil vermijden wijst enigszins in die richting. Voor Gert v. d. Hoest is er echter maar een antwoord mogelijk. „Ik blijf op mijn post". Voorzichtigheids halve voegt hij er aan toe: „Indien mijn nieuwe directeur handelt in de geest van Verolme zal ik niet aan weggaan denken." Ronduit teleurstellend vindt Verol mes perschef hat feit dat de figuur van Verolme, ,u het met zijn werf minder goed gaat, op alle mogelijke manieren wordt aangevallen. Men moet één ding niet uit het oog verlie zen. Er zijn maar weinig mensen ge weest die Nederland als .scheeps- bouwland in het buitenland zo be kend hebben gemaakt als juist Verol me. Het is dan ook daarom dat Gert v. d. Hoest tot deze misschien wat merkwaardige uitspraak komt: „De heer Verolme had eigenlijk in de Gouden Eeuw moeten leven. Deze tijd heeft duidelijk gemaakt dat er geen plaats is voor figuren van zijn, kaliber". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Toen Rot terdam eind vorig jaar in prin cipe het jawoord gaf aan de Hoogovenvestiging op de Maas vlakte, tekende de Maasstad daarmee „in principe" het dood vonnis van Hoek van Holland en een deel van het Westland. Daarom moeten wij in Hoek van Holland blijven strijden tegen Hoogovens. Sterker nog, we moeten alle luchtvervuilers aan pakken en de raffinaderij van Gulf in het Europoortgebied on verwijld sluiten." Aan het woord is de heer J. Visser, vertegenwoordiger van de onlangs opgerichte actiegroep „Schone Randstad-Zuid." Het belangrijkste bezwaar van de actiegroep is wel de tamelijk onverschillige houding van de bewoners van het betrokken ge bied. Er heerst een mentaliteit van „die Hoogovens komen er toch wel en daar kunnen we niets aan doen." Hoe vaak wordt het klachtennum- mer 262626 gedraaid -wanneer er stank is? Vrijwel nooit! Men gelooft het wel. De mensen moeten wakker geschud worden en attent worden ge maakt op de mogelijkheden. Rotter dams burgemeester is volgens de ac tiegroep bang om een keertje „nee" te zeggen. Hij vreest kennelijk dat daarmee de hele Rotterdamse in dustrie zou instorten. Naar de mening van de heer Visser is trouwens de hele agglomeratie van Rotterdam te weinig selectief in. het aantrekken van industrieën. „Maar," zo zegt de heer Visser, „al heerst er dan een zekere onverschilligheid, we staan gelukkig toch niet alleen. De vereniging tegen luchtverontreiniging in het Waterweggebied en de afde ling Hoek van Holland van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen proberen ook op hun manier wat te doen aan de toenemende milieuver vuiling. Stank en vervuiling van de lucht zijn wel waar te nemen, maar het is moeilijk om ie bewijzen waar het vandaan komt. Wij zijn er echter ze ker van dat die zoetige, misselijk ma- Om op het stuntwerk van de heer Van der Hoest terug te kómen: het aanbod aan sportclub Feijenoord om voor een wedstrijd vanaf dertig me ter op een met klompen uitgeruste Van der Hoest te schieten blijft nog steeds van kracht. De premie van 1000 is inmiddels verdubbeld. Toch iets om over na te denken. Ook in de vracht, die met het geringe "aantal lijndiensten en char ters kon worden vervoerd, kwam een 13,6 procent stijging van 6.367.941 kg naar 7.234.996 kg in komende en uitgaande vracht in 1S69. In deze cijfers is niet begrepen de hoeveelheid vracht die op de Luchthaven Rotterdam werd aange leverd en afgehandeld maar de door gebrek aan adequate lijndiensten- verbindingen voor verlading direct in het vliegtuig, over de weg naar Schiphol werd vervoerd. ROTTERDAM Op 2 fe bruari heeft aannemer Neder- horst de ruimten in het nieuwe stationsgebouw op de Luchtha ven Rotterdam opgeleverd die te maken hebben met de Lucht Verkeers Beveiliging en de Me teorologische Dienst. Hieronder valt ook de 38,5 meter hoge ver keerstoren. Dit betekent dat een en ander zover gereed is dat de gebruikers kunnen beginnen met de installatie van de noodzake lijke apparatuur. De toren komt vermoedelijk op 17 juni in be drijf. Uit voorlopige jaarcijfers van de Luchthaven Rotterdam blijkt voor het geregeld vervoer dat het aantal inkomende en uitgaande passagiers op de lijndiensten met 9,9 procent is toegenomen van 203.600 tot 223.773 over de 12 maanden van 1969. Duinen, strand en zee vormen fa* de winter een aparte sfeer; .rust, stilte en verlatenheid stralen er van uit. Ben sfeer die u er in de zomer tussen het gekrioel van met zand spelende kinderen nooit zult vinden- Wrakhout ligt in grote hoeveelheden, aangespoeld en schijnt zijn eigen verhaal te vertellen over het leven op zee. BIJ PAAL TIEN schijnt de we- reld spookachtig te worden, Bunkers die eens in de duinen ston den, worden nu bij hoog water over spoeld. Bij de Groene Punt voltrek ken zich veranderingen veel sneller dan ergens anders. Het Is niet alleen de zee die rooft, wat er nog te roven valt van het toch al smalle strand, ook de wind speelt een speL Zij blaast zand aan, er gaan planten groeien en er ontstaan nieuwe dui nen. Een taaie grassoort wordt zicht baar. Als de mens het ziet, helpt hij soms een handje mee; een nieuwe, zeewering ontstaat Tot de zee weer genadeloos toeslaat Waar in het be gin van deze eeuw strand was, ligt nu een moeras. Klim op zo'n kleine duintop en u ziet een fascinerend landschap. Niet té ver van Rotter dam helemaal buiten, ver van de in dustrieën, die echter op hun beurt een speciale bekoring hebben. Wie tijd genoeg heeft, zou 'sa- vonds pas terug moeten komen naar Rotterdam. En dan niet via de Groe ne Kruisweg, die tussen twee haak jes een heel stuk is verbeterd, maar via de Brielse Maasdam, Euxopaweg, Moezelweg en Calandbrug, waar duizenden lichtjes van raffinaderijen, het landschap omtoveren tot een sprookjesachtig geheel, ondanks de zoveel bekritiseerde luchtverontrei niging. Natuurlijk: U kunt naar De Hoek gaan, naar Schevemngen (onze krant van woensdag bevatte nog een arti kel over de drukte in Hoek van Hol land), het Is altijd de moeite waard aan zee, Maan die „Groene Punt" (ik hoop dat de foto het laat zien), is typisch iets anders, het is niet pre cies te zeggen, Iets ruiger misschien. Werkelijk voor de liefhebbers- zoals Jan Krant, die er zeker heen zal gaan. kende lucht bij zuidoostenwind van de Gulf komt. In de hele omgeving heeft men hier klachten over, ook in het West- land. Dat is niet van de laatste tijd. Al een paar jaar geleden heeft men vanuit Rotterdam bedongen dat de installaties in fasen verbeterd moesten worden. Maar er Is nog niets van te merken. Ook een gesprek met de Gulf-directie is nooit kunnen doorgaan." Samen met het actiecomité Leefba re Delta wil de actiegroep Schone Randstad-Zuid nu proberen om met de Gulf in contact t« komen. Een eerste succes heeft men al geboekt. De actie tegen Hoogovens en voor sluiting van de Gulf leverde binnen enkele dagen al ruim tweeduizend handtekeningen op. „Wij keren ons niet tegen industrie in het algemeen," zo zegt de heer visser, „alleen tegen milieuvervui lende industrieën. De politiek van Rotterdam leidt ertoe dat in het alge meen industrie als onwenselijk wordt gezien, hetgeen men zelf in de hand werkt." Natuurlijk zijn er naast de menin gen van de actiegroep ook andere inzichten. De woordvoerder van de afdeling onderzoek luchtverontreini ging van de Keuringsdienst van Wa ren te Rotterdam, dr. H. de Graaf, zegt: Over de Gulf heb ik nog nooit klachten gehoord. In de praktijk verspreidt elke raffinaderij natuur lijk wwn luchtje, maar de eis van de actiegroep is onredelijk en zelfs een tikkeltje absurd. Uit Hoek van Holland ontvangen we zeer weinig klachten. Wanneer de Gulf werkelijk stinkt vinden wij het vreemd dat men niet klaagt, zo luidt het commentaar van de centrale meld- en regelkamer van Rijnmond. „Nog nooit van de actiegroep ge hoord," zegt de heer F. M. van der Ven, manager industrial relations van Gulf. „We krijgen nooit klachten en als ze er zijn, zullen we ze graag vernemen. Dan kunnen we de oorza ken opsporen." ROTTERDAM -- Eind februari zal aan de Romanohof in de Prins Alexanderpolder de eerste paal in de grond gaan voor de bouw van de nieuwe kerk van de Gereformeerde Gemeente Rotterdam-Centrum. Het architectenbureau Chr. de Heer te Rotterdam heeft namens deze gemeente de bouw van de kerk op gedragen aan het Aannemingsbedrijf A. van der Lugt en Zn te Vlaardingen. De bouwsom is ongeveer 750.000. De kerk krijgt 80 zitplaatsen.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1