üHi s Protest tegen onecht beeld van Pica EERDER DAN VERWACHT9 Tien miljoen voertuigen door Beneluxtunnel markanti Onderzoek logementen als mensen er zijn imis ioudecpreqF bifBoldoot larkant Machtsposities zijn niet weg te redeneren Zeevaartschool stopt opleiding stuurman accijnsvrije sigaretten alleen maar vriendendienst UITWISSELING STEDEN INTENSIEVER Rotterdam keek in Bordeaux rond inspirereri Aktiecomité Pro Gastarbeiders Sirenes hielden m ensen uit slaap Federatiedagen NCSV/VCSB: Smit/Cory met havensleepboten' naar buitenland 11 DE rotterdammbr PAGINA 3 {Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Sinds de ingebruikstelling door koningin Juliana op 5 juni 1967 hebben tien miljoen gemotoriseerde voertui gen door de Beneluxtunnel gereden. Maandagmorgen even na half twaalf werd deze belangrijke mijlpaal bereikt. „Eerder dan we had den verwacht", zei een verheugde directeur C. A. van Eendenburg. RIJNMOND ROTTERDAM Via de pers heeft het Aktiecomité Pro Gast arbeiders vernomen, dat wet houder G. Z. dè Vos van sociale zaken de bouwpolitie gaat in schakelen bij een onderzoek van de adressen van logementen voor buitenlandse werknemers, welke op de zwarte lijst staan. Volgens wethouder De Vos zullen de lo gementen worden getoetst aan de nonnen van de logements verordening. OPLOSSING DECEMBER OVERVOL (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM De Hogere Zeevaartschool in Scheveningen zal xnet ingang van 1 augustus geen stuurlieden meer opleiden. De twintig leerlingen die voor deze cursus hebben ingeschre ven zullen worden overgeplaatst naar Rotterdam. In Schevenin gen zal alleen de visserijoplei ding blijven bestaan. Oorzaak van de opheffing is de toene mende onderbezetting van de school in Scheveningen. BOL-DOOT Grote slag Roekeloos SURINAME MODELLEN DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 Éi ggUQtCSnraBaftSI -WOTTGRWJI •TELHflV7S42M82 P 1S-*. ?5 •i i (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM B en W hebben weer een protest ontvangen tegen het beeld, dat in het kader van de mani festatie Communicatie '70 aan de stad wordt geschonken en waarvoor hij de nieuwe ingang van het Bouwcentrum (hoek Kruisplein I Weena) de werk zaamheden in het trottoir al aan de gang zijn. Een groep kunstenaars en kunst minnende» dringt er bij B. en W. op aan alsnog te bewerkstelligen dat Botterdam verschoond blijft van een beeld dat alleen de naam van Picasso draagt Het kan volgens hen niet ge zien worden als een echt werkstuk van deze kunstenaar. „Het is naar onze mening daarom geen aanwinst in het kader van de stadsverfraai- ing", aldus dr. H. J. Scheffer namens de groep. Hij stelt in een brief aan het colle ge, dat, na alles wat er over de sculp tuur bekend is geworden ten onrech te gesuggereerd is dat het om een origineel werkstuk van Picasso zou gaan. Het besluit tot aankoop is niet met de vereiste zorgvuldigheid geno men. Het gemeentebestuur heeft geen opdracht tot die aankoop gegeven. Het beeld wordt toch grotendeels met gemeentegelden betaald, namelijk uit fondsen die aan het Bouwcentrum zijn verleend voor C'70-activitei- ten. De brief is het resultaat van een gesprek 16 februari tussen de kunste naars Woody van Amen, Cor Bekker, Tony Burgering, Wim Gijzen, Ma- thieu Ficheroux, Jan van Munster, Jan Pieters en anderzijds de kunst liefhebbers prof. dr. P. Sanders en dr. H. J. Doelman, Jan Donia drs. H.R. Roetirik, mr. J. Huijts, m.r J. L. Pieters, prof. dr. P Sanders en dr H. J. Scheffer. De tiemniljoenste was bloemist B. Hüberdlng, die met bloemen op weg was van Honselersdijk naar Botter dam-Zuid. De heer Van Eendenburg en de Vlaardingse burgemeester mr. J Heusdens; president-commissaris van de Beneluxtunnel NV, overhan digden de verraste automobilist een cadeaubon. Met name door een bijzonder hoog verkeersaanbod in de laatste weken kwam de tien miljoenste auto eerder door de tunnel dan was voorspeld. Voor de Beneluxtunnel NV was er dan ook alle reden dit heuglijke feit te vieren, temeer daar het aantal voertuigen, dat in de eerste maanden na de opening door de tunnel reed, beneden de verwachtingen was ge bleven. In 1967 maakten gemiddeld per dag slechts 7503 voertuigen ge bruik van de Beneluxtunnel. Een jaar leter In 1968 gaven de cijfers een gunstiger beeld te zien. Het daggemiddelde steeg tot 9215 voertuigen, een toename van bijna 23 procent. En &at, terwijl volgens een door ETI gemaakte prognose tot 1970 gerekend moest worden met een stij ging van tien procent wat betreft het oeverkruisend verkeer in het gebied tussen, de Van Brienenoordbrug en Hoek van Holland, Voor de Benelux tunnel is deze stijging dus belangrijk hoger geweest. Met name uit de cijfers oyer 1969 valt op te maken dat de Beneluxtun nel een steeds belangrijker rol gaat spelen voor het verkeer in het Rijn- (Van een onzer verslaggevers) Het Aktiekomité wil echter uit drukkelijk stellen, dat de bouwpolitie alleen maar gebreken aan de woning onderzoekt en niet bij voorbeeld de kwaliteit van bedden en beddegoed, de hygiëne, meubilair, stoffering e.d., noch de hoogte van de huren, welke laatste faktor van het grootste belang is. Het Aktiekomité pro Gastarbeiders acht de maatregel dan ook verre gaand onvoldoende. Bovendien maakt het komité erop attent, dat de bouwpolitie hiervoor hoogst waarschijnlijk niet de tijd zal hebben, daar er in de Maasstad enige IMPERIALE AC.B01.D00T Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent {25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) wet uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. honderden logementen, bestaan. Een ander bezwaar is, dat kontrole het beste kan geschieden op tijden dat de buitenlandse werknemers aanwe zig zijn, want een rondleiding van dé dienstdoende ambtenaar door eige naar of beheerder zal niet bijdragen tot een effektief onderzoek. Een ander punt waarop het Aktie komité wil wijzen, is dat momenteel veel Turkse en Marokkaanse gastar beiders met vakantie zijn in verband met bet bijzondere karakter van juist deze tijd voor de Mohammedanen. Daardoor kunnen de kamers nu min der vol zijn. Wat de opmerking van de wethou der betreft, dat het wel enige tijd kan duren, eer alle logementen zijn opge spoord, verwijst het Aktiekomité naar de vreemdelingenpolitie, die over de meeste adressen beschikt. Ook het Aktiekomité is in het bezit van talrijke andere adressen, want de bezochte adressen zijn maar een greep uit het logementenbestand ge weest. Tevens zijn de buitenlandse werknemers zelf op dit gebied een rijke inlichtingenbron. Het Aktiekomité pro Gastarbeiders vindt het eventueel bouwen van ba rakken aan de buitenkant van de stad een „oplossing", die vragen op roept, nl. de arbeiders zullen dan ver van de bewoonde wereld leven, wat betekent langere afstanden naar hun werk en de stad. Ook zal dit een ver sterking van het isolement vormen waarin de gastarbeider nu al leeft. (Ook vraagt het Aktiekomité zich af, of de wethouder bij al deze belang rijke problemen niet de kort geleden opgerichte Stichting Huisvesting Mi granten kan inschakelen. De huisvesting is echter maar één facet van het probleem gastarbeider, zegt het komité. Aan de andere kant van het vraagstuk, zoals opvang, voorlichting, registratie, goede sociale en kulturele begeleiding, vorming e.d. wordt het stilzwijgen bewaard, ter wijl hier toch de mogelijkheid ligt tot een stuk ontwikkelingswerk in eigen land. Dit zou een taak moeten zijn voor de Stichting Hulp aan Buiten landse Werknemers, die evenwel bij mondgebied. Vorig jaar werden per dag gemiddeld 12.078 voertuigen ge teld, terwijl de prognose niet hoger was dan 10.800 voertuigen {twintig procent meer dan in 1968). Het wer kelijke verkeersaanbod in de Bene luxtunnel was vorig jaar echter liefst 31 procent hoger dan in 1968. Voor dit jaar wordt met een stij ging van ruim 22 procent rekening gehouden. Dat betekent dat gemid deld per dag 13.200 voertuigen ge bruik maken van de Beneluxtunnel. Directeur Van Eendenburg verwacht dat dit aantal zal worden overschre den. „Deze maand noteerden we op één gewone werkdag al meer dan 15.000 auto's. Daarom geloof ik dat we boven het verwachte gemiddelde van 13.200 zullen uitkomen". Opvallend is dat de wisselingen in de verkeersintensiteit van de tunnel elk jaar gelijkmatig zijn. Vanaf 1967 werd steeds in de maand juli een 'merkbare daling van het verkeers aanbod geregistreerd. Oorzaak daar van zijn de vakanties in de bouwvak ken en de metaalindustrie. Het rë- creatiererkeer is niet in staat het verkeersaanbod in deze maand op peil te houden. Ook in de decembermaanden van de. afgelopen drie jaren werd minder druk gebruik gemaakt van de Bene luxtunnel. Dit vanwegebedrijfsslui tingen rond de feestdagen. In de maanden augustus, september, okto ber en november boekte de Benelux tunnel steeds de meeste voertuigen. /.Gedeeltelijk is dit ook te danken aan het feit dat in deze maanden nogal eens belangrijke voetbalwed strijden worden gespeeld in het Feijenoord-stadioa", aldus de heer Van Eendenburg. I; Vorig jaar nam ook het aantal van de Beneluxtunnel' gebruik makende vrachtwagens toe. In 1968 betaalde 9.9 procent van het totale aantal voertuigen een rijksdaalder tol; een jaar later was dit percentage bijna tienen een half procent. Ernstige verkeersongevallen hebben zich sinds de opening in 1967 niet voorgedaan in de tunnel. Wel moes ten vorig jaar 61 voertuigen worden weggesleept In de meeste gevallen was benzinegebrek oorzaak van. de „stranding". De opening van de Heinenoordtun nel vorige zomer heef t weinig invloed gehad op de verkeersdrukte in de "Be neluxtunnel. Hetzelfde geldt voor de openstelling van de zuidelijke rijbaan van Rijksweg 20 tussen Schiedam en het Kleinpolderplein. Dit laatste was voor de directie van de Beneluxtun nel NV een teleurstelling. „Het is opmerkelijk", aldus de heer Van Eendenburg, „dat tijdens de drukke spitsuren, wanneer het traject tussen het Kleinpolderplein en het Zuldplein met name de Maastun nel overvol zit, zo weinig automo bilisten de vlotte en veilige route via de Beneluxtunnel nemen. De voorde len zijn, dacht ik, toch wel meer dan een gulden tolgeld waard". Mede daardoor is de exploitatie van de tunnel nog niet lonend. De heer Van Eendenburg: „pas bij meer dan 20.000 tunnelgebruikers per dag lijden we geen verlies meer. (De capaciteit van de tunnel is 60.000 voertuigen per dag). Als er geen gekke dingen ge beuren is de tunnel over ongeveer twaalf jaar tolvrij. Maar dat blijft een voorspelling...". interieuradviezen interieurverzorging WeslWaak 101 Rotterdam Telefoon 0.10-127147 pussen Karei Doormanstraat en Eendrachtsplein) ROTTERDAM Omdat er vocht was gekomen in een verbinddngskabel van de telefoondienst tussen Rotter dam en Hoogvliet zijn in de nacht van zaterdag op zondag diverse BB- sirenes gaan loeien. Het duurde een half uur voordat de sirenes, die dui zenden bewoners hebben wakker ge maakt, het zwijgen kon worden opge legd. Veel verontruste mensen hebben de brandweer, de politie en de meld- en regelkamer van Rijnmond om inlich tingen gebeld. Daar vertelde men dat het een storing was. Veel meer mensen konden niet naar Rotterdam bellen omdat deze gesprekken via de gestoorde lijn moesten. Telefoneren binnen Hoog vliet was wel mogelijk. Pas zondagmiddag kon de storing provisorisch worden opgelost. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Machtspo sities zijn niet weg te redeneren in een samenleving. Bij elike maatschappelijke orde is er sprake van een machtsverschil", waarschuwde de socioloog drs. Bram Peper de deelnemers van het congres „Allemachtig" die in Rotterdam wilden praten over de macht van het bedrijfsleven. De wetenschappelijke medewerker, die prof. dr. J. M. M. de Valk verving Benelux-directeur C. A. van Eendenburg overhandigt de heer B. Hilberding een cadeaubon. De automobilist was de tien mil joenste die sinds de opening in juni 1937 gebruik maakte van de Beneluxtunnel, Naast de heer Van Eendenburg burgemeester mr. J. Heusdens van Vlaardingen, president-cgmmissaris van 'de Beneluxtunnel NVi Geheel rechts oud-directeur BraSenburg. Beide schoolbesturen hebben zich inmiddels achter deze integratie ge plaatst. Men werkt momenteel aan een rapport om de uitwerking van deze maatregel te kunnen overzien. Binnenkort hoopt men de gegevens uit dit rapport bekend, te maken. Op vrijwel alle zeevaartscholen in ons land heeft men met het' probleem van onderbezetting te kampen. Men de meeste gastarbeiders volkomen onbekend is en ook heeft nagelaten, wat de behuizing betreft, luid aan de bel te trekken, aldus het komité. Voor de bouw van tehuizen voor gastarbeiders zou door het bedrijfsle ven en de overheid een pool kunnen worden gevormd. Elk bedrijf zou als het ware invoerrechten moeten beta len op iedere gastarbeider, die het in dienst neemt. wijt het gebrek aan animo om de opleidingen tot stuurman grote en kleine vaart of de opleiding tot radi o-officier te volgen aan de niet zo rooskleurige situatie in de Neder landse scheep vaartwereld. In Nederland 'zijn thans zeven scholen waar men genoemde óplei- dingen kan volgen te weten op Terschelling, in Den Helder, Gronin gen, Delfzijl, Amsterdam, Vlissingen en Rotterdam. De sluiting van de school in Scheveningen zal mogelijk gevolgd worden door nog meer con centraties. Besprekingen hierover worden nog niet gevoerd maar alge meen wordt aangenomen dat verdere concentraties wenselijk zijn. Aan. de Hogere Zeevaartschool in Rotterdam zijn 266 leerlingen in geschreven. Er is plaats voor 360 stuurmansleerlingen. 0 0 (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Los van een grootscheeps douane-onderzoek naar de verblijfplaats van een omvang rijke partij sigaretten, die bij de stranding van een schip op de Honds- bossche Zeewering uit het ruim wa ren weggespoeld en van boord waren gehaald door een groep Volendamse „jutters", kon de Rotterdamse doua nerecherche op 19 mei vorig jaar be slag leggen op een gedeelte van de buit: een half miljoen ongebanderol- 1eerde sigaretten. De Volendammers voelden zich in het nauw. De op hen „afgedreven slof fen sigaretten hadden- zij grotendeels verborgen onder de kippeveren en grazoden van een boer in Purmer- end. Met een half miljoen sigaretten wisten zij geen weg. In allerijl werd een opkoper in Rotterdam gezocht. De Rotterdamse hotelhouder Albert v. L. zwichtte voor het aanbod van twintig dozen, die hem telefonisch werden opgedrongen door een zekere „Jackie". Uit de vrachtauto waarmee de gesmokkelde sigaretten naar Rot terdam werden vervoerd, kwamen Als jij griep hebt,wat doe je dan? Dan neem ik een MANN pijnstilter. MANN poeders encachets, HL of MANN tabletten. Iwl. Alle drie helpen direct. V|| MANN Yroog «lichtingen bij drogist of parfumerie. ROTTERDAM Een groep lei dinggevende mensen uit Bordeaux, werkzaam op uiteenlopende gebieden als de haven, stedebouw, de sociale voorzieningen en het hoger onderwijs komt binnenkort in Rotterdam een oriëntatiebezoek brengen. Het doel is uitwisseling van gegevens, ideeën en mensen tussen Bordeaux en Rotter dam. De afspraak is het resultaat van een werkvergadering die een Rotter damse delegatie zaterdag onder lei ding van burgemeester Thomassen in het Bordeause stadhuis heeft gehou den met zijn collega Jacques Chaban- Delmas, de prefect van Region Aquitaine G. Delauney en hoogge plaatste ambtenaren van hun staf. De Rotterdammers, onder wie wet houder Polak en gemeentesecretaris Verduin, waren op uitnodiging van de heer Chaban-Delmas die behalve burgemeester ook eerste minister van Frankrijk is, twee dagen in Bordeaux met het doel aan het samenspel tus sen Rotterdam en Bordeaux dat aan een sterke ontwikkeling bezig is, vorm te geven. Een andere afspraak betrof het op zetten van een Rotterdamse expositie in Bordeaux en deelneming aan Océanexpo, een tentoonstelling over alles wat er op, in en met de zee gebeurt. Deze expositie wordt vol gend voorjaar gehouden in het 50.000 vierkante meter beslaande, splinter nieuwe tentoonstellingsgebouw in Bordeaux. Een tegenexpositie staat eveneens op het programma. De Rotterdamse delegatie bracht een bezoek aan een stadsdeelprojèct dat bij Bordeaux in volle ontwikke ling is. Het omvat de geïntegreerde bouw van grootscheepse recreatieve faciliteiten en 10.000 woningen op een gebied van 2000 hectare. Voor huizen bouw wordt de helft in. beslag geno men.. De woningcomplexen worden in vier eenheden gebouwd. Het verkeer zal zich op twee etages onder de woonlagen afspelen. Voor de voetgangers is een derde etage in de plannen opgenomen. Door de grote woondichtheid zeer gevarieerde bouw met torenflats tot dertig ver diepingen worden grote besparin gen verkregen bij de aanleg van cen trale voorzieningen, rioleringen, etc. De resterende 10Ü0 hectare worden in beslag genomen door een grote verscheidenheid van. recreatievoorzie ningen waaronder 128 sportvelden en watersportmogelijkheden op en aan een kunstmatig meer van 160 hectare. Het gemeentebestuur van Bordeaux heeft „werk met werk" gemaakt: uit het meer werd 20 miljoen kubieke meter zand gehaald om het voorma lige, moerasachtige gebied op te ho gen met driemeter. Een ander voorbeeld van groot scheepse aanpak dat de Rotterdam mers hebben bekeken is de bouw van een universiteitscomplex dat een op pervlakte van meer dan 700 hectare beslaat. Het is in het eerste stadium van voltooiing. Interessante noot voor de Rotter dammers; de voorhaven van Bor deaux, le Verdon, is dit jaar geschikt voor volbeladen schepen van 250.QQ0 ton. Er zijn drie raffinaderijen in het gebied. - echter heel wat meer dozen tevoor schijn. De grote smokkelaars en jutters ontbraken maandag voor de Rotter damse politierechter. Hun zaak is nog in handen van de rechter van in structie in Alkmaar. Tegen de Rotter damse hotelhouder en diens vriend, de kleermaker Caspar W. de W. was de tenlastelegging wel duidelijk. De kleermaker had zijn atelier op de Hooidrift ter beschikking gesteld als opslagruimte voor de vracht die de hotelhouder verwachtte. Nauwe lijks waren de sigaretten uitgeladen en opgestapeld, of de douane kon digde zich aan, gewaarschuwd door twee politie-agenten die tegenover de kleermaker wonen en een verdachte lading hadden zien versjouwen. „De douane slaat zelden zo'n grote slag", constateerde de officier van justitie, mr. P. A. H. Bos tevreden. Tegen de kleermaker eiste hij een geldboete van 2.500. Hij hield er re kening mee dat de kleermaker zich pas bij het uitladen van de vracht auto had gerealiseerd, waarmee hij zich had ingelaten. De man leefde in de stellige over tuiging dat hij wel buiten schot zou blijven als hij niets van de winst in eigen zak zou steken en alleen maar uit vriendendienst zijn kleermakers ruimte ter beschikking stelde. Zijn passieve rol werd in het requisitoir ook nog met twee maanden voor waardelijk, proeftijd drie jaar, geho noreerd. De hotelhouder had volgens mr. Bos de verleiding niet kunnen weer staan om sigaretten zonder accijns in winst om te zetten. V. L. hoorde een gevangenisstraf van een half jaar, waarvan drie maanden voorwaarde lijk en drie jaar proeftijd tegen zich eisen. De officier nam het de verdachte vooral kwalijk de partij te hebben opgekocht, nadat in 1958 al eens een geldboete voor het aannemen van ac- cijnsloze sigaretten was gevallen. De politierechter mr. J. C. Pantha- leon baron van Eek veroordeelde de kleermaker tot een geldboete van 1500 omdat de man nogal roekeloos had gehandeld. De raadsman van bei de verdachten, mr. S. Ivens stelde dat de man verwacht had buiten schot te blijven. .,U kunt van een leek toch niet ver wachten dat hij de artikelen 172, 173 en 174 van net douanerecht kent?", bracht mr. Ivens naar voren, die een parallel trok met de jurisprudentie bij heling: de man had zonder winst oogmerk gehandeld, dus moest men het hem niet al te zwaar aanrekenen. De politierechter veroordeelde de hotelhouder tot drie maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, proeftijd drie jaar. Gezien de grote hoeveelheid sigaret ten waarmee de hotelhouder was aangetroffen, vond de politierechter de eis van de officier wel gemoti veerd, maar hjj wilde het feit dat die hoeveelheid pas bekend werd toen het te laat was, wel in zijn vonnis verdisconteerd zien. wegens ziekte tijdens de federatieda gen van de Nederlandse Christen Studenten Vereniging en de Vrijzin nige Christen Studenten Bond: som mige sociologen zeggen: er is altijd een elite en haar macht is meestal gebaseerd op deskundigheid. Zij zal het dus wel het beste weten en bovendien heeft men aan de top een beter overzicht. Nu kan er echter een permanente strijd zijn op de con trole van onderaf om de macht te vergroten. Dan probeer je er eerst achter te komen welke doelstellingen de elite heeft, waarna deze beoor deeld kunnen worden". De heer Peper noemde verschil lende manieren waarop macht kan worden gecontroleerd, zoals open baarheid van het beleid en consulta tie van de mensen die de machtsposi ties bekleden met de leden van de aktiegroep, waarbij het belangrijk is dat men „zijn gezicht laat zien". Bei de methodes zijn nog vrij nieuw in Nederland. De' laatste paste men zon dag toe in het kader van dit congres. Ook voerde de socioloog de demo cratie aan als controlemiddel, waar door het mogelijk is de macht te ver delen. „De democratie is echter steeds meer en meer een Moei in zichzelf geworden. Het Is hiei am en vanwege de verkeerde werkwijze dat de stu dentenbeweging haa»- doel is voorbij 7 geschoten". De laatste opmerking van Bram" Pe per zorgde wel 'voor enige beroering, maar ten slotte realiseerden de stu denten zich dat het plan was te dis cussiëren over de anadht van het be- drijfsleveri en niet over die van de universiteiten. De politiek van het bedrijfsleven ten opzichte van de ontwikkelings landen was het onderwerp waarop vier sprekers zich tijdens de federa tiedagen van de NCSV en VCSB concentreerden, hoewel binnen de werkgroep 's middags ook wel de binnenlandse politiek van het be drijfsleven ter sprake kwam. Drs. Pedro Meurs poneerde de stel ling dat het voor beide partners wen- i selijk zou zijn als West-Europa en de ontwikkelingslanden in NoordTAfeika en Nabije Oosten nauwer gaan/sa- menwerken ten aanzien van hun olie- politiek. West-Europa heeft deze lan den beslist nodig voor olieleveranties, maar zou alleen van hun medewer king verzekerd blijven wanneer het een moderne politiek voert en zorgt voor de opbouw van eigen olie-indus trieën in deze ontwikkelingslanden en, experimenteren met staatspartici- patie en de servicecontracten. Zo kan men twee vliegen in een klap vangen, maar toch zag drs. Meurs er niet veel van terecht ko- 1 men, daar een gezamenlijke Europese politiek van de landen in Noord-Afri- ka en het Nabije-Oosten voorlopig onmogelijk lijkt door de onderlinge belangentegenstellingen. Drs. G. Poeth belichtte de nationale visie van de managers toen hij sprak- - over de beslissingsmodellen. Van het bedrijfsleven. Het is het bedrijfsleven bijna altijd mogelijk toch winst te maken in weerwil van maatregelen van de overheid in ontwikkelings-' landen. Als men bijvoorbeeldde grondstoffen niet goedkoop wil uit voeren, dan zorgen de bedrijven er wel voor dat de invoer van fabrieks- produkten duur is. Erik Pearl kreeg mooi tegenspel van drs. J. van Ommen toen hij sprak over Unilever in Afrika. Argu menten pro en contra ontwikkelings politiek vlogen over en weer tussen idealist en kopstuk, zoals het ook zondag gebeurde tussen NCSV-ers, VCSB-ers en het forum bestaande uit twee professoren, een politicus en.' drie zakenmensen. (Van onze sdheepvaartredactie) ROTTERDAM L. Smit Co's Internationale Sleepdienst heeft sa men met Wm. Cory Son te Londen een maatschappij opgericht onder de - naam Smit Cory International Port Towage. De onderneming zal zich speciaal bezig houden met het exploi teren van havensleepboten. De werkzaamheden zullen liggen in reeds bestaande en toekomstige olie- en ertshavens over de hele wereld met uitzondering van die in Neder land en. het Verenigd Koninkrijk. het eerste contract heeft de nieuw opgerichte maatschappij gesloten, mét Gulf Oil Canada voor het verlenen van sleepdiensten bij de in. aanbouw zijnde raffinaderij in Point. Tupp-er, Canso Strait, Nova Scotia. Twee havenslepers, elk met een vermogen van 3000 rpk, zijn in be stelling gegeven bij Richards (Ship builders) te Lowestoft De sleepboten zullen worden uitgerust, -met uitge breid brandblusmatcriaalen midde-. len ter bestrijding van olieyeronixei- niging. - -'-Tri-''. -j i

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1