Zomaar een verhaal Nouadhibou krijgt geul Seaway Car gaat dienst uitbreiden Reders uit an maken studiereis Jap Sociale nota scheepvaart is op komst Rotterdam goede basis voor toerisme Hilton Dimopoulos moet nieuwe kansen geven Felle kritiek op komst van hoogovens Werving in Amerika intensiever i RET houdt geen rekening met publiek 15.- Pijplijn R'dani- Antwerpen wordt bekleed MAASDAM ALS STEFAN BATORY NAAR RDAM H. v. Harten KLM- vertegenwoordiger Rotterdam RECORD TONNAGE IN '69 TE WATER ïnke's oordeel erkoop cèM'u- 9? COCKTAIL TRUCFOTO Drie dagen Stijging v - Alleen ongemak Loodzware top lambswool angoratruitje u vindt het bij S*5 DE ROTTEKDAMMER - - - -- PAGINA 3 3 WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 T\E Nederlandse hopperzuiger HAM 308 zal in het voorjaar worden ingezet voor het graven van een "erts-geul" voor de in gang van dc haven Nouadhibou (Mauritanië) Het contract hier voor werd aan de Hollandse Aanneming Maatschappij ver strekt door de S. A. de Mines de Eer de Mauritania. De zuiger zal de ingang van de haven op een diepte van 16.95 meter brengen terwijl de haven zelf uitge diept zal worden tot 16.25 - 16.50 meter. Hiervoor zal de HAM 4.9 mil joen kubieke meter zand en 100.000 kubieke meter zandsteen moeten verwijderen. Eind 1970 zal de haven van Nouadhibou geschikt zijn voor sche pen met een diepgang van 52 ft. De haven verwerkt voor het merendeel ertsschepen. T)E Havenvereniging Rotterdam, zal aan de manifestatie Communi- catie '70 deelnemen met een paviljoen, dat een plaats zal krijgen aan de kop van de Coolsingel, schuin tegenover het Stadhuis. De visuele vorm van de inzending zal gestalte krijgen aan de hand van een scenario dat uitgaat .van de geschiedenis van één vervoerd prodnkt. Uit de scala van goederen is wol gekozen, omdat hiermee de samenhang van haven en bevolking kan worden getoond. De tentoonstelling heeft de titel gekregen Zomaar een verhaal". Op dertig panelen zal dit verhaal in beeld worden gebracht, onder steund door een enkele maquette. In een afgeschermde hoek zullen twee projectoren onafgebroken dia's vertonen. Voorts zal een wand worden opgenomen met grondstoffen die voor Unilever via de haven van Rotterdam van elders worden aangevoerd. Op dc buitenzijde van het paviljoen zal de rivier grafisch worden weergegeven, geïllustreerd met symbolen en vlaggen uit de scheep vaartwereld. ■RREDERO PRICE te Den Haag heeft de levering van een be schermende buitenlaag voor de aan te leggen pijpleiding tussen Rotterdam en Antwerpen ge gund aan de firma D. Anderson Son te Stratford, Manchester. Met deze opdracht is een be drag van 200.000 gemoeid. De ondergrondse stalen pijplei ding, met een lengte van 96 kilome ter en een diameter van 86,36 cm, gaat de verbinding vormen tussen de opslagtanks voor ruwe olie in Rotterdam en J3P, Esso, Petrofina en Chevron te Antwerpen. De begincapaciteit van de olielei ding zal 24 miljoen ton per jaar zijn. Later zal dit worden opgevoerd tot 40 miljoen ton, ruwe olie per jaar. \fAN de helling van Robb Cale- don's scheepswerf te Leith is dezer dagen het roll on roll off schip Speedway te water gela ten. Het schip heeft een capaci teit van 400 auto's per reis. De Speedway zal worden ingezet voor het vervoer van auto's tus sen het Verenigd Koninkrijk en Scandinavië of andere havens op het continent. Het schip wordt gebouwd voor re kening van de Elder Dempster Li nes, een maatschappij behorende tot de Ocean Steam Ship Group. De Speedway zal in één dienst gaan va ren met de Carway en Clearway. Binnenkort zal op dezelfde dienst een vierde schip worden ingezet. Dit schip zal Skyway worden gedoopt. Met deze aanwinsten zal de Seaway [7 EN delegatie van de Japanse redersvereniging gaat volgende maand een bezoek brengen aan verschillende landen voor een onderzoek naar het scheep- vaartbeleid van die landen. De twaalf landen tellende delegatie zal bezoeken brengen aan de Verenigde Staten, Engeland, Noor wegen, Frankrijk, West-Duitsland, Griekenland, Liberia en Nederland. De studie zal beperkt worden tot het loonstelsel voor zeelieden, de overheidssteun en de preferentiele beiastingbepalingen voor de scheep vaart. Ook het vraagstuk van het containervervoer zal door de dele gatie worden bekeken. Car Transporters de twee huidige afvaarten per week kunnen uitbrei den tot vier. De Speedway is ontworpen naar het voorbeeld van de Carway, het eerste in Groot-Brittannië ontwor pen ro/ro-schip voor de export van auto's en caravans. De auto's worden via laadkleppen naar binnen gere den, waar ze via opritten op de vijf autodekken komen. Aan beide kanten van het schip zijn twee laadkleppen waarmee rechtstreeks twee dekken kunnen worden bereikt. Elder Dempster wordt in ons land vertegenwoordigd door Meyer Co. TN DE Rotterdamse haven zal liet passagiersschip Stefan Ba- terv beter bekend als de ex- Maasdam regelmatig te zien zijn. Het door de Holland Ame rika Lijn verkochte schip zal jaarlijks elf maal aan de ver trouwde Wilhelminakade afme ren. De Stefan Batory vaart tus sen de Canadese havens Quebec en Montreal en Gdynia, Kopen hagen, Rotterdam en Londen. Op de terugreis wordt Southampton irt plaats van Londen aangedaan. Voor de eerste keer zal liet pas- sagierssehip op 11 april in de Rotterdamse haven aankomen. Vanuit Rotterdam hebben reeds meer dan 1000 passagiers passage geboekt De Stefan Batory is eigendom van de Polish Ocean Lines en is liet enige passagiers schip van tie rederij. Het schip heeft een twee-klassen accnmoda- tie voor 732 passagievs. SS,. "A J r' S. - eh i ,r fc_ -} A-s 'li i - ,J Spijts -j.- -1 é-, r,HsI»i 1 >13 -—ï&'i ,,r,A;,Sa „tWtH'-- aai ms* ROTTERDAM Met ingang van 1 maart wordt de heer H. van Harten (55) benoemd tot vertegenwoordiger van de KLM in Rotterdam. Hij volgt de onlangs overleden mr. H. A. van Veen op. De heer Van Harten is be gonnen te werken in de Rotterdamse scheepvaartwereld. In 1945 op 21-jarige leeftijd ging hij naar de KLM. Na de oorlog in 1946 werd hij belast met de reorgani satie van het gehele reserveringssys teem en alle boekingskantoren van de luchtvaartmaatschappij. In 1953 werd hij plaatsvervangend hoofd van de toenmalige vervoersver- kooporganisatie. In 1960 werd hij verkoopleider passage en later mar keting manager in Duitsland. Dat bleef hij tot 1966 toen hij werd be noemd tot hoofd van de marketing assistentie groep. De heer Van Harten is evenals zijn vrouw, mevrouw Van Harten-Pude- royen, geboren en getogen Rotter dammer. (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM In 1969 werden in de wereld schepen met een totale tonnage van19.315.290 ton te water gelaten. Het is het vierde achtereen volgende jaar dat een nieuw record wordt gevestigd, zo blijkt uit cijfers verstrekt door Lloyd's Register of Shipping. De totalen hebben geen be trekking op tewaterlatingen in China en de Sowjetunie. Het afgelopen jaar werd 2.407.547 ton meer te water gelaten dan het jaar daarvoor' Japan voert de lijst aan met 9.303.453 brt. aan te water gelaten scheepsruimte. West-Duits land volgt met 1.608.545 brt terwijl Zweden met 1.292.884 ton op de deree plaats staat. Nederland liet in het afgelopen jaar 595.661 brt te water. De bijzondere positie die Japan als'scheepsbouwna- tie innèemt wordt nog eens -geaccen tueerd door het feit dat van de 42 schepen boven de 100,000 ton die in de wereld van de hellingen liepen er 20 in Japan werden' gebouwd. ROTTERDAM De werkgevers en werknemers in de zeescheepvaart zullen in april een aanvullende nota laten verschijnen waarin vooral de sociale problemen aan de orde gesteld zullen worden. Met name zal aan dacht geschonken worden aan de be oordeling van de omvang waarin bui tenlanders in aanmerking komen om de Nederlandse koopvaardijschepen te bemannen. Momenteel zijn zo'n 22 a 23.000 be manningsleden werkzaam op Neder landse schepen. Hiervan zijn 10,000 officieren, 5.000 bemanningsleden van Nederlandse nationaliteit, eenzelfde aantal opvarenden met een Europese nationaliteit (Spaans, Portugees) en tenslotte een kleine 3.000 Aziaten. In het op stapel staande rapport zal ook een beleid worden uitgestippeld gericht op de ontwikkeling van de sociale positie van de zeevarenden in overeenstemming met de ontwikke ling van vergelijkbare beroepen aan de wal. De werkgevers en werknemers hebben deze week een nota aan de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat overhandigd waarin zij plei ten voor meer steun aan de scheep vaart. Met name vragen zij een ver schuiving van de belastingheffing, een verhoging van de investeringsaf trek en rentesubsidie. ROTTERDAM Internationaler kan het niet. Aris Dimopoulos is geboren in Egypte, zijn ouders zijn Grieken en hadden daar een firma die met boten een dienst op de Nijl onderhield. Hij studeerde aan de hotelvaksehool in Lausanne, werkte in Hilton Kuweit, in een hotel in Athene, en is sinds 1 januari adjunct directeur fan het Rotterdamse Hilton hotel. Aris Dimopoulos is, om het n-og wat internatio naler te maken getrouwd met een in Istanboel geboren vrouw. Sinds drie maanden is de 32-jar- riige Dimopoulos vader van een dochtertje Constantine. Hij zegt: „Ik ben eigenlijk Griek maar dat is meer een paspoort dan een nationa liteit. Nu ben ik Hollander. Waarom hij naar Rotterdam kwam? „Dat weet je in ons vak nooit", zegt hij. De leiding stuurt je ergens naar toe als men je daar nodig heeft. Rotterdam bete kent wel een promotie voor mij". Het is duidelijk dal de Hiltton-bedrijfsleiding Dimopoulos stuurt naar hotels waarmee het niet zo best gaat. In Koeweit was 'hij een paar jaren om de opening voor te bereiden en de eerste jaren het hotel op poten te helpen. „Ze kijken er niet naar oi je het wel leuk vindt." Wat Aris Dimopoulos betreft heeft hij het getroffen. (Van een onzer verslaggeversl ROTTERDAM Burgemees ter W. Thomassen van Rotter dam is dinsdagavond in Hoek van Ho-Hand geconfronteerd met zeer felle kritiek op de plannen van Hoogovens-Hoeseh voor de vestiging van een staalbedrijf op de Maasvlakte. Vrijwel alle aan wezigen, naast de wijkraad wa ren een kleine 300 mensen naar het wijkgebouw gekomen, keer den zich tegen de voorgenomen plannen. „Wij mogen meepraten over een wachthuisje voor de bushalte, maar over werkelijk belangrijke zaken ko men wij niet aan bod. De heer' Tho massen komt de zaak sussen, met „inspraak beeft dit niets te maken". Angst voor luchtverontreiniging en in het algemeen aantasting van het leefmilieu klonk door in de soms fel le uiteenzetting van wijkraadsleden en leden van de actiegroep „Schone Randstad-Zuid". „De vraatzucht van de industrie" kwam tijdens de toe spraken meermalen aan de orde. Re devoeringen werden besloten met kreten als „Wij hebben ons voorge nomen de industriële expansie een halt toe te roepen". Een groep van met gasmaskers voorziene kampeergasten, die tijdens de bijeenkomst gewapend met borden met opschriften de zaal binnenkwa men, werd met gejuich begroet. Een grote foto van het hoogovenbedrijf in IJmuiden waarop zware wolken te zien waren verwekte boze uitroepen. Slechts één spreker wees op de be langen voor de werkgelegenheid in en om Hoek van Holland. Meer dan twee uur luisterde bur gemeester Thomassen, die begeleid werd door de wethouder van volks gezondheid G. Z. de Vos, naar de felle kritiek van zijn gemeentenaren. In zijn antwoord zei de heer Tho massen dat er geen' verschil van in zicht kan bestaan over het belang van een goed milieubeheer. De voor waarden op het gebied van de lucht verontreiniging, op te leggen aan Hoogovens, zullen worden opgesteld in overleg met rijksdeskundigen. Staatssecretaris Kruisinga komt er levensgroot aan te pas, aldus Rotter dams burgemeester. Over de luchtverontreiniging sprak ook de heer De Vos. Hij verzekerde de aanwezigen dat bijzondere aan dacht besteed zal worden aan het zo genaamde cocktail-effect. In Rotter- dam treedt dit effect wel op en kan door de Hoogovenvestiging worden versterkt, uitsluitend bij westenwind, aldus de heer De Vos. Het is de vraag, zo voegde hij er aan toe, of wij kunnen bereiken dat Hoogovens onder bepaalde omstan digheden in het produktieproces kan ingrijpen om deze cocktailvorming te voorkomen. Ook de directeur van het hoogoven- want hij vindt het wel leuk om te reizen en om in Rotterdam te wonen en te werken. Hoewel hij liever niet spreekt over de politieke zaken in zijn vaderland verklaart hij toch, dat het tegenwoor dig moeilijk is Griek te zijn. „Want," zegt hij, „je hebt een hele historie, een geschiedenis achter je. Maar ik heb hoop op een goede toekomst voor Griekenland. Je moet vooral niet bij bedrijf op de Maasvlakte, dr. F. AI- brecht, wees onder meer op de grote betekenis voor de nationale economie en de structuur van de werkgelegen heid in de Rotterdamse agglomeratie. Aan het eind van de bijeenkomst waren de opposanten allerminst te vreden. Een wijkraadslid zei tegen burgemeester Thomassen: TJ bent ont aard in een soort cipier. Wij zijn in dit gebied gekluisterd in muffe kluis ters van de industrie. U moet ophou den gevangenisbewaarder te spelen en weer onze burgervader worden". Over de meegebrachte foto waarop Hoogovens te IJmuiden niet al te rooskleurig naar voren kwam zei de heer Thomassen: Dit is een trucfoto. Er is nooit iemand geweest die dit heeft gezien met mensenogen. Met een camera kun je alles. Het actie comité liet de burgemeester weten dat zijn beschuldiging zeer ernstig wordt opgevat. Wij overwegen actie te nemen, op dat er duidelijk een uitspraak komt of er iets met deze foto is gebeurd. Burgemeester Thomassen: Dat is dan heel nuttig". Een jeugdgroepering met leuzen als „geen stank maar een jeugdhuis" kreeg burgemeester Thomassen om kwari voor één vanmorgen zo ver zijn handtekening te zetten onder een pleidooi voor zo'n trefcentrum. de pakken gaan neerzitten. jOverïgens heb ik nu weinig vrije tijd om me te verdiepen in deze zaken. Ik ben nu Rotterdammer en moet me met dit hotel bezig houden." En wat dat betreft ziet Aris Dimo poulos de toekomst ai evenmin som ber in. „Rotterdam," zo stelt 'hij, „is een jonge stad, een schone stad, een voorbeeld van wat een moderne stad kan en. moet zijn. Rotterdam heeft veel goede winkels en de basis .voor het toerisme is goed, omdat je vanuit Rotterdam zo heel veel kan doen." Drie dagen heeft de internationale staf van Hilton in Rotterdam, verga- derd over de mogelijkheden om het hotel wat meer leven in te blazen. Er 'zijn daarbij veel nieuwe en waarde-" volle ideeën naar voren- gekomen, volgens de heer Dimopoulos, die hij - zeker zal gaan uitvoeren. Er wordt in Amerika een intensieve propaganda gevoerd om Amerikanen naar Europa te krijgen en dan voor. de reis Rotterdam-Hilton als uïtvals- plaats te gebruiken. Men wil zelfs, winterboten op de Rijn laten varen.": Overdag varen, *s avonds en des nachts verblijven in de Hilton-hotels inDüsseldorf enMainz (net open). - Zoals zovelen heeft ook de heer Dï- mopoulos geconstateerd dat Amster- dam in de toeristische propaganda enorm geholpen wordt door de KLM en dat de KLM Rotterdam totaal ver- 1 geet. „Waarom doet men dat," vraagt hij zich lichtelijk.geërgerd at. Waar-" om wordt Rotterdam niet net zo ge- c' pushed als Amsterdam, dat is toch voor de KLM ook mogelijk?" f *PS Hij verwacht dat zeker ïn dit C'78 jaar bet aantal gasten in Hilton, met zes tot tien procent zal stijgen. Het - jaar daarop.' denkt hij dat aantal. eveneens te kunnen halen. De 'heer' Dimopoulos hoopt dat de verbintenis tussen Hilton en de gemeente Kotter- dam in 1971 kan worden verbroken, V Overigens heeft het hotel op het. ogenblik alleen maar last van^CTO. -. Voor de grote havenmaquette moest het parkeerterrein verdwijnen. Voor-',?" al voor de bussen -die hij deze zomer in groten getale bij zijn hotel ver- wacht betekent dat een ernstige han- dicap. Het inbrengen van nieuwe ideeën is volgens Aris Dimopoulos een van de voordelen van het regelmatig overt; plaatsen van staffunctionarissen.. „Ach," zegt hij met veel zelfvertrou wen, „gaat het met' Rotterdam-Hilton goed dan wordt ik wel weer overge- plaatst naar een moeilijker hotel. Gaat het hier niet beter dan wordt, ik' overgeplaatst naar een hotel- met minder problemen." (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM Op de Linker Maasoever borduurt men nog steeds op het stramien van rond de eeuwwisseling. In die tijd moest je voor elk wissewasje naar de binnenstad en in feite is dat nu nog zo. De Linker Maasoever loopt op alle gebied nog altijd ver bij de rest van Rotterdam achter, zo verzuchtte de heer A. Geene (72) uit de Dreef. Hij heeft het vooral niet erg begrepen op z'n oude werk gever, de RET, die met de voor zieningen voor het openbaar ver voer in Zuid de belangen van het publiek op allesbehalve op acceptabele wijze behartigt. De heer Geene, die er bij de RETM cn de RET 43 jaar op heeft zitten, is tot de conclusie gekomen, dat het ge meentelijk vervoerbedrijf totaal geen rekening meer houdt met de belangen van het reizigerspubliek. Vroeger ging de RET-directie van één gulden stelregel uit: Hoe kunnen we het pu bliek geven, waarom het vraagt? Te genwoordig ligt het accent op zo hoog mogelijke snelheden, waarbij het „ge mak" van de reizigers geen enkele rol speelt. Met dat gemak doelt de heer Geene vooral op de verbindingen, die er sinds de komst van de metro in Rot terdam-Zuid niet bepaald beter op zijn geworden. Het komt niet zelden voor, dat men van twee buslijnen en metro of van twee buslijnen en tram gebruik moet maken om een bepaald reisdoel te kunnen bereiken. De beer Geene vindt het een waanzinnige si tuatie. dat men voor een enkele kilo meters verder gelegen reisdoel mins tens twee bussen nodig heeft om er te kunnen komen. Als lid van de stichting Wijkop- bouw- orgaan Vreewijk heeft de heer Gee ne deze gebrekkige wijze van open baar vervoer in vergaderingen en bij eenkomsten herhaaldelijk ter sprake gebracht. Op verzoeken, bepaalde ver beteringen in het vervoersnet op Zuid aan te brengen, kreeg Ihet wijkop- bouw- orgaan van de RET echter steeds nul op het request. De motiveringen waren voor de heer Geene steeds op nieuw lachertjes van de eerste orde. De infrastructuur, die de RET met name voor de metro toepast, is de heer Geene een doom in het oog. Hij is er rotsvast van ovrtuigd, dat het vervoersbedrijf de vele (noodzake lijke) voorzieningen voor heel wat minder gelid kan treffen. Waarom moet men van metrostations als Zuidplein en in de naaste toekomst Kralingen zulke imposante gebouwen maken? Waar is dat nou voor nodig?, zo vraagt de oud-RET'er zich af. Ook de ongelijkvloerse (uitstap)hal- tes van trams (Beijerlandselaan) en bussen (metrostation Zuidplein) kun nen de goedkeuring van de heer Gee ne niet wegdragen. Hij ziet de nood zaak van de doorbraak in de Beijer landselaan bepaald niet in. De reizi gers, met name bejaarden, minder- vaüden en moeders met kinderen, hebben er alleen maar ongemak van. De uitstaphalte van de bussen op het hoge niveau van het metrostation Zuidplein is volgens de heer Geene zonder meer een onding. Voor de zelfde groep reizigers levert dat grote problemen op. De heer Geene meent, dat deze situatie met een simpele in greep aanzienlijk kan worden verbe terd. Zijn, idee: Schuif de haltes van de bussen op het autobusstation Zuidplein allemaal een stukje op en er komt voldoende ruimte vrij voor een speciale halte, waar de bussen hun passagiers kunnen afleveren. De heer Geene stelt zich op het standpunt, dat de RET door een pak ket van maatregelen de jaarlijkse te korten aanzienlijk terug kan dringen. Hij noemt in dit verband onder ande re het legertje controleurs, dat er met bedrijfsauto's op uittrekt. „Ze be schikken thans over het beste mate riaal, dat je je maar wensen kunt. En toch duurt een, storing of wat dan ook veel langer dan vroeger toen wij er met de boerenkar naar toegingen." Ook de personeelsbezetting van de RBT geeft de heer Geene te denken. Hij heeft de stellige indruk, dat het aantal chauffeurs, bestuurders en conducteurs almaar afneemt en dat er bij andere afdelingen (admini stratie, toezichthoudend personeel stratie, toezichthoudend personeel etc.) loodzware „top" vergt handenvol geld, dat volgens de heer Geene beter op een andere manier kan worden besteed. Besparingen zijn er volgens de heer Geene ook te verkrijgen door de rust tijden tussen de ritten met een paar minuten te bekorten. Daarmee kan ook het tekort aan chauffeurs wor den opgevangen. En zo zijn er nog meer zo op het oog kleine zaken, die door een andere aanpak „winst" voor de RET kunnen opleveren. Waarom gaat het met de HET niet goed?, zo besluit de heer Geene. Hij geeft zelf het antwoord: Omdat het bedrijf geen rekening houdt met de belangen van het publiek. Slogans als „Openbaar vervoer een noodzaak" komen volledig in de lucht te hangen wanneer dat openbaar vervoer niet aan de wensen en behoeften van dat publiek is aange past. Op de Linker Maasoever is openbaar vervoer een noodzaak. Maar dan wel in een andere en veel betere vorm dan thans het geval is! WV lenteprijs Fijn om te zien, fijn om aan te hebben, In zachte lentetinten o.a.rose, geel, bleu en wit. In de maten S, M en L. Zolang de ROTTERDAM Meent hoek Coolsingel lederevrijdag koopavond tot 21.00 uur

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1