Stemmen Provinciale Staten mogelijk voor het laatst? Er blijven taken, maar minder en anders Kliniek voor medisch verantwoorde abortus Sparthuis Centrum m m Ernstige verontrusting in wijkraad Kralingen Geen mogelijkheid voor verslaafden Veelzijdige show hij V&D r GEDEPUTEERDE DR. R. EYSINK: BETER AF MET EEN PAAR GROTE PROVINCIES Stimezo vraag toestemming bent unt in het nieuwe tjeweest CAO VOOR HAVEN GOEDGEKEURD Deuren trams zelf openen eovameriand Na brand in gasfabriek Acht maanden celstraf geëist Andere ruimte zo spoedig mogelijk nodig paanfM J I 1'. AFSTEMMEN AFREMMEN f.v tie Moeite wauetl! V lil INDELING AFSTOTEN OPZETTELIJK - VK V U Ifig ffÉÉl DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WOENSDAG 18 MAART 1970 Is (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Zuidhollandse gedeputeerde dr. R. Eijsink gelooft niet meer zo erg in al die provinciale vertegenwoordigingen, die gebaseerd op vooral agrarische tradities en achterhaalde geo grafische grenzen) een vorm van bestuur uitoefenen, die tussen het grafische grenzen een vorm van bestuur uitoefenen, die tussen het vandaag in Nederland voor het laatst naar de stembus gaat om de leden van elf (en eigenlijk al twaalf wanneer men de IJsselmeer- polders meetelt) Provinciale Staten te kiezen. Dit nog eens te meer wanneer de heer Eijsink zijn zin krijgt (hij staat trouwens bepaald niet alleen) en er een staatscommissie in het leven geroepen wordt om de positie en de taken van de provinciale besturen eens kritisch onder de loep te nemen. Voor hem staat als een paal boven water, dat de conclusie zal zijn, dat Nederland met een paar grote provin cies veel beter zal afzijn. De nieuwe provinciale besturen zullen dan in de toekomst meer met streek- en agglomeratie-besturen te maken krijgen dan met de gemeenten, terwijl het daarnaast denkbaar is, dat deze veel breder georiënteerde bestuurslichamen taken van het rijk overnemen. De heer Eiisink, bijna achttien jaar iid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland (voor de KVP), waarvan vier jaar ais lid van gedeputeerde staten speciaal beiast met de ruimtelijke ordening, de provinciale waterstaat en de werkgelegenheid, licht een en ander toe in een interview over wat men nog het best kan samenvatten als „De onbekende provincie en het onzekere achterland". Het provinciaal bestuur leett nauwelijks bij de mensen. Men heeft geen idee wat de betekenis er van is. En de mensen, die het wel weten zijn vaak zeer negatief in hun oordeel. Zij beschouwen de Provinciale Staten als een vorm van bestuur die uit de tijd is en nu alleen nog maar belemme rend werkt Misschien is het goed, dat u eerst kort vertelt wat de Pro vinciale Staten doen? „Historisch gezien zijn de Provinci ale Staten eigenlijk ontstaan als een bundeling van krachten tegen de nieuwe staat, het Verenigd Konink rijk der Nederlanden. Vandaar ook, dét de koning een commissie stuurde om als een soort agent de zaak in de gaten te houden. De belang rijkste taak van die Provinciale Sta ten was toen het regelen van de „wa terstaat", de wegen en waterwegen dus. Honderd jaar geleden dus hielden de staten zich bijvoorbeeld bezig met het A-kanaal, dat Rijnland en Amstelland met elkaar moest verbin den, of met de stoomtram. In de loop der jaren zijn daar steeds meer din gen bijgekomen, die toch in eerste instantie veel met verkeer en vervoer te maken hadden. Na de Tweede Wereldoorlog kon men al die taken wel in een groot, nieuw uitgevonden woord samen brengen: de ruimtelijke ordening, in de meest letterlijke zin de ruimte ordenen voor het vervoer, de bouw, de ontspanning, maar ook op cultu reel en sociaal gebied. En dat bete kent dan streekplannen maken, structuurplannen bevorderen en bestemmingsplannen van anderen be oordelen." De Provinciale Staten en dan vooral hun dagelijks bestuur, de ge deputeerde staten worden tegenwoor dig beschouwd als een lastige tussen vorm van bestuur, een tijdrovende drempel voor de gemeenten op weg naar het rijk. Moet dat nu nog? „De Provinciale Staten hebben in derdaad zij het ten dele ook het toe zicht op de gemeenten, vaak als een soort loopjongen van het rijk. Be langrijker is, dat het provinciaal bestuur de behoeften van de gemeen ten onderling op elkaar moet afstem men. Vooral waar het om grote, ge meenschappelijke voorzieningen gaat. In theorie zouden de gemeenten dat ook onderling kunnen regelen. Er zouden dan ongetwijfeld taken voor de provinciale besturen wegvallen hetgeen onmiddellijk zou kunnen lei den tot een drastische vermindering van het aantal en het maken van nieuwe, veel betere indelingen." U vindt dus wel, dat er een sluis moet zijn tussen rijk en gemeenten en dat het rijk niet rechstreeks con trole moet uitoefenen op wat de ge meentebesturen doen? ..Er zijn natuurlijk twee kanten aan de medaille. Het provinciaal bestuur klopt voortdurend bij de re gering aan om de verdeling van de rijksmiddelen ten gunste van de ge meenten te corrigeren. En inderdaad, het komt ook voor dat het provinci aal bestuur aan de gemeenten nee moet verkopen als zij iets onmoge lijks willen. Het is dan een kwestie van afwegen. Natuurlijk kan de rege ring ook dit allemaal centraal rege len, maar ik vraag mij af of de ge- meenten dan niet helemaal aan de voogdij van de regering wordt over geleverd, Wij - provinciale bestuur ders - zijn niet alleen „afremmers", maar ook „pleitbezorgers." De grote gemeenten, die in zwa re financiële zorgen zitten, hebben daar tot nu toe dan niet veel van gemerkt? „De financiële controle van de gro te steden is al lang aan het provinci aal bestuur onttrokken. Wel vragen de grote steden ons nog steeds steun om samen meer te kunnen doen. De grote steden houden dan ook zeer bewust alle kanalen open, ondanks misschien zakelijke meningsverschil len. Sterker nog dat „afremmene" van ons geldt vaker de kleine gemeenten ten bate van de grote dan andersom." Ziet u wat in de ontwikkeling naar eigen besturen voor streken, ge- ROTTERDAM De Stichting voor medisch verantwoorde zwangerschaps onderbreking Stimezo. die vorig jaar in Rotterdam werd opgericht, heeft na een onderzoek besloten zo spoedig mogelijk tot opening van een speciale kliniek voor onderbreking van onge wenste zwangerschappen over te gaan. boekt an 01 denbarneveldtstras Uit het onderzoek is .gebleken dat vrijwel dagelijks artsen in Rotterdam en omgeving op grond van medische overwegingen verzoeken om onder breking van zwangerschap te onder steunen, maar dat zij, voor hun patiën ten geen gynaecologische hulp kunnen vinden. Als gevolg daarvan krijgen deze pa tiënten vaak niet de noodzakelijke me dische hulp en komen zij terecht bij knoeiers. Ook zoeken zij wel hulp in het buitenland, maar dan tegen exor bitant hoge prijzen. Daarnaast is gebleken dat bij legaal uitgevoerde abortussen door het be handelend personeel vaak schuldge voelens bij de patiënten worden aan gekweekt. Omdat er in deze hele si- iuatie geen uitzicht is op spoedige ver betering, zal Stimezo binnenkort de hoofdinspecteur van de volksgezond heid toestemming vragen tot het ope nen van een kliniek. Aan deze kliniek wordt een vaste staf verbonden, terwijl daarnaast de mogelijkheid wordt geopend voor gy- necologen, die in het ziekenhuis waar zij normaal werken geen zwanger schappen kunnen onderbreken, dit deel van hun werk in de Stimezo-kli- niek te doen. Ter ondersteuning van het verzoek aan de hoofdinspecteur van de volks gezondheid vraagt de stichting adhe sie voor haar streven van allen die van mening zijn dat de mogelijkheden voor medisch verantwoorde zwanger schapsonderbreking onvoldoende zijn. Adhesiebetuigingen kan men sturen naar Stimezo, Arkestein 28, Rotter- dam~23. I ROTTERDAM In de havens van Rotterdam en Amsterdam is een nieuwe cao-overeenkomst van kracht geworden voor de jaren 1970-1971. De partijen die bij de cao's voor de ha vens zijn betrokken hebben bericht ontvangen dat tegen de voorgestelde wijzigingen geen bezwaren bestaan. In de nieuwe contracten is naast een algemene loonsverhoging, verrui ming van het aantal vakantiedagen en verhoging van de vakantietoeslag tevens voorzien in een prijsindex - clausule. I ROTTERDAM Binnenkort zijn I de eerste trams met stempelautoma- I ten op lijn 2 te verwachten. Dezer dagen zal echter al op de lijnen 4. 5 en 6 een tramwagen dienst gaan doen waarbij de zelfbediening nog iets verder is doorgevoerd dan bij de reeds op deze lijnen irjdende trams. De passagier kan bij de haltes zelf de deuren van de achteringang en de uitgangen openen door op ee knop te drukken. De knoppen bevinden zich bij de achteringang aan de buitenzij de en bij de utgngen n het rjtuiig: De deuren kunnen pas worden geo pend nadat zij door de bestuurder ontgrendeld zijn. Wanneer geen pas sagiers meer in- of uitstappen, slui ten zij automatisch. Dit systeem heeft het voordeel dat de deuren bij de haltes alleen wor den geopend wanneer er wordt in-of uitgestapt. De wachttijd bij de haltes wordt hierdoor tot een mi imum te ruggebracht. terwijl, speciaal in het koude jaargetijde, de passagiers zo wienig mogelijk aan weer en wind worden blootgesteld. Op den duur zullen alle zelfbedie ningstrams deuren met drukknoppen krijgen westen, agglomeraties van grote ste den, die ieder op zich weer de positie van net provinciaal bestuur onder graven? „Die ontwikkeling zit er dik In, maar men zal meervoudige en meersoortige oplossingen moet be denken. Niet overal is „Rijnmond" de oplossing of het agglomeratiebestuur van Eindhoven. Per streek zal men moeten bekijken hoe het het beste bestuurd kan worden. En dan geloof ik er erg in. Maar ook dan geloof ik, dat er taken blijven voor provinciale besturen, zij het minder in aantal en anders opgebouwd." U acht dus de huidige provincia le besturen gebaseerd op geografische grenzen, sterk traditioneel ingesteld en vooral gedacht vanuit een agra rische structuur uit de tijd? „Vandaag kunnen we Nederland echt we! anders bekijken dan 150 jaar geleden. Er zijn twee stedenrin- gen, een paar agrarische gebieden en grootindustrieel gebied in ontwikke ling. Voor mij is het duidelijk, dat de huidige provincale besturen op hun laatste benen lopen." Welke indelingen ziet u dan? ..Ik zie er zes, één meer dan. mijn collega mr. Van Riel. De drie noorde lijke provincies samen, dat is een. Overijssel, Utrecht en Gelderland sa men is dan twee, ik heb daar zelfs een naam voor: hei Overstieht. Noord- en Zuid-Holland zonder het Rijnmondgebied kan de derde zijn. De Delta-provincie moet dan bestaan uit dat Rijnmondgebied, de Zuidhollandse eilanden, Zeeland en West-Brabant. De vijfde en zesde provincie zijn dan Brabant en Lim burg, die je naar mijn mening niet kunt samenbrengen. "Vandaar dat ik op een meer kom dan Van Riel en waarschijnlijk ook dan professor Steenkamp van de KVP-stuurgroep." Wat moet er nu gebeuren om ook inderdaad zo'n nieuwe indeling tot stand te brengen? „Er moet heel snel een nieuwe wet gemeenschappelijke regelingen gé- meenten komen, die het mogelijk maakt dat de gemeenten onderling een aantal zaken beter regelen. Dan of misschien wel tegelijktijdig moet er een staatscommissie komen, die functie en grenzen van de provinciale besturen bestudeert. Heel belangrijk is, dat deze commissie opdracht krijgt snel bijvoorbeeld binnen een jaar rapport uit te brengen. Het resultaat van deze studie die nooit het karakter van volledigheid kan hebben moet dan in discussie gebracht worden op alle mogelijke bestuursniveaus asjeblieft weer op basis van beperkte tijdsduur om .tenslotte te leiden tot een 'wijziging van de grondwet, die taak en positie van het provinciaal bestuur regelt." Wat zullen die provinciale bestu ren nieuwe stijl vóór veel grotere gebieden, waarin waarschijnlijk dan ook nog streek- of agglomeratie- besturen een belangrijke rol spelen moeten doen? „Taken afstoten naar die regionale besturen, die direct verband houden 1. voor uio aankoop: afgeregeld, fabricksfoutenuitgesloten. 2. tijdens aankoop: deskundig advies. 3. na uw aankoop: bijzondere garantie en nazorg voor een lang leven van Uw horloge. Twee jaar gratis verzekerd. Elk horloge wordt getest en afgeregeld op onze nieuwe vibrograph. Bij voorkeur laten wij U adviseren door gediplomeerde horlogemakers. Ook na Uw aankoop blijven wij belangstelling voor Uw horloge koesteren, hiertoe in staat gesteld door ons eigenmet. de meest 1 m oderne apparatuur uitgerust atelier. Lijnbaan 50 Rotterdam Tel. 010-133164/128293 met de gemeenelijke relaties onder ling. Daarnaast zie ik nieuwe taken, die dan vooral van het rijk overgeno men moeten worden. Om eens iets te noemen onderwijs, dat ongetwijfeld gedecentraliseerd moet worden, de gezondheidszorg, terwijl de provincie nieuwe stijl altijd nog verantwoorde- li jkzal blijven voor die ruimtelijke ordening en het maar dan in veel groter verband vervoer en ver keer. Persoonlijk acht ik het daarbij heel goed mogelijk dan ook de gewesten van de nabuurlanden daarbij meer te betrekken dan nu het geval is. Wan neer je nu het wegenplan van ons Limburg en Belgisch Limburg be kijkt dan klopt daar natuurlijk niets van". )Van een onzer verslaggeefstes( rotterdam Twee aan hasjiesj en opium verslaafde jongens werden in januari door de politie „stoned" aan getroffen op een bovenkamer in de Gaffelstraat. Dinsdag stonden zij voor de rechtbank. Eén van hen was in de tijd van de voorlopige hechte nis en gedwongen ontwen ningskuur tien kilo zwaarder ge worden. De rechtbankpresident en de officier van justitie lieten blijken nauwelijks raad te weten met de knapen. „Er is gewoon geen mogelijkheid, zolang er geen vecslavingskliniek is in Rotterdam", verzuchtte officier mr. A. Niessen. „De jongens moeten zelf uitzoeken waar ze eindigen. Ze kunnen het alleen maar zelf bewer ken om weer als normale mensen in de maatschappij te staan". Hij eiste tegen elk van hen een gevangenis straf, van acht maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Het centraal bureau voor alcoho lisme dat zich ook heeft gespecia liseerd in het opvangen van verslaaf den aan verdovende middelen had in een rapport een niet al te gunstige prognosegesteld. De 20-jarige EdF. was aL eerder wegens het gebruik van drugs veroordeeld. De 22-jarige los-werkman Leo van de V. was in november teruggekomen uit India, waarheen hij met alle ple zier weer zou vertrekken, zo had hij vlak na zijn arrestatie te kennen ge geven. Hij ziet India als een eldorado voor druggebruikers. Die zienswijze deed een rapporteur van het C.B.A. vrezen voor herhaling. Leo's raadsvrouwe mevrouw mr. M. M. Peek stelde dat de repporten waren opgesteld juist in de moeilijke periode dat de jongens het zonder opium moesten leren stellen. Zij meent dat hun houding zich inmid dels opzienbarend heeft gewijzigd. Leo v. d. V. zei zelf dat het recente bericht over twee Amsterdammers die na gebruik van drugs dood wer den aangetroffen hem goed wakker gemaakt heeft. Mr. Niessen hield de beide jongens voor wat er van zeven van hun vrienden is terechtgekomen. Deze verblijven nog steeds in zwakzinnige ninrichtingen. „Ik begrijp jullie niet. Jullie hebben zelf die wrakken om je heen gezien. Alsj je dan doorgaat met het spuiten van opium, dan richt je toch ook jezelf opzettelijk ten gronde...." Mevrouw Peek bracht daartegenin dat het de jongens niet kwalijk te nemen is dat zij totdat ze werden aangehouden, doorgegaan zijn met het gebruiken van opium. „Ze waren verslaafd. Van verslaving kom je niet zomaar af. Het enige verwijt dat we ze kunnen maken is, dat zè er ooit aan begonnen zijn." De beide raadslieden maakten voorts bezwaar tegen de eis van de officier die volgens hen te zwaar was uitgevallen. „Gevangenisstraf helpt hen niet verder", is hun uit gangspunt. De rechtbankpresident gafda arop als commentaar: „Als ze niet in hechtenis hadden gezeten, wa ren ze nu niet van hun verslaving af geweest". ROTTERDAM de wijkraad voor Kralingen dient zo spoedig mogelijk een gesprek te krijgen met de wet houders van wijkaangelegenheden en van stadsontwikkeling over de si tuatie, ontstaan door de brand in de oude gasfabriek aan de Gerdesiaweg. In dat gesprek zal de wijkraad zijn: verontrusting uitspreken over het langdurig uitblijven van gevraagde duidelijke beslissingen en het ge meentebestuur verzoeken op zeer korte termijn, liefst met datum, te zorgen voor vervanging van de door de gasfabriekbrand verloren gegane ruimte. Deze stappen zijn het resultaat van een spoedvergadering, welke de wijkraad dinsdagavond hield in het Centrum Kralingen aan de Hoflaan. Heef wat wijkraadsleden, hebben daar hun misnoegen geuit over het feit, dat de wijkraad te weinig wordt' gekend in. de' piannen van de ge meente Men zag de brand in de gasfabriek als het .gevolg van een blunder van de gemeentelijke overheid. Die had immers deze brand kunnen zien aan komen na de vele kleine vuurtjes, die de jeugd eerder in de fabriek had gestookt Men had er voor moeten zorgen dat gemeentelijk eigendom beter werd beschermd. Hoewel niet iedereen de gasfabriek als een ideaal trefcentrum zag, was men het er toch wel over eens, dat iets beter is dan niets en dat Kralin gen nu helemaal zonder behoorlijke ontmoetingsruimte zit. Weliswaar-wordt voor de activitei ten in het kader van C'70 een tent beschikbaar gesteld, maar de werk groep recreatie had met de gasfa briek meer plannen: vakantiebeste ding al tijdens de Paasvakantie, een jongerenfestival, een vierkamp, een speelstadproject en experimenteel jeugdwerk op woensdagmiddagen. Voor deze plannen bestond in Kra lingen grote belangstelling; er zijn adhesiebetuigingen binnengekomen Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Onder het motto „Uit en thuis" heeft Vroom en Dreesman dinsdag een veelzijdige modeshow gehouden, waarin duide lijk naar voren is gekomen dat de vrouw in het komende zomerseizoen een geheel eigen keus kan maken uit hetgeen zi j wel of niet wil dragen. Beslist zij voor maxi, dan kan dat. Wil zij midi dragen, dan is zij even eens up-to-date, terwijl zij voor de verandering rustig nog een minijurk- je kan aantrekken. Al deze modellen waren in de V en D show vertegen woordigd. Jurkjes, lang of kort, simpel van snit, maar bijzonder smaakvol wis selden elkaar in snel tempo af. Spor tieve mensen vinden een uitgebreide collectie sportkleding, vooral voor zeilersvan de klassieke jopper tot een nieuw model met openvallende polokraagdie over het hoofd wordt aangetrokken toe. Ook mantels waren er in alle soor ten en en maten; in effen tinten of vrolijke ruiten, hoewel men zijn eisen niet te hoog moet stellen wat betreft de afwerking. Bij de maxijas- sen waren slechts enkele modellen met een brede plooi van achteren, die dus niet kunnen gapen zoals de man tels met een lange split. De midi-lengte werd vertegen woordigd in enkele soepelvallende japonnen met een reptielmotief, waarbij het witte kraagje en de witte manchetten uit groolmaederstijd niet ontbraken. Een reptielmotief werd eveneens teruggevonden in enkele korte mantelsvan imitatieleer in de kleuren bruin en lichtblauw, wat een grappig effect teweeg .bracht. Voor het strand toonde V en D enkele vlotte badjassen, zowel voor dames als voor de heren, speciaal voor de vrije tijd tb aren er voor da mes en heren sportieve pantalons van corduroy, gecombineerd met blouses in een grote ruit. Combineren kan men ook met pan talons, lange en korte spencers, tu- nieks en blouses, die in drie-of vier delige combinaties verkrijgbaar zijn. In dit geval kan men. dus bijzonder vlug overstappen van mini op maxi. De Mexican-look is uitgevoerd in een grappige wikkelrok, wit met dwarsverwerkte strepen in rood, groen en geel. Daarbij passen een tas, een poncho en een hoed met een bre de rand. De avondkleding is zonder uitzon dering lang. Zeker is, dat ook voor de avond het tuniekpak niet van het mode-toneel verdwijnt. Opvallend was een broekjurk in zwart-wit met bijzonder wijde pijpen. van niet minder dan 25 Kralingse organisaties. Vooral voor deze activiteiten, die de werkgroep recreatie in de afgelo pen maanden ontwikkeld heeft, wenst de wijkraad zo spoedig moge-, lijk een ruimte te krijgen, die de gasfabriek kan vervangen. In de oproep de wijkraadsvergade ring onder het motto „De gasfa briek een luchtkasteel?" werd ge zegd, dat er, hoewel de gemeentelijke technici na onderzoek nadrukkelijk hebben gesteld dat -het complex ge vaarlijk is en niet meer kan worden hersteld, misschien toch wel iets vai* zou zijn te maken. Misschien met een plat dak. -v; .'.J: f ■'■■"j"-,. DE BRANDWEER heeft altijd erg geleefd onder de Rotterdammers. Dat is een constatering die ik zonder veel moeilijkheden hier neerschrijf. Misschien was het soms te emotio neel, maar de Rotterdammer was al tijd erg hrandweerminnend. Ik ge loof dat het door de 'bekende moei lijkheden heel wat minder is gewor den. Er zullen wel deskundigen zijn die dat gelukkig vinden. Zij kunnen van mening zijn dat de brandweer een zuiver zakelijke inslag dient te heb ben, wars van alle emotionaliteit. De waarheid zal ook in dit geval wel in het midden liggen. Ik althans heb er geen zin meer in om op oude kwesties terug te ko men. Ook niet op die kwestie van de burgemeester en zijn moeilijkheden met een fotograaf die hij aanvanke lijk van falsificatie van een foto be tichtte. U weet dat Rotterdams bur gervader dat woord heeft ingetrok ken. Met foto's kun je veel -doen, je kunt er wat opzien dat er niet is je kunt zaken uitleggen die beslist an ders zijn in werkelijkheid. Wat nu brandweer en foto's met elkaar te maken hebben? Omdat ik na de brand in de oude Kralingse gasfabriek een aantal fo to's voor me kreeg van blus- singswerkzaamheden. We hebben die op de redactie eens goed beke ken. We hebben toen vastgesteld dat als we kwaad wilden we heel wat op die brandweer zouden kunnen aanmerken. Daarom hierbij delen van twee foto's. En als ik daarover nu wat losse opmerkingen maak, bedoel ik niet onze hooggewaardeerde brand weer een trap na te geven. BEKIJK die eerste foto eens goed. Vraag een: waarom staan die mensen links nu toch op dichte deu ren en ramen te spuiten, terwijl bo ven de vlammen loeien? Het drietal in het midden schijnt of te zoeken naar niet aanwezige belendende percelen, of ze hebben ruzie. Dat laatste lijkt meer aannemelijk omdat in de verte reeds een brand meester scheidsrechter komt aan rennen kennelijk om een van de drie in zijn boekje op te schrijven. De tweede foto is niet minder ver makelijk. Ook daar wordt op dichte ramen en deuren gespolen. Het linkse tweetal schijnt ook al proble men te hebben. Het zielige straaltje water dat uit de straalpijp komt heeft van de niet zichtbare publieke tribune kennelijk boe-geroep ont lokt. De twee kijken tenminste zeer verstoord naar hun supporters. Mo gelijk kijken zij ook naar de lucht om te zien om de regen niet wat kan helpen bij de blussing, Ik hoop maar dat er nu geen boze brandweerlieden mij zullen opbel len. Want echt. ik meen het goed met de heren. Blussen is niet ieders werk. Voorkomen is beter...

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1