lampen „Bevolking moet zich i ocialist wil referendum over financiële meevaller (■riep? MANN Verf ij niiigsiiitkering sal gemeenten meer armslag gaan geven BUJD0RP zakken zaken Door ordevoorstel van Socialistisch bakzeil op commissies SCHIEDAM AKKOORD MET NOTA-FIBBE markanti laat ÏÏlSUi T bifBoIdoot 1orarft in de tuin van alle rotterdammers is het nu al lente! OFFICIEEL HEUGAFELT DEALER rfatlS oudecprerjt Tafeltennis had weer laag gemiddelde Wed. D. van Heusden Markt 3-7-50-60 Inbrekers actief in Schiedam Tweede Paasdag voetbaltoernooi bij Zwaluwen handig VetfutUtL zijn belangrijke 90 Postkantoor dicht £>E rotterdammer honderden moderne klassieke zakelijke gezellige HIPPE romantische In de grote toonzaal van Boogaard. Loop gerust vrij in Loop gerust vrij uit als extra Voorjaars Voordeel worden Lampen vanaf 75, GRATIS VAKKUNDIG GEPLAATST SCHIEDAMSEWEG 41 VLAARDINGEN. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De secretaris van de federatie Vlaardingen van de Partij van de Arbeid, de heer A. van 't Laar, heeft burge meester en wethouders een brief geschreven, waarin hij voorstelt in Vlaardingen een referendum te houden. Hij wil dat de bevolking zich op deze manier uitspreekt over de bestemming van 1,15 mil joen gulden, die Vlaardingen krijgt als gevolg van een extra uit kering uit het gemeentefonds „uit hoofde van een slechte bodem gesteldheid". Als jij griep hebt,wat doe je dan? Dart neenrt'ik een MANN pijnstiller. MANN poeders en cachets HL of MANN "tabletten; IIJI. Alledrie helpen direct. UW Bi •v 'j. r I DEN HAAG Wanneer de van State met de desbe- Streffende plannen akkoord gaat is zal bij algemene maatregel van ft bestuur een verfijningsuitkering I kunnen worden toegekend aan gemeenten met een slechte bo- demgesteldheid. li f; VERANTWOORD RESERVEPOTJES 26 maart t/nri 31 maart voorjaarsbloemen-planten-jonge dieren SCHIEDAM De socialis tische fractie in de Schiedamse gemeenteraad heeft vannacht volledig bakzeil moeten halen toen het;.voorstel aan de orde kwam alle raadscommissies openbaar te maken. Dit zou be tekenen dat alle raadscommis sies, dat zijn er 50, in de toekomst voor het publieik toegankelijk zullen zijn. een titel waar wij treta op zijn, omdat wij uit ervaring, de sterkte, het effect en de mogelijkheid kennen van HeugafelNfegels Heugafloor Heugalux en Heuga nu tegels Een uitkomst voor ieder huis. N.V. v/h geen filialen Telefoon 342232—348818 VLAARDINGEN Bevoegdheden nu beduidend goedkoper» REINIGINGSDIENST INVESTERINGSPROGRAM BOL-DOO-r 70 SS!# PAGINA 5 DINSDAG 24. MAART 1970 Zoals eind vorige week bekend werd, krijgen 101 gemeenten op dras sige bodem merendeels in het wes ten van het land samen 100 mil joen gulden te verdelen vanwege de hoge grondprijzen Tot deze gemeen ten behoort ook Vlaardingen. De heer Van 't Laar schrijft dat deze uitkering voigens krantenberich ten vijf gulden per inwoner zou be dragen. De regeling heeft terugwer kende kracht tot 1 januari 1968. „Laat de Vlaardingse bevolking uitmaken wat er met deze som gaat gebeuren", schrijft de PvdA-secreta- ris. „Er is nog geen enkele claim op dit bedrag gelegd, zodat alle moge lijkheden nog open staan. Hiermee zou een eerste stap gedaan zijn, die leidt naar een meer directe demo cratie". „Omdat de nrobleemsteliing uiterst eenvoudig is, kan hiervoor zonder be- 4" Deze uitkering zal volgens het voorstel bedragen: 3 per inwoner gvoor gemeenten met minder dan 5000 pnwoners, f 5 per inwoner voor ge- gmeenten met tussen 5000 en 400.000 inwoners en 7 per inwoner voor ge ineenten met meer dan 400.000 inwo ners. Onder dese laatste vallen overl- fegen* alleen de gemeenten Amsterdam Men Rotterdam. I'; Het motief voor de extra uitkering pis dat de betreffende gemeenten met fïde aanleg en het onderhoud van openbare werken ais straten, leidin- ll-ger., kademuren, bruggen en gemeen telijke gebouwen hogere kosten heb ben dan andere gemeenten. De volgende gemeenten met meer dan 5000 inwoners komen voor de voorgestelde verfijningsuitkering in aanmerking: Aalsmeer, Alblasser- "dam, Alkemade, Amstelveen, Anna Paulowna, Berfcel en Rodenrijs, Boskoop, Capelie a/d IJssel, Diemen, Dordrecht, Enkhuizen, Gouda, Groot broek, Haarlemmermeer, Hardinx- veld-Giessendam, Hendrik - Ido - Ambacht, Koog a/d Zaan, Krimpen ja/d IJssel, Nieuw-Lekkerland, Ou- y cer-Amstei, Reeuwijk, Schiedam, Schoonhoven, Sliedrecht, Uithoorn, Vlaardingen, Waddinxveen, Wormer, Wormerveer, Zaandam, Zaandijk, Zoetermeer. Voorts de volgende gemeenten met I minder dan 5.000 inwoners: Am- merstol, Andijk, Benthuizen, Berg ambacht, Bcrgschenhoek, Berken- woude, Bleiswijk, Bleskensgraaf, Borssele, Bovenkarspel, Brandwijk, Broek in Waterland, Briebruggen, Giessenburg, Gouderak, Goudriaan, Groot-Ammers, Haatlemmeriieden, Haastrecht, Hei en Boeicop, Hoen- koop, Hoogblokland, Hoornaar, Jisp, Kamerik, Katwoude, Krimpen a/d Lek, Kwadijk, Leimuiden, Marken, Medemblik, Middelie, Midwoud, Moerkapelle, Molenaarsgraaf, Kieuw- land, Nieuwpoort, Noordeloos, Noot-- dorp, Oosthuizen, Oostzaan, Ottoland, Oud-Alblas, Oudekerk a/d IJssel, Ou dewater, Polsbroek, Riliand-Bath, Rijnsaterwoude, De Rijp, Schellui- nen, Sint-Annaland, Sint-Philipsland, Stolwijk, Streefkerk, Vlist, Warder, Wervershoof, Westzaan, Woubrugge, Wijngaarden, Zegveld, Zevenhuizen. zwaar een consultatief referendum worden gehouden. De gemeenteraad neemt dan een besluit in overeen stemming met de uitslag van dit re ferendum, wellicht met inachtneming van bepaalde waarborgen". Om de bevolking de kans te geven ideeën voor de bestemming van de 1,15 miljoen gulden naar voren te brengen, geeft de heer Van 't Laar de suggestie hiervoor een prijsvraag uit te schrijven. Succes lijkt hem verze kerd, „gezien de animo voor de prijs vraag voor het vignet ten behoeve van. de viering van bet 700-jarig be staan van de stad Vlaardingen". „Ik neem aan", aldus de heer Van 't Laar, „dat voor de jaren na 1970 deze extra-uitkering in de gemeente begroting verdisconteerd zal worden. Voor de jaren 196° tot en met 1970 is dit niet het eeval. De extra gelden behoeven, gezien het teit dat u reeds vele jaren met sluitende begrotingen (èn rekeningen) werkt, niet aange wend te worden voor dekking van tekorten". De heer Van *t Laar, die een ver kiesbare plaats op de PvdA-kandida- tenlijst voor de gemeenteraad in neemt, schrijft verder dat de begro ting voor 1970 sluit „zonder dat een noemenswaardige beperking van de uitgaven noodzakelijk is gebleken". De PvdA-secretaris haalt in zijn brief de memorie van antwoord aan: „de begroting 1970 vertoont een reëel beeld; een verantwoord voorzienings- peil is daardoor gegarandeerd". „Op dezelfde pagina van deze me morie van antwoord", aldus de heer Van 't Laar, „deelt u nog mee dat VLAARDINGEN In de laatste ronde va» de tafeltenniscompetUie hebben de Vlaardingse teams evenals vrijwel alle voorgaande ronden, het gemiddelde van één punt per wed strijd niet weten te behalen. Ditmaal scoorde men 20 punten uit 27 ontmoe tingen. Ook zijn enkele beslissingen geval len, Zo is De Hollandiaan 4 in de derde klasse onderaan geëindigd, het geen degradatie inhoudt naar de vier de klasse. Hetzelfde geldt voor URTTC 2, dat ook van de derde naar de vierde klasse is gedegradeerd. Sunlight 1, dat ook de laatste wed strijd verloor is ook al van de derde naar de vierde kiasse gedegradeerd. Het eerste team van URTTC is de promotiepoule goed doorgekomen en is gepromoveerd van de derde naar de tweede klasse. Verder is het be langrijk, dat het eerste team van De Windmolens zich heeft weten te handhaven in de derde klasse. voor onderhoud van straten en plei nen (waarvoor wellicht deze extra- uitkering bestemd zou kunnen zijn) ruim 35 procent meer is uitgetrokken dan in 1969". „Deze mededelingen brengen mij tot de conclusie dat het extra-bedrag van ongeveer 1,15 miljoen gulden vrijelijk besteed kan worden. Het lijkt mij niet juist om, zoals u 't vorig jaar deed met het exploitatiesaldo van ongeveer 600 000 gulden, dit be drag in allerlei reservepotjes te stop pen". Daarom verzoekt de heer Van 't Laar een referendum uit te schrijven over de bestemming van deze finan ciële meevaller. Hij hoopt dat het antwoord van B. en W. op zijn brief „terstond in de openbaarheid wordt gebracht, zoals ook ik, waar mogelijk, deze openbaarheid bevorder". 2» moeten ineenvloeien met de lijn van het kos tuum. Ze mogen niet uit zakken. Ze moeten glad zitten. Dat is het geval bij de zakken van een FORTEX kostuum. Daaraan ziet u det aan elk onder deel van 'n FORTEX Icos- tuum de grootste aandacht wordt besteed. Er is niets aan het toeval overgelaten. Kies uit onze prachtige kollektie. Korte Hoogstraat 11a Tel. 346151, Vlaardingen. (Van een onzer verslaggevers) Men deed dit voorste mede na mens mevrouw A. C. M. Blaauw-Rieu (pac. soc.). De PvdA- en de PSP-afgevaardigden waren van mening dat het gemeentelijke bestuur veel meer openbaar moet worden gemaakt dan thans het geval is. Voordat de socialistische fraktie- voorzitter P. Boschman het woord 'kreeg, deed de fraktievoorzitster van de KVP, mevrouw A. C. M. Taver ne-Van Campen het ordevoorstel de KANTOREN Dagblad "De Rotterdammer", bijkan toor Schiedam: Lange Kerkstraat 82, tel. 266382; redactie: R. M. van Houwelingen, Julianalaan 84, tel. 265764; klachten be zorging: Joh.- Grönefeld, Singel 93, tel. 263538, 18.30-19.30, zaterdags 18-19 uur. Bijkantoor Vlaardingen: Smalle Haven straat 11, tel. 346775; redactie; J. Jille, tel. 351905; klachten bezorging: H. Verheij, Diepenbrockstraat 41tel. 343345. Alarmnummer voor luchtvervuiling en met ing geluidshinder voor Schiedam en Vlaar dingen: tel. 262626. )van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeenteraad van Schiedam heeft zich maandag avond met een motie achter de no- TAgFibbe geplaatst De motie werd in gediend door de heer de heer S. J. Rosman (prot.), die ook het woord voerde namens de K VP-fractie. De raad sprak zich in deze motie, die de stemmen tegen kreeg van deir mans WD fraktie en de communist B. E. Collé uit voor een krachtig regi onaal bestuur. Uitgangspunten qaren de feiten dat de raad voor een ge deelte voor de vestiging van een mammoetgemeente was (de PvdA en de PSP-fracties) het overige gedeelte tegen de vestiging van zo'n enorme gemeente. Voordat over deze nota-Fibbe werd gestemd ontstond een lange discussie over de bevoegdheden van de Rijn- mondraad en de werking ervan. Het verst ging drs. J Simons (soc.) Hij wilde' de meeste bevoegdbeden van de gemeenteraad overdragen aan. de Rijnmondraad-meuwe-stijl, of deze nu Rïjnmondraad heet of groot Rot terdam. De gemeentreraad-nieu- we-stijl zou zich bezig moeten hou den met de zaken die dicht bij de bevolking staan, zoals de sport, cul turele en sociale zaken. De heer Rosman was voor het eerst in de geschiedenis van de Schie damse gemeenteraad niet alleen de woordvoerder van zijn PCG-fraktie, SCHIEDAM Tijdens de uitvoering van de gymnastiekvereniging DOK in de Sporthal Margriet is een zakkenroller actief geweest in de kleedkamers. Vijf deelnemers deden aangifte van diefstal van portemonnees, sleutels en kledingstukken. Aan contant geld is 200 verdwenen. Inbrekers zijn het weekend verder actief geweest in de woning van de j 20-jarige horlogemaker J. G, T. aan de Mgr. Nolenslaan. Daar is uit een j bureau een geldkistje met 300 verdwenen. Verder was er ongenood bezoek j in de woning van de 46-jarige dakbedekker C. P. Daar is een geldkistje roet 15 verdwenen. De spectaculairste inbraak gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag: op de Broersvest sloeg men een grote etalageruit van het kledingmagazijn Alja in stukken. Een etalagepop en enkele kledingstukken werden meege- 1; :il.: - ,;"'l if.hiüifj'j i-CViC.Vt"!" jVVestb'aoiklO'i Rotterdam Tetete inUiO-.l?7147 (tussen Karo'Doorman&traöi er Ecndrochts. lein! VLAARDINGEN Maandag (Tweede Paasdag) zal op de terrei nen van Zwaluwen aan de Kethelweg een voetbaltoernooi worden gehouden voor C-junioren. De deelnemende verenigingen zijn in groep A: Hoog vliet, Hollandiaan, Zwaluwen, D.V.O. en Rockanje. In groep B zijn dat de C-2tjes van deze verenigingen en in groep C de C-3tjes. In iedere groep zal een halve competitie worden gespeeld; de wed strijden duren tweemaal 15 minuten. Het Harry van den Berg-tocrnooi zal worden gehouden op zaterdag 1 augustus. Er wordt uitgezien naar aantrekkelijke tegenstanders. Het is de bedoeling, dat met dit toernooi te vens afscheid wordt genomen van de terreinen aan de Kethelweg. De ge meente is van plan al op maandag 3 augustus de ploeg in de grasmat te zetten. Op verzoek en in overleg met de gemeentelijke plantsoenendienst zul len In het komende voorjaar enkele vriendschappelijke voetbalwedstrij den worden gespeeld op het nieuwe Zwaluwen-complex aan. de Zwalu wenlaan in de Holywijk. maar ook van de KVP. Aij vond het een moedig streven en meende ver der dat bet regionaal bestuur grotere bevoegdheden moet krijgen. Hij had geen bezwaren tegen de nieuwe opzet (de nota Fibbe). maar wil wel het bestuur zo dicht mogelijk bij de be voling brengen. De grote tegenstander van de nota Fibbe was drs. J. Houtman (lib.) Hij was tegen een rechtstreeks gekozen Rijnmondraad, een instelling die vol gens hem niet bij de bevolking leeft. Gok was hij tegenstander van een vierde bestuurslaag, die de Rijn- mondraad-nieuw-stijl zou worden. Hij sprak zich uit tegen de nota-Fib be. De motie van de gemeenteraad van Schiedam wordt ter kennis gebracht van de leden van de Rijnmondraad en alle Rijnmond-gemeenten. Uw dochter zal een gat in de lucht springen, als ze deze leüke lakschoenen ziet, want ook kléine meisjes zijn dol op grote mode. Op de schoenan-afdeiïng vindt U ze, deze zwarte lakschoenen met open hiel .en verstelbaar hielbandje, laag rubberhakje, voorzien van een klep met sier- perforatie en koperbeslag, nu voor extra lage prijzen. zwarte meisjesschoenen met open hiel 28 t/m 31 32 t/m 35 Morgenvroeg om 9 uur begint op de schoenen-afdeling de ver koop van deze zwarte meisjes lakschoenen mat open hiel en verstelbaar hielbandje, voor zien van klep met sierperforatie en koperbeslag, in de maten 28 t/m 35. Ook maandagmorgen open GMn tel. of schrift, best openbaarheid eerst nog eens nader te bekijken om dan in de raadsvergade ring van mei met andere voorstellen te komen. Toen., begon het: de ene propagandaleuze na de andere vloog doorde raadzaal. De PvdA-fraktie voelde niets voor het voorstel en gesteund door de WD-fraktie (drie man), die eerst wel eens de verdediging van de heer Boschman wilde horen, stemde zij te gen het voorstel van mevrouw Ta verne. Dit betekende dat men over het oorspronkelijke voorstel kon gaan praten: met 19-17 stemmen werd het voorstel van de KVP en de PCG, namens wie mevrouw Taverne ook het woord voerde, verworpen. Nadat met name burgemeester H. Roelfsema, (zelf socialist van huis uit) tal van consequenties tegen het voorstel ter tafel had gebracht en ook de WD-fraktie zich tegen het voorstel had gekeerd slikte de heer Boschman haastig zijn verdediging In en stemde hij in met het verzoek van burgemeester Roelfsema het hele raadstuk terug te nemen en in zijn geheel in mei weer op de raadsagen- da te zetten. Het was -gisteravond -een avond waar het politieke vuurwerk vaii afsloeg. Mevrouw Taverne kreeg het namens haar fraktie aan stok met wethouder J. Seheffers, die naast de portefeuille van financien ook de verantwoordelijkheid voor reini gingsdienst draagt, Het ging hier om het punt van een nieuwe be drijfspand huren voor de gemeente lijke reinigingsdienst, '..die in Schie dam de VROM heet. Deze dienst heeft reeds de beschik king over een veel te kleine behui zing op de Buitenhavenweg, maar kon nu een tweede pand huren op de Buitenhavenweg vlak naast het Nieuwsticht. De VROM-commissie uit de gemeenteraad had zich al met het voorstel akkoord verklaard, maar de financiële commissie was tegen waardoor het voorstel van de raadsa- genda moest worden afgevoerd. Dat nam mevrouw Taverne weer- niet. Zij verweet het college onduide lijke politiek en was bijzonder ver baasd over het beleid van de socia listische wethouder Seheffers dat zij eigenzinnig noemde. Wethouder Scheffer had tegen dit betoog niet veel in te brengen en moest door zijn fraktiegenoot drs. J. Simons in bescherming worden genomen. Aan gezien het college van B. en W. het reglement van orde achter zich had werd het voorstel overigens toch van de raadsagenda afgevoerd. Kort hiervoor stelde de raad zich wel unaniem achter het voorstel de gemeentelijke reiniging te moder niseren. Tot op dit moment neemt de vuilniswagen wel het gewone huisvuil mee, maar voor -grote afval, zoals oude bedden en spullen af komstig van verhuizingen, zolder- en krotopruimingen moet extra worden betaald. De raad nam nu het voorste! aan om elke tweede woensdag van de maand een tweede vuilnisauto beschikbaar te stellen voor het gratis weghalen van grote hoeveelheden af val. Daarnaast zal iedere zaterdag morgen van negen tot twaalf uur het VAM-vuilnisoverlaadstation achter het station Schiedam/Rotterdam- -West geopend zijn om grote partijen huisvuil in ontvangst te nemen. Voor de suggestie een rcinigingspolitie in te ste len voelde Wethouder Seheffers en praktisch dege hele gemeenteraad Aanmerkelijk rustiger ging het toe bij het behandelen van het investe ringsprogramma voor de jaren 197Ó-1974. De heer Rosman noemde het een ambitieus programma en een duidelijke verbetering van het eerste investeringsprogramma. Wethouder Seheffers deelde nog mee dat het in vesteringsprogramma ieder jaar voor de begrotingsbehandeling in ver nieuwde vorm zal worden aangebo den. Dezelfde wethouder; verklaarde ook dat het gemeentebestuur er niets voor voelde de gemeentelijke haven- loodsdienst aan Rotterdam over te dragen. Deze stad vraagt voor die diensten namelijk 60.000 per jaar, terwijl er op de begroting 1970 een nadelig saldo voor deze dienst staat van ƒ19.000. Verwacht wordt dat in 1971 dit. bedrag even groot zal zijn, maar dat in de toekomst met een voordelig saldo zal kunnen worden gewerkt. Uit de vergadering bleek verder dat binnen niet al te lange tijd zal worden begonnen met het aanbren gen van een toplaag op het wegdek van de zeer belangrijke verkeersader, de Burgemeester Van iHaarenlaan. De dienst van gemeentewerken zal er voor zorgen dat deze laan geen „hob- belweg" wordt. Men is gedwongen tot het aanbrengen van een toplaag, omdat het wegdek op bepaalde plaatsen ernstige verzakkingen heeft. De heer J. 3. Hoogcarspel (soc.), die directeur is van het Gewestelijk Ar beidsbureau Nieuwe Water weg-Noord diende zijn ontslag als raadslid in. Hij dient zijn tijd tot 1 september evenwel volledig nit en gaat pas daarna verhuizen naar 'Friesland, waar hij een andere funk- tie. heeft aanvaard. fuMyfctssc/und als eertgxe/e f>nit Getoete**? ais Sé (Zoemen KAL' ol COLOGNE IMPERIALE t. C'.DOI.OOOT Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) me) uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. VLAARDINGEN In verband met de Goede Vrijdag komt de avondopenstelling van het hoofpost- kantoor aan de Westhavenkade (lus sen zeven uur en half negen) op 27 maart aanstaande te vervallen. Zo n keukenmachine wordt at gauw uw rechterhand. Koop ham das bij iemand dia hem kart repareren als het moet. Bij E.o.r.». osicL z- BINNENSINGEL 165 IEL. 34Ï4S6 - VLAARDINGEN •3

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1