Aangepaste afvaarten Genoeg ruimte voor kleine ondernemingen IHC-Holland heeft eigen werkterrein Bouw kabelbaan vordert, Philips in Kerken maken plannen Brielse Meer vooral door gezinnen bezocht Figuratief tekenen, aquarelleren en schilderen Hans van Blooys gaat eigen gang OCEAAN NEEMT DEEL AAN DJAKARTA FAIR Tor Line verwacht blijvende groei Wereldvloot bulkcarriers GEEN INBRENG COMMISSIE WINSEMIUS Enquête van PPD wijst uit SCHEEPS- VERKOPEN 0E rotterdammer Visreizen THC-HOLLAND heeft geen -*• inbreng voor de commis sie-Winsemius. De Nederlandse scheepsbouwers weten zelf hoe zij de bouw van igrote schepen moeten organiseren. Ons werk ligt op een geheel ander ter rein." Dit zegt mr, H. Smul ders, president van de raad Philips waas; jgENT ROTTERDAM Om meer te weten te komen over het ge bruik en de waardering van het recreatiegebied Brielse Maas voor recreatieve doeleinden is in 1967 een enquête gehouden. Deze enquête is verwerkt in een rap port van de Provinciale Plano logische Dienst. Het eerste on derzoekrapport dat al eerder is uitgegeven richtte zich vooral op het aantal bezoekers, de capa citeit van de diverse voorzienin gen en het verkeers— en ver- voersaspect. Wonen Zuinig PAGINA 3 WOENSDAG 1 APRIL 1970 SCHAALVERGROTING kan betrekking hebben op de scheepvaartonderneming, of op het productiemiddel: het schip. In het geval van de onderne ming is het duidelijk, dat de grotere maatschappij of groep de voordelen van specialisatie beter kan uitbuiten, aldus de heer Eric Storey, directeur van de Ocean Steam Ship Co., over het belang van de scheepvaart industrie en de plaats daarvan in de huidige economische or dening. De neiging naar schaalvergroting in de scheepvaartindustrie is nu wel goed op gang gekomen en heeft geleid tot consortia die zijn opge richt om in de financiering en ra tionalisering te voorzien van de ex ploitatie en de marketing, noodza kelijk geworden door de contain eri- sering. Zeifs in de buikvaart heeft de snel groeiende omvang van het schip met zijn hoge aa^oopkosten en met de daaraan verbonden eis tot doelmatige marketing geresul teerd in de totstandkoming van consortia. Deze ontwikkeling zal zich zeker voortzetten, aldus de heer Storey. Er zal natuurlijk nog ruimte zijn voor de kleine, soepele ondernemer, die afvaarten biedt waar dat ge wenst wordt en zichzelf inpast in de hiaten die onvermijdelijk tussen de massale vervoersoperaties van de reuzen zullen verschijnen. Ook het schip zelf kan een bij drage leveren aan de voordelen van de schaalvergroting. Het grotere schip kan goedkoper worden ge bouwd, voortgestuwd en bemand per eenheid van laadvermogen. De voor het steeds grotere schip beno digde hoeveelheden staal, het ver- De Nederlandsche Stoomvaart Maat schappij Oceaan zal deelnemen aan de Djakarta Fair. die van 13 juni tot 18 juli voor de derde maal in Djakarta zal worden gehouden. De direktie van de rederij verwacht goede resultaten van de deelneming aan de expositie vooral wanneer men deze beziet tegen de achtergrond van de voortdurende sta biliteit van de Indonesische economie. Meer leningen van en steeds grotere investeringen door Europese en ande re landen zullen zonder twijfel resulte ren in een uitwisseling van goederen en produkten, waarbij de Indonesische Invoer vanuit Europa en de uitvoer naar Europa belangrijker zullen wor den. Als Nederlandse scheepvaartmaat schappij za! de rederij deelnemen In het Nederlandse paviljoen, dat onder auspiciën van de Centrale Kamer van Handelsbevordering te Den Haag wordt ingericht, met een stand die de Indonesiërs een Idee za! geven van Öe diensten van de rederij. De N.S.M.O. heeft sinds haar op richting In 1881 vrachtdiensten onder houden tussen Indonesië en Europese havens. De roll on/roll off schepen van de Tor Line vervoerden in 1969 to taal 168.679 passagiers, die samen 33.155 auto's meenamen. In 1968 waren deze cijfers respectievelijk 148.008 en 28.940. Evenals het jaar daarvoor werd ook in 1969 de grootste groei genoteerd op het tra ject Amsterdam-Gothenburg v.v. Ook op ladinggebied was de groei in het afgelopen jaar aanzienlijk. Totaal werden met schepen van de rederij 400.000 ton lading vervoerd tegen 358.000 ton in 1968. Op de lijn Amsterdam - Gothenburg werd ook hier de sterkste stijging genoteerd. De behaalde resultaten in de eer ste drie maanden van 1970 laat zien dat de groeiende tendens in beide vervoeren zich ook dit jaar zal voortzetten. De Tor Line hoopt in het komende najaar het diensten pakket uit te breiden met o.a. korte iff-season-reizen naar Kopenhagen ,n Stockholm alsmede naar enkele (aatsenin Groot-Britanmë. J eiste machineverrnogen en de man kracht groeien niet gelijk op met de kubieke inhoud. Als gevolg van structurele over wegingen en het beschikbaar ko men van aan diep vaarwater gele gen terminals, zullen op de hoofd routes steeds grotere tankers ver schijnen, aldus de heer Storey. Ook in de tankvaart zal vraag blijven bestaan naar het kleinere schip voor distributieve diensten. In de scheepvaartindustrie ma ken we nu barensweeën mee van een revolutie, zo concludeert de heer Storey in ideën en methoden die net zo verreikend en belangrijk is als die welke de overgang van zeil- naar stoomvaart inluidde. In de Britse industrie hebben wij een grote voorraadschuur var. activa en bekwaamheden, die ons in staat moeten stellen uit te breken naar nieuwe handelswegen en te zorgen voor nieuwe produkten en diensten die om vervoer vragen, zo is de heerStorey van mening. jyOORDZEE Veerdiensten biedt als eerste rederij met ingang van 6 april a.s, vanuit Europoort vier ver schillende, speciaal verzorg de visreizen naar Ierland. De trips, twaalf dagen uit en thuis, worden voor een deel uitgevoerd door de rij op/rij af schepen Norwave en Nor- wind, die een accommodatie hebben voor 235 passagiers. Tijdens de visreizen kan de auto op het schip worden meegenomen. Een van die einddoelen is Dublin, waar men bijgaand tafereel kan aantreffen. De wereldvloot van buikcarriers is in 1969 met 223 schepen met een geza menlijke tonnage van 8,8 miljoen dwt toegenomen tot een totale capaciteit van 66,4 miljoen ton dwt. In deze sec tor zijn de grootsten Liberie (16,3 mil joen ton). Japan (11.9 miljoen ton) Noorwegen (10,1 miljoen ton) en Groot-Brittannië (6 miljoen ton). Nederland neemt na Italië, Grieken land, Zweden, West-Duitsland, India, Frankrijk en de Verenigde Staten een veertiende plaats in met 28 bulkcar riers groter dan 10.000 ton dw en een tonnage van 736.000 ton dw. Op 1 januari van dit jaar waren vol gens Fearnly and Egers opdrachten verstrekt voor 481 schepen met samen 28,4 ton dw, waarvan 10,9 miljoen ton voor aflevering in 1970. De orderboe ken van de scheepsbouwende naties bevatten thans 52 bulkcarriers in de grootte tussen 100.000 en 150.000 ton dwen 44 groter dan 150.000 ton. Dit betekent weer een duidelijke schaalvergroting: de bestaande vloot omvat 21 schepen groter dan 100.000 ton dw. Vooral Groot-Brittannië, Liberie en Noorwegen bestelden de grote ty pes bulkcarries. N ie velt Goudriaan en Co, Ham burg heeft twee schepen van de vloot afgevoerd door z.e te verkopen naar Cyprus. Beide vaartuigen, via bemiddeling van Supervision Ship ping and Trading verkocht, zijn in middels overgedragen. De Kiffa en Ancha van Van Nieveit komen als Panagia en Caroline weer in de vaart. Beide vaartuigen werden ge bouwd in 1954 en hebben een draagvermogen van resp. 3951 en 3996 ton. Het Nederlandse kust vaartuig Fivel verwisselde even eens van eigenaar. Als Saskia zal het in 1952 gebouwde schip door kopers in Dublin weer in de vaart worden gebracht. mr. H. SMULDERS, eigen werkterrein van bestuur van IHC-Holland, in het orgaan van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen. Ons bedrijf is een geslaagd voorbeeld van concentratie en specialisatie in de Nederlandse scheepsbouw. Er is geen twijfel over mogelijk dat dit het resultaat is van de bun deling van krachten van de vijf werven die in IHC samenwerken, aldus de heer Smulders. Met betrekking tot de toekomst verwachtingen voor het bedrijf steit mr. Smulders dat organisato risch nog veel te doen is. De inter ne groei tot dusver blijkt uit de resultaten van de laatste jaren. Maar aan de mogelijkheden voor verdere interne groei is nog lang geen eind gekomen. Uit een verbe terd management, een goede benut ting van de marktmoge! ijkheden. kan een nog groter resultaat ko men. En met ons beleid op lange termijn zijn we nog maar net be gonnen, zo zegt de heerSulders. Daarnaast is in principe ook een externe groei mogelijk. Maar dan zullen zich geschikte partners moe ten aandienen om zich bij ons aan te sluiten en bovenal zullen zij over bekwame mensen moeten beschik ken, die de drijvende kracht van ons beleid een diepere marktpe- netratie kunnen meehelpen te verwezenlijken. Door de indeling in divisies zijn de verantwoordelijkheden gelegd, waar ze thuis horen, zo stelt de heer Smulders. Er zijn winstcentra gecreëerd onder eenhoofdige lei ding, die is vertegenwoordigd in of, in het geval van de produktgroep mijnbouw en transport die nog in. het begin van haar ontwikkeling is, staat, onder de raad van bestuur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de Cool- singel zijn dit weekeinde stalen masten verrezen. Zij maken deel uit van de kabelbaan (of stoel- tjeslift hoewel men op gelijk niveau blijft) die in de C'70- periode liefhebbers op niveau door het centrum zal brengen. De masten zijn eenvoudig en weinig opzichtig uitgevoerd. Ze staan bovendien op ruime af stand van elkaar. Achter de Doelen groeit op het ogenblik de tijdelijke bollenstad. Zichtbaar voor het publiek staan er drie grote bollen. Onzichtbaar, althans tot 5 mei, zijn de tachtig bollen waar mee Philips een bijdrage aan Com municatie '79 geeft. In een van de twee Philips-koepels, onderling ver bonden door een gezamenlijke entree, zullen deze tachtig bollen een groot aantal facetten van de samenleving moeten uitbeelden. De gekleurde bollen ziin verschillend in grootte, namelijk van een doorsnee van een halve meter tot 2,40 meter doorsnee en zijn uitgevoerd in zeven hoofdkleuren, aldus de ..Philips Koe rier". De bollen zijn in zeven groepen ver deeld, elk met een eigen functie en met een eigen thema. De titels zijn: „Wordt gauw beter" (gezondheid), „Communicatie, weet je wel" (com municatie), „Hoe hou je het bij" (mo biliteit), „Werk aan de winkel" (pro- duktiviteit), „Hier ben ik graag" (ont spanning), ..Maak es kennis" (kennis), en „Je kijkt je oren uit" (leefkli maat). Sommige bollen brengen journaal filmpjes, andere voorbeelden uit de techniek. Elke groep heeft ook een kunsthol als ludiek, kunstzinnig cle ment en een filmboi waarin een mo nitor zit waarop films worden ver toond over wat Philips doet. Volgens de „Philips Koerier" levert Philips belangrijke bijdragen in de ontwikkeling voor de instandhouding en het bevorderen van het wei-zijn van de mens. De filosofie daarachter is dat de samenlevingsstructuren steeds dieper cp elkaar ingrijpen waarbij grenzen vervagen. De mens wordt steeds meer afhan kelijk van zijn medemens en van zijn omgeving. Om voor beide, eenling en groep, een bestaan voor nu en straks mogelijk te maken, moeten voortdu rend vraagstukken worden opgelost. In de ontwikkeling van wetenschap en techniek vindt de mens methoden en middelen om deze oplossingen te ontdekken en tot werkelijkheid te brengen. In de andere grote bol worden de zogenaamde professionele activiteiten van Philips geëxposeerd. Daar kan men een elektronenmicroscoop zien, een kleuren tv-camera, een koudgas- koelmachine, en een Stirlingmotor. Buitenlandse bezoekers zullen folders in hun eigen taal krijgen. Bij het verlaten van de Philips pa viljoens krijgen de bezoekers een bol letje met een aantal spelletjes, even eens als ludiek element. Ook de kerken verenigd in de „Ge meenschap van Kerken" zijn druk bezig met het ontwerpen van een programma tijdens C'70. Er is een werkgroep gevormd die zich bezig houdt met de plannen. Deze werkgroep wil het liefst los van C'70 organiseren, hoewel dat in verband met de financiële middelen niet zo eenvoudig zal zijn. Sommige leden van de werkgroep willen met hun medewerking verder gaan dan anderen. Er zijn er bij, al dus blijkt uit een verslag van de laatst gehouden vergadering van het Convent van Kerken die zich liever zouden scharen achter degenen die tegen C'70 protesteren. Toch zijn er al plannen in ontwik keling. Die gaan in de richting van een serie prcekschetsen tijdens de C'70-perïode, een uitbreiding van de Alledag-kerk en sirenelunches. Ook wordt gedacht aan tentoonstellingen in de Laurenskerk en aan de stimule ring van activiteiten in de wijken, maar dat vooral op lange termijn ge zien. Er is ook gedacht aan het uitde len van blikjes alpenlucht met rietjes op de Coolsingel, maar dat zal niet doorgaan. „(F r5 3 Si liSfX iüii ijy jfri c u er ook dit jaar weer ingelo pen? Of heeft u ze allemaal doorgehad? Ieder jaar nemen we ons weer voor er dit keer niet in te vliegen. Het op dat moment hatelijke „ééééééén april" klinkt sommigen nog na In de oren na een vergeefse speurtocht naar een niet bestaand insect of na het wachten op de aan komst van een schip dat hele maal niet aankwam. De kranten spelen een niet onbe langrijke rol bij al deze grappenma kerij en het mooiste is dat zij er nog voor betaald worden ook. Uitkijken is dus het parool. Word echter niet boos als u ook dit jaar ijverig naar de bril van Al va'heeft gezocht, maar gun de slimmerik die u dit gelapt heeft zijn pret. Bekijk het door een zonnebril, want het blijft tenslotte een nationaal gebeuren. Niet alleen dagbladen staan te dringen om u in het ootje te nemen; Wat te denken van een groot artikel in „Onder de Vlam", de bedrijfs- IvTATif van STHpII (Van een onzer verslaggevers) Het nieuwe, tweede deel, geeft vooral inzicht in de persoonskenmer ken, zoals de sociale status van de bezoekers (recreanten genoemd), him herkomst en het gebruik van het ge bied met wensen en zo. Hoofdconclusie is dat de recreatie langs en op het Brielse Meer bij uit stek een gezinsaangelegenheid is. Het is daarnaast ook een sociaal gebeu ren. Een groot deel van de bezoekers behoort namelijk tot de beroepsgroe pen „employés" en „arbeiders". De deelname van de agrarische bevol king van. Voome en Putten is zeer gering. Ook betrekkelijk laag is het aantal recreanten uit de bevolkings groep van mensen boven de 55 jaar. Men wil nu de motiveringen nagaan waarop juist deze groep verstek laat gaan bij deze vorm van openluchtre creatie. Het merendeel van de bezoekers woont in een gebied dat ligt binnen een straal van twintig- km rond het Brielse Meer. Buiten het hoogseizoen blijkt echter vooral de regionale functie van het gebied. In het hoog seizoen stijgt het aantal bezoekers dat verder dan twintig km van het Briel se Meer woont Het bereikt dan zelfs een hoogte van twintig procent van het totaal. Uit de enquête blijkt verder dat het woonmilieu van invloed is op de trek naar buiten. Het aandeel namelijk van bewoners van etage- en flatwo ningen is zeer groot. Vooral in de sec tor verblijfsrecreatie. De publiciteit over het recreatiege bied heeft vrijwel geen rol gespeeld. De redenen van de bezoekers om naar het Brielse Meer te gaan, waren in hoofdzaak aanbeveling door ande ren. Ook het aantal mensen dat er toevallig langs kwam en daarna rege- matig terugkwam, is vrij groot. Van de zogenaamde verblijfsre- creanten beschikt negentig procent over een vaste staanplaats voor tent of caravan voor een periode van meer dan vier maanden. In het voor- en naseizoen verblijft men hier meestal alleen in de weekeinden. In het va kantieseizoen soms enkele weken achtereen. De kampeerders worden alleen aangetroffen vlak om de campings. De echte watersporters zwerven door het hele gebied. De meeste dagbezoe kers van het gebied keren regelmatig terug naar hetzelfde plekje zonder andere delen van het recreatiegebied te bezoeken. Deze dagbezoekers komen meestal van zeer dichtbij. De kampeerders komen vooral uit Rotterdam en de Biet moet nu maar eens uit zijn met dat verplicht jubelen bij jubila rissen, zo zegt de redactie. Een jubi leum is geen prestatie; maar meer een gebrek aan moed om te veran deren. In' plaats van het geforceerd j jubelen, wil de redactie voortaan spontaan hulde brengen bij de ge- boortevan een Sheli-zoon. Op de dag van de geboorte zal de redactie van de bedrijfskrant; gewa pend met een mandje Shell-fruit; een bezoek brengen aan de jonge moeder. Ook de vader zal niet wor den vergeten. Hij krijgt een mandje eieren, dat hem overhandigd zal worden door een speciale eiketser. Het gaat hier om een proef zo schrijft de redactie. De eerste vader die in verwachting is en die woens dag 010 - 313081 belt-met de blijde - tijding dat hem een zoon is geboren, krijgt bezoek. Als de proef slaagt zullen meer Shellingen worden opgezocht, zo zegt de Onder de Vlam-redactie. En toch.... '■■■i'.yAirfz Denkt u er aan. Het is vandaag L april, de eerste van de maand. Met „woensdag", „morgen", of op welke manier ook is of Wordt de juiste da tum-gecamoufleerd." deelnemers aan de watersport blijken in voor- en naseizoen ookuit de naaste omgeving te komen. Het zijn hoofdzakelijk zuinige men sen die in het recreatiegebied komen. De meesten nemen etenswaren van huis mee en bezoeken zelden of nooit de aanwezige restaurants. Zwemmen, vissen, zeilen en varen blijken de meeste activiteiten te zijn. Er zijn bij de recreanten veel wen sen. Die zijn vooral gericht op de ac commodatie waarbij de sanitaire voorzieningen worden gemist. Nega tieve waardering komt vrijwel niet voor. Over het algemeen blijkt in het voorseizoen het accent van het bezoek te liggen op de verblijfsrecreatie. In de zomer is er een stijging van het dagbezoek. Naarmate het seizoen voortschrijdt wordt het gebied waar uit de bezoekers komen groter. Uiteraard voltrekt zich de week- eindrecreatie het meest onafhankelijk van het weer. De dagrecreatie is hiervoor echter zeer gevoelig. ROTTERDAM Hans van Blooys, 28 jaar, is een van die Rotterdamse kunstenaars die zich niets aantrekken van wat mode is, van -ismen, van expe riment met materiaal, van dis cussies over kunet als boeren bedrog, van engagement of tijdeloosheid. Hij tekent, aquarelleert en schil dert. Gewoon, figuratief. Landschap pen, stads- en dorpsdingen, reisin drukken. Hij behoort naar zijn werk tot die groep oudere Rotterdammers die men telkens weer en bloe ziet optreden op exposities zoals Charles Kemper, Jan Goedhart, Jan Burger hout en Ed van Zanden, zijn schoon vader Ad Kikkert en jongeren als Maarten (zoon van Charles) Kemper en Ciano Siewert. Het zijp. de mannen die de Euro- poort- en Maasvlaktes begeleiden in de evolutie tot industrieterrein, die het gemeente-archief voorzien van metro-aanleg in beeld, die de laatste plekken oud-Rotterdam of Delfsba- ven vastleggen. Mannen die in de ha vens altijd weer nieuwe dingen ont dekken, lijnen van schepen en kra nen. Soms trekken ze als groep naar Londen of de Berlijnse muur, of dichtbij Hoek van Holland. Hans van Blooys is een maand lang met Nico Benschop naar Spanje ge weest, van half januari tot half fe bruari. Hij trok naar Sevilla en Cor doba, naar allerlei uithoeken. Per bus en trein, want veel mocht het niet kosten. „Ik heb de reis uit eigen zak betaald. Mijn vrouw is thuis geble ven. Ik heb die financiële gok willen wagen. Ik heb het ook bewust niet als va kantie gezien. We hebben er keihard gewerkt en goed rondgekeken. Je moest de rust nemen om die kleuren op je in te laten werken. Als je daar omhoog kijkt is de lucht blauw, maar recht vooruit gezien is het meer wit." „Wat ik graag teken?" „Ik interes seer me voor oude cultuur, maar ook voor oude pretentieloze vissersbootjes. Ik doe dat puur figuratief. Vorig jaar maakte ik wat erotische dingen. Nu heb ik dit weer gedaan". Hij vertelt het bij zijn Spaanse en andere aqua rellen in de Galerie van Simon de Graaft in Schiedam, bolwerk van voornamelijk figuratieve kunstenaars. „Ik vind het niet leuk om in polyes ter te werken en daarom doe ik het ook niet. De laatste tijd krijg je een verwrongen beeld van mensen die „mee willen doen". „En als ze zeggen dat mijn werk verouderd is, dan zeg ik dat ik het in 1970 gemaakt heb. Ik doe het niet om in de belangstelling te staan of om in een museum te hangen. Ik wil eerlijk zijn tegen iedereen. Ik wil ook niet ingewikkeld zijn. In de mensa van de studentensociëteit Koinoonia (Mau- ritsweg Rotterdam) heb ik een non- figuratieve wandschildering ge maakt. Maar dat wilde ik toen zo maken." Van Blooys krijgt ondersteuning van de verfoeide sociale regeling. Daarom is hij zo blij met de uitnodi ging om een jaar lang ontwerpen te maken voor bladen voor het Gulden Boek van Rotterdam, waarin belang rijke bezoekers hun handtekening zetten. „De eerste keer was dat met Gustav Heinemarm. Dat gebeurt zo'n zes of zeven keer per jaar. Daar ver dien ik dan weer zo'n 2.000 mee. Ik verkoop aardig, maar het is altijd nog te weinig om de steunregeling te mis sen. Ik wil nu weer wat terugverdie nen wat ik heb uitgegeven op mijn reis." Hans van Blooys, eigenzinnig en orthodox, heeft een nieuw atelier in het grote collectieve kunstenaarspand aan de Crooswijksestraat dat pas ge opend is. Hij gaat zijn eigen gang, dwars door alle experimenten heen. Ook die jongeren bestaan, al lijken ze een uitstervend ras. HARRY WILLEMSEN

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1