GEEN DREMPEL IN NIEUWE MAAS rriwwi m „Fibbe-concept brengt conflictsituaties" Bodem wordt vastgelegd - Scheepvaart ongehinderd Industrieën gaan iets doen voor dagverblijven Prot. Chr. lijst kandidaten Rijnmond- raad mt 95 Besturen willen eenheid Motie-Lems compromis in PvdA-geschillen Rij ïimondstruktniir Interessante WIZO-bazaar geopend m I 18.- Maassluis wil federatie Burgemeester slaat eerste paal Ql ROTTERDAMMER PAGINA 3 MAANDAG 13 APRIL 1970 ROTTERDAM Niet alleen öp de Rotterdamse slagader, de Nieuwe Waterweg, wordt hard gewerkt. Ook onder het wateropper vlak worden bergen werk verzet. Hoewel dit werk voor een groot deel aan het oog onttrokken wordt is duidelijk, dat het één niet zonder het ander kan voortgaan. De toenemende vraag naar goe deren maakte een verdieping van de toegangsweg naar de Rotter damse havens noodzakelijk. Het gevolg van deze niet tegen te hou den ontwikkeling is echter, dat de verzilting steeds verder land inwaarts dreigde te dringen. Toronto. - nu'beduidend' goedkoper MARGE 80 door Jan Ladenius PT- nu ...'beduidend goedkoper in suede, gladleder en lakleer Overdracht Regionale opvang uvindthetbij Strijd tegen verzilting vordert gestadig fEN moderne grintstorter op de noodzakelijke aanvoer van h de Nieuwe Maas zorgt voor materiaal om de bodem vast te leggen. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS B en W van Maas sluis willen dat de Rijnmond-ge meenten samen een plan gaan uit werken om te komen tot een fede ratie van gemeenten. Als de gemeen teraad daar morgenavond, dinsdag, mee instemt, zal daartoe een verzoek uitgaan aan het dagelijks hestuur van Rijnmond. Ook Maassluis behoort tot de ge meenten die zich tegenover de nota- -Pibbe afwijzend opstellen. B en W zeggen dat dit stuk moet worden ver worpen omdat de inspraak van de gemeenten in het voorgestelde beleid niet is verzekerd Uit de voorgestelde wijziging van de wet zien zij alleen maar een z.g. vierde bestuurslaag ge boren worden. Met een federatie kunnen de ge meenten in gezamenlijk overleg voor zieningen tot stand brengen, zonder dat dit voor de bewoners een'oneven redige verzwaring van lasten tot ge volg zal hebben. Het model dat het Maassluise colle ge voor de geest staat is het be stuurslichaam van de Canadese ag glomeratie Toronto. Deze „Municipa lity of Metropolitan Toronto" heeft drie organen: een voorzitter, een da gelijks bestuur en een raad, be- In Uw zomerhuisje of op de camping, aan het strand of in de boot..- waar U heengaat in Uw vrije tijd'om van de zon te genieten—, een campingmatras hoort erbij! Campingmatrassen, door de veerkrachtige inhoud van poly- aether ook ideaal om zó op een veWbed of in de tent neer te teggeo. in diverse kieuren, voor prijzen die ver beneden de nor male verkoopprijs liggen. staande uit de burgemeesters van de deelnemende gemeenten en vertege nwoordigers van de gemeenteraden. Het concept-Fibbe doet in wezen niet anders dan het toekennen van een groot aantal taken aan Rijnmond die daartoe aan de gemeenten worden onttrokken, zeggen B en W. Zij vin den dat het Fibbe-stuk in wezen niet is gericht op integratie van de ge meenten en Rijnmond, maar uitslui tend op het overnemen van taken van de gemeenten door Rijnmond. En het Maassluise college trekt ernstig in twijfel of daarmee oplos singen kunnen worden bereikt voor de terreinen die die taken bestrijken. „Het concept-Fibbe leidt tot ver menging van taken, die over zelfstan dige lichamen vedreeld zijn en zal conflictsituaties oproepen op gebieden waar zij tot nu toe niet voorkwa men", aldus B en W van Maassluis. Tegelijk met het graven van de Europageul werd dan ook besloten, de strijd tegen de verzilting ter hand te nemen. Va* Hoek van Holland tot aan de Hollandsche IJssel worden op de bodem van de rivier tegenmaatre gelen genomen. Ir. P. C. Mazure, hoofd van de af deling nieuwe werken van het arron dissement Rotterdamse Waterweg van de dienst benedenrivieren van Rijkswaterstaat, heeft de leiding van •deze verontdieping respectievelijk vastlegging van de Maas. „Wij leggen beslist geen drempels", zo stelt de heer Mazure. „Dit is dui delijk een misverstand. Wat wij doen is de bodem van de rivier waar nodig ophogen en vastleggen met een grint- laag. Getekend ziet de bodem er na behandeling uit als een trap waarvan de treden landinwaarts oplopen. Nergens wordt hierdoor de scheep vaart belemmerd. Er blijft zelfs nog een ruime marge over, aldus de heer Mazure. Rijkswaterstaat werkt mo menteel op twee verschillende trajec ten aan dit project. Het gedeelte van Hoek van Holland tot de Oude Maas en het stuk boven de Van Brienen- oordbrug tot aan de Hollandsche IJs sel zijn in behandeling. Het traject Hoek van Holland Oude Maas wordt praktisch niet op gehoogd. Alleen kuilen, sommige zijn 100 meter in het vierkant, worden volgestort. Op stukken die veel van de stroming hebben te lijden, wordt een laag zeegrint gelegd. Dit grint wordt aangevoerd door hopperzuigers van de Combinatie Havenmond Hoek van Holland en op van te voren vast gestelde plaatsen gestort. Van de Oude Maas tot 'aan de bruggen wordt op het moment niet gewerkt. Wel staat vast dat dit ge deelte enkele meters omhoog zal Morgenvroeg om 9 uur begint op onze camping-afdeling,, 2e etage, de verkoop van deze handige campingmatrassen, ge makkelijk In opgevouwen toe stand mee te nemen, het cre tonne in diverse ieuke kleuren. Ook maandagmorgen open Géén tet, of schrift ibest SPIJKENISSE De stichting „Dagverblijven Geestelijk Gehandi capten West Zuid-Nederland", die za terdag twee dagverblijven in aan bouw nam voor de regio Voorne-Put- ten, heefi nog drie kinderdagverblij ven en drie dagverblijven voor oude ren in voorbereiding. Deze komen in Alphen a.d. Rijn, Delft, Monster en Vlaardingen/Schie- dam. Als deze projecten zijn gereali seerd, is de opnamecapaciteit geste gen tot 500 pupillen. Burgemeester P. J. Bliek, die voor de dagverblijven in zijn gemeente de eerste paal sloeg, prees het enthou siasme waarmee het 'bestuur van de stichting dit nieuwe project heeft voorbereid. Met applaus werd zijn mededeling begroet dat aan de „spaarcenten voor de aanleg van een vlinderbad 12.000 kan. worden toe gevoegd 7500 van de stichting Oude Maas en ƒ4500 van enkele bedrijven uit Spijkenisse. De beer Bliek verwachtte nog meer geld, onder meer van een nieuwe stichting waarin de industrieën uit Pernis, botlek en Europoort zulien deelnemen. Deze stichting is qua ka rakter analoog 'aan de bestaande plaatselijke stichting, waarin de in dustriemet een bepaald bedrag per werknemer uit de betrokken gemeen te deelnemen, maar zal aanvragen behandelen voor de wat grotere ob jecten met voornamelijk een regio nale bestemming. De heer Bliek, die voorzitter van deze stichting wordt, verwacht dat de oprichting spoedig een feit zal zijn. Spijkenisse stelde hij ten voorbeeld voor geheel Nederland, Enkele brie ven waren voldoende om 6000 m2 grond te verkopen,-garantie te verle nen voor anderhalf miljoen gulden en de bouwvergunning te verstrekken, Het blijft naar de mening van de heer Van Geest de vraag of de> 1.5 miljoen gulden voldoende zullen zijn en hij hoopte dat de nog rustende gelden van de Stichting Bisschop Bekkers ook voor dit complex ter be schikking zullen komen. moeten. Zonodig zal ook hier een laag grint verdere uitslijting tot staan brengen. De rivierbodem boven de bruggen ziet er wel bijzonder grillig uit. Over grote afstanden moet de bo dem worden opgehoogd om een bij drage te leveren in het terugdringen van de zoutgrens. Het werk is hier zover gevorderd, dat over een afstand van twee kilo nieter bodem is opgehoogd en vastge legd. Voor het slechten van de talrij ke kuilen wordt grof zand gebruikt. Riviergrint zorgt hier voor de uitein delijke vastlegging. „Hoewel het werk nu 'meer dan twee jaar aan de gang is betekent dit nog niet dat steeds dezelfde methode gebruikt moet worden", aldus de heer Mazure. Andere methoden worden ook bekeken. Een van de mogelijkhe den om de zoutgrens tot staan te brengen is wellicht de idee van ir. J. Lievense, die een opblaasbare rubber drempel over de hele' breedte van de rivier wil leggen. Hierover zullen binnenkort bespre kingen worden gevoerd, waarbij on der meer de vraag aan de orde zal moeten komen of deze oplossing hier op zijn plaats zal zijn. Dit zoeken naar andere methoden betekent ove rigens niet dat het geld, dat tot nu toe in de gevolgde methode is geïn vesteerd, onnodig is uitgegeven, zo zegt de heer Mazure. Het gaat hier om alternatieve methoden om verzil ting tegen te gaan. Van de zijde van de overheid wordt hard gewerkt om althans verder doordringen van de zoutgrens zoveel mogelijk te voorkomen. Ook verdere uitdieping van de geul heeft geen ge volgen voor de werkwijze van Rijks waterstaat. Mazure: „Bij de uitwer king van de bestrijdingsplannen heeft men destijds a1 rekening gehouden met een mogeiijke verdere uitdieping van de tankerweg." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De lijst, waarmee de Protestants-Christelijke Groep (AR-CHU) aan. de Rijnmondraadsver kiezingen deelneemt is samengesteld. Lijsttrekker is de heerM. H. L. Weststrate uit Vlaardingen. Verder is de volgorde van de kan didaten: 2 drs. H. J. Viersèn, Rotter dam, 3-mr M. A. B. L. van Meetelen, Hoogvliet, 4 C. Euser, Hhoon, 5 dr W. Dekwaadsteniet, Rotterdam, 6. drs F, L. Burger, Rotterdam/ 7 A. Eijkenaar, Ridderkerk, 8 mr A. J. Jansen, Rot terdam, 9. N. P. Kremer, Zuidland, 10 J. de Meer, Rotterdam, 11 L. L. Blok, S~)P deze maquette is duide- lijk te zien hoe de bodem van de Nieuwe Maas er uit ziet. Tonnen zand en grint zijn nodig om de ■tlitslijting defini tief tot stilstand te brengen en zodoende een halt toe te roe pen aan het verder opdringen van de zoutgrens. Loopt U ook zo graag op een sleehak schoen? Dan is deze hakmu.j wel iets voor U ideas5 voor in hiiis, maar ook geschikt om buiten te dragen. Echt lederen hakreoil (keusak een suède, een gladlederen of een lakleer uitvoering) met be klede hak. Een keurig afgewerkt schoentje met een fijne pasvorm nu voor een spotprijsje.™ voor nog géén acht gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op onze schoenen-afdeling de verkoop van deze- lederen da messchoenen In het prettig dra gende hakmuii modei, keuze uit een stilde, een lakleer of een- gladlederen uitvoering, met beklede hak, in diverse mo derne kleuren, maten 36 t/m 4-t, per paar voor 1 Ook maandagmorgen opat GUn tsL of schrift, best. Rotterdam, 12 A. van Wijngaarden, Capelie aan den IJssel, 13 F. Streef kerk, Krimpen aan den IJssel, 14 G. van Teylingen, Rotterdam, 15 ds A. J. Janssens, Rotterdam, 16 H. G. van Hoeven, Maassluis, 17 M. Eijke naar, Schiedam, 18 mevrouw J. Tïm- mer-Kroef, Rotterdam, 19 T. M. van de Griend, Barendrecht, 20 S. Kuiper, Schiedam, 21 P. van Gemeren, Rot terdam, 22 H, van Geest, Zuidland, 23 W. F. van Spronsen, Brielle, 24 drs P. B. R. de Geus, Maassluis, 25 P. Berg hoef, Rotterdam, 26 A. Sonneveld, Schiedam, 27 drs Th. Heuikels, Capel ie aan der. IJssel, 28 P. T. van der Pols, Zuidland, 29 J. W. van der Schalk, Rotterdam en 30 mejuffrouw Frieda de Jong, Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit een brief van het gewestelijk PvtiA-bestuur van 6 april, die vrijdag aan de pers is ge zonden, blijken meer achtergronden van de kwestle-Rijnmondstruktuur, die in de gelederen van deze partij in dit gebied enige deinig heeft veroor zaakt. Duidelijk is dat de motïe- -Lems, die in de raadsvergadering van donderdag het snelle streven naar een stadsgewest aankondigde, als compromis tussen de standpunten is ontstaan. In de brief doet het gewestelijk be stuur een dringend beroep op de PvdA-raadsfraktie de motie unaniem te aanvaarden, en die motie mede te zien als het standpunt van-het gewes telijk bestuur (Donderdag bleek dat de gehele fraktie ook de vier we thouders achter deze motie stond en dat zij ook vier PSP-stemmen zou kunnen krijgen, totaal 22, een te wei nig voor een meerderheid in de raak, uitgaande van geen absenteisme al- thans-RED.) De brief spreekt van allerlei be sprekingen en contacten, die volgden nadat over de kwestie-Rijnmond- struktuur en mede naar aanleiding van de nota-Fibbe (waarachter het dagelijks Rïjnmondbestuur zich in zijn geheel stelde, -dus ook de drie socialistische gecommitteerden Red.), ernstige meningsverschillen bleken te bestaan. De Rijnmondgecommitteerden, de Rotterdamse wethouders, de fraktie- voorzltter van Rijnmond- en Rotter damse raad, de besturen van kiesk ring en gewest waren bij dit alles betrokken. Geconstateerd werd dat over het einddoel, het stadsgewest, geen meningverschil bestond. Maar men was het totaal oneens over de te bewandelen weg. Volgens de nota-Fibbe moest ge zocht worden in de trat van over dracht van bevoegdheden, in afwach ting van de gewijzigde wet, door te- passing van artikel 38 van de huidige Rïjnmondwet. De Rotterdamse we thouders wilden, daarnaast samen werking door middel van functionele 'commissies, zoals artikel 61 van de Gemeentewet die bedoelt. Het gewestelijk bestuur vond van meet af aan dat overeenstemming moest worden bereikt, temeer omdat over het einddoel geen controverse bestond. De wil daartoe bleek aanwe zig en uiteindelijk werd in een be spreking van fractievoorzitters en be stuurders de motie-Lems in elkaar gezet. Het gewestelijk. PvdA-bestuur stelt in zijn brief nog eens nadrukkelijk dat het is geporteerd voor overdracht van bevoegdheden volgens artike. 38. In antwoord op de vraag of de nieuwe dagverblijven voor 50 kinde ren en 50 ouderen niet te groot zijn, zei de heer W. van Geest, voorzitter van de Stichting Dagverblijven dat de organisatie is gericht op een die nende functie in een vrij grote regio. Hierin acht men Spijkenisse centraal, zodat opvang mogelijk zal zijn voor kinderen en ouderen uit Hoogvliet en Rozenburg. De medewerking van de gemeente Jl/TEVROIJW Thomassen toont grote belangstelling voor kunstnijver heidsartikelen uit Israël op de WIZO- bazar in het Hiltonhotel. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Israël is een land in bijzonder moeilijke omstan digheden. Israël is een ontwikkelings land waarin nog jaarlijks grote aan tallen joden, vaak zonder enig bezit, aankomen. Met name in Jeruzalem (mijn man man en ik hebben dat vo rig jaar zelf gezien) worden vele akti- viteïten ontplooid om deze mensen op te vangen. Dat is niet eenvoudig. Zij hebben een lang leven elders achter de rug; nu moeten ze een nieuw be staan opbouwen, Hebreeuws leren, geschoold worden en de kinderen moeten worden opgevangen evenals de huismoeders. Bij deze integratie helpt de WIZO (Women's Interna tional Zionist Organisation) en daar om open ik met plezier deze bazar" aldus mevrouw A. N. Thomassen- -Lind zondagmiddag in het Hiitonho- Tijdens baar rondgang op de bazar, die georganiseerd is door de Rotter damse afdeling van Wizo ten bate van het kinderdagverblijf te Ramat- -Gan in Israël toonde ze veel be langstelling voor Israëlische sieraden in de kunstnijverbeid-stand. Er lagen onder meer ringen, asbakken, prach tige handwerk-shawls, stola's, koper werk, kettingen en andere kunstvoor werpen uit Israël. De Wizo heeft een postzegelstand, een reisbureau, een koud buffet, een fruitshop. een huishoudshop; de kunstschilder David Rakia uit Jeruzalem biedt zijn houtsneden, monoprints, miniatuur en grote schilderijen te koop aan. Monoprints vanaf ƒ180, een schilderij vanaf ƒ8 en dan is 't ook nog op linnen geschilderd. Er is een vermaakcentrum voor de jeugd met diverse attracties. Vorig jaar bracht de bazar twintigduizend gulden op; dit jaar hoopt men dit bedrag voorbij te streven. In Ramat Gan worden kinderen uit sociaal zeer zwakke gezinnen verzorgd, waarvan de ouders uit Noord-Afrika en Irak stammen. Er bestaat dringende behoefte aan uitbreiding van de capaciteit. Er was grote belangstelling voor deze verzorgde bazar. Tijdens ihet spelen van het Israëlische volkslied bleef de naald van de platenspeler hangen. Glimlachend en aarzelend lieten de talrijke aanwezigen van de Joodse gemeente hun eerbiedige hou ding varen, om geld en aandacht te geven aan de bazar. Na tien minuten klonk het volkslied correct door de luidsprekers, waarop iedereen van zelfsprekend zijn aktiviteiten staakte uit respect voor het Hatikvah. De voorzitster van de bazar, me vrouw F. H. de Jong-Bosman boodt aan de organisator de heer Bouwman namens haar vijftigjarige bestaande Wizo een beurs aan voor de verzor ging van een meisje gedurende een jaar in een Weizo-Instituut. Als geno digden waren o.m. aanwezig de zaak gelastigde van Israëlde heer Yanriai en echtgenote alsmede opperrabbijn Vorst. Instelling van functionele commissies kan in bepaalde gevallen oplossing 'bieden als toepassing van artikel 38 op onoverkomelijke bezwaren stuit Zeker in bovengemeentelijk verband hebben deze commissies, het gevaar van onvoldoende democratische con trole. „Met aanneming van dc motie- -Lems (waarover wellicht op donder dag 16 april, wordt gestemd-red.) zal een nieuwe fase moeten intreden in de verhouding Rijnmond-Rotterdam", aldus het bestuur. „Wantrouwen dient plaats te maken voor eerlijke wil om samen te werken en er zal daadwerkelijk moeten worden ge streefd naar verwezenlijking van het stadsgewest „Groot-Rotterdam". De fraktie wordt in de brief ver zocht te bevorderen dat een aparte raadscommissie voor aglomeratieza- ken ontstaat die de overdracht van regionale taken kan begeleiden, het gewestelijk bestuur is voorstander van een wethouder, wiens voornaam ste taak zal rijn 'de overdracht van regionale taken aan Rijnmond en de" vorming van stadsdeelsraden voor" te bereiden en uitte voeren. volop genieten van zon en zomer in dit leuke jurkje vaneen mooie kwaliteit dacrott. Vrolijk fleurige kleur- ccmbi naties. Maten 36-46. vmKö Voordeel koopje mi slechts strekt. BOTTERDAM Meenthoek CocMngel leaste vrijdag koopavond tot2L0au(ir ROTTERDAM DS '70 zal in Rot terdam en Capelie deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen, maar niet aan de verkiezingen voor de Rijnmondraad. Dit is zaterdag beslo ten na de oprichting van een gewest Rotterdam van de nieuwe partij. Men meende dat er te weinig tijd van voorbereiding was voor de Rijn mond verkiezingen. Vrijdag wordt be slist over de kandidatenlijsten voor deze verkiezingen. De heer H. Pors jr. uit Capelie a/d IJssel, directeur van een binnenscheepvaartbedrïjf is voor zitter van het gewest Rotterdam. Hij is afkomstig uit de PvdA en was lid van de groep Democratisch Appèl, die binnen de PvdA een tegen wicht wilde vormen tegen Nieuw Links.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1