de vloer. Gratis. 2& Alle facetten in één expositie top orm „Staking" treft vrijwel alle openbare scholen 0 0 Brandweer iverft oud-vrijwilligers enorm p Voorlichtingscentrum na 5 jaar uit kinderschoenen p JL Bax: M t service aan bevolking verlenen Wandeling door „Open Boek" „Boekje open": excursies voor Rotterdammers Bundeling via Ouderraad HONDERD MAN NODIG VOOR BEIDE MAASOEVERS „VRIJDAGAVOND GEOPEND" DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 MAANDAG 27 APRIL 1970 door Kees Cornelisse Misschien zit er bi] u om de hoek ook zo'n prijsbreker. Hij levert elke vloerbedekking stukken goedkoper, zegt ie. Maar vraag niet hoe. Alles bij elkaar bent u net zoveel kwijt als wanneer u meteen naar de bonafide vakman gaat. Daar vindt u de Top-Form kollektie 1970/71. De grootste kollektie kwaliteitsmeubelen van Nederland. Kamers vol bij de Stam. Waar u meteen beter geadviseerd wordt. Kom, haal 2 een vakman over de vloer. ';w PRAKTISCH waar gezelligheid begint IMPRIMÉ terlenka cotton trevira cotton ion in tientallen dessins en kleuren 90 cm breed Nieuw „Open Boek' met veel meer (dynamische) pagina's '.rjT ROTTERDAM Dinsdag 5 mei, de dag dat de gehele binnenstad in een gigantische tentoonstelling zal zijn veranderd, gaat ook het nieuwe „Open Boek" open. Het gemeentelijk voorlichtingscen trum kreeg aan het Kruisplein in de nieuwe vleugel van het Bouw- - centrum een ruimte, die viermaal zo groot is als de huidige op de ■hoek tegenover het Centraal Station. Dat bood de gemeentelijke voorlichting de kans haar boek veel meer pagina's te geven. Die op zet slaagt en het lijkt dat het nieuwe boek veel dynamischer van gehalte zal zijn dan het oude. Opbouwdag 1965 ging het huidige Open Boek van start. Het kreeg in en buiten de stad een. bekende klank, maar het was te klein en bood te weinig mogelijkheden om allerlei activiteiten tegelijk onderdak te bieden. Maar de Rotterdammers kunnen het wel vinden. Voorlichter L. W. Schmidt: „Ook tefefonisch". Ze vragen dan „bent u de ombudsman?" Die bestaat niet, maar ons antwoord is „vraagt u maar" en meestal kunnen we de weg wijzen." 1- Het Open boek is nu do kindcr- I- schoenen ontgroeid en gaat een f> sprong maken naar een andere rna- I nier van ontplooiing der activiteiten. |V In die vijf jaar zijn op vooriichtings- ph gebied geweldige vorderingen ge il maakt, zegt hoofd bureau voorlichting ef en publiciteit J, BAX. onder wiens superivise de afgelopen wintermaan- den hard is gewerkt aan de verwe- zenlijking van progressieve ideeen in jgG overheidsvoorlichting. ft Hoe brengen we het gemeentebe- 'stuur dichter bij de burgerij?, dat h was steeds de opzet ,ook al in 1965. §t Op ons programma stonden veel meer itfpunten, maar die waren destijds niet ft uit te voeren, omdat de ruimte te weinig mogelijkheden gaf, zegt voor- 11 lichter Bax. In de nieuwe ruimte kan liC bet wel. Gedurende C"70 zal het Open te; Boek primair als informatiecentrum |l-v- dienst 'doen. Maar er kunnen nu veel meer za- fl. ken worden aangepakt, die directer verband houden met de actualiteit. 12 Daarmee stappen we wat meer af li: ven bet begrip „toelichten en verkla pt' ren", van oudsher de taak der ovcr- §2 heidsvoorlichting. het Open Boek wil ff ook voorop gaan. aandacht vestigen |l; op onderwerpen, die dat verdienen en lp de communicatie tussen bestuur en bevolking tot stand brengen, zegt hij. Voorbeeld: We kunnen bestuurders en hoofden van dienst bijeen brengen met een bepaalde geïnteresseerde groep uit de bevolking. Zo kan het voorlichtingscntrum een soort „luis terpost" worden in een tweerichtings verkeer. Dan kunnen we oet onze ac tiviteiten beter oog houden op proces dat ontstaat door overheidsdaden en ontvangst van die handelingen in en door de bevolking. Veelomv :tend en beweeglijk van inhoud wordt het nieuwe Open Boek, waarvan voorlichtingschef Bax sa menvattend zegt: Meer service aan de bevolking. Dat begrip zal zich niet alleen uiten in de veelheid van aan trekkelijke informatie, die in de gro tere ruimte wordt opgesteld en in de meer toegespitste informatie die door middel van dia's en films in de bios coopzaak kan worden gegeven. Ook de zuivere directe dienstverle ning aan het publiek is aanmerkelijk uitgebreid. Tot dusver hield Het Open Boek zich bezig met het ver strekken van informatie en het door geven van ideeen van de bevolking. Haal een vakman over 3 verdiepingen Mariniersweg meubelen B Tn amm aim. m m m Goudsesïngel woningtextiel fl Bf jfc Rotterdam fXP dit ogenblik is Het O-pen Boek" nog cl te open, zodat dit plaatje niet veel indruk kan geven van de toekomstige in houd. Wel van de grote ruimte, die beschikbaar is voor vele voorlichtende activiteiten. Daarbij komen nu activiteiten als: de verkoop van plattegronden en kaarten, van stratenboekjes, het M asboekje en het Zilveren Boek, van tram-, bus- en rnetrokaarten en het organiseren van excursies (waarover elders meer). Deze puntenC en meer komen voor op het ambitieuze programma van de gemeentelijke voorlichters, die hun activiteiten geleidelijk breder willen ontplooien. Zal het Open Boek met de huidige bezetting dze zaken aan kunnen? Neen, zegt verantwoor delijke man Bax, zeker niet als we na september het werk gaan uitbreiden. En inmiddels heeft hij de beste ver wachtingen van deze aanwinst. «5 i'i" TïETAlL uit de Open Boek maquette, waarop een „pavil joen" is te zien, dat over „het watten" handelt.. Aansprekende vormen eu kleuren, korte toe lichtende tekst in grote letters geven in weinig tijd primaire informatie. Wie eenmaal kennis heeft ge maakt met deze aliessnijder zai 'm niet meer willen missen. Immers, eike dag opnieuw moet er een stapel boterhammen ge sneden worden, met de hand een heel karwei, met deze ma chine in een wip gedaan. En dan nog 't gemak dat deze alies snijder geeft bij het snijden van groenten, kaas, vlees, enz. Prima kwaliteit aliessnijder, uit gevoerd in wit gemoffeld me taal, met roestvrij stalen golf- mes (doorsnede 17 cm), plas tic slede, resthouder, afstelier voor dik tot zeer dun snijden en 4 zuignappen. Het mes kunt U er met een druk op de knop uithalen, dus gemakkelijk schoon te maken. Als eenmalige aanbieding deze aliessnijder nu met twee tientjes voordeel, vaor precies vijf en^ twintig gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint in het souterrain de verkoop van dezi aliessnijder met roest vrij state i golfmes, plastic slede, resthoudnr en 4 zuig nappen (yiijvast) in wit voor Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. ROTTERDAM Een wande ling door „Het Open Boek" toont de bezoeker straks via de mo dernste audio-visuele media in nog geen half uur indrukken van alle facetten, die de Maasstad rijk is. Behalve te zien valt er trouwens ook veel te horen op deze expositie. Stad en haven, industrie, uitbrei ding, verkcersvoorzteningcn, vervoer, groen, recreatie, cultuur, amusement, dat alles en meer komt in beeld en geluid af op de wandelaar als hij de route volgt door de KveSGCCCCC- Cdiverse „paviljoens" in een opstel ling, die sedert de laatste wereldten toonstelling wordt gebezigd. Verantwoordelijkheid voor deze aansprekende opzet is cle afdeling ontwerp tentoonstellingen van het Bouwcentrum, die onder leiding van de heer J. P .Schilthuizen sedert ok tober 1969 aan het werk is. Met name de ontwerper H. v. Paassen tekent voor de verwezenlijking, waarin de gemeente de heren van het Bouwcen trum veel vrijheid kreeg. Een kijk- en luisterspel met me- tersgrote foto's, panelen met teksten en dia's, kaarten (ook in relief), affi ches is aan het Kruisplein bezig tot stand te komen in eon entourage van modern-zakelijke vormen en een sca la van „hippe" kleuren. Wie buiten ioopt en door de „patrijspoorten" in de muur kijkt kan er iets van zien en dat meet ook. want deze kijkgaates worden verondersteld de nieuwsgie righeid te prikkelen. Dit z.g. permanente deei van Het Open Boek is zo ingericht, dal op snelle wijze nieuwe ontwikkelingen kunnen worden bijgehouden door het aanbrengen van nieue beelde of nieuwe teksten. Van brimw ROTTERDAM Onder de titel „Open Boek doet boekje open" wordt In de maanden mei tot en met augustus een gloednieuwe reeks ex cursies gehouden, die de Rotterdam mers nader wil doen kennismaken met de activiteiten van hun gemeen telijke bedrijven. Gemeentekwekerij, centrals Waalhaven. RET. drinkwater- leidinqbedrijf Berenpiaat en vuilver branding staan op het programma. Een kans dus om achter de scher men te kijken van instellingen, die voor een belangrijk deel het leven in Rotterdam mogelijk maken en/of ver aangenomen. Per bus kan men elke woensdagmiddag vanaf het Open Boek vertrekken voor een tocht van ruim drie uur, die f 3,50 kost, een kop koffie inbegrepen. In de kwekerij kan uitgebreid ken nis worden genomen van het werk dat te maken heeft met de aankle ding en verfraaiing der stad. De be kende koningskas (met uitheemse planten en bloemen) wordt niet over geslagen. De centrale Waalhaven is een voorbeeld van de moderne stroomproduktie. Van de RET krijgt men de aller nieuwste aanwinst, het bijna voltooi de metrostation Slinge, te zien ook het Zuidpleinstation. Met een extra tram wordt naar de metroremi se Hilledijk gereden, waar de metro film wordt bekeken. Tijdens een rondleiding komt de gehele gang van zaken van het wassen der metro treinstellen tot en met de werking van het seinstelsel aan de orde. Per extra metrotrein gaat het gezel schap dan naar station Beurs, waar de verbinding tussen noord-zuid en oost-westlijn wordt getoond. De RET verbindt aan de tocht een prijsvraag. Het verst van huis (gerekend van af het centrum althans) brengt de geïnteresseerden de tocht naar De berenplaat, het nieuwste drinkwater- produktiebedriif. Hoe het huisvuil wordt verband krijgt men te zien in het ROTEB-bedrijf aan de Maasha ven, iedere excursie heeft verschil lende routes voor de heen- en terug tocht, zodat grote delen van de stad worden getoond. Bovendien verpakt de gemeentelijke voorlichting in ieder uitstapje een verrassing. Vraag het De Stam Grote Meubelboek van Top-Form. Gratis. Schiedam Den Haag Maandag 4 mei gehele dag geopend. Dinsdag 5 mei gesloten. ROTTERDAM - Vrijdagavond is in een vergadering van de Rotterdamse Ouderraad van het openbare onder wijs het „actiecomité voor kleinere klassen" opgericht, dat de verschil lende acties van de oudercomités be treffende de noodtoestand- van het openbaar onderwijs zal bundelen. Vast staat nu reeds, dat, hoewel een overgrote meerderheid van de ouders dinsdag hun kinderen een dag thuis wil houden teneinde op deze manier de aandaeht op de noodsitua tie te vestigen, deze actie niet alge meen zal zijn. Zo heeft twintig procent van de ouders van de 350 kinderen van de Delfgauwschool in Rotterdam-Noord reeds doen weten, niet aan de „schoolstaking" van dinsdag mee te MAQÜETTE, die een deel van „Het Open Boek" toont, om een idee te geven van de vele wanden en' panelen, die'straks de bezoeker op attractieve wijze meer kennis over Rotterdam zul len bijbrengen. Het gaat hier om het middendeel van het voorlich tingscentrum, dat een permanent karakter krijgt. Links hiervan zijn receptie en filmzaal, rechts (ook niet zichtbaar) het deel waar wisselende activiteiten mogelijk zijn. Voorgrond de Kruispleinzijde, waar juist een ..patrijspoort." (links) zichtbaar is. die op ooghoogte ligt en de voorbijgangers moet prikkelen naar binnen te komen willen doen, omdat zij dit niet de juiste manier van actievoeren vinden. Bij de actie zijn nu reeds betrok ken vier openbare scholen In IJssel- monde, twee scholen op het Noorder eiland en zeven van de twaalf scho len in Rotterdam-West. Dit aantal zal zich zeker uitbreiden. In iJsselmonde heeft de afdeling van de Communistische Partij van Nederland in een huis aan huis ver spreid pamflet doen weten dat zij de ze actie haar volledige steun geeft. De Rotterdamse Ouderraad stelt nadrukkelijk vast dat op deze steun niet de minste prijs wordt gesteld. Zoals bekend geldt de actie van de verontruste ouders de door een groot aantal onderwijzersvacatures ont stane situatie, waardoor de klassen veel te groot zijn en waardoor ook van de door de minister voorgestane onderwijsvernieuwing voorlopig niets terecht kan komen. Het protestants-christelijke en ka tholieke onderwijs verkeren niet in een dergelijke noodsituatie, al zijn ook hier onderwijzers vacatures. Door or ganisatorische maatregelen is hier een noodtoestand vermeden. ROTTERDAM Op de Gerdesia- weg is zaterdag een personenauto tegen een lichtmast gereden. De be stuurder, de 26-jarige F. M. B. zon der beroep bleek ander invloed van alcohol te vefkeren. Twee passa giers, de 23-jarige typiste M. L. v. d. L. uit Gouda en de 23-jarige B.. de Wit zonder beroep zjjn beiden met hoofdwonden naar het Dijkzigt- ziekenhuis gebracht. Het rijbewijs van B. is ingevorderd. De auto werd zwaar beschadigd. Tijds het afmeren van het m.s. Koophandel (in de Keil shaven) is zaterdag de 61-jarige schipper H. P. van Ruiten uit Roelofsarensveen emstie gewond geraakt. Bij het ach teruit stellen van de koppeling was vermoedeijk een defect opgetreden. Van Ruit éngooide een meertouw- naar een langszij gelegen schip, waar hy met zyn voet in verward raakte. Hierdoor werd zijn voet af- gekneid. Met ernstige verwondingen aan. zijn voet is de man naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. ROTTERDAM In de nacht van zondag op maandag heeft de politie de 30-jarige havenarbeider F. ter W. aangehouden. Hij had een ruit van een herenmodezaak aan de Beijer- landselsan ingetrapt. Uit de etalage had hij vervolgens het onderstuk van een etalagepop meegenomen. Een pantalon, die aan de pop vastzat, werd eveneens ontvreemd. praktische informatie: „WAt moet ik doen als ik in Rotterdam wil gaan werken" of „Hoe kom ik aan een huis?" dan wel „Hoe en waar kan ik in Rotterdam uitgaan?" Praktisch bo vendien omdat ter plaatse telefoon is, zodat men desgewenst direct kan bel ler. om de weg te gaan. die hier wordt gewezen. Een apart onderdeel is de filmcabi ne. cirkelvormig en gescheiden vart de overige ruimten. Door middel van vijf automatische diaprojektoren. die samen een groot beeld geven, wordt bier ontstaan en ontwikkeling van Rotterdam getoond. Dit relaas, gepre senteerd als een tussenvorm van huisdia's en film, belooft boeiend te worden, het nieuwste op het gebied van audio-visuele kennisoverdracht, in een kwartier te volgen. In deze cabine kunnen voor spe ciale groepen films worden vertoond op het terreir. der voorlichting over Rotterdam. Of in bijzondere zin voor een bepaalde categorie uit de bevol king. Min of meer amfitheatersgewijs kunnen er 50 volwassenen (of 60 kin deren) plaatsnemen op de in hoefi- jzervorm opgestelde banken. Ook de filmcabine is te benutten voor bijeen komsten in de avonduren. Een niet minder belangrijk deel van het Open Boek is bestemd voor wisselende tentoonstellingen van zeer speciale aard. Als eerste van die ex posities wordt verwacht „de sane ring". een wel zeer actueel onder werp. Al of niet in samenhang met deze tentoonstellingen is het mogelijk hier bijeenkomsten van gerichte aard te houden meteen 70tot 80mensen. Tenslotte: Aan cle ingang Kruis plein 23 heeft Het Open Boek, dat letterlijk ook naar de straat een „open gezicht" moet vertonen, zijn receptie met balie en een kantoor voor de staf. Telefonisch is het voor lichtingscentrum te bereiken oncler 147744, toestel 381. Er zijn zoveel leuke dessins en kleuren in deze imprimé stofjes, dat 't niet mee zal vallen er een keus uitte maken. En waarom zou U eigenlijk niet een paar lapjes tegelijk kopen voor frisse zomerjurkjes voor Uzelf of de kinderen. Prachtige kwaliteiten terlenka/ cotton en trevira/cotton in de nieuwste imprimé dessins, koopt U nu door elkaar, per meter voor nog géén drie en een halve gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op da parterre de verkoop van deze prima kwaliteiten terlen- ka/cotton en trevira/cotton in de nieuwste imprimé dessins, 90 cm breed, door elkaar per meter Ah voor miïJr Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De brand weer heeft een grote wervings campagne opgezet onder oud- vrijwillige brandweerlieden. Men hoopt op deze wijze 100 man aan te trekken, 80 voor de stadswijken aan de noordelijke oever en 20 voor die op de zui delijkt? oever. In een brief aan de oud-vrijwilligers wordt uit eengezet hoe de nieuwe organi satie er nu uitziet en hoe men in de praktijk werkt. Het is cle bedoeling, dat elke blus- eenheid dagelijks enkele manschap pen aanwijst, die van 's avonds zeven tot 's morgens zes uur geconsigneerd zijn om bij klein alarm opgeroepen te worden. Tijdens de weekeinden zul len deze mensen de gehele dag 'oe- s-bikbaar moeten zijn. Overdag op werkdagen zullen geen vrijwilligers opgeroepen worden, ten zij er midden of groot alarm gegeven wordt. De geconsigneerde brand wachten krijgen een uni-alarmtoestel, waardoor het mogelijk is zich binnen een redelijke straal van de brand weerpost toch vrij te bewegen. Voor Hoek van Holland, Hili'egers- berg en Schiebroek zullen iets andere regelingen gelden, onder meer dat ook overdag vrijwilligers voor klein alarm uit kunnen rokken. Voor de vrijwillige brandweerman nieuwe stijl is de volgende honore ring mogelijk. Vaste vergoedingen per jaar van vijftig tot 125 gulden, tien gulden per consignatie, vijf gul den per uur bij opkomst en vijf gul den per uur als theaterwacht. Er wordt naar gestreefd een. keen in de zes of acht dagen te consigneren, al hoewel op dit moment door perso neelsgebrek de frequentie wat ho-

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1