fET: actie voor schone perrons Behouden wat kan worden bewaard Sanering betekent niet altijd algehele afbraak Inspraak zo groot mogelijk Volgend jaar nota over Rij nmondstractimrschets \kfoon af luis' Eerste resultaten na rapport Oyevaar Draaiorgels klonken op Schouwburgplein m m HH DE KLERK fel Rotterdam bouwt GEB-station in Hellevoetsluis Met Zeeland en Noord-Brabant goed overleg Koninklijk bezoek aan Rotterdam Schippersjeugd krijgt nieuwe internaten Twee zenders opgespoord Furness niet geheel tevreden over 1969 Jaarverslag redersvereniging m m EESB3 E32SmSZEi ESEEEI Ruilverkaveling y m M ROTTERDAM Als de in druk mocht zijn gewekt, dat B. en W. in de Saneringsnota slechts voorstaan hetgeen wel eens wordt aangeduid als „bulldozer-tech niek" waarmee bedoeld alge hele sloop en vernieuwing dan is die indruk beslist onjuist. Dit schrijven van B. en W. in een uitgebreide antwoordnota op vragen, welke de saneringscom missie in haar interim-rapport over de Saneringsnota aan B. en W. heeft gesteld. SELECTIE L. ONZEKERHEID X s m TS 'fiï *3. "?sI M ROTTERDAMMER PAGINA 3 DONDERDAG 21 ME! 1970 BOTTBEDAM De RET gaat een "steentje bijdragen in de strijd die op vele fronten wordt gevoerd tegen de Vervuiling van Rotterdam. De me tmstations worden nog steeds over- tooeid met weggegooide kranten, em ballage, gebruikte kaartjes e.d.. De sgT^aat haar metropassagiers ver ben afgestempelde kaartjes na het Casseren van de ingangstoumiquets •niet op oc grond te gooien. Hierdoor wordt een bijdrage geleverd tot het ■schoonhouden van de stations, r Anderzijds wordt de passagier at- Rent gemaakt op zijn verplichting om %o de perrons en in de treinen een "eldig kaartje te kunnen tonen. Tal- Spike reizigers verkeren in de veron derstelling dat zij aan hun veplich- fing hebben voldaan wanneer zij hun baartje in een der ingangstoumiquets Rebben afgestempeld. Dikwijls gooien aj het onmiddellijk daarna weg. Om de passagiers te bewegen de fstations schoon te houden, zal tevens tjjet aantal papierbakken worden uit gebreid. ROTTERDAM B. en W. stellen de gemeenteraad voor een krediet ;van ƒ6.300.000 te voteren ten behoe- ,'ve van de bouw van een nieuw 5" transformatorenstation met schakel- huis in Hellevoetsluis. in de toelichting delen B. en W. (mee, dat de vraag naar elektrische Penergie in Brielle, Oostvoorne, Roi- ï-kanje en Hellevoetsluis de laatste ,'alht jaar dusdanig is toegenomen dat fde grens van het veilig toelaatbare •'vermogenis bereiki Uitbreiding vr bij de Welle- 'brug in Heenvlo .an het Kanaal door Voome gelegtn station is niet mogelijk. Hellevoetsluis is gekozen, omdat de ligging naar verwachting gunstig zal zijn ten opzichte van het gebied waar .■in de toekomst de grootste behoefte aan elektriciteit zal zijn. Eik verouderd gebied, aldus B. en. W., dient op zijn eigen merites en mogelijkheden te worden bezien en overeenkomstig die merites en moge lijkheden te worden vernieuwd. Rotterdam pakt de zaak aan bij de wortel van het kwaad: daar waar de meeste krotten bijeen staan. Het moe ten wonen in concentraties van krotten beschouwt B. en W. als de ernstigste aantasting van de levensomstandig heden. Die wijken lenen zich uiteraard slechts voor algehele vernieuwing en omdat dit werk het meest opvalt lijkt het dat deze methode de voorkeur zou hebben. Maar B. en W. noemen in hun nota ook een selectieve methode, waarbij DONDERDAG 21 MEI Rott. Schouwburg; NRT/met" reprise van „Twee heren uit Verona" van Sha kespeare. Regie; lues Royaards. 20.15 uur. Doelen, kl z.: Uitvoering door leerlin gen van het Rott. Conservatorium. Werken van T elemann. Bach, Wolff en Andriesssn. 2ü15uur Doeien, gr.z.; Concert door R.E.T.- -Mannenkoor e.v.a. o.l.v. Piet Struljk. 20.15 uur. St. Laurenskerk: orgelconcert door Andre Verwoerd. Verder Harry Seven- stern trompet. 20.15 uur. 23 MEI Rott. Schouwburg- Globe" met „Play Friedrlch Durrenmatt. 20.15 uur. Doelen, kl.z.: Herman van Veen met „Harlekijn". 20.15 uur. Ook wo. 27 vr. 29 t/m zo 31 mei. Zuidelijk Toneel Strindberg" van Regie; Ton Lutz. VRIJDAG 22 MEI Rott. Schouwburg; NRT met reprise van „Theodoor, een total Loss" door Erik Schneider. 20.15 uur. Piccolotheater: Rott. Danscentrum, Oog op dans, „het publiek". 20.15 uur. Doelen,gr.z,: R. Ph. O. met haven- promenadeconcert. Dirigent: James de Preist solist: Daniel Wayenbsrg (pia no). Werken van Britten, Rachmaninoff en Beethoven. 27 MEI Rott. Schouwburg: Internationaal Fol kloristisch Danstheater. Dansen uit 7 landen. 20.15 uur. Doelen, kl.z.: Kindermatinee: Catoot- jeprogramma, muziek voor de jeugd. 14.00 uur. Hervormde kerk, Dorpsstraat Over- schie: Bevrijdingsconcert. 20 uur. Daniel Wayenberg, 22, 23 23 MEI Piccolotheater: Nieuwe Komedie met „Goed gesloten, koel bewaren". Regie; Bram v.d. Vlugt. 20.15 uur. Ook 24 mei Doelen, gr.z.: R. Ph. O. o.l.v. James de Preist. Sol. Daniel Wayenberg. Werken van Isjaikowski, Beethoven en Ravel. 20.15 uur. Rott. Schouwburg: NRT met „De huisbewaarder" van Harold Pinter. Re gie: Kar! Guttmann. 20.15 uur. Pelgrimskerk, Reijerdijk: orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart 20.00 uur. Groe- netuinkerk, IJsseimonde: bevrijdings concert door de koren „Laus Deo" en •Üsselmonde" o.l.v. Cor Kooyman 20.00 uur. 24 MEI Rott. Schouwburg: Nihon Nogaku Dan- Tokio, Noh-theater o.l.v. U. Man- zaburo. 20.15 uur. Doelen, gr.z.: Het Nederlands Ka merorkest o.l.v. Szymon Goldberg. Bach-Handel cyclus. 14.30 uur. Piccolotheater: Kindertheater met Piccolo en de 26 letters. MAANDAG 25 MEI Rott. Schouwburg: De Haagse Co- medie met „een vlo in 't oor" van Georges Feydeau. Regie: Ko van Dijk. 20.15 uur. Doelen, kl z.: Rijnmond kamerensem- ble o.l.v, H. Frlesen en Jan v.d. Waart, sclist: Johan Huibregtsen, piano. 2015 uur. 23 MEI Rott. Schouwburg: NRT met „De heersende klasse" van Peter Barnes. Regie: John van de Rest. 20.15 uur. Ook vr. 29 tns-i Goede Herderkerk: concert, koor en orgel. 20.15 uur. Nieuwe Oosterkerk: Marmergasang- verein „Bleifeld". Ned. solisten: Rei- nata Heemskerk, alt en Koos Bons, or gel. 20 uur. VRIJDAG 29 MEI Piccolotheater: Toneelgroep Novem '62 met vijf korte eenakters. Regie: Jan Zuidgeest. 20.30 uur. Ook zat. 30. Doelen, gr.z.: Studentenkoor VU Am sterdam. Dirigent: Reinhardt van Rand wijk m.m.v. Studentenorkest V.U. o.l.v. Otto Klap. 20.15 uur. Gebouw Palace: Artistieke avond Alliance Francaise met Lenny Kuhren Peter Blanker. ?0uur. Groote Schouwburg: Jeugdballet v.d. Rott. Muziekschool. 20.15 uur. Herman van Veen, 26, 27 30 MEI Doelen, gr.z.: Philadelphia Orchestra 3 l.v. Eugene Ormandy. Werken van Beethoven, Schumann, Debussy en Strawinsky. 20.15 uur. Doelen, gr.zBlueszanger John Mayal. Popconcert 24.15 uur. Rott. Schouwburg: NRT met Meneer gaat op jacht, van Georges Feydeau. Regie: Jules Royaards. 20.15 uur Maassluis: Immanuelkerk- koor Bleifeld. 20 00 uur Mannen- voor het betrokken gebied een be stemmingsplan wordt opgesteld, waarna storende elementen worden verwijderd en vernieuwing en verbe tering geleidelijk geschieden. Een derde methode houdt in het zonder vaststelling van een bestem mingsplan aanbrengen van stede- bouwkundige verbeteringen. Die kan worden toegepast in wijken die nog geruime tijd kunnen wachten. B. en W. zijn bereid, zich open te stellen voor een zo groot mogelijke inspraak van de bewoners van de be trokken gebieden. Zij stellen echter, dat bij algehele vernieuwing een heel andere benadering nodig is dan bij andere methoden: de bewoners die dan in de wijk komen, zijn daar he lemaal nieuw. Als moeilijkheid zien B. en W. een leemte in het Besluit Bijdragen re- constructie- en saneringsplannen, welk besluit geen volledige omschrij ving bevat van de eisen waaraan, een plan moet voldoen om voor een rijks bijdrage in aanmerking te komen. Rijksinstanties selecteren nu vo- gens niet omschreven criteria inge diende plannen, waardoor onzeker heid kan ontstaan bij programmering van stadsvernieuwing. B. en W. zijn geporteerd voor een bijdrage ineens. Zij wijzen temporise- ring van de sanering beslist van de hand. Het genoemde aantal van 1.500 per jaar te slopen huizen achten zij aan de lage kant. B. en W. zien geen heil in een „proefveld" voor het opdoen van er varingen: elk saneringsgebieö op zichzelf is telkens „proefveld". Ook het idee van prof. Quist tot instelling van een werkgroep, die een jaar de tijd zou moeten krijgen om een methode van aanpak te ontwik kelen achten B. en W. een onjuiste methode, al kan te zijner tijd een dergelijke werkgroep wellicht worden ingesteld. H, en W. zien het in het belang van de bewoners als hoogst ongewenst met krotopruiming te wachten tot het vraagstuk van de herbestemming is opgelost. B. en W. beseffen dat in vele sane- ripgsgebieden een vrij aanzienlijke werkgelegenheid op velerlei terrein is gevestigd. Er zal worden bezien ofer speciale gebieden voor vestiging van verdreven bedrijven moeten worden aangewezen. Ook zal worden bezien of de bemiddeling bij verplaatsing van bedrijven kan of moet worden vergroot. B. en W. zien deze bemiddeling ais een taak voor de gemeente zowel als voor particulier initiatief. Verder willen B. en W. graag ruim te op de gemeentebegroting maken om mogelijkheden te krijgen tot snel reageren en tot verlening van facili teiten als dat nodig is, bijvoorbeeld in de vorm van hulp aan buurt- en clubhuismerk. ROTTERDAM De president van Ivoorkust, felix Houphouët, brengt met zijn echtgenote op 3 juni een be zoek aan Rotterdam. Koningin Julia na, prinses Beatrix en prins Claus zullen het echtpaar Houphouët verge zellen bij een bezoek aan het Mu seum voor Land-en Volkenkunde De president zal bij die gelegenheid de tentoonstelling „Kunst van Ivoor kust" openen. Daarna maken de pre sident, zijn echtgenote en koningin Julia een havenrondvaart aan boord van de Pieter Caland. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het overleg, dat Rijnmond met de provinciale bestu ren van Noord-Brabant en Zeeland over de ruimtelijke ordening van het Deltagebied heeft gevoerd, is niet zonder succes verlopen. Gecommit teerde P. Th. Biersma (streek- en be stemmingsplannen) stelde woensdag tijdens de uitputtende behandeling in de Rijnmondraad van de structuur schets Ruimtelijke ordening Rijn mond met nadruk vast. dat dit over leg beloften voor de toekomst in houdt. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben, volgens de lieer Biersma, veel begrip getoond voor het standpunt van Rijnmond, dat voor expansie de voorkeur moet worden gegeven aan de Zoomse ontwikke- lingszone. Volgens deze planologische schets kunnen de basisindustrieën tot 1980 terecht op de verlengde Maas vlakte van 1500 hectare. De reste rende benodigde grona voor de zee havenindustrie is dan te vinden bij de Tonnekreek (1800 hectare) en in het Moerdijkgebied (700 hectare). Het nieuwe college van Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant zal over het plan-Tonnekreek nader van gedachten wisselen. Het provinciaal bestuur van Zeeland is bereid over de gehele materie mee te studeren. Rijn mond heeft Gedeputeerde Staten van Zeeland kunnen overtuigen, dat de 4500 hectare voor de zeehavenindu strie niets met de ontwikkeling van het Zeeuwse gebied te maken heeft. De heer Biersma betoogde, dat Zuid-West-Nederland zelf de oplos sing moet vinden. Wanneer dat niet gebeurt zal de regering ongetwijfeld een beslissing nemen. Met uitzondering van de PSP-frae- tie schaarde de Rijnmondraad zich aeheel achter de planologische struc tuurschets, waarin de ontwikkelings mogelijkheden op lange termijn zijn aangegeven. Zij is een voorloper van het nieuwe streekplan voor het Rijn mondgebied. De heer A. J. van den Berghe (KVP, tevens namens de PCG) kreeg de toezegging, dat het Rijnmondbestuur daarbij alle aan dacht zal schenken aan een visie op de toekomstige maatschappij en een consequentere uitwerking. De heer Van den Berghe had nogal wat kritiek. Hij miste vooral de futu rologische aspecten. De woordvoerder van KVP en PCG vroeg zich af waarom men niet poogt het Midden- Deltagebied open te houden en in de Alblasserwaard aan de westrand van het Deltagebied naar nieuwe moge lijkheden ie zoeken. Mr. A. W. Kamp (WD) zag in uit breiding van de Maasvlakte en indus trialisering van de Hoeksche Waard grotere voordelen dan in de Zoomse ontwikkelingszone. De heer A. van der Veer (PSP) betoogde, dat de pla nologische schets te veel aandacht aan de belangen van de industrie en te weinig aan die van de bevolking besteedt. De PvdA-fractie leek een beetje op twee gedachten te hinken. De heer B. Duijster was een en al lof over de hoofdlijnen. Zijn fractiegenoot mr. L. .T. Pieters gaf te kennen, dat men minder moet baggeren en meer moet dokteren aan de gevarieerde werkge legenheid. Wanneer het vliegveld op Tiengemeten en de Hoogovens op de Maasvlakte meer werknemers kun nen plaatsen, is het industriegebied bij Tonnekreek wellicht niet nodig. Men zou bijna denken, dat er twee partijen aan het woord zijn. merkte de heer Van den Berghe op. Mr. Pie ters haastte zich ie verklaren, dat beide socialisten namens de gehele fractie hadden gesproken, dat er van enige tegenstelling geen sprake was en dat er beslist geen scheuring_ in de PvdA-gelederen te verwachten is. Gecommitteerde Biersma noemde de ontwikkeling langs de Zoomse as en de aanleg van de luchthaven op Tiengemeten voor Rijnmond van de allergrootste betekenis. Hij stelde de raad in het voorjaar van 1971 een nota in het vooruitzicht, waarin de opmerkingen van provinciale bestu ren, het overlegorgaan Zuid-West- Nederland, de gemeenten en alle an dere betrokken instanties over de structuurschets worden verwerkt. (Vaneen onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Stichting Her vormde Internaten voor schippers jeugd gaat een drietal moderne inter naten bouwen in Rotterdam, Zwolle en Amsterdam. De drie centra zulln onderdag bieken aan 570 kinderen. De totale kosten worden geraamd op vijftien miljoen gulden, als volgende fase staat de bouw van een internaat in Groningen op het programma. Vrijdag zal mr. J. Drijber, burge meester van Zwolle, de eerste paal slaan voor het internaat Prinses Mar griet aan het Zwarte Water. 'Het zal in de plaats komen van vier nood-in ternaten. De bouwtijd is anderhalf jaar. Nog dit jaar hoopt de stichting de bouw in Rotterdam te kunnen begin nen. Het centrum komt op de hoek Stadionlaan/Sportsingell. Het komt in de plaats van twee internaatschepen en het Gerben de Jong-internaat. Er zal ruimte voor 208 kinderen zijn. In Amsterdam wordt begin 1971 met de bouw begonnen op een terrein op de geens van Slotermeer en Geu zenveld. Dit internaat is bestemd voor 150 kinderen. Bij de planning van de centra is vooral gelet op goede onderwijsmogelijkheden, gezien de leerplcicht voor schipperskinderen die vorig jaar tot stand is gekomen. Ar chitecten voor deze objecten is het architectenbureau Rothuizen 't Hooft te Goes. ROTTERDAM-S- Ambtenaren van de bijzondere radiodienst van PTT hebben woensdag in samenwerking met de politie twee klandestiene fm- -zenders opgespoord en in beslag ge nomen. Het betrof hier de zenders „pao- -cvr" en „pao-jmb" van resp. de 22-jarige televisiemonteur C. J. V. R. en de 32-jarige timmerman J. M. B. beiden uit Hoek van Holland. OOST-BERLIJN ~- Carl Zeiss Jena is voetbalkampioen van Oost-Dutts- liiiid geworden, door in de op twee na .late competitiewedstrijd in Zwic kau tegen Sachsenring gelijk te spe len: 11. ROTTERDAM B. en W. stellen de gemeenteraad voor in te stemmen met een ruilverkaveling van het wo- ningbezit van de Woningstichting „Onze Woning", de RK Bouwvereni ging „Voor het Huisgezin" en de Wo ningbouwvereniging „Onze Woonge meenschap". Het gaat om in Pendrecht gelegen 510 woningen en dertig winkels van „Onze Woning" en 152 woninge en 14 garages van „Voor het huisgezin", die in eigendmo overgaan van „Onze Woongemeenschap". Deze woningruil verkaveling is onderdeel van een groot verkdvelingsprojekt waarbij 2038 woningen zijn betrokken. ROTI ER DAM Hoewel de totale resul taten over 1969 met achterblijven bij die van 1963 is de raad van bestuur van Fur ness NV toch niet geheel tevreden. De herstructurering van de groep heeft in 1969 ext,r3 feasten met zich meegebracht, zo meldt het jaarverslag. De inpassing van de nieuwe bedrijven in de stuwadoorsgroep, zowel als in -de transportgroep noopt tot reorganisatiemaatregelen, die eveneens kosten tot gevolg hebben. Een tijdelijk achterblijven van de winsttoename is m een periode van snelle groei en de daar mede gepaard gaande herstructurering in de aanvang onvermijdelijk, aldus, de raad van bestuur. Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesrekening bedroegen de bruto exploi- tatiebaten over 1969 ƒ122,1 min (vj ƒ35,7 min. De nettowinst is ƒ5,8 min (vj ƒ5,5 min) De raad van bestuur verwacht dat de maatregelen tot verbetering van de rentabiliteit van die bedrijven d:e thans nog in onvoldoende mate in de resultaten bijdragen in 1970 reeds m bescheiden mate vruchten zullen afwerpen. 0 Pietersen en co Houders van aande len en 5,25 pet in aandelen converteerb. obligaties Pietersen en Co's Automobielbe drijf NV zijn tot uiterlijk 2 juni m de gelegenheid hun stukken aan te melden, aldus een bericht. Op 9 maart werd be kendgemaakt dat deze houders in de gele genheid zullen worden gesteld hun stuk ken tegen betaling in contanten over te dragen aan H W van Gorp en Zonen NV te Rotterdam tegen de koers van 130 pet. UiterLijk 3 juni zal worden bekendgemaakt of het aanbod gestand wordt gedaan. Uit de in het bericht opgenomen gecon solideerde winst- en verliesrekening van Pietersen blijkt dat het bruto resultaat over 1969 weinig verschil van dat over 196B (ca. 1,5 min). Ook de nettowinst ƒ0,2 min) is praktisch gelijk aan 1968. scheepshypotheekbank De Scheeps- hypotheek Nederland is blijkens een heden verschenen bericht bereid tot de aankoop in contanten van de aandelen der Veenko loniale bank voor Hypotheek en Scheeps- verband te Sappermeer cum dividend 19G9, en van de oprichtersbewijzen van deze bank, en wel tegen de koers van 170 pet van de som van de verplicht gestorte en vrijwillig volgestorte bedragen voor de volgestorte aandelen, tegen de koers van 450 pet van het verplicht gestorte bedrag voor de aandelen met 20 pet verplichte storting op plaats vonden, en tegen ƒ375 per stuk voor de oprichtersbewijzen. De aanmelding tot overdracht dient te ge schieden uiterlijk vrijdag 5 juni Uiterlijk 12 juni zal worden bekend gemaakt of het aanbod gestand is gedaan. Vlug erbij zij'n. Het beroemde Tretford tapijt. Gegarandeerd eerste keus. Kies uw kleur: rood, groen of blauw. En betaal vééi. minder: normale prijs 31,95, nu als openings aanbieding per strekkende meter (120 cm breed) 21,90. Lijnbaan/hoek Binnenweg Deze aanbieding vindt u ook in onze filialen Beijeriandselaan en Winkelcentrum Groot IJsseimonde. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het afgelo pen jaar stond voor wat de Ko ninklijke Nederlandse Reders vereniging betrof, in het teken van het rapport Oyevaar waarin de positie van de Nederlandse koopvaardij werd onderzocht. In het verslagjaar werd ten volle gerealiseerd dat de rederijen in de eerste plaats'eigen initiatieven ter verbetering van de situatie zouden dienen te ontplooien, waarbij medewerking van de overheid noodzakelijk werd ge acht. Enkele initiatieven in de particulie re sfeer leidden tot de eerste concrete resultaten, zoals de oprichting van de Stichting Maritieme Research, aldus het jaarverslag. De algemene internationale poli tieke toestend beïnvloedde de scheep vaart het afgelopen jaar niet uitzon derlijk, hoewel de vraag naar scheepsruimte substantieel werd beinvloed, zo zegt het verslag. De tank- en trampvrachten bewogen zich in de eerste drie kwartalen op een tamelijk laag niveau, de lijnvaart onderging weinig verandering. Grote zorg baarde het aantal nieu we vlagdiscriminatoire maatregelen met name in Zuid-Amerika. Dc re dersvereniging dringt in het jaarver slag aan op een spoedige totstandko ming van retorsiewetgeving. Met betrekking tot de olieveront reiniging spreekt de redersvereniging in het verslag haar teleurstelling uit over het feit dat in de diplomatieke zeerecht conferentie te Brussel een absoluut aansprakelijkheidssysteem voor de reder van een schip is opge steld. Dit in tegenstelling tot de in Tokio aanvaarde ontwerp-conventie, waar de reder viel in eerste instantie aansprakelijk gesteld werd, maar hij zich kon vrijpleiten indien hem geen schuld trof. Voorts was aa deze conventie een noot toegevoegd, die erop neerkwam dat de conventie opnieuw bekeken zou worden, indien de regeringen uit eindelijk toch een systeem van abso- lute aansprakelijkheid zouden wen sen. De in Brussel aanvaarde conventie is voor de vervoerde ongunstig te noemen, zo zegt het jaarverslag. De redersvereniging merkt in dit ver band op dat algemeen verwacht wordt dat deze conventie niet veel kans op ratificatie maakt. De vorming van een fonds, waar schijnlijk gebaseerd op een heffing van iedere vervoerde ton olie, zal voor de vervoerder minder ongunstig aldus de redersvereniging in het jaarverslag over 1969. lüibliiL'.HTxW ROTTERDAM Vtj/ fraaie drauior- allee it op stille grachtjes of bij oude1 Er waren geen rptjzen verbonden aan gels hebben woensdagavond op 'nelt kerkorgels, maar ook op een modern dit orgelconcours. Medewerking ver- Schouwburgplein voor een met talrijk publiek een orgelconcert verzorgd. stadsplein als het Schouwburgplein. De liefhebbers van deze muziek hebben Draaiorgels horen nog steeds bij onze dan ook woensdagavond hun harten nationale folklore en niet ten onrechte. kunnen ophalen aan de vrolijke klan- Draaiorgelmuziek klinkt echter met J teert leenden de Waterlander uit de Zaan streek, Cupido uit Den Haag, Hagenaar uit Ruinerwold, Lange Gavioli uit Utrecht en Cap van Mina van Es uit Beverwijk. P EEN Bloedtransfusiedienst of Bloedbank deze keer, daar heb ik een week of wat geleden al over geschreven. Vandaag wil ik uw aandacht vragen voor de afdeling Rotterdam van het Nederlandse Ro de Kruis, die dit jaar honderd jaar bestaat. Een respectabele leeftijd, vooral omdat er in die honderd jaar veel is gedaan op het gebied van hulpverle ning aan mensen, zonder enig onder scheid van landaard, ras, geloof of politieke instelling. Denkt u maar eens aan de hulp posten langs de wegen, aan het Wel- farewerk, de vakantieweken voor chronisch invaliden, de boottochten voor chronisch zieken, de trombose- dienst, de lectuurvoorziening of het Jeugd Rode Kruis. Dan begrijpt u natuurlijk waarom ik graag uw aandacht voor dit jubi leum vraag. Vooral omdat het Rode Kruis uw hulp vraagt Hulp bij de jaarlijkse collecte als collectant of collectante. Dit jaar wordt de col lecte op vrijdagavond 5 en zaterdag 6 juni gehouden. U kunt zich nu reeds als collectant(e) melden. De jaarlijkse collecte is voor het Rode Kruis belangrijk omdat het om principiële reden geen subsidie kan aanvaarden van de overheid. Het is dus financieel volkomen afhankelijk van de ledencontributie, de giften van het bedrijfsleven en de collecte. Misschien vraagt u zich nog steeds af wat er nu eigenlijk gebeurt met het geld, naast alle hulp die in Nederland wordt verleend. Sta dan even stil bij de vefi*?hrikkelijke ramp die Turkije brefi getroffen. Duizenden doder^T' tienduizenden daklozen... Op •gte. wordt het eerst een beroep gedal Juist, op het Rode KruisT^Bbnkt u zich de vreselijke nood en misère van de Turken maar eens in, en denk er dan eens iets dieper over na... Het Nederlandse Rode Kruis heeft reeds geholpen met medica menten, melk voor de kinderen, de kens en voedsel. Ook in ons land kan een ramp gebeuren, 'k Hoef u waarschijnlijk niet te herinneren aan de waters nood in 1953... het Rode Kruis is dan een van de eerste instanties om met goed opgeleide coloimeleden en ma terieel uit te rukken, te helpen en menselijk leed te verzachten. Dit is slechts een facet uit de lan ge reeks van alle bezigheden van het Rode Kruis. Op 5 en 8 juni kunt u daadwerkelijk iets doen en daar leunt u nu reeds mee beginnen door at telerban te pakken en u op te geven «ós coliectant(e) bij de afde ling Rotterdam van het Nederlandse Rode Kruis, Koningin Esamaplein 12, Rotterdam-2, tel. 116410, toestel 73. U bent bij voorbaat verzekerd v»« de dank en erkentelijkheid van de vele (naamloze) slachtoffers, die het Rode Kruis helpt. En is dat niet een paar uurtjes collecteren waard? fw

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1