„De Ster eerste nieuwe molen na honderd jaar top „Rij npoorthaven zal de verziltiiig vergroten Charlois ontvangt nota wijk bestel gunstig Vast toneelbezoek vertoont daling Voorlichting rijk-arm I „De Lelie eind van het jaar gereed r Meer inspraak bij afbouw van Hoogvliet Sterke stijging winst AKZO enorm Delfland gelooft niet in prognoses van rijkswaterstaat Hoekse wijkraad tegen golfbaan Staelduynse bos DS '70-lid in wijkraad Programma gepresenteerd Beroep Ouwe Nol verworpen „Ontwikkelingssamenwerking^: paviljoen op Hoekse strand 7* i i "1 J PPR wil van gemeente verdubbeling eupgeld tl NI I# De slaapkamer is eigen, meer nog dan de andere kamers in huis. Maak van de slaapkamer iets bijzonders. Schep een persoonlijke sfeer. De Stam bouwt uw slaapkamer op maat. Dankzij Top-Form. Die voor eik onderdeel van de slaapkamer een juweel van een meubelstuk vervaardigt. U kiest En de Stam bouwt voor u de slaapkamer, waarin u zich helemaal thuisvoelt. waar gezelligheid begint eovanjoiand ¥i IS m DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WOENSDAG 27 MEI 1970 F •Éfctv"5' (Van een onzer verslaggevers) f ROTTERDAM „Wij zijn op „D eSter" erg trots. Want die is de eerste molen in heel Neder- land, die de laatste honderd jaar is gebouwd. Dat kostte ons heel wat studie, want wij wisten niet of „De Ster wel zou kunnen i* draaien. Kijk, er zijn geen molen- id bouwers meer, die van de grond af een hele mo-len hebben ge- ggs bouwd. Hier is geen sprake ge weest van restauratie maar van nieuwbouw. We hebben zelf al lerlei dingen in studie moeten nemen om de wetmatigheden van het molenwerk te weten te komen!" Dit vertelde stadsarchi- I' tect B. V. van den Bergh ons naar aanleiding van het feit, dat wethouder Worst maandag 1 juni „De Ster" aan de Plaszoom officieel in gebruik stelt. Draait "De Ster" inderdaad? ,Nou en of!" zegt de heer Van den Bergh triomfantelijk. „We hebben er geen electromotor bij nodig! Aan zo'n motor hebben we eerst gedacht als de molen nieit zou draaien. En dat geeft ons het nodige optimisme voor 'De Lelie', die vlak naast 'De Ster" staat. 'De Ster' kwam twee jaar later ge- reed dan aanvankelijk de bedoeling was. Dat kwam, omdat men het eerst niet aandorst, een volledig werkende molen te bouwen. Er was immers geen sprake van restauratie. De brand van juli 1962 had de molen I zodanig vernield, dat er een geheel nieuwe molen moest worden ge bouwd. Later werd toch besloten ook een inrichting te bouwen. Het gevolg is dat wethouder Worst niet een 'lege' molen opent, maar een volledig werkende snuifmolen met al les er op en er aan, precies zoals de molens die onze voorouders hebben gebouwd. De twee jaar extra had men daar graag voor over. Te verwachten is -dat tegen het eind van dit jaar 'De Lelie' gereed zal zijn. De naast 'De Ster" staande 'De Le lie' is niet afgebrand. 'De Lelie' was l ARNHEM De omzet van AKZO i! is in het eerste kwartaal met 26 pet i toegenomen vergeleken met de eerste i drie maanden van 1969. Deze groei dat kwam door de hogere arbeids- leidde niet tot een veel hogere winst; kosten en de prijsdruk. De nettowinst bedroeg 78,6 miljoen tegen 77,7 miljoen in het eerste kwartaal van het vorig jaar. niet onderheid en in de loop van zijn lange leven is deze molen langzamer hand scheefgezakt, tot 'De Lelie' niet meer kon draaien. 'De Lelie' is, net als 'De Ster',een snuifmolen. Aan 'De Lelie' is hard en met veel zorg gewerkt. Om de molen is een krans palen in de grond gedreven. Over deze palen werd onder de molen een betonfundering aangebracht waarop de heel voorzichtig recht getrokken molen nu rust. Er wordt nu gewerkt aan de inrichting. T INKS het drama, dat zich afspeelde op 13 juli 1962. „De Ster" is toen bij een brand dusdanig vernield, dat aan her stelwerk niet meer te denken viel. Er moest een heel nieuwe molen worden gebouwd. Die nieuwe molen rechts werd de eerste molen, die na honderd jaar in Nederland werd egbouwd en wethouder Worst stelt hem maandag officieel in gebruik. De slaapkame Een hoofdstuk apart. 3 verdiepingen meubelen woningtextiel Vraag het Grote Meubelboek van Top-Form Gratis De Stam Mariniersweg hoek Goudsesingei Rotterdam Vrijdagavond geopend. Den Haag Schiedam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland hebben hun bezwaren tegen de aanleg van de Rijnpoorthaven nog eens uitvoerig uiteengezet in een discussienota, waarvan de behandeling op de agen da staat van donderdagmorgen te houden vergadering van het hoog heemraadschap. Zolang niet in een reeks van jaren is gebleken dat de Hollandse IJssel tegen verzilting beveiligd blijft, die nen volgens deze nota alle maatrege len die het verziltingsgevaar kunnen vergroten en dus ook de aanleg van de Rijnpoorthaven achterwege te blijven, In het stuk van. Delfland wordt niet ingegaan op de veelheid van studies die de laatste jaren over de zeeha venontwikkeling zijn verschenen. Ge steld wordt dat bestudering van al die geschriften inzicht vergt in ver schillende problemen die niet tot het terrein van het hoogheemraadschap behoren. De beschouwingen van dijkgraaf en hoogheemraden beperken zich dan ook tot de waterstaatkundige gevol gen van de eventuele bavenaanleg. En wat dat betreft is Delfland het oneens met rijkswaterstaat, die zich op het standpunt stelt dat toeneming van de verzilting van de Rotterdamse Waterweg, die van de Rijnpoortha- venaanleg het gevolg zou kunnen zijn, volledig zal worden gecompen seerd door maatregelen die in het ka der van de Europoortwerken zijn be raamd. In dit verband wordt in de nota van Delfland verwezen naar de be handeling van het ontwerp Deltawet, waarbij maatregelen werden voorge steld die de zoutgrens ten westen van de Parksluizen zouden terugdringen. Volgens Delfland had dit, inderdaad o se gerealiseerd kunnen worden, ware het niet dat de regering de aanleg van de Botlekhavens e.a. had bevor derd. Delfland heeft toen met nadruk be toogd dat deze werken funest voor de waterhuishouding zouden zijn. De re gering ontkende dat op grond van haar prognoses, maar helaas kreeg Delfland gelijk: de waterinlaat bij de Parksluizen moest worden opgege ven... (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De wijkraad van Hoek van Holland heeft nu officieel stelling genomen tegen de plannen om nihet Staelduynse bos een golf baan aan te leggen. Het dagelijks be stuur legde een voorstel op tafel om een nieuwe actie te gaan voeren voor het behoud van heel Staelduynen. Het bosgebied dient volgens de wij kraad ingepast te worden in een ba sisplan voor de algehele recreatie in en om Hoek van Holland. Hetgebied ten zuidoosten van de Hillwoning wil men in de komende jaren daartoe reeds nrcihten. Het ge bied is eigendom van de gemeente. Wijksraadsvoorzitter L. van der Hou wen speelde in feite de zaak terug op de gemeente Rotterdam. Zes jaar ge leden was het bos te koop maar Rot terdam toonde geen belangstelling. Momenteel staan we voor de droe vige zaak dat alleen de minister de zaak nog kan terugdraaien, hetgeen echter een forse schadeclaim tot ge volg zal hebben. Voorgesteld werd een morele oproep te richten tot de leden van de golfclub zelf. 1. voor uw aankoop: afgeregeld, fahrieksfoutenuUgesloten. 2. tijdens aankoop: deskundig advies. 3. na uw aankoop: bijzondere garantie en. nazorg voor een lang leven van Uw horloge. Twee jaar gratis verzekerd. Elk horloge wordt getest en afgeregeld op onze nieuioevibrograph. Bij voorkeur laten wij U adviseren door gediplomeerde horlogemakers Ook na Uw aankoop blijven wij belangstelling voor Uw horloge koesteren, hiertoe in staat gesteld door ons eigen, met de meest moderne apparatuur uitgerust atelier. Lijnbaan 50 - Rotterdam Tel. 010-133164/128293 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het aantal seizoenabonnementen, uitgege ven door de Dienst Kunstgebou wen van de gemeente, is het bij na afgelopen seizoen 19691970 teruggelopen van 104.750 naar 94.835, bijna tienduizend abonne menten dus. Het grootste deel hiervan (8200) kwam in de sek- tor toneel terecht. De muzieksec- tor vertoonde nog een verhoging van 3000 waarnaast de films 3000 minder abonnementen trokken. De bijna 95.000 brachten samen een bedrag van 506.000 in het laatje (vorig seizoen 476.000). Moeilijkheid voor het aantrekken van meer abonnementhouders blijkt vooral het punt te zijn dat men niet tevoren weet welke toneelvoorstellin gen op een bepaalde datum gegeven gaan worden. Men wil liever bijtijds weten waar men aan toe is met een toneelserie. Dit seizoen zal dus voor het eerst het Hofpleintheater in de abonne mentenseries zijn opgenomen met twee series van voornamelijk lichte stukken en als openmgspremiere op 23 september Play it again, Sam (Nieuw Rotterdams toneel); verder „nee schat, nu niet", Butterflies are free. In de holte van je arm, verder Rients Gratama en Mady Misset, Fons Jansen en Wim Kan en Corry Vonk. Dit seizoen ook weer een piano- -meesterserie met Arthur Rubinstein als "de grote trekpleister (19 oktober), merkwaardigheid is het optreden van de befaamde Duitse zangeres Zarah Leander met haar zware altstem. Dat men extra aanbiedingen kan krijgen als abonnementhouder voor b.v Ein Abend in Wien (Robert Stolz), de kleine parade (win Sonne veld), Van toen tot thans (Sieeswijkrevue), Car naval in Rio met gratis toegang tot enke'e moderne Gaudeamusconcerten, Corrie Brokken en de comedie .spring uit hei raam. schat, we gaan trouwen" dienen dar. nog als bijzon dere attractie van het uitgebreide programm adat in de brochure „Oog en oor" :n een oplage van 100.006 verspreid wordt. het Hofpleintheater zal geheel in exploitatie komen van de dienst kunstgebouwen. Het theater dat aan vankelijk als schoolaula bedoeld was voor het Technikon, werd voor onge veer anderhalf miljoen gemaakt tot compleet theater. Op maandagavond is het gesloten. Dan zal de school er gebruik van kunnen maken. De pro grammering is geheel rond zodat er geen witte plekken voor dit seizoen meer bestaan. Het Luxortheater gaat ongeveer ja nuari 1971 sluiten voor zes maanden waarin het grondig verbouwd zal worden naar ontwerp van architect C. Wirtz. Bouwkundig is de zaak bij zonder slecht omdat de vloer verzakt is. Tegelijk zal het aantal zitplaatsen tot 900 worden teruggebracht. Dit sei zoen zal Sleeswijk er nog komen en een variétéprogramma, maar dan blijft het tot de sluiting films draai en. Of Luxor zal worden afgestoten in dien de nieuwe schouwburg er 'staat over acht of tien jaar, is nog een vraag. In elk geval moet de verbou wing doorgaan. De gemeente is echter niet van plan het theater als bioscoop alleen te exploiteren. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In de wijkraad voor Charlois, die dinsdagavond heeft vergaderd, is de nota toekomstige or ganisatie wijkbestei van de wethou der voor wijkaangelegenheden gun stig ontvangen. Hoewel men het in grote lijnen met de inhoud eens was, is er toch een uitgebreide discussie .geweest over een aantal kanttekeningen, die voor zitter drs. J. Zwakhals in een com mentaar op de nota had gegeven. Vooral de samenstelling van de wij kraad bleek een heet hangijzer te zijn, waarbij de vraag of er wel of geen plaats is voor belangengroepen in de wijkraad verzandde in een langdurig politiek debat. Een belangrijk punt uit het com mentaar was de grootte van het wij- kraadsgebied, dat men in de wijkraad voor Charlois uitgebreid zou willen zien tot ongeveer 100.000 inwoners. De wijkraad is van mening, dat het contact in dat geval niet slechter hoeft te zijn dan in een gebied van 60.000 inwoners, terwijl bovendien het contact van de gemeente bij een kleiner aantal raden intensiever kan zijn. Het commentaar besluit met te stellen, dat door deze grotere zelf standigheid een beter begrip en meer waardering voor het centrale ge meenteapparaat kan ontstaan, omdat de wijkraden in vele gevallen moeten terugvallen, op e deskundigheid van dit grote apparaat. Aan het begin van de avond deelde wijkraadslid, de heer J. C. Dekker, mee, dat hij zich niet langer kan ver enigen met de politieke koers van de DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het beroep in cassatie van Ouwe No!, conform de conclusie van de advocaat-generaal, verworpen. Ouwe Nol was door het Amster damse gerechtshof veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling wegens uitlokking van moord en diefstal met geweld en heling. PvdA en derhalve is toegetreden tot de groep Democraten'70. Hij zal deze zittingsperiode van de wijkraad als lid aanblijven. AR/CH/KVP-Poortugaal ROTTERDAM De toekomstige AK/CH/KVP-fractie in de Poortu- gaalse gemeenteraad gaat meer Poor- tugaaise inspraak in het beleid van Rotterdam met betrekking tot de af bouw van Hoogvliet eisen. Dit deelde de Hoogvlietse lijstaanvoerder F. A. J. van Moorsel dinsdagavond mee op een openbare bijeenkomst in de ant woordkerk. waarmee de nieuwe com binatie zich presenteerde aan de be volking. De heer Van Moorsel gaf een toe lichting op het programma van de toekomstige fractie, die wil streven naar de totstandkoming van een zui delijke randgemeente en het zo snel mogelijk beeindigen van de slechte bestuurlijke situatie van ÊoortugaaL Tevoren gaf wethouder A. C. Taktor een uiteenzetting over de in de loop der jaren veranderde Poortugaalse opvattingen over de toekomstige sta tus van Hoogvliet. De raadskandidaten stelden zich ook achter het standpunt dat bij de woningbouw het particulier initiatief moet worden bevorderd. Zij willen daarmee bereiken dat met namen de bewoners van de Meeuwenplaat - Zalmplaat zich in de gemeente zullen thuisvoelen en dat de uittocht van „kader'.'tot staan wordt gebracht Ter vergadering werd veel aan dacht besteed aan openbaarheid en inspraak van de bevolking in het be leid van de gemeente. De toekomstige fractie zegde toe over elke belang rijke zaak de bevolking te zullen in lichten en zoveel mogelijk betrokke nen hun mening te zuilen vragen. DR zijn heel wat mensen ver- ontrust. Dat lijkt tenminste zo, ais je de krant leest. En de foto's ziet, waarop lieden met spandoeken zijn afgebeeld. Het is vaak wel aar dig, zo'n optocht, vind ik. Maar ik ben altijd bang, dat wij bewoners van Rijnmond er te nuchter voor zijn. We kijken het eens aan... en gaan weer verder. Zo van: nou en? Dat hebben we ook weer gezien. En wat neem je er van mee? Wat voor concrete gevol gen heeft het. Nu wil ik niet zeggen dat er geen invloed uitgaat van de z.g. buitenparlementaire acties. Hoe veel precies is niet met zekerheid vast te stellen. Dat ze uitwerking hebben is duidelijk. Hoewel de be langstelling hier niet altijd zo groot is. Nou ja, van mij mag het: Kabou ters en anti-hoogoven, om maar wat op te noemen. Maar ik vind het soms meer ludiek om dat mode- Woord eens te gebruiken dan reëel En ik dacht wel dat sommige actie voerenden die mening ook zijn toe gedaan. Positief is altijd dat men zich voor een doel inzet, hoewel vaak met. een enthousiasme een be tere zaak waardig. Mijn bezwaar is ook dat es direct met zulk grof geschut wordt ge werkt Dat er zulke boude bewerin gen worden gedaan, die kant noch wal raken. Dat men er blijk van geeft wel feiten te kennen, maar die niet in hun verband te kunnen zet ten. Maar ja, zulke acties zijn meest al ongenuanceerd. Het zal wel niet anders kunnen. Zo'n voorbeeld is ook de z.g. Rijn mond Rampenpetitie en de ketting brief, die daarbij behoort. Die kreeg ik toegezonden met deze brief er bij, leest u maar: „Bijgaand vindt u de tekst van een kettingbrief die verontruste Rijnmonders deze week gestart heb ben. Zij moet de Rijnmond Rampen petitie onder de aandacht van de be volking brengen en tegelijkertijd functioneren als protestmiddel tegen de onvoldoende zorg voor een veilige Rijnmond. Han van der Horst (Van Limburg Stirumstraat 49, Schiedam), Hein de Koster (Postbus 359, Schiedam); J. M. Bameveld (Oude Dijk 157b, Rot terdam); Leo Nyenhuys (Prins Hen drikstraat 48, Vlaardingen). T\AN laat ik u de brief ook lezen. Opdat u op de hoogte bent - van de inhoud, die men u misschien, vraagt te tekenen. U" zou daar geen kwaad mee doen op zichzelf. On danks de loze kreten, die erin staan. Is het goed? Och, misschien toch wel inderdaad wat er in de laatste zin wordt gezegd. Want helemaal geen acties, helemaal geen begelei ding van overheidshandelen, dat zou zeker een betreurenswaardige toe stand zijn. Dat zou betekenen dat we geen interesse meer kunnen opbrengen van alles wat in en op onze leefom geving van invloed is. Of dat we in een diktatuur zouden leven. Nee, geef mij maar de democratie met de al of niet ludieke akties. Hier komt de brief: „In de Maas mocht u al niet meer zwemmen. Het water zit vol gif. In zee gaan is waarschijnlijk reeds dit seizoen ook levensgevaarlijk. (De Belgische Consumentenbond raadt haar leden af naar het Schevenïngse strand te gaan). Straks overal bord jes aan onze kust met „bezoedeld water"? Rijnmonders sterven eerder dan andere Nederlanders. (Zie de statis tieken). Dat komt door het gif, dat de fabrieken konstant de lucht in blazen, gif, dat in feite nog gevaar lijker is dan de nitreuze chloorgas wolk die uit de ENCK ontsnapte tussen haakjes: van chloor braak je je longen uit. En toch: er zijn middelen om onze Rijnmond en onze stranden weer ge zond ie maken. Maar die wendt de overheid te weinig aan. Daar moeten wij met zijn allen een eind aan ma ken. Ook u! Dit kuntu doen: 1) teken de Rijnmond Rampenpe titie. 2) schrijf deze brief een-* twee-, driemaal over en stop haar bij anderen in de bus. Als ze in heel de Rijnmond rondgaat, zullen de autoriteiten weten, da we daden hen eisen." ROTTERDAM De Politieke Par tij Radicalen heeft zich in een brief aan B. en W. verheugd over het feit dat Peijenoord zijn Europacup in dienst heeft gesteld van het welzijn van Rotterdam. Zij noemt dit „een daad van ware communicatie tussen stad(sgebeuren) en bevolking. De PPR hoopt dat de foto-aktie voldoende financien opbrengt om de oude wijken van minimaal woonkom- fort te voorzien. De PPR betreurt het dat het gemeentebestuur het particu- licrinitiatief niet heeft gehonoreerd. Zij geeft B. en W. in overweging als nog financiële middelen vrij te ma ken om dez aktie te steunen Bijvoor beeld zou de gemeente de opbrengst van de foto-aktie kunnen verdubbe len, aldus de brief. (Vaneen onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij de ingang van het strand in Hoek van Holland is een nieuwe „exploitaitetent" verre zen. De argeloze toerist die het alle maal aanziet voor een houten ge bouwtje waar ansichtkaarten en poc ketboekjes worden verkocht, komt al snel tot een andere ontdekking. Twee charmante jongedames en een zeer beleefde jongeman klampen namelijk de strandbezoekrers aan met het onderwerp „ontwikkelingssa menwerking". Het idee om de ont wikkelingssamenwerking op deze ma nier tot het grote publiek te brengen is een idee van een Hoekse werk groep, waarin o.a. zitting namen de journalist Pim Lensink en de socio loog drs. J. P. van Bergen. De passerende toeristen krijgen in elk geval een stencil in handen ge drukt en zo mogelijk worden ze mee getroond in het houten gebouwtje, waar nog veel meer documentatiema teriaal gratis of tegen betaling ver krijgbaar is. „Dit jaar moet worden besloten of de rijke landen in de komende tien jaar de samenwerking met arme lan den beter zullen aanpakken", zo stelt de werkgroep. „Dc kloof tussen arme ctt rijke landen wordt steeds groter en in onze welvaartsstaten zijn we gemiddeld elf keer zo rijk ais de in woners van de ontwikkelingslanden." Hoe dat allemaal komt en op welke manier men dit kan opvangen pro beert de werkgroep de toeristn te vertellen. Tijdens de weekenden wordt de stanc! bevolkt door vrijwil- legers, grotendeels studenten. Zij ge ven helemaal belangeloos hun vrije weekeinde om de mensen bewuster te maken van de problemen. Natuurlijk is niet iedereen enthou siast om op z'n vrije dag of in zijn vacantie te discussieren over ontwik kelingssamenwerking. Maar de stand houders dringen zich niet op. Wie niet wil praten kan een stenclltje meenemen en dat al of niet lezen. Wie wel wil meedenken en meep raten is welkom in de stand, de werkgroep hoopt deze actie tit het eind van het seizoen te kunnen vol houden en zo mogelijk nog te kunnen uitbreiden. Dat laatste is echter voor al afhankelijk van de financiële steun die men krijgt De actiegroep ontwikkelingssamen werking, kreeg onverwacht veel aan dacht in de wijkraadsvergadering van dinsdagavond. Oorzaak daarvan was wellicht de afwijzende houding van het dagelijks bestuur ten aanzien van de aange vraagde ünnciele bijdragge. Nadat drs. Van Bergen de doelstel lingen vi- de ontwikkelingssamen werking nog eens had uiteengezet» werd besloten een bijdrage van ƒ250 te verlenen onder voorbehoud dat die bijdrage in Rotterdam wordt gocdgc- keurdJDe wijkraad was het er name lijk niet over eens of dit nu een zui ver Hoekse aangelegenheid is.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1