Wijk bestuurders met wethouder bijeen Niet veel nieuws uit bespreking wijkbestel RDM laat Zwaardvis te water Rekende architect Rein H. Fledderus overleden Vlammen boven Shell Speelbeesten voor kleuters en peuters Het komt aan op: de dagelijkse vervoerskosten Niet pp eenmalige aanschafffngsfeosten Bestuurders wijken kregen ontspanning Bekend van Antwoordkerk en Doelen I Cruise'terminal in Amsterdam MARIJKE OUËNDAG MAAKT „WOEZELS" MISSCHIEN IN SERIE sp ter meu leri BandenCentrum N.V. ROGAM Automobielbedrijf hét winkelen .waard fiècft z£.$ïvcel voordeliger! SCHIETBAA'NSTRAAT 7 - TEL 25.12.34 kreukellak in 7 modellen ROTTERDAM Vrijdag is op 59-jarige leeftijd overleden de bekende (in Voorburg wonende) architect en stedebouwkundige Rein H. Fledderus. De heer, Fledderus was al ertkele maan den ziek-. Rein H. Fledderus is geboren Amsterdammer. Zijn vader werkte in de bouw. Hij kreeg zijn opleiding aan de avond-mts in Amsterdam en aan de academie voor bouwkunst. f Sde', STEMMING TREVIRA klaar om zo op te hangen 3 jaar garantie met loodband MAANDAG 22 JUNI 1970 PAGINA 3 Deze leuke tassen van kreukel lak doen het vast goed bij Uw garderobeen wij hebben ze „uin maar liefst 7 modellen. Moderne kreukellak tassen met koperen sluiting, die heel ge makkelijk in het onderhoud ijjn, verkopen wij nu in vele modellen en kleuren. peze tassen zijn geheel gevoerd en kunnen als schouder- en als irandtas gebruikt worden. Nu isnt U in het bezit van zo'n otte tas voor nog géén acht tien guide" -SKTVSSSbi (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Na een in spannende vergadering was er voor de leden van wijkraden en wijkopbouworganen en met hen vele anderen zaterdagavond gele genheid zich te ontspannen tij dens een feestavond in de grote zaal van de Doelen. Deze avond werd de mede werkers in het wijbestel aange boden door het gemeentebestuur, dat op deze wijze zijn dank wilde uiten voor het vele werk dat in de afgelopen zittingsperiode in de wijken is verricht. Na een welkomstwoord van wethouder G. Z. de Vos was er een gevarieerd programma, dat werd gepresenteerd door de ca baretier Peter Blanker, die zelf met enkele liedjes deel van hei gebodene uitmaakte. Verder verleenden aan de avond onder meer medewerking hel Rotterdams Operakoor. het Rotterdams 'danscentrum en de Brass Band Rotterdam uit Over- schie. Na het feestprogramma was er gelegenheid tot dansen. Wethouder De Vos slaagde erin de wijkraadsleden gerust te stellen door te verklaren dat de districtsraad alle mogelijke invloed op de benoeming van de secretaris heeft, terwijl bo vendien voorop staat dat deze man alle tijd moet hebben voor het dis- trictsraadwerk. Het laatste discussiepunt was de indeling van de districtraadsgebieden. Hierover bleken dermate grote ver schillen te bestaan, dat men het nut tig achtte dit nog eens spart te be spreken. temeer daar, zoals wethou der Dé Vos zei. in de nieuwe wijk- raadsverordening daarover niets wordt bepaald. Aan het einde van de vergadering stak mr. C. A. Crena de Iongh na mens de contactcommissie wijkraden de wethouder nog een riem onder het hart door te stellen, dat in zijn ambtsperiode en door de inzet van de wethouder en- zijn staf de instelling van het gemeentebestuur tegenover de wijkraden sterk is verbeterd. vonden; in de vergadering werd on der meer het woord „districtsraad" genoemd, weike term wij voor de duidelijkheid verder in dit artikel zulien bezigen - red.) kwam vooral de verplichting van bovenaf aan de dis trictsraad tot het houden van een hering aan de orde. Dat geldt voor bestelwagens, net zo goed als voor zwaardere vrachtwagens. Wij van Mercedes-Benz praten u niet naar zo maar een uitvoering toe. Mercedes-Benz past de uitvoering van zijn bestelwagens juist hélemaal aan bij uw wensen. Maar dan ook hélemaal. Dat betekent dagelijks: ruimte-winst, rijd-winst, energie-winst. Dus geld-winst. Of: minder kosten per kilometer en bedrijfsuur. Dat telt veel zwaarder dan éénmaal een iets hogere aanschafprijs. /^TN MERCEDES-BSNZ; De vergadering begon wat emo tioneel, toen leden van de actiegroep het Oude Westen, die niet voor deze vergadering waren uitgenodigd door liet uitdelen van papieren tegen deze gang van zaken protesteerde. Wet houder G. Z. De Vos, die de vergade ring voorzat, maakte zich hierover nogal kwaad en beval de leden op te houden met hel uitdelen van papie ren. Hij zei tegen een van hen, uict van plan te zijn hun opvattingen op deze dag te laten prevaleren. Toen later de heer J. Nederlof, lid van de sectk bestuurlijke zaken van het SWO ZuiUwijk een motie indien de om de conflictstof van deze wijk niet verder te bespreken en zich be zig te houden met de nota, werd hij met applaus begroet. De leden van de actiegroep hebben zich op de verga dering verder dan ook gehouden aan de problemen van het wijkbestel. waarbij ook een aaantal zaken het Oude Westen betreffend ter tafel Avamen. In de ochtendvergadering bleken d? meningen over de nota op zich nogal verdeeld. Het voorlopig wijkcomité Blijdorp .kond niet achter de nota: in d? Ai.?:;snderpalder bestaat geen be hoef-? aan een ander wijkorgaan en ooi: 'n de Afrikaanderwijk was mén niet van het nut van de nota over tuigd. De schriftelijke reacties van de. wk-korgancn op do nota in'haar alge meenheid waren noga! gunstig cn het dan niet aanvaarden van het gehe le stuk is dan ook verder niet tor discussie geweest. Bergschenheek, Bergweg 96-104, tel. 010-180400 Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van deze moderne kreukellak tassen met koperen sluiting, in de kleuren wit, gebroken wit, zwart, rood en blauw en in maar liefst 7 verschillende modellen, alle geheel gevoerd .JiHHi (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het afglopen jaar betekende voor de Spaarbank te Rot terdam een voortgezette groei van het spaartegoed, zo blijkt uit het vrijdag verschenen jaarverslag. Naast verho ging van de verschillende rentever goedingen werd een nieuw rentetype van zeven procent voor een termijn van vierentwintig maanden ingevoerd. In totaal werd 631 miljoen inge legd en 582 miljoen terugbetaald. Aan rente werd 31 miljoen (y.j. 26 min) bijgeschreven. Het totaal aan de spaarbank toevertrouwde tegoed kwam hierdoor op j 771 miljoen tegen in 1068 637 miljoen. Van groot belang acht de directie de collectieve toetreding van de banken tot de bankgirocentrale met het oog op een vlotte afwikkeling van het snel toenemende girale betalings verkeer. In het afgelopen jaar werden zeven vestigingen aan het kantoornet toegevoegd. In het lopende jaar is inmiddels het spaardersbestand verder uitge breid tot rond 650.000 (in 1969 645.000). Het totale spaartegoed steeg de eerste maanden van 1970 tot bijna 800 miljoen. Bij de discussie over de functie van dc chef wijksecrctarie als secretaris van dc districtsraad bleek vooral bij IJssclmonde de angst te bestaan, dat door een teveel aan werk van deze functionaris districtsraadwerk in dc verdrukking komt. (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM iOp donderdag 2 juli" zal op de werf van de Rotter- j damsche Droogdok Maatschappij de j voor de Koninklijke marine in aan- j bouw zijnde onderzeeboot Zwaardvis i worden gedoopt en tewacergelaten. De handeling zal worden verricht door mevrouw J. den Toom-Niessink, echtgenote van de minister van de fensie. De Zwaardvis is de eerste van een tweetal onderzeeboten, die bij de werf in bestelling zijn gegeven. Het tweede vaartuig krijgt de naam Tij - gerhaai. Het is de bedoeling beide rcheoen 'n 1S71/1872 in dienst te stel len. De vaartuigen zijn door de mari ne entworpen. Ze krijgen een con- vèrttfcna'e voortstuwing, hoewel de vorm gelijk is aan die van nucleaire onderzeeboten. De marineschepen krijgen een j schroef, in tegenstelling tot de dol fijn- en potvisklassen, die van twee schroeven zijn voorzien. Met een- rchr-ef -al he* mogeli,** rijn geruis'o- -er 1e veren. De schepen hebben een druppelvorm. die de SS-Rrwaterma- noouvrecre'rc-.-chsppcn aanzienlijk voor Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Voor die moderne grote ramen wordt deze dekoratieve archi- tekten tule het meest gebruikt en omdat het zo lastig is zelf die grote lappen vitrage te verwerken, gaan wij kant en klaar architekteri tule verkopen. Pasklare trevira glasgordijnen met hakenband en loodveter. Een prachtige architekten tule in een van de best verkochte dessins en van een bekend merk waarop U 3 jaar garantie krijgt. In de hoogtes 175, 205 en 735 cm en de breedtes van 4 tot 7 meter.nu door elkaar per meter voor nog géén vier gul den. Opstandingskerk te Voorburg. Andere projecten zijn: herbouw circustheater te Scheveningen, Park Hotel te Am sterdam en uitbreiding van de rijks universiteit te Groningen. (Van een onzer verslaggevers) Toen hij in 1936 was afgestudeerd werkte hij eerst drie jaar als timmer man. via een aerhiteetenbureau, waar hij tekende aan kerkontwerpen e.d., werd hi.j bureauehef bij J. Wils in Voorburg. Daar werkte hij mee aan onder meer een groot stadion voor Oporto. In het begin van de oorlog haalde ir. W. J. Witteveen Rein H. Fledderus naar 'Rotterdam om te werken aan het nieuwe stadsplan.. Toen ir. Witte veen wegging kreeg Fledderus ir. C. van Traa als chef. In 'die tijd maakte hij ook een studiereis naar Amerika waar hij colleges liep aan de har- vard-universiteit. Hij bleef tot 1956 architect bij gemeentewerken. Toen begon hij zijn eigen bureau. Bekend is hij geworden door het ontwerp van De Doelen (in samen werking met de gebroeders Kraay- vanger) waarvoor hij al een eerste schetsontwerp maakte in 1948. Verder door :1e bouw van de Antwoordkerk in Hoogvliet, het congresgebouw van de jaarbeurs in Utrecht en als stede- bouwkundige door het ontwerp voor de sanering van de binnenstad van Schiedam en, samen met prof. ir. S. J. van Embden en ir. AV F. Schut aan het project Zoetermeer. Ook was hij adviseur van de ge meenten Voorburg, Schiedam en Utrecht. Verder heeft Kei.n H. Fled derus enkele kerken gebouwd, zoals de Miehaelkerk in Spijkenisse en de v js - V. (Van onze scheepvaartredactie) j "I AMSTERDAM Met het overha- pen van een scheepsteegraafwaarop jhet Britse passagiersschip haar (scheepshoorn in werking stelde; heeft (burgemeester I, Samkalden van Am sterdam zaterdag de nieuwe terminal jaan de oostelijke handelskade in ge bruik gesteld. De terminal is geves tigd.op het voormalig terrein van de (Hollandsche Stoomboot Maatschappij. jKetP en O schip was het eerste crui- se-schip dat aan de terminal afmeer- Vlak achter dit schip kwam de Ita- iliaanse Aurelia binnen, waarmee een serie cruises zijn begonnen met Am sterdam ais beginpunt of tussenha ren. De stichting Havenontwikkeling van Amsterdam hoopt met deze nieu we terminal vee! crusse-vaarders naarde hoofdstad te trekken. - Burgemeester Samkalden droeg een [door P en O aangeboden sloep ter plaatse over aan de Amsterdamse (zeeverkenners. Wel is er nog gediscussieerd over de verhouding toekomstige wijkraden SWO's. waarbij wethouder De Vos nadrukkelijk stelde, dat het opbouw werk door de nieuwe maatregelen niet wordt gefrustreerd, maar zelf' binnen dit bestel nog iets beter tot zijn recht kan komen. De verhouding mort 'in het kader van het geheel nog verder worden uitgewerkt, a-dus de wethouder. Bij de schriftelijke meningspciling ovct het tijdstip waarop dc nota door de gemeenteraad behandeld moet •.verden b'eek dat 111) aanwezigen voor een bespreking in deze zitting voelden, terwijl 40 stemmen voor uit stel tot de nieuwe raadszitting waren, waaronder de gehele wijkraad voor Hoogvliet. In de middagvergadering is men nader ingegaan op een aantal detailpunten. Bij de adviserende bevoegdheid van de wijkraden-nieuwc-slijl (waar voor overigens nog geen naam is ge- Met dit zelfklevende plastic tovert U, zonder punaises, zon der lijm, weer fleur en kleur op verveloze planken, deuren, mu ren, dienbladen, prullemandett, enz. Zelfklevend plastic, dat U in een wip kunt aanbrengen, waar U ook wilt, verkopen wij in de lengten: 10O, 250 en 500 cm en de breedte 45 cm, per meter voor nog géén een gulden twin tig. Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze pasklare trevira architek ten tule met hakanband en loodveter, in de hoogtes 175, 205 en 235 cm en de breedtes van 4 tot 7 meter, door eikaar per nieter W M Ux voor Ook maandagmorgen open Géén te/, of schrift, besc. male speelmogelijkheden. Zo maakte ik voor de allerjongste van bijna an derhalf een loop-woezel in plaats van een loopscooter. Zo'n beest geeft ook meer affiniteit, niet alleen door de vorm maar ook door de vele kleuren die kinderen erg aanspreken. Voor grotere kinderen zijn die reuze bulti ge viervoeters, om er op of er onder te zitten of er aan te hangen of vanaf te glijden. Ik ben nog bezig aan een reuze glij-woezel, diebijvoorbeeld geweldig zou zijn als glijbaan in eer. zwembadje. Als nu bijvoorbeeld dt gemeente of een buurtvereniging zou zeggen ik koop een stel van die bees ten en als dan een heleboel andere gemeenten dat ook zeggen dan zou er tot serie-produktie kunnen worden overgegaan. En ik zou de ene na de' andere ontwerpen, want ik zit stamp vol woezels." De kabouters in Rotterdam hebben ook grote belangstelling: Zij zullen pamfletten verzorgen opdat die beest- achtige-woezels hun eigen fijne speelplaatsjes krijgen, overal in de stad. Iedere kleuter moet vlak bij z'n deur kunnen „woezelen". En hopelijk zullen de woezels zich onstuitbaar uitbreiden, want er staan na maar een stuk of 8 woezels ,c!e rest is nog in koortsachtig tempo in de maak. Bet is het begin van een explosie want door haar vroegere studie socia le psychologie is ze attent op alle nieuwe verschuivingen, inzichten, mogelijkneden. zeggenaanmerkelijk minder gaan kosten. De woezels zijn nu 'eigenlijk alleen maar bereikbaar voor een en kel kind, dat toch al van alles heeft. En dat is juist helemaal niet de be doeling. En dan komt Marijke Ouëndag met haar eigen ..manifest": „Het is alle maal wel niet meute wat ik zeg, maar toch broodnodig: ik wil daadwerke lijk een bijdrage leveren tot wat meer speelmogelijkheid voor peuters en kleuters in de binnenstad maar ook in de zogenaamde slaapstad. In onze geprogrammeerde gewapend-ba- tonnen speelplaatsen hebben de klei nere kinderen maar een doodzielige mogelijkheid om zich uit te leven. Ze mogen dan wel wat ronddartelen in afgrijselijk akelige rioolringen of op wat ijzeren kümrekken. Maar als ik in Delft, waar ik woon, kritisch rond kijk dan zijn de speelmogelijkheden nihil." „Mijn drie jonge kinderen inspi reerden en daagden me uit tot het maken van deze woezels, met opti- beeldhouwen of boetseren heeft, ter wijl zij gok niet vindt dat zij er al klaar mee is heeft zij toch gemeend direct de unieke kans te moeten grij pen die haar zo maar geboden is. Een ex-positieruimte midden in de oude binnenstad, waarin ze kan laten zien hoe het een speelparadijs voor kinde ren kan worden. Als zij tenminste de kans krijgt haar „speelbeesten" die ze de verza melnaam „Woezels" geeft, in serie- produktie. te laten vervaardigen. Want er zit één grote „maar" aan die hippe woezels verbonden. Het mate riaal is uitermate geschikt als speel materiaal polyester is onverwoest baar maar kostbaar. Een stevige flinke viervoeter kost aan materiaal, verf en constructie f250,-. Ze vindt dat- te duur, en een apert bezwaar. Maar ze heeft het po- lyesterfabriekje, dat nu voor haar met wat tegenzin zo'n unicum ver vaardigt, bereid gevonden om de se- ■rie-produktie op zich te nemen. Dat zou dan, hoeveel is niet precies te (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Omdat de mid denstanders van de Oude Binnenweg de kale etalages van het leegstaande vroegere Kreymborg-pand zo onheil spellend doods in hun straat, vonden, hebben zij gevraagd of de nieuwe huurders daar wat aan konden doen. De Rotterdamse Raad voor Jeugd en Jongeren gaat er rigoureus aan ver bouwen: het zal een eigentijds jeugd centrum worden. Voordat het zover is, zul tijdens de drukke. C'TO-zomer- maanden in die lege etalages een ex positie- aehouden worden van speci ën klimbeestert voor peuters en kleu ters. Opvallend grote kletLrige expressie ve dierah staan fel-uitnodigend te wachten op wilde menselijke speel makkertjes. Die beesten zijn daar op berekend. Ze zijn van polyester met een kippengaas-constructie van binnen gemaakt. Makkelijk in staat een last van 250 kilo te dragen. Dat zijn dan heel wat „alles aankun nende" speelgrage peuters. Het-hoe- -en-waarom is een lang verhaal. Via- -via (véél mensen) kreeg Marijke Ouëndag-Van Lis heel plotseling de kans iets van haar zeer eigen en dui delijke mening over „het spelen" te laten zien. Hoewel zij pas een. jaar bezig is met het maken van die groteske beesten en zij géén speciale opleiding Morgenvroeg om 9 uur begint op de eerste etage de verkoop van dit zelfklevend plastic in ongeveer 35 dessins, in de leng ten: 100,250 en 500 tan en de breedte: 45 cm, jm ajpm per meter Wj Ook maandagmorgen open Géén tof. of'schrift, bést produktiegas, waardoor zwarte rook wolken over dc rivier afdreven. Tij dens de werking vsn dc fakkels heeft Shell voortdurend contact onder houden met Rijnmond en enkele des kundigen op het gebied van milieu- li y si- Volgens een woordvoerder van de Shellkomt het veiligheidssysteem automatisch in werking als er iets mis gaat tijdens het produktieproees. Hel verbranden van het eindprodukt voorkomt dan ergere dingen, aldus de Shell-zegsman. Een officiële opening van de ten toonstelling wilde Marijke Ouëndag overigens niet. Dat heeft ze zater dagmiddag anders gedaan. Gewoon de beesten uit de etalage op straat gezet en ze spelend in bezit laten nemen (zie foto). Verder hoopt ze succes met haar idee te hebben, zodat veel speelgrage kindertjes zich zullen vermaken met haar kleurige „woezels". Het maken er van is gewoon zalig, zegt .ze, maar. het zien hóé de kinderen ar liiee spelen is doorslaggevend".

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1