Wethouder Smit kan met Jeugdnota „de boer op" Christelijke scholen hielden sportdag AGENDA' Constructief groeibriljant Weer brand bij Chloride Op medisch-sociaal terrein persoonlijke voorlichting gewenst Luchtacties VS diep in Cambodja Nttlshei tijdvoor lëkfcer met u geen blijk Sieuws van Bonds spaarbank Raad Maassluis geeft stuk waarderend fiat 670 kinderen in touw Kweekschool herschapen in expositieruimte Werkgroep pleit in rapport: Seniorenconvent Maassluis: >1 Burgerlij ke stand I Van ém Hoek tot ViaariSingeit j tgj m nf ÏCTTEPD*M»AE«. PAGINA 3 WOENSDAG 24 JUNI 7970 "Voor uw vakantie ir. Nederland: I Schiedamscwcg 12/11 Bijkantoren: Vindaag. morgen Hermes DVS winnaar pupi Hen vi er kamp JUIST TIJDSTIP PAMFLET Kent u dit aantrekkelijke systeem om langzamerhand een ring in uw bezit te krijgen met een grote brillant? Het gaat zo. U koopt bij ons een ring met een kleine brillant b.v. voor f125.-. U kunt die steen dan telkens ruilen voor een grotere en u hoeft dan alleen het verschil HHRfCHbij te betalen. Wilt u er meer over weten? Wij zullen u graag volledig informeren. edetsteenkundige f.ga. diamantexpeit g.i.a. lijnbaan 92 tel. 116670oosueedijk 155 rotter dam Kritisch bekeken Manco Kinderen Alcoholisten l| Natuurlijk PLATENB0NNEN halen bij G. P. VAN DAALEN Jr. Gaarne akkoord Voor uw vakantie in het iniitenlanci: Buitenlands geld Rciscbequcs té Reisverzekeringen iZÓv.ei voor binnen- als buitenland Neem uw spaarbankboekje ro,c. Altijd gemakkelijk. Bij alle 2000 vestigingen in Ne derland kunt u ermee te recht (Van een onzer verslaggevers JVjAASSLUIS Als een richtlijn voor het jeugdbeleid in de x'^ komende jaren is gisteravond in de gemeenteraad van Maassluis de jeugdnota van wethouder van onderwijs en jeugdzaken J. Smit zee ingegaan. Met dit vijftig pagina's omvattende stencilwerk gaat de de wethouder na zijn vakantie zelf „de boer op", dat wil zeggen dat er o.a. een bijeenkomst zal worden belegd voor vertegenwoor digers van de diverse jeugdgroeperingen, waar het stuk ter discussie zal worden gesteld. Want in zekere zin zal de jeugd zélf de aangegeven mogelijkheden moeten uitvoeren. Kpiuhypaarhank Vlaardingen Hoofdkantoor: Van Hogendorplaan 45 Dirk dc Derdelaan 41 Wijk Holv Loper 10 De raad wijdde aan dc nota een gedegen behandeling, waarin alle woordvoerders het stuk waarderend beoordeelden en de samenstellers lof toezwaaiden. De ARP kwam bij monde van de heer P. Westerhoi' met een beschou welijke benadering, waarin het ac cent werd gelegd op de beperktheid van de taak der oyerheid op dit ter rein. Veel problemen, zo zei de heer VVesternof, zijn terug te brengen naar de ouders, ert als afschrikwekkend voorbeeld van wat er kan gebeuren als deze hun verantwoordelijkheid niet verstaan, voerde hij de figuur Eli, uit het bijbelboek Samuel, ten tonele. De héér M. B. Duiielaar (soc.) daar entegen plaatste een vraagteken ach ter de stelling dat de overheid ook in de toekomst ten opzichte van de jeugd slechts een 'aanvullende taait zal hebben. Hij meende dat de over heidsbemoeiing met,de jeugd meer en meer in het algehele welzijnsbeleid zal moeten worden geincorporeerd. VLAARDINGEN De drie chris telijke scholen in Holy, de „Opeti Vensters", dc ds. de Sloppelaarschool en de Prof. Gerbrandyschool hebben gezamenlijk een sport- en speidag ge houden in park 't Nicuweiant waar aan 670 kinderen hebben deelgeno men. Er waren geen wedstrijden van schoei tegen school, maar wel waren 32 groepen gevormd die samen drie leerkringen omvatten. Maandenlang heeft men zich inge spannen om deze dag tot een succes te maken en dat is het geworden, tot VLAARDINGEN Het gebouw j van de Kweekschool voor kleuterleid- sters De Christelijke Vormschool aan I Plein Emaus wordt deze week her- schapen in een grote tentoonstellings ruimte, waar ai het examenwerk van da derde kias-leerlingen te bezichti- II gen is. Naast werkstukken over biolo- gie, kunstgeschiedenis, maatschappij- leer, muziek, spreken, kerk- en bij belse geschiedenis en observatie van kleuters wonden er ook teken- en schilderwerken en producten van handenarbeeid en handwerken geëx poseerd. Daarnaast kunnen de bezoekers kennis maken met een. door iedere leerling ontworpen ontwikkelingsspel, waarin of het spelelement of het „spelend leren" het accent krijgt. De ze spelen kunnen in speelleerklassen gebruikt wonden. De directie van de school nodigt I woensdagmorgen 24 juni om half tien j de hoofden van de scholen uit voor een bezoek aan de tentoonstelling. I Om elf uur worden de onderwijzeres- rü? de e€rste klassen en andere belangstellenden van de scholen ver- j wacht. Oe tentoonstelling is verder op de ™gende tijdstippen geopend: dins dagmorgen 23 juni voor eigen leerlin gen 's middags voor toekomstige leerlingen en 's avonds voor ouders andere belangstellenden, woens dagmiddag 24 juni voer kleuterleid sters en 's avonds voor ouders en an- j dere belangstellenden. Gebouw weeshuisplein O: oud «m.: 8 ds De Waard, immanuëlkcrk: interkerkelijk oeQ. 19.30. se ref. avondge- ,l! dhr- G- Pater voor i rvornic'-gcreformeerd omité. 20. KANTOREN «ogblod "De Rotterdammer" bijkantoor Sdiiedam: lange Kerkstraat 82, te!. i 382; redactie: R. M. van Houwelingen, Julianolaofi 84, tel. 265764; klachten be- worging. Grönefcld, Singel 93, tel. 263538, Ï8.30-19.30, zaterdags 18-19 uur. Bijkantoor Vlaardingen: Smalle Haven- Woof 71tel. 346775; redocl.c: J. Jille, tel. 351905; klachten bezorging: H. Verheij, uiepenbrockstraat 41, tel. 343345. ^öentschap Maassluis: P. C. Westein, Bil- derdijklaan 60, tel. 8905. Alarmnummer voor luchtvervuiling en mei- geluidshinder voor Schiedam en Vlaor- dingem tel. 262626. grote vreugde van de schoolhoofden D. G. Bijl, L. de Kam en K. W. van netten, die verantwoordelijk waren voorde organisatie. Tal van spelen kregen volop de aandacht van de vele bezoekers in het park. men zag de activiteiten za- klopen, autoband-touwtje springen, verspringen, hoogspringen, ringsteken op autopeds, ringwerpen, buslopen, een hindemisspel, een klapzakken- kringspel, een kringbalspel, een eierenrace enzelfs viel er nog veel te genieten van een skippy(voet)balrace tussen leerkrachten van de school en oudercmmissieléden. Alle deelnemers kregen een herin neringsvaantje waarop de woorden: „Chr. scholen Holy Vlaardingen Sportdag 1970". vermeld stonden, voor iedere leerling had het bestuur van de schoolvereniging een beker be schikbaar gesteld. Het meeste succes hadden de leer lingen van de Prof.Gerbrandyschool, die twee van de drie bekers voor zich opeisten, namelijk die voor de leerk ring 1 en 2 en voor de leerkring 5 en 6. De derde beker gaat naar de Stop- pelaarschool. naar de leerkring 3 en i. VLAARDINGEN Hermes DVS is winnaar geworden van een pupiilen- vierkamp, die Zwaluwen zaterdag or ganiseerde op de terreinen aan de Kethelweg. De vierkamp, die Zwalu wen zaterdag organiseerde op de ter reinen aan de Kethelweg. De vier kamp had een bijzondér spannend en sportief verloop. De uitslag was als volgt: 1. Hermes DVS 17 punten, 2. DVO 12, 3. Excel sior Mil, 4. Zwaluwen 8. Na afloop van deze zeer geslaagde dag reikte de heer .J Keizerwaard met een toepas selijk woord de prijzen uit. En de heer D. Pons (c.h.) sprak er juist zijn verheuging over uit dat, in de, nota zo duidelijk wordt gesteld dat dc overheid „in Samenwerking met het partikulicr initiatef" zal moeten trachten haar bcled te bepalen. In het algemeen was de raad er gelukkig mee dat hij in zijn oude sa menstelling de nota nog te behande len ktfieeg. Alleen de heer F. Wempe (lib.) was van oordeel dat B en W het stuk beter na september (er zijn dan dertien nieuwelingen in de raad) had den kunnen presenteren. Wethouder Smit deelde die mening niet, omdat de aanbieding van deze noat nu eenmaal was opgenomen in de programmering van deze zittings periode van de raad, en ook omdat met de aanvaarding ervan' niets on herroepelijks zou worden verricht. De heer Smit kwalificeerde de stu die enerzijds als een anlyse van vraagstukken en anderzijds als een richtlijn voor het beleid ip de komen de jaren, waarin de jeugd zelf zal moeten aantonen wat de prioriteiten zijn. Wat dat betreft achtte hij voort durend overig met de jeugdorganisa ties nodig. Dat in de periode die aan de to- standkoming van de.nota voorafging in het overleg met de jeugd hier en daar communicatiestoringen onston den wilde de wethouder niet uitslui tend de jeugd verwijten. Hij vroeg begrip voor het feit dat de jeugdorga nisaties tobben met gebrek aan ka der, al betreurde hij het ivel dat aan een uitnodiging voor een gesprek met deskundigen slechtts dertig procent van de genodigd ejeugd gehoor af en dat juist de rootste verenigingen tot de thuisblijvers behoorden. De oprichting van een jeugd- en jongerenraad achtte de heer Smit'no dig om een gesprekspartner te krij gen die bij het beleid kan worden betrokken. Wel legde hij er de na druk op, dat het initiatief daartoe van de jeugd zelf zal moeten uitgaan, en dat om zelfs de indruk van het bedrijven van paternalisme of bedis seling te voorkomen. In zijn uitvoerige beantwoording van de beschouwingen van de raads leden sprak de her Smit ook met waardering over activiteiten op het gebied van vrije-tijdsbesteding die op de Caland-LTS bnnen het kader van het lesrooster met veel succes tot ont wikkeling worden gebracht. Hij zag daarin perspectieven voor een vorm van samenwerking tussen de LTS- -jeugd en de.bedrijfsjeugd. Hoewel de wethouder deze activi teiten aanvankelijk niet subsidiabel achtte, zegde hij de Westerhof op diens aanhoudend verzoek toe de mo gelijkheden voor een subsidiering te willen onderzoeken. In ditzelfde verband sprak de we thouder ook lovend over de positieve en deskundige inbreng die CNV-ver- tegenwoordigers al hebben gegeven c-n betreurde hij het dat een andere organisatie (het NW-red.) de onder handelingen op een onplezierige ma nier heeft afgebroken. Een positief oordeel over de jeugd nota van een jeugdgroep is ook ai binnen. Toen burgemeester W. J. D. Vart Dijck na de beraadslaging in eerste instantie de vergadering voor een korte koffiepauze had geschorst, en de nota dus eigenlijk nog niet eens was aanvaard, kwamen enkele jonge ren van de' stichting „De Toverbal" de raadsleden stencils uitdelen waar in stond dat zij met belangstelling van de nota hadden kennisgenomen en verheugd waren over de ruime aandacht die in het stuk aan het open jeugdwerk wordt geschonken. Ook het feit datduidelijk wordt gesteld dat deze vorm van jeugdwerk steeds meer de bestaande vereni gingsstructuren zal gaan vervangen wordt als positief gewaardeerd, aldus het pamflet van „De Toverbal", Burgemeester Van Dijck zag het optreden van de Tovrballcrs niet, zoals wel eens eerder is gebeurd, als een inbreuk op het reglement van or de. Integendeel, toen hij de vergade ring had heropend deelde hij namens het hele college mee door de inhoud van hét pamflet zeer getroffen te zijn. Hij zei dat welke jeugdvereni ging ook, maar zeker „De Toverbal", behoefte heeft aan e,en gesprek met de wethouder, daar voor alle gelegen heid zal krijgen. Dc burgemeester be tuigde het Toverbal-bestuur zijn er kentelijkheid voor het pamflet. TA K jeugd beleidsnota van de gemeente Maassluis is in zekere zin een stuk gereedschap geworden dat een rol speelt bij het overdragen van de wacht. De ,?om!c raad" aanvaardde hel, de "nieuwe raad" zal er straks mee moeten werken. Ilei stemt tot voldoening dat de groep gemeentebestuurders die klaar staat voor inrukken (sommigen zyd er -echt aan toe) dit program van stapel mocht laten lo pen. De manier waarop dat gebeurde verdient een compliment, maar als er gecomplimenteerd moet worden dan geldt dit toch vuoml de samenstellers. Wat deze no ta mi eigenlijk is heeft' wet houder Sinit duidelijk ge* zegdeen ana lyse van pro blemen en een richtlijn voor de toekomst. Meer niet, maar ook niet minder. Men zal er nog alle kanten mee uit kunnen en dat is juist de waarde van hei stuk. De oplossingen moeten nog worden ge* nuiiikt, maar dat moet de jeugd zelf doen. Sympathiek was gisteravond de milde - .wijze waarop de desbetreffende", wethou der de jeugd benaderde. Hijvond dat - rijen; zich door extreme verschijnselen niet tot een veralgemeniseren moet laten verleiden. En toen over het mislukken van cle jeugd gemeenteraad! wercl gespró- ken; zei hij dat Je oorzaak daarvan mis schien wel bij de ouderen ligt omdat die de jeugd mogelijk te weinig bij de strüo tuur hebben betrokken. Bij het samenwerken met jongeren die eigentijdse methoden var»/ vrye tijdshe- stcding wensen is de intentie van dé ou deren van veel betekenis. Met tact en be grip kunnen goede Verhoudingen ontstaan, waaruit positieve resultaten kunnen wor den geboren, De Toverbal is er een bewijs van. a Met het aanvaarden van (leze nova is in Maassluis, een .constructief werk verzet. VLAARDINGEN Bij de accufa- briek van Chloride Batterijen in de Industriewijk in Vlaardingen, is, van morgen opnieuw brand uitgebrokken. De omvang was echter aanmerkelijk geringer dan maandagavond, toen de gehele fabriek in vlammen opging. Schade inmiddels nader geraamd op bijna vijf miljoen gulden. De brandweer rukte vanmorgen uit voor een brandje dat onder enkele betonplaten bij de fabriek was ont staan. Men was het vuur nu snel de baas. PHNOM PENH In de Ameri kaanse politiek in Cambodja schijnt een belangrijke wijziging te zijn ge komen. Volgens het Cambodjaanse ho-^Skwartier dringen Amerikaanse vliegtuigen thans diep door op Cam- bodjaans grondgebied om de rege ringstroepen vanuit de lucht te steu nen met de aanvallen op de provin ciehoofdstad Kompong Thora. Het is de eerste gemeenschappe lijke Amerikaans-Cambodjaans-Zuid- vietnamese bombardementsactie en wel 195 km voorbij de grens, die pre sident Nixon heeft gesteld voor de aanvallen in Cambodja. Het Amerikaanse opperbevel heeft geweigerd commentaar te geven op de Cambodjaanse mededelingen. Vol gens de VS-omroepmaatschappij ABC is het Pentagon bezig een plan op te stellen ^'oor grootscheepse militaire hulpverlening aan Cambodja, nadat de Amerikaanse strijdkrachten aan het eind van deze maand het land verlaten zullen hebben. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Om te berei ken dat zij die in de Vlaardingse sa menleving- medisch-sociale zorg be hoeven zich ook tot die instelling wenden, die hun deze speciale zorg het'beste kan geven, is meer nodig dan goede onderlinge relaties op het medisch-sociale terrein en een goede coomunicafie. Voorlichting aan de be volking is dan een eerste vereiste." Aldus het rapport van de werk groep „Bijzondere Groepen", die een bijdrage heeft geleverd aan het ver slag van de Commissie Onderzoek Vlaardin gse Samenleving. De voorkeur van de werkgroep gaat uit naar persoonlijke voorlich ting. „Het is van belang dat deze voorlichting niet tot een klein aantal uren wordt beperkt en op een cen traal punt wordt gegeven. Het to stand brengen van permanente moge lijkheden tot persoonlijke voorlich ting in de verschillende Vlaardingse wijken lijkt de beste oplossing". Omdat deze voorlichting geen vol ledige dagtaak vergt, lijkt combinatie met andere voorlichtingstaken van belang. Gedacht wordt aan het insti tuut van sociale raadslieden. Voor de instelling van dit instituut in Vlaar dingen dient snei een gericht onder zoek te worden gehouden, - aldus de -werkgroep. Hierbij moet ook de .aab- dacht - besteed wordenaan coordina- tie, onder andere met de gemeente lijke voorlichtingsbureaus en de spreekuren! van de gemeentelijke so ciale dienst in de wijken. Volgens de werkgroep ontbreekt- het in Vlaardingen aan een goedé-, - communicatie en coördinatie tussen groepen en instellingen, die zich in zetten" voor hen, die op medisch-so ciaal terrein hulp behoeven. Dit is een manco in de Vlaardingse samen leving. Andere: opmerkingen in Ketrapport hebben betrekking op het functione ren, ontbreken of het, in te geringe mate aanwezig zijn van bepaalde voorzieningen op medisch-sociaai ge bied in Vlaardingen. Zo is een groei ende behoefte, aan een. bureau voor levens- én gezinsmoeilijkheden ge constateerd. Tijdens de medisch-so ciale hearing is de werkgroep ter óre gekomen dat het Medisch Opvoed kundig bureau niet' naar wens func tioneert. u; Uit de kring van .lichamelijk ge handicapten kwam jde wens naar vo ren voor aangepaste woningen" en voorzieningen, die het mogelijk ma ken gemakkelijk toegang te krijgen tot gebouwen, winkelcentra, en der gelijk: Gedacht wordt aan speciale inritbanden, liften, die groot genoeg zijn voor invalidewagens, enzovoort. De werkgroep „Bijzondere Groe pen" acht de totstandkoming van een kinderdagverblijf voor kinderen van twee tot vijf jaar, die daarin worden opgenomen op medisch of sociale in dicatie (bijv, bij ziekte van de moe der) urgent. Van gemeentewege zal de oprichting van een dergelijk dag verblijf worden gestimuleerd. de stichting dagverblijven geeste lijk gehandicapten West-Zuid-Hol land heeft reeds een behuizing in Vlaardingen in gebruik genomen. Minder urgent acht de werkgroep een medisch kinderdagverblijf in Vlaar dingen voor zieke kinderen. Als regionale voorziening, aldus de werkgroep, zou een tehuis voor thui slozen tot stand dienen te komen. Het gaat hier om een betrekkeljik kleine groep mannen, die door slechte huis vesting, of omdat zij zichzelf niet kunnen verzorgen., dreigen af te glij den naar een zekere verpaupering. Gepleit wordt voor ontmoetingsbi jeenkomsten voor chronisch zieken en lichamelijk gehandicapten. Een spe ciaal bureau voor alcoholisten is in Vlaardingen (nog) niet nodig. Een af zonderlijk bureau voor ongehuwde moeders evenmin. - De werkgroep 'acht hét'voorts ge wenst dat er in het' Holyziekenhuis altijd een dienstdoende arts aanwezig! is. Ook moeten de lange wachttijden op de spreekuren van specialisten verkort worden. Tenslotte brengt de werkgroep de wens óver tót het ope nen van een of meer kindercrèche* in Vlaardingen. VI6SERIJBERICHT VLAARDIN GEN VLAARDINGEN 24 JUNI Aanvoer: VL 7,46; VL 90. 113; vl 1. 43; VL 121, 2S-. VL 131, 14; VL 142. 64. Prijzen; kleine maaties ƒ220 - ƒ231; kleine kleine maatjes ƒ810 - 200: grote maatjes 149 - 151. «N.VS* „..UW j (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Het seniorencon vent van de Maassluis® 'gemeenteraad kan zich niet aan de indruk onttrek ken dat de NV C, van der Lely in Maasland het vooropgezette doel heeft alle ontwikkelingsplannen van de gemeente Maassluis willens en wetens te trameren. Van deze indr.uk legde de heèr J. Slagboom namens het .convent dins dagavond een verklaring af bij. de behandeling van het voorstel tot; vaststelling van het bestemmingsplan Dijkpolder I, waartegen Van der Lely een bezwaarschrift heeft ingediend. In de verklaring - van het convent wordt betwijfeld of de beswaren van Van der Lely wel serieus moeten worden genomen. Zij hebben betrek king op inkijk op de proef terreinen, het verkrijgen van een uitpad en ex plosiegevaar, en geven naar het oor deel van het seniorenconvent blijk van een instelling dieopz'n zachtst gezegd als, unfair moet worden beti teld. Het convent is van mening dat over het verkrijgen van een uitpad op de 0 SCHIKDAM In verband met herstel werkzaamheden zal de Koem&rktbrug don derdagnacht van half een tot drie uur zijn. afgesloten. 0 VLAARDINGEN De postduivenhou- dersverenïging De Adelaar hield een con cours vanuit Survilliers Forses (345 km) met 201 duiven. Vertre k6.5o uur. Aan komst eerste duif 12.11.16 uur; aankomst laatste prijsduif 13.30.25 uur. Uitslag: j. evn28,37 Van Kuijk 3. 7» 8. 9. 22, 25, 40; J. Vink en Co 4, 16, 39; A. M, Vink 5, U, Donderdag tussen 18.30 .en 19.30 uur in* korven voor een vlucht vaunit Chateau- rotuc. MAASSLUIS De leerlingen van de openbare lagere Prins Bernhardschool heb- be nde gemeente een zelfvervaardigd glas mozaïek aangeboden, dat in hei over enige tijd te openen zwembad' Dolfijn komt te hanen. 0 ?/lAASSLUIS Omdat wethouder J, Smit van woensdag 24 juni tot en met vrijdag 24 juli met vakantie is, komt zijn spreekuren sedurende die periode te ver vallen. 1 0 MAASLAND De in de gereformeerde kerk gehouden collecte voor hulpverlening aan door natuurrampen getroffen gebieden heeft 2,171,14 opgebracht. 0 MAASLAND Het bestuur van de sportvereniging heeft besloten om bij wij ze -/an proef deze zomer de korpswedstrij den voort te zetten. 0 MAASLAND Woensdagavond houdt de rulndersstudieclub om acht uur een bijeenkomst in de Magneet, waar de heer C. van der Zon over de teelt van de herfstkomkommers zal spreekn. 0 MAASLAND —De soos „De Paraplu" verzorgt op vrijdagavond 3 juli om acht uur een groot feest aan het Bommeer, waaraan de Magie Blues zullen meewer ken. 0.MAASLAND De vroegere inwoner van Maasland F. J. Brinkman is geslaagd voor het coüoquiumexamen' 'van de Her vormde kerk. In het najaar zal kandidaat Brinkman In Maasland tweemaal een jeugddienst leiden. 0 HOEK VAN HOLLAND Met een 6—0 overwinning op Lisse Is nu ock het derde team van dc tennisvereniging Hoek van Holland is georomoveerd, 0 HOEK VAN HOLLAND Duiven vlucht Orleans, 486 km. 1. J- v.4. Marei, 2,3 O, van Oosten, 4,3.8,9 gebrs. Klootwijk, 6. H. de Munck, 7. P. van Dam, 19 «f. Veld hoen. CTS-directeur H. van der met pensioen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Donderdag middag zal tijdens een ongetwij feld druk bezochte receptie, van half vijf tot zes uur in de kanti ne van de Christelijke Techni sche School, de pionier van deze school afscheid nemen. Het is de heer H. van der Waal, sinds eind 1957 directeur. De heer Van der Waal wordt 65 jaar en dat betekent dat hij met pen sioen gaat. Op deze afscheidsreceptie zal men tevens kennis kunnen maken met zijn opvolger, de heer C. Bel (43), momenteel adjunct-directeur van een LTS in Voorburg. De scheidende directeur geniet om meer redenen in Schiedam bekend heid; hij is namelijk ook raadslid voor de PCG en nauw betrokken bij het werk van zijn partij, de CHU. In de Sciueüamse gemeenteraad wordt de heer Van der Waal ten on rechte wel eens uitgemaakt voor con servatief, maar daarover haalt hij zelf de schouders op. Vindt h(j zichzelf niet conservatief? „Neen bepaald niet" is het antwoord op mijn terrein bijvoorbeeld, het onderwjjs, is er ver nieuwing aan de lopende band, een vernieuwing waar ik bepaald positief tegenover sta. Iedere leerling kan in het Nederlandse bestel aangepast on derwijs krjjgen en de CTS krijgt met ingang van het nieuwe schooljaar een cursus ITO (individueel technisch on derwijs), Dit is onderwijs voor min der begaafde leerlingen, die verlost worden van het gebruikelijke rekenen en taal. maar waarin het accent wprdt gelegd op het creatief zijn". De heer Van der Waal, die de be minnelijkheid zelf is, heeft aan de wieg van de Schiedamse Christelijke Technische school gestaan. Voordat hel huidige moderne schoolgebouw aan de Nieuwe Dam- laan im 1958 gereed kwam was er een noodschool in de Baansloot, praktisch midden in de stad, maar "reseiijk ouderwets. Het was er toch een heer lijke tijd en vreseiijk gezellig". Hendrik van der Waal is een self made man, zoals men ze in 1970 bij de jongere generatie niet meer tegen komt. Hij begon op een tekenkamer en werd pas op latere leeftijd onder wijzer op een avondschool. Naast zijn dagtaak betekende dat iedere avond lesgeven van zeven tot haif tien in Woerden en Zeist; hij woonde toen in Gouda. Ook de vreselijke oorlogsjaren zijn het toen jonge gezin Van der Waal niet onopgemerkt voorbijgegaan. Na de oorlog gaf hij zijn avondfunktie op en behaalde de noodzakelijke ak ten. Daarna volgde zijn benoeming tot directeur van de technische school in Leerdam en eind 1957 verhuisde hij naar Schiedam. Daar heeft hij de grote vlucht van zijn CTS meegemaakt. Het eerste boekjaar, dat eindigde op 31 december 1958, had de CTS 97 leerlingen en op 25 juni 1970, als de heer Van der Wal voor het laatst in zijn directeurs kamer zit, zijn er 414 leerlingen. Achter directeur Van der Waal staat de mens Van der Waal, een mens met een warm kloppend hart voor zijn leerlingen. Want naast hoog tepunten waren er' ook dieptepunten in zijn loopbaan. Zo werd nog niet zo lang geleden een leeriing doodgere den in Vlaardingen en op het moment clat hij voor zijn afscheid staat kwam de mededeling dat één van zijn jon gere leerlingen in Vlaardingen onge neeslijk ziek is. Dingen die hij zich bijzonder aantrekt en die niet uit zijn gedachten zijn weg te bannen. Het actuele hangijzer van de Chris telijke Technische School Schiedam is de medewerking aan de te bouwen Rijnmond MTS (vroeger UTS) die ge bouwd wordt aan de Nieuwe Dam- laan vlak naast de sporthal Margriet. Tegen de bouw van deze MTS heeft het schoolbestuur van de CTS zich in het begin nogal verzet. Deze school wordt een combinatie van een christelijke en een openbare school en daar had het schoolbestuur van Schie dam bezwaar tegen. Men stond op het standpunt dat er alleen maar een christelijke MTS moest kómen, maar dat vond geen weerklank in Den Haag. Dit was ook de reden dat men in het begin bepaald geen positieve hou ding aannam tegenover de Rijnmond MTS-in-oprichting. Het bestuur van deze nieuwe school heeft dan ook wel vertegenwoordigers van het christe lijk nijverheidsonderwijs in Vlaardin gen, maar niet van dat van Schiedam. Naast de onderwijzer Van der Waal en de mens Van der Waal is er ook nog de politicus Van der Waai, Al enige tijd een zeer gewaardeerd lid van de PCG-fractie van de Schie damse gemeenteraad met een geheel eigen inbreng. Over dit raadslidmaatschap zegt hij: „Ik ben dankbaar dat ik weer ge kozen ben, dit betekent dat ik con tact houd met mensen. Dankbaar ben ik ook dat God mij de gezondheid heeft gegeven het schoolwerk te mo gen doen". Dankbaar zulten ook ongetwijfeld zijn oud-leerlingen zjjn, die donder dag in grote getale naar de afscheids receptie komen van een schooldirec teur aan wie vele Schiedammers fie herineringen bewaren. 2 0 op normale wijze met B en W van f L Maassluislean worden on®rhandeld, en acht het. daarom ten enenmai on- P juist te trachten een uitpad af 'të,:'' I dwingen met een bezwaarschrift te-' .y I gen. het-' bestemmingsplan. Het siegevaar wordt naar de mening van S v| het convent geheel ten onrechte m I het sentimentele vlak getrokken. - I In de verklaring Van get senioren- convent wordt verder opgemerkt -dat.V ;,vl hoewel dé voortgang; van de woning- -I bouw ih Maassluis Van. der Lely 'een' doom an het oog:is, deze n.v. ten be-,I hoeve van haar. personeel verscheide- 1 ne woningen heeft gevraagd en toe- I gewezengekregen. f Het seniorenconvent verklaarde dan ook zich ten voile te kunnen ver- enigen met de overwegingen die B en -I W in het ontwerp-besluit hebben aa ngévoerd en ging akokorÜ met de j I ongegrondverkiaring van hetbe-r-1 convent dé: houding van de n.v. Van der Lely ten scherpste afkeurt en in I hoge mate verwerpelijk acht. I Burgemeester \V. J. D. van Dijck nam de verklaring voor kennisgeving aan, waarna de raad met algemene^; stemmen het bestemmingsplan. Dijk-:«^ poldert vaststelde. iS vl aa RDINGEN Aan de Kweekschool voor .Kleuterleidsters „De Christelijke Vormschool" slaagden voor de A-afcte (kleuterleidster) de dames T. Y. Aalberts, T. al -Dijkshoorn. A. M. J. de Koning. S. van der Kooy. J, w. Kornaat, C. A. Kos ter, A. A. Meijer, H. J. Ploeg, A. Rijke, A. It. Tas, M„ J. de Waard (altert Vtaardln- iren). J. Bons, M: BuitentMjk. C. EiOers, a. W. 35. Garaaat, H, de Jager, L. Redman, S. Velthuizen, H. C. M. Waard (allen Schie dam), C- A. 'van den Berg, X. V. van der Ent.H, M. *t' Hart, ",V. E.J.' Van Tongeren- tallen Maassluis), h. P. Kuylman (Maas land), m. Doorduin (Maasdijk), en J. A, - Noordam (Rozenburg). Voor het theore tisch gedeelte slaagden de dames Ai Nobel en A. van der Kroet (beider. Schiedam). Aan de christelijke Detailhandelsschool „Beneden-Maas" slaagden, voor. het diplo ma Machliseschiijven de dames A. M. van- der Beo-den, C. F. Buytenhek, M. A. Don, l. schriel en f. s. Seftruyer en de heren" W, Boers, C. Booster, J. P. Franzen. j. .Goudswaard, J. D. Buizinga. B. F. Kalk- man, D. J. van Riemsdijk, J. J, Buy re. ga. J. de wit, E. van Maikenhorst, T.j, Bra- venboer, R, P. Bijl, C. E. van. Esch, B. C. Helleman, A. van Hemert, P. B. Mlarius. M. Pranger, J. Verbeek, C. Vérkull, G. C. Bouman, J. P. Don, G. L. Marteau, c. D. Martijn, P. c. penning, J. H. Seholtens,;:J,'.; Schoonrok, C. J. van Toor, C. Vijfvtakel. C, A. van der Wtodt en C. S. weerkom. Afgewezen: zeven kandidaten. :v:uS' VLAARDINGEN Getrouwd: Lambe- rtus Francis us Antontus Maria Sikken 22' en Geraldine GwendeUne Bolsius 21. Paul de Jóng 23 en Wllly Anneke Berkhoff 20. Anthonle Johannes Slinge 24 en Adrlana.;, Atetta de Waard 23; geboren: Aren dJan zv J. den Draak en R. J. Hofman, Marco zv M. J. L, van Tubergen en M. van Ste-;"(;> veninck. Andrê Hendi'lkus zv ,W. v.d. Bo5. venkamp en v. c, Jackson - Maassluis. Heike dv o. e. Kochs en R- M. Geipet - Maassluis, stmone Barbara dv W. C. Ver- maat en G. K. E. Kulin: overleden: Fredeè rik van der HOek 81 echtg v J. v.d.: Lugt. Flatgebouw 87, feu

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1